VOOR ONZE POSTZEGEL VERZAMELAARS. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 1-8 JANUARI, DES AVONDS TE 8 UUR. RADIO-PROGRAMMA. ©pronlcelijke bewoners nog lager dan hun eigen laagste kaste. Belastingen in allerlei vorm, willekeur 'en vrouwenroof, dwangarbeid en rechte loosheid, maakten het leven van den Sa- eakker zoo zwaar als het bij ons in de vroe ge middeleeuwen zell9 wel nooit geweest is. Jn het einde der vorige eeuw gingen deze schandelijke praktijken wel zoover, dat meermalen de hulp van onze Regeering werd ingeroepen door de Sasaksche hoofden tegen hun onderdrukkers. Wie meent, dat Nederland niet het recht had in onzen Ar chipel de driekleur te doen eerbiedigen, die leze eens den brief, dien de Sasaksche hoof den in 1891 deden toekomen aan den assis tent-resident van Bali en die te vinden is in de Lombok expeditie door Wouter Gooi. Elke stadsbibliotheek kan u dit werk ver schaffen. Daar wordt gebeden en gesmeekt om hulp en tusschenkomst. En lees maar door. En zie de lankmoedigheid door onze regeering betoond, het telkens aarzelen tot gewapend ingrijpen zelf9 als de expeditie, uitgerust, vertrokken, geland is. voortdu rend met drogredenen wordt opgehouden. Lees hoe alleen het respectoeren van het geloof der Baliërs den opperbevelhebber dwong zijn bivak op te slaan in de geen dekking biedende ruimte tusschen de door hooge muren omgeven kampongs en den grooten tempel. De BaÜ9:he vorsten geven telkens een beetje toe, maar altijd half. Ze melden, dat de groote deugniet door hen gekrist is, maar als twee dagen later het lijk door onze afgezanten 'zal worden geïden- tifiseerd, ligt de man stuiptrekkend daar, pas gestorven, toen het noodlot onafwend baar scheen. Zoo wordt offer na offer ge bracht om onze waakzaamheid te verschal ken en dan volgt de ontzettende overval uit den hoog-ommuurden tempel en uit de kam pongs vandaan op onze zonder dekking zijnde over het heele eiland yerspreide troe pen. Arreeselijk was de nederlaag, afschu welijk de slachting. Tot tweemaal toe moesten versterkingen van Soerabaja en Batavia aanrukken voor die twintig dui zend overheer9chers waren bed wong m. De oude vorst gaf zich over. Twaalf van zijn zonen en dochters met een vijftigtal edelen en andere vrouwen vonden den dood in oen iheldhaftigen uitval, een dood van religisu- zen waanzin, zooals dat den Balinees be taamde. (Het lombok-monument draagt den naam van tallooze officieren en hoofdofficieren. Mogen zij niet voor niets gestorven zijn. Moge de geschiedenis van Lombok nog menigeen doen inzien, dat Nederland met wapengeweld moest ingrijpen, dat de plicht van een koloniale mogendheid is de zwakken te beschermen en dat onze poli tiek in de Oost steeds die van bescherming is geweest. De Lombok-expeditie is hiervan een sprekend voorbeeld, maar talloos zijn dergelijke gebeurtenissen in de geschiedenis van onze Oost. Thans zitten Baliërs en Sasaks broeder lijk naast elkaar op den passar, vechten Balische hanen tegen Sasaksche dito'j. al blijft de klove tusschen den half heiden- schen, half Mohamedaanschen Sasak en den Hindoe-Baliër natuurlijk steeds bestaan. De kleeding verraadt steeds de afkomst, althans bij