BERICHT. 70#te Jaarcran? DINSDAG 24 DECEMBER 1929 No. 21405 [OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. MUZIEK. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.13 „0.18 |oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Morgen en overmorgen, de beide I Kerstdagen, verschijnt ons Blad niet |en zijn onze Bureaux gesloten. DE DIRECTIE. DIENSTPLICHT. Aangifte ter inschrijving. De Burgemeester van Leiden brengt ter I tennis van belanghebbenden, dat op de laarvoor in die gemteente aangewezen I plaatsen is aangeplakt een openbare kennis- I tering, betreffende inschrijving voor den dienstplicht in Jannari a.s. van de in 1911 I «boren mannelijke personen. I Voor vorenbedoelde inschrijving zal meer I bepaald zitting worden gehouden ter Ge- laeentesecretarie (afdeeling Militaire Zaken) I Bieestraat 119, hoek Wolsteeg alhier, van I des voormiddags 10 uur tot des namiddags 13 uur: I op Donderdag 2 Jannari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter A of B; I op Viijdag 3 Jannari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter C, D, E, F of G; op Maandag 6 Jannari a.s. voot hen, wier geslachtsnaam aanvang', met de letter H, I of J; op Dinsdag 7 Jannari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter K of L; op Woensdag 8 Januari a.s, voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter M, N of O; op Donderdag 9 Jannari a.s. voor hen. wier geslachtsnaam aanvangt met de letter P. Q of R; op Vrijdag 10 Jannari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter S of T; p Maandag 13 Jannari a.s. voor ben, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter U, V of W tot en met We; I op Dinsdag 14 Jannari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter W van Wf af, X, Y of Z. Door een ieder, die tot aangifte verplicht is. moet een uittreksel uit het geboorte- bister betreffende den in te schrijven per- soon of het huwelijksboekje van diens ouders worden overgelegd. I Het niet ontvangen van een herinnering ian de aangifte ter inschrijving ontheft I iengene, die tot aangifte verplicht is, niet van deze verplichting. Nadere inlichtingen omtrent de inschrij ving kunnen worden verkregen aan de af deel ing Militaire Zaken voornoemd, op werkdagen van des voormiddags 9 uur tot I de? namiddags 121./* uur en van des na- I middags Vh uur tot des namiddags 3 uur; I des Zaterdags van des voormiddags 9 uur I tot des namiddags 121/* uur. A. VAN DE SAXDE BAiKHUYZE'N. Leiden, 24 December 1929. 36 KERSTMIS EN DE POSTERIJEN. I De directeur van het postkantoor alhier Lelt mede, dat dit kantoor gedurende de Kerstdagen geopend zal zijn als op Zon- I dagen. Morgen bestaat er gelegenheid tot het af talen van poststukken van halfnegen tot talftien voormiddag, terwijl Donderdag één I ^stelling zal worden uitgevoerd van brief en één van pakketpost. be buslichtingen gescheiden beide dagen op Zondagen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Manufacturen handel Adr. v. d. Linde, Dorpstraat 137, Hazerswoude. Eigenaar: A. van der Linde, Hazeiswoude. OUDERAVOND SCHOOL-AALMARKT. In een der klasselokalen van de Oplei dingsschool voor H.B.S. en Gymnasium is dezer dagen een drukbezochte Ouderavond gehouden. Behalve de afdoening der ge wone huishoudelijke aangelegenheden, was deze bijeenkomst hoofdzakelijk gewijd aan een causerie van ds. H. Cramer te Gouda over „Kinderlectuur". Te beginnen met onzen klassieken en te veel bespotten Van Alphen gaf de spreker epn overzicht van de eischen, waaraan goede kinderlectuur moet voldoen; hij zetje op een boeiende en •heldere wijze uileen, wat het levensware en vooral ook wat het onechte is in veel als kinderboeken" verschijnend maakwerk van schrijvers uit onzen eigen tijd. Dezelfde toets van echtheid kan men ook aanleggen aan de illustraties dier boeken. Hiervan gaf spr een leerzaam inzicht aan de hand van ouderwetsche en moderne plaatjes, die met behulp van de projectielantaarn der school, door de ouders der leerlingen van