NIEUWJAARS- ADVERTENTIES re Jaargang VRIJDAG 27 DECEMBER 1929 No. 21406 FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. DINSDAG 31 DEC. A.S. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentièn 35 Cts. per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTf Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.35 -f- portokosten. 18.t« „0.18 git nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. KOSTELOOZE GENEES- EN HEELKUNDIGE HULP. Burgemeester en Wethouders van Leiden tagen ter kennis van hen, die zich daartoe hebben aangemeld, dat de kaarten ter beko eling van kosteloozo genees- en heelkundige hnlp, gedurende het jaar 1930, moeten wor sen algehaald in het Eli9abethshof aan de Oude Vest en wel op Donderdag 2 Januari 1930 van des voormiddags halt tien tot twaalf uur en van des namiddags half twee tot vier uur. A. VAN DE SANDE BAKHÜYZEN, Burgemeester. VAN DEVENTER, lo.-Secretans. Leiden, 27 December 1929. 213 AFSCHAFFING OPCENTEN SUIKERACCITNS. 0p het Bureau der Kamer van Koophan- en Fabrieken voor Rijnland, ligt ter in lage een circulajre betreffende afschaffing epeenten suikeraccijns, zulks in verband met het reeds door de Tweede Kamer aan genomen wetsontwerp over dit punt. Belang hebbenden worden er nu reeds op gewezen f, in verband met op 1 Februari a.s. aan wezige voorraden suiker enz., van 15 27 Januari, formulieren bij de be treffende ontvangers beschikbaar wor den gesteld a 2 cent per stuk. Ieder die» teruggaaf of afschrijving ver langt van opcenten betaald boven den accijns van in bezit zijnde voorraden, moet op de formulieren daarvan aangifte doen bij den ontvanger der accijnzen over de ge meente alwaar de goederen zijn opgeslagen. De aanwijzingen van het formulier moeten daarbij worden gevolgd. A? afschrijving of teruggaaf blijft achter wege, indien het af te schrijven of terug te peren bedrag voor de door een aangever in één pand bijeengebrachte goederen, minder din f.45.bedraagt, of indien het suiker gehalte der goederen- 5 pCt. of minder be draagt. Het slaat belanghebbenden vrij ïteraard partijen goederen van verschil lende bezitters ter verkrijging voor teruggaaf te voegen en door een hunneT de teruggaaf of afschrijving te doen aanvragen. Voor verdere bijzonderheden worde ver wezen naar de ter inzage liggende circulaire. DE SPOORWEGEN EN DE KERSTDRUKTE. Met de Kerstdagen is het bij de spoor den zeer druk geweest. Reeds Dinsdags middags en 's avonds begon de drukte al en Taren alle treinen goed bezet. Den lstcn Kerstdag was het niet zoo druk, maar 2den Kerstdag was het vooral 's avonds op de AmsterdamLeidenRotterdam bij zonder druk. Ook op den lijn LeidenWoerden Utrecht was het druk en niettegenstaande treinen belangrijk versterkt waren, was toch nog plaatsgebrek. Dank zij de ge troffen maatregelen en de vele voortreinen "diep alles uitstekend. We'l kwamen enkele treinen door de overgroote drukte op bet Centraal slation te Utrecht, met eenige vér ging aan. Zoo kwam Dinsdag 24 Dec. de matste trein met 45 minuten en op Donder- 26 Dec. met 22 minuten vertraging aan. de lijn Amsterdam-LeidenRotterdam bramen sommige electrische treinen met f?uigö minuten vertraging aan. ALLERZIELEN. lotdusver was Heyermans' „Allerzielen" -r slechts in besloten kring opgevoerd, het in Jan. 1925. Door den burgemeester het van R.-K. zijde aangevochten stuk ®*Q9 vrijgegeven, behalve de paar coupu- daarmede het bijkans overal wordt ge- i^en. Het ensemble van Willem v. d. Veer nu gisteravond mee in den schouwburg '•^est en had bij het vrij talrijke publiek palleen baignoires en loges waren leeg! groot succes. Willem v. d. Veer speelde ^tuurlijk zelf weer pastoor Nansen, terwijl Jjja Cuypers de Rita gaf vol gloed en harts lot Zij overschaduwde haar voorgangsters Hamel en Rika Hopper, al heeft zij liguur wat tegen voor deze rol. Uitge vierd de zuster van Lucy van Ees, die ^ld zwak was, gaf de rest goed sluitend 5^- &1 hadden eenige rollen, al9 b.v. van koster, wat sappiger gekund. Jjet applaus was zeer warm en groeide ten voor Julia Cuypers bijkans aan tot ovatie. Tot Maandag 30 December a.s. des middags 12 uur kun nen deze advertenties worden aangeboden, bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open, in ons blad van Nieuwjaarswenschen te plaatsen Tegen den prijs van: 75 Cent van 1 tot 5 regels. Elke regel meer 15 Cent BEGRAFENIS H. TH. VAN STEEDEN. Onder groote belangstelling werd gister middag op de begraafplaats aan het Groene Kerkje tc Oegstgeest ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer H. Th. van Steeden, Oud-Directeur van Indische Cul tuur-ondernemingen en jarenlang bestuurs lid van de Vereeniging Oud-Leiden. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op prof. dr. P. Th L. Kan, oud-hoogleeraar te Leiden; dr. D. Timmermans van Oegstgeest; tal van oud-Delianen en belanghebbenden bij de Deli-cultures, o.w. de heeren W. von Oven, F. L. Klink, G. Polak Daniels Sr en Mr. Kleyn uit Den Haag. De veereniging „Oud-Leiden" was vertegenwoordigd door de bestuursleden prof. van Blom, prof. dr. L. Knappert, S. J. Ie Poole, mr. J. W. Verburgt en E. W. Wichers Rollandet. Aan het graf werd niet gesproken. Nadat de kist, die met tal van kransen en bloemstukken gedekt was, aan den schoot der aarde was toever trouwd, heeft de oudste zoon van den over ledene, de heer J. W. C. van Steeden, uit Den Haag, met enkele woorden dank ge bracht voor de betoonde belangstelling. FEDERATIE VAN W. B. V. Afscheid van den heer van Leeuwen als Secretaris. Op de laatste gehouden vergadering der Federatie, waar alle aangesloten vereenigin- gen aanwezig waren, heeft de heer van Leeuwen als secretaris afscheid genomen. De voorzitter bracht hem in warme be woordingen dank voor de nauwgezette wijze waarop door hem de functie als secretaris is vervuld. De heer van Leeuwen dankte met enkele woorden allen, die met hem hebben samen gewerkt in 't belang der volkshuisvesting en sprak de hoop uit, dat de komende tijd zou leeren, dat de federatie pal weet te staan voor de belangen der Volkshuisvesting Als opvolger van den vertrekkenden secretaris werd door de vergadering be noemd de heer van den Bos, die echter de benoeming nog in beraad wilde houden Vervolgens werd door de vergadering, na uitvoerige bespreking, over de in uitzicht gestelde huurverlaging voor enkele Vereenigingen door Burgemeester en Wet houders. het onderstaande voorstel met al- gemeene stemmen aangenomen; „De vergadering spreekt er allereerst haar leedwezen over uit. dat door Burg. en Wet houders geen overleg is gepleegd met de Federatie; tweedens wordt het bestuur verzocht, alle pogingen in het werk te stellen, opdat de voorgestelde verlaging, welke mogelijk zou zijn door de verkregen rentewinst van de 6 pet. voorschotten, ook uitsluitend aan die plannen zal ten goede komen, die met ge melde voorschotten zijn gebouwd; ten derde wordt het bestuur opgedragen, een oplossing te zoeken tot verlaging van de allerhoogste huren." De vereenigingen, welke een schrijven ontvingen over de in uitzicht gestelde huur verlaging, zullen wachten, met het zenden van een antwoord aan Burg. en Weth tot dat de Federatie de actie voor deze zaak heeft beëindigd. De voorzitter sloot daarop deze vergade ring. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Faycnce faarde- weTk) en Tegelfabriek ..Amphora", Hooge Morschweg, Leiden Uittredend Gedelegeerd Commissaris en Gevolmachtigde: S. Kuiper, Leiden, d. 15 Augustus 1929. DE LEIDSCHE PADVINDERS. Feestavond van Groep III. Dinsdagavond herdacht Groep III van de vereeniging „De Leidsche Padvinders" het elf-jarig bestaan in de Stadsgehoorzaal, waarvan het balcon was getooid met de vlaggen van die landen, welke aan de dit jaar in Engeland gehouden jamboree hebben deelgenomen. Bij het opgaan van bet scherm zag men de groep op het tooneel opgesteld en bleek duidelijk dat deze in getalsterkte beduidend is vooruitgegaan. De heer II. J. F. Wassenaar, voorzitter van het Groepscomité, opende den feest avond met een welkom aan bestuursleden, vertegenwoordigers van andere groepen, ouders en donateurs, waarna na het zin gen van het verecnigingslied mot de af werking van het programma werd aange vangen. Voor de pauze traden op de Voortrekkers, die nieuwe on ook enkele bekende zang- en fluitnummers ten -beste gaven en warm wer den toegejuicht. Een niet minder krachtig applaus oogst ten do Verkenners en Welpen, die resp. een slangendans en een volksdans en standen uitvoerden