de vrouwen, de Balische-Lom- boksche gaan weer kleurig gekleed met ont bloot bovenlijk, de Sasaksche dragen, een doek met vierkant uitgesneden halsgat over bet bovenlichaam, zwart met zwarten sa rong, ook wel een zwart baadje. Was dat Weer een verbod van den vroegeren heer- scher aan het gewone volk om zich kleurig en genrig aan ie doen zooals de grooten? Gewoonte is het en zal het nog blijven tot Europeesche kleeding bij beide volksgroepen doordringt, maar laten wij hopen, dat dat nog heol lang zal duren. Wij rijden langs den breeden weg, reeds ianc geleden door de Baliërs aangelegd, die ook onze expeditie-kolonne in '95 volgde, juist driehonderd jaar nadat onze eerste vloot het anker op de re ede van Ampenan wierp. De kampongmuren zijn weer opge bouwd, maar thans lager. Het open pleintje tegenover den tempelingang bestaat nog en wij betreden den lempelvoorhof, vanwaar uit het moorddadig vuur op onze troepen werd geopend. Thans is bet een tempel als zooveel andere, alleen veel minder rijk ver sierd dan wij ze op Bali hebben gezien. In de derde afdeel ing slaan behalve de talrijke tempeltjes, offeriiuisjes voor de berg- en riviergoden, drie groote pagodes, de mid delste voor Vishnoei met elf verdiepingen, die voor Brahma en Shiwa met slechts negen. Heel bovenin moeten gouden goden beeldjes staan. In het onderste kamertje een keurige Bal oh, een rustbed, ter beschikking van den god. Aan den overkant van den wc'g heeft het vorstenpaleis gelegen, waaivan men zich geen overdreven voorstelling moet maken. Door hooge muren omgeven, met rijk ge beeldhouwde toegangspoorten versierd, be vonden zich in de verschillende open ruim ten toch in hoofdzaak slechts nietige houten en bamboehuisjes als verblijven voor vorst, vrouwen en rijksgroolen. Dat alles is ver dwenen. Over is nog slechts de raadzaal, een hooggelegen overdekte ruimte midden in een grooten vijver. Weer rood met goud, door oen zoogenaamd zonnedak gekroond. Aan den ingang staan een paar steenen tempel wachters, rondom staan typische Mahome- daansche figuren, baardige Imams en zelfs het paard van Mohamed, daar geplaatst door een der hoofdvrouwen van den Radjah, die Mohamedaansche was, maar toch blijk baar geen invloed genoeg had om haar ge- loofsgenooten wat in bescherming te nemen. Een tiental kilometers verder ligt een der lustverblijven van den vorst levens logeer- pavitjoen. thans als een Pasanggrahan in gericht. Wie op Lombok reist, komt allicht terecht in de Pasanggrahan van Narwada, maar velen, die daar slapen in de eenvou dige houten kamers met rood en goud aan de zoldering en deuren, waarvan het hout snijwerk rood en goed is opgewerkt; velen welen niet, dat van het balkon vaak een der machtigen der aarde toezag op het poedelen en plassen van het volk in den grooten ijver, of op het baden van de hof dames en vrouwen van den Radjah in den 'kleinen vijver voor de hoogoploopende ter- tassen, die dezen tuin sieren. Bij den grooten vijver ligt de heilige olifant, ook al weer een symbolisch vervormd dier, met drie puntige kiezen, een vruchtbaarheidsgod, die bij Balineezen, zoowel als Sasaks in hoog aanzien staat. Weer gaat het voort, door het tamelijk vlakke landschap steeds met rijstvelden en cocospalmen gesierd, naar den tempel van Lingsar. In den bovensten hof weer pagoden en tempeltjes voor de berggoden, een paar mooi bewerkte ledige zetels, zooals hier meer gebeurt, door inmetselen van borden versierd. Maar het Chineesch oud blauw is allemaal verdwenen en heeft plaats ge maakt voor het allergoedkoopste goedje, dat Reiss en Co. importeert. De Baliëf heeft veel over voor zijn goden, maar het moet geen geld kosten I In de tweede tempelafdeeling vinden wij nota bene onder een afdakje de Sasaksche goden bijeen, vreemdgevormde natuurstee- nen .anders niets, waarin de godheid neer dalen kan. Terwijl wij daarnaast bezig zijn den heiligen paling eieren te voeren, wat hij veël meer apprecieert, dan de talboze geldstukjes, meest kepengs, die de Sasakker hem offreert, klinkt daarbuiten trommelslag en gongmuziek. Wij treffen het weer. Daar komt een optocht van Sasakkers in feest tenue. Nu geen zwart meer, maar kleurige sarongs en kleurige baadjes, maar a!les goedkoop goed. Reiss en Co., de importeurs hier, kunnen het dadelijk vertellen, hoe de Sasaks alleen de goedkoope gedrukte ka toentjes nemen, terwijl onder de Baliërs veel betere, vaak zelfs zijden sloffen wor den gedragen. Maar hij beiden is 't oude weefwerk door de gedrukte namaak-batiks vervangen. Voorop twee tamboers, dan bek kens, dan twee gongdragers en de gong- stoelen hebben typische Hindoe-booze- geesten gezichten. Dan volgt een stoet van vrouwen en meisjes in twee rijen, allen met hoog opgetaste vruchtenschalen op het hoofd, die zij aan de goden gaan wijden cn dan weer meenemen. Op verzoek van den Toewan Bezar geeft de muziek een dansje ten besle en draaiend en arm- cn handbe- wegend landakkend. zooals men hier zegt, dansen ze over het graspleintje door een gTOoten waringing beschaduwd. De vrouwen hebben haar last neergezet en zitten ia wijden kring geschaard toe le zien. Dan wordt de stoet weer gevormd en gaat het op den tempel af, waarvan de middenafdee- Iing een aparte zijpoort heeft. Balineezen en Sasaks, offer brengende in een en den zelfden tempel, geldstukken offerend aan eenzelfde heilig dier. Dat is het werk van onze regeering, die vrede, rust en rechts zekerheid brengt, waar vroeger bloedvijand schap en voor ons onbegrijpelijk geraffi neerde onderdrukking bestond. Het garni zoen van Lombok telt veertig man inland- sche soldaten met vier man Europeesch kader. Maar de „Java"' ligt op de reede, tel kens kruisen onze oorlogsschepen door den Archipel. Overbodig? Dat weten wij geen kwartier vooruit. De inlander is fanatiek. Gemakkelijk op le zweepen. Maar hij kent onze macht, hij moet ze kennen. VAN DER SLBEN. Correspondentie, betrekking •hebbende op deze rubriek, zonde men aan de redactie onder motto ..Postzegelrubriek". Hoe kom ik als verzamelaar op een goedkoope wijze aan goede postzegels? Van verschillende zijden werd mij de vraag gesteld: bestaat er hier in Leiden een poslzegelbeurs? Ik moet daar tol mijn spijt ontkennend, op antwoorden. Er is voor eendge jaren terug hier wel een beurs ge weest, maar daarvoor was de animo zóó gering, dat zij ten slotte genoodzaakt was te verdwijnen. Dat