NIEUWJAARS- ADVERTENTIES ZATERDAG 21 DECEMBER 1929 No. 21403 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. DINSDAG 31 DEC. A.S. OP DEN DAG VAN HEDEN... Het voornaamste nieuws van heden. Jaarcranp LEIDSCH <>§|§|§j» DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postreebt Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 „018 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, bengen ter algemeene kennis, dat door hen ie beslissing op het verzoek van L. Berk, en vergunning tot het oprichten van een tewaarplaats voor benzine in het perceel loppenhinksteeg No. 1, kadastraal bekend, Gemeente Leiden, Sectie I No. 1964. Is ver- Ci'ïd A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 21 Dec. '29. MILITARIA. Bij K. B. zijn met 1 Januari 1930 Be- .amd tot reserve 2de luitenants bij het 4de sgt infanterie de vaandrigls Anema, H. G. litis, J. P. Engels, H. de Graaff, L. C. Na- :::t, B. G. Beulink, P. E. Bos, K. Eisenga, 1.0. Hinze, J. Kalf. B. A. van Lent, E. Loh- mn, H. J. Loois, J. Melgers, J. L Mertens. t Smith en A. Weslerveld, allen van het :rp9 en de vaandrig J. T. Buurman van :eeden en N. M. Japikse, beiden van den i.ijirilligen Landstorm; en bij het 6de regt. 'd-artiilerie de kornetten L. G. Roeterl lienbruggen, H. Beucker Andreae, II. v. fcjerzeil en C. F. H. Welter, allen van het rps. Voorts zijn benoemd bij de militairs iministralie tot res. 2de luitenants bij het R. I de vaandrig D. W. Henneveld van -! korps en bi) het 6de R. V. A. de vaan- ij A. H. Dirksen van het 4de R. I. BEROEP UITGEBRACHT. Bi I. C. van Apeldoorn le Bennekom is hroi;m bij de Ned. Herv. Kerk alhier in Cf raature van wijlen ds. Beekenkamp. ADRES VAN DE K. v. K. AAN DEN MINISTER. Inzake de oprichting van de N.V. Tricotage-ateliers „Freebeek". De Kamer van Koophandel en Fabrieken %r Rijnland heeft aan den Minister van [alerstaat het volgende adres verzonden: In verband met het voorstel, gedaan in k Nota van Wijziging op de begrooting 80 van het Staatsmijnbedrijf van 25 t-ember 1929, om gelden beschikbaar te rdien ten einde het Staatsmijnbedrijf ge- frnheid te geven deel te nemen in het litaal van een op te richten N.V. Trico- Ateliers „Treebeek", veroorlooft de ter van Koophandel en Fabrieken voor iland zich met verschuldigd en eerbied Excellentie te verzoeken, het navol- Ie in ernstige overweging te willen ien. |Het zal Uwe Excellentie ongetwijfeld be- zijn, dat Leiden reeds van oudsher een belangrijk centrum is van de Texliel- erheid en dat er ook thans meerdere ijven zijn die, wat betreft hunne uit ende outillage. kunnen wedijveren met iotste bedrijven van het buitenland, algemeene toestand van deze bedrijven 'ter is. alhoewel niet ongunstig, toch nog zoodanig dat men in algemeenen zin kunnen spreken van krachtig bloeiende ijven Integendeel, tengevolge van hooge •echten in het buitenland, verande- T^n de mode, enz. kunnen deze bedrij- nog niet op volle kracht werken. In dingen, waarin voorheen soms honderd foter vrouwelijke arbeidskrachten werk- waren, wordt thans met eenige tien- arbeidsters gewerkt. zal Uwe Excellentie daarom duidelijk l< dat onze Kamer van Koophandel, die Leiden haar zetel heeft, met zeer groot ^tezen van het voorstel om met behulp 2 staatsgelden de tricotage-ateliers ..Tree- op te richten, heeft kennis genomen, eerste plaats reeds omdat hel onze van Koophandel, uit principieel oog- bezien, uitermate bedenkelijk voor- dat het Staatsmijnbedrijf en daardoor de Staat zelve, deelneemt in een olijke zuiver particuliere ondernc-Tning. ^rnoediging van het particuliere initia- hetgeen