ye Jaar^an» WOENSDAG 11 DECEMBER 1929 No. 21394 FICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. MUZIEK. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts P«r regel voor adverlentiên uil Leiden en plaatsen waar sfenlechappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere jivertenliën 35 Cts per regel Kleine Atvertrnliën uitsluitend bjj vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postreebt Voor evenlneele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 3 35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -f portokosten. ƒ018 „0.18 I nummer bestaat uit 0RIE Bladen EERSTE BLAD. WIJKGEBOUW STAALWIJK. DRANKWET. •gemeester en Wethouders van Leiden, en ter openbare kennis, dat A. P. ng9, te Leiden een verzoek heeft inge- >3 ter bekoming van verlof voor den wp van alcohol houdenden drank, ande- daa sterken drank, voor gebruilP ter van verkoop in het perceel Haar- ffstraat no. 52, alhier. 9121 A. VAN DE SAN DE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. den, 11 December 1929. N. Z. H. T. M. edriemaandelijkschc conferenties met de vakorganisaties. jslermiddag heeft wederom het gebrui- jke driemaandelijksche overleg tusschen directie der N.Z.H. en de drie Vakorgani- plaats gehad. In het geheel zijn der- onderwerpen behandeld, waarvan dit- de aard zoodanig was, dat de hespre ien niet van langen duur behoefden te erenscht is het gebleken, om naast de van het sinds kort in het leven ge- R.D.V.-instituut, de Commissie van plaatsvervangende leden aah te wij- in gemeen overleg werden. 3 personen te benoemd. ibleken is, dat er misverstand bestaan omtrent eene in Juni gedane toezeg- betreffende het vrijaf-zijn van sommige n onderhoudspersoneel van de remise bevaart op de beide Kerstdagen en jaarsdag; na een nadere uiteenzetting de directie is dit misverstand uit den feruimd. "-trent de behandeling van zaken in de 'ommissies, waarin per organisatie ig hebben twee mdividueele leden en vertegenwoordiger van het afdeelingsbe- der vakorganisatie, is overeenstem- verkregen. igegaan zal worden, of de regeling voor i'teding- inspect ie in complex Leiden ge- gemaakt kan worden aan die in com- Haarlem, alsmede in hoeverre kan n nagegaan, dat die inspectie al of niet ensltijd geschiedt. de eerstvolgende herziening van het zal worden overwogen, of er aanlei- bestaat aan de wegwerkers, die het van „stratenmaker" verstaan, eenige Wing van bezoldiging toe te kennen. een uitvoerige uiteenzetting verklaart directie, om welke redenen de sneirem- 'Üelen van de daarvoor in aanmerking ode motorwagens zijn verwijderd en verwijdering in geen enkel opzicht aan T*iligheid afbreuk doet ,doch integendeel ^eilig-heid bevordert. ;gezegd is, dat deze uiteenzetting op- nen zal worden in het Maandblad voor personeel. overige onderwerpen zijn van minder prijken aard geweest, zoodat een bijzon vermelding daarvan achterwege kan m. IV fOSTVLUCHT NAAR INDIE. Directeur van het postkantoor alhier mode, dat 1 dezer het eerstvolgende Mg vertrekt van Schiphol naar Ned.- en tusschenliggende landen. De bus hoofdkantoor alhier^wordt in aan- op de verzending voor de laatste plicht op 12 dezer te 2.40 (de bijbus- JP 11 dezer te 22 u>. Het luchtrecht be- ;t JO cent voor briefkaarten en postwis- terwijjl voor de overige stukken tot en gram 40 cent, boven 10 gram tot en ?ram 75 cent en verder 75 cent per [farn verschuldigd is. Verantwoording luchtrecht boven het gewone port ^techieden zoowel door middel van ge- luchtpostzegels. De laatste zijn V. 'baar in waarden van f. 0.40, f. 0.75, f 4.50 en f. 7 50. Met de vliegtuigen ^ed-Indië kan ook correspondentie verzonden voor de tusschenliggende - Het voor die landen verschuldigde ^ht bedraagt: -"rïê15 cts. 20 gr. jjtanie en Perzië 30 cts. 20 gr. - fndiê (Birma inbegr.) 