BERICHT. 70ste Jaargang MAANDAG 30 DECEMBER 1929 No. 21408 ÖFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor advertentiSn uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad Bevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel Kleine Adverlentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -)- portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Teneinde de bezorging van ons Blad niet te vertragen, verzoeken wij den abonné's beleefd onzen Ioopers, die ook dit jaar weder Nieuwjaar komen wenscben, geen gehoor te reven tijdens het bezorgen van ons Blad. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door ben de beslissing op het verzoek van a. A. Dreef om vergunning tot het uit breiden van de bewaarplaats voor benzine in en op de Nieuwstraat vóór het perceel Nieuwstraat No. 53, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie I. Nis. 1501 en 2376 en b. G. P. J. Corba om vergunning tot het oprichten van een brood- en banket bakkerij in het perceel Hoogewoerd K'o. 54, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie D. No. 924 is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN DEVENTER, lo.-Secretaris. Leiden. 30 December 1929. 398 WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS Het Comité voor den Verkoop der Welda- foheidspostzegels meldt ons, dat het be fog der tot nu toe verkochte postzegels en Afkaarten hedenmorgen het cijfer bereikt telt, dat verleden jaar al9 eindcijfer ge hikt werd! Voorwaar een schitterend re- aJtaat. Namens het Comité werd door den Voor zitter aan de dames, die vandaag in het posttentje de zegels en briefkaarten ver luchten, een kleine verrassing aangeboden i dit heuglijke feit te vieren, als hulde aan al degenen, die het meeste tot dit suc ces hebben bijgedragen. -o DE LEIDSCHE PADVINDERS. Elfde Jaarfeest van Groep I. Groep I heeft Zaterdagavond de reeks padvindersuitvoeringen besloten met een feestavond in de groote Stadszaal, welke joed gevuld was met tal van vrienden en vriendinnen, jong en oud, der padvinders beweging. Zij allen werden welkom geheeten door ien groepleider, den heer Goossen, die dank bracht aan allen, die hadden medegewerkt i dezen avond te doen slagen en de hoop "uitsprak, dat de uitvoering aan haar tweeërlei doel zou beantwoorden n.l. uit breiding van het aantal leden en donateurs uil stijving: van de kas. Te dien einde wekte bij op tot deelneming in de verloting en 'ot bezichtiging van een tweetal stands. Met den wensch. dat allen zich terdege zouden amuseeren, besloot spr. zijn openings- speechje. waarna in een prettig vlot tempo bet uitgebreide programma werd afgewerkt. Het begon met zang onder leiding van mej. Ritman en bevatte voorts gymnastische vrije ordeKiefeningen. geleid door den heer Plaujer en een drietal alleraardigste volks dansen. De welpen demonstreerden vervol gens in een vijftal tafreelen op kostelijke wijze „De goede daad door de eeuwen heen' un oogstten daarmede overweldigend succes Die miniatuur-kruisridders met hun kuras sen van met zilverpapier beplakt bordpapier *aren dan ook hoogst vermakelijk. Aan d^ Welpenleidster een extra pluim voor de met ueze eenvoudige hulpmiddelen bereikte ^uitaten. Een padvindersuitvoering zonder kamp- hiur is even ondenkbaar als het vuur zelve ^nder hout. Er werd er dan ook een gehou den, met verrassingen nog wel en het Montane applaus, dat den executanten ten •eet viel, bewees, dat het gebodene in den ^aak viel. Er waTen eenige inderdaad heel «ardige vondsten bij. Na de pauze werd nog een tooneels'.ukje gevoerd. „De bekeering van kolonel Stram", welks inhoud zich gemakkelijk raden. De kolonel wordt, zij het ook ^ut moeite, overtuigd van het nut der pad- ^krij en betoont zich aan het slot zelfs eea enthousiast voorstander. De medespelende dames werden in de b,<*metjes gezet. °et zeer geanimeerde feest werd beslo- met een bal onder de belangeloos aan- juboden leiding van den heer H. J. van ^uwen Jr., die tot diep in den nacht de e"de stemming erin wist te houden. OUDERAVOND. In