geschieden kan door in be- gevallen bijzondere faciliteiten te ^nen. acht de Kamer verkieselijker dan ^ming in ondernemingen ïn het laatste f kunnen de consequenties welke uit {deelneming voortvloeien, niet altijd in {2ebn?len omvang worden overzien. mogelijkheid bestaat toch, dat een hetwelk ondanks het voorhanden f-n geschikte werkkrachten, niet dan -hulp van staatsgelden ter plaatse kan, Tot Maandag 30 December a. s. des middags 12 uur kun nen deze advertenties worden aangeboden, bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open, in ons blad van Nieuwjaarswenschen te plaatsen Tegen den prijs van: 75 Cent van 1 tot 5 regels. Elke regel meer 15 Cent worden opgericht, tengevolge van diverse omstandigheden nimmer in staat zal zijn zichzelf le bedruipen, in welk geval de Staat dus gevaar loopt, zoo niet direct dan toch indirect steun le verleenen, ook al zou dit thans niet in het voornemen liggen. Aangezien de particuliere nijverheid niet genegen was de risico's van het stichten aldaar van een dergelijke onderneming te dragen, zal het, ondanks de voordeelen, te meer te betwijfelen zijn of ooit het staats geld een nuttig effect zal afweTpen. Voorts zal aanneming van het voorstel tot gevolg kunnen hebben, dat hel bestaande particuliere bedrijf concurrentie zal ont moeten van een bedrijf gedreven met staats geld. Ook ze'lfs al ligt het in de bedoeling om producten aan de markt te brengen, die nog niet in Nederland worden vervaardigd, dan nog is een dergelijke deelneming om princi pieels redenen af te wijzen. Bovendien is het gevaar zeker niet denkbeeldig, dat later het bedrijf ook reeds in Nederland gefabri ceerde goederen zal gaan vervaardigen. Daaromtrent wordt ook in de Memorie van Antwoord niets geruststellends medege deeld. Allicht zullen de bestaande particu liere bedrijven bij inschrijving van leveran ties aan Staats-Instellingen worden achter gesteld, ie'ts wat zeer wel mogelijk is zonder nog den „dwang" uit te oefenen, waarover in de Memorie van Antwoord sprake is. Op deze wijze zullen eventueele verliezen kun- nc-'n worden verborgen gehouden en be staande bedrijven worden geschaad. De Kamer acht het temeer haar plicht le trachten de vestiging van „Treebeek" te voorkomen, omdat de goed geoutilleerde Leidsche bedrijven verschillende textielpro ducten, welke vroeg of laat in aanmerking zouden kunnen komen om in de tricotage ateliers „Treebeek" te worden vervaardigd, in voldoende mate tegen concurreeTende prijzen kunnen leveren. Zoowel derhalve vanwege het feit. dat de consequenties nimmer van tevoren kunnen worden overzien, alsook vanwege het on juiste principe om zuiver particuliere be drijven met staatsgeld te beconcurreeren, veroorlooft de Kamer zich Uwe Excellentie te verzoeken, het genoemde denkbeeld alsnog in nadere overweging te nemen. DE ZUIDERZEEFILM. Een interessant overzicht van de werkzaamheden. We mogen het Leidsche afdeel ingsbesluur van de Ned. Ver. van Huisvrouwen slechts dankbaar zijn, dat het ons in slaat gesteld heeft, zonder een verre reis naar het afge legen Wieringen te maken, ons een duidelijk beeld le vormen, van den omvang van het grootsche werk van de inpoldering der Zui derzee. dat sinds eenige jaren in uitvoering is en zoo langzamerhand in een stadium is gekomen, dat er werkelijk wat le zien is. De leden hebben trouwens bij voorbaat hun dankbaarheid getoond door gisteravond in grooten getale naar het Casino-theater aan de Hoogewoerd op te trekken, zoodat de vraag naar plaatsen liet beschikbare aantal belangrijk overtrof. Dé avond werd geopend door de presi