de school- Aalmarkt op den vorigen Ouderavond aan de school geschonken, op het witte doek werden vertoond. De uiterst belangwekkende voordracht werd met groote belangstelling gevolgd en door de aanwezigen werden daarna nog ver schillende vragen tot den spreker gericht, die blijk gaven, dat men zijn adviezen in zake goede kinderlectuur op hoogen prijs stelde. Nadat de voorzitter der Oudercommissie alle aanwezige ouders had opgewekt om bij te dragen in het te vormen „Schoolfonds" voor lantaarnplaatjes en andere benoodigd- •heden voor dit nuttige leermiddel, sloot de voorzitter de zeer geanimeerde vergadering. INSTITUUT v. PRAEVENTIEVE GENEESKUNDE. Prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga en M. dr. J. A. J. Barge, zijn uit het bestuur Mreden van het Instituut voor praevenlieve kneeskunde. In hun plaats zijn gekozen J?°f- dr. J. van der Hoeve en prof. dr. N. J. Krom, zoodat het bestuur thans als volgt is ^ongesteld: prof. van der Hoeve, voorzit- ta; prof. Krom, secretaris; dr. M. D. Horst, Pf^gmeester; pref. dr. E. Gorter en mr. Idenburg. FEESTAVOND ZWEMVEREEN. „DE ZIJL". Evenals zulks op de zwemwedstrijden van de Leidsche zwemvereeniging „De Zijl" het geval is, zoo mochten we ook gis teravond op den jaarlijkschen feestavond constateeren, dat er velen, zeer velen met het actieve verenigingsbestuur meeleven. De concertzaal „Concordia" aan de Steen straat was nagenoeg geheel gevuld met zwem-feeste'nthousiasten en zij allen heb ben een gezelligen, recht geanimeerden avond doorgebracht. De voorzitter der vereeniging, de heer F. van der Mark, heette aan 't begin van de bijeenkomst allen hartelijk welkom, in het bijzonder de echtgenoole van den tot heden eenigen donateur der vereeniging, alsmede de pers. Spr. zeide vervolgens meer van zwemwedstrijden te houden dan van deze feesten. Echter valt er voor het houden van dergelijke avonden ook wel iets te zeggen, want zij brengen de leden ook in den win ter weer eens bij elkaar en zoo wordt de onderlinge band weer versteTkt. Mede acht hij een feestavond wel ge^enscht. omdat men zulks mag beschouwen als een tege moetkoming van het bestuur ten opzichte van de leden, omdat het in den winter, bij gebrek aan e'en overdekte inrichting, niets voor de leden kan doen. Vervolgens bracht de voorz. dank aan de zwemmeesters, die hem ook in den afgeloo- pen zomer bij de oefeningen weer trouw hebben terzijde gestaan. Verder terugblikkend op het afgeloopen seizoen, moest spr. wel eenigszins tot zijn spijt constateeren, dat geen der leden erin geslaagd was bij de Leidsche kampioen schappen ook maar één titel te' veroveren, maar toch is het seizoen niet geheel zonder succes verloopen. wijl mej. A. van Leeuwen er bii dc-kampioenschappen van den Haag- schen Zwembond waarbij „De Zijl" is aan gesloten, in geslaagd is beslag te leggen op het kampioenschap 50 Meter vrije slag, waarvoor de voorzitter haar hierna een di ploma uitreikte. Spr. uitte daarbij den wensch, dat dit voorbeeld voor allen een aansporing moge zijn te trachten op gelijke wijze succes te behalen. Tenslotte wenschte spr. allen een genoeg lijken avond, in de verwachting, dat deze avond alle voorgaande goed mocht slagen. Deze wensch is zeker wel bewaarheid geworden, want er heerschte den geheelen avond een opgewekte, prettige stemming, waartoe de heeren humoristen Helman en Laman niet weinig bijdroegen Ook anderen toonden echter hun kunnen en zoo werd het voor allen een zeer genoeglijke feest avond. In het verder verloop van den avond vond de voorz nog gelegenheid de aandacht te vestigen op het werk der Leidsche Red dingsbrigade, het lidmaatschap ervan aan te bevelen, alsmede den lotenverkoop. EEN DÉRAILLEMENT. DAT NOG GOED AFLIEP Gisteravond had op het station alhier een déraillement plaats dat nog goed afliep. Toen de machinist met zijn machine 1116 achteruit kwam. botste hij met zoon vaart tegen den snelgoederen 7002 die van hier naar Haarlem vertrekt, aan, dat de eerste wagen derailleerde en de buffers in de ach terzijde van de locomotief gedrukt werden. Door den hevigen schok braken verschil lende ruiten in den trein. Daar de trein niet op het doorgaande hoofdspoor stond, maar op het vertrekspoor, ondervond het treinverkeer geen vertraging. Onder leiding van den stationschef den heer van Gijn en den opzichter van loco motief en treindienst werd hard gewerkt om den wagen weer op het goede spoor te krijgen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, alleen was er nogal malerieele 9chade. o H. M. de Koningin is hedenmorgen om 11 uur per auto Leiden gepasseerd op haar doorreis van HetLoo naar den Haag. De heer P. Brouwer alhier is te Am sterdam geslaagd voor het examen Fransch M. O. akte B. De vertooningen van de film „Het wonderbare leven van Thérèse Martin" zul len plaats hebben op Zondag 5, Maandag 6 en Dinsdag 7 Januari a.s. in de groote Stadszaal. Nog kan worden medegedeeld, dat de muzikale begeleiding is toevertrouwd aan den heer Storm uit Delft, die de film reeds zeer verdienstelijk te Delft en Schiedam illustreerde. Tekstboekjes van deze film zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de Firma Wed. Hui- ber?. Haarlemmerstraat, en Firma Geyer, Botermarkt alhier. De aandacht van de mannelijke in gezetenen dezer gemeente, die geboren zijn in 1911, wordt gevestigd op een in dit blad voorkomende openbare kennisgeving van den Burgemeester, betreffende aangifte ter inschrijving voor den dienstplicht in de maand Januari a.s. Naar wij vernemen zal Donderdag 2 Januari a.s. te 4 uur op uitnoodiging van de Nederl Christel Radio-Vereeniging ds. A. D. Meeter, Ned. Herv. Predikant alhier, een Ziekenuur houden voor de microfoon van den Huizer zender. Ds. Meeter houdt een toespraak na voorlezing van Psalm 39. Muzikale medewerking verleenen de hee ren J. H. en H. Smit Duyzentkunst te Hil versum, kerkorgel en bariton. Het bestuur van de Leidsche Biologen- club is voor het jaar 19291930 als volgt samengesteld G. J. Broekhuyzen. praeses; mej. M A. de Vries, ab-actis; mej. M. Filippo, quaestrix, W. Karstens, assessor I. J. Reuter, assessor II. Maar het is o.i. de moraal en wat daaraan vastzit, wat tenslotte tengevolge heeft, dat van een uitbundig succes jiiet gesproken kan worden. Men voelt zich, juist waar men „meer" verwachtte, niet geheel bevredigdt Aan de vertolking ligt het niet, dat dit blijspel toch niet geeft, wat men hoopte. Deze was geestig en uitnemend. In de eerste plaats maakt Annde van Ees van de Erzsike een kostelijk type. Men kan het begrijpen, dat de vrijgezellen voor haar in vlam en Amur geraken en dat Akos, om wien het te doen is, er tenslotte zijn „rijke partij" voor in den sbeek laat. Met dat be kende bravour-ach'tige weet zij steeds den juist en toon te treffen, doch daarnevens toch te ontroeren in enkele kleine scènes. Goed tegenspel geeft haar broer Jan van Ees als Akos. wiens principe „Men trouwt geen meisjes zonder geld" roemloos verloren gaat. Hun samenspel was keurig. Ludzer Eringa typeert uitstekend een mi nisterie-ambtenaar van goede familie aan lager wal met zijn herinnering aan zijn „geliefde" en hetzelfde geldt voor student en gymnasiast ran Edua.rd Palmers en J. Rem- melts. Den laatste zagen wij voor het eerst, doch met veel genoegen. Piet Bron en Joh. Haus weten van hun kleine rolletjes te maken, wat er van te maken is en ook de overigen passen zich best aan in de milieu-teekening. Het is een goed sluitend geheel van spel, dat verkregen wordt, en vlot en vol entrain wordt het blijspel over het voetlicht gebracht. De schouwburg was goed bezet en heeft zich dankbaar getoond voor het gebodene. N.V. VER. ROTTERDAMSCH- HOFSTAD-TOONEEL. „Men trouwt geen meisjes zonder geld", blijspel in 3 bedrijven van Istvan Zagon. Blijspelen met een soort moraal dragen in zich een gevaar: zij dringen op de idee van te strijden voor een principe en dientenge volge gaat men onwillekeurig critischer staan tegenover zoo'n geestesproduct dan tegenover een blijspel, dat volkomen „harmlos" slechts amusement zonder meer bedoelt te zijn. Een soort moraal ligt ten grondslag aan het Hongaarsche blijspel van bovenstaanden titel; een moraal, die natuurlijk het omge keerde bevat: men trouwt wel meisjes zonder geld! Zij kennen het leven en weten den man te steunen en hem te schenken het echte huwelijksgenot! Hier demonstreert de auteur dit in een paar gevallen, waarvan er één natuurlijk op den voorgrond staat: het strij den van de lieve, knappe doch arme Erzsike om den man van haar hart Akos, die kans heeft op een millionairsdochter. Tenslotte be zwijkt Akos en geeft zich gewonnen, weg werpend de verouderde ideeën van een ver vlogen traditie en een betrekking als reiziger aanvaardend. De neven-gevallen zijn een toevoeging: een gymnasiast wordt compagnon van een warmoezier, met de dochter als toegift, een student in de rechter gaat in een grutters- zaak, zij het zonder „toegift". Op nu en dan geestige wijze weet de auctor intellectualis het gegeven uit te wer ken. Vooral de entree van Erzsike in de vrijgezellen-woning en haar zwaaien van den scepter daar, is hoogst komisch uitge werkt. Zijn figuren houdt hij in echten blij- speltrant, zij het hier en daar toch voorzien van ietwat „hoogers", hoe losjes ook er omheen geweven. SURSUM CORDA. Welken invloed de ruimte waarin gemu siceerd wordt uitoefent op den zinnelijken klank van het ten gehoore gebrachte, is gisteravond al heel duidelijk aan 't licht getreden in de Remonstrantsche kerk, waar heen Sursum Corda zijn getrouwe bezoekers had ontboden voor een uitvoering van kerst- bederen .De acustiek viel ons daar tegen. In plaats van het geluid tot een homogene massa te binden deed ze het uiteenvallen; de con turen van den klank neemt ze niet op noch verzacht ze: alles geeft ze met on verbiddelijke scherpte terug. Dat is de reden dat de als altijd voortreffelijke koorzang van S. C. toch niet die bekoring had, die we van deze vereenging in de Pieterskerk ge wend zijn. We misten gisteravond dat ge bonden© en dat zacht uitklinkende van het geluid, waaraan het voor een groot deel zijn geheimzinnige werking dankt. Hier klonk alles te wezenlijk, te brutaal. Het poëtische van den muzikalen klank an und für sich bleef hier weg. De groote gehoorzaal, waar het in dit opzicht ook niet heelemaal plui9 is. is veel beter. Aan de Pieterskerk kan in den winter niet worden gedacht. Hubert Cuypers, de directeur maar ook de ziel van S. C., heeft* een negental kerst liederen bijeen gezocht die, natuurlijk zon der uitzondering muzikaal belangwekkend, oordeelkundig gegroepeerd, genoeg afwisse ling in stemming, van het vroom-mystieke tot het naief kinderlijk-blije, boden om een kort kerkconcertprogramma te vullen. Daar waren juweeltjes onder; of laat ons maar zeggen dat ze dat alle waien. Genoten heb ben we weer van den geperfectionneerden koorzang, van de beeldende voordracht waarin klank en woord met gelijke liefde zijn verzorgd en waaraan alle uiterlijk ver toon vreemd blijft. Hoe goed de mannen stemmen in S. C. zijn bezet bleek uit het tweetal liederen voor mannenkoor. Die klonken fraai, sonoor. In „Es ist ein Ros' entsprungen" was er onder de lenoren een die in te grooten ijver even uit den band sprong Een der dames-koorleden heeft in een mooie solopartij laten hooren over welk uitnemend stemmateriaal zij beschikt. Zij oefen© zich nog in veel strenger legato, in het vasthouden van de toonstraal. Eenige nervositeit in het begin deed ook wel zijn invloed gelden op de toonvorming. De orgagist der kerk. de heer Fred, de Nie, heeft in het welslagen van den avond een belangrijk aandeel gehad door een zeer fe waardeeren vrvmlracht van Bachs gran diose d moll toccata en fuga. We voelden met den organist mee de dramatiek in de grondgedachte der toccata, die zoo mooi de zelfbewuste op een over elkaar gecon strueerde passages verbindt. In de fuga liet hij voortreffelijk de insnijdingen der gebro ken accoorden contrasteeren. die de span ning vormen en de stijging in dit als uit graniet gehouwen toonstuk. Dat is een gave respectafdwingende reproductie geweest. Knap gespeeld was ook Cesar Franck9 pastorale op. 19. een werk van te zoete lijke romantiek evenwel om er als orgel stuk vrede mee te hebben. Mevrouw A. van Engers uit Amsterdam heeft een paar vioolnummertjes gespeeld, die wel violistische aanleg en een zekere muzikaliteit bij de speelsters deden vermoe den. Maar ze heeft technisch en muzikaal nog zooveel aan te leeren (zuiverheid en gedegen stok voering vooral) dat onderbre king der studie door publiek optreden voor loopt ongewenscht schijnt. BINNENLAND. Ben pleidooi voor het instellen ran een lijksbiandweer-inspectie. (Binnenland, le Blad). Te Leiden is een bureau voor medische sportkeuring opgericht. (Sport, 4e Blad). Het hockey-tonmooi te Barcelona; over winningen van Nederland, Dnitschland en Spanje. (Spott, 4e Blad). BUITENLAND. Holdenhaner benoemd tot opvolger van Hilferding als Dnitsch minister van fin au - ciën. (Buitenl. le Blad). Debat over Egypte in het Engelsche Lager- hnis. (Buitenl., le Blad). De besprekingen over den Dominion Slatns voor Britsch-Indië. (Buitenl. le Blad) Een diplomatiek incident te ffloikon. (Bui tenland, le Blad). Samenzweringen ontdekt in Zuid-Slavië. (Buitenl. le Blad), IS EEN RIJKSBRANDWEER- INSPECTIE NOODZAKELIJK? Opmerkingen naar aanleiding van den brand te Middelbnrg. De „Middeihurgsche Courant" consta teert naar aanleiding van de groote brait* den der laatste tijden, dat: 1. In een zeer groot aantal Nederlanèl- sche gemeenten, van provinciale hoofdste den af (Middelburg) tot de kleinste dorpjes toe voldoet het brandweer-materieel niai aan redelijke eischen van bruikbaarheid. 2. De brand *veerleiding berust in tal van gemeenten in handen van mannen, die voor hun taak niet volledig berekend zijn; brand bluschvakkennis ontbreekt soms te eenen- male. 3. Het brandweercorps bestaat in tal van gemeenten uit mannen, die zeker van goe den wille zijn, maar die al evenmin als de opperleiding voldoende geschoold zijn in het brandweervak. Nu is het waar, dat de Kon. Ned. Brand weervereeniging uitstekend werk doet, en de Provinciale Brandweerbonden doen he% hunne ook, maar: deze lichamen kunnen niet anders dan adviseerend werken, ter wijl juist voor het leelijke jonge eendje in den gemeentelijken bijt, de brandweer, een dringend, desnoods dwingend toezicht zoo zeer geboden lijkt, om te komen tot «e* goede outilleering, tot normalisatie van af metingen, zoodat onderlinge hulp gemak kelijker te verleenen zal vallen, tot sa menwerking, verbetering van alarmeerings- stelsels kortomtot het langzamerhand doen geschieden van alles, wat ons tekort aan materieel- en personeeloTganisatie ge leidelijk zal kunnen opheffen. De vraag doet zich voor: is hier niet eert taak voor de Nederlandsche overheid weg gelegd Ons dunkt- van wel. Hoe kan, vraagt het blad. de regeering zorcen voor de brandveiligheid Natuurlijk niet door centrale maatrege len van materieelen aardde brandweer, waaraan als allereerste eisch gesteld moet worden. dat zij weergaloos vlug ge alarmeerd en ter plaatse van den brand zij, moet uit dien hoofde gemeentelijk gede centraliseerd blijven. Maar wel zal het Rijk een en own en in vloed ten goede kunnen uitoefenen door een, liefst niet al te malsch, toezicht, uit te oefenen door een Rijksbrandweerin- spectie. En verder: Welnu: de Rijks-brandveiligheidsinspectio behoeft geen zwaarlijvige waterhoofdige dienst te worden dat past niet bij het vak en daar zijn wij ook niet voor te vin den; pleiten voor vermeerdering van het. ambtenarencorps met weer enkele baantjes ligt over 't algemeen niet in onze lijn. Maar men moet ook de werkelijkheid onder de oogen durven zienwe hebben zoo ontzet tend veel diensten" met heele corpsen van ambtenaren, die we. laten we het zacht zeggen, misschien ook wel zouden kunnen missen maar een Rijksbrandweer-inspec.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1