Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 December 1929 Tweede Blad No. 21397 BINNENLAND. Nederland en de nacht- UIT DE OMSTREKEN. HET MTLLIOEKEX-TRANSPORT VEILIG TE LONDEN AANGEKOMEN. Ondankiden storm is het s.s. „Leonardo da Vinci" met zijn kostbare lading schilderijen voor de groote Londensche tentoonstelling van Ilaliaansche kunst, behouden in Engeland aan gekomen. Rechts: HOOGSTWAARSCHIJNLIJK TENGEVOLGE VAN DEN STERKEN WATERDRUK is in den nacht van Donderdag op Vrijdag de dam wand, welke de werken van de nieuwe Bin nenhaven te Scheveningen van het ververschingskanaal scheidt, doorgebroken, tenge volge waarvan de Binnenhavenwerken zijn ondergeloopen door het binnenstroomendc water uit het ververschingskanaal. Door spoedig ingrijpen kon erger voorkomen wor den. De herstellingswerken zijn in vollen gang. Mr. G. T. A. SCHIM MEL- PENNINCKf n den Dolder (prov. Utrecht) is gigteren «teling overleden jhr. mr. G. J. A. Schira- «lpenninck, oud-burgemeester van Rhenen •'■lid van de Tweede Kamer en oud-lid 1 Provinciale Staten van Utrecht. Hij B officier in de orde van Oranje-Nassau. begrafenis is bepaald op Dinsdag half- a op het oude kerkhof te Rhenen. VLIEGDIEN STE! NAi ÏN. DE POSTVLUCHTEN. Het vierde retourvliegtuig is gistermidlag Schiphol aangekomen. De bemanning tf'ond uit de piloten Beekman en Van Dijk den mecanicien Buitenhuis, terwijl ook Jongbloed aan boord was. terugreis is in tien dagen volbracht. ■•ierhandelingsplannen en voorbereidingen Op de vragen van het Tweede Kamerlid, r beer ir. Van der Bilt, in verband met verlichten der routes van nachtlucht- .f ldiensten, heeft de minister van Water- a' o.m. geantwoord, dat, voor wat betreft exploitatie van luchtlijnen bij nacht, en zeker voor wat betreft de landen van est-Suropa, gesproken moet worden allereerst proefstadium. '1 de besprekingen met deskundigen om- 1 net nut van verlichting van lucht- is van sommige zijden de meening Hoi v°°ral in landen, waar veel mist 'jl nu* ^er verlichting aan twijfel is. Men grondt dien twijfel op de t£ndi&eid; dat de zichtbaarheid van de :uen tij nevelig weer en mist zeer snel vi-kl ?lerk vermin<3ert. Dit overigens tike nel e feit is bevestigd bij een lang- hier te lande gehouden proef op v! met verschillende systemen 'erlichling van luchtroutes. vl8Vo^ daarvan zou juist in^ die om- waarin aan de beveiliging tookJHi^de! van route-aanwijzing de behoefte zou bestaan, het rende- ^^ner routeverlichting zeer gering zijn tij helder weer, bepaaldelijk ten aanzien van trajecten, welke voeren over bevolkte streken, langs spoorlijnen, wegen en waterwegen, alsook in verband met de bestaande navigatie-methoden en hulpmid delen. de verlichting als route-aanwijzing niet onmisbaar zou zijn. Deze deskundigen vragen zich dan ook af, of de beveiliging niet veel meer moet worden gezocht in de richting van radio- i peiling en radiobebakening. Naar het oor- j deel, waartoe men hier te lande den laat- sten lijd gekomen is, zou de oplossing voor het tegenwoordige dienen te worden gezocht in toepassing van beide hulpmiddelen, die elkaar naar gelang van de omstandigheden zullen moeten aanvullen. De omstandigheid, dat de luchthavens van Amsterdam en Rotterdam reeds voor landingen bij nacht toegerust zijn, maakt het geenszins overbodig, dat met beide ge meenten overleg wordt gepleegd, over de wijze, waarop de luchtweg voor nachtdien sten zal worden aangeduid en beveiligd. In tegendeel behooren deze heide steden onder de voornaamste belanghebbenden te (wor- den gerekend In de periodieke luchtvaartconferentie van dit jaar te Brussel en te Zürich heeft men besprekingen gevoerd over de verlich ting van eenige luchtroutes. Daarbij kwam ter sprake de inrichting van de nachtroutes BerlijnAmsterdam en BerlijnBrussel Parijs, welke voor een deel over Neder- landsch grondgebied zullen loopen. Met de Duitsche luchtvaartadministratie worden