dente, mevrouw DuysterBorn, die na een kort welkomstwoord aan de aanwezigen het woord gaf aan ir. H. C. Duyster uit Den Haag. die de film zou toelichten Deze wees er in zijn inleiding op. dal de eerste plannen tot droogmaking van de Zui derzee reeds dateeren van 1667. toen Hen drik Stevin er een project voor ontwierp. In het begin der 19de eeuw werden van ver schillende kanten plannen naar voren ge bracht. In 1866 vroeg de Ned. Mij. voor Grondcrediet concessie voor de droogmaking, welke door de regeering geweigerd werd op grond vaD de overweging, dat de uitvoering van een dusdanig belangrijk werk alleen door den Staat behoorde te geschieden. Dit plan betrof alleen het gedeelte ten Zuiden van de lijn EnkhuizenKampen. In 1877 werd door de regeering een wetsvoorstel in gelijken geest bij de Tweede Kamer aanhan gig gemaakt, doch het daarop volgend mi nisterie trok het wetsvoorstel weer in. Tot dat in 1886 de Zuiderzeevereeniging werd opgericht, waarvan nu wijlen ir. C. Lely tot ingenieur werd benoemd. Dien9 levenswerk omvatte de plannen tot drooglegging van de kom der Zuiderzee met de Wieringermeer, het gedeelte ten Zuiden van de eilanden Texel en Vlieland en in de derde plaats de Wadden met de Lauwerszee. Ir. I/ely besloot alleen over le gaan tot uilvoering van het eerste plan als zijnde het meest vruchtdragende project. Te dien einde werd de Zuiderzee verdeeld in vier polders en het zgn. IJsselmeer, waarvan de bodem vrijwel uitsluitend uit zandgrond be staat. Nadat spr. aan de hand van een aantal lantaarnplaatjes den aanwezigen een beeld had gegeven van de geografische ligging en de afwatering dier polders, werd. overgegaan tot de eigenlijke filmvertooning. Het zou ons te ver voeren daarvan een gedetailleerde be schrijving te geven. Achtereenvolgens na men wij een kijkje bij het vervaardigen der zinkstukken en het transport van het zand en de kei-leem, welke de voornaamste be- slanddeelen vormen voor den zwaren af sluitdijk van Wieringen naar de Friesche kust. Deze dijk is 30 K M. lang, heeft op den waterspiegel een dwarsdoorsnede van 88 meter, terwijl naar schatting voor den aanleg 10 millioen kub. M. keileem en 25 millioen kub. M. zand benoodigd zullen zijn. Na beelden van de sluizen bij Wieringen en in den proefpolder bij Andijk, liet het slot van de hoogst leerzame film ons zien, hoe de Zuiderzee er in de toekomst zal uit zien: sappige weilanden met prachtig Hol- landsch vee, golvende graanvelden, uitge strekte bloembollenvelden en groote kassen complexen. De presidente dankte daarna ir. Duyster voor zijn toelichting en sprak de verwach ting uit, dat het zien van deze film bij velen de lust zal hebben opgewekt om dit grootsche werk ook met eigen oogen te aan schouwen. VER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Voordracht van ir. Wisse over: Ver warmingssy s'emen". Aan de 226e vergadering ging vooraf eenc kunstbeschouwing van reproducties naar Jan Steen, welwillend afgestaan door den lieer A. J. Turion. De voorzitter, de heer J. A. Verhoog, opende deze laatste vergadering des jaars met een woord van welkom tot de talrijke aanwezige leden, donateurs en introduced. Nadat de notulen waren goedgekeurd was het woord aan den spreker van dezen avond: ir. L. E Wisse, ingenieur bij de Kon. Fabr. F. W. Braaf te Delft, die tot onderwerp had gekozen: „Verwarmingssystemen door mid del van lucht, warmwater, hooge en lage druk stoom, warmwatervoorziening: ver warming door gas. olie en e'eclricilcit; Ste- den verwarming". Spreker h^gon met er op te wijzen, dat hel verwarmingsprobleem heusch niet van heden