40 cts. 20 gr. Straits Settlements 60 cts. 20 gr. Bazaar ten bate van de nieuwe zaal. In het Wijkgebouw Staalwijk der Ned. Herv. Gemeente, Heerenstraat 45, is gister middag in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden, w.o. ds. Riemens en ds. Mee- ter door den wijkpredikant, ds. D. Kuilman een bazaar, waarvan de opbrengst zal strek ken ten bate van de meubileering der nieuwe zaal van het wijkgebouw voornoemd. Wie den toestand, zooals die jaren lang geweest is, heeft gekend, zal het met ons eens zijn, dat deze uitbreiding in een dringende be hoefte voorziet en ds. Kuilman heeft dat in zijn openingsrede nog eens duidelijk naar voren gebracht Nadat gemeenschappelijk gezongen was Psalm 84 3 schetste ds. Kuilman hoe reeds zijn voorganger, ds. Goethart, bij herhaling geklaagd heeft over de beperkte zaalruimte. En zoo langzamerhand werkt dit remmend op de ontwikkeling van het godsdienstig leven in deze wijk, want snr. kan de kinde ren niet opwekken om de kinderkerk te be zoeken en de ouders niet om de bijbel lezingen bij te wonenomdat er geen ruimte is. Het wijkbesluur was derhalve reeds lang doordrongen van de noodzakelijkheid van uitbreiding, doch alleen de middelen ontbra ken om den wcnsch in vervulling te doen gaan. Totdat eenige energieke bestuursleden hun schouders onder het werk zetten en een plan de campagne opmaakten, dat in de be stuursvergadering met algemeene stemmen werd aangenomen. En nog dienzelfden avond verklaarde het damescomité, dat de zorg voor de organisatie der theemiddagen en -avonden op zich genomen had, zich ook bereid een bazaar ten bate van het meubi lair der nieuwe zaal te willen arrangeeren. Beide, zaal en bazaar zijn thans klaar ge komen en spr. heeft er verbaasd van gestaan, dat in betrekkelijk korten tijd door de dames zóóveel is opgehaald Spr. is daar niet alleen het comité, maar ook de schenkers oud en jong, arm en rijk dankbaar voor en hij besluit met den wensch, dat de resultaten van deze verkooping niet alleen dienstig zullen zijn voor de meubileering, doch, dat het succes voor allen een spoorslag zal zijn om de geestelijk^ taak in deze wijk met ver dubbelde energie voort te zetten. Nadat ds. Kuilman in gebed was voorge gaan, werd de bazaar bezichtigd, welke m de nieuwe zaal is ondergebracht. En toen bleek ons, dat ds. K inderdaad met te veel gezegd had: er was alles, neen meer nog, wat men op een bazaar behoort aan te tref fen: een ruime sorteering in handwerken, kleeden en kussens, snuisterijen, lekkernijen en zelfs een afdeeling vaste planten-verkoop. Voorts de gebruikelijke attracties, zooals grabbelton, verlotingen, een touwtrektent of hoe een dergelijk établissement moge heeten. Maar deze bazaar zou geen echte bazaar zijn, wanneer er ontbrak de koffie- en tliee- schenkerij van de firma Wed. van Nelle, die de opbrengst van haar tentje geheel voor dit goede doel afstond. De prijzen van de vele voorradige artikelen zijn niet hoog, hetgeen, naar wij hopen, voor velen een reden te meer zal zijn om met bekwamen spoed hun schreden naar „Staal wijk" te richten. De bazaar is geopend heden van 21/*5 en 710 en morgenavond van 710 uur. VEREEN. VAN DEN HANDEL- DRITVENDEN EN INDUS- TRIEELEN MIDDENSTAND Causerie over den belastingophaaldienst. Voor een aantal leden van bovengenoemde organisatie heeft gisteravond in een der zalen van „Zomerzorg" de heer H M. de Reede, accountant te dezer stede, een cnu- serie gehouden over den belastingophaal dienst. Na een kort openingswoord van den voor zitter zette de heer De Reede de wordings geschiedenis van dezen dienst uiteen en zei- de, dat zijn snelle groei wel heeft bewezen, dat deze dienst ineen groole behoefte voor zag. Op 1 Januari 1929 bedroeg het aantal aangeslotenen 3200, op 1 November jl 3600 en op 1 December j.l 3719. een vooruitgang van meer dan 500 leden derhalve in nog geen jaar tijds. De toenemende populariteit van den ophaaldienst dankt hij in de eerste plaats aan den opzet. Het betalen van be lasting wordt den menschen tegen een mi nimale vergoeding gemakkelijk gemaakt en al voelden B. en W. niet veel voor de in stelling van