^\SmXg^tr KERSTFEEST. UIT HET PARLEMENT. GEMENGD NIEUWS. MIJNHARDT'S TABLETTEN Zenuw Laxeer Hoofdpijn Kiespijn van haaf moedeer met den rose-satijnen zak or in, die leeg zou moeten blijven. Langen tijd bleef ze voor die droevige voorwerpen staan; dikke tranen rolden haar over de wangen; daarna zocht ze ge heel terneergeslagen haar bedje op en viei in een zwareD slaap, vol onrustige droo- raen. Tegen zeven uur stond mevrouw Devienne op; haar verwondering was groot, toen ze maar één pantoffel voor haar bed zag staan. Zij ging naar de kamer van Julienne die nog sliep, en was niet minder verwon derd, toen ze haar schoeisel zorgvuldig vooir den schoorsteen geplaatst zag, naa^t de pakjes, die ze voor haar dochtertje be stemd had. En in de pantoffel lag de rose- satijnen zak. Zij na-ra dien op en herkende spoedig, welke ongeoefende hand dien ge naaid had. Haar oogen vulden zich met tranen, toen zij de groote, blauwe letters zag, die aanduidden, dat dit geschenk was voor petite mère", voor klein moeder tje." Een diepe weemoed maakte zich van haar meester; zij had de gedachte van haar kind geraden en haar hart kromp pijnlijk ineen. Terwijl zij, gebogen over het lieve gezicht je van haar dochtertje, den loop harer ge dachten volgde, werd er gescheld. De con- cieirge-vTouw overhandigde haar een pak, dat men voor Julienne gebracht had. Het was een groote zak met bonbons, hot kerst geschenk van Julienne's vriendin Yvonne. Onmiddellijk kwam een goede gedachte ■bij mevrouw Devienne op. Zachtjes, om haar kind niet te wekken en ontroerd, als gold het de vervulling van een vromen plicht, deed zij deze bonbons in den satij nen zak, dien haar dochter gemaakt had, en ging naar haar kamer terug. Julienne, Julienne, ik zoek mijn pantof- le. Hebt ge mijn pantoffel ook gezien V' Het kleine meisje wordt wakker. Angstig richten zich haar oogen naar den schoor steen-. „Julienne, waar kan ik mijn pantoffel gelaten hebben 1" herhaalt mevrouw De vienne en komt met slechts één ge schoei den voet al lachende bij het bed van haar kind. De moederliefde speelt de komedie tot aan het einde toe in de volheid van haar geluk. En eensklaps laat ze er op volgen ,,En het Christuskind? Heeft het u niets gebracht?" „Oh! het Christuskind..." stamelt het meisje en trekt een scheef gezichtje. Toch gaat ze naar den schoorsteen, al durft ze ook niet naar de pantoffel van haar moeder kijken, die ze daar heeft neer gezet met dien armen, leegen zak er in. „Maar daar staat mijn pantoffel!" roept mevrouw Devienne uit. „En or zit zoo waarlijk iets in!" Toen, dat begrijpt ge, kende de verwon dering van Julienne geen grenzen. Het kleine meisje begreep er niets van en was stom van verbazing. „Het Christuskind heeft mij ook be dacht I" zeide mevrouw Devienne: „wie had dat kunnen denken l" Maar Julienne verborg haar hoofdje in 'den schoot harer moeder en stamelde „Ma maatje, lieve, beste mamaatje, niemand heeft het meer verdiend dan gij!" En toen waren beiden gelukkig en, evenals voor die armen onder de menschen- lcinderen, die veel moeten lijden en er zich aan gewenneD dikwijls bedroefd te zijn, uitte zioh hun geluk in eon langeD, langen kus, die met tranen werd besproeid. RECLAME. steeds Wybert-tablelieu meenemen, zo» gaiuv hebt U kou "evat, lastig zijn de gevolgen. 