en een gedicht op rijm om beurten een regel reciteerden. Na de pauze betrade de Groepleider het tooneel om den heer J. Nievaart namens de groep dank te zeggen voor zijne belangloozc medewerking, n.l. het onderwijzen van de standen en de gymnastiek welke in het na de pauze op te voeren nummer zouden wor den gedemonstreerd. ITet was hem aange naam den heer Nievaart namens de groep een cadeautje te mogen overhandi gen en gaf vervolgens een korte verklaring van het nu op te voeren laatste nummer van het programma. Twee vrienden ontmoeten elkaar, na lange afwezigheid van een hunner. De een heeft een radio aangeschaft en noodigt zijn vriend uit dien avond te komen luisteren. Uit de uitgezonden nieuwsberichten blijkt hun dat de Leidsche Padvinders den vol genden dag, via Vlissingen naar de Jam boree in Engeland zullen vertrekken en be sluiten zij er ook eens heen te gaan. Vlug worden koffers gepakt en den volgenden morgen ziet men ze bepakt naar het station gaan, doch natuurlijk te laat komen. Men ziet ze vervolgens op vliegende liol- landers in Engeland arriveeren, waar zij Icgies krijgen in het Hollandsche kamp. Het blijkt dat hun koffers, welke zij aan een „.touwtje" meetrekken, uitsluitend gevuld zijn met die artikelen, o.a. vuurmakers, stoffer en blik, welke in een kamp aller minst noodig zijn. Zij bezoeken achtereen volgens een Hollandsch, Indisch en Deensch kamp en genieten van zang, muziek en gym nastiek door Voortrekkers en Verkenners. Het stuk wordt besloten met een tableau, de deelnemers en vlaggen van de vertegen woordigde landen voorstellende. Door herhaaldelijk applaus hebben de niet talrijke bezoekers den jongens hunne tevre denheid betuigd, eveneens aan „Aufgepast". Een automaat voorstellende het hoofd van een padvinder, trok veel bezoek. Uit'den mond kwamen na inwerping van het be paalde bedrag de cadeautjes te voor schijn. Met een dansje in den Foyer werd de goed geslaagde feestavond besloten. GOLFLENGTE-VRAAGSTUK. Hilversum en Huizen. Naar wij vernemen is in een te 's Graven- hage gehouden conferentie bepaald, dat de beslaande toestand in zake de golflengte van Hilversum en Huizen zal blijven voort duren tot en met 11 Januari a.s. De regeling, welke na dezen datum zal worden ingevoerd, zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. TEGEN HET BRANDGEVAAR. Provinciale brandweerbonden gewenscht. Als resultaat van met vertegenwoordigers I der Kon. Ned. Brandweer-Vereenigingen ge houden overleg heeft de minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw aan de Commissarissen der Koningin een brief ge richt, waarvan de inhoud in hoofdzaak is als volgt; „In het afgeloopcn jaar zijn, zoowel op het platteland, als in eenige groote steden branden voorgekomen, welke van grooten omvang en in hun gevolgen buitengewoon noodlottig waren. Deze omstandigheid heeft mij opnieuw de noodzakelijkheid voor oogen gesteld, van het bestaan en waar dit niet het geval is van de oprichting in de on derscheiden provinciën van een provincia len brandweerbond als afdeeling van de Kon. Ned. Brandweer-Vereeniging gevestigd te Utrecht. Op het groote openbare nut, dat ontegenzeggelijk aan het bestaan van een dergelijken provincialen bond in uw gewest en aan de krachtige werkzaamheid van die instelling is verbonden, behoef ik te dezer plaats zeker wel niet nader te wijzen." Voorts noodigt de minister de commissa rissen der Koningin in de provinciën, waar in een provinciale brandweerbond reeds bestaat, uit, thans nader met het bestuur van genoemden bond in verbinding te tre den en bij voortduring te blijven, opdat on verhoopte verslapping van haar werkzaam heid worde weggenomen of voorkomen, en opdat de bond in zijn nuttig werk zooveel mogelijk worde aangemoedigd en gesteund. Den commissarissen der Koningin in de provinciën, waar een dergelijke bond nog niet bestaat, verzoekt de minister, thans nadere stappen te doen, teneinde de oprich ting daarvan te verzekeren en bij de tot standkoming op gelijke wijze den bond te steunen als hierboven is aangegeven. Mr. P. W. Pol alhier en de heer A. E. M Meuleman te Oegstgeest. beiden ad ministratief ambtenaar bij 't Binnenlandsch Bestuur en G. S. D. Dalman alhier, assistent 2de klasse bij het