NIEUWJAARS- ADVERTENTIES Jaarcaiw MAANDAG 23 DECEMBER 1929 No. 21404 De Kleine Advertenties. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. DINSDAG 31 DEC. A.S. Het voornaamste nieuws van heden. OP DEN DAG VAN HEDEN... LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertenliën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel Kleine Adverlentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts porto te-betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2 35, per weet/0 18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week„0 18 Franco per post 2 35 portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Met het oog op het Kerstfeest, zullen wij morgen gelegenheid geven voor het plaatsen van Kleine Advertenties. DB DIRECTIE. KEURING VAN TREKHONDEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij een algemeene herkeuring van trek honden hebben bevolen, welke zal aanvan gen op 6 Januari 1930 De houders van trekhonden zullen per soonlijk schriftelijk worden opgeroepen om zich op een in de oproeping vermeld tijdstip aan het Openbaar Slachthuis te vervoegen met hond, kar en tuig. 33 Ook het nummerbewijs moet worden medegebracht A VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STR1JEN. Secretaris. Leiden, 23 December 1929. H. Th. VAN STEEDEN f In den ouderdom van bijna 76 jaar is li&rmiddag te zijnen huize aan den Rijns- burgeiweg overleden de heer H. Th. van Sleeden, die gedurende vele jaren penning meester was van de vereeniging Oud- Leiden" en meermalen de aandacht op zich vestigde door zijn diepgaande studie van de vaderlandsche geschiedenis en in bet bijzonder van die der stad Leiden. Het stoffelijk overschot zal Donderdag morgen te ongeveer 11 uur op de begraaf plaat? nabij het Groene Kerkje te Oegstgeest Torden ter aarde besteld. ADRES AAN DEN RAAD. Over het Werktijdenbesluit. Aan den Raad onzer gemeente is volgend aires gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen: De Leidsche Middenstands-Centrale, ver tegenwoordigende de Christelijke Midden stands Vereeniging, de R. K. Middenstands- vereeniging „de Hanze" en de Vereeniging van den Handeldrijvenden cn Industrieeien Middenstand, alle gevestigd te Leiden: dat in de bij haar aangesloten organisaties ampel en breed de vraag is besproken in hoeverre het gewenscht was Uwe mede ding in te roepen bij de uitvoering van j het op 1 Januari a.s .van kracht wordende Werktijdenbesluit voor Winkels 1929; dat daarbij met name onderzocht is de mogelijkheid om bij gemeentelijke verorde ning le regelen een uniforme ochtend- of middagsluiting, een korte sluiting in de mid daguren. de Zondagsluiting en een ver noegd avondsluitingsuur; dat als resultaat daarvan door adressante -n gemeentelijk ingrijpen ten opzichte van uniforme ochtend- of middagsluiling °D:e\venscht wordt geacht: dat immers een zeer groot gedeelte der winkeliers» persoonlijk, zonder personeel hun kdrijf leiden en een ander groot aantal uit huilend met behulp van naaste familie- op welke categorie het Werktijden besluit niet van toepassing is; dai er wellicht eenig motief voor regelend optreden ware geweest, wanneer nu van die een sterke aandrang was gekomen om in hun arbeidsvrijheid ook op den voet het Werktijdenbesluit te worden be Perkt; ^dat echter in die kringen juist een zeer ^hlig tegenovergesteld geluid is gehoord, •mdat een dergelijke beperking het bedrijf ■zeer zou schaden; dat voorts de verkoop te Leiden voor een P°t deel geschiedt aan bewoners van om wende plaatsen zoodat door een sluiting alls zaken op één middag of morgen bewoner? genoodzaakt zullen worden g elders op dien dag hun inkoopen te doen "r'een voor Leiden gioot nadeel oplevert; ^iat bovendien Leiden met zijn bebouwde j!a aansluit aan andere gemeenten, welke Tot Maandag 30 December a.s. des middags 12 uur kun nen deze advertenties worden aangeboden, bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open, in ons blad van: Nieuwjaarswenschen te plaatsen Tegen den prijs van: 75 Cent van 1 tot 5 regels. Elke regel meer 15 Cent een dergelijke sluiting niet voornemens zijn in te voeren terwijl verder rekening moet worden gehouden met de belangen van het koopend publiek, café's en vervoeronderne- mingen; dat het winkelbedrijf een distrubueerende taak heeft te vervullen en zich dan ook niet mag ontrekken aan de verplichtingen welke deze het ten opzichte van de samenleving binnen de grenzen van redelijke verlangens oplegt; dat verder sommige zaken van een och tend sluiting het minst nadeel zouden onder vinden, terwijl andere weer aan een middag sluiting de voorkeur geven, hetgeen onover komelijke moeilijkheden oplevert ten op zichte van de zaken die een gemengd karak ter hebben, waarbij dan ook nog komt dat zelfs de belangen der zaken die tot eenzelfde groep behooren. niet volkomen gelijk loopen, omdat ook de plaats van vestiging, met name het gelegen zijn in de arbeiders- en buiten wijken der gemeente of in de binnenstad op de opening en sluiting van de zaak van in vloed is; dat ook een uniforme korte sluiting tus- schen do middaguren bezwaarlijk voor le schrijven valt en dat ten opzichte hiervan ongeveer elke zaak haar speciale verlangens en behoeften heeft; dat hier te Leiden de Zóndagsluiting prac- tisch bestaat ook zonder dat deze algemeen in de verordening is vastgelegd en het niet wel doenlijk is de daarop thans nog bestaan de uitzonderingen bij verordeningen onmo gelijk te maken; dal ten opzichte van de gewone avond sluiting te 8 uur n.m. het algemeen gevoelen was hierin geen verandering te moeten bren gen omdat deze getoond heeft aan de hier ter slede bestaande behoefte aan koopgele genheid voor het publiek le voldoen dat hier nog bijkomt de omstandigheid dat in het aanhangige wetsontwerp op win kelsluiting de avondsluiting ook op 8 uur is bepaald zoodat een afwijken hiervan met het oog daarop ongemotiveerd zoude zijn cn tot resultaat zoude hebben het in het leven roepen van een ongeregelden toestand om dat niet is te verwachten dat in de aangren zende gemeenten dit voorbeeld zou worden gevolgd dal de praktijk echter heeft bewezen dat de Zaterdagavondsluiting te elf uur n.m, ge voegelijk een uur vervroegd kan worden zonder schade voor het koopend publiek; dal zulks voorts ook gewenscht is in ver band met het bepaalde in art. 4 van het Werktijdenbesluit, waaruil immers voori- vloeit dat na 11 elf in het geheel geen arbeid meer door het personeel mag worden ver richt, terwijl -wanneer het sluitingsuur op 10 uur is vastgesteld daardoor de mogelijk heid tot het afhelpen van hel in den winkel aanwezige publiek, ingevolge art 19 van hot Werktijdenbesluit, door het personeel wordt opengelaten; dat naar het algemeen oordeel dus ander? wijzigingen niet gewenscht worden geacht en in strijd werden gevonden met het belang van het koopend publiek en de zeer kleine patroonsondernemingen en kleine zaken, die door een dieper ingrijpen ernstig in hun be staan zouden werden belemmerd; dat men beter vond eerst eens af le wach ten de werking van dit Werktijdenbesluit en de Winkelsluitingswet in de praktijk, waarna een eventueel aanvullende regeling, indien de behoefte daaraan zich doet gevo?- len, in overleg en samenwerking met stand- genooten en consumenten met kennis van zaken en zoo noodig met medewerking van den gemeentelijken Wetgever in het leven kan worden geroepen. Redenen waarom adressante Uwen Raad wel verzoekt in de Verordening op de Win kelsluiting en verdere verordeningen te be palen, dat de verkoop van waren in hel klein aan het publiek niet mag plaats vin den des Zaterdags na tien uur n.m. en overi gens voorloopig geen andere voorschriften te dezer zake uit te vaardigen. w.g. II Buurman, voorzitter Chr. Midden- stands-Vereeniging; w.g. Th. Bergers, voor zitter R. K. Middenstands-Vereeniging; w.g. A. J Romijn, voorzitter Vereeniging Handel drijvenden en Induslrieelen Middenstand; w.g. C. J. van Deene, secretaris-penning meester. EEN VEREENIGING VAN ZEEUWEN OPGERICHT. Onder den naam: „Lncfor et Emergo" In de Oranjezaal van het Café-Restaurant „De Harmonie" alhier had Zaterdagavond een bijeenkomst plaats van alhier woon achtige Zeeuwen, die door ongeveer vijftig dames en heeren werd bijgewoond. Deze bijeenkomst, die tot stand kwam op initiatief van de heeren mr. W. Hugenholtz, alhier en U G. M van Waes te Oegstgeest. werd door eerstgenoemde geleid. In een gloedvolle rede welke blijk gaf van spr. groote liefde voor en ingenomenheid met de provincie Zeeland, zette hij het doel der bijeenkomst op duidelijke wijze uiteen, dat daarop neerkwam dat getracht moet worden hier ter stede een vereeniging in 't leven te roepen van de hier gevestigde Zeeuwen, zooals bereids bestaat van de Friezen en andere provinciën. Deze Vereeniging moet ten doel hebben de 9aamhoorigheid der hier ter stede woon achtige Zeeuwen aan te kweeken en uit te> breiden door het geven van gezellige avon den, muziekavonden, avonden waarop spr. zullen optreden met onderwerpen over Zee land en hare gewoonten en gebruiken enz. Uit de zeer bevredigende opkomst trok spr. de conclusie dat het initiatief tot deze bijeenkomst vruchten zal dragen en daaruit putte hij de gevolgtrekking dat de oprichting van zoo'n vereeniging gewild en gewenscht was. Een krachtig applaus bezegelde de woor den van den spr. en zijn daarop gevolgde vraag of tot de oprichting van de vereeni ging besloten moest worden werd eveneens met groote instemming ontvangen, zoodat de Vereeniging, die den naam zal dragen van „Lucfor el Emergo" in het leven was geroepen Toen stelde de leider van de thans ge vormde vereeniging voor over te eaan lot het aanwijzen van een bestuur Bij accla matie werd daarop mr. W Hugenholtz alhier tot voorzitter geproclameerd, die bereid wa9 deze functie te aanvaarden, onder toezegging dat hij zijn beste krachten zal wijden aan den bloei der vereeniging. Achtereenvolgens werden daarna tot be stuursleden aangewezen mevrouw J. van DijkThorenaar te Oegstgeest, mevrouw E. van Katwijkde Rijk en de heeren A. J. den Hollander, P C. Labrijn. S G. A. Poppe alien alhier en de heer U. G. M. van Waes te Oegstgeest. die nader in gemeenschappe lijk overleg de functiën zullen verdeelen Nadat het bestuur was opgedragen sta tuten en een huishoudelijk reglement te ontwerpen sloot de voorzitter de vergadering met dank aan de aanwezigen voor hunne opkomst en sprak de overtuiging uit dat zal blijken dat deze vereeniging levensvatbaar heid zal hebben Hij riep daarvoor de mede werking en steun in van de aanwezigen en spoorde hen aan al 't mogelijke te doen door het winnen van leden de Vereeniging 9terk te maken en daarbij i?' bedanken dat in 't aantal de macht ligt. En daarna gingen onder leiding van een aardig strijkje, de beenen van den vloer. is het 125 jaar geleden, dat de vermaarde Fransche dichter en criticus Charles Augustus de Saint-Beuve te Boulogne-sur- Mer geboren werd. Reeds door zijn eerste werk „Tableau de la pqésie franpaise au XVI siècle" werd de Sainte-Beuve beroemd. Zijn meest bekende werden zijn verder: „Histoire de Port- Royal", „Portraits littéraires", „Causeries du Lundi". Deze schrijver had een fijn gevoel voor de geestesrichting van den tijd en een groote bekwaamheid zich in de ziel en het karakter van de individuen in te leven. Hij had een schitterenden stijl en schreef een rijke, dichterlijke taal. HET IJSVERMAAK. BINNENLAND. Vastgesteld is een concept-arbeids-over- eenkomst voor de metaal-indnstrie (Bin nenland, 3e Blad). Ontploffing in een stikstoffenfabrfek te Velsen; drie personen ernstig gewond (Ge mengd, 2e Blad). Doodelijk ongeval op een onbewaakten overweg bij Dnivendrecht (Gemengd, 2e BI Bij een motorongelnk bij Wageningen Is een student gedood en een ander zwaar ge wond (Gemengd, 2e Blad). Het internationaal hockeytournooi te Barcelona begonnen; overwinningen van Duitschland en Spanje (Sport, 2e Blad). De Belg van Belle won het biljartkam pioenschap van Europa (Sport, 2e Blad). Een korte vreugde. Als een blijde mare ging het gistermorgen van mond tot mond: de Leidsche ijsbaan is geopend! In allerijl werden de schaatsen te voorschijn gehaald en van hun vetlaag ont daan en tegen twaalven zag men van alle kanten de liefhebbers en liefhebsters van de heerlijke ijssport optrekken in de richting van het station. De baan bleek in prachtige conditie te verkeeren; spiegelglad ijs, met slechts enkele wakken, die afdoend werden afgezet, 's Middags, toen het vrij vol was, kwam er eenig water op het ijs en tegen 4 uur bleek het raadzaam de baan te sluiten. Helaas, is het vannacht weer gaan dooien en zoo zullen we de volgende vorstperiode weer dienen af te wachten om opnieuw te kunnen profiteeren. Ook elders in den lande is gisteren naar hartelust geschaatst. De Haagsche IJsclub stelde haar baan alleen voor kinderen open; in Dordrecht, Haarlem, Amersfoort en ver der vooral in het Noorden waren de ijsba nen eveneens toegankelijk gesteld. Het Amsterdamsche publiek had bij aan houdende vorst een zeer bijzondere ijsbaan gehad. Het plan was n.l. om hedenavond de onder water gezette Sintelbaan binnen de muren van het Stadion open te zetten, waar zich een acht centimeter dikke ijslaag had gevormd. Er bestonden bereids plannen voor wedstrijden op de Stadionbaan, doch de ingevallen dooi heeft de uitvoering dier plannen verijdeld. BUITENLAND. Ook Hilferding is afgetreden na het aan nemen van het nrgentie-program door den Duitschen Rijksdag (Buitenl., le Blad). De Dnitsche Volksstemming is, zooals verwacht, mislukt (Buitenl en Tel., le Blad). Groote overwinning der Wafd bij de ver kiezingen in Egypte (Buitenl., le Blad). Moordaanslagen op Mexico's ex-president Calle3 en den Britsch-Indischen onderko ning (Telle Blad). Overeenstemming tnsschen China en de sovjets (Telle Blad). Van Belle (België) won gisteren het biljartkampioenschap van Europa. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Firma Voorsluys Heykoop (Beperkende Bepalingen). Kan toor, Cobetstraaf 117, Leiden. Kweekerij: Zoeter woudsc he Singel 47 Bloembollen- kweekerij en handel. Vennoolen: C. H Voor sluys, Leiden en H. Heykoop, Leiden (Be perkende Bepalingen). Radio Vox. Van Limburg Stirumstraat 57, Noordwijk Binnen. Radiohandel en electrische ornamenten. Eigenaar: A. A. van Reysen. Noordwijk-Binnen. Nicolaas Veen. Doezastraat 1. Noordwijk- Binnen. Vleeschhouwerij en spekslagerij. Eigenaar: N. van Veen, Noordwijk-Binnen. A. J. van den Berg, Lindeplein 7. Noord wijk-Binnen, Vleeschhouwerij en speksla gerij. Eigenaar: A. J. van den Berg, Noord wijk-Binnen. Wijzigingen: C. Th. v. d Berg, Linde plein 7. Noordwijk-Binnen. Vleeschhouwerij en spekslagerij. Uittredende eigenaar: C. Th van den Berg, Noordwijk. dd. 17 Juni 1929. Wijziging handelsnaam, thans: A. J. van den Berg. C. Leenheer, Doezastraat 1. Noordwijk- 4 Binnen. Slagerij. Uittredende eigenaar: C. Leen heer, Noordwijk-Binnen, dd. 31 Juli 1929. Wijziging handelsnaam, thans: Nico laas van Veen. G. v. d. Berg, Voorstraat 60, Katwijk aan Zee. Handel in schoenen en reparatie-in richting. Uittredende eigenaar: C. van den Berg, Katwijk a. Zee, dd. 1 Juli 1928. Wij ziging handelsnaam, thans: J. G. van den Berg. A. van der Leden, Baljuwstraat 51. Kat wijk aan Zee Broodbakkerij. Uittredende eigenaar: A. van der Leden. dd. 2 April 1929. Wijziging handelsnaam, thans: Pieter Adnanus Jongeneel, brood-, koek- en ban ketbakkerij. De alhier lot arts bevorderde semi- arts B. J. Emanuels is bestemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het Neder landsch- Indisch leger. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Datum Volw. pers. Kinderen. Totaal Maandag 16 Dec 32 1 33 Dinsdag 17 Dec. 35 1 36 Woensdag 18 Dec. 34 2 36 Dondardag 19 Dec. 38 2 40 Vrijdag 20 Dec. 38 2 40 Zaterdag 21 Dec. 35 2 37

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1