VIRGINIA AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Zaterdag. Jeruël: Bidstond te uur nam. Stadszaal: Carnavalsfeest „Nut en Ver maak". 9 uur nam. Vrije Evang. Gem.Bidstond te 8% uur na/m. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. cn 6Vè uur nam. Ned. Leger des Heite: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 3V& en 71/è uur nam. Schouwburg: Ensemble Jac. Sluyters ,,De big van 't 168e." 8 1/4 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59). Sa menkomst te 8 uur nam. Stad9zaal: Theresiafilm. 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Maandag. H. Petruskerk: Voordracht van pater Hendrichs over het Roomsche geloof. 8y2 Uur Dam. Stad9zaal: Theresiafilm. 8 uur nam. Dinidag. Casino-tlheaterProtestvergadering Per- himpoenan Indonesia en Liga. 8 uur nam. Haven 18b: Bond van gepasportcerde marinemannen. 8 uur nam. Jeruël: Samenkomst te 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Stadszaal: Theresiafilm. 8 uur nam. Woensdag. StadszaalConcert Residentie-orkest. Solovioloncelliste Raya Garbousova. 8 uur nam. Oegstgc est (Rehoboth-kapel) Pro- j pagandavergadering CJbr. Korfbahereen. ,,Eiks". 71/2 uur nam. Vrijdag. K a t w ij k-a a n-Z e e Gemeentezaal). Spr. ds. Zandt van Delft. 7Vfc uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal. Lange Scheistraat 2. Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 103 u.; in Maart, April en Mei van 104 uur; in Juni, Juli, Augustus en September van 105 uur; in October van 10—1 uur. Zon dags vanaf halféén Entrée Zondags koste loos. Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmnsenm van Ondheden, Rapenburg 28 1 Dcc.1 Febr. van 103 uur; 1 Febr. lot 1 April van 101 uur; 1 April1 Oct. van 105 uur; 1 Oct.1 Dec. van 10i uur. Zondags van 11 uur. Entrée Maan dags f. 0.25; overige dagen f 0 10. Geologisch Mineialogiscb Museum, Garen- markt. lederen dag van 9—12 en van 1 304 uur. Zondagen gesloten Kosteloos Ethnographisch Musenm, Rapenburg 67 69 en Breeslraal 18 Op werkdagen van 101 uur. Entree Maandags i. 0.25; overige dagen f. 0.10. Rijksmnsenm v. Nat. Historie, v. d. Werff- park. Werkdagen 8.3012; 1.305. Zater dags 8.3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Rapenburg 71. Tijdelijk gesloten. Herbarium, Nonnensteeg Dagelijks van 9—12 30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 96 uur; 1 October31 Maart 91 uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 101 uur. Kosteloos. Dagelijks. Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-lhealer", Stationsweg: Bioscoop- en Variélê-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. Trianon-Thealer", Breeslraal: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiematinée. „City-theater", Haarlemmerslr.: Bioscoop voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 'sWoen- dags en 'sZalerdag9 matinée te 2 uur. Avond-, naclil- en Zondagdienst der apo theken: van Donderdag 2 tot en met Zondag 5 Januari aanstaande apotheek G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, lel. 502 en P. J. Driesum, Mare 76, Tel. -106. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de dok toren Van Bockel, Boonacker, Jasperse, Mey- boom en Rassers. Te Oegslgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Timmermans, lel. 390. De Oegslgeestsche apotheek. De Kempe- naerstraat 4, tel. 274, is dag en nacht ge opend. tien als zjj komen, het publiek gisteravond heeft doen schaterlachen. Tusschen twee films in hebben Willv Fritsch en Dita Parlo vanaf het witte doek de aanwezigen toegesproken en gewezen op de komst van de eerste Duitsehe werkelijk sprekende en zingende film: „Melodie des Herzens", die in ons land alleen nog maar is vertoond in het Rembrandt-theater te Am sterdam. Duitscb wordt stellig over het algemeen door het publiek beter verstaan dan het onwelluidende Amcrikaansch-Engelsch en de interesse voor dit experiment^zal bij gevolg heel groot zijn. Mogen wij in dit verhand echter de hoop uitspreken dat voor deze gelegenheid het geluid iets zal worden versterkt. De inspanning om Willy Fritsch en Dita Parlo woord voor woord te volgen, was gisteravond toch eigenlek te groot... RECLAME. 