onderhandelingen gevoerd omtrent systeem en aansluitingspunt van de route BerlijnAmsterdam en over de mogelijk heid van verlichting der route van Ham burg naar de Nederlandsche greng op de lijn Malmü-Amsterdam. In beginsel is van Duit sche zijde besloten over te gaan tot verlich ting van de route BerlijnHannover tot de Nederlandsche grens in de verwachting, dat de Nederlandsche regeering het gedeelte van de route van de grens tot Amsterdam van verlichting zal voorzien. Ten aanzien van de route van ons land over België naar Engeland werden in Sep tember 1928 in een der periodieke conferen ties besprekingen gevoerd ten behoeve van luchtdiensten van de K. L. M., welke gedeel telijk bij duisternis zouden worden gevlogen. Daarbij werd van die landen de noodige medewerking verkregen. Voorts deelt de minister mede dat ver wacht wordt, dat de route van den mond van de Schelde over Rotterdam en Amster dam naar het oosten reeds in 1930 over de eeheele lengte van een gedeeltelijke ver lichting zal zijn voorzien, terwijl het dan nog ontbrekende in 1931 gereed zal kunnen zijn. mits daarvoor tijdig de noodige gelden beschikbaar zullen zijn gesteld. DIRECTEUR- HOOFDUITVOERDER DER ZUIDERZEEWERKEN. De directeur der Gemeentewerken te Den Haag, de heer ir. J. Lely, heeft den Gemeen teraad medegedeeld, dat de Raad van Pe stuur der Mij. tot uitvoering van Zuiderzee werken (M.ÜJZ.) hem met ingang van 1 Maart a.s. benoemd heeft tot directeur- hoofduitvoerder dier Maatschappij. RIJDEND SPOORWEGPERSONEEL EN DE INKOMSTENBELASTING Op vragen van het Tweede Kamerlid van Braambeek: Is het juist, dat van het departement van financiën de opdracht is uitgegaan aan de Nederlandsche Spoorwegen om ten behoeve van de inkomstenbelasting ook op te geven het bedrag, dat het rijdende spoorwegperso neel aan zoogenaamd urengeld bij verblijf buiten de standplaats ontvangt? Is den minister bekend, dat in eenige in specties een derde deel van dit urengeld als zuivere verdienste in rekening wordt ge bracht, hoewel toch deze inkomsten als zui vere vergoeding wegens te maken onkosten worden toegekend? Wil de minister maatregelen nemen, dat dit toch zeer laag gestelde urengeld (7 ct. voor dag- en 30 ct. voor nachturen) in het vervolg n-iet meer als inkomen wordt aange merkt? heeft de minister van financiën geant woord: I en II. Deze beide vragen worden ont kennend beantwoord. III. De Ilooge Raad heeft bij arrest van 27 September 1922 (Beslissingen in Belasting zaken No. 3128) beslist, dat vergoeding voor reds- en verblijfkosten wegens dienstreizen als opbrengst van onderneming en arbeid moet worden aangemerkt, voor zoover daar uit voordeel is genoten. Vermits den ondergeteekende uit de be treffende regeling gebleken is, dat aan het in deze vraag bedoelde urengeld de bedoe ling ten grondslag ligt, slechts de werkelijk gemaakte onkosten te vergoeden, en dan ook aangenomen mag worden dat het rij dende spoorwegpersoneel daaruit geen voor deel geniet, zal hij de aanslag-regelende ambtenaren aanschrijven, dat het genoemde urengeld bij de bepaling van het inkomen buiten beschouwing kan worden gelaten. CONSUMPTIE-IJS. Naar aanleiding van wat de Warenwet voorschrijft ten aanzien van consumptie-ijs heeft het dagelijksch bestuur van den Ned. Bond van Marktkoopliedenvereenigingen een onderhoud gehad met den minister van Arbeid, H. en N. De minister verklaarde, bij zijn oordeel te blijven, dat centrale bereidplaatsen het meest gewenscht zijn. Op een verzoek om een dispensatietermijn van een jaar, kon de minister, naar gemeld wordt, geen defi nitief antwoord geven. VERSPREIDE BERICHTEN. De verkoop van den luxe-reisgids der Yereeniging van personeel in dienst van de Ned. Spoorwegen ter bestrijding dër Tuber culose (Winterdienst 1928-"29) leverde een voordeeiig saldo van ruim f.600 op. RIINSBURG. Vergadering Bloembollencultuur. De afd. Rjjnsburg van de Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur vergaderde gisteren avond bjj den heer H. Coster alhier. Na opening van de vergadering door den voorz., den heer S. Schoneveld, las de se cretaris, de heer J. H. den Haan de notulen der in het voorjaar gehouden vergadering. De heer D. van Egmond Nzn. verzocht daarin een kleine wijziging aan te brengen, waarna zij onder dankzegging van den voorz. werden goedgekeurd. Ais ni6uw lid der vereeniging werd door den heer D. v. d. Eijkel Gzn. voorgesteld de heer G. van Delft Tzn. Koestraat, tot wiens toelating met algemeene stemmen be sloten werd. In bespreking kwam de beschrijvingsbrief voor de 162e Algemeene vergadering. Ter vervulling van de vacatures in het hoofdbestuur, door het aftreden van dehee- ren EL M. Rurjsenaars en J. Valkering Tzïl, die Diet herkozen kunnen worden, zijn door de vergadering candidaat gesteld de hee- ren Jos. M. J. Braam te Heemstede en W. Kooiman P.Pzn. te Andijk-Oost De voorstellen van het hoofdbestuur tot wijziging van de statuten, welke wijzigingen allen het scheidsgerecht betroffen, werden Ua toelichting door den voorz., z.h.s. over genomen. Een voorstel van de aid. Oegstgeest en Omstr., houdende verzoek aan het hoofd bestuur in het handelsreglement ook bepa lingen op te nemen betreffende den z.g. mudgoedhandel, lokte eenige besprekingen uit. Algemeen bleek men van oordeel, dat het wenschelijk was bepalingen hiervoor vast te stellen, dooh omtrent de kwestie of dit moet worden een handel naar ronde maat, hoeveelheid of gewicht, liepen de meenin- gen eenigzins uiteen. De heer J. v. d. Ploeg voorzag in den handel naar het gewicht, een groote toena me van het voor het scheidsgerecht te bren gen zaken. Het overgroot© deel der aanwezigen ech ter ^neende dat door handel naar het ge wicht^ die ook bij de narcissen gebruikelijk is, veel moeilijkheden voorkomen worden. De afdeeling sprak zich utt vóór net tref fen van bepalingen in dien geest. Als afgevaardigden naar de Algemeene vergadering werden door het bestuur voor gedragen de heeren Alb. D. den Haan en J. Hevmskerk. Laatstgenoemde werd met meer derheid van stemmen gekozen, en nam do benoeming aan. Bjj de rondvraag vroeg de heer G. v. d. Eijkel Nzn., of het niet wenschelijk was, de uitspraken van het scheidsgerecht eerder te publiceeren, waardoor men beter op de hoogte bleef. De voorz. antwoordde, dat dit met groote moeilijkheden gepaard gaat. De uitspraken eischen veel voorbereiding, en speciaal wat de heer v. d. Eijkel zal bedoelen, de uitspra ken verband houdende met de vorstschade, hadden menige vergadering van het scheids gerecht veroorzaakt, teneinde diens houding te bepalen. Overigens i3 een vroeger be staande achterstand vrijwel geheel ingehaald. De heer J. v. d. Ploeg beentiseert het door het scheidsgerecht ingenomen stand- put izake de vorstschade. De voorz. betreurt dat eerst nu de be zwaren van den beer v. d. Ploeg tot uiting komen, nu een uitspraak is gedaan. Wanneer het scheidsgerecht daarvan eerder op de hoogte was geweest, had dat misschien in vloed kunnen hebben op de meening der leden, al is de voorzitter persoonlijk, ook na het betoog van den heer v. d. Ploeg, nog mei overtuigd, dat diens standpunt juister is, dan die van het scheidsgerecht. Overigens staan den heer v. d. Ploeg mid delen ten dienste, o.a. door middel van het orgaan, van zijn inzichten blijk te geven. De vergadering werd hierna door den voorzitter met een woord van dank aan de aanwezigen gesloten. Ten slotte werd nog een verloting gehou den van vele fraaie prijzen. OP 19 DECEMBER a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat bij de Yisschershaveri te Scheveningen een bijkantoor der telegrafi o werd geopend, bestemd voor het radio- telegrafisch verkeer met schepen op zee. R et station Scheveningen-Haven met anten- nestellingen in 1910 in dienst gesteld.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5