62 Ken oude legende, herdacht aan den voor avond van het Kerstfeest: De aarde, als een bruid, tooide zich met een wit kleed, een vreugdegewaad van reine vlokken, en wachtte hem, dien z|j begeer de. Omhoog in de lucht zong een koor van kinderstemmen de komst van den lang ver wachten Messias. Op den top der heuvelen., in de diepte der dalen galmden de bronzen tongen der klokken in duizenden jubelklan- ken: NoëU Noëll*) Het Christuskind daalde neer van zijn hemelschen troon en plukte in het voorbij gaan oen schitterende ster. Het wilde inkee- ren tot een vorst, een machtig veroveraar, met lauweren omkranst, maar de monarch sloot zijn paleis en versmaadde het ge schenk van omhoog. Toen glimlachte het Christuskind droevig en veranderde de schitterende ster in een kostbaren diamant van het zuiverste water. H(j ging er mede naar het huis eener rjjke vrouw, even trotsch ais schoon, maar de behaagzieke zag den schat niet. die haar werd aangeboden én weigerde haar deur te openen. Een zucht ontgleed aan de lippen van liet Christuskind. Daarop veranderde het den diamant in een parel van groote waarde. Zoo kwam het eerst bij een jongen man en vervolgens bij een jong meisje, wier hart vol was van aardsche liefde. Verstrooid wierpen zjj een blik op het kleinood, maar se strekten hun handen niet uit om het aan Noël (dies) natalis: geboortedag. te nemen. „Geef mij de vervulling van mjjn dierbaarsten wensch, spraken beiden ieder op zjjn beurt, en lieten het Christuskind niet binnen. Toen werden de oogen van het Christuskind vochtig en het ging verder. Zoo kwam het in zijn mantel van mist en sneeuw bedroefd en mat aan de rieten hut van een arme. Daar gang hij binnen, maar bleef op den drempel staan, verrast bijl toet zien eener vrouw, bekoorlijk cn goed ,die haar zorgen wijdde aan een on gelukkige en voor den door allen verlatene woorden vend van bemoediging en van hoop. Toen nam het Christuskind de nuttalooze parel en veranderde haar in een traan, dien hij in liet oog legde van den getroosten, den dankbaren, den ontroerden grijsaard. En jubelend klonk de stem der serafij nen: Noël! Noël! Vrede en Heil. 't Is een heerlijk feest, dat zulke legenden geboren doet worden. De traan van dank baarheid y.oor gelenigde smart, voor ge- brachten troost, voor gewekt vertrouwen een gift van het Kerstkind, is de schoon uitgedrukte gedachte, wijzende op den ze gen van een Blijde Boodschap. Die Blijde Boodschap, aan de vervulling waarvan ieder medewerkt, die helpt en troost, heeft eerst een anderen traan doen opwellen, dien van 't smeltend mededoogen, Dat in des naasten lijden lijdt En hem eens broeders zorgen wijdt. Toen die had geflonkerd in de oogen van duizenden, begon het licht te ströomenover de aarde, die, naar de woorden van liet kerklied ,in nacht verzonken was. Wat moet er een oneindige behoefte ge voeld worden in de harten der menschen naar verbreking van knellende banden, naar 'licht na donkerheid, naar liefde na haat, dat door heel onze jaartelling heen die jubelklank ruischt van een nieuwe zon, die verrijst, van een verjongde wereld. „Sedert ik het bezoek van het Christuskind nijtmeer wacht ps mijn hart treurig gestemd", zegt een hedendaagsch schrijver. Maar deinensch- heid venvacht altijd opnieuw dat bezoek en ieder jaar. als het feest aanbreekt, dat terugwijst naar den grooten datum, die twee wereldordes scheidt, ieder jaar opnieuw geeft zij klanken aan haar vreugde en aan haar dankbaarheid. Zoo heeft de eene eeuw na de andere gezongen met diepte van denkbeelden of in de meest naïeve uitingen van gedachte. Eu zoo vormde zioh heel een Kerstliteratuur .waarvan dit de grondtoon was: een nieuw leven, nieuw licht, na dood en donkerheid. Die gedachte spreekt zich ook uit in het sprookje, vertellend van een klokje, dat, op Kerstnacht, geluid, genezing brengt aan de kranken. Wel is hetgrooti Geboortefeest reeds honderden en houder den jaren voorbjj. maar zóó groot, was de vreugde, toen beloofd ,dat nog na eeuwen het klingelende klokje van Innisfar in den nacht, die ^achooner dan de dagen" is, een wonder kan werken, een wonder van hemelsei] medelijden. Er zijn wel