de Maresingelschool B. is een Ouder avond gehouden. Het is een verheugend ver schijnsel dat voor deze ouderavonden zoo veel belangstelling bestaat, ook nu weer (bleek de gymnastiekzaal te klein. Bij wijze van attractie gaf een dubbel kwartet onder leiding van den heer Groeneveld eenige zangnummers ten beste met pianobegelei ding van den onderwijzer den heer de la Rie. Vervolgens zongen eenige kinderen der school enkele kerstliedjes, welke bijzonder lief door de kleinen werden ten uitvoer ge bracht. Hierna heeft Mej. de Vos een Kerst verhaal verteld op zoo'n innemende wijze, dat groot en klein met open mond zat te luisteren. Nadat allen waren getracteerd werd door den Voorzitter het meer huis houdelijke gedeelte van het programma af gewerkt. waarna hij allen hartelijk dankte voor de medewerking en dezen bijzonder gced geslaagden ouderavond omstreeks half elf sloot. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Pieter Adrianus Jongcneel, Baljuwstraat 51, Katwijk aan Zee, Brood-, koek- en ban ketbakkerij, Eigenaar: P. A. Jongeneel, Katwijk aan Zee. Wijzigingen: Eleetrische Grof- cn Kunstsmederij M. den 09, Heerengracht 85 en 87, Leiden. Bovengenoemde handelszaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Eleetrische Grof- en Kunstsmederij en Technisch Bureau M deri Os en Zonen. Vcnnooten: M. den Os. Sr., Oegstgeest (Be perkende bepalingen) (Huwelijksche voor waarden). M. den Os Jr., Oegstgeest (Be perkende bepalingen). D. P. den Os, Oegst geest. (Beperkende bepalingen). Café „De Valk" Mandenmakerssteeg 7, Leiden. Nieuwe Gevolmachtigde: J. H. Hoppenbrouwer, Leiden. (Beperkende be palingen). T. van Batenburg, Morschstraat 60, Lei den. Vergunning (tapperij). Nieuwe Ge volmachtigde J. Mioch, Leiden. (Beper kende bepalingen). ARBEIDSKAARTEN VOOR GEHUWDE VROUWEN. De Directeur van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken vestigt er de aandacht op, dat krachtens het 5e lid van artikel 67 der Ar beidswet 1919, de arbeidskaart voor een gehuwde vrouw slechts geldig is gedurende het kalenderjaar, waarin de kaart is afge geven. Gehuwde vrouwen, die een arbeidskaart •behoeven, moeten derhalve ten spoedigste er een op de afd. Socia-le Zaken, Levendaal •hoek Garenmarkt, aanvragen. (Het trouw boekje medebrengen). BEGIN VAN BRAND. Gisteravond te ruim 6 uur ontdekten voor bijgangers een begin van brand op de bo venverdieping van perceel Haarlemmer straat 311. bewoond door den caféhouder G. T. Het bleek, dat het brandje was ont staan op de vliering in een aantal oude stoelen en muziekrollen. De politie bestreed met een slangenwagen uit posthuis 1 het vuur. totdat de brand weer kwam met de groote motorspuit en het blusschingswerk overnam. De niet groote schade wordt door verzekering gedekt. FLAUWE AARDIHEID. Terwiji de winkelier T- H. P. v. d. T. Za terdagmiddag aan het Utrechtsche Veer een klant stond te helpen, had de 12-jarige O. dc flauwe aardigheid de rem van de buiten staande bakfiets los le trappen, waardoor het voertuig te water reed. De winkelier lijdt hierdoor, volgens zijn opgave, een schade van f. 250.daar de bak geheel gevuld was met manufacturen. BALDADIGE TEUGD. De bewoners van Boter- en Vischmarkt klagen tegenwoordig steen en been over de verregaande baldadigheid der straatjeugd voor wie de groote portieken een uitgezocht* gelegenheid vormen om haar raas- en tier- lust bot te vieren. Het ergste is het kabaai des avonds, wanneer de winkels gesloten zijn, maar ook gistermiddag wa9 het meer dan welletjes. Eerst gooiden de belhamels 'vuurwerk onder een aldaar onbeheerd staan, de auto en staken dit in brand zonder zich om de eventueele gevolgen te bekommeren. Daarna werd bij de N.V. voorheen firma Bernard een groote spiegelruit vernield en tenslotte werden verschillende portieken op de meest vieze wijze bevuild. Reeds meermalen is door belanghebben den de aandacht van de politie op dit euvel gevestigd en van deze zijde werd ons ver zekerd. dat de wielrijdende agenten opdracht hebben om ter plaatse