Geweldige brand te Oegstgeest. ASTHMA ABDIJSIROOP UIT DE RIJNSTREEK. DE EERSTE MELKVEILING TE ALPHEN AAN DEN RIJN Dc aangerichte verwoesting in de bergplaatsen. Groote hoeveelheden waardevolle bollen Deze interieur-opname toont een deel van het totaal vernielde gebouw. De ijskegels zijn verloren gegaan. Slechts enkele partijen bleven over foto Bleuzé. hangen van de wanden. De gebouwen van het bollenbedrijf der N.V. H. Homan Co., totaal verwoest - De Leidsche brandweer verleent hulp - Ontzaglijke schade. Zooals rfeeds gisteren in de Laatste Be richten door ons kon worden vermeld, was in het groote gebouwencomplex van de N.V. H. Homan en Co. aan de Dorpstraat een geweldige brand uitgebroken. Omstreeks 3 uur ontdekte het personeel een begin van brand in de nabijheid van de centrale verwarmingsinstallatie. Direct trachtte men mei een bluschapparaat hev vuur te dooven. doch helaas gelukte dit niet. Integendeel het vuur verspreidde zich in een minimum van tijd in de richting van het daartegenovergelegen kantoor. Zoo vlug mogelijk werd de brandweer gealarmeerd, die zeer spoedig op de plaats des onheils verscheen Begonnen werd met een slartg op de brandkraan van de waterleiding en de motorspuit Inmiddels was door het pei- soneel een begin gemaakt met het in veilig heid brengen van de inboedel uit het kan toor w.o de brandkast, doch al zeer spoedig werd door de verstikkende rook dit werk onmogelijk. Het tweede gedeelte geleek di rect één vuurmassa, waarom assistentie uit Leiden werd verzocht, die onmiddellijk werd verleend Met groote kracht werd van S kanten het blusschingswerk ter hand geno men doch met nog meer kracht nam het vuur in omvang toe Dat was geen wonder! Het geheele gebouw ter oppervlakte v. pl.m. 460 vierk meter met verdieping, voorzien van een mastiek dak. was in hoofdzaak ge vuld met Gladiolus bollen en enkele andere soorten als Lelies enz Daarbij kwam nog he! pakkingsmaleriaal als kisten, turfmolm en papier, en de ontelbare meters houten bollenstellingen. Het vuur vond gretig voed sel in deze droge brandbare massa Het ge- heele personeel, p.m 40 man, nam aan het blusschingswerk deel, doch kon tegen deze geweldige woedende kracht van het vuur niets uit richten. De motorspuit van Oegst geest werd door de naastgelegen tuinderij vervoerd naar een achter „de Grünerie" gelegen sloot en gaf van daar veel water. Van de voorzijde was gebruik eemaakl van de brandkraan. terwijl aan het begin van den Almondeweg de groote Leidsche Motor spuit opgesteld was. Vandaar voerden twee slangen door de Dorpstraat water aan: één slang werd gelegd door de achter de huizen, rij gelegen tuinderijen en bespoot de achter zijde van het gebouw met water Vanaf de hoofdleidingen waren verschillende aftak kingen aangelegd Met hoeveel kracht en moed ook werd, gestreden aan hlusschen viel niet meer te denken. Onder leiding van den opperbrandmee9ter, den heer J van der Voel was alles in aclie, daarbij ge steund door eenige andere brandmeesters, van uit Leiden waren aanwezig de heeren Kiers en de Cler. Gelukkig stond er weinig vind. De koude was echter hevig en deed zich in niet ge ringe mate gevoelen. Een enkel oogenblik vreesden de bewo ners van de daarachter gelegen oude buiten plaats, de familie van prof Esschers. voor hun huis. maar alle* was zoo geweldig in aclie dat bij het geringste gevaar onmiddel lijk zou worden ingegrepen Di| behoefd* gelukkig niet Ongeveer in 't midden van het van drijfsleen opgetrokken gebouw was de brand ontstaan, zoodat dit gedeelte het eerst was vernield. Zelfs de muren zakten als gruis ineen. Het voorste gedeelte pl.m anderhalf jaar oud. is geheel uitgebrand Alleen de muren, hoe wel beschadigd, zijn blijven staan Door personeel van de Electr. Centrale te Leiden is in eten middag de hoofdkabel afgesloten om mogelijke ongelukken te voor komen. Omstreeks half zes is het Oude Dorp weer van electrische stroom voorzien. De aanvoerkabel naar het gebouw bleek tot vele meters in den grond geheel gesmolten, waarom aan het begin bij de aftakking de kabel is doorgezaagd en van isolatie werd 1 voorzien. De Leidsche motorspuit kon omstreeks half zeven inrukken, waar het