menschen, wier levensinsiru- ment de snaar mist, die bij de herdenking van de Kerstboodschap kan trillen. Maar al de menschen te zamen, demen schheid heeft van het Kerstfeest een vremgdefeest gemaakt. In alle landen vindt men daarvan duidelijke sporen. In Frankrijk werd zelfs de kreet NoëlNoël! langzamerhand do blijde uitroep, waarmede het volk zijn mug- de bewees ook buiten de kerk. Hc-t Kerst feest is een der oudste van het Christen dom; om zijn oorsprong op te sporen schij.1. men tot de eerste helft dei' tweede eeuw te moeten teruggaan. Maar de daitum vas toen nog niet vastgesteld? Men vierde het nu eens in Januari, dan weer in de maand Mei. In den loop der vierde eeuw echter wendde Cyrilles. bisschop van Jeruzalem, zich tot paus Julius den Eerste en vroeg hem een onderzoek te laten instellen bij de ge leerden van het Oosten en het Westen naai den werkelijken dag van Christus' geboorte. Toen werd de 25e December vastgesteld, en viei, waarschijnlijk met opzet, het Kerst feest samen met het feest der On verwon nen Zon- der Romeinen. In da middeleeuwen werd de geboorde van Jezus in de Westersche Kerk dikwijls aanschouwelijk voorgesteld. De Nieuw-Tes- tamentische verhalen of godsdienstige ge dichten werden luide gelezen of opgezegd door personen, die om een krib geschaard stonden. In de krib lag het kindeke ei Jozef en Maria, aan weerszijden, genoten-in stilte van de glorie, die het afstraalde. Van lieverlede ontaardden echter deze voor stellingen en de Kerk verbood ze toen. Toch bleven nog hier en daar langen tijd eenige sporen daarvan over, zooals in de mis dle-r herders, waarbij »P Kerst nacht de herders van het dorp met hunne staven de kerk in optocht binnentrokken en al zingende en dansende een kindje in de krib kwamen begroeten. De vroolijke Kerst- feestviering drong echter de huizen binnen, vergezeld van den Weihnachtebaum in Duitschland, van het Kerstblok en hetré- veillon in Frankrijk, van den turrou (aman deltaart) in Spanje, van zjjn intieme ver- eeniging der leden van het gezin in alle landen. En zoo is het gebleven, tot heden toe. Overal schaart men zich bijeen, hetzij het bezoek van het Christuskind nog gewacht wordt ol niet en overal brengt dit feest zijn klanken V3n vreugde en zijn beloften van vrede en lioht. RECLAME. I cupcjien eerme/l (Van onzen parlementairen medewerker). Den Haag, 23 Doe. 1929. De vaccinatiedwang - D6 stemming tot Maandag uitgesteld. Hedenmiddag heeft do Eerste Kamer het een en ander afgedaan, dat als spoed- eischend kon worden beschouwd. Achter eenvolgens gingen zestien punten onder den hamer des Voorzitters door zonder dat een der leden roeping gevoelde er een en kel woord aan te spendeeren. Het waren, trouwens begrootingswijzigingen, onteige ningen en dergelijk kleingoed. Maar bij het laatste punt werden de gemoederen, wakker. Het betrof de verlenging, alweer voor een jaar, van het ontwerp tot tijde lijke opheffing van den indirecten vaccine- dwang welke ten onzent bestaat, in ver band met het onderzoek der encepbaiitis- commissie. Het was de heer Rink (Lib.), die daartegen een strijdkreet deed hooren. Hij zette in hoofdzaak uiteen, dat naar zijn overtuiging het pokkengevaar voor ons land grooter is dan het encephalitisgevaar en dat het voor de volksgezondheid beter was, dat de vaccinedwang werd gehand haafd dan dat er uit vrees voor het ence phalitisgevaar op het stuk van vacoinatie zij het ook slechts voor beperkten tijd, anarchie werd toegelaten. Mevr. PothuisSmit (S.D.A.P.) was niet minder groot voorstandster van de inon- ting als de heer Rink, maar zij meende toch goed te doen voor het ontwerpje te stemmen, vooral omdat het slechts van tij- delijken aard was. De heer Diepenhorst (A.