70ste Jaarvan? DINSDAG 10 DECEMBER 1929 No. 21393 fficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Ifi SCHEEPSVERBINDINGEN. OP DEN DAG VAN HEDEN MUZIEK. Het voornaamste nieuws van heden. LEID AGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis per regel voor adverlentiën uit Leiden en plaatsen waai agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere adverlentiën 35 Cts per regel Kleine Adverlentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35 per week /0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 18 Franco per post 2-35 -f- portokosten. nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden «ngen ter algemeene kennis: lat met ingang van Woensdag 11 Decern ed. iederen Woensdag, telkens van des Idags 23 uur, op het bureau van den reskundigen Dienst, Breestraat 119, ge heid zal worden gegeven tot inenting .herinenting tegen pokken; dat de inenting van kinderen beneden den ichtigen leeltijd op Woensdag 11 De- ,._er e k voor het laatst zal plaats hebben het Instituut voor Praeventieve Genees- aan de Boerhaavestraat No. 22 en ■na eiken Woensdag van des namiddags uur op het bureau van den Geneeskun- Dienst, Breestraat 119; dal geen gelegenheid meer wordt gegeven inenting en herinenting in het Elisabeths- aan de Oude Vest en in de Openbare ol aan de Heerenstraat. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, n, 10 December 1929. 9053 HINDERWET. ïrgemeester en Wethouders van Leiden igen ter algemeene kennis, dat'door hen J K. Polanen en rechtverkrijgenden ginning is verleend tot het oprichten van blikslagerij in het perceel Volmolen- cht No. 27, kadastraal bekend Gemeente len. Sectie B. No. 969. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. -den, 10 December 1929. 9052 almanak 1930 van het l. s.c. )p de gebruikelijke wijze heeft heden de lie voor den studentenalmanak van L.S.C. aan de daarvoor in aanmerking inden, den almanak 1930 uitgereikt, n blauwen omslag gebonden werk, dat geven is bij de firma S. C van Does- ffh. ziet er als steeds welverzorgd uit endig vallen direct de groote in zil- aangebrachte letters „Almanak C." met het corpswapen in het oog. Wel- &r laat deze aanwijzing thans met den igsten twijfel meer over omtrent den ud, maar overigens schenken de vorige en met alleen hei corpswapen ons letisch gevoel meerdere bevrediging, lijvige werk vangt, zooals te doen ge lijk, aan met een kalender, de ver ding der verjaardagen van het Kon. titulatuur, post- en telegraaftarieven, n van curatoren, hoogleeraren. privaat- en. eoruscommissiën, vereenigingen gezelschappen, met dikwerf geestige ealuurteekeningen verlucht. de jaarverslagen volgt het „In Memo- waarin de hoogleeraren van Vollen en on Bijvanck woorden wijden aan de Nachtenis van de ontslapen professoren Jentier Alting en P. J. Blok. i „Mengelwerk" bevat enkele bijdra- die aandachtige beschouwing over- zijn, terwijl do mixed pickles en d* aüjst der studenten een niet onaanzien- kel van dezen almanak completeeren. •- achterzijde van den omslag straalt -rva in luisterrijker glans dan ooit te- de deken van leiden. ID H de Bisschop van Haarlem heeft tot pastoor der parochie van O. L. j'-melvaart en deken van het dekenaat "A den zeereerw. heer A. H. M. J. pastoor te Velsen-Noord. nieuwbenoemde deken werd 14 Maart JAmsterdam flu Priester gewijd. géborén en op 2-4-jarigen r w ^twee jaar kapelaan te zijn geweest in I (Limb.) werd zijn-eerw. benoemd I ufraa'r aan het klein-seminarie „Hage- I welke functie hij tot 1923 heeft ver- Bo ird handelsregister H^er van koophandel. id- tiling; shoek en Kranenburg, Overrijn 28. 13 d. Rijn. Handel in bloembollen ^eekerij. „zang zit onze leus". Gisteravond hield de Chr. Gem. Zangver- eeniging „Zang zij onze Leus", haar recep tie ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan in „Patrimonium". De voorzitter de heer I. Delfos opende deze bijeenkomst, heette alle aanwezigen hartelijk wekom, en memoreerde het 10-jarig bestaan van „Zang zij onze Leus'Tot zijn spijt moesl hij berichten dat de directeur de heer A. Teljeur, niet aanwezig kon zijn door zijne drukke werkzaamheden. Temeer be treurde spr. dit. waar ook de heer Teljeur zijn 10-jarig jubileum als directeur van „Zang zij onze Leus" vierde, evenals eenige be stuursleden In het bijzonder liet de voor zitter naar voren komen de vele verdiensten van den heer J. J. v. d. Kamp als secretaris van „Zang zij onze Leus". Hierna werd gelegenheid gegeven voor de afgevaardigden, van Zusterverenigingen óm gelukwenschen aan te bieden. De rij van sprekers werd geopend door den heer G. Zit man als 2de voorzitter van den Ring Leiden en Omstreken van Chr. Zangverecnigingen, die na een gloedvolle rede aan het bestuur van Zang zij onze Leus een bloemenmand aanbood Hierna kreeg de heer W. Kreeft het woord, als voorzitter van den Bond van Leidsche Zangverenigingen en als voorzitter van het Mannenkoor „De Verenigde Zangers". In beide kwaliteiten liet hij uitkomen wat „Zang zij onze Leus" was en is voor Leiden, en stelde haar streven, de beoefening der kunst aan zusterverenigingen ten voorbeeld. Namens beide vereenigingen bocd hij een medaille aan. en sprak den wensch uit dat deze twee medailles een plaats zouden mo gen vinden tusschen de behaalde lauweren van „Zang zij onze Leus". De heer C. B. v. der Zeeuw als voorzitter der Chr. Zangvereniging „Halleluja", bood eveneens een bloemenhulde aan De Ver eenigingen „Ledagoh" en „Amicitia" lieten zich ook vertegenwoordigen door eenige be stuursleden en spraken hun gelukwenschen uit. Van de Chr. Zangvereniging „Ex Animo" was een schriftelijke felicitatie binnengekomen. De voorzitter de heer Delfos dankte allen voor de aangeboden gelukwenschen en ge schenken, waarna de eerewijn werd rondge diend. Hierna bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. De voorzitter deelde nog mede dat de uitgestelde jubileum-uitvoering zal plaafs hebben op Donderdag 16 Januari a.s. in de Hooglandsche Kerk. rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Leiden en zijn bij- i kantoor werd, in den loop der maand No vember, op spaarbankhoekjes ingelegd f. 1150.086.42 en terugbetaald f. 96.916.23 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f. 18.170.19. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 117. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge- I schreven nominaal f. 6600 en afgeschreven f 2300 Derhalve meer in- dan afgeschre- j ven f. 4300 Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 5. leidsche kappersclub „hulp en vriendschap" Be indeeling van de werktijden. In de bovenzalen van restaurant de „Har monie" werd gisterenavond een vergadering gehouden, uitgaande van de Leidsche Kap persclub „Hulp en Vriendschap", opgericht 29 November 1880, ter bespreking van de 53-urige werkweek in het kappershednjf De goed bezochte vergadering werd docr den voorzitter den heer T. J. Corne'lisse kort maar zakelijk ingelicht. De 53-urige werk tijd voor personeel in het kappersbedrijf weid door het bestuur als volgt over de na volgende dagen verdeeld Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag van 9 uur voorm. lot 1 uur nam. en van 3 uur tot 8 uur 's avonds; Donderdag van 8 uur voorm. tot 1 uur nam., des middags vrij. Zaterdag van 8 uur voorm. tot 10 uur 's avonds, met 1 1/2 uur schaft tijd. plus een 1/2 uur rusttijd. Na eenige discussie werd dit rooster met meerderheid van stemmen aangenomen, en besloten de lijsten, voorzien van handteeke- ningen den gemeenteraad aan te bieden, met verzoek in dien zin, den 53-urigen werktijd door de wet bepaald voor het kap persbedrijf vast te leggen. Met een woord van dank sloot de voor zitter deze geanimeerde vergadering. de leidsche padvinders. Het U-jarig bestaan. In een gehouden vergadering door het groepeomité van groep III, van de vereem- ging „De Leidsche Padvinders" werden do door de leiders ingediende voorstellen goed gekeurd. Breedvoerig werd besproken het voorstel om het 11-jarig bestaan van de groep feeste lijk te herdenken, door het geven van een uitvoering in de groote zaal cier Stads gehoorzaal. gevolgd door een bal in den Foyer In revue-vorm zal worden opgevoerd een stuk, betrekking hebbend op den zomer in Engeland gehouden jamboree. Verder geven welpen, verkenners en voortrekkers een en ander ten beste Deze feestavond zal worden gehouden op 24 December. Het groepeomité keurde dit voorstel met algemeene stemmen goed. eveneens het voorstel om geen loterij te organiseeren. Volgens de leiders mag van een loterij dan eenig geldelijk voordeel worden verwacht, de feeststemming heeft er echter te zeer onder te lijden. Per advertentie zaleerstdaags de regeling der introductie-aanvrage worden mede gedeeld. Ds Tjalsm'a, Rem. predikant alhier. zal a.s. Donderdag in de Remonstrantsche Kerk een voordrachtavond geven Hij zal voordragen het religieus-dramatisch spel van dr. L. .T. van Hoik, getiteld Het Ontoegan kelijk Licht, een spel dat hij zelf met enkele jongeren uit den Vrijz Chr. Jongeren- Bond eenige jaren gei eden in Gouda an andere plaatsen heeft opgevoerd. De voordracht zal voorafgegaan worden door een inleidend woord over „Religie en Tconeel" en over inhoud en strekking van het stuk. Voor verdere bijzonderheden zie adverten tie in dit Blad. Alhier werd opgericht de Accordeon- vereeniging D V. V. (Door Vriendschap Ver- eenigt), onder leiding van den hier ter sted? welbekenden accordeonspeler H. v. d. Vel den. Als voorloopige bestuursleden werden gekozen: P. Blankenstein, voorz., F. Zwa nenburg secr.. Utr. Jaagpad 100; J. v. d. Wijngaarden, penn. De repetities zullen worden gehouden m het repetitielokaal van J. v. Meizen, Bees tenmarkt Aan het wielrijdend politic-personeel I zijn electri9che fietslantaarns uitgereikt, j Voorheen waren de rijwielen niet van lan taarns voorzien. Het bericht in ons Blad van Donderdag j.l. betreffende een overplaatsing van re serve-le luitenant P. G. C. A. van der Speek Obreen, van het le reg. onbereden artillerie, bij het 6e regiment veldartillerie alhier, is nader gebleken onjuist te zijn. Deze reserve luitenant is sinds kort overgegaan bij het beroepspeTSoneel en te Gorinchem in garni zoen. Langzaam maar zeker gaan de winkel panden in de Korevaarstraat aan hun be stemming beantwoorden. Thans weer is in het perceel no. 7 een stofzuiger-centrale geopend. Deze centrale is een zusterzaak van soortgelijke bedrijven in Den Haag en Rotterdam en treedt op onder den naam Stofzuiger-centrale, voorheen J. Swier. De technische leiding van het Leidsche filiaal berust bij den heer J. Pensee], die op dit terrein reeds veie jaren werkzaam was. "Zoo als de naam reeds aangeeft, wordt hier geen bepaald merk naar voren gebracht, doