Vraagt Moquette Tapijten Door kwaliteit en prijs J. BAALBERGEN UIT DE OMSTREKEN. H en Loopers VOORTAAR IN DE HARZÜ Het Berliner Tageblatt meldt uit Thale (Harz): De rivieren in den Harz zijn door de aanhoudende regens en door 't smelten van de sneeuw sterk gewassen. In het dal van de Bode is het voorjaar. Overal heb ben de heesters reeds knoppen. Groene va rens staan langs de wegen, zelfs kan men reeds enkele boschbloemen vinden. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Volgens berichten uit Melbourne is een door drie personen bemand vliegtuig in de buurt van Port Phillip (Staat Victoria) van een hoogte van 130 meter omlaag gestort. Alle drie inzittenden werden gedood. Het puin van het vliegtuig werd 20 meter van de kust gevonden. De drie lijken konden nog niet worden geborgen. De bestuurder van het vliegtuig was ka pitein Hugh Crosvenor, adjudant van den gouverneur van Zuid-Australië en eenige zoon van Lord Stalbridge. Kapitein Grosvenor. die pas 25 jaar oud was. was een bekend amateur jockey. Hij heeft vaak aan wedstrijden deelgenomen o.a. twee maal aan de grand national. Hij is gaan vliegen, nadat hij in 1928 in Australië was gekomen Hij kocht er een Moth-vlieg- tuig en heeft daarmede rond Australië ge vlogen in 31 dagen. Over een dag of tien had hij van Australië willen vertrelien. ALPHEN. Gedurende de wintermaanden zal de N.V Tuinbouwveiling Alphen a. d. Rijn" aileen 403 Vrijdags middags groenteveiling houden, fcerwjjl de Melk veiling zal worden gehouden iederen Donderdag des n.m. om 3 uur en de ederenveiling daarna om 4 uur. 1 PER FOKKERVLIEGTUIG NAAR AFRIKA. Blijkens ontvangen telegrammen is het door Walter Mittelholzer bestuurde vlieg tuig met Baron Rothschild en zijn jacht gezelschap aan boord Vrijdag j.L uit Kar- thoem naar Mongalla (Engelsch-Egyptisoh Soedan) vertrokken. Een later telegram van Mittelholzer houdt het volgende inNa een vlucht van zeven uren van Karthoera uit zijn wij in Mongalla aangekomen. Op een hoogte van 10 Meter vliegend hebben wij met het film toestel 200 olifanten opgenomen. Het is zeer heet. Morken vliegen wij over Kenya ver der naar Nairobi. MOORD OPGEHELDERD. Te Booholt, even over de grens hebben Zondag eenige arrestaties plaats gehad, die geleid hebben tot de ontdekking van een in den afgeloopen zomer gepleegden moord. In Juni j.l. werd in de bosschen van het kasteel van den Vorst van Salm Salm te Anholt bij Gendringen het lijk van een manspersoon gevonden. Aanvankelijk was aan zelfmoord gedacht. Deze week kocht echter een Duit9che werk- looze een nieuwe motorfiets. Dit wekte arg waan en de politie stelde een onderzoek in naar de herkomst van de gelden. De aange houdene bekende ten 9lotte den moord tel hebben gepleegd met twee vrienden, die daarop eveneens werden gearresteerd. Het drietal had e'erst getracht 't slachtoffer onder •den trein te werpen, wat mislukte. De toen diensdoende machinist heeft het drietal hor kend. HET PROCES DER VALSCHE TS TERW ONZEN. Gisteren i9 te' Berlijn begonnen 't proces tegen de zoogenaamde tsjerwonzen-verval- schers, een der meest belangrijke processen van den laatsten tijd. Op den achtergrond staat «ie strijd van het oliekapitaal tegen het bolsjewistische regime dat zich van de vrijheidsbeweging in Geor gië bediende. Uit de voorgeschiedenis van het proces is gebleken, dat er een nauwe verbinding be stond tusschen den overleden generaal Max Hoffman en den president der Royal