TELEGRAMMEN. PMRKTBEB1CHTEN. LAATSTE BERICHTEN. BEURSOVERZICHT. Advertentiën. /EERBERICHT. Barometerstand. Hëe pijltje geeft den stand aan van ked^ag 3 uur. H>ne pijltje geeft den stand aan van gisljlae 3 uur. Jiiddag 3 uur: 757. fniddag 3 uur: 760. XGRAFISCH WEERBERICHT. ivaarn^tningen in den morgen vaD anuari, medegedeeld door het Ned Met Instituut te De Bildt. te .Stand: 773,8 te Toulonse. Ste Stand: 734,1 te Skudesuaes. achting tot den avond van 3 Jan. ankelijk nog stormachtige tot krach- westelijken, tot noord-westeljjken, ifnemende westelijke tot iuid-westel. getrokken of zwaarbewolkt, met regen- .Jelbuien. Later opklarend. Kouderdes Overdag weinig verandering in tem- pur. LUCHTTEMPERATUUR. ur voorna.6 gr. C. (43 gr. F.) ftiur 'smidd.: 7 gr. C. (45 gr. F.), jur nam 6 gr. C. (43 gr. F.). BWATERTIJDEN TE KATWIJK-a.-ZEE Voor Vrijdag. logste stand des voorin. te 4 u. 46 min. ogste stand des nam. te 5 u 0.3 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. jmderdag 16.25 n.m. tot 7.40 v.m. Italianen zjjn Parchiani, Cancia en Sar- i. Verdere onderzoekingen brachten zoo bezwarend materiaal aan het licht, dat politie Dinsdag tot de arrestatie der drie |nalisten overging. Deze arrestatie heeft tmeen opzien gebaard. De anti-fascisti- organisatie van welke een zekere Bel- li leider is, hid haar hoofdzetel te Parijs, j huiszoeking welke heeft plaats gehad jr aanleiding van een onderschepte code, tie bureaux van de organisatie, leidde tot opsporing van een hoeveelheid dynamiet lont. Men gelooft, dat de organisatie en 13 Januari een aanslag beraamd had de delegatie ran Italië voor do conie- i tie van den Volkenbondsraad. Tot nu tol thielden de gearresteerden zich van iedere - klaring. Aangezien men evenwel een groot ital documenten in cijferschrift heeft ge- Inden -bij deze huiszoeking, welke volgens tl eveneens gevonden schema kan war- gelezen, verwacht men reeds in de eerst- Igende dagen -ensationeele bijzonderhe- ■ri. Voor alles zal, naar een der Parijsehe aden beweert, de naam van den financier t organisatie groot opzien baren. Nietts- in wordt deze naam in het belang van het aortgezette onderzoek geheim gehouden. SPANJE. Een ministerraad. Weer officieren gearresteerd. Oudejaarsdag: is een ministerraad gehou den onder leiding van den Koning. Na af loop verklaarde Primo de Rivera, dat dit de eerste maal was, dat de bijeenkomst van den ministerraad onder leiding van den Koning een politiek karakter had. Ik heb den Koning mondeling het program, dat hem bekend is, uiteengezeten hij heeft het advies gevraagd van alle ministers, die er onmiddellijk hun goedkeuring aan hechtten. Op het oogenblik, waarop de Koning het woord wilde nemen, heb ik hem verzocht zijn antwoord eenige dagen uit te stellen, daar de kweslie het overwegen waard is. Dinsdag is een aantal officieren van het garnizoen te Sevilla gearresteerd. De gearresteerden worden beschuldigd te heb ben getracht de Juntas, dat zijn politieke comités van actie, weer in eere te herstellen. De bijzonderheden van het onderzoek wor den strikt geheim gehouden. DE VATICAANSCHE STAAT. Broeder van den Paus overleden. In den ouderdom van 60 jaren is Oude jaarsavond te Rome overleden, tengevolge van een aderverkalking, de 66-jarige broe der van den Paus. Graaf Fermo Ratti. Het overlijden geschiedde plotseling, juist terwijl de familie zich aan tafel bevond. De ontslapene was vroeger koopman n zijden stoffen. Hij werd door Pius XI in den adelstand verheven. De' Paus werd direct op do hoogte gebracht van den dood van zijn broeder. ENGELAND. Waarschuwing van Baldwin Het Britsch-Indisch congres. Baldwin zinspeelt in een Nieuwjaars boodschap nu ook op de mogelijkheid van ieuwe verkiezingen in het nieuwe jaar Het is duidelijk, aldus Baldwin, dat de socialistische partij dooi- haar onbekwaam heid om de verkiezingsbeloften Da te ko men, in steeds toenemende moeilijkheden geraakt. De toestand van handel en in dustrie is ernstiger dan toen de socialisten het bewind aanvaarden. De oplossing van het werkloosheidsprobleem hangt echter af van de ontwikkeling van den handel en van nieuwe afzetgebieden. Met Nieuwjaar zijn 6 nieuwe pairs be noemd, w.o Arthur Ponsonby, onder-secre taris van Buitenlandsche zaken in de La- bour-regeering van 1924 en nu parlements- secretaris van het ministerie van Luchtver keer. Na een langdurig debat heeft het Al- Indisch Congres met 942 tegen 792 stem- men de motie van Gandhi aangenomen, waarin de bomaanslag veroordeeld en de onderkoning met zijn gevolg met hun ont snapping gelukgewenscht wordt. Verder wordt waardeering uitgesproken voor de pogingen van den Onderkoning voor een vreedzame regeling van de natio nale beweging, doch tevens verklaard, dat het nergens toe zou dienen om een confe rentie bij te wonen om de ronde tafel, terwijl verder gezegd wordt dat de geloofs belijdenis van het congres de volledige on afhankelijkheid beteekent, en gevraagd wordt over te gaan tot een volledigen boy cot der centrale en provinciale wetgevende raden. Ten slotte wordt het uitvoerend comité van het Congres gemachtigd om, telken? wanneeT het dit gewenscht acht, een program van burgerliongehoorzaam heid af te kondigen, met inbegrip van de weigering om belastingen te betalen. RUSLAND. Tsjitsjerin treedt af. - Trotzkilsten vervolgd. Over Tsjitsjerin liepen reeds meerdere malen geruchten, dat hij zou aftreden als volkscommissaris voor buitenl. zV.ten. Than» schijnt het juist te zijn. Tsjitsjerin zal nu uit Wiesbaden naar Mos kou gaan om ontslag to nemen wegens ge zondheidsredenen. Of Litwinof zijn officieele opvolger wordt? Naar uit Moskou wordt gemeld, zijn is den laatsten tgd verscheidene personen ge arresteerd, die tot de Trotzki-oppositie be hoorden en geheime betrekkingen met Trotzk: onderhielden en cok belangrijke documenten naar het buitonland smokkeldjn. Onder deze gearresteerden moet zich ook de moordenaar van graaf Mirbach. den eer sten gezant van Duitsohland te Moskou, hek ken bevonden. Dit is een zekere Bljumkin. die door de Gepoe gearresteerd eh ter dood veroordeeld is. Het vonnis moet op 22 December voltrokken zijn. EGYPTE. Naar een Wafd-kabinet. Hel kabinet is afgetreden, zooals na af loop der verkiezing te verwachten was Aan den leider der Wafd, Nahas pasja, is op dracht gegeven, een nieuw kabinet te vor men. SPAANSCHE GERUCHTEN. H END AYE, 1 Jan. (Belg. Tel. Ag.) Uit Madrid doen de volgende geruchten de ronde, n.l dat in den loop van den heden morgen gehouden ministerraad Primo de Rivera aan den koning de collectieve aftre ding van de regeering zou hebben voorge legd. De koning zou de beslissing in beraad hebben gehouden en over 3 dagen den uit slag bekend maken. Tijdens de gisteravond gehouden kabinetsraad zou de minister van financiën aan Primo de Rivera zijn ontslag hebben voorgelegd, welk ontslag door het hoofd van de regeering zou zijn geaccepteerd. Men zegt tevens, dat als de ministers aan het hoofd van hun resp. de partementen zouden blijven, de minister van financiën onherroepelijk zijn ontslag zal handhaven TSJECHO-SLOWAKIJE. Masarijk 80 jaar. In dit jaar wordt president Masaryk 80 jaar. Er gaan geruchten, dat hij dienten gevolge zijn ambt zal neerleggen en Benesj wordt reeds als zgn opvolger gedoodverfd. STORM BIT TAPAN. TOKIO. 