De Gemeente-Begrooting voor 1930. VOORDEELE 70lte Jaarganc LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 December 1929 Derde Blad No. 21406 Het Sectieverslag en het antwoord van B. en W. m. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. HOLLANDIA SPECERIJEN FEUILLETON. De geheimzinnige voetstappen X Bedrijven en diensten. Een Hd verklaart zich voor het systeem uitvoering in eigen beheer. Vele werkzaam heden kunnen door de gemeente zelve wor den uitgevoerd, die toch worden aanbe steed en uitgevoerd door particulieren. In dit verband wijst het lid er op dat vele arbeiders op de lichtfabrieken geregeld werk hebben, doch in particulieren dienst zijn. Bij de fabrieken ontbreken echter de noodige trachten en dan wordt opdracht verstrekt aan een particulier patroon, waarbij dan somtijds de gereedschappen der fabrieken worden gebruikt. Het ware voordeeliger en economischer als de gemeente in die geval len zelf als patroon optrad. Zoo is het ook het geval met het schilderwerk. Waarom neemt de gemeente niet de werklooze schil ders aan op contractloon? De' gemeente kan ben toch ook bij contract opzeggen. In ze'er vele gevallen is de gemeente dan voordeeli ger uit. En als de gemeente geen voldoend tech nisch personeel hefeft. dan moet dit worden benoemd. Ten slotte vindt dit lid dat de gemeente tegenover sommige particulieren en met name tegenover de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij en de Leidsche Katoen-Maatschappij strenger behoort op te treden. Als voorbeélden wijst dit lid aan: de moeilijkheden met het lichtsignaal op den Zoeterwoudschen Singel nabij Zuiderzicht en de< luchtbrug van de Leidsche Katoen- Maatschappij. B. en W. behooren die Maat schappijen bij haar volhardend pogen om de wenschen der gemeente ongedaan te maken lot rede te brengen. Een ander lid beweert dat uit het in het bijna afgeloopen jaar opgemaakt groot aan tal bestekken en uit het feit dat al9 gevolg van meer werk de werkloosheid sterk is ver minderd. blijkt, dat er bij de afdecling Fabri cage voldoende gewerkt wordt. De Stadhuis brand he'eft veeT vernietigd en veel werk moet opnieuw tot stand komen of opgezet worden. Naar de meening van dit lid wijst alles er op dat B. en W. alles doen om de verschillende werken in een vlug tempo te doen uitvoeren. Als voorbeeld voert hij aan dat de centrale rioleering in 1938/39 haar g moest hebben, doch dat de'ze termijn is teruggebracht tot 1934. Overigens het lid wijst in 't bijzonder op de Veemarkt zijn er dikwijls teleurstellingen en verdere tactoren, waarmee rekening behoort te wor den gehouden. Daarentegen wil e'en andere spreker juist meer spoed betracht zien bij de uitvoering van de Centrale rioleering. doch alleen bi) toonder handen zijnd werk. Ten aanzien van ,,de Leidsche Hout" 9taat een lid op het standpunt dat vele andere alen, die eveneens op den voorgrond tre den, meer om oplossing Toepen dan de Leidsche Hout. Be Leidsche Hout besprekende, heeft 'teen lid getroffen, dat de verhouding tusschen den tuinarchitect en wcfklieden niet foed is. Kunnen B. en W. hier niet eens hun invloed doen gelden? Een der andere leden brengt B. en W. dank voor hetgeen zij gedaan hebben voor èet uitbesteden van het schilderwerk. Willen B. en W. goed toezien, vraagt dit lid. of de aanneemsom ook in stillen tijd wel nor maal is en het werk niet wordt afgeroffeld? Hf) vraagt vervolgens en meerdere leden stellen deze vraag of de' marktdagen, wan neer deze op 'n Roomsch-Kathol. feestdag vallen, niet op een anderen dag kunnen borden gehouden. Vervolgens wijst hij op den slechten toe stand van den Zijldijk