Advertentie-beoordeelingswedstrijd voor onze abonné's NIEUW FEUILLETON. 70sle Jaargang DONDERDAG 2 JANUARI 1930 No. 21410 DE KANG-HE VAAS. STADSNIEUWS. Over het tijdvak van 6 Januari tot en met 18 Januari a.s. OP DEN DAG VAN HEDEN... Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD 'i «v - DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentién 35 Cts. per regel Kleine AdvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per weel Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per pos! 2.35 -f portokosten. ƒ0 18 Ó.Il Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Heden beginnen we met een hieuw spannend feuilleton, getiteld: DE DIRECTIE. NIEUWE GROENTENVEILING AAN DEN ZOETERW. WEG Eerste steenlegging. In tegenwoordigheid van het Bestuur heeft Dinsdagmiddag op eenvoudige wijze de eerste steenlegging plaats gehad van het nieuwe gebouw van de Coöperatieve Groen- lenveilingsvereeniging voor Leiden en Om streken. welk gebouw zooals men weet zal verrijzen aan den Zoeierwoudschen weg in den kruisingshoek van spoor, en trambaan. De voorzitter de heer C. van Vliet, hield bij deze plechtigheid een korte toespraak, waarin hij er op wees dat 24 jaar geleden een aanvang werd gemaakt met het veilen in het nieuw gebouw aan de Oude Vest. De heer Laman was toen ook reeds bestuurs lid van de vereeniging, zoodat hij het ge- heele verloop van de zaak heeft medege maakt. Hoewel natuurlijk ook de slechte jaren niet uitbleven heeft toch de veiling steeds in bloei mogen toenemen, zoo zelfs dat men thans een begin kan maken met het tot stand brengen van een gebouw dat aan de eischen van het meer moderne vei lingwezen geheel zal voldoen. Spr. hoopte dat het bestuur hier goed aan gedaan heeft en dat kan wel haast niet anders want men stond voor de noodzakelijkheid De vei ling op de oude plaats was wegens het groote verkeer niet meer te handhaven en daarom moest men wel overgaan tot den aankoop van nieuwe terreinen. Men heeft spr. al eens gezegd dat de zaak te groot wordt opgezet, maar spr. gelooft dat niet. Er moet ook rekening gehouden worden met de toekomst en daarom is het goed dat m$p de zaak nu maar ineens flink aanpakt. Met den wensch, dat de architect Gobberg er in zal slagen het begonnen werk thans tot een goed einde te brengen, besloot spr. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. De aanwezigen vereenigden zich daarna nog een oögenblik in .Centraal". HET GEORGANISEERD OVERLEG. Door het plaatselijk A. C. O. P.-comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel waarbij aangesloten de afdeelingen van den Centralen Ned. Amb- tenaarsbond, van den Ned. Bond voor per soneel in Overheidsdienst, van den Bond van Ned. Onderwijzers en van den Bond van Politiepersoneel, wordt op Donderdag 9 Januari a.s. een vergadering gehouden voor genoodigden en belangstellende leden. Het bestuur van bovengenoemd comité is getrof fen door de benoeming van een commissie ad hoe, welke tot taak heeft gekregen na te gaan of en zoo ja welke veranderingen in de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren en overheidspersoneel moeten worden gebracht. Het vraagt zich af, hoe men zich bevoegd heid en werkwijze van deze commissie denkt naast de bestaande centrale commissie voor georganiseerd overleg. Het was zoo gelukkig den voorzitter van het centraal A. C. O. P., den heer F. van Meurs te Amsterdam, be reid te vinden nog vóór den aanvang van de openbare behandeling der Leidschd be grooting over deze zaak te komen spreken. De leden van den Leidschen Raad, de direc teuren van gemeente-bedrijven en -instel lingen zijn alle tot bijwoning der vergade ring uitgenoodigd. De heer Van Meurs heeft als onderwerp van zijn voordracht gekozen: „De grondsla gen van het georganiseerd overleg." EEN FAMILIETWIST. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de fabrieksarbeider A. M., tijdens een familietwist op de Heerengracht met een mes gestoken, waardoor hij een niet ern stige wonde opliep. Een oogenblik stond de geheele bevolking van de Heerengracht door de vechtpartij op stelten en er liepen hard nekkige geruchten van een moord. Hiermede is echter deze geschiedenis tot haar juiste proportiên teruggebracht. Het nut van Teclame in het algemeen, dus ook van adverteeren in ons Blad, be hoeven wij in dezen tijd zeker niet meer uiteen te zetten. Doch reclame en reclame is *twee, de ééne advertentie doet het beter dan de ander en teneinde nu het oordeel van onze abon né's eens hierover te hooren. schrijven wij den volgenden wedstrijd uit, ingaande a.s. 6 Januari 1930 en tot en met Zaterdag 18 Januari. Gedurende deze 14 dagen vragen wij onzen lezers alje advertenties (dus ook „reclames") in ons blad (kleine adver tenties uitgezonderd) aandachtig te be- studeeren en er 10. die men als de best sprekende advertenties beschouwt uit te knippen, deze dan nog te nummeren van 1 tot 10, ook al weer na beoordeeling welke men van deze 10 beter vindt. Zoo krijgen we dus 10 verschillende uitgeknipte adver tenties uit ons Blad en een lijstje, dat er als volgt uit moet zien: No. 1 advertentie van de firma- No. 2 enz. tot en met No. 10 advertentie van dc firma Deze lijstjes met de 10 uitgeknipte adver tenties moeten uiterlijk Dinsdag 21 Januari a.s., des middags 12 uur in ons bezit zijn. Op elk lijstje, dat wij ontvangen geven wij nu de advertentie, die op dat lijstje als No. 1 j geplaatst is het cijfer 10. die welke No. 2 geplaatst is 9, No. 3 cijfer 8 en zoo vervol- I gens, zóó dat de advertentie, die op No. 10 geplaatst is, het cijfer 1 ontvangt Ongetwijfeld zal zich het geval voordoen, dat één en dezelfde advertentie door den één op No. 1 geplaatst wordt, dus het cijfer 10 ontvangt, terwijl dezelfde advertentie door een ander op No. 4 geplaatst is en dus dan weer cijfer 7 ontvangt. Hebben wij de advertenties op alle inge zonden lijstjes ontvangen, dus van cijfers voorzien, dan tellen wij op hoeveel punten één en dezelfde advertentie in totaal ont vangen heeft. Die advertentie, die nu het grootst aantal punten ontvangen heeft, plaatsen wij No. 1, die daarop volgt No. 2 en zoo vervolgens tot en met No. 10. Hierdoor hebben wij dus de 10 uitver korenen. Nu nemen wij dc ingezonden lijstjes en gaan als volgt te werk: Slaat op een lijst een der uitverkorenen, dan krijgt de inzender 10 punten. Is boven dien op een lijst een advertentie op een plaats gezet gelijk aan die op de lijst der uitverkorenen, dan ontvangt de inzender 10 punten extra. Dus advertentie firma A komt voor op de lijst der uitverkorenen. Ieder inzender, die die advertentie ge noemd heeft .krijgt dus 10 punten Is deze adv. van de firma A op No. 2 gekomen op de lijst der uitverkorenen, dan krijgt ieder inzender, die deze zelfde adv. ook op No. 2 geclasseerd heeft, 10 punten extra. Het grootst aantal te' behalen punten is dus: 200. Degene, die nu het grootst aantal punten verkrijgt, ontvangt den eersten prijs, groot f50.of een kunstvoorwerp ter waarde hiervan de tweede prijs f. 25.of kunstvoorwerp; de derde prijs f. 10. of kunstvoorwerp. Bij gelijk aantal punten beslist het lot. De tien uitverkoren advertenties zullen wij in ons blad reproduceeren. DE DIRECTIE. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: H. Oudenes, Prins Hcndrikslr. 