is. doch dat reeds in de grijze oud heid het vuur een belangrijke! verwarmings- rol speelde van zelf met alle ongemakken daaraan verbonden zooals het stoken in is het 125 jaar geleden, dat de bekende Engel9che schrijver en staatsman Benjamin Disraeli, Earl of Beaconsfield. te Londen geboren werd. Reeds vroeg wijdde hij zich aan de litera tuur. In 1826 verscheen zijn eerste roman „Vivian Grey", waarin hij' een levendig, doch weinig vleiend beeld gaf van de zeden der Engelsche aristocratie. Dit werk had een zeldzaam succes en maakte hem plot seling tot een gevierd schrijver. Zoowel op litterair als op politiek gebied heeft hij toen grooten naam gemaakt. Wij noemen verder vooral zijn Coningsby, Sybil en Tancred, welke ten slotte strijd schriften tegen de Whigs waren, en zijn Lothair en Endymion. Als parlementair strijder begon hij met tegen Peel in oppositie te' komen. Hij werd weldra leider der Tory's en als zoodanig kwam hij in 1852 als minister in het kabinet-Derby. In 1858 zat hij opnieuw in een ministerie-Derby, in 1868 werd hij eindelijk eerste-minister. Met zijn Kabinet van 1874 had hij vooral succes door zijn builenlandsch bestuur (Berlijnsch Congres). Bekend en veelbesproken is zijn relatie lot koningin Victoria. Bij zijn verheffing in den adelstand kreeg Benjamin Disraeli den titel van „Earl of Beaconsfield" naar de stad Beaconsfield in Buckingham. open haarden met hout, dat de hutten vulde met rook en andere verbrandingsproducten. De open haard van thans, hoe gezellig ook, is er nog een overblijfsel van. In die vroe gere lijden dan, gevoelden de menschen ook zeer goed, dat zulk een haardvuur slechts een uitstralende warmte geeft en dus enkel de buitendeelen verwarmt. Reeds de Romei nen beseften dit ongemak en zoowaar is er nu nog in Duitschland in het oude slot Saaiburg een soort centrale verwarming uit dien tijd aanwezig. De z.g.n. „Hypokaasten- verwarming" der Romeinen is vermoedelijk voor het eerst toegepast in de eeuw voor Chr. geboorte. Nieuw is dus de centrale verwarming al lerminst. De moderne kachels en haarden benutten zooveel mogelijk de warmte der rookgassen, doch de modernste systemen van verwarming maken het mogelijk cen traal le stoken in ondergeschikte ruimten. Reels in 1770 zien we een poging van James Walt om stoom op moderne wijze als verwarmingsmedium toe te passen. De at mosfeer van door stoom verwarmde ruimten is echter niet aangenaam te noemen. Ver moedelijk zijn de stofdeeltjes die overal neervallen daaraan schuldig, omdat deze boven de 70 gr. C. ontleden, waarbij ont ledingsproducten en o.a. sporen van anmo- niak ontstaan, die de slijmvliezen van neus en keelholte prikkelen. Bij warmwalerverwarming wordt de stof niet geschroeid, omdat bij goede berekening de oppervlakte temperatuur der verwar- mingslichamen zelden hcóger kom! den 70 gr. C. De atmosfeer is dan ook bij warm- walerinslallaties veel aangenamer, waar door deze de stoomverwarmingen vrijwel verdrongen hebben. Uitvoerig behandelde spreker aan de hand van een serie mooie lichtbeelden, al die verschillende systemen van warmwater- en hooge en lage druk stoomverwarmingen en vooral ook de verschillende soorten radia toren en de eischen die er gesteld moeten worden bij de plaatsing hiervan in de ver trekken. Doch ook de meest moderne installaties, aldus schrijft ons de heer Fred. A Wempe, werden door den heer Wisse in de puntjes behandeld en maakten de aanwezigen ken- BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft de begrootingen voor het Wegenfonds en de Staatsmijnen aangenomen; daarna tot 11 Febrnari