en de Mare; ook zou bij me'er samenwerking wenschen tusschen aannemer en gemeente bij de uitvoering der centrale rioleering. opdat niet het verkeer plotseling zonder vooraf plaatsing van af- shritborden wordt afgesloten en zoo stelsel loos. dat de toegangen tot een geheele buurt frorden verspeïd. Voorts geeft hij als zijn. meening te kennen dat de toegangen tot het abattoir moeten worden verbeterd omdat men voor het halen van ijs anders wel ge noopt wordt naar een particuliere ijsfabriek tp gaan en tenslotte zou hij wenschen dat de uitbetaling aan de we'rkloozen niet via de organisaties, doch rechtstreeks door de gemeente geschiedt. Een 2-tal leden vraagt voorts wanneer het plan inzake de reorganisatie van gemeente werken en den Plantsoendienst is tegemoet te zien. Hierbij wordt opgemerkt dat wel een partieele reorganisatie heeft plaats ge had. doch van de in uitzicht gestelde alge- hecle reorganisatie heeft men tot heden niets bemerkt. Een lid zou gaarne' vernemen, wanneer de herziening van het uitbreidingsplan zal kunnen worden behandeld; in nauw ver band toch staat de mogelijkheid tot het bouwrijp maken van grond, waarop hij evenals verleden jaar moet aandringen. Ook zou hij willen vernemen of spoedig praeadvie9 is te verwachten op het verzoek tot stichting van een badhuis in het zuidelijk deel van de stad. Een ander lid dringt aan op de stichting van een gemeentelijke Centrale autogarage met reparatie-inrichting, om aldus tot een meer economische exploitatie te kunnen geraken. En ten slotte vestigt een lid er de aan dacht op, dat door de Gemeente-reiniging wel het huisvuil wordt opgehaald, doch niet behangselpapier, stroozakken, iuinvuil enz., hetgeem in de praktijk tot verontreini ging van straten en grachten leidt. Gaarne zou hij vernemen welke regeling er in de'zen bestaat B. en W. antwoorden: Inzake het uitvoeren van werken in eigen beheer maakten wij nog onlangs, naar aan leiding van een desbetreffend adres van eenige organisatie^ van werknemers, onze meening kenbaar, zoodat wij thans volstaan met daarnaar te verwijzen. Overigens kan worden medegedeeld, dat, behalve het normale onderhoud aan bestra tingen en wegen, plantsoenen, gebouwen, bruggen en waterwerken, hetwelk in hoofd zaak steeds in eigen beheer geschiedt, sinds de laatste twee jaren ook een belangrijk ge deelte van het loodgieterswerk, alsmede van het onderhoud der gordijnen en stoffeerin gen in eigen beheer wordt uitgevoerd; wij betwijfelen echter vooralsnog, of in het alge meen uitvoering van het schilderwerk in eigen beheer economisch zal zijn, zulks temeer, nu door aanbesteding van het schil derwerk in het najaar, zooals dit jaar plaats vond. uitvoering daarvan zoodanig kan ge schieden, dat daarbij voor zoover de eischen van deugdelijk werk zulks gedoogen ook rekening gehouden kan worden met uitvoering in een met het oog op werkeloos heid in het schildersbedrijf gunstig jaarge tijde. En wat de opmerkingen betreft, die meer speciaal bterekking hebben, op de lichtfabrie ken, ondoenlijk is het, om de personeelsbe zetting zóó te regelen, dat de beschikbare arbeidskrachten en de te verrichten werk zaamheden elkander steeds in evenwicht houden. Doordat het gewen9cht i9 eenige elasticiteit in het beschikbare personeel te hebben, teneinde aan plotseling opkomende aanvragen uit het bedrijf het hoofd te kunnen bieden, moeten thans reeds vaak werkzaamheden onder handen worden ge nomen. die voor uitgifte aan particuliere patroons in aanmerking komen, maar die door de' mindere urgentie dienst doen als z.g. bufferwerken. Tengevolge van het feit. dat de werklie den, die het werk beginnen, dit niet achter een kunnen afmaken en zij vaak zelfs door andere werklieden vervangen worden, zal de uitvoering van deze werken in den regel wat duurdeT dan normaal uitkomen. Uit het bovenstaande blijkt, dat naar onze meen in g uitbreiding van personeel, omdat er af en toe wel eens een tekort geconsta teerd kan worden, geen gunstige financieele 145. „Niet gedraald mannen", riep Jan Klaasen, „de kaaiman mag ons niet ontgaan, trekt goed aan de lijn kameraden en met het beest is 't gauw gedaan.. Trekt, hoe 't ook moge spartelen, hoe woest het ook gaat te keer, de snoodaard zal 't ondervinden: hier is het ook leer om,leer 146. Eindelijk kwam het dier op het droge Al hun moeite werd beloond. De drie vrienden hadden waarlijk, als echte helden zich getoond. Piero lei zijn oor te luisteren bij den bek van 't groote dier. „Nee", zei hij, „ik kan niets meer hooren, hij is dood als een pier." resultaten zal opleveren, aange'zien dan nog meer dan thans z.g. bufferwerkzaamheden onder handen genomen moeten worden. Dat somtijds door particuliere patroons, die op de Lichtfabrieken werkzaamheden uitvoeren, gebruik wordt gemaakt van ge reedschappen dier fabrieken, is juist. Even wel dient zulks dan zoo te worden opgevat, dat het betreft gereedschappen, waarin de Lichtfabrieken beter zijn voorzien dan de betrokken patroons, zooals bijv. ladders, steigerwerk, enz. Indien dit medegebruik dooT de Lichtfa brieken niet werd toegestaan, dan zou dit gereedschap bij derden moeten worden ge huurd, waarvan de kosten stellig ook ten laste van de fabrieken zouden worden ge bracht. Het omgekeerde komt evenwel ook dik wijls voor, n.l. dat de Lichtfabrieken gereed schappen leene'n van particuliere patroons. Over het verrichten van schilderwerk bij de Lichtfabrieken kan nog het volgende worden medegedeeld. Een gemaakte berekening van de am- bachtsloonen van die werken, welke even tueel in eigen beheer hadden kunnen wor den uitgevoerd gedurende het tijdvak 1 Juli 19281 Juli 1929, gaf als resultaat een totaalbedrag van rond f. 13.000.waarvan f. 3400.voor schilderwetk. Dit bedrag is van te geringe beteekenis, dan dat het aanbeveling zou verdienen voor de uitvoering van deze werken schilders op contractloon aan te nemen, in plaats van zooals thans is ge'schied, deze werken aan particuliere patroons op te dragen. Het is juist, dat de Lichtfabrieken arbei ders op burgerrechtelijke arbeidsovereen komst in lossen dienst kunnen aannemen, doch ook het ontslaan van op die wijze tel werk gestelde arbeiders levert zijn eigen aardige moeilijkheden op. In aansluiting aan hetgeen zooeven over de personeelssterkte is medegedeeld, moet dan ook de vree9 worden uitgesproken, dat aanstelling van los personeel ter wille van het uitvoeren van meer werk in eigen be heer, stellig tot onnoodige uitbreiding van het vaste personeel zal leiden. De uitvoering van de werken der Centrale rioleerine geschiedt in een regelmatig tempo, dat naar de meening van ons College geens zins te langzaam is; 2 wijken zijn reeds op het rioolgemaal met persleiding aangeslo ten, 2 wijken zijn in uitvoering en komen over eenige maanden gereed, waarna on middellijk de uitvoering van 2 andere wijken aanvangt, waarvoor do gelden be- Teids door den Raad zijn toegestaan. Het ligt in de bedoeling aldus zoo eenigszins moge lijk, zonder onderbreking, voort tel gaan. De inrichting van het rioleringsstelsel met zijne 2 van het rioolgemaal in verschillende richtingen uitgaande vertakkingen brengt voorshands mede, dat niet meer dan 2 wijken gelijktijdig in uitvoering zullen zijn, omdat voor elke wijk, nadat zij is gereed gekomen, ook do gelegenheid moet bestaan haar onmiddellijk op de bemaling aan te sluiten. Het zou trouwens ook overigens niet raadzaam zijn, om door uitvoering tege lijkertijd van een grooter aantal van deze in het verkeer danig ingrijpende werken de verkeerstocstanden in deze stad met hare over het algemeen nauwe straten en wegen nog slechter te maken. Dat bij de uitvoering van elk werk op zichzelf de vereischte voort gang niet wordt betracht, kan niet worden erkend. Die werken zijn in handen van op dat gebied ervaren aannemers, doch men dient niet uit het oog te verliezen, dat de uitvoering van deze werken zeer diep in den grond en onder doorgaans moeilijke omstan digheden, extra zorg vereischt, zal geen schade ontstaan aan het werk of aan in de nabijheid aanwezige eigendommen; over ijling zou hier tot kwade gevolgen kunne'n leiden. Tusschen aannemers en gemeente heeft steeds de vereischte samenwerking inzake verkeersafsluitingen, welke bij deze werken uiteraard onvermijdelijk zijn, plaats; tijdig tevoren wordt daaromtrent overleg ge pleegd, waarbij er zooveel mogelijk naar ge streefd wordt, dat de eene verkeersafsluiting niet zal geschieden, alvorens eene andere weer kan worden opgeheven; van elke ver- keers-afsluiting geschiedt door ons College aankondiging in de plaatselijke dagbladen. Plannen inzake de reorganisatie van de administratie van Gemeentewerken, van. den bestratingsdienst en van den plantsoen dienst, welke bereids vóór den Stadhuis-^ brand in voorbereiding waren, zijn inmiddels opnieuw in bewerking genomen. Dat hierin door de omstandigheden stagnatie is ont staan, i9 alleszins verklaarbaar. De Direc teur heeft toegezegd zijne voorstellen ter- RECLAME. 161 Witte strooibusjes gemalen Hollandia Spece rijen: Behoud van kracht en aroma Geen ver lies van restanten. Gemakkelijk in het gebruik. Witte Peper. Zwarte Peper. Nootmuskaat. Kaneel. Kruidnagelen. Overal verkrijgbaar In goedgevulde witte strooibusjes 10 cents. trSïUevo/dts SpecerijenmalerijJInno f835 Rotterdam zake in het volgend voorjaar te zullen indiene'n. De reeds in een ver gevorderd stadium van voorbereiding zijnde plannen voor den bouw van een badhuis in het zuidelijk deel der gemeente zijn mede een prooi der vlam men geworden. Over de door den Directeur van Ge meentewerken zoo spoedig mogelijk weder ingediende plannen is bereids het advies van de Commissie van Fabricage inge komen. Thans moet nog de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst en daarna de Gezondheidscommissie' haar licht over de nieuwe plannen doen schijnen, terwijl ver volgens misschien ook nog het gevoelen van de Commissie van Financiën zal moeten worden ingewonnen. Zoodra al de ver schillende adviezen zijn ingekomen, hopen wij ten spoedigste ons praeadvies aanhan gig te kunnen maken. Stichting van eene gemeentelijke centrale autogarage met reparatieLinrichting, willen wij gaarne overwegen; wij ontveinzen ons echter niet, dat het verre van gemakkelijk zal zijn een voor de verschillende diensten bevredigende regeling te treffen. Bij het afhalen van vuilnis komt het voor, dat behalve gewoon huisvuil, behan- selpapieï, stroozakken en tuinvuil worden aangeboden. Wanneer de hoeveelheid gering is en in den wagenbak kan worden gebracht, wordt over het algemeen dat vuil in ontvangst ge nomen. MfeermaBen edhter zijn de voorwerpen (stroozakken) te groot, of is de hoeveelheid te ruim, om met den dagelijkschen ophaal dienst mede te voeren. Niettemin kunnen de inwoners die voor werpen tegen een vastgesteld tarie'f doen afhalen of bezorgen aan het terrein der