Dutch, sir Henry Deterding en ook Duitsche poli tici, die in hun strijd tegen het communisme in Duitschland goede helpers zagen in de Georgiërs. Deze' Georgiërs hadden een fantastisch plan opgevat, een inflatie in Rusland te verwekken, om zoo een gewelddadige bevrij ding van hun land te bespoedigen. Van het bevrijde Georgië uit, zou een al- gemeene aanval tegen sovjet-Rusland onder nomen worden, onder leiaing van generaal Hoffmann. Er volgde een drukke briefwisseling tus schen De'terding en Hoffmann en deze cor respondentie leidde tot besprekingen te Lon den en te Den Haag en het bevrijdingsplan werd reeds in details vastgesteld. Het plan mislukte, toen in 1927 groot© hoeveelheden valsche tsjerjyonzen in Duitschland, vóór ze naar het buitenland vervoerd konden worden, in beslag genomen werden. De Duitsche medeplichtigen werden gearresteerd, intusschen is generaal Hoff mann gestorven. Een internationale groep wilde geld voor de Russische bevrijdingscampagne voor schieten. Aan het hoofd dezer groep stond de zoon van den Nobelprijs-stichter, G. Nobel. De Nobel-groep en de Royal Dutch beslo ten gemeenschappelijk de vrijheidsbeweging der Georgiërs te steunen. Langzaam breidde het nel zich over heel Europa uit. Overal hadden de Georgiërs vertrouwens lieden. In Duitschland behoorde ook kapi tein Ehrhardt, naast Hoffmann, tot hen. De verdediger der Georgiërs, advocaat Ber, zal het bewijs pogen te leveren, dat het bij de tsjerwonzen-verval9chingen om een poli hek misdrijf gaat. GeHikt dit, dan valt het misdrijf onder de amnestie en is de zaak spoedig afgehandeld. Vrijwel ieder der negen beklaagden heelt zijn eigen verdediger. BOSKOOP. Vereeniging „Voorzorg". In hotel „Neuf" heeft de jaarvergadering plaats gehad van de brandstoffenvereeni- ging „Voorzorg". Nadat de noiuien zijn voor gelezen, deed de penningmeester rekening en verantwoording, waaruit bleek dat is ingekomen een bedrag van f. 13.962.60 en uitgegeven is een bedrag van f. 13 181,46, zoodat er een batig saldo is van f. 781,14. Na aftrek van 15 procent voor 't reserve fonds kan worden terugbetaald voor groote anthraciet 15 cent, voor kleine 10 ct. en voor cokes en eivorm-briketten 5 cent, alles per H.L Het ledental der vereeniging is dit jaar toegenomen van 341 tol 366 leden aan wie te zamen werd geleverd 2121 H.L. groote antraciet. 1651 \J2 H.L. kleine. 1190 1/2 H.L. eivorm'briketten en 901 H.L. coke9, te zamen 5864 H.L. Dit jaar voor het eerst zijn steenkolen ge heel uitgeschakeld. Bij acclamatie werd het bestuursvoorstel goedgekeurd om aan den aftredenden bode, den heer P. A. v. d. Broek, die ruim 30 jaar de vereeniging trouw en eerlijk diende, een gratificatie toe te kennen uit de reservekas. Inmiddels is door het bestuur al9 zijn op volger benoemd de heer D. Spaarman. De aftredende bestuursleden de heeren J. W. de Vink, penningmeester, C. Beeken kamp, 2de voorzitter en S. X. Schor tingbuis. 2de secr. werden met groote meerderheid herkozen. Bij de rondvraag werden geen klachten vernomen en bleek men algemeen zeer te vreden met de geleverde brandstoffen. Hierna werd' de vergadering gesloten, waarna men overging tot het terugbetalen van het teveel betaalde. HAZERSWOUDE. T. B. C.