op reces. (Uit het Parlement, 2e Blad.) Nadere bijzonderheden omtrent de ramp te Groningen. (Gemengd, 2e Blad.) Brand in een dancing te Rotterdam. (Ge mengd, 2e Blad.) De jaarvergadering van den Alg. Ned. ZuivelboncL (Land- en Tuinbouw, 4e Blad.) BUITENLAND. De Fransche ex-president Lonbet is over leden (Buitenland, le Blad.) De conferentie voor de in- en uitvoerver boden is gesloten. (Buitenland, le Blad.) Motie van vertronwen voor Briand in den Franschen Senaat. (Buitenland, le Blad.) Berlijn finantieel onder toezicht geplaatst. (Buitenland, le Blad.) Weer een werkloosheiddebat in het Engel sche Lagerhuis. (Buitenland, le Blad.) nis met die toestellen, waarmede men zelfs de kleinste woonhuizen gemakkelijk van esn doeltreffende warmwater-installatie kan voorzien. Stookkelders zijn daarbij overbodig ge worden, omdat men een keurige waterkachel in de keuken kan opstellen als warmtebron. Dat het aanleggen van centrale verwarming maar niet aan de eerste de beste kan wor den toevertrouwd, bewees spreker door aan de hand van voorbeelden te laten zien, hoe men bij de moderne warmtetechniek (mits goed geleid) vrijwel alles van te voren bere kent, wat wel de beste waarborg is om te leurstelling te voorkomen. Dan komt het gas als energiebron aan dc beurt, waarbij spreker prefereert dat gas, wat de 9teden betreft, de afstandsverwaj- ming der toekomst zal worden. De gasfabrie ken, die eigenlijk chemische fabrieken zijn van de waardevolle bijproducten van het zwarte goud en waarbij het gas overschiet, moeten dan evenwel de tarieven niet hoo- ger doen zijn dan 3 A 4 cts. per M3., zooals Amsterdam en Den Haag reeds het goede voorbeeld gaven en waardoor het stoken van gas in verwarmingsin9tallalie's daar zeer sterk toeneemt. Waar gas te duur is of niet te krijgen en men toch gemakkelijk wil stoken, i9 dit te bereiken door vol-automatische olie slook- systernen. Deze werken bijzonder vernuftig en regelen het stookbedrijf geheel automa tisch. Ten slotte behandelde spreker nog eenige afstandsverwarmingen (ook wel ge naamd blok-, wijk- of stedenverwarming) waarbij de stad Utrecht reeds voor gaat en een stadsdeel in de omgeving van de oude- cenlrale o. m. de admini jtratiegebouwen der Ned. Spoorwegen van uit die centrale verwarmd worden. Nog enkele mooie lan taarnplaatjes o.m. het verbrande Stadhuis te Leiden (geen centTale verwarmingI) en het einde was daar. De heer Wisse heeft zich een bijzonder aangenaam causeur getoond. Vorm en in houd van de voordracht waren doorloopend boeiend en het luid applaus van de vele toe hoorders en de vriendelijke woorden van dank van den voorzitter, waren wel ver diend. De begrooting voor 1930 werd goedge keurd. De tijdschriften blijven op dezelfde wijze geregeld als tot nu toe. Tot kasnazie- ners werden benoemd de heeren C. Ponsen en F. J. Libot. waarna de voorzitter met een pakkend afscheidswoord aan het einde des jaars, de vergadering sloot. LEIDSCHE ITSBAAN. Evenals in den vorigen winter heeft ook nu de wind in de overigens schitterende ijsvlakte van de baan der Leidsche IJsclub eenige zeer groote wakken open gehouden. Naar wij vernemen is het in verband daar mede, niet heel waarschijnlijk dat de baan morgen reeds voor het publiek opengesteld kan worden, al is de mogelijkheid natuur lijk niet geheel uitgesloten. Morht het van nacht zóó hard vriezen dat ook de wakken dicht gaan en betrouwbaar worden en bij gevolg de baan geopend kan worden, dan wordt zulks morgen op de gebruikelijke wijze, o m. door vlaggetjes op de trams, be kend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1