was jammer. En toch, gingen de organisatoren van deze beurs wel vrij-uit? Ik moet bekennen, dat het niet zoo is. Ik weet niet onder wiens leiding die beurs destijds gehouden werd, want ik ben er nooit geweest. Ik kan en mag dan ook geen rechtstreeksche beschuldiging uit spreken, maar wat is wel de hoofdoorzaak geweest, dat deze beurg moest verdwijnen? Eenvoudig het feit, dat daar entree werd gevraagd. Zeker, in die omstandigheden was het misschien niet anders mogelijk. Toch wel. Wanneer de organisator(toren)? van deze beurs even doorgedacht hadden, dan hadden zij tot heel andere resultaten kun nen komen. Hoe! Ik zal hiervoor den weg aangeven. Op de vragen „Is er hier in Leiden een postzegel beurs?" heb ik ontkennend geant woord, maar het was telkens met weemoed dat ik dat moest schrijven. Ik heb hierover nagedacht, en ben toen gekomen tot de con clusie, dal, nu wij verzamelaars, dank zij de Redactie van het ,Jj. D." steeds met elkaar, al is het dan schriftelijk, in con nectie staan, wij ook in deze meer zouden kunnen bereiken. Ik heb in deze rubriek een oproep geplaatst tot de verzamelaars, die iets gevoelden voor de oprichting van een poslzegelbeurs en heb hiermede succes gehad. Verschillende verzamelaars juichten dit plan toe, maar in onze stad zijn zeker nog driemaal zooveel verzamelaars, en tot hen in het bijzonder wil ik nu eens eenige oogenblikken spreken. Om dat te doen moet ik eerst antwoord geven op de vraag, die ik als aanhef voor mijn artikel nam: „Hoe kom ik als verzamelaar op een goedkoope wijze aan goede postzegels?" Op deze vraag zijn drie antwoorden te geven. En dan krijgen wij ten eerste: door alle zegel9 te vragen, die onze kennissen, familieleden of zakenrelaties ontvangen. Ten tweede, door zegels te koopen en ten derde door zegels te ruilen. Om nu een goed begrip te geven moet ik deze drie zaken even nader uiteenzetten. Ten eerste dan verkrijgen wij goede zegels door al de zegels te vragen aan onze fami lieleden. kennissen enz. Heel goed, doe ik zelf ook altijd. Waar het zegels betreft sla ik niets af. zelfs geen Hollandsche. maar wij krijgen op die manier zoo ontzaglijk veel „dubbele"! En wat moeten wij daar mee beginnen, terwijl we al lang naar een zegel uitkijken, dat wij niet kunnen krijgen of koopen! Maar een mooie oplossing is: ruil uw dubbele zegels Gemakkelijk gezegd; maar bij wie moet ik mijn zegels nu ruilen: niemand onder mijn kennissen verzamelt postzegels, een handelaar doet het niet, wie dan? „De Postzegelbeurs"! Deze benaming is echter niet juist. Ik had mij van deze beurs het volgende voorge steld. In een mijner vorige artikelen vroeg ik de namen van belangstellenden voor deze beurs. Wanneer nu dat aantal groot genoeg is, wilde ik deze verzamelaars eens een avond met elkander jn kennis brengen. Op deze samenkomst wilde ik dan vormen een vereeniging ran verzamelaars, die dan legen een geringe contributie zelf zorg draagt om bv. een avond per maand bij elkander te komen in een daarvoor ge schikte zaal. De contributie zou dan dienst kunnen doen ter beslrijdipg van kosten. Op zoo'n avond kon er dan hetzij verkocht of gekocht worden, terwijl er nog een zeer mooie