UIT HET PARLEMENT. ZWAAR WEER OP DE MAAS TE ROTTERDAM. Op den achtergrond de „Insulinde", die door 12 sleeptooten naar het Wil tondok wordt gebracht. onzen parlementairen medewerker.) DEN HAAG, 12 December 1929. Onderwijsbegrooting Wettelijke ingen op het bewaaischoolonderwij» (jewenscht Minister Terpstra aan het woord. de Tweede Kamer hedenmiddag de Rooting van Koloniën, op verzoek van communist Wijnkoop in stemming ge- aangenomen had met alleen dezen r'e?en9temmer, heeft zij de behandeling de Onderwijsbegrooting voortgezet. Het sprekers, dat Woensdag het debat pftopend, is heden door vele anderen ge il. De eerste was de heer Tilanus (C.-H.), meer aandrong op wettelijke be llen op het bewaarschoolonderwijs, op- Tan het zoogen stopwetje, dat de van het nijverheidsonderwijs be- en herziening van de onderwijs- nRem volgde de heer Van Wijnbergen L die de meeste wenschen van den Tilanu? onderschreef daarnaast ook "is? regeling van het buitengewoon s vroeg, terwijl hij aandrong op sub- °r,ri? van het bijzonder hooger onder- I [t J^Lingbeek CH G. S. P.) had het over de salarieering van de reli- 'ndenviizers en wijdde zóó daar- dat de Voorzitter hom er aanmoest herinneren, dat hij buiten de orde ging; de heer Wijnkoop heeft ons onder meer verrast met de mededeeling, dat de Russische onder wijzers het beter hebben dan de Nederland- sche. Prof. Visscher (A.-R.) klaagde over de duurte van den scholenbouw en over het chaotische karakter van ons hooger onder wijs enz. i-., Minister Terpsira. Met belangstelling zag men, niet enkel op de banken der Kamer, doch ook op de tri bunes, uit naar het antwoord van minister Terpstra. Men was benieuwd hoe hij. nog onervaren in het parlementaire strijdperk, 1 het er af zou brengen. Zijn kleine, schijn- 1N DE HOOFDSTAD is de eerste „Watertram" ingevoerd, die de allures heeft van een gewone autobus. De bestuurder zit voórin, de passagiers op banken in rijenclaxon, richtingwijzer, dashbord, alles gelijkt op de autobus. DE BEKENDE BEVORDERAAR VAN DEN VOLKSZANG, Arnold Spoel, zal bij gelegenheid van zijn 709ten verjaardag te den Haag gehuldigd worden.. DIE DEN" STAND VAN DE THEEMS CONTROLEERT. Ieder uur wordt van Rijkswege aan de Theems de stand van het water opgenomen. Deze week was het water tot 36 inches boven normaal gestegen, een recordhoogte. baar ietwat schuchtere figuur, deed de ver wachtingen niet buitengewoon hoog gaan. Het is meegevallen. De minister moge een nieuweling wezen in de parlementaire arena, zoo buitengewoon vreemd gevoelde hij zich niet of hij had de terminologie van de omgeving reeds aardig te pakken en hij sprak reeds van „in nadere overweging ne men", van „nader advies inwinnen", van „later aan de orde komen", alsof hij reeds lang achter de groene tafel had gezeten. Intusschen kon men bemerken, dat hij van de zaken goed op de hoogte was en zich niet van de wijs liet brengen door de vele wenschen, welke men tot hem had gericht. Hij begon met er terecht op te wijzen, dat deze begrooting niet door hem was opge steld, zoodat hij zich veel moest reservee ren. In hoofdzaak ontwikkelde hij evenwel het volgende programma: het bewaarschool- onderwijs moest inderdaad wettelijk worden geregeld, maar dat staat bij hem niet op het eerste plan. Er zijn nog heel wat plan nen, die op verwezenlijking wachten en alles kost geld. De Lager-Onderwijswet moet wat betreft de artt. 72 en 101 (schoolbouw en exploitatie) dringend worden herzien ter be strijding van misbruiken doch hij wacht op de verschijning van het rapport der commis- sie-Rutgefs dat eerlang gereed komt Het Nijverheidsonderwijs wil h^ gaarne bevor deren, mits