ernstigste gevaar was geweken. Hulde aan dit kracht- dadig. en direct bereidwillig optreden. Op het terrein waren o.m. aanwezig- de Burgemeester, de heer J G. M. van Griet- huysen, de oudste Wethouder, de heer H. W. Rubenkamp en vele raadsleden. Omtrent de juiste oorzaak valt niets defi nitiefs te zeggen, hoewel men vermoedt dat de brand is ontstaan in de Centrale verwar- ming. De schade aan gebouwen en inhoud i is groot. Wij hoorden het cijfer noemen van vier honderd duizend gulden! Een der Vennooten deelde ons mede dat alles is ver zekerd. maar deze kon ons geen juiste cij fers verstrekken De motorspuit moest den geheelen nacht in actie blijven met pen gedeelte personeel om met één. zoo noodig 2 stralen water te geven. Een bijzonder woord van lof komt aan de Oegstgeester brandweer toe voor haar krachtdadig en langdurig verleende hulp! RECLAME. Natuurlijk is het het beste dadelijk Akker's Abdijsiroop te nemen, wanneer de eerste asthmatische verschijnselen zooals: spoedig vermoeid zijn en hijgen, beginnen de benauwdheden bij trappen- klimmcn enz. zich voordoen. Men voorkomt daarmee erger. Maar ook wanneer Uw kwaal reeds vergevorderd is, ook dan zult Gij van een geregeld gebruik van Akker's Abdijsiroop oogenblik- kelijk verlichting ondervinden. Volg het voorbeeld van duizen den, die ééns aan asthma leden en versterk Uw luchtwegen en bevrijd hen van het slijm met AKKER* Voorat Borst P<r koket: 1.50, f 2.75, f OO 9715 BODEGRAVEN. 20-jarig bestaan van „Volksonderwijt". In het Zuid-Hollandsch Koffiehuis is dezer dagen het twintigjarig bestaan gevieid van de afdeeling van Volksonderwijs. Dinsdagavond trad voor een geheel ge vulde zaal op mr. H. Smeenge. Woensdag avond voor een eveneens gevulde zaal mr. Oud. Zij verdedigden beiden de zaak van de openbare school. Behalve de redevoeringen dezer hoofdbestuursleden van Volksonder wijs werden ook door verschillende leden van de plaatselijke afdeelingen bijdragen tot het welslagen van de feestavonden geleverd Muziek, zang en voordracht wisselden elkan der af. Zelfs was een speciaal feestlied door een der leden geebmponeerd, dat onder groote bijvalsbetuigingen gezongen en her haald werd. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Catherina, d. van P J. Vonk en Ch. Jacobi Petrus, z. van T. B. de Jong en J. Balvert (wonende te Al phen a. d. Rijn) Levenloos geboren kind van K. de Koning en A. A. van Eijk. Getrouwd: W. Boer 29 j. en H. H. Schin kel 26 j. Ph. de Bruijn 32 j. en E. Bate laan 26 j. Loop der bevolking. In den loop dezer week hebben zich in onze gemeente gevestigd: W. A. Kranenburg, zonder beroep van Tiel L. van Dam, boerenknecht van Zeg veld A .Tuis, slager van Schoonhoven J. van Rooij en echtg., fabrieksarbeider van Den Haag M. A. Hage. dienstbode van Barwoudswaarder J. M. Klein jan. chauf feur van Alphen a. d. Rijn N. de Bruijn, dienstbode van Alphen a. d. Rijn P. de Hertog, zonder beroep van Nieuwkoop A. Schuring, dienstbode van Westerbork J. Pouw, decoratieschilder van Kamerik. Inmiddels vertrokken: A. Batelaan, zonder beroep naar Noordwijk A. Sterk, zonder beroep naar Rotterdam H. van den Beu kei, zonder beroep naar Woerden K. Mar cus. dienstbode-naar Langeruigeweide J. van Dijk, boerenknecht naar Langeruige weide. In de maand November zijn aan het gemeentelijk slachthuis alhier geslacht: 181 koeien, 49 varkens, 7 paarden, 145 gras- kalveren, 745 nuchtere kalveren, en 13 schapen en geiten, terwijl voor huisslachting nog 36 varkens zijn geslacht. Gevonden voorwerpen: geene. Verlo ren: een portemonnaie, inhoudende f. 1.60 en 3 sleutels. Inlichtingen ter gemeente secretarie. Door de naaivereeniging „Tryfosa" zijn in den loop dezer week 169 kleeding- stukken uitgedeeld. Deze werden door 59 ge zinnen in ontvangst genomen. De R.K. St. Elisabethsvereemging hield dezer dagen een uitdeeling van de door haar vervaardigde goederen. Bij de invallende koude komen deze nu heel wel tepas, 320 kleedingstukken werden uitgedeeld Onder leiding van den heer P. G. den Broeder werd Woensdagavond reed9 het Kerstfeest van de Zondagschool „Jachin" in de Geref. Kerk gevierd De heer C A. P Hoogteijling vertelde het Kerstverhaal waarna de héér P. M. Smit een geschiedenis vertelde, die mei het Kerst feest in verband stond De dames-leidsters zorgden voor zangstukjes onder leiding van den heer .1 Maaskant. Overigens werden door de aanwezigen liederen gezongen er werden geschenken en versnaperingen uit gedeeld. 