een gemeentelijken ophaal dienst, aan deze particuliere vereeniging werd van gemeentewege toch een subsidie verleend. Ten slotte hield de heer De Reede een krachtig pleidooi voor aansluiting bij dezen dienst, wat vooral voor middenstan ders van groot belang is. Zoo kan de inkom stenbelasting betaald worden in 40 termij nen, de personeele belasting in 10 k 20 ter mijnen van minstens f 20 en de grondbelas ting in 20 termijnen eveneens van f. 20 af. Een hartelijk applaus dankte den spreker voor zijl), betoog. UITVOERING U. V. K. „Onder één dak". Ziet niet een ieder, die gisteren in de stampvolle Goncordia-zaal aanwezig was. nog dat prachtig moment voor zich uit Je tweede acte van Fabricius' bekend tooneel- spel, waarin de vader met opgeheven stok zijn kinderen vervloekt? Dal was voor ons het hoogtepunt van dezen avond: de heer J. J. Zitman was hier voortreffelijk, zoowel in het uitdrukken van machtelooze woede, als in houding en gebaar. Niet weinig droeg tol de spanning van dit oogenblik.zijn grime bij, de verbetenheid lag op de diepgegroefdo lijnen van dit gezicht, waarin de oogen fon kelden vol haat. De climax van deze acte werd volkomen bereikt en toen de pauze >n- ging, was een ieder er van overtuigd, dat dit gezelschap op hel groole concours le Hoofd dorp een groot 9ucces behalen zal. Wij kennen natuurlijk niet de capacitei ten der andere gezelschappen, die daaraan deelnemen zulten en willen ons dus ont houden van een voorspelling, wat betreft het veroveren van een prijs. Doch kunnen hier wel verzekeren, dat U. V. K zich met de uitvoering van dit drama overtroffen heeft: wij zagen de acteurs nog nimmer zoo goedl Er werd vlot en wat ons ditmaal bijzondar trof. zeer natuurlijk gespeeld. Deze uilvoe ring, blijkbaar bedoeld als generale repetitie voor Donderdagavond, wanneer men optre den zal voor een streng critische jury, be looft veel goeds. Meestal valt een generale repetitie in het water en wordt dan door een goede uitvoering gevolgd. Wij hopen nu maar niet, dat ditmaal 't omgekeerde zal ge beuren! „Onder één dak" is genoegzaam bekend, dan dat wij over den inhoud nader zullen uilweiden Slechts het een en ander over de spelers zij nog neergeschreven: De vertolker van de moeilijke vaderrol heeft in ieder opzicht voldaan. De heer I. Zitman, als de veinzende onderwijzer, was bijzonder goed in dictie, de heer G. Zitman behoefde niet voor hen onder te doen, al zouden wij nog wat soepeler spel en losser spreken wenschen. De beste was ontegen zeggelijk de heer Kooien als Jan de smid: hij heeft een alleraardigste uitbeelding ge bracht van den royalen en goedhartigen schoonzoon. De toon was goed gekozen en hij had met deze rol, die overigens reeds gauw een succes waarborgt, de lachers op zijn hand. Ook de vrouwenrollen waren goed verzorgd: wij noemen mej Zitmanvan der Linden (laat zij slechts op de woorden „er" en „het" niet al te zeer den nadruk legden), voorts de dames Schenkel, Beurze en Stavleu, die allen veel goeds te zien heb ben gegeven. Tenslotte de heer Gijsman als de notaris: ook hij 9loot zich wonderwel bij de anderen aan. In een woord U V. K. is ons dezen avond bijzonder meegevallen, men gaat gestadig vooruit Laat het publiek nu ook trachten niet op ongemotiveerde oogenblikken te lachen: er waren onder de jongeren weer velen, welke meenden te moeten grinniken, daar waar het allerminst van pas kwaml Zoo iets getuigt slechts van weinig begrip en staat dom! En ditmaal gaf het werkelijk goede spel men moet natuurlijk in aan merking nemen, dat hier dilettan'en op het tooneel staan! er toch geenszins aanlei ding toe. De décors waren naar den eisch ver zorgd: de kanarievogel piepte in de kooi. dat het een lust was! Men denke nog slechts aan de klok, die tikken moet en het verwis selen van de fotografieën. Wij wenschen en hopen voor U. V. K. op den grooten komen den wedstrijddag een groot succes! Deze zich ontwikkelende en uiterst ijverige tooneel- club verdient wel een prijs! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: L. Dekker, Steenstraat 57, Leiden, Sigarenwinkel. Uittredende eigenaar L. Dekker, dd. 1 Juli 1929. Wijziging han delsnaam thans: W. B. Dekker. Nieuwe eigenaar- W. B. Dekker, Leiden Leidsche Fabriek van Lampepit en Brei garen voorh. Firma Van 't Hooft en Co., Oude Rijn 29. Leiden. Uittredende commissarissen A. Dekker, Hilversum en U. Dekker Jzn., Hilversum. Nieuwe commissaris: G. H. Wis- senburgh. Leiden. W Overvliet. Kempenaerstraat 19. Oegst- geest, rijwielhandel. Overleden eigenaar: W. Overvliet, Oegstgeest, dd. 1 Dec. #1929. Wijziging handelsnaam, thans: Wed. H. J. OvervlietBouwmeester. Nieuwe eigenaar: Wed. H. .T. OvervlietBouwmeester Oegst geest Gevolmachtigde en procuratiehouder: J. W. van der Post, Oegstgeest. VOOR HOOGLEERAARS- BENOEMING BEDANKT. In verband met de mededeeling in de me morie van antwoord van den Minister van Onderwijs, betreffende de toekenning van een subsidie aan een op te richten instituut ter bevordering van de studie in het Chi- neesch kan thans worden bericht, dat dr. J. J. L. Duyvendak zijn benoeming tot hoog leeraar aan de Columbia Universiteit te New York heeft afgeslagen. EERSTE LEIDSCHE VER. VAN KANARIELIEFHEBBERS EN VOGELBESCH. „DE ZANGER" Bovengenoemde Vereeniging hield gister in gebouw „Prediker" Janvossensteeg, voor de leden een onderlingen zar.gwedstrijd van kanarievogels. In totaal waren ingezonden 115 vogels, verdeeld over vijf wedstrijdklassen. De jury bestond uit de heeren Joh, Zandvliet van <3en Haag en J. Willemstein van Dordrecht, keurmeesters van den Nederl. Bond voor Kanarieteelt en Vogelbescherming. De com missie voor dezen wedstrijd bestond uit de heeren J. Schouten, voorz J. W. van Heesi, Secretaris. Chr. Rijzevoort, penningmeester en P. C. Wansink. commissaris. De uitslag van dezen wedstrijd was als volgt- Klasse A. vier vogels eigen kweek 1929: lste prijs W. F. v. d. Reijden, 280 punten; 2de pr. H. J. Choufour. 267 p.; 3de pr. A. P. Hollemans. 230 p. Klasse B, twee vogels eigen kweek 1929: lste prijs J. Boom. 14-4 punten; 2dp pr. W. F. v. d. Reijden, 141 p.; 3de pr. W. F. v. d. Reijden, 135 p.; 4de pr. P. Boom. 132 p.; 5de pr. J. W. van Hees. 129 p.; Gde pr. .T. L. F v. d Meijden, 123 p.; 7de pr. P. C. Wansink. 120 p. Klasse C. een vogel eigen kweek 1929: lste prijs W. F. v. d. Reijden, 81 punten; 2de pr. J W. van Hees 69 p.; 3de pr. J. W. van Hees, 66 p. 4de pr. P. C. Wansink, 63 p.; 5de pr. P. C. Wansink, 57 p., na loting; 6de pr. P. C. Wansink, 57 p na lo ting; 7de pr. J. Boom, 57 p.. na loting; 8ste prijs J Benning, 57 p., na loting. Klasse D overjarige vogels, eigen kweek: lste prijs H. J. Choufour. 87 punten; 2de pr. W F. v. d. Reijden. 78 p.: 3de pr. W. F. v d Reijden. 75 p., (na loting); 4de pr. H. J. Choufour, 75 p., na loting. Klasse E. open klasse: lste prijs A. P. Hollemans. 81 punten; 2de pr. A. P. Holle mans. 78 p.. na loting): 3de pr. J. H. Chou four. 78 p.. na loting); 4de pr. A v. d. Graaf, 75 p.; 5de pr. W. F. v. d. Reijden. 72 p. Voor de grootste inzending vogels: P. C. Wansink. 14 exemplaren. De hondsmedaille voor den meesterzanger 1929 van dezen wedstrijd werd gewonnen door den heer W. F v. d. Reijden, met 81 punten. AANBESTEDING. De commandant van het 6de R. V. A. heeft hedenmorgen op zijn bureau in de Doelenkazerne in het openbaar aanbesteed: de levering van hooi, stroo en turfstrooisel voor de paarden van genoemd Regiment ge durende het tijdvak van 1 Febr. 1930 t.m 30 April d.a.v. Er was als volgt ingeschreven: Hooi: Jan Omen en Zn., Oosterhout, 94V2 cent; Oerlemans en Zn., Vriihoeve- Capelle. 