Gemeentereiniging of met toestemming van een opzichter in een der vuilnisschuiten deponeeren. Teneinde zooveel mogelijk de inwoners lel gerieven, zijn de nieuw aangemaakte wagenbakken voorzien van een ruimere bergplaats voor bovengenoemde artikelen. Ten slotte nog eenige verspreide punten, die onder deze rubriek ter spTake zijn ge bracht. Met betrekking tot de klacht, dat de ge meente niet streng genoeg optreedt tegen over sommige particulieren, met name tegenover de N. Z. H. T. M. en de Leidsche Katoenmaatschappij, merken wij op, dat er voor de hier geuite klacht geen enkele grond bestaat. Voorzooveel de N. Z. H. T. M. be treft, moet echter niet uit het oog worden verloren, dat de gemeente ten opzichte van de interlocal© lijnen geenerlei zeggenschap heeft. Door het uitoefenen van aandrang op de maatschappij trachten wij echter gedaan te krijgen, wat eenigszins mogelijk is. Ook het waarschuwingssein bij de tramkruising op den Zoeterwoudsche-Singel is aange bracht, nadat ons College daarop herhaal delijk had aangedrongen. Aanvankelijk was de maatschappij niet bereid een behoorlijk Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lowndes, door Oswaldi. 57)' SLOT. ..Stilte I" Iedereen "in de rechtszaal stond op, toen rechter binnenkwam, ernstig, onder den mdruk van het oogenblik. De man, die Eva Raydon lief had, maakte *°or zich zelf de opmerking, dat rechter Lenison in ieder geval niet twijfelde, wat de ^tepraak zou zijn. Bijna kon Mint-law zien, toe hij de zwarte baret opzette. De rechter nam plaats in zijn deftigon ^tel. hetgeen een teeken was voor de jury eQ voorts alle andere aanwezigen in de tohtszaal, om eveneens te gaan zitten. ..Voorzitter van de juTy, mag ik u verzoe- sen op te staan!" Leroy-Motspur stond op. j De griffier vroeg op een bijna gemoede ren toon: „Dames en heeren gezworenen, Jl gij eenstemmig in uw uitspraak?" En de voorzitter antwoordde warm; „Ja, zijn wij." „Bevindt u de beklaagde. Eva Raydon, schuldig of niet schuldig?" Leroy-Motspur draalde een oogenblik. Hij wist, dat hetgeen hij ging zeggen, iedereen van de talrijke aanwezenden moest verba zen en hij genoot bij voorbaat van het op zien. dat zijn woord zou baren. „Wij hebben de getuigenverklaringen nauwkeurig overwogen en, ofschoon wij van oordeel zijn, dat er een zware verdenking op beklaagde rust, achten wij niet voldoende bewijs aanwezig, waaruit volgt, hoe en door wicn het arsenicum werd toegediend." De volle rechtszaal was één groote ver bazing. De argelooze menschen waren be nieuwd, of dit beteekende, dat er opnieuw een gerechtelijk onderzoek zou worden in gesteld. Doch hun twijfel wa9 spoedig opge heven, door den griffier. „Dus bevindt u de beklaagde niet schuldig?" En nu klonk het oogenblikkelijk als een klok uit den mond van Leroy-Motspur: .jjNiet schuldig!" De vrouw in de bank der beschuldigden hief haar handen omhoog. Zij bedekte het gelaat met een treffend, ongekunsteld ge baar." Hoe vreemd het moog klinken, maar Mintlaw voelde zich eensklaps zeer be zorgd, niet om de vrouw in de bpschuldig- denbank, maai om de vrouw naast hem. Hij had Adelaide's arm vastgegrepen en haar met kracht opgehouden, bang als zij was, dat zij flauw zou vallen. Maar zij hield zich passief, alsof zij in een soort van verdoo- ving verkeerde. Eindelijk zag hij, dat zij haar lippen bewoog en hij boog zijn hoofd naar haar toe. „Isisdan alles in orde?" hoorde hij haar in gesmoorde fluistering vragen. „Volkomen in orde!" riep hij luid, over gelukkig uit. Ja. hij moest hard roepen, want er kw^m een storm van bijval en handgeklap los, met alleen in, maar ook buiten de rechtszaal. De