58, Alphen a. d. Rijn. Metselaar. Uittredend eigenaar H. Oudenes, Alphen a. d. Rijn, dd. 31 December 1929. A. Dorrepaal, Haarlemmervaart 21, Oegst- geest. Handel in 2de handsch auto's. Bij be schikking van de Arrondissementsrechtbank is A. Dorrepaal Jzn., benoemd tot provisio neel bewindvoerder van A. Dorrepaal Aries- zoon, te Oegstgeest. (eig. v. bovengen, zaak), terwijl eerstgenoemde tevens een verklaring indiende, dat bovengenoemde handelszaak met ingang van 31 December 1929, is op geheven. W. F. Tegelaar, Oude-Singel 4, Leiden. Parfumerie-verkoop. Nieuwe mede-eigenaar: A. Tegelaar, Leiden Opheffing: C. v. d. Akker. Dorpstraat 137, Zevenhoven. Herstelplaats van en handel in rijwielen en motorrijwielen. DE LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Dec. 1929) ingelegd f. 343.567,47 en terugbetaald f. 32.392,13; 174 nieuwe inleg gers zijn ingeschreven en 84 boekjes wer den geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.226 inleggers, inclusief 1206 deelnemers aan den afhaaldienst. be droeg einde December f. 7.572.527 54 (in clusief rente over 1929). In -1067 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 7715,25 ontvangen. Tot hoofd der Chr. School aan het Plantsoen is benoemd de heer A. van der Baan. thans hoofd der school aan de Pasteurstraat. De heer Van der Baan heeft deze functie met 1 Januari aanvaard. De beide scholen aan de Pasteurstraat worden weer vereenigd en onder leiding gesteld van den heer J. Kalsbeek. Tot secretaris van de Remonstranlsch Gereformeerde ^Gemeente is, in de plaats van den heer F. G. Rosier, die aan de beurt van aftreding was, benoemd de heeT A. van der Hoogt, Kastanjekade 5, alhier. Hedenmorgen had het officieele af scheid plaats van den heer G. Veerman, bankwerker 1ste klasse (afdeeling gasbe drijf) die den gemeentedienst met pensioen gaat verlaten. Door, den chef van dienst werden eenige hartelijke woorden tot hem gericht, waarna hij door al zijn collega's de hand werd gedrukt tot afscheid. Hem werd door chef en gezamelijk personeel een prachtige lichtkroon ten geschenke gegeven. De heer D. J. van Hest alhier is met ingang van gisteren benoemd tot procuratie houder aan het kantoor Leiden der Bank- Associatie, aan welk kantour hij reeds 22 jaar verbonden is. Geslaagd voor het examen in boek houden en a. v. de dame9 N. v. d. Made en N. v. Zijp en de heeren J. A. Burger en J. B. Selier, leerlingen van de Handelsschool „Kennis is Macht" alhier. Geslaagd voor het examen boekhouden, handelsrekenen en handelsrecht, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te 's-Gravenhage, de heer J. v. Hou wel in gen alhier. Te rekenen van Januari zal aan het Bijkantoor Heerengracht gedurende de open- stellingsuren mede gelegenheid bestaan tot het betalen van belastingen. Geslaagd zijn voor het examen boek houden, handelsrekenen en handelsrecht, afgenomen door de „Ver. van Leeraren in het boekhouden" de dames A. P. A. Huisken, Katwijk a. Zee, G. Jansen, alhier. A. de Vos, Voorschoten, en dc heeren P G: A. Hofkes. Katwijk a. Zee, A. Jansen, alhier, A. Rem- melzwaal, Katwijk a. Zee. Naar aanleiding van de actie -van den heeT J. J. F. v. d. Meer, alhier, betreffende de ondeugdelijke reflectoren op rijwielen, kunnen wij mededeelen, dat de Bond van Bedrijfsaulohowlers in Nederland zich thans met een desbetreffend adres heeft zewend tot den Minister van Justitie. is het 25 jaar geleden, dat de capitulatie van de vroeger Chineesche, thans Japansche oorlogshaven Port Arthur plaats had. Deze oorlogshaven is dicht bij het Zuid- einde van het rotsachtige schiereiland Kwantoeng gelegen en is het eindpunt van