gelegenheid zou zijn onderling te ruiten. In geen geval is mijn gedachte echter er een vereeniging van te maken, die aangesloten kan worden bij den Bond van Philatelisten. Het ligt meer in de be doeling de lezers van dit blad, die verza melaars zijn, te helpen Dit zou misschien ook mogelijk zijn door aan deze rubriek toe te voegen een z.g. rivilrubriek. om maar eeng een voorbeeld te geven: Lozer A. heeft eenige dubbele exemplaren van de Jubileumzegels Nederland hoogste waarde, welke hij wil ruilen voor de Toorop- Weldadigheidsserie. Nu zou ik dat dan door •middel van deze rubriek kunnen doen of op de manier zooals hierboven is aangegeven. Nu is het woord aan u, lezoKes). Gaarne ontving ik van alle verzamelaars, groote en kleine, eens een antwoord op deze vraag. Wij kunnen elkaar in onze leerzame en nuttige liefhebberij in nog zoo veel dingen ter zijde staan, mitg allen medewerken. Ik verwacht dus de volgende week van alle postzegelverzamelaars van uit Leiden, zoowel als elders vandaan, een antwoord op mijn vraag. Dat is waar ook. ik had bijna het voor naamste vergeten. U moet met Nieuwjaar uw vrienden, familieleden en kennissen, toch Nieuwjaar wenschert. Denkt u er dan vooral aan, dat u al uw correspondentie voorziet van weldadigheidszegels, ten bate van het misdeelde kind! PHILATELIST. VOOR WOENSDAG 1 JANUARI. Hilversum (1071 M., van 12.006.00 n.m, 298 AL) 9.0010.00: Gramofoonmuziek 10.00—12.00: Concert door het AVRO- Octet. In de ruslpoozen: Muzikale anecdolen 12.01—2.00: Gramofoonmuziek 2.00 L00: Concert door het Omroeporkest 3.00 3.15: AVRO-Examon door A. D. Hi 1de- brand 3.15: Voortzetting. Orkestconcert 4.004.15: Gramofoonmuziek 4.15 4 45: „Het Lied .dat verveelde". Naar een ge geven van P. G. W ode bouse. Uitgewerkt en voor den microfoon gebracht door leden van den AVRO-Staf- -4.45—5.ÓQ: Gramofoon muziek 5.306.30; Gavarieerd program ma. Het ensemble „Boerenjool" en Van Dijk's Origineele Volendammers 6.30 7.15: Concert door het AVRO-Kwartet 7.158.00: AVRO-Radio-Jeugd Tooneel. „De Treurige Prins". Een sprookjes-spel van Joep Jasper 8.00: Tijdsein en persber. 8.158.45: Nieuwjaarswensch op rijm 8.45: „De Dolladprinses". Operette in 3 be drijven. Muziek van Leo Fall.. Na afloop: Gramofoonmuziek 12.00: Sluiting. Huizen (1875 M.) 8.25—9 20: NCRV Mor genwijding 10.3012.30: KRO. Uitzen ding van de Hoogmis uit de Kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming te Utrecht. Daar na: Uitsl. N. C. R. V. Uitzendingen 12.30 2.00: Concert. Viool, fluit, piano en kerk orgel 2.002.45: Concert. Alt, bas, bari ton, fluit, orgel en piano 2.453.15: Le zen van Chr. Lectuur 3.154.15: Voort zetting concert 4.15500: Harmonium bespeling 5.005.30: Gramofoonmuziek 5.307.30: Orkestconcert 7.308.00: Lezing over: Veel heil en zegen 8.00. Concert. Alt. viool en orgel. In de pauze: Mededeelingen en gramofoonmuziek. Daventry (1554,4 AL) 10.35: Alorgenwij- ding 11.20: Gramofoonmuziek 12.20: Concert. H. Hall (sopraan). D. Edwards (bas) 12.50: Gramofoonmuziek 1.202.20: Orkestconcert 3.20: Toespraak 4.05: Concert. L. Marshall (alt). Instrumentaal Sextet 5:05Contort op cinema-orgel 5.35: Kinderuurtje 6.35: Nieuwsber. 