DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. poging tot inbraak. kinderverlamming. de r ioi. moord opgehelderd. wolkbreuk in venetie. de poolexpeditie van byrd. noordpooltocht met de zeppelin in XQ3X? ernstig bedrijfsongeval. ernstig verkeersongeval. noodweer in engeland. orkaan boven west- duitschland. nieuw land ontdekt. twee kinderen doodgevallen. twee meter sneeuw. groote brand bij koningsbergen. een familiedrama. mexicaansche vliegers verongelukt. storm in frankrijk en belgie. brand te duisburg. alphen. bodegraven. boskoop. leiderdorp. )$o 149. „Luister Trijn", riep Jan steeds schreiend, „luister toch en kom toch bij, zeg eens wat tegen je Jantje en je maakt ons allen blij". De Lange, die ook wou helpen, bracht wat water in zijn hoed. „Hier Jan, wasch daarmee eens Trijntje. Heel dikwerf helpt water goed. 150. Duimpje zei: „ik zal het wagen, bij water vond 'k dikwerf baat, 'n scheut water kan dikwerf helpen, heipt het niet, het ook niet schaadt". Over Trijn hij het water gooide en zij hoorden toen een gil. Trijn maakte de oogen open, vroeg: „ben 'k in den krokodil." Gistermorgen omstreeks kwart over vier ontdekte een agent van politie onraad in „Royal", het grootste restaurant van Arn hem, waar voor circa zeven maanden ook reeds was ingebroken en waarbij men toen f. 1900.ontvreemdde, doch van welke inbraak men tot heden den dader nog niet heeft kunnen ontdekken. De agent zag nu in het café een man, die toen hij zag, dat men hem opmerkte, weg vluchtte, door het café rende en aan de andere zijde van het ge bouw door liet verbreken van een raam trachtte te onkomen. De agent snelde op het gerinkel naar deze zijde, doch de in breker keerde nu terug naar de plaats van waar hij gekomen was en ontsnapte. Inmid dels was een groot aantal politiemannen op de been. omsingelden het gebouw en naaste omgeving en loste eenige schoten op den inbreker, die echter niet meer te vinden bleek. Bij onderzoek in het restaurant vond men een groot breekijzer. Inmiddels zijn vingerafdrukken genomen. Op last van den burgemeester van Vel sen is proces-verbaal opgemaakt tegen een ge neesheer uit die gemeente wegens het te laat aangeven van een geval van besmette lijke ziekte (kinderverlamming). Door den geneesheer F. Bonn erna te Odoorn zijn in een tweetal gezinnen te Odoorn en in een gezin te Exlo bij een drie tal kinderen gevallen van kinderverlam ming geconstateerd. De drie kinderen zijn beneden de drie jaar. Wc zeggen moeder aarde. Waarom is aarde vrouwelijk? Omdat niemand haar waren leeftijd kent. BUITENLANDSCH GEMENGD. De Engelsclie draadlooze dienst meldt, dat de inrichting van het nieuwe luchtschip R 101 geheel veranderd zal worden. Het schip zal in tweeën verdeeld worden cn tusschen deze twee stukken zal een nieuw middengedeelte met een gaszak van ongeveer een half millioen kubieke voet in houd gevoegd worden. Het hefvermogen van het luchtschip zal daardoor vermoedelijk met zes ton of meer en de lengte tot ongeveer 800 voet vergroot worden. De gasinhoud zal dan 51/» millioen kubieke voet bedragen en het luchtschip verreweg het grootste ter wereld zijn. Deze verbouwing zal betrekkelijk eenvou dig verricht kunnen worden. De stroomlijn van het luchtschip zal er evenmin door ver anderen. o De Berlijnsche recherche is er in ge slaagd een afgrijselijke misdaad, die op 5 Maart 1922 werd gepleegd, op le helderen en een der daders op te sporen. Het - is de 33-jarige Franz Kaczmarek. Deze heeft met zijn voortvluchligen medeplichtige Michael Kaczinski den 48-jarigen landbouwer Rcin- Jiold Werbelow op zijn boerderij te Neu- Falkenwald bij Barwald in Neumark dood geschoten en mej. [Werbelow ernstig ge wond. Meenende, dat broer en zusier dood wa ren, hebben zij de lichamen naar den mest hoop gesleept en met mest bedekt. Vervol gens hebben de moordenaars alles uit het huis gesleept wat zij konden bemachtigen, o.a. 21.000 mark. Alvorens het huis ie verlaten, hebben zij de meubileering op barbaarsche wijze ver- nield. Toen de schurken reeds lang verdwenen waren, kwam Anna Werbelow weder tot bewustzijn, werkle zich uit het afschuwe lijke graf en wist een nabijgelegen boerderij te bereiken. Zij is later genezen. Kaczmarek bevond zich reeds in de ge vangenis te Cotlbus. waar hij een straf van vier jaar voor een diefstal ondergaal. Tengevolge van een wolkbreuk is in de provincie Venetië groote schade aangericht. Het dorp Mirano is overstroomd. Verscheidene rivieren zijn buiten haar oevers gelreden. De B. Z. meldt uit New-York: De biologische groep van de Byrd- expedilie heeft aan den voet van den Axel-Hciberg-glelscher bet bench tendepot gevonden, dat Amundsen, na zijn terugkeer van de Zuidpool, daar achttien jaaT ge leden heeft opgericht. In een draadloos bericht aan Byid meldt dr. Gould, dat hij onder een hoop sleenen een kan met 20 liter petroleum, twee pakken lucifers en andere voorwerpen met een mededeeling van Amundsen, gedateerd 6 Januari 1912, heeft gevonden. Deze mededeeling bevat een korte beschrijving van het laatste gedeelte van de expeditie en de verklaring, dat Amundsen van 14 tot 16 December aan de Zuidpool heeft ver toefd. Dr. Govïd nam afschrift van de mededeeling van Amundsen, voegde een eigen bericht eraan toe en sloot het depot op dezelfde wijze als hij het gevonden heeft. o In verband met de persberichten over de Noordpoolexpeditie met de Graf Zeppelin, die in April-Mei 1930 had moeten plaats hebben, deelt het bestuur van de AeTo Arctic mede: In verband met den algemeenen ongun- sligen economischen toestand is het niet mogen gelukken, de assurantie voldoende tijdig tot stand te brengen, dat de Pooltocht met het luchtschip Graf Zeppelin nog in den loop van 1930 zou kunnen plaats vinden. Eerst thans openen zich gunstiger vooruit zichten voor het sluiten van een verzekering, zoodat het bestuur van de Aero Arctic met beslistheid hoopt, den tocht van 1931 te kunnen doen geschieden. Bij een ijzerfirma le Allona, heeft e'en ernstig bedrijfsongeval plaats gehad. Toen eenige arbeiders een niéuwen slijpsteen in bedrijf gesteld hadden, sprong deze door een tot dusverre nog niet opgehelderde oor zaak uitelkaar. waardoor vier arbeiders zwaar letsel bekwamen. Een hunner is rc-ieds overleden. Tengevolge van de gladheid is op den straatweg Toley—Berg in het Saargebied een uit Marpingen komende autobus tegen een lantaarnpaal gereden. De wagen werd zwaar beschadigd en 3 personen werden zwaar en zeven licht gewond. Gisteren werden Noord- en Midden-En- geland opnieuw door hevige stormen ge teisterd, begeleid door hevige iregen. In Manchester stortte een huis in, waarbij 2 personen gedood em 4 personen licht gewond werden. De storm heeft het geheele dak afgerukt, dat daarna met groote kracht weer op het huis terugviel. Door den zwaren regenval wast de Theems sterk. Het scheepvaartverkeer op de rivier ondervindt groote vertraging. Het luchtverkeer met Parijs moest worden stop gezet. Te Dortmund is aanzienlijke schade aan gericht door een