-Bestrijding onder rundvee. In café Verhaar aan den Rijndijk werd de eerste jaarvergadering gehouden van de Vereeniging, welke zich ten doel stelt de T. B. C. onder het rundvee te bestrijden. De penningmeester bracht verslag uit over het finapcieel beheer, waaruit geconstateerd werd, dat de door het rijk toegezegde sub sidie is verkregen .De contributie, welke in het afgeloopen jaar f. 0 50 bedioeg werd voor het nieuwe boekjaar eveneens voor eenzelfde bedrag vastgesteld, zoodat men voor een zeer minimum bedrag de tuber culose kan bestrijden, wat toch zeker voor de veehouders .die zich wenschen aan fe sluiten, geen bezwaar kan zijn. Daarna werd door den veearts, den heer Gommandeur uit Leiden een overzicht gege ven omtrent de werkzaamheden over het eerste boekjaar. Er werden nl. getuberculi- neerd 871 runderen, waarvan er positief gereageerd hebben 471, zoodat er slechts •100 negatief waren. Onder dit aantal run deren zijn er 582 stuks die ouder zijn dan 2 jaar, waarvan positief gereageerd hebben 423 en 159 negatief, 289 rundaren beneden den leeftijd van 2 jaar. waarvan er slechte 48 positief hebben gereageerd, zoodat 210 negatief waren. Er werden in den loop van het jaar 4 runderen die lijdende waren aan T B. G. door tusschenkomst der vereeniging geslacht, waarvoor dan ook de rijkssubsidie f. 25 per rund aan de leden is uilbetaald. Onder dc runderen beneden den leeftijd van 2 jaar, kwam geen geval van open T. B. G. voor. Verder werd door den heer Commandeur door een microscopisch preparaat aange toond tuberke'baciHen die gevonden werden bij een rund lijdende aan open T. B. G. Tevens werd door hem gewezen op het be lang van de tuberculosevrije opfok van jonge dieren, op de noodzakelijkheid om de producten van de zuivelfabriek, welke a!s voedsel voor de jonge dieren wordt gebruikt, voldoende te pasleuriseeren. Daarna werd in het kort nog 'aangegeven een in onderzoek zijnde bestrijdingswijze voor tuberculose nl. de enting tegen tuber culose met B. C. G. vaccin. Daar de verkregen onvatbaarheid maxi maal 18 maanden duurt, zal ieder jaar, her- inenting moeten plaats vinden. Met deze be strijdingswijze. afkomstig uit Frankrijk wor den tegenwoordig in verschillende landen, ook in Nederland proeven genomen Nadat door de aanwezige leden aan den veearts eenige vragen waren gesleld omtrent dé T. B. C. en de bestrijding, welke naar aller genoegen werden beantwoord, bracht de voorzitter hem een woord van dank voor zijn uitgebreid overzicht, waarna tot slui ting werd overgegaan. Burgerlijke Stand. Bevallen- H. Geers geb. van der Haven z W. van Diggele geb. v. d. Hoogt d. C. Marcelis geb. van Rijt d. G. Platteel geb v. d Boogaard d. Ondertrouwd: .T. Okkerse 28 j. en J. A Helling 25 j. Overleden: J. A. Zoete 24 j. De inschrijving voor den dienstplicht 1931 zal alhier plaats hebben op Donderdag aan hel gemeente-secretarie aan den Rijn dijk van 9 tot 1 en van 2 tot 4 uur. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Dirk Versteegen jm. 27 j. en Johanna Weers jd. 25 j. Overleden: Niesje Cornelia Catharina Groenendijk 24 j. TER-AAR. Door Ged. Staten van Zuid-Ho'.land is guedgekeurd teruggezonden de gewijzigde dienstregeling der autooud''enst-ond?r;ie* ming Noo.denAlphen—L.ilen. Ondernemer P. Langhout te Ter Aar. WADDINXVEEN. Ernstige binnenbrand. Ten huize van den heer v. d. B. ontstond een ernstige binnenbrand door het omval.en vau een petroleumstel. Geholpen door buren kon men er in slagen het vuur meester te worden. Eenige gordijnen en 'het vloerkleed verbrandden geheel. Men is niet verzekerd. Burgerlijke Stand. Geboren: Arie, z.v. P. Kroon en M. Kars- bergen. Overleden: B. de