7.05: Piano-recital door D. Moggridge 7.20: Lezing 7.45: Lezing 9.05: „De Klokken van CorneA'illo" van Robert Plan- quetle 9.20: Nieuwsber. 9.40: Lezing 9.55: Kamermuziek. D Silk (sopraan), Instrumentaal Trio 11.2012.20: Dans muziek. Langenberg (473 M.) 6.207.20: Gramo foonmuziek 8.259.20: Katholieke mor genwijding 12.251.50: Concert. Kwar tet en bariton 3.505.20: Orkestconcert sopraan en piano. Uilz. uit Frankfurt 7.20; „De Tooverfluil". Zangspel van W. A. Mozart. Daarna tot 11.20: Dansmuziek 11.2012.20: Dansmuziek (Gramofoonpl.). Parijs „Radio Paris" (1725 M.) 12.50 2.20: Gramofoonmuziek 4.06: Orkestcon- cert en soli 8.20: „La F au vette du Temple" van Messager. Zeesen (1635 M.) 7.45: Klokkenspel. 8.15: Klokkenspel 8.20: Morgenwijding en klokgelui 10.20: Orgelconcert 10.50: Orkestconcert 12.20: Concert door instrum. Kwintet 2.20: Kinderuurtje 2.50: Gramofoonmuziek 3.20: Declamatie 3.40: Orkestconcert 5.30: „Das Dorf spricht" van Werner Rothe 6.00: Lezing 6.25: Koorconcert6.50: Symphonie- concert. Orkest .orgel en soliste. Daarna: Be richten en lot 11 50': Dansmuziek. Kaluadborg (1153 M.) 8 209.05: Concert door Kath. Kerkkoor11.2012.20: Orkest concert 2.504 50: Orkestconcert en de clamatie 7.209.50: „Guther om Bord". Volksstuk met zang in 5 bedrijven 9.50 11.20: Her-uitz. van builenlandsche station*. Brussel (508.5 M.) 5 20: Trio-concert. 6.50: Gramofoonmuziek 8.35: Orkeslcon- cert m. m. v. vocale solisten. C^EERSTE ©VOLLE MAAN (5 LAATSTE KWARTIER 9 NIEUWE MAAN ZUID 1930 voor den amateur-astronoom. Bij den aanvang des jaars past het, na den gebruikelijken algemeenen gelukwensch en den bijzonderen, dat 1930 voor den amateur* astronoom en voor hen die gaarne zich in het aanschouwen van den sterrenhemel ver meien, veel mooie, onbewolkte avonden moge geven, nog een enkel woord te schrijven ovel het voor ons liggende jaar. Eerst dan de opgaven van ohronologischen aard. Enkele, vaste en verschuivende, feestda gen vallen dit jaar als volgt: Goede Vrijdag 18 April; Paschen 20 en 21 April; Hemelvaartsdag 29 Mei; Pinksteren 8 en 9 Juni en Kerstmis 25 en 26 Dec.* de eerste Kerstdag is dit jaar een Donder dag. Volgens de kosmograiische, of zoo men wil, astronomische opgaven. Het voorjaars- nachteveniiigspunt overschrijdt de zon 21 Maan, om 8 uur; dan begint de astronomi- scne lente dus. In het zomer-zonnestiistands- puni staat de dagvorstinne 22 Juni om 4 uur: aanvang van den zomer; het najaars- nachleveningspunt wordt 23 September te 18.30 uur doorschreden de herfst begint en het winier-zoanestilstandfipunt bereikt dat hemeliioht 22 Dec. te 14 uur. De aarde staat 3 Januari in haar peri helium het dichtst Mj de zon. 3 Juli staat zrj in haar aphelium het verst van de zon. Grappig nietwaar, dat we in het warmste jaargetijde het verst van onze warm tebron afstaan? De oplossing van deze schijn bare tegenstrijdigheid is. dat de ais tand er minder toe doet; 't is de hoogte, welke de zon op den middag bereikt, die hier var- den grootsten invloed is! Er zullen in 1930 vier eclipsen zijn; twee van de zon en twee van de maan. 1. 13 April: Gedeeltelijke maaneclips^ on zichtbaar in Nederland. 2. 