er behoorlijk geschoolde krach ten beschikbaar zijn Het is evenwel moei lijk de opleiding daartoe te regelen De mi nister wil gaarne zelf een onderzoek instel len naar den besten weg voor een persoon lijke opleiding, om dan nog na te gaan, hoe de organisatie tot stand is te brengen. Uit breiding van het nijverheidsonderwijs is in derdaad dringend gewenscht, maar men moet rekening houden met de financiën. Tegen het stopwetje bestaan zeker ge gronde bezwaren, vooral bij het bijzonder onderwijs, maar een rem tegen al te groote uitbreiding i9 onmisbaar. Misschien is die evenwel in de wet zelve aan te brengen en dan kan het stopwetje verdwijnen. Een re geling van het Lyceum-onderwijs komt eerst later aan de orde. Wat het buitengewoon lager onderwijs betTeft, er worden reeds drie scholen gesubsidieerd, maar er komen nog meer in aanmerking. Wat aangaat het on derwijs aan schipperskinderen, dit wordt door de regeering steeds krachtiger gesteund. Voor het Hooger Onderwijs wil hij thans de dringendste voorzieningen treffen, maar op den duur zal een generale herziening van de wet op 't Hooger Onderwijs niet kunnen uitblijven Voor het oogenblik mag hij even- i wel daar niet aan denken. Uit den aard der zaak heeft de minister dit programma met den kabinetsformateur besproken sommige sprekers hadden daarover twijfel geuit en hij was vast voornemens zich daaraan te houden, zich daarbij stipt aan de wet te houden en niet uit het oog te ver liezen .dat de pacificatie op onderwijsgebied nieuwe toestanden had geschapen. Dat een ieder vrede had met dit pro gramma was niet te verwachten en de heer Ketelaar (V. D.) heeft aan zijn ontevreden heid over het z.i. weinig zeggende er van lucht gegeven. De heer Mnller (R.-K.) heeft daarbij nog gelegenheid gehad om met den minister te discussieeren over het spelling vraagstuk, en we hoorden, dat de minister per circulaire, na overleg met de inspecteurs aan de betrokken autoriteiten had laten we ten, dat hij wenschte handhaving van de spelling van De Vries en Te Winkel met eenige mitigatie op sommige punten, bui gingsuitgangen enz. Wat voor den heer Möl ler aanleiding was om te constateeren, dat we dan than9 drie spellingen er op na zullen houden: die van De Vries en Te Win kel. de Vereenvoudigde en die der onder- wijsinspecteurs Een inderdaad niet zeer ge- wenschte toestand! De Kamer is hierop overgegaan tot de be handeling van de afdeeling Hooger Onder wijs. Daarover ontwikkelde zich een niet onbelangrijke gedachtenwisseling, die allicht morgen interessanter kan worden. Do heer Van der Heide (S. D. A. P.) klaagde n.L. na op de instelling van een leerstoel voor het i Friesch te hebben aangedrongen over on geregeldheden bij den jongsten Groentijd. Mevr. Van Itallie-Van Embden CV -D.) drong aan op grooter vrijheid in eigen kring van de Universiteiten, prof Van der Bilt (Lib.) waarschuwde tegen de wijziging van het karakter onzer hoogescholen tot vakscholen en kwam daarbij op tegen het instituut van repetitoren Prof. Slotemaker de Bruine (C.-H.) eindelijk vermaande tot voorzichtig heid hij het toelaten van bijzondere leer stoelen. omdat dit allicht aanleiding geelt tot het misbruik, dat men personen, die feitelijk een anderen werkkring hebben een professoraat deelachtig doet worden, dat voor hen slechts een bijbaantje is. DE SCHADUWZIJDE VAN HET BUITEN LEVEN. Bij gebrek aan een auto. waarmede men een tochtje door het water moeilijk zou kunnen maken, is de buiten-wonende mensch bij de Theems nu genoodzaakt zich van een schuitje te bedienen, als hij ten minste op reis wil gaan.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5