gedurig te contro leeren. maar waar ook uit andere stads- deelen dergelijke aanvragen komen en de dienst het niet toelaat om overal vaste posten te plaatsen, is het kwaad moeilijk uit te roeien. Bij den inspeceur der directe belastin gen alhier, 1ste afdeeling. is een bedrag van f. 4341.binnengekomen wegens gewetens- geld. Zaterdagavond heeft men aan het sta tion alhier van den Hoofdconducteur Over- einder van het voorbal con van den Elec- trischen trein, waarop hij dienst deed, zijn tasch met verschillende dienstbescheiden en geldswaarde onlvreeemd. Aan het politiebureau zijn niet minder dan vier rijwielen gedeponeerd, welke on beheerd op straat werden aangetroffen. In do Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen: Datum Yolw. pers. Kinderen. Totaal Maandag 23 Dec. 35 1 35 Dinsdag 24 Dec. 35 2 37 Woensdag 25 Dec. Donderdag 26 Dec. 26 u 26 Vrijdag 27 Deo. 38 2 40 Zaterdag 28 Doe. 38 2 40 DE ALGEMEENE TOESTAND. Ce komende conferentie. De Duitsehe delagtie voor Dan Haag zal bestaan uit den Kijfcsmin.ster van ou.tonL Zaken, dr. Curtiua; den RqKsminutier voor de bezette gebieden, dr. VI irthden R(jkü- num.-ter van Financiën, prof. Mo.donhauer, en den Rijksminister voor Economische Zl- ktn ,dr. Robert Schmidt. Tot leider der Duiteche deskundigen werd dr. Melchior, die de besprekingen te Parijs heeft geleid, benoemd. Voor zoover de onderhandelingen over de Internationale Bank het vorderen, zal ook de president van de Duitsehe Rijksbank, dr. Schacht, naar Den Haag gaan. Overige.is zal op voorstel van dr. Schacht het lid van het bestuur van de Rijksbank, dr. Vocke, de de legatie naar Deo Haag vergezellen. Verder zullen deel uitmaken van de Dut1 sc'ne deiegatie de Staatssecretaris van Bui- tenlandsohe Zaken, von Schubert, en de mi- nisterieele directeuren Gaus en Kitter. Van het Rijksminislerie van Financiën gaanmedl Staatssecretaris Schaeifc-r en de ministeri- eele directeur Dom. Van het ministerie voor de bezette gebieden dr. Miiller, van de Rijkskanselarij Staatssecretaris Puender, en van de persafdeeling van d-e regeering dr. Zechlin. De Roemeensche delegatie voor de Haag- scho conferentie zal bestaan uit den min. van buitenlandsche zaken Mironeseu; den ge zant te Londen, Titulescu; en den onder staatssecretaris Lugoianu. De delegaties van de voornaamste deelne mende mogendheden zullen waarschijnlijk vóór het begin van de openingszitting, die op Vrijdag 5 uur 's middags vastgesteld is, zooais bekend, met elkander in contact tre den, om het eens te worden over de tech nische afwikkeling van de conferentie. Een onderverdeeiing in een politieke en een financiaele commissie, zooals men cp de eerste conferentie te zien kreeg, zal uu waarschijnlijk achterwege blijven, daar het thans niet zoozeer om politieke als over wegend om finantaee'.-technische kwesties gaat. Voor zoover haar oplossing in dr plenaire conferentie moeilijker te bereiken is, zal er een commissie van deskundigen voor haar behandeling worden aangewezen. Dr. Schacht is door de Duitsehe Rijkrre- geering herhaaldelijk dringend verzocht go- worden, in de eigenschap van een der voor naamste gedelegeerden aan de Conferentie deel te nemen, doch heeft deze uitnoodiging, blijkbaar in verband met zrjn bekend memo randum. verworpen. Wat den duur der Conferentie betreft, kan men alleen zeggen, dat Briand op 13 Januari naar Genève vertrekken moet. Doch naar het oordeel van bevoegde kringen, otaal het nog volstrekt niet vast, of het mogelijk zal zijn de Conferentie tegen dat tijdstip tot een goed einde te brengen, vooral daar de nog openstaande vraagstukken nog aan zienlijke moeilijkheden zullen berokkenen. Men zal dus onder deze omstandigheden op een langeren duur der conferentie moeten bedacht zijn. Ook Zwitserland is op de conferentie uit- genoodigd en zal vertegenwoordigd zijn tegen het slot wegens den zetel der Internationale Bank. Vermoedelijk zijn de vereischte over eenkomsten met de Zwitsersche bondsregee- ring reed.