28 April: Een totale zoneclips, waai te nemen in Noord-Amerika. De lijn der totaliteit begint bij de Baffinsbaai en eindigt bij San Francisco. Behalve in Noord-&choc- land en Ierland is er in Europa niets van deze eclips waar te nemen. 3. 7 October: Een heel klein raaan- eclipsje, ook in Europa zichtbaar. Alaxnnum verduistering 1/34 van de maansmiddellijn 4 2122 October:. Een totale zoneclips, dien men in Patagonië, Vuurland, Polynesia en, als dat beter uitkomt, ook nog wel aan de Ztiidp. kan waarnemen. Als commandeur Byrd er dan nog is: vooruit logies bespre ken! Al met al: op eclipsengebied is er dit jaar niet veel voor ons te beleven. Andere verschijnselen, die van belang mochten z\jn, worden wel in de betreffende maandoverzichten opgenomen. VINUS MARS JUPITER SATURNUf Januari 1930. Langzaam komt de Groote hond ver der boven den Oosteljjken horizont: kop en voorpooten zijn er al. Het laatste kaartje van Januari zal het volle beeld bevatten, men kan met eenige goeden wil een hondenljjf, met kop. poolen en staart er in zien. Dit ook het geval met het sterrebee.d de Leeuw dat in het N.O. verschijnt: een liggend dier met opgeheven kop, vrij langgerekt lichaam en staart is ook hier nog bij te fantasi;r:' Onze teekening poogt dit ook 'n weinig benaderen; 't zjjD de eenige twee groote sterrebeeiden trouwens waarin deze over eenstemming opvallend is. De J a n u a r i-sterrenhemel met den Groo- ten 'beer, Perseus, Wagenman, Stier, Orion, Grooten hond1, Tweelingen en Leeuw is wel zeer schoon! Met de planeten is 't echter nog steeds misVenus en Mars zitten vlak bij dl zon en zijn beide aan ons speurend oog onttrokken dusJupiter staat nog steeds in den Stier (terugloopend!) en Satur- nus staat óók vlak bjj de zon, zoodat tij al evenmin zichtbaar is. Iets zuidelijk van de drie heldere sterree die Orions gordel genoemd worden vindt men een beroemde nevelv 1 ek;met een llinke binocle is die al te Zien en te bewonderen. 8 Jan. is bet E. K.de nieuwe maansikkel ziet men voor 4 en 7 Jan. aan den Westell ken horizont op ons kaartje. Men dient er rekening mede te houd® dat in werkelijkheid het Oosten rechts en Weeten links van den beschouwer is, wan neer deze met den rug naar 't Zuiden en het gelaat naar 't Noorden gewend staat men pleegt echter bjj sterrekaarten dit om te keeren, om geen spiegelbeeld van hemel te krijgen. Wil men nu b.v. de sterrebeeiden aan den Oosthemel opzoeken dan neme men dat deel van den kaarthorizon waar OOST staat, vdór zich, zoo, dat de Poolster (aan het eiDde van den Kleinen Beer) vai: den beschouwer ia afgewend; men dan voor het NO-ljjke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien, juist zoo,als zij aan den hemel staan. De sterren in bovenstaand kaartje, die een gekartelden rand hebben, zjjn van de le grootte of helderder; de dikke roude stippen zjjn sterren van de 2e grootte en al de andere, kleinere, stippen zjjn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse. Hpt open cirkeltje nabjj de Poolster geeft de plaats van den Noord-Hemelpool aan. VOOR DONDERDAG 2 JANUARI. Hilveisnm (1071 M., van 12.006.00 n.m. 298 M.) 10.0010.15: Morgenwijding. 12.012.00: Concert door het AVRO-Kwar tet. 2.003.00: Gramofoonmuziek. 