orkaan welke gisteren den geheelen dag boven West-Duitschland woedde, Ten gevolge van den storm slortte tegen den middag de in aanbouw zijnde kerk der Petri Nikolai gemeente in. De nieuwbouw, welke werd uitgevoerd in ge wapend beton, was reeds tot 30 Meter ge vorderd. De schade wordt geschat op on geveer 60.000 mark. De vlieger-kapitein Rilser Larsen.van ds Norwegia-expedilie deelt mede. dat hij en kapitein Lützow-Holm in de Haakon VII- zee in hel Zuidpoolgebied tusschen Couts- land en Enderbyland nieuw land hebben ontdekt, dat zij voor Noorwegen in bezit hebben genomen. De beide vliegers ver beten de Norwegia met hun vliegtuig daal den op een open plek in het water, begaven zich met hun ski's naar het land heschen de Noorsche vlag en vlogen daarna naar het schip terug. Nabij Leatli (Engeland) zijn in de rotsen de 14-jarige Joseph Whinglons en zijn 12- jarig zusje van een hoogte van ongeveer 9 meter gevallen. Het meisje overleed bijna onmiddellijk, terwijl de jongen na aankomst in het ziekenhuis aan de bekomen verwon dingen is bezweken. In het noordoosten van Griekenland is i buitengewoon veel sneeuw gevallen, zoodat I deze hier en daar een hoogte heeft van twee meter. Verschillende dorpen zijn ingesneeuwd, waardoor gebrek aan voedsel begint le komen. Zaterdagochtend heeft in de houtzagerijen ie Wickbold bij Koningsbergen een hevige brand gewoed. Drie groote fabrieksgebou wen van vier verdiepingen werden ver woest. De brandweer had de grootste moeite verdere uitbreiding van den brand te voor komen. ZeeT veel materiaal en vele ma chines zijn verloren gegaan. De oorzaak van den brand is niet bekend. De schade is zeer groot. Toen de sluiswachter Bergander aan de Brcokior te Hamburg zou worden afgelost, vond men hem en zijn vrouw door schoten gedood op den vloer van het wachthuisje liggen. Een negenjarig dochtertje lag be wusteloos te bed. Door een schot in den slaap was het meisje ernstig gekwetst; in het ziekenhuis is hel kind dan ook spoedig overleden. De oorzaak van het drama is onbekend. Vrijdag zijn generaal Azcarts, de com mandant van het Mexicaansche vliegwezen, c-n kolonel Sodar. die den bijnaam van den Mexicaanschen Lindberg heeft, bij Ixla- mahuaca in den Mexicaanschen slaat Guan- juato mol hun vliegtuig neergestort. Beide vliegers, de beste van Mexico, werden op slag gedood. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Gisteren heeft Boven België een hevige storm gewoed, Te Brussel is het steenen kruis van de kerk St. Henri door den storm weggerukt. Te Gosselies bij Charleroi is één der to rentjes van de kerk eveneens door den storm weggeslagen. Te Mous Cron is een arbeider door een piano doodgedrukt, welke hij op een rolwagen had geladen, welke door den storm werd omgeworpen. Van alle kanten komen berichten over personen, die door neervallende schoorsleenen en dakpannen letsel hebben gekregen. De brandweer is overal in de weer om de ctraten vrij te ma ken. In de parken bij Brussel zijn vele oude boomen ontworteld. In de havens van Ant werpen en Oostende hebben vele schepen schade opgeloopen. Het spoorwegverkeer on dervindt veel vertraging, daar overal tele graaflijnen over de spoorlijnen liggen. In dfc haven van Havre werd een kraan door den storm omgeworpen, die op een sleepboot terecht kwam met het gevolg dat deze zonk. Drie leden van de bemanning zijn verdronken. Alle telefoonlijnen zijn ge stoord. o In de binnenhaven van Duisbqrg brak brand uit in de opslagplaats van fourage- artikelen der