2 Januari. (V.D.) In de nabijheid van Sachalin woedt een hevige storm. Do scheepvaartverbindingen tusschen Sachalin en Japan zijn sinds -I dagen verbroken, Vol gens een draadloos bericht uit Sachalin wor den 9 visschersschepen vermist. Zij zijn waarschijnlijk in den storm vergaan. DE KABINETSWITZIGING IN EGYPTE. CAIRO. 1 Jan. (Reuter). In het nieuwe Egyptische kabinet vervult de nationalis tische leider Nahas Pasja de rol van pre mier en dien van minister van Binncnland- sehe ZakenMak/ani Ebeidi? belast met het ministerie van Financiën en Wassef Pasja Ghali neemt net Ministerie van Bui. tenlandsche ZakeD waar. In een brief aan den koning noemt Nahas Pasja als voornaamste taak van het nieu we kabinet het vopren van een politiek van interne hervormingen en de voortzetting der pogingen om bet land eet, werkelijk onafhankelijk bestaan te verzekeren, en om een niet oneervolle hechte overeenkomst met Engeland te sluiten onder voortzetting der vriendschapspolitiek met andere vreem de mogendheden. 'T BRITSCH-INDISCH CONGRES. LAHORE, I Jan. (Reuter). Het tan- Indisehe congres nam heden een resolutie aan welke een aansporing bevat om met alle beloften van finaneieelen aard welke door het vreemde bestuur aan ïndië wer den opgelegd, te breken behalve voor het geval dat zij door een onafhankelijke on- derzoekings-rechtbank zouden zijn goedge keurd. Pandit Jawaharlal Nehru verklaarde dat' hieronder ook vallen de door Engeland aangegane schulden, welke gemaakt wer den met het doel Indië te binden en En- gelands imperialistische plannen ten uit voer te brengen. Het volgende congres zal begin 1931 te Karachi bijeenkomen. Pandit Motilal Nehru, de leider der con grespartij in het centraal wetgevend li chaam en Sen Gupta de leider der con grespartij in den Bengaalschen Raad heb ben den leden van beide lichamen gelast den onderkoning, resp. den gouverneur van Bengalen hun ontslag aan te bieden in overeenstemming met het door het Pan- Indisch congres uitgevaardigde mandaat, de wetgevende lichamen te boycotten. Londen, 1 Jan. (Reuter). Achttien tot de Labourpartij behoorende parlements leden zonden een telegram aan de leiders van het Pan-Indisr.he congres waarin zij deze aansporen de ernstig gemeende uit- noodiging van de Labourregeering om op een conferentie te Londen de Indisch0 kwestie op te lossen, niet van de hand te wijzen. LAHORE» 1 Jan. (Reuter). De zitting van het pan-Indisch congres werd heden middag onder enthousiasme gesloten. De voorzitter Jawaharlal Nehru een terugblik werpend op den arbeid van het congres, verklaarde Indië'? roep om onafhankelijk heid heeft reeds over de geheele wereld weerklonken en stelde de elders wonende Indiërs in staat de hoofden op te heffen. .Jawsharlal zou gaarne zien dat het con gres gezuiverd werd van hen die «reeds te vreden zijp met enkel een hervorming van den huidigen stand van zaken. De geschie denis leert, dat de vrijheid niet gewonnen wordt door menschen, die als kudden schapen, doch door hen die aaneengesloten goed geordend en vastberaden handelen. Aan het slot van deze redevoering riepen 15000 congresleden staande het ..Banda matram", hetgeen beteekend,,HeU Moe der Indië". LAHORE, 1 Jan. (Reuter). Er is een ernstige splitsing ontstaan onmiddellijk na de sluiting van het Indisch Nationaal Con gres. Dertig leden zijn uit de congres-com missie getreden als gevolg van