Bruin, 86 j., weduwe van A. Verstoep. Ten huize van den heer Van Wiegem aan de Zuidkade, is een geval van typhus geconstateerd. De timmerman K. v. d. O. kreeg een balk op het hoofd met het gevolg, dat hij aan de rechterschouder en het hoofd zwaar verwond werd. Hg is te Leiden in hot zie kenhuis behandeld. Gevonden: een kindertaschje met inh. en een doublé armband. Inlichtingen ter se cretarie. AALSMEER. In kokend water gevallen. Het 3-jarig zoontje van den heer V. v. E. aan den Aalsmeerderdijk, had het ongeluk^ in een kuip met kokend water te vallen. Het knaapje liep daarbij ernstige* brandwonden aan den rug op. Dokters hulp werd dadelijk ingeroepen. Naar wij vernemen laat de toe stand van het kind zich vrij ernstig aan- Aanstelling reserve-brugwachter. De heer G. Enzler is met ingang van Maandag door het polderbestuur aangesteld als reserve-brugwachter in het middaguur op de Ringvaartsbrug alhier, in de plaats van den heer H. Janssens, d!ie de functie had neergelegd. De Tuinbouw. Dat in het afgeloopen jaar d'e tuinbouw, inzonderheid de bloemisterij, zich in deze gemeente bijzonder snel heeft ontwikkeld, blijkt wel uit de daaromtrent thans bekend geworden gegevens. Voor niet minder toch dan een bedrag van pl.m. f. 1 100 000 werd gebouwd «aan kassen, ketelhuizen, schoor- stecnen en schuren. En hierbij zijn nog niet gerekend de sommen, welke voor landaan winning, 9choeiën, onderhoud e.d werden besteed, welke niet bij benadering zijn te schatten De omzet der Coöp. Tuinbouw Aan koop-vereen bedroeg pl.m. f. 1.000.000 voor kassenbouw, brandstoffen en tuinbouwbe- noodigdheden. terwijl die van de Coöp. Tuin- bouwbank aan inkomsten en uitgaven f 50.000.000 of f. 10.000.000 meer bedroeg dan over 1928 Het gespaarde bedrag was f. 1.225.000; het aantal spaarders 1450. In het afgeloopen jaar werden in deze gemeente 169 geboorten, 96 overledenen bij den Burgerlijken Stand aangegeven. Er wer den 86 huwelijken gesloten. Zekere Buskermolen had het ongeluk tegen een stilstaande auto op te rijden. Hij verwondde zich daarbij zoq ernstig, dat flij ter behandeling naar dr. B. werd gebracht, die hem verbond. In het perceel van Van der Velde, aan den §tationsweg alhier, ontstond brand in den schoorsteen, welke zich aanvankelijk zoo erg liet aanzien, dat de motorspuit ter hulp werd ontboden. Het gelukte den bewo ners den brand met emmers water te blus- sohen. o HAARLEMMERMEER. Be waterstand. In de Haarlemmermeer was de water stand zoo hoog geworden dat de stoomgema len dag en nacht iD werking moesten wor den gesteld om het overtollige water naar do Ringvaart te verplaatsen Hoewel nu weder een normaal winterpeil is bereikt, zullen een of meer bemalings werktuigen nog we) in werking moeten blij ven, omdat door het uitzakken der lande rijen nog een geregelden toevoer van water in de vaarten en slooten is te verwachten. Op de in Haarlemmermeer in het afge loopen jaar gehouden paarden- en veemark ten waren aangevoerd: 52 paarden, 6 hitten, 105 koeien, 6 pinken en 4 kalveren. Vooral de z.g. groote paardenmarkten ken merkten zich ook in 1929 tengevolge van een geringen aanvoer weder niet door een levendige handel. In het afgeloopen jaar hebben zich in Haarlemmermeer 94 gevallen van besmette lijke ziekte voorgedaan en wel 93 gevallen van roodvonk en 1 van diptheritis met doo- delijken afloop. KAT WITK-A AN-ZEE. Verhuring van land. De gistermiddag in de Gemeentezaal door B. en W. gehouden