768 CHIEF WHIP ardath Ook met kurk en goud london Casino-Theater Indien iets den mensch ingeboren is. wat hij met hand en tand moet verdedigen en waarvoor hij desnoods zijn loven zal geven, is het zeker wel de zucht lot behoud van de vrijheid. Die vrijheid, waarvoor onze voorouders tachtig jaar hebben gevochten, die zelfde vrijheid, waardoor de Amerikaanse he Vrij heidsoorlog zoo bekend is geworden en waarvoor ook liet Parijsche volk met den moed dor wanhoop heeft gestrijden legen de beter gesitueerde burgers, die hen als sla ven gebruikten om er zelf wel bij le varen. Deze zucht naar vrijheid wordt ons £•?- loond in het schitterende Russische kunst werk ..Bestorming van Parijs" hetwelk zich ten tijde van den Fransch-Duilschen oorlog afspeelt. Wanneer de Fransche soldalen langzaam maar zeker terrein verliezen en de Duitschers steeds meer Parij9 naderen, komt de dwang om de hongerige en have- loozo soldalen te voeden en kleeden niet neer op degenen, die hun geld weggooien aan de meest verfijnde luxe-middelen, doch op het arrne Parijsche volk. Dit wordt onder dien druk opstandig en komt op voor zijn vrijheid, die reed9 zoo lang aan banden heeft gelegen, doch hierbij komt het in botsing met de Nationale Gard?, die den opstand moet onderdrukken. De strijd is le ongelijk, wanhopig verdedigen de burgers zich, doch len laatste moeten zij zich overgeven. Ontzettende tooneelen vin den er nu plaats, vrouwen en kinderen wor den door kolfslagen opgezweept, waarbij velen bezwijken. Ook dit is nog niet genoeg, de overlevenden worden alle gefusilleerd als waren het moordenaars en niet menschen. die voor hun vrijheid en recht opkwamen. Zoo werd dezen opstand de kop ingedrukt ten koste van tallooze mens^henlevens. die hun leven hebben gelaten voor de vrijheid, die niet verkregen werd. Dit filmwerk, benovens een goed ver zorgd voorprogramma, zal zeker veel be langstelling trekken. Trianon-theater. Wanneer een film tot tweemaal toe geprolongeerd wordt zooals ..The singing fool" wijst dat op zeer bijzon dere kwaliteiten Duizenden hebben Al Jol- son reeds gezien en bewonderd cn nog is iederen avond liet groole Theater besproken en uitverkocht. Wie in de komende dagen deze film wil gaan zien en hooren zal der halve goed doen zijn plaatsen tijdig van te voren le bespreken Naair wij vernemen is tot directeur Yau het bekende dubbel-mannenkwavtet „Inter Nos" benoemd in de plaats van deD heer D. v. Wouw, de heer Willem Mizee, koordirigent, alhier. De heer P. S. Teeling. teekenaar van het Kadaster alhier, wordt met ingang van 1 Febr a.s. overgeplaatst naar Maastricht. Te beginnen a.s. Maandag en vervol gens de vijf volgende Maandagen zal de ook hier ter slede bekende pater F. Hendrichs ST. in de kerk van den H Telrus een serie lezingen houden over het Roomsche getooL Men zie ook de advertentie in dit Blad Vanwege de Ned Chr Radiovereeni- ging zal in den avond van 2 April a.s in de Pieterskerk een belangrijke radio-uitzending plaats hebben, waaraan lal van bekende Leidsche persoonlijkheden zullen mede werken. ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnenl REDACTIE 1507 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Tweede Haarische conferentie Tarieven-wapenctilstand. De Tweede Haagsche Conferentie is gis teren begonnen. Men zou een oogenblik kunnen aannemen, dat het een directe voortzetting der Eerste is, zoo weinig is er veranderd. Enkele gezichten ontbreken Stresemannenkele nieuwe zijn versche nen, w.o. Tardieu, Sdhober en de Hongar ren. Bovendien is aJles winterkleeding, maar overigens.. De belangstelling van de zijde van het publiek is zeer gering. De openingszitting is geweest als altijd. Men zie daarvoor elders in dit 'blad. Er zijn twee commissies ingesteld, een voor de Duitsehe herstelbetalingen onder voorzit terschap van 'Jaspar. oen voor de anciere herstelbetalingen, dus