den van Charbin komenden, Zuidelijken tak van den Mandsjoerijschen spoorweg. In 1S98 werd deze vesting met Kwantoeng voor 25 jaar door China aan de Russen ver pacht, die er een basis voor de vloot van wilden maken en haar met een geduchten krans van zeer sterke, zoo goed als storm vrije forten omringden. De vesting werd door de Japanners in den Russisch-Japanschen Oorlog zoowel te land als te water ingesloten. Den 26slen Juli 1905 bereikte het leger van Nogi de van vesting werken voorziene voorgebergten ten N.O. van Port Arthur Een algemeene aanval op de Russische vestingwerken mislukte en ein digde met een verlies van 14.000 Japansche soldaten. Daarop begon een stelselmatige vestingoorlog en veroverden de Japanners langzamerhand verschillende versterkingen. Den 2den Januari 1905 capituleerde gene raal Stoessel; alle wapenen en krijgsbenoo- digheden zouden aan de Japanners worden uitgeleverd. Bij den Vrede van Portsmouth (den löden September 1905) stond Rusland Port Arthur af aan Japan; de haven werd in Juni 1910 voor de schepen van alle natiën opengesteld. TOEGO-SLAVISCHE ONDERSCHEIDINGEN VOOR NEDERLANDERS. Het Consulaat-generaal van Joego-Slavië te Amsterdam deelt mede, dat Z. M. koning Alexander van Joego-Slavië de volgende onderscheidingen heeft verleend: Benoemd tot commandeur in de orde van Saint Sava: W. de Vlugt, burgemeester van' Amsterdam. C. D. Merens, consul-generaal van Joego- Slavië te Amsterdam. Dr. G. B. Tilanus te Amsterdam, advisee- rend lid van het bestuur van de afdeeling Amsterdam van het Nederlandsche Roodo Kruis Benoemd tot officier in de orde van Saint Sava: W. N .van de Poll, havenmeester van Am sterdam. B. van Dam, consul van Joego-Slavië to Rotterdam. Mevrouw van Dam, echtgenoote van den heer B. van Dam. Benoemd tot ridder in de orde van Saint Sava: Mr. dr W. M. Westerman te Wassenaar, mr. G. S. Krieken, secretaris der „Handels- vereeniging Amsterdam" te Amsterdam, A. Beynes, directeur van de Fabriek van Spoor wegmateriaal te Haarlem, C. L. Boissevain, kapitein in huilengewonen dienst te Den Haag, prof. H. W. Woerdeman te Groningen, Simon Maris, kunstschilder tc Amsterdam, B. J Veldhuys. voorzitter van den Raad van Beheer van het Holland Huis te Brussel, A. Haighton, oud-vice-consul van Joego-Slavië te Den Haag, mevrouw Dijkgraaf en mevr. van Heterer., beiden te Wassenaar. Benoemd tot ridder van de „Aigle Blanc", overste A. Meinster te Hengelo (O.). DE POSTVLUCHTEN. Een vliegtuig van den regelmaligen veer- tiendaagschen luchtpostdienst is gistermor gen om 6 uur 37 van het vliegveld Tjililitan te Batavia opgestegen met beslemming naar Nederland. Aan boord wordt 168 kilogram mail meegevoerd. DE K. L. M». IN iQ2Q. In 1929 bevonden de vliegtuigen der K. L M. zich gedurende 12 324 uren in de lucht en legden daarbij omstreeks 2 millioen K.M. af. Over 1928 waren deze cijfers resp. 10.171 uren en 1.623.000 K.M. Gemiddeld legden de vliegtuigen in 1929 per dag 6400 K.M. af, hetgeen ongeveer overeenkomt met halfweg AmsterdamBatavia 1 Het daggemiddeldc in 1928 was" 1000 K.M. Vninder. NA DE ONTPLOFFINGSRAMP TE GRONINGEN. Naar wij vernemen zal de heer L. K. A. van Duuren, voorzitter van de Examen commissie voor machinisten en motordrij vers aan boord van binnenvaartuigen in de binnenscheepvaart van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart te Amsterdam, Zater dag a.s. des namiddags te 17.30 uur voor den flilversumschen zender (A.V.R.O.) een rede houden in verband met den ontplol- fingsramp te Groningen In deze rede zal hij de oorzaken van ketelontploffingen be spreken en de middelen aanwijzen om deze te voorkomen. ongevi