94 cent. Huisman en Lankhuizen Geertruidenberg 91 cent; fa. Taselaar, Rot terdam, 90 cent; Sroo: Gebrs. Blonk. Leiden, 54 cent. Turfstrooisel Fa. Arkema, Erica 21.2 ent; Verkoopbureau voor Turfstrooisel Rotterdam 20 8 cent, alles per 10 K.G, De levering werd aan de laagste inschrij vers toegewezen. De mail naar Ned. Indië vertrekt 24 uur later dan aanvankelijk was vastgesteld. Naar wij vernemen heeft zich een co mité van actie gevormd om te komen tot oprichting van een groote gemepgde Studen tenvereeniging. Het comité meent dat daar aan behoefte bestaat nu het aantal nihilis ten steeds toeneemt en het percentage stu denten. dat lid is van een studentenvereni ging gedurig kleiner wordt. Het ligt in de bedoeling een eigen sociëteit te stichten, een eigen orgaan uit te geven e.d Een 150-tal studenten heeft zich bereids als lid opge geven. In het comité van actie hebben zit ting mej M. Schild en de heeren J. Kips. J J. Spijkman. A Jansen, J. Drijvers. K. W. Wijbinga en R. M de Haan, vertegen woordigende alle faculteiten. Maandagavond 16 Dec. zal de heer Dr. P. H van der Hoog in het Leidsche Volkshuis spreken over „de bestrijding van geslachtsziekten." We kunnen hieraan toevoegen dat Dr. van der Hoog van dit onderwerp speciale studie heeft gemaakt, zoodat deze voor dracht in zeer bevoegde handen is. De politie alhier heeft onder verden king van de aanranding nabij den molen ..De Valk" te hebben gepleegd aangehouden den 17-jarigen L. B. De veelbelovende jongeling heeft een be kenten i< afgelegd en zal ter besohikking van de Justitie worden gesteld. BINNENLAND. De Arbeidsbegrooting goedgekeurd. (Uit het Parlement, 2e' Blad). Teruggave yan betaalde opcenten over partijen suiker, die op 1 Januari in ons land voorradig zijn. (Binnenland, 3e Blad). Verklaringen van een Belgischen chauf feur in verbend met den kindermoord te Rotterdam. (Gemengd, 2e Blad). Het eoc. democratische raadslid Olde- mans, uit Bodegraven, voor de Utrechtsche rechtbank. (Rechtzaken, 3e Blad). BUITENLAND. Het teruggekeerde kabinet Jaspax voor de Belgische Kamer. (Buitenl. le Blad). Het finantieele program der Duitsche re geering. (Buitenl. en Tel. le Blad). Het debat in de Fransche Kamer over de oorlogsbegrooting. (Buitenl. le Blad). Griekenland's president Kondoeriotis treedt af. (Buitenl. le Blad). KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Rndolf Watzke. Rndolf Watzke. Deze Poolsche barytonzanger is door d? natuur bedeeld met een zeer# mooie stem. welker klank op zich zelf reeds ongewone charme biedt. Rond en vol is zijn geluid en warm getint, geluid dat zonder meer reeds expressief vermogen bezit en waarvan men dadelijk voelt dat het de drager is van hel oerbeginsel aller muziek: klankschoonheid De stem heeft haar eisch gehad. Door voor treffelijke scholing heeft ze den hoogsten graad van ontwikkeling bereikt, is ze uit gegroeid lot het machtig orgaan, dat aller bewondering moet afdwingen. Het spreekt buitengewoon gemakkelijk aan en door de keelvaardigheid en het prachtig adem- gebruik van den zanger slaat het dezen in al zijn intenties ten dienste. StraalrecV zendt hij den geluidsstroom uit, vrij van elk ongewild vibrato. Zijn forto en zijn piano en alle tusschenliggende dynamische tinten zijn alle even fraai. Een enkel maal even wel ontsiert hij zijn for'o door meer van zijn stpm te eischen dan waartoe ze in staat is In de exclamatie van het ..Heraus heraus" in Odins Meere^-Ritt van Löwe i zag de zanger over het hoofd dat ook zijn i groote kracht grenzen heeft. In de voor- dracht van het lied heeft hij zich een mees ter geloond. Zonder van andere dan zuiver muzikale middelen gebruik te maken h'eeft 'hij de voorgedragen liederen van Brahms, Hugo Wolf en Löwe uit zoo uileenloopende gevoelsspheer ontsproten, elk zijn eigen ge voelsaccent gegeven en daarmede een bijna plastische uitbeelding, overtuigend tot ont roerend toe. Zijn voordracht, tot in de kleinste bijzonderheden bestudeerd en over wogen. maakt nochtans den indruk van spontanen zang en daarom vindt ze zoo ge makkelijk toegang tot hel hart van den toe hoorder, die met het lied meeleeft zooal9 de zanger ^r in leeft Zoo was er volmaakt con tact tusschen podium en zaal. En dit is het

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1