verhuring van zes perceelen teelland in „Klein Duin", „Bij den Tol" en aan het „Prins Hendrik- kanaal", had een goed verloop. Deze per ceelen hadden bij vorige verhuring f. 655 opgebracht. Thans werd het cijfer van f. 664 bereikt. Het eerste perceel werd f. 75 hoo- geT verhuurd, doch het 2e kwam f. 66 la ger. Met de overige perceelen ging het ook al op en neer, zoodat het eindcijfer onge veer hetzelfde bleef. Een nader signalement. Ter completeering van het signalement van den wielrijder die Zondagavond een meisje aan de Meerburgkade heeft aange rand. zij gemeld, dat deze persoon. Zon dagavond te kwart voor zeven in de Voor straat te Noordwijk is gezien, gaande m de richting Noordwijkerhout. Hij reed ook toen zonder licht. Hoogstwaarschijnlijk was op de framebuis van het rijwiel een kin- derzadeltje met leuning bevestigd. De inspecteur van politie alhier ziet gaarne nadere inlichtingen tegemoet. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoreu werd gedurende de maand December 1929 ingelegd f. 18521.07, terugbetaald f. 10246.46 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4331. Postcheque- en girodienst. Stortingen f. 1450S9.24, aantal handelingen 862. Uitbe taalde cheques f. 114104.95, aantal hande lingen 205. munt uit f Voorstraat 43 - Katwijk aan Zee. LISSE. Nieuwe Hyacinthen. Door de firma Ant. Lefeber zijn weer eenige nieuwe hyacinthen geëxposeerd, welke algemeen de belangstelling trekken. Burgerlijke Stand. Geboren: Catharina, d. v. H. H. Kra nenburg en A. W. Eigenbrood. Leonar- dus Joannes, z. v. P. v. Berkel en H. Men- se. Josephus Everardus, z. v. J. M. Baak en A. J. Kortekaas. Cornelia Maria, d. v. G. J. Ransdorp en F. H. Dings. Wijntje, d. v. A. Slinger en A. v. d. Horst. Josephina Thereeia Maria, d. v. W. F. v. Stein en M. A Turnhout. Francisca, Petronella Bernarda Maria, d. v. H. J. A. v. d. Eerden en C. W. M. v. Kessel. OverledenPetronella Heemskerk, echtg. v. J. v. Diest, 46 j. Cesilia de Jong, wed. v. A. Augustinus 81 j. Catharina v. d. Horst, echtg. v. G. Leuven 60 j. Loop der bevolking. Vertrokken G. Mulder, n. Lemsterland. F. Eisenga, n. Den Haag. J. Kints er- gezin, ,n. Uithoorn. J. Plomp, n. Rot terdam. J. J. v. d. Lans en echtg. n. Den Helder. GevestigdA. E Meiland, v. Noordw ij kerhout. A. v. d. Stel v. Ermelo. E. Bouw, v. Barneveld. - A Knaak en gezin. Haarlemmermeer. F. H. Taverne en ge zin, v. Haarlem. Het ligt in de bedoeling om een Pro- testantsch gemengd koor in het leven te roepen, waarvoor men zich kan opgeven 7 Januari, 's avonds van 78.30 uur. RECLAME. 960 Aan het postkantoor alhier werd gedu. rende de maand December 1929 ingelegd f. 9506,08 en terugbetaald f. 10.554,32. He' laatste door dit kantoor uitgegeven boekje li is No. 5798. NOORD WITK. Bij de politie alhier is aangift^gedaan van vermissing van een lantaarn, gepiaatst bij een opgebroken straat. Een onderzoek zal worden ingesteld. Bij den gemeentelijken keuringsdienst alhier werden gedurende de maand Decern, ber 1929 ter keuring aangegeven 35 runde ren, 112 varkens (waarvan 13 huisslachtip.- gen) en 1 paard (noodslachting). Ingevoerd werd 3414% K.G. rundvleesch, 216 K.G. kalfsvleesch en 712V6 K.G. varkensvleesch. Totaal 4345 K.G. Gevonden voorwerpenEen groen J étui inh. 2 potlooden, 1 penhouder en een I busje, een doublé schakelarmband, een ro- zenkrans in bruin beursje, een zilveren ro- I zenkrans, een huissleutel, een paar zwarte oliekappen, een belastin gmerki n étui, een gouden steekspeld met groen steentje, een koperen slinger van een klok, een Ford- band met velg (zwaar model), een grijze wollen handschoen, een bruine hand- i schoen, een gouden heerenhorlogeketting. Inlichtingen uitsluitend des Woensdag en - Zaterdags van 121 uur n.m. ten politiebu. n reele te Noordwijk-Binnen. Lijst van onbestelbare brieven es I briefkaarten, van welke de afzenders on-;J bekend zijn. Brieven Binnenland: J. J. Wagenaar 7.1 Briefkaarten binnenland: J. A. Dekker, Den Helder. Brieven but-enland: Tuchter, Cincinati, 9 Ohio. Briefkaarten buitenland: JuHen Ancraux, Bruxelles. Klarchen Peters, Belgrun o I Argentieniën. OEGSTGEEST. Dankbetuiging van het Leidsche Gemeentebestuur. In de afgeloopen week heeft Het gemeen- tebestuur van Leiden waardeering betuigd voor de geboden hulp bij gelegenheid van -) den stadhuisbrand te Leiden, door toezen ding van een schriftelijke dankbetuiging eo 2zilveren en 7 bronzen legpenningen J waarop aan dan eenen kant de oude geve van het stadhuis en den anderen kant he. I wapen van Leiden met bijschrift: „E«a goede buur beproefd door vuur." Aan de volgende personen zijn deze*pcn- ningen uitgereikt: W. F. de Rooy, ondetr- commandant, A. F. de Rooy, brandmeester; jjj J. C. Krijger, C. J. v. d. Aar, veldwach ters; J. v. Abswoude, B. v. Abswoude, N. i v. Abswoude. C. Ouwereloot, Ch. Driessen, bran dweerlied en. Inschrijving Militie. De inschrijving voor de militie, van jon- gelingen, geboren in 1911 is vastgesteld 8 als volgt: Op Maandag 13 Jaaj. van 9^—1 uur voor do letters A.G. Op Dinsdag 14 Jan. van 9V£1 uur voor de letters H.L. Op Woensdag 15 Jan. van 91 uur voor de letters M.S. Op Donderdag 16 Jan. van 9%l uur voor de letters T.—Z. De aanmelding moet geschieden ten ge meen tehuize. In ons bericht van gisteren omtrent het aantal sollicitanten voor de betrekkingil van 4en ambtenaar t-er secretarie alhier is T een foutief cijfer geplaatst, n.l. 110; dit P moet zijn 28. RLINSBURG. De Bloemenhandel. Een redelijke aanvoer is er thans weer en ook over de prijzen valt niet to klagen. Wel laten de bollen aoh in het algemeen niet beat trekken. Vermoedelftk door de vorst van verleden jaar. Men betaalde thans per 100 lste soort Thomas Moore f. 7,2012,10,1 Prosperity f. 7,20—8,60, Witte due Max f. 3,40 -5.50, Brillant Star 1 5,60—7,20, Couronne <F Or f. 7.8012,50, Gele Prins 1 f. 7.50-11.20, Go!d?n King f 13,10—13.30,1 Rose La Reine f. 7.20—9,40, William Cop-a land f. 15,20—21.20, Hyacinthen f. 16— 1 19.30. SASSENHEIM. Raadsagenda. Ob gemeenteraad vergadert morgenmid dag halfdrie. Aan de orde is: j. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Demping nieuwe haven in vee- j band uitdieping Mottigervaart. 4. Uitslag aanbesteding bouwen 75 kleedkamers, een doiM'hphad twee portierslokalen en twee rijwielbergplaatsen met bijbehoorende wer ken en uitslag aanbesteding ijzeren beer- schuit. VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Kriege, van Wassenaar I en G. Barnhoorn, alhier. De inschrijving voor de Nat. Militie I moet voor belanghebbenden deze maand a plaats hebben. Speciaal zal hiervoor zit- jfl ting gehouden worden op 14 Januari a.s. De opbrengst van de collecten in de 9 maand December heeft in de Herv. Kerk Jj bedragen voor de Diaconie f. 79.90, voor de kerk f. 110 36 terwijl de inhoud der bua- sen f. 24.17 bedroeg. 2-2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6