BINNENLAND, 'LL, in ae man spoe- Te Den Haag is heden op 54-jaT tijd overleden de bekende sociaa mr. G. Sannes, lid der Twei (Laatste Berichten, 1ste Blad). Noodlottige gevolgen van ondengP^^^ alcohol; drie Noorsche stndenten oven» en meerdere zieken (Gerhengd, le Blad). ian. Een moordaanslag te Apeldoorn (Gemengd le Blad). °?r- BUITENLAND. Voor de bijeenkomst der Tweede Haag- sche conferentie (Buitenl., le Blad). Het Britsch-Indisch Congres is gesloten (Tel., le Blad). Kabinetswisseling in Egypte. Nahas pasja aan het bewind (Buitenl. en Tel. le Blad). Gaat de Spaansche dictator Primo de Rivera heen? (Buitenl. en Tel., le Blad). Het eerste incident in China over de op heffing der exterritoriale rechten (Telegr., le Blad). DE VERVOLGING DER INLANDSCHE LEIDERS. De voorzitter van het Nationaal Arbeids secretariaat in Nederland heeft aan den Mi nister van Koloniën het volgende telegram gezonden: „Het koloniaal bewind le Buitenzorg ver valt in zijn optreden tegen de Indonesische volksbeweging van kwaad tot erger. Vrees voor opleving der radicaal-nationalistische beweging en voor dreiging algemeen verzet in Britsch-lndië heeft thans blijkbaar tot zoo dolzinnig machtsvertoon gevoerd, dat verant woordelijke autoriteiten in slaal van be schuldiging gesteld moeien worden. Ten overstaan van de Britsch-Indische ontwik keling onmiddellijk ingrijpen en volledigo politieke amnestie aan verbannenen en ver oordeelden urgent. De volksbeweging kan in deze belangrijke periode haar bekwaamste leiders niet ontheren." NEDERL. SPOORWEG-MUSEUM Een belangrijk geschenk van de Ned. Tramweg-Mij. Naar wij vernemen heeft de Directie der Ned. Tramweg Mij. aan het Ned. Spoorweg museum te Utrecht ten geschenke aange boden: een paardentramrijtuig, een één- assige open goederenwagen, een Iwee- assige gesloten veewagen, benevens eenige Demerspoorstaven. Gelijk bekend heeft de directie der Xed. Tramweg-Mij. besloten de paardentram Mak- kumHarkezijl op te heffen, waarmede de laatste paardentram uit ons land zal zijn verdwenen. NIEUW MEDISCH-ADVISEUR DER NEDERL. SPOORWEGEN. Met ingang van 1 April zal de tegenwoor dige medisch-adviseur der Nederlandsche Spoorwegen dokter H. Offerhaus J.Hzn. we gens hoogen leeftijd zijn functie neerleggen. In zijn plaats is benoemd dr. A. H Schmidt, thans controleerend geneesheer b° de Ned. Spoorwegen te Utrecht. De nieuwe adviseur heeft te Utrecht gestudeerd en was in zijn laatste studiejaren assistent in he stedelijk ziekenhuis. Ongeveer 30 jaar oefent dr. Schmidt thans praktijk uit. Hij zal als controleerend geneesheer opgevolgd worden door dokter G. A. Prins, thans controleerend geneesheer te Utrecht. VERSPREIDE BERICHTEN. De exportslagerij van de Fa. Schekman te Goor wordt met ingang van 1 April, opge heven. De huur van de gebouwen van'de ge meente is met ingang van dien datum opge zegd. Dit is in korten tijd de tweede grootc- exportslagerij in ons land die haar bedrijf opheft Kort geleden geschiedde dat ook mc-t de exportslagerij van de firma Lion te Box meer, waar 150 arbeiders werk vonden. In lusschen is de stopzetting der export^lagerij zoowel voor de gemeente als voor de arbei ders, die daar werken een schadepost. Naar wij vernemen, zal zeer vermoe delijk de majoor De Jongh, hoof 1 instructeur bij het reg. wielrijders te s-Hnrlngenhosch binnenkort worden belast met het com mando over dit regiment. Zooals bekend, is de benoeming van den tegen woordigen functionaris, luit-kolonel baron Van Dedem, tot commandant van het reg huzaren te Amersfoort binnenkort te verwachten. (Vad.). f j—i

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1