fa. Koch en Co. Tengevolge van den hevigen storm breidde het vuur zich zeer snel uit. zoodat, ondanks de po gingen van de brandweer de voorraden ge heel in vlammen opgingen. De naburige perceelen moesten veiligheidshalve worden ontruimd. De schade wordt op 1 millioen mark geraamd. De afschaffing van het Gebed in de Raadsvergadering. De raadsleden D. ten Cate Brouwer en W. J. den Herlog hebben het volgende adres tot B. en VV. gericht: Ondergeleekenden, leden van uw college, hebben de eer u voor te stellen wel teir allerspoedigste, liefst reeds in uw eerstge- houden wordende bijeenkomst, te willen be sluiten tot wijziging van het reglement van orde voor uw vergaderingen in dier voege, dat artikel 13 van dat reglement zal komen te luiden: De voorzitter opent de vergadering en onderwerpt de notulen van de vorige openbare vergadering aan de goedkeuring van den Raad. Ten einde den Raad tot die goedkeuring in staat te stellen, moeten zij. spoedeischende gevallen uitgezonderd, ten minste tweemaal 24 uur voor de verga dering door den secretaris ter inzage van de leden gedurende de secretarie-uren worden nedergelegd in het gebouw der gemeente-secretarie, tenzij zij gedrukt aan de leden worden toegezonden. Wanneer deze wijziging zal zijn aange bracht zullen uw vergaderingen dus niet meer met gebed geopend worden. .Tot toelichting van dit voorstel moge die nen. dat ondergeteekenden meenen, dat in den Raad bij zijn tegenwoordige samenstel ling, niet of niet meer de zoo hoog noodige eenstemmigheid beslaat ten aanzien van de ratio van dit Gebed. Zij meenen, dat dit gebed niet alleen niet meer de sympathie heeft van meerdere leden, maar verse heide nen hunner juist in hun godsdienstige'gevoe lens zelfs zeer pijnlijk aandoet. Ondergetee kenden zijn van meening, dat het mensche- lijk gebedsleven een geheel andere sfeer vereischt dan de vergaderingen van den gemeenteraad vermogen te scheppen. Zoo moeten verscheidene leden, krachtens hun godsdienstige overtuiging, al dadelijk be zwaar aanteekenen tegen het voorlezen van een door den Gemeenteraad vastgesteld formulier, hetwelk dan voor een werkelijk gebed zal moeten doorgaan, terwijl ook de bewoordingen zelve van dit formulier hen ten eenenmale onbevredigd moeten laten, waardoor de bij het voorlezen daarvan ge- wenschte gewijde stemming derhalve niet verkregen, ja zelfs gestoord zal kunnen worden. Mede uit hoofde van de in het gemeen schapsleven verei9chte eerbiediging van de eerlijke en ernstige geloofsovertuiging van anderen achten de ondergeteekenden zich derhalve gerechtigd tot de vrijmoedigheid om ook aan die leden van den raad, die wel licht persoonlijk met betrekking tot deze aangelegenheid een andere opvatting zou den zijn toegedaan, met aandrang te ver zoeken er wel toe te willen medewerken, dat de opening der vergaderingen van den ge- meenterand op de tot nu toe voorgeschreven wijze met Gebed met bestendigd blijve. Hierbij verwijzen ondergeteekenden uw vergadering nog naar meerdere, in meerder heid tot de rechtsche partijen behoorende colleges, van welke de zittingen evenmin met gebed worden geopend. Noch de beide Kamers der Staten-Generaal, noch de Col leges van Provinciale- of Gedeputeerde Sta ten dezer provincie openen hun vergade ringen met gebed. Ook in de belangrijke ge meenten van ons Vaderland geschiedt zulks niet. Alleen in doorgaans kleine plaatsen in ons land meent men, dat het openen met gebed van de Raadszittingen van invloed zal kunnen zijn op het bevorderen