Ghandi's voorstel, dat het congres-,.kabinet" alleen zou bestaan uit mannen, welke volledig instemmen met het congres-programma. Toen de voorzitter verklaarde deze uit treding te betreuren, zeide een .der leden, onder luid gelach van het congres, dat dit door het congres zelf was gesanctioneerd. Vervolgens werd door het Congres een commissie gekozen bestaande uit personen, door Ghandi aangewezen. Intusschen hiel den de afgescheidenen een vergadering waarop zij besloten tot het vormen van een democratische partij in het Cougres. PIET EERSTE INCIDENT IN CHINA. PEKING. 2 Januari (V.D.) Woensdag heb ben de Chineesche autoriteiten te Tientsin voor de eer9te maal ïia de opheffing van de exterritoriale rechten een Japansch onder daan gearresteerd, die met een Chinees in een vechtpartij gewikkeld was. De Japan- nees weigerde mee te gaan naar het politie bureau, doch werd daartoe gedwongen. De Japansche consul-generaal eischte de onmid dellijke invrijheidsstelling van den Japan- schen onderdaan, waarbij hii mededeelde dat deze zaak door de Japansche rechtbank te Tientsin zal worden behandeld. De Chineesche autoriteiten antwoordden dat in China slechts de Chineesche recht spraak geldt, waaronder ook de zaak van den gearresteerden Japanner valt. De Japansche eonsubgeneraal heeft de Japansche regeering onmiddellijk van dit incident in kennis gesteld. DE ONGEREGELDHEDEN OP SAMOA. AUCKLAND, 2 Jan. (Reuter). De Brit- sche oorlogssloepen Veronica" en La burnum" hebben bevel ontvangen morgen te vertrekken naar onbekende bestemming, vermoedelijk in verband met de jongste ongeregeldheden op Samoa, waarbij negen personen gedood werden. Gelijk bekend is, zijn de Samoa-eilanden een mandaatgebied van nieuw Zeeland. GOUDA. 2 Jan. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1636 stuks waarvan 133 slachtvar- kens. Vette van 40 tot 41 cent per pond. Londensehe 36—37 ct.zouters 3839 ct. levend met 2 pCt. korting. 595 magere var- kens f. 35—55. 758 biggen f. 1525. 10 run deren f. 235360. 48 nuchtere kalveren f 12— 18. 35 schapen f. 2030. 7 bokken en geiteD f. 37 p. stuk. Handel: vette vair kpns, Londensehe en zouters vlug, magerö varkens, biggen, runderen, nuchtere kalve ren, graskalveren. 6chapen, lammeren, bok ken en geiten, paarden matig. Kaasmarkt. Aaavoet 142 partijen. Prij zen le kw. met rijksmeik f. 52—55, 2e kw. met rijksmerk f. 48—51. Zware f. 55. Han del matig." Aangevoerd 227 partijen eieren Kippeneieren f. 7.50- 8.50 p. 100 stuks. Eendeneieren f. 7—8. Handel matig. Aan voer 833 ponden boter. Goeboter f. 1.05— t 1.15 per pond; weiboter f. 0.951.05. Han- I del vlug. j STADSNIEUWS. De familie Blok heeft aan den Leid- schen Acad. Senaat ter plaatsing in de Se naatskamer ten geschenke aangeboden hel portret van wijlen den oud-hoogleeraar prof. dr. P. J. Blok! Mr. G. SANNES OVERLEDEN. Naar wij vernemen is hedenmorgen te Den Haag overleden de heer mr. G. W. Sannes, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De heer Sannes. die lid is van de S.D.A.P. en voor deze partij zitting had in de Kamer, werd geboren op i October 1875. Sinds 17 September 1913 was hij lid van de Tweede Kamer. Hij werd gekozen voor het district Veendam. Hij bezocht de H. B. S. en studeerde aan de Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1902 promoveerde. Hij was ambtenaar aan het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen te Amsterdam en werd daarna griffier bij den Raad van Beroep der Ongevallen-Ver zekering achtereenvolgens te Middelburg. Almelo en Groningen. Daarna werd hij griffier van den Raad van Beroep te Rot terdam, welke functie hij tot zijn dood be kleedde. Als opvolger van den thans overledene in de Tweede Kamer komt op de betreffende lijst in den kieskring Leeuwarden voor de heer H. de Boer te Leeuwarden. De heer De Boer is lid van den Gemeen teraad van Leeuwarden en lid van de Pro vinciale Staten van Friesland. STEUN VOOR WONINGBOUW. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heuft aan de Gemeentebesturen een circulaire gezonden waarin wordt medege deeld dat het in het voornemen der regee ring ligt, om, wanneer de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1930 bij de wet zal zijn vastgesteld, voor dat jaar voor woningwet- voorschotten een bedrag van f. 15.000.000 beschikbaar te stellen en voorts een bedrag van f. 80.000 voor het verleenen van jaar- lijksche bijdragen tot dekking van 50 pet. van het op de exploitatie der voor krotop ruiming gebouwde woningen te lijden tekort. Tevens deelt de Minister mede dat de proeven met het verleenen van bijdragen voor krotopruiming en voor verbetering van woningen ten plattenlande, waarop 's Mi nisters aanschrijvingen van 25 Juli 1927 en 7 Juni 1928 betrekking hadden, in 1930 zullen worden voortgezet, en dat in dat jaar ook de mogelijkheid blijft bestaan van het verkrijgen van voorschotten tot het verlee nen van gelden onder verband van tweede hypotheek. —o HOCG WATER. Uit Amsterdam wordt gemeld Tengevolge van den hevigen storm is het water van de Haarlemmer-trekvaart opgezwiept. Vermoedelijk kon het water niet voldoende worden afgevoerd en dien tengevolge is het over de schoeiingen hcen- geloopen. Het laaggelegen gedeelte van het vroegere dorpje Sloterdijk, than9 ge meente Amsterdam, heeft hierdoor veel last van he* water gekregen. Het loopt tot groot ongerief der bewoners de huizen binnen. Men brengt het huisraad naar de hooger gelegen verdiepingen. Ook langs den spoorweg naar Haarlem staat tot den in aanbouw zijn den ceintuurspnorweg veel water tegen den dijk. Onmiddellijk gevaar dreigt niet en er zijn maatregelen geno men om het water tc keeten. HOFBERICHTEN. II.M. dc Koningin heeft gisteren ten Pa- leize Koordeinde op verschillende uren de gebruikelijke nieu\vjaarsaudiëntie9 verleend. II. K. II. Prinses Juliana ontving in audiëntie ten Koninklijken Paleize verschil lende Hoofden van Generaalschappen in Den Haag met hunne dames, die nog niet aan de Prinses waren voorgesteld. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Een ander ernstig gewond. Dinsdagmiddag passeerde onder Haanrado onder de gemeente Kerkrade een auto. ge laden met smokkelwaar Door de Duitsche politie werd de chauffeur gesommeerd Ie sloppen, doch hij gaf daaraan geen gevolg en reed in snelle vaart door. Een dqf beambten zag nog kans op «le treeplank van de auto le springen en hij trachtte de auto te doen stilstaan. De chauf feur verhinderde dat waarop de beambte van zijn wapen gebruik maakte en den chauffeur een doodelijk schot toebracht. Ook op de andere 4 inzittenden loste hij 9cholen. Een hunner werd in de borst geschoten. Hij werd naar het hospitaal te Kerkrade overge bracht. De drie anderen wisten te ontkomen. De auto is in beslag genomen. BOERDERIT INGEWAAID. Hedenmorgen is te Hylaard (Fr.) de boe- renbehuizing. bewoond door den heer Vel- lingax op de Mieden door een plotselingen windstoot grootendeels in elkaar gewaaid. Hel achtergedeelte van het huis lag in enkele minuten tegen den grond. Twee koeien werden onder de puinhoopen bedol ven en werden gedood. Persoonlijke ongelukken kwamen niet