- getroffen. Moreau, de gouverneur van de „Banqut, de France" is in gezelschap van den vice- gouverneur en den leider van het departe ment van economische studie naar Londen vertrokken om met Montague Norman. die na een langdurig verblijf in Egypte, te Lon den is aangekomen, onderhandelingen te voeren betreffende de Bank van Internatio nale herstelbetalingen. Jaspar, de Belgische premier, is te Parijs om de onderhandelingen, welke h(j de vorige week met Tardieu heeft gehouden, voort te zetten. i De Adeverul meldt dat Roemenië het vol gende standpunt zal innemen: le. het plan-Young erkent Roemenië'» recht op de vroegere vijandelijke bezittingen zonder vergoeding. De waarde van dit eigen dom bedraagt ongeveer een miljard gouden kronen. 2e. bet plan-Young erkent Roemenië"3 recht tot liquidatie van het bezit der vijan delijke staten; 3e. Roemenië is bereid afstand te doen van de voornaamste deelen zijner aanspra ken op herstelbetalingen, wanneer in de op tantenkwestie een oplossing gevonden wordt, die zulks mogelijk maakt. Nu van Fransohe zijde weinig toeschiete lijkheid wordt getoond inzake de vlootcon- ferentie, hoort men uit Amerika stemmen opgaan voor een driemogendhedenverdrag tusschen Engeland, Japan en de Ver. Staten. Ook Britten, de voorzitter der marine-com- missie uit het Amerik. Huis van Afgevaar digden, liet zioh in dezen geest uit. FRANKRIJK. De regeeiing overwinnares. De Kamer heeft het ontwerp aangeno men, waardoor de regeering gemachtigd wordt in 1930 te bouwen een kruiser, ze" torpedojagers, zes duikbooten van de 1ste klas, één duikboot-mijnlegger, één mijnleg. ger, drie adviesjachten voor de gTootu vaart en een nettenspreider. Men had er over gedacht om een kruiser van 20.000 ton op het program te plaatsen om een oude ren kruiser te vervangen, met het oog op den nieuwen Duitschen kruiser, maar de commissie stelde dit schip uit tot het vol gende jaar. Daarna ging de Kamer over tot de be spreking van het wetsontwerp betreffende de opneming van een erediet voor de in richting van de grensverdediging en de uit voering van het program voor de verdedi ging tegen aanvallen uit de lucht. De ere- dieten bedragen acht milliard. Het ontwerp werd met een groote meer derheid aangenomen. Maginot stelde vast. dat de Kamer bijna eensgezind was om de grenzen te bescher men tegen eventueele invallen en de nood. zakelijkheid inziet om het stelsel van ver dediging te versterken door machtige ves tingwerken en goed gedrilde troepen. De Senaat heeft met 274 tegen 23 stem men het wetsontwerp op de grensverdedi ging aangenomen. Tn de Kamer is daarop de Youngkwestie en de Internat. Bank van Bazel behan deld. Chéron zette uiteen, dat maatrege len zijn getroffen om te verhoeden dat de Bank een gevaarlijke uitbreiding zou krij- DUITSCHLAND. Popitz' opvolger De actie der communisten. De Rijkspresident heeft den ministeriee- len directeur van het Rijksniinisterie van Economische Zaken, Schaeffer, benoemd tot opvolger van Staatsecretaris Popitz als Staatssecretaris van het Rijksministerie van Financiën. De Berlijnsche politie heeft in een kelder van een herberg te Schóneberg een ge heime ^rukkerij ontdekt waarin die Rotte Fahne, het verboden orgaan van den ont bonden Rooden Frontstrijdersbond, werd gedrukt. Drie nummers van het blad waren in de laatste weken van de pers gekomen. Bij toeval kwam do politie op het spoor van de drukkerij. In de herberg wa9 na melijk een vechtpartij ontstaan tusschen communisten en andersdenkenden. Enkele agenten die ontboden werden om de rust te herstellen doorzochten het lokaal en ont dekten aldus de drukkerij. De communisten hebben een geheime circulaire verspreid, waarin o.m. wordt ge zegd De opgewondenheid onder de arbeidende bevolking en in het bijzonder der werke- loozen moet zoo krachtig mogelijk worden aangevuurd. Indien eerst de drie millioen werkeloozen communisten zullen zijn ge worden kar men zeker zijn van de overwin ning van de proletarische revolutie. In allo gemeenteraden moeten voortdurend voor stellen worden ingediend waarin de aan dacht