dóe van 't, Oosten, onder voorzitterschap van Loucheur. Wat de eerste betreft, hoopt men in Seder geval voor 18 dezer gereed te zijn, daar Sir Maurice Hankey. seeretaris-gene- raal der conferentie, ook secretaris-gene raal der Londensdhe vlootconf eren tie zal zijn cn hii den 18en dezer naar Londen moet vertrekken met zrn staf. En dat men daarin zal slagen, daarover is men optimistisch Jaspar heeft reeds groote spoed aange kondigd Minder optimistisch is men ten aanzien van do tweede commissie, doch dat neemt men minder erg. Is men daar niet gereed, wel, dan kan men uitstellen, hetzij tot een derde Haagsche conferentie, hetzij naar een andere plaats Natuurlijk is het onderling contact direct begonnen. Tardieu en Snowden bespraken in een onderhoud van 1 uur de vraag stukken, welke voortvloeien uit de toepas sing van het plan-Young. Er bestond tus schen hen volledige overeenstemming ten opzichte van de in overweging genomen oplossingen en omtrent de arbcidsmetho- den, welke de conferentie dient te volgen. Heden zullen de Franachen en Duit schers gezamenlijk lunchen. Curtius bezocht gisteravond Jaspar. Het Volkeubondssecvetariaat maakte be kend. dat 32 staten thane de uitnoodig.-ng tot deelneming aan een conferentie vooi hot sluiten van een wapenstilstand op het gebied der tarieven hebben beantwoord. Van deze 32 staten hebben er 25 hun deelneming toegezegd n.l.Duitsohland. Oostenrijk België, Engeland, Bulgarije, Cuba. Denemarken, Spanje, Sstland, Fin land. Frankrijk, Griekenland. Hongarije. Ierland. Italië, Letland. Luxemburg, Noor wegen, Nederland. Polen, Roemenie. Zwe den, Zwitserland. Tsjecho Slowakije en Joego-Slavië. Men verwacht, dat ook de Vereenigde Staten en Canada door een waarnemer zullen vertegenwoordigd worden, Brazilië cn de Dominicaansehe republiek hebben medegedeeld, dat zij een waarnemer zullen zenden. BELGIE. Naar Rome vertrokken. Gisteravond is prinses Marie José door haar ouders, broeders- en zusters vergezeld,' met den Italiaansdhen koninklijken trein naar Rome vertrokken. Uitgebreide veilig heidsmaatregelen waren getroffem, doch er waren zeer vele genoodigden, die prin ses en familie warm toejuichten. Dc prin ses leek erg onder den indruk en dat is te begrijpen. Zij gaat een onbekende en gevaarlijke toekomst tegemoet Twee extratreinon met toeristen, autori teiten, journalisten en invaliden zijn even eens met bestemming naar Italië vertrok ken. Ook de Brusselsche burgemeester Max heeft zich naar Rome begeven, waar hij de gast zal zijn van den burgemeester der Italiaansehe hoofdstad. Woensdag heeft het huwelijk officieel plaats. ENGELAND. De mijnwet. De Prins van Wales is gisteren naar Aliika vertrokken. Gisteren is een verklaring verschenen van het liberale hoofdkwartier, waarin de hou- aing van de partjj nopens dc behandeling van het ontwerp-mpwet der regeering tij de derde lesing uiteengezet wordt. De partij heelt gevoeld, dat haar eritiek nu niet lan ger uitsluitend negatief kon zp en rij nas dan ook van plan de regeering door het in diener, lan verstandige amendementen te helpen om van het ontwerp iets bruikbaars te maken. Te dien einde heeft Lloyd George met toestemming van de leden van het hoofd bestuur, Sir Herbert Samuel en Sir John Simon, den rechtsgeleerde Sir Clement Da- viee opgedragen het heele regeeringsontwerp te besiudeeren en geschikte amendementen te formeeren. Sir Clement is daarmee reeds voor de Kerstdagen begonnen, maar aeeft als zijn meening te kennen gegeven, dat het ontwerp zoo slecht geredigeerd is, dat het practisch niet te amendeeren is. Het boste zou ongetwijfeld zijn als de regeering het geheele ontwerp introk en door een ander verving, dat met de voornaamste bezwaren van de beide richtingen der oppositie reke ning hield. Dit zal echter wel afstuiten op de zoogenaamde waardigheid der regeering en haar prestige in den lande en onder haar eigen kiezers. De liberalen zullen derhalve trachten door het indienen van amendemen ten toch nog van het regeeringsontwerp te maker, wat