marine-etablissement te Soerabaja zijn bestemd voor uitzending naar Ned. Indië. GRATIFICATIE VOOR DE MITNWERKERS. Naar aanleiding van het schrijven van de mijndirecties d.d. 21 December, waarin zij mededeelen, dat, mede in verband met het verzoek van den Ned. Mijnwerkersbond voor doorbetaling der Christelijke feestda gen, zij besloten hadden om een gratificatie van f. 5 toe te kennen met de Kerstdagen, heeft thans de Ned. Mijnwerkersbond aan de Contactcommissie voor de Mijnindustrie geantwoord, dat deze gratificatie als te ge ring moet worden besohouwd. Wegens Kerstmis en Nieuwjaarsdag moeten de mijn werkers immers 3 dagen verzuimen, het geen een gemiddelde loonderving van ruim f. 15 tengevolge heeft. De Ned. Mijnwerkersbond meent dan ook, dat, al-s de mijndirecties aan het verzoek van den Ned. Mijnwerkersbond tegemoet hadden willen komen, zij tenminste een gratificatie van f. 15 hadden dienen te ver strekken. Zij dringen er dan ook op aan voor Nieuwjaarsdag dan ook nog een gra tificatie van tenminste f. 10 te verstrekken. BINNENLAND. Een ministerieel schrijven over het tegengaan van branden (Binnenl., Ie Blad). De Bond van Nederl. Onderwijzers te Utrecht in jaarvergadering bijeen (Laatate Berichten, le Blad). Groote branden te Haarlem en Enschedé (Gemengd, 2e Blad). Ernstige anto-ongevallen in de provincie Utrecht (Gemengd, 2e Blad en Laatste Be richten, le Blad). Nederland verliest in den eindstrijd om het Enropeesch hockey-kampioenschap met 40 van Dnitschland (Sport, 4o Blad). BUITENLAND. Debat in de Fransche Kamer over de buitenlandsche politiek (Buitenl., le Blad). Aftreden van een Belgisch minister naar aanleiding van een Bank-krach te Lnik. (Buitenland, le Blad). Concessies van Labour aan do liberalen (Buitenland, le Blad). Mislnkte aanslag op Argentinië's president (Buitenland, le Blad). Geen Pooltocht van de „Graf Zeppelin"? (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). DE POSTVLUCHTEN. Voorloopig geëindigd. Daar de toestemming van de Britsche regeering om de proefvluchten naar Neder- landscb-Indië en terug voort te zetten nog niet is ontvangen, zal de postvlucht, die op 2-3 December zou aanvangen, niet door gaan. Omtrent hervatting van de vluchten in 1930 valt nog niets te zeggen. De retourvluchten uit Lndië op 1 en 15 Januari blijven gehandhaafd. Het vliegtuig P.H.-A.E.O., met de be manning Tepas, Pellens en Weber, den 12en December uit Amsterdam vertrokken met een lading van 341 K.G. post, is on danks de moeilijkheden van het jaarge tijde den 24sten, den avond voor Kerst mis, te Batavia en Bandoeng aangekomen. Deze snelle overtocht zal ook voor het Indische familieleven van veel beteekenis zijn, daar de mail nog met het Kerstfeest wordt ontvangen. Smirnoff. Hondong en Kolle, met hun vliegtuig P.H.-A G R. op 18 dezer uit Indië vertrokken, naderen reeds de grenzen van Europa met een lading post van 391 K.G. De directeur-generaal der posterijen, te legrafie en telefonie heeft, uit waardee ring voor hun werk, aan alle buiten het vaderland vertoevende bemanningen der postvliegtuigen telegrammen met wensehen voor het Kerstfeest en Nieuwjaar gezon den. Deze bemanningen bestaan behalv© de twee bovengenoemde nog uit Soer, Wiersma en Naber, van het vliegtuig P.H.-A.E.N dat op 2 Januari den terug wee naar Nederland zal aanvaarden. Het vertrek was oorspronkelijk bepaald op Nieuwjaarsdag, doch is op verzoek van de Nederlandsch-Indische posterijen een dacr later gesteld. De étappes van de postvluchten zijn met groote reirelmatisheid afgelegd, hetgeen o.m. blijkt uit de omstandigheid, dat de vliegtuigen op uit- en thuisreis elkander steeds boven de Golf van Bengalen hebben gekruist, geheel volgens het schema der Gistermorgen om 7.30 is het' vijfde re tourvliegtuig uit Konstantinopel vertrokken en kwam te 13.35 op het vliegveld Szege- din, een uur vliegen van Boedapest, aan. Het toeste' had met zeer slecht weer te kampen. RADIO-RAAD. In de plaats van dr. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht, die op zijn ver zoek eervol ontslag heeft verkregen als lid van den Radio-raad, heeft de Radio-raad benoemd tot plaatsvervangend voorzitter mr. B. de Gaay Fortman, te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1