-R.), die krach tens zijn politiek beginsel tegenstander van de verplichte inenting is, heeft het in zijn protest tegen de opmerkingen van don heer Rink toch niet al te diep opgehaald. In hoofdzaak kwam zijn betoog hier op neer, dat, nu het gevaar' van encephalitis na inenting niet absoluut is te ontkennen en de zaak nog itn onderzoek is, men in ieder geval verstandig doet om het ge vraagde uitstel te verleenen. Minister Verschuur heeft er zich in zijn antwoord natuurlijk toe kunnen bepalen om den heer Rink te bestrijden en hij heeft dat gedaan met dezelfde argumenten als in de Tweede Kamer. De Minister is een groot voorstander van de inenting, doch zoolang ear geen mogelijkheid is gevonden om een eventueel verband tusschen vacci natie en encephalitis te verbreken of dat verband bestaat móet nog wetenschap pelijk vaststaan zou het feitelijk een inbreuk zijn op de eer van den geneeskun digen stand om dezen bij de wet te dwin gen tot een kunstbehandeling waarvan d* wetenschap de gevolgen niet volkomen kan overzien. De desbetreffende commissie is druk doende met haar onderzoek, er is geen vaccin waarvan rij de werking niet onderzoekt, ook het Zwitsea-sche vaccin maakt reeds lang een punt van onderzoek uit, maar in afwachting van de uitkomsten van haar wérk mogen we den vaccinedwang niet handhaven Na een woord van repliek van den heer Rink heeft de Voorzitter, vermoedelijk wegens de schamele opkomst der leden, de stemming tot Maandag a.s., wanneer er weder een. aantal ontwerpen in behandeling komen, uitgesteld. DOOR EEN AUTO OVERREDEN Gistermiddag is de 76-jarige A. C. wonen de 's-Graven dij kwal te Rotterdam op de Kruiskade hoek Mauritsst.raat door een auto, bestuurd door H. M. K. uit Den Haag, overreden. Met een linker onderbeen fractuur is de man naar het ziekenhuis aan den Ooolsingel opgenomen. UIT HET RAAM GEVALLEN. Een bewoonster van de derde étage van perceel Sumatrastraat 104 te Amsterdam is, terwijl zij in de vensterbank gezeten, bezig was de ramen in den achtergevel van het huis schoon te maken, van de derde étage naar 'beneden gestort. In zorgwek- kenden toestand werd zij" opgenomen en per auto van deti G. G. en G. D. naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd. KINDERVERLAMMING. Ten huize van de familie van A. in de J. P. Coenstraat te IJmuiden (O.) heeft zich een geval van kinderverlamming voor gedaan. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Gistermorgen omstreeks halfclf is uit den sneltrein RotterdamVenlo nabij het" sta tion Blerik een vijfjarig meisje, dat met. haar moeder naar Duitschland reisde, urt den trein gevallen De roedereizigers trok ken aan de noodrem, waardoor de trein direct tot stilstand werd gebracht. De kleine werd langs den weg gevonden met afgereden vingers en een zwaren schedel breuk. Bij vervoer naar het ziekenhuis te Venlo was er weinig hoop op, dat het meisje in leven zou blijven. Nader vernemen wij dat het kind is overleden. RECLAME. 47 t i .-li-..— i tabletten j Baiijt 30 cn 60 ct.j 1 tabletten I Doos 60 ct-1 Draeartikelen zijn voorzien van den c.i tabletten Bolyje 30 en 60 CL d Mijahardl en verkrljflbas r bij Apoth.cn Drp]iit(c AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Te Nijmegen is in het Canisius-zieken- huis overleden raej. v. d. "Wal, gemeente- verloskundige te Nijmegen. Zaterdagmid dag was zij in de St. Airaalaan, op haar mo torfiets gezeten, aangereden door hei buurtspoor NijmegenVenlo. Zij werd ern stig inwendig gekneusd en is aan de gevol gen bezweken. 