van het verkrijgen van een juist inzicht bij het nemen van moeilijke beslissingen, of zal kunnen en mogen dienen tot het tot uiting brengen van de godsdienstige overwegingen ook ter zake van b.et openbare leven. De ondergeteekenden echter vertrouwen in het bovenstaande genoegzaam te hebben aangetoond, dat het voor een gemeente als -•Vlphen a. d. Rijn, zoowel uit godsdienstigen hoofde als ook op maat9chappelijk-collegiale gronden, geen aanbeveling kan verdienen hun voorbeeld langer te blijven volgen. Twee Gouden Bruiloften. Den 7en Januari a.s. hopen onze plaats- genooten de echtelieden C. Kramer en J. de Wit hün 55-jarige echtvereeniging te her denken terwijl op den 8en Januari a.s. de echtelieden W Oliemans en J. de Vries den dag van hun 50-jarigei echtvereeniging hopen, le herdenken. Onder het ijzer bekneld. Zaterdagmorgen had op de scheepswerf ,.De Vooruitgang" van de N.V. v.h. fa. D. Boot een vrij ernstig ongeval plaars. Bij het opstapelen van een aantal ijzeren staven op een stelling brak deze plotseling. Zekere S., die zich op de stelling bevond, geraakte hierdoor met beide beenen onder het ijzer bekneld. Eerst na 15 minuten on geveer gelukte Let den man te bevrijden. Nadat de eerste hulp was verleend door <le direct ontboden doktoren Schreuder en Munting, werd de man die beide beentm ernstig had gekneusd naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Feestavond van „Schnttevaei". Dr afdeeling ..Rijnstreek" van „Schulle- vaer" bestaat 25 laren. Zooals wij reeds eerder berichtten zal dit jubileum worden gevierd, wanneer in het voorjaar van 1930 ce aJgemeene vergadering van de landelijke organisatie haar jaarvergadering alhier zal houden. Toch werd echter jn den intiemen kring der leden, Ier gelegenheid van de 26e ledenvergadering reeds een feestelijken avond georganiseerd. De grijze voorzitter, Mr Harm Smeenge was overgekomen om mede de afdeeling en zijn plaatsvervanger, den vice-voorzitter van Schuttevaer den heer- L Hortensius, alhier le huldigen Allereerst werd de hurshoudeljjke jaarvereaderin. [f houden, waarbij vrijwel alle leden aanwen, waren. Daarna had de feestelijke herden king van het jubileum, doch ook van het zilveren jubileum van 3 leden n 1 a heeren L. Hortensius. M. Nagtegaal ft J. Bekker, plaats. De vergadering werd ge leid door den heer P. H. van Ingen dje een warme toespraak hield. Onder het zingen van een door Clinge Doorenbos speciaal ge dioht huldigingslied voor dezen avond, weid de jubilarissen binnengeleid. Een dames- koortje gaf uitstekende zang te hooren Del heer van Ingen memoreerde uitvoerig het verleden der vereeniging en hoe deze zich in de 25 jaar had ontwikkeld. Hij huldigde I de' jubilarissen, voor wat zij hadden gedaau voor de ontwikkeling der scheepvaart, in het bijzonder voor wat zij gedaan hadden voor de afdeeling Rijnstreek. Ook de heer H. Smeenge hield een warm gestelde ge- lukwenschrede alsmede nog vier leden der afdeeling. De heer Hortenius, die een der eerste plaatsen in de scheepvaartorganisatie inneemt werd in het bijzonder gehuldigd Enkele fraaie geschenken werden den jubi larissen aangeboden. De avond verliep ver der gezellig. De heer Louis Noiret werkte mede met aardige voordrachten,er werd ge musiceerd en gezongen, tenslotte volgde een schitterende verloting. De heer Hortensius en de heer Nagteghal vierden tenslotte, mede namens de heer Bekker het woord. Zij verklaarden zeer getroffen te zijn voor de vele blijken van waardeering. Aanbesteding. Zatejrdag