'De avond verliep geheel naar wensch. BOSKOOP. Tooneelclub JD. Z. T. Sf' Voor een stampvolle zaal gaf gister avond de geheelonthouderstooneelclub „Den zwakke tot Steun", ,.D. Z. T. S." in hotel ,jK'laa9sen" een tooneelavond. Opgevoerd werden de tooneel stukken „De Meid" en „De Biand in de Jonge Jan", beide van Herman Heijermans. Dat de opgevoerde stukken goed insloe gen, bewees de stille in de zaal tijdens het I spel en het langdurig applaus na elk b*- I drijf. Er werd over het algemeen goed ge-' j speeld. Een gezellig bal besloot het geheel. Noodlanding van oen Pandervliegtuig. Gistermorgen omstreeks 11 uur is een Pandervliegtuig, gemerkt P.H.-A.D.W. van de Nationale Luchlvaartschool te Rotter dam, bestuurd door den heer v. Graft we gens een motordefect genoodzaakt geweest een noodlanding te maken op een weide aan den Reijerskooperweg onder deze gemeente. Persoonlijke ongelukken hadden hierbij niet plaats, terwijl het vliegtuig onbescha digd bleef. Boskoop's Strijkorkest. I Onder leiding, van den heer Max Weil, I heeft Bcskoops-Strijkorkest ,,B. S O." Woensdagavond in holel „Klaassen" haar eersten concertavond in dit seizoen gegeven. Zooals wij dat bij concerten van ,.B. S. O." gewend zijn, was er wederom zeer veel be langstelling. Do uitgevoerde muzieknum mers stonden weder op een hoog peil, en ge tuigden van een goede leiding en ernstigea studie. Het applaus, na elk nummer was dun ook ten volste verdiend. Een gezellif bal besloot den avond. Samenkomst Chr. J ongel. ver. „Samuel". De ChT. Jongel. Vereen. „Samuël" heel Woensdagavond in het gebouw „Salvatof haar 31ste jaarvergadering gehouden. De oproep van het bestuur om dezen feest avond mede te vieren, was door begunsü gers (sters) en andere belangstellenden nie onbeantwoord gebleven. Nadat de vergadering op de gebruikelijk wijze door den voorzitter was geopend wen overgegaan tot de afwerking van een rijl voorzien programma, hetgeen bestond ui muziek, zang, samenspraken enz. Na afloop en sluiting door den voorzitle keerde een ieder hoogst voldaan huiswaarts WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacob Frederik, z. van F. tal Griethuizen en T. Gh. van Spengen. Bij de herkeuring van trekhonden, kar ren en tuigen werden ter keuring aang^ho den 6 honden, 5 karren met tuig. Hiervai werden afgekeurd één hond, één kar ei één tuig. De keuring werd bijgewoond dco een inspecteur van de dierenbescherming. In het gezin van den heer M. den 1 ie een geval van roodvonk geconstateerd. g REEDS VEEL BELANGSTELLING GELUKWENSCHEN DER EAAGSCHE KOOPLIEDEN. Gistermiddag te drie uui werd in het ge bouw van de N.V. Tuinbouwveiling „Al phen a. d. Rijn" de eerste melkveiling ge houden. Zoowel van de zijde van de ver- koopers als koopers bestond voor deze eterste veiling veel animo en belangstelling Voor den aanvang der veiling heette de voorzitter der melkveiling de heer D. M Binnendijk allen hartelijk welkom en spray den wen-sob uit, dat de "eiling spoedig tot groei en bloei zal komen De kassier-boekhouder de heer Kroon sprak eveneens een kort welkomstwoord en deed vervolgens mededeeling van de vei lingsvoorwaarden, terwijl tevens door he,.* verschillende vragen omtrent de voorwaar den, gesteld door koopers en verkoopers, der werden beantwoord. Na-mens de Haagse kooplieden werd vervolgens het bestuur melkveiling met de oprichting dezer ling gecomplimenteerd, waarbij werd uitgesproken, dat ook spoediig melkveiling levensvatbaarheid zal VI te 'bezitten. Vervolgens werd een e stratie gegeven omtrent de wer'ing electrische veilingsklok, waarna tot eigenlijke veiling der melk *er gaan. Geveild werd 8560 'iter nie 1 werd afgedrukt op plm 9.5—10 ct. P Xa afloop der veilinp vai jf gedaan, dat met het oog op QU(jen Je volgende veiling zal worden ge §9 volgende week "Vrijdag des namiddag 6 uur. 2—1

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 14