rechter hief de hand op en riep met een stentorstem over het geraas heen: „Dat is hoogst ongepast 1 Een gerechtshof mag door dergelijke onwaardige uitingen niet in een schouwburg veranderd worden. Het is beschamend voor hen, die dit doen. en die blijkbaar uit het oog verliezen, dat de open bare plicht, van welke wij ons thans heb ben gekweten, de ernstigste is, waarioe wij als burgers kunnen worden geroepen." Eenige oogenblikken later was Eva Ray don alleen met de drie mannen en de eenige vrouw, die voor haar de heele wereld vorm den. Ook de kleine Gilly was er, maaT niemand lette op het kalme, stille ventje. Allen stonden daar dicht op elkaar in dp schemerachtige kamer, waar de heldin van het Swanmere-mysterïe haastig gebracht was, om haar aan de oogen.van de menigte in de rechtszaal te onttrekken. Tranen, heete, gelukkige tranen stroom den over Eva Raydons gelaat en haar hand drukte vast die van den beroemden advo caat, aan wiens warme welsprekendheid zij voelde, dat zij haaT leven dankte. Maar Sir Joseph Molly had een eerlijk ge moed en nadat hij vol oprecht medegevoel de door snikken onderbroken woorden van zijn cliënte had aangehoord, riep hij uit met een stem, heesch van aandoening: „U hebt uw leven te danken met Gods hulp, mevrouw Raydon, niet alleen aan mij en aan uw trouwe vrienden, kolonel Mintlaw en mr. Buck, maar bovenal, naar ik vast overtuigd ben, aan deze dame Hij lei zijn groote hand op Adelaide's ten- geren schouder en bracht haar naar voren; want nadat zij met Eva een langen innigen kus gewisseld had. was zij met haar klei nen jongen wat terzijde gegaan, om haar vriendin bij de drie mannen te laten, dia haar, ieder op zijn manier, zulk een schitte renden dienst hadden bewezen. Sir Joseph voelde, dat zij terug wilde gaan, maar hij hield haar stevig vast. terwijl hij voortging met zijn sonore stem, die nu klonk als een klok. „De wijze waarop mevrouw Strain haar, getuigenis heeft afgelegd over uw liefde volle, harmonische betrekking tot uw echt genoot, maakte een diepen indruk op de jury, mevrouw Raydon. Maar wat, volgens mijn gevoelen, een schuldig-bevinding on mogelijk maakte, was het eenvoudige, zake lijke en onaantastbaar veTslag van deze dame, van hetgeen wij allen hier moeten aannemen, was de ongeziene, doch duide lijk gehoorde komst van den jongen man, Amos Purcell, dien noodlotligen avond in d9 hal. Het moet van mevrouw Strain wel bui tengewoon veel moreelen moed geëischt hebben, om met deze nieuwe mededeelingen te berde te komen, nadat zij klaarblijkelijk reeds een volledig getuigenis had afgelegd en nadat het geding feitelijk al begonnen was! En ik, voor mij, zal nooit de standvas tigheid en de waardigheid vergeten, waar mede u" nu richtte hij het woord recht streeks tot Adelaide Strain „het scherpe kruisverhoor van den procureur-generaal doorstond." Toen, plotseling, juist toen hij het woo pi „kruisverhoor" had gezegd, voelde Sir Jo seph den tengeren schouder, waarop zijn hand mogelijk wel wat zwaar rustte, in het niet wegzinken, want mevrouw Strain zakte als een hoopje kleeren op den grond in elkaar. Op hetzelfde oogenblik bijna stortte Eva Raydon naast haar op de knieën met den uitroep: „Addiel' Toen, opkijkend, gilde zij, dat het allen door de ziel sneed: „Ze is dood! Al die ellende heeft haar ver moord!" Maar Adelaide Strain was slechts van overspanning in zwijm gevallen. En wat haar weer tot haar zelf bracht, was de ang stige stem van haar lieven jongen, die, ter wijl hij haar trachtte op te heffen. steed9 maar riep: „Mammie, mammie!"....

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9