op den nood der werkeloozen woTdt gevestigd. De propaganda die gemaakt wordt met het doel de soldaten en de politie te de- moraliseeren moet aanmerkelijk worden versterkt, voora! in de groote steden. Da tijd van protesten en oppositie aldus sluit de circulaire, zal weldra ten einde zijn, dan zal het oogenblik zijn gekomen om te han delen! Te Berlijn hebben de communisten i\ weer eenige straatdemonstraties verwekt, waarbij gevochten is. BINNENLAND. De huldiging van Warmond's scheidenden burgemeester door de burgerij. (3e Blad.) In den nacht van Zaterdag op Zondaa U een berucht inbreker ontsnapt uit de cello- l laire gevangenis te Scheveningen. (Gemengd 2e Blad.) In een café te Rotterdam is een haven arbeider vennoord. (Gemengd, 2e Blad.) Te Nijmegen is een garagehonder uit Rot terdam doodgeschoten; de dader zou nit zelf verdediging hebben gehandeld. (Gemengd, 2e Blad.) De slotvergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers; de volgende vergadering wordt te Leiden gehouden. (Kerk en School, 3e Blad.) Een rondschrijven van den minister van justitie betreffende de strafzaak Giessen Nieuwkerk en de daarbij gebleken fouten. (Rechtzaken, 3e Blad.) Door geheel Ned.-Indië zijn gisteren in- vallen en huiszoekingen gedaan bij leiders der Parlij National Indonesia; vele personen zijn gearresteerd. (Uit Ned. Oost-Indië, 1ste Blad). BUITENLAND. Nadere gegevens over de Haagsche con- feientie. (Buitenland, le Blad.) Het Britsch-Indisch nationaal congres en de liberalen. (Buitenland en Tel., le Blad.) Vertrouwen in de Fransche regeering be tuigd. (Buitenland, le Blad.) In Polen is een kabinet Bartel gevormd. (Buitenland, le Blad.) Storm richt in Dnitschland, België, Frank rijk en Engeland groote schade aan. (Bui- tenlandsch Gemengd 2e Blad.) gen, en hij besloot met te zeggen, over tuigd te zijn dat de Fransche onderhande laars goed werk hebben verricht om de volkeren nader bij elkaar te brengen. De Kamer heeft met 316 tegen 271 stem men de prioriteit afgewezen van de dag order der Radicaal socialisten inzake de Internationale Bank en bij handopsteken vertrouwen uitgesproken in de regeering. Tardieu wenschte Chéron geluk. ENGELAND. Het Indisch Congres - Uit Palestina De prins van Wales naar Afrika. De officieele opening van het Indisch Na tionaal Congres heeft gisteren te Lahou plaats gehad. In zijn openingsrede zeide de voorzitter, dat hij zelf voorstander i9 van een sociale republiek en hij wenschte volledige natio nale onafhankelijkheid, een onmiddellijk boycotten van de bestaande wetgeving, als mede de organisatie van een vreedzame massabeweging voor weigering van belas tingbetaling. Het statuut van Dominion noemde hij een schijn van autoriteit voor een handjevol Indiërs en grootere verdrukking en exploi tatie der massa. Het boycotten der bestaande wetgeving zou de noodige energie vrijmaken voor de algemeene staking, het niet betalen van belasting, het boycoten van vreemde kleerderdrachtenen Britsche goederen. Ondanks de schitterende oogsten en de hooge dividenden getuigen de armoedige hutten en stallen en de armoede der bevol king van wat het Britsche Rijk voor In- dië is. Ten slotte verklaarde hij, dat de Indiërs geen verantwoordelijkheid aanvaarden voor de schulden, welke Engeland op hun «chouders hebben geladen, behalve dan voor die, welke ten bate van Indië zijn aange wend. Vóór het congres de resolutie van Gandhi aan een stemming onderwierp, pleitte deze: le. voor weigering van het afwachten van een conferentie*, 2e. voor het uitroepen der onafhankelijk heid van Britsch-Indië in plaats van dat het een lominion zou zijn-, 3o. beval hij boycot van de wetgeving aan 4o. vroeg hij machtiging voor het bestuur van het congres, om te beginnen wanneer het dit noodig oordeelt met burgerlijke on gehoorzaamheid. De resolutie van Gandhi werd aange nomen. Een amendement van Rose, voorstellende over te gaan tot een volledige verbreking van de betrekkingen met Engeland, het uit-

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1