'N GRIEZELLIGE ONTDEKKING Gistermorgen gaf een tol dusver onbekend gebleven man te Nijmegen aan/een zeven tienjarigen jongen een doos met verzoek deze in de Waal te werpen. De jongen nam de doos in ontvangst, doch voldeed niet aan de opdracht, maar opende de doos. Tot zijn ontzetting vond hij daarin het lijkje van een pasgeboren kind. De jongen begaf zich on middellijk naar de politie. Die zal pogingen doen om den man op te 9poron. BRAND. Gisteren is brand uitgebroken te Dalfsen in de machinekamer van den molen van Th. Veyen, welke is gelegen even buiten het dorp. In een oogwenk stond de machine kamer in lichtelaaie en de korenmolen, waarlegen, de machinekamer was aange bouwd, vatte vlam. Aan behoud van den anolen viel niet te denken. De felle zuidoos telijke wind wakkerde het vuur aan. Een pakhuis, dat tegen den molen aanstond, werd eveneens een prooi der vlammen. Een zeer groote hoeveelheid graan, dat aan de landbouwers uit de omgeving toebehoorde, ging in de vlammen op. Verzekering dekt voor een gedeelte de vrij aanzienlijke schade. EEN SLACHTOFFER VAN T IJS Gistermiddag zijn in het Noorderplant- 6oe>n te Groningen twee 9-jarig© jongens door het ijs gezakt. De 42-jarige trambe ambte J. Bazuin begaf zich onmiddellijk te water en slaagde er in een der knapen te redden. De jongen verteld© hem, dat zijn vriendje nog in het water lag, waarop de heer B. zich wederom te water begaf. Nu moest hij zelf door de juist gearriveerde politie gered worden. Toen eindelijk de andere jongen, F. v. S. geheetep, opge haald was, waren geen leven steekenen (meer te bespeuren. Twee doctoren pasten geruim en tijd kunstmatig© ademhaling toe, doch tevergeefs. GASONTPLOFFING TE LEEUWARDEN. Gisterochtend om 7 uur heeft te Leeuwar den ten huize van de 78-jarige weduwe Al- tena, wonende te Tulpenburg, een gasont ploffing plaats gehad. De bewoonsters, de oude vrouw en haar 48-jarige dochter, lagen nog te bed. Jn de kamer, waarin zij sliepen, hing een gaslucht, die beiden bemerkten. De dochter stond op en ging naar de keu ken, waar zij licht zou ontsteken. Nauwe lijks had zij een lucifer aangestoken of er volgde een ontploffing en een vlam sloeg haar in het gelaat, zegt de .,L. Crt." Vele ruiten werden vernield en een ge deelte van het plafond in de kamer kwam naar beneden. Dokter Uffele constateerde dat de vrouw in het gelaat, armen, handen en borst brandwonden had opgeloopen. De getroffene werd ter verdere behandeling naar het Boni- faciushospitaal overgebracht. Uit een onderzoek bleek, dat er een groot lek was in de buis in de keuken. „Job, ik hoor, dat je j© met een van die aardige tweelingzusters verdoofd hebt." „Dat is zoo." „Hoe houdt je die twee uit elkaar Onder ons gezegd, let ik daar niet te veel op."' o BUITENLANDSCH GEMENGD. DE ZAAK DER „GAZETTE DU FRANC". De in de zaak der Gazette du Franc be noemde deskundigen hebben een nieuw rapport uitgebracht, waarin zij verklaren, dat uit hun onderzoek is gebleken, dat mevr. Hanau terecht een wijziging der bij het begin van het proces opgemaakte ba lans te haren gunste ter hoogte van onge veer elf millioen eischt. Mevr. Hanau heeft door haar advocaat een aanklacht doen indienen tegen den rechter van instructie, die haai- zaak be handelt, wegens het haar onthouden van recht. SCHIPBREUK. ONDER EEN WAGEN. Gistermorgen omstreeks 11 uur geraakte het negen-jarig zoontje van den postbode Oofcwijn, dat de ouderlijke woning aan de j Kosterstraat te Vaassen uitliep, onder een i zwaar geladen wagen met kolen. De pie len gingen het knaapje over het lichaam, I zoodat de dood onmiddellijk intrad. Het kleine Chineesche stoomschip Lit sje ong, aan boord waarvan zich ongeveer 250 Chineesche passagiers bevonden, waar onder vrouwen en kinderen en een Chinee sche bemanning, is korten tijd na het ver laten van de haven Swabue in de Zuid-Chi- neesche provincie Kwantoeng, tijdens een storm gezjnken. Volgens lot nog toe ont vangen berichten verden slechts 2 matro zen gered, terwijl alle passagiers verdron ken. ONGELUK IN DE BERGEN. Een groep toeristen uit Berlijn is in het Reuzengebergte in d© buurt van Kxumm- hübel verdwaald en daar door een lawine getroffen. Drie personen hebben zich we ten los te werken en de Prins Heinrich-hufi bereikt. Hulpcolonnes hebben de drie an deren twee heeren en een dame tegen middernacht als lijken uitgegraven. PAARDENDIEVEN GEVAT. Bij Knescha (Noord-Bulgarije) drong m den naoht een bende van zeven Zigeuners het dorp Marasjki binnen en stal de 20 beste paarden. De dorpsbewoners, versterkt, door militie en politie vervolgden de zigeu- ners en slaagden er in deze te omsingelen/ In het daarop volgend© gevecht werden twee zigeuners gedood, de overigen gewond en gevangen. Daar echter in den strijd het meerendeel der paarden het slachtoffer waren geworden, viel de bevolking de ge vangenen aan en mishandelde hen zoo era- stig, dat de meesten het er wel niet levend zullen afbrengen. TREINBOTSING BIJ ANTWERPEN. Gistermorgein heeft tusschen het station tAntwerpen-Centraal en Antwerpen-Dam op grondgebied van de gemeente Borgerhout, een botsing plaats gehad tussohen een per sonentrein AntwerpenEssen en een goe derentrein. De materieel© schade is aan zienlek. Geen persoonlijke ongelukken; alleen de machinist is licht gewond. Het verkeer naar Nederland is gedurende eenige uren gestremd geweest; 's namiddags was de treinenloop weder normaal. BOMAANSLAG EN MOORD IN LUXEMBURG. Gisternacht is een bom ontploft voor tie gendarmeriepost te Rodange. De vensten en het meubilair zijn vernield. Men denkt met een comraunistisclien aanslag te dos te hebben. Gisterochtend is de Italiaan Sacob op straat door een gemaskerd individu met vier revolverschoten vermoord. De dader is oog r.ièfc gepakt. EEN NIEUWE VINDING VOOR DE GENEESKUNDE. De bekende Amerikaansche fabrikant van chirurgische instrumenten Camf- ren, heeft een lamp geconstrueerd, waarmede betere resultaten verkregen wor den dan met X-stralen. Met deze lamp kan men na korten tijd ook eventueele aandoeningen in de long weefsels ontdekken, hetgeen met X-stralen niet kon geschieden. GROOTE BRAND. 't Stadje Nastaetten bij Frankfort werd gisternacht door 'n feilen brand geteisterd. Zondagavond ontstond brand in de schuur van een landbouwer. Het vuur verspreidde zich zeer snel. De^ aangrenzende scljuren en woonhuizen stonden bijna direct m brand. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. Een dubbel woonhuis, twee afzonderlijke huizen en vier schuren werden verwoest. Vijl families zijn dak loos. SPOORWEGONGELUK IN POLEN. Gistermiddag zijn. volgens een Bericht van de directie der Poolsche Spoorweg, zes wagens van den D-frein Berlijn-— SchneidemühlDeutschEylau op Pool gebied bij Walden, tusschen Schneidemüa en Nakel ontspoord. Volgens opgaven der Poolsche Spoorwegdirectie zijn 15 Personf. gewond. Niemand is gedood. De Poolse^ Spoorwegdirectie heeft een hulptrein n3i> Deutsch-Eylau gezonden. FÉLLE FABRIEKSBRAND TE NAPELS. Te Napels is gistermiddag tengevolge onvoorzichtigheid in een asphaltfabneKe groote brand uitgebroken. De bran slaagde er eerst na verloop van T'er in het vuur te localisecren. De schade op een millioen lire geraamd. o POINCARE NAAR DE COTE D'AZUR. Foincaré is naar Roquebrune d'Azur) vertrokken om geheel te he -> o MEISTE VERBRAND. In een klaslokaal van de rofi?ffs5ade- te Altenburg was in verband met g.j rend Kerslteest een kerstboom ge, het aansteken der kaarsen vatten van een tienjarig meisje, die naast geknield zat. vlam. Het hnd kr**, ja hevige brandwonden, dat het hor. het ziekenhuis overleed.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6