HET 6de POSTVLIEGTUIG. Het 6e retourvliegtuig is gisterochtend om 10.35 uit Palembang vertrokken en arriveer de om 16.15 uur te Medan. Heden is om 6.05 uur uit Medan vertrok ken en arriveerde men te Bangkok om 14 uur. Alles is wel aan boord; morgen gaat de reis verder. BEWUSTELOOS OP DEN WEG GEVONDEN. Gistermorgen weid te Millingen nabij Nij megen de heer J., die per motorrijwiel uiU Venlo was vertrokken, met een erratiga hoofdwond bewusteloos naast zrjn motor ge vonden. De oorzaak is onbekend. OVERREDEN EN GEDOOD. Te Tegelen geraakte gisteren de ongeveer 50-jarige Helmondsche zwerver F. R. onder een auto tengevolge waarvan dc man spoe dig overleed. KAPITALE BOERDERIT AFGEBRAND. Veel stamboekvee verloren gegaan. Gisteravond ontstond door onbekende oor zaak brand in de kapitale boerderij, be woond door B. F. Bosch Jr.. te Brandgum bij Sneek. De geheele boerderij ging in de vlammen op. Het gezin, beslaande uit man. vrouw en vijf kinderen, kon zrh met de grootste moeite in nachtgewaad redden. Vijf en twintig stuks stamboekvee en vijf stamboekpaarden kwamen in de vlammen, om. De boerderij was eigendom van den heer P. P. Bosch Sr. tel Brandgum. Verzeke ring dekt de schade. LEVEND VERBRAND. Bij een brandje in een perceel in do 1ste Jan Steen straat te Amsterdam is heden een 61-jarige kleermaker, die te bed lag, levend verbrand. VERDRONKEN. Uit hel water van het IJ le Amsterdam hebben twee burgers een onbekende per soon opgehaald, vermoedelijk een verpleegde uit het Armenhuis. De man gaf nog leeke- r.en van leven, doch dc pogingen om hem weer tot bewustzijn te brengen, mislukten. AMSTERDAM. 2 Januari Het nieuwe jaar werd ter Beurze van Amsterdam op kalme wijze ingeluid Allerwegen heerschtc een vaste stemming, doch de rijzing scheen hier en daar m een te snel tempo tc zijn geschied, want in de tweede helft van den Beurstijd ging in sommige gevallen een ge deelte van het avance weer verloren. Margarine Unies avanceerden in een korte spanne lijds van 325 tot 332, waarna de prijs tot in de buurt van het openingspeil reageerde. Caivé-Delft golden wat hooger. Aku's, die hedenmorgen op 112 verhandeld waren, liepen in de middaguren weer wat op, doch konden het geheele verlies niet inhalen. Van de Kuehenraeister-waarden werden Acroustiek-waarden iets hooger afgedaan. De Philips-aandeelen waren goed van toon en behaalden oen aanmerkelijke koers winst. De claims en aandeelen Vam Gel der, liepen, na lager inzetten terug. Van de Olicwaarden stegen Koninklijke -ot 400. zonder dat zulks aanleiding gaf tot uit breiding van affaire. Van de Suikerwaar- den werden H.V.A.'s ex-interim-dividend ad 15 pCt. genoteerd en waTen prijshou dend. Rubberaandc-elen waren gevraagd en bewogen zich dienovereenkomstig, het geen evenwel niet belette dat het hoogste peil niet behouden bleef. Amsterdam-Rub ber kwamen ruimschoots boven 160, maar verlieten dc markt beneden dien prijs. Ta bakken waren vast. De overige afdeelingen waren vrijwel zonder belangstelling. Prolongatie «1 pCt. WISSFLKOSR3EN. Engeland 12.09 3/4. Duilschland 59.20 Frankrijk 976 1/2 België 31.68 1/2; Zwit serland 48.15; Oostenrijk 34 95 Denemar ken 66.45; Zweden 06.75; Noorwegen 66.45 New-York 2 47 15/16. Ondertrouwd: JACOBUS W. DIRKSE l)zn en ANNIE VAN VENETIËN. Leiden, 2 Januari 1930. Bloemraarkt 23. 64, Gerrit Douslraat 83. Huwelijksinzegening D.V. op Woensdag 15 Januari a s., des nam 2.30 uur in de Gerei. Kerk aan de Hooigracht door den Weleerw. Heer Ds. H. J. KOUWEXHOVEN Dzn. 3—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 3