3 003.30: Halfuur voor de Ned. Vereen v. Huisvrouwen. Spreker: Paul Bromberg. On derwerp: Het moderniseeren van bestaande interieurs met voorbeelden uit de practijk. - 3 304.00: Gramofoonmuziek. 4 005.00 Ziekenuurtje. - 5.306.30: Concert door het AVRO-Kwartet. 6.30: Vaz Dias: Koersen. 6 457.15: Landbouwhalfuurtje. Spreker Dr. T. van Heelsbergen over: Eenige be langrijke ziekten bij onze kippenl 7.15 7.30: Gramofoonmuziek. 7.308.00: Cau serie door dr. C. A. Crommelin over: Het Ned. Historisch Natuurwetensch. Museum. - 8.01: AVRO Radio-Tooneet. Fragmenten uit ..Gijsbrecht van Aemstel" van Joost van den Vondel. 10.00: Persber. 10.15—11.00: Concert door het Versterkte Omroep-Orkest 11.00: Gramofoonmuziek. 12.00: Slui ting. Hnizen (1875 M.) Uitsl. NCRV.Uitz. 8.15— 9.30: Morgenconcert. 10.0010.30: Zang door Dameskoortje. 10.3011.00: Zieken- dienst. 11.0011.30: Lezen van Chr. Lectuur. 11 3011.45: Gramofoonmuziek 11.4512.30: Uurtje voor de Landbou wers 12.301.30: Gramofoonmuziek J 30—2.45: Concert, zang. viool, cello en piano. 2.453.45: Cursus Fraaie Hond- werken. 4.005.00: Ziekenuurtje. 5 006.00 Gramofoonmuziek 6.00 7.00: Orgelconcert. 7.007 30: Literaire lezing. 7.308 00: Cursus Maleisch. 8.00: Lezing over: Het doel der opvoeding Muzikale medewerking van Strijkkwartet. Na afloop: Persber Daventry (1554,4 M.) 10.35: Morgenwij ding. 1120: Gramofoonmuziek. 12 20 Gramofoonmuziek 12.20: Concert, L. Fisher (sopraan), A. Feuerman (viool), M. Gay (piano) 1.202.20: Concert op ci nema-orgel- 3.20: Vesper. 4.05 Con cert J. de Ferrars (sopraan), J. Howell, bas, Instrumentaal Kwintet. 5.35: Kiniier- uurlje. 6.20: Lezing. 6.35: Nieuwsber. 6.50: Marktber. 7.05: Piano-recital door D. Moggridge. 7.20: Lezing. 7.45: Lezing. 8.05: Concert, G. Parr, alt, B. Williams, tenor. Militair Orkest. 920: Nieuwsber. 9.-10: Lezing. 955: ..Mile stones". Tooneelstuk van A. Bennett en Edw. Knoblock. 11.20—12.20: Dansmu ziek. Langenberg (473 M.) 6.207.20: Gramo foonmuziek. 9.3510.00: Gramofoonmu ziek 11.30: Phonola-concert 12.25— 1.50 Orkestconcert. 3.505.50: Piano recital en causerie. 7.20: „Rösselsprung van Kurt Reiss. Muziek van Hans Ebert. - Daarna tot 11.20: Dansmuziek. Parijs „Radio Paris" (1725 M.) 12.50—- 2.20: Gramofoonmuziek. 4.05: Gramo foonmuziek. 4.35: Kinderuurtje. 7.40: Gramofoonmuziek. 820: Tooneeluitz. ..De Misanthroop" van Molière. 9-35: Concert. Vocale solisten. Zeesen (1635 M.) 6.15—10.05: Lezingen en berichten. 11.201215: Gramofoon muziek. 12 151250: Berichten 1 201.50: Gramofoonmuziek. 1-50-— 3.50: Lezingen. 3.504.50: Concert uit Berlijn. 4.507.05: Lezingen. Orkestconcert en declamatie. Daarna: Be richten. 9.50- Dansles. Daarna tot H-50 Dansmuziek. Kalnndborg f1153 M.) 11.20—1 20: Or kestconcert. 1.25—3 10: Orkestconcert m. m. v. zangeres. 3.105 10: Orkes concert. 7.20—8 00: Solisten-concert. Zang, piano, viool, fluit en cello. 9 n" 8 45: Declamatie. 8 459 05: Conce Deensche romancen. 9.201020:- r kestconcert. 10 20—12 20: Dansmuziek. Brussel (508.5 M.) 5.20: Dansmuziek. 6 50: Gramofoonmuziek 8 35: Conce Orkest, vocale- en instrumentale solisten. 2—5

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 18