er van te maken valt, zonder echter de m;n=le verantwoordelijkheid mede te willen aanvaarden. RUSLAND. Tegen den godsdienst. Ei is bij de regeering op aangedrongen tegen 1 Januari 1931 alle kerken, moskee en etc. onherroepelijk te sluiten. De regeering zal dit overwegen. ROEMENIE. Er-kroonprins Karol Werkloozenielletjes te Temesvar. De kwestie van den terugkeer van den gewezen kroonprins Karol is opnieuw op het tapijt gekomen. Naar het blad der Karolisten meldt, heeft de gewezen liberale minister van Buitenlandsche Zaken Duca besloten den minister-president Maniu te dwingen tot een officieele verklaring ten gunste vaa een herziening van de acte, die op den troonsafstand van Karol betrekking heeft. Het blad meent, dat Maniu voor den al ge me en en druk zal moeten wijken, daar het bekend is, dat het geheele land en in het bijzonder Zevenburgen, zich voor een herziening heeft verklaard. De minister van Buitenlandsche Zaken. Vajda, zou niet te Weenen, maar te PaTijs vertoeven om het contact met Karol te onderhouden. De liberale Vittorul meent, dat Maniu geen struisvogel-politiek kan volgen en zich óf met de Karolisten solidair moet verklaren, óf maatregelen tegen hun actie moet nemen. Schiet de regeering in haar plichten tekort, dan zal de regentschaps- raad zelf moeten ingrijpen. •f Werkelooze.n hebben te Temesvar een aanval gedaan op het stadhuis. 10 agenten zijn gewond, waarvan drie ernstig: 85 per sonen zijn gearresteerd, w.o. de leider deT communisten Koloman Mïiller. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. DEN HAAG, 4 Jan. Op het Binnenhof wordt op verschillende plaatsen een elec- triache verlichting aangebracht ten dien ste van de gedelegeerden en de journalis ten die bij de conferentie werkzaam zijn. Hedenochtend zijn in hot Tweede Kamer gebouw de commissie voor de niet-Duitsche herstelvraagstukken an de subcommissie van deskundigen uit de commissie voor de Duitsehe herstelbetalingen in afzonderlijke vergaderingen bijeen gekomen. PARIJS, 4 Jan. (V.D.). De „Excelsior" meent, dat niet alle gedelegeerden in Den Haag voldaan zijn over de vorming van de beide commissies. Vooral de vertegenwoordi gers van de Kleine Entente vreezen een splitsing van de oosteljjke sohadevergoe- dingskwestie van de Duitsehe schadevergoe ding. Verder kan de eerste commissie sneller tot een resultaat komen, dan de tweede en bji den beperkten tijd bestaat h&t gevaar, dat de mogendheden der Kleine Entente dan niet tot een definitieve regeling met Hon- garjjo komen. Het blad waarschuwt zekere schuldenaren-staten er voor zich niet te veel te laten leiden door binnenlandsche politieke overwegingen, daar de groote mo gendheden er niet aan denken het Voung- plan door het ontbreken van een oplossing der kleinere vraagstukken in gevaar te laten brengen. Het blad komt dan tot de sancties en schrijft: Niemand denkt er aan van het door Duitschland vrijwillig aanvaarde Youug- plar een dictaat voor het Duitsehe volk te maken. Het Youngplan verandert echter niets aan de principieele bepalingen van het Verdrag van Versailles. Indien het Duitsehe Rp weigert zp verplichtingen na te komen, dan is het duidelp, dat de schuldeischers zich zullen aaneensluiten om tegen Duitsch land op te treden Het blad betoogt, verder, dit de noodige bepalingen juridisch zoo gesteld kunnen wor den. dat zjj geen ontstemming bjj het Duit sehe volk wekken. Van de besprekingen, die Zaterdag tusschen Tardieu en Curtius plaats hebben, verwacht de „Excelsior" het ver dwijnen van de ongerustheid op dit punt. De atmospheer in Den Haag is op het oogenblik gunstig. Sauwerwein verklaart in de „Matin" van mecning te zp, dat Frankrijk in de arbi trage-kwestie tot de uiterste grens van het mogetpe is gegaan. Wanneer de Duitsehe ministers hiermede niet tevreden zijn, dan bewpt dit slechts, dat zij geen meester ln eigeo huis zp. Tusschen Duitschland en zp schuldeischers behoeven geen politieke kwesties meer opgelost te worden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2