70*4 irgang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 2 Januari 1930 Tweede Blad No. 21410 UIT DE RIJNSTREEK. ALPHEN. GEMEENTERAAD. Officieel Raadsverslag. - Burgerwacht. „Opzetjes". De Raad dezer gemeente kwam dezer da gen des avonds 7 uur bijeen. Voorzitter: Burgemeester dr. H. J. Lovink. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten goedkeuring van 10 Raadsbesluiten. Antwoord op gestelde vragen: 1. Op een vraag van den heer Ten Cate Brouwer, inzake de verandering van de school geldregeling aan de Chr. H. B. S. B. e>n W. hebben deze zaak onderzocht en be vonden, dat deze regeling geheel overeen stemt met de ten dezen aanzien gestelde voorwaarden van subsidieverleening. 2. De heer Ten Cate Btouwct had ook gevraagd of er geen aanleiding was om het officieele raadsverslag bij een uitgever van een plaatselijk blad te doen verschijnen, met het doel dat het dan eerder gepubliceerd kan worden. Op advies van den secretaris oordeelden B. en W., dat zoodanige verandering niet aan te raden is Zij meenen, dat op die wijze het verslag minder waarde zou krijgen en de kosten aanmerkelijk meer zouden bedragen. Zij betwijfelen of het publiek zooveel waarde aan dit verslag zou hechten, dat die meer dere uitgaven gerechtvaardigd zouden zijn. De heer Ten Cate Brouwer blijft aan dringen op spoediger verschijning van het officieel raadsverslag en bepleit maatregelen waardoor binnen 7 dagen na de vergadering dit verslag gepubliceerd kan worden. De heer Den Uyl zou aan zulk een verslag niet veel waarde hechten. Verschillende leden dringen aan op spoe diger verschijnen van het verslag waartegen de voorzitter opmerkt, dat met de thans be schikbare hulpmiddelen, dit zeer moeilijk zou zijn. B en W. geven den Raad verslag van de wijze waarop zij zich de mildere toepassing der vermakelijkheidsbelasting voorstellen. Vrijgesteld zullen zijn alle jaarvergaderingen en -feesten van plaatselijke vereenigingen, de vergaderingen die een godsdienstig, we tenschappelijk of sociaal karakter dragen en alle tooneel-, radio- en andere voorstellingen van plaatselijke vereenigingen. waarvan de entreeprijs niet hooger is dan f 0.75 De heer Ten Cate Brouwer dringt er op aan dit laatste bedrag op minstens f. 1.50 le stellen, terwijl de heer Boeren verzoekt ook de voetbalvereen., tot een bedrag van 30 cent vrij te 9tellen. De voorzitter zegt overweging van een en ander toe. ingekomen is een schrijven van den heer J. Z. Hellemond, dat>hij een regeling, als de raad voorstelt, inzake het bewuste hek langs de Kerkstraat, zelfs niet in overwe ging kan nemen. De rekening van het Zwembad wordt overgelegd en naar aanleiding daarvan be sloten, f. 1500 subsidie toe te staan. De Pluimveevereen. Alphen a. d. Rijn vraagt een medaille voor een te houden tentoonstelling. Nadat een voorstel van den heer Den Hertog om voor dit doel f. 20 be schikbaar te stellen verworpen is met 11 tegen 6 stemmen, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen en f. 12.50 a f. 15 toe gestaan. Ingekomen is een voorstel van de raads leden Ten Cate Brouwer-Den Hertog tot afschaffing van het ambtsgebed. Zal in de volgende vergadering behandeld worden. Een verzoek om het schilderwerk weer in de wintermaanden te laten verrichten, wordt aan B. en W. gezonden om praeaa- vies. Agenda 1. Voorstel van B. en W. om het grasge was langs den Ziendeweg weder onders hands voor 5 jaar te verhuren aan A. van Wilgen burg tegen een prijs van f. 23 per jaar. Zonder h. st. aangenomen. 2. Voorstel van B. en W. om de huur van het perceel Hooftstr. 327 met P. Borst te ontbinden en dit perceel weder te ver huren aan L. Marbus, betonwerker bij de N.V. Duinker en Verruijt alhier voor een huurprijs van f. 3 per week. Zonder h. st. aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot onders- hnndschen verkoop van 84 boomen op sta*n verspreid staande in de kom der gemeente voor f. 54, in totaal, met verplichting tot rooiing. aan 7 J van Goozen te Hoog- made. Langs meerdere wegen in onze ge meente zijn boomen aangetast door de z.g. iepziekte. De directeur van gemeentewer ken stelde daarom voor deze zieke boo men in totaal tot op heden 84 stuks te doen rooien opda+ hiervoor andere geplaatst kunnen worden. Slechts één aanbiedinv kwam binnen van boven genoemden heer Goozen die bereid is genoemde boomen voot de som van f. 54 te laten rooien *n wegvoeren. De heer Den Hertog vindt dezen prijs te laag en zou gaarne zien, dat aan een firma die in deze omgeving thans boomen opkoopt nadere prijsopgaaf gevraagd werd. Verschillende leden en ook de voorzitter ontraden dit ten sterkste, waarna het voor stel zonder h. st. aangenomen wordt. 