had ten Gemeentehuize de aan besteding van de gemeentewerken voor 1930 plaats. Als volgt werd ingeschreven: Metselwerk: P. van Katwijk f. 499; N. Hoogendoorn f. 654; A. Ooms f. 866. Timmerwerk: v. d. Neut en Snaterse f. 300; A. A. C. v. d. Oudenrijn f. 245; W. F. Mulckhuize f. 410; J. de Jong f. 350- A. Galis f. 219.80; P. Vee'lenturf f.460. Schilderwerk: Gebr. Visscher f.284; D. Scheer f. 110; P. Pauw f. 162; J. v. d. V-list f. 169. Stucadoorswerk: N. Hoogendoorn f.273. P. van Katwijk f. 255; A. Ooms f.280; R. Kelfkens f.245. Smidswerk: W. Bos f. 155; A. Kloot f. 114. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, heeft herbenoemd, voor den tijd van 5 jaren, tot secretaris der gezondheidscommissie alhier, de heer R. M. Lom an. In ..Rehoboth" werd Tweeden Kerstdag het keTstfeest van de Ned. Herv. Zondag school „Abia" feestelijk gevierd. De zaal was dicht bezet. De feestviering stond onder leiding van den heer P. de Bruyn. De P. Maaskant vertelde op boeiende wijze van het Kerstwonder, terwijl de heer C. B. Bate laan een kerstverhaal vertelde. De kinderen werden rijkelijk getracteerd. Allen ontvingen een boekwerkje ten geschenke. De leerlingen der Ev. Lutih. Zondags school vierden op Kerstavond een prettig kerstfeest in het feestelijk ingerichte ge bouw. Ds. Haumersen vertelde hier aan dft kleinen het kerstevangelie, terwijl ook dit maal de versnaperingen niet ontbraken. Jubileum van den heer J. KI nis. Vrijdag 27 dezer, herdacht de heer J. Kluis, voorman op de boomkweekenj van de firma Sliedrecht den dag, waar op het 25 jaren geleden was, dat hij bij genoemde firma in dienst trad. Dat deze dag voor hem niet onopgemerkt zou voorbijgaan was te begrijpen, daar de heer Kluis, bij zijn chef bekend staat als een ijverig en bekwaam werkman. 's Morgens werd de jubilaris, alsmede zijn familie per auto van huis gehaald, waarna in de fraai versierde tuinloods de huldiging plaats vond, waarbij de heer v. d. Ende als vertegenwoordigen- der firma den jubi laris toesprak, en hem een prachtig salon- ameublement aanbood Ook van het personeel ontving hij fraaie geschenken. Na deze huldiging werd de ju bilaris en diens familie huiswaarts ge bracht, om het feest verder in huiselijken kring voort te zetten. Gedurende den geheelen dag mocht de jubilaris tal van blijken van belangstelling ontvangen. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria, d. v. P. Benders en G. Cok. Siebe, z. v. N. Harendsz en G. Tienhoven. OndertrouwdA. E. Bontekoe en G. v. d. Vliet. A v. Pruissen cn D. M. de Mae. Overleden: Klaas Bobeldijk 58 j. B. en W. dezer gemeente hebben met de incasso van de schoolgelden belast (ka heer H. J. Heijmans Sr. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt heden avond le 7.15 uur in openbare vergadering bijeen. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Medewerking aan de opheffing van den tot op den Hoogmadescheweg. 4. Wijziging verordening op de heffing eenor straalbelasting. 5. Benoeming geneesheer voor de vacc - natie in 1930. 6. Benoeming lid Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 7. Benoeming leden Commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs. 8 Steunregeling door werkverschaffing. 9. Reclame's hondenbelasting. 10. Verhooging jaarwedde schoolscnoo maakster. 11 Regeling gebruik schoollokalen. 12 Vrijgeven borgtocht van den voorn ligen Gemepnte-Ontvanger 13. Wijziging begrooting 1930. 14. Rondvraag. j

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6