4. Voorstel van B. en W. tot het beschik baar stellen van gelden voor het verande ren van de closets van de bijzondere school aan de Zaalbergstraat. De kosten hieraan verbonden zijn geraamd op f. 300. De heer Den Hertog daarin gesteund, door den heer Ten Cate Brouwer, dringt ook in verband met vorige ervaringen bij schoolverbouw aan op doelmatig streng toezicht. Zonder h. st. aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de vergoeding ingevolge art. 101 der lager onderwijswet 1920 aan besturen va-n bijzondere 6cholen over het jaar 1927 en verrekening over de jaren 1925 t/m 1927. Door de vaststelling van de gemeentere kening over 1927 door de Ged. Staten der provincie kan thans worden overgegaan tot vaststelling der vergoeding waarop de besturen der in deze gemeente gevestigde bijzondere scholen over het jaar 1927 recht hebben krachtens het bepaalde in art. hier boven gemeld. Deze vergoeding wordt be rekend naar de gemiddelde kosten ovev hetzelfde dienstjaar, welke voor de over eenkomstige openbare scholen zijn besteed geworden Zij bedragen voor het gewoon lager onderwijs f. 15.19 en voor het uitge breid lager onderwijs f. 42.74. Bovendien ontvangen de schoolbesturen, die vakon derwijzers hebben aangesteld, eenzelfde bedrag per lesuur als de gemeente voor haar vakonderwijs heeft uitgegeven, echter niet voor een grooter aantal lesuren dan waarvoor aan de overeenkomstige bepalin gen aan openbare scholen vakonderwijzers zijn geweest. Over 1927 hebben de schoolbesturen daar voor recht op f. 100 voor het gewoon lager onderwijs en f. 400 voor het uitgebreid la ger onder-vijs. Voorts heeft over 1927 inge volge het 8e lid van bovenaangehaald art. 101 verrekening plaats van het bedrag dat de schoolbesturen over de jaren '2527 minder hebben uitgegeven, dan de kosten waarop zij recht zouden hebben naar de ge meentelijke uitgaven over deze jaren. Thans moet nog worden uitgekeerd aan de bijz school g. 1. o. in den Hoorn f. 356.39; aan de bijz school g. 1. o. Marthastichting f 8.77.23. aan de bijz. school 1. o. Toren- straat f 266 70 en de bijz. schóól u. 1. o Stevinstr f 312 66. terwijl te veel genoten is door .het school bestuur van te bijz. school g. 1. o. Stevinstr. f 1213.90, van de bijz school g. 1. o. Julianaweg f.5394 55: van de bijzondere school g. 1. 0. Steekterweg f. 436.83 van de bijz. school g. 1. o. Hooft- straat, f. 436.66 voor de bijz. school g. 1. o. Zuideinde, f. 470.84 van de bijz. R.K. sch. g. 1. o. Paradijslaan f. 3240.39 en van de bijz. R.K. school v. g. 1. o. Noordeinde f. 1576.61. Voorts moet nog voor vergoeding van vakonderwijs hierboven genoemd wor den uitbetaald aan de bijz. school g. 1. o. Stevinstr. f. 100, aan die in de Julianastr. f. 20, Steekterweg f. 20, Hoorn f. 20, Hooft- straat f. 20, Martha-stichting f. 20, bijz. school u. 1. o. Stevinstr. f. 400, terwijl bijz. school g. 1. o. aan de Zaalbergstr. f. 30.03 te veel heeft genoten. Zonder h. st aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. om aan de Al- phensche Burgerwacht over 1930 een sub sidie van f. 100 te verleenen. Door het be stuur der Burgerwacht was aangevraagd een bedrag van f. 300 uit de gemeentekas ter bestrijding van de noodzakelijke kosten tot instandhouding van dit instituut. Volgens de bij het adres overgelegde begrooting zijn de uitgaven voor 1930 geraamd op f. 375, terwijl de staat van ontvangsten aanwijst een bedrag van f. 75.- voor oefengelden welke van het Rijk worden ontvangen. Hoewel B. en W. in hun prae-advies niet ontkennen, dat het bestaan van de Burger wacht voor de gemeente belangen betrok ken kunnen zijn. vinden zij een jaarlijksche bijdrage van f. 300 niet gewettigd. Het ge- heele nadeelig saldo, dus alle kosten zouden dan door de gemeente moeten worden ver goed. De vrees bestaat dat dan geen enkele poging meer zal worden aangewend om uit andere bronnen een bijdrage te verkrijgen. In verband daarmede stellen B. en W. ter- halve voor een bedrag van f. 100 uit de ge meentekas te verleenen. Een uitvoerige soms vrij heftige discussie ontstaat. De heeren den Uyl en den Hertog doen zich kennen als heftige bestrijders van dit instituut. De eerste omdat hij daar in ziet een bevoorrechting van de kapita listen, de tweede omdat hij deze beschouwt als een instelling waardoor burgers geleerd wordt hoe ze hun medeburgers het best kunnen dooden. De heer Bergshoef zet uiteen, hoe de Bur gerwacht geen ander doel heeft dan het wettig gezag in tijd van nood te steunen. De beer Veltman steunt hem daarin en stelt voor f. 200 subsidie te verleenen, ter wijl later de heer Spreii voorstelt deze op f.300,te bepalen. Van weerszijden worden harde noten ge kraakt. De heer Den Ugl karakteriseert de leden van de Burgenvacht b.v. als „knup- pels,: en als .armzalige idioten van geest" waartegen weth. Herngreen met klem pro testeert, terw$ de heer Ten Cate Brouwer wgst op te activiteit der communisten en de voorz. er aan herinnert dat Rusland op 't oogenblik het beste leger der wereld heeft. Het slot van te zaak is, dat het voorstel Sprejj wordt ingetrokken en het voorster Veltman aangenomen wordt met 15 tegen 2 stemmen, die van te heeren Den Hertog en Den Uyl. 7. Benoeming van een onbezoldigd ambte naar van den burgerlijken stand. In alplia- betische volgorde worden liians aanbevolen de heeren: 1. J. L. H. Boeren en 2 D. ten Gate Brouwer. Dit punt werd ook reeds in de vorige vergadering behandeld, waar alstoen eerst werd benoemd de heer P. v» Djjk en na stemming en herstemming de weth .Herngreen, die beiden deze benoeming niet aanvaardden. In deze vergadering was tevens door den heer D. ten Cate Brouwer er op aangedrongen dat er een vrijzinnige werd benoemd. Gekozen wordt de heer Boeren met 9 st. De heer Ten Cate Brouwer verkreeg 7 st. 8. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school voor g.l.o. aan den Ouds» hoomscbeweg. Voorgedragen worden de heo>- ren: 1. A. Kroon te Beekbergen. 2. A. v. d. Vijst alhier en 3. J. Betist te Gapeile a, d. IJssel. No. 1 van de voordracht verkreeg 9 st. No. 2 8 stemmen, zoodat de heer Kroon benoemd werd. 9. Benoeming van leden van de vol gende commission: a. commissie van bijstand voor de water en lichtbedrijven. b. commissie van bijstand voor het grond, bedrijf. c. commissie van bijstand voor openbare werken. d. commissie voor het nazien der reke ningen over 1929. e. commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen. Herkozen werden de aftredenden. met dit verschil dat de heer van Dijk, die te ken nen had gegeven, dat hij gaarne ontheven zou worden van het lidmaatschap van de tweede commissie, vervangen werd door den. heer Ten Cate Brouwer. Onder applaus van den Raad, dankte de Voorzitfer den heer Van Dijk voor hetgeen hij als lid dezer commissie in het belang der gemeente verricht had. Rondvraag. De heer ten Cate Brouwer deelt mede. dat met 1 Jan. alle spoorkruisin- gen in den Rijksstraatweg weggenomen moe ten worden. Hij ziet daarin een ernstige be dreiging van de industrie, vooral hier ter plaatse en vraagt of B en W. het hunne willen doen om die aanschrijving ongedaan TE DUISBURG heeft een felle brand gewoed in een pakhuis van zes verdiepingen van de firma Koch en Co. Het gebouw brandde totaal utt. De schade wordt op minstens 1 nhllioen mark geschat. HOLLAND OP Z'N MOOIST. Een meer bijzondere vertegenwoordigster van echt karakteristieke Hollandsche schoonheid js Oost hui zen. Een kijkje aan de dorpstraat waarlangs menige boerderij, die van Hol lands welvaren spreekt JACOB GOULD SCHURMAN is afgetreden als Amerikaansch gefcant te Derlijn. Dit ontslag is door president Hoover aanvaard. NIEUWJAAR IN DE RESIDENTIE. Bij gelegenheid der jaar wisseling maakten de ministers en gezanten der bij het Neder- lajidsche hof geaccrediteerde lan den hun opwachting ten paleize. De nieuwe Amerikaansche gezant, do heer H. Diekema voor bet paleis. DE WERELDTENTOONSTELLING 1930 TE ANTWERPEN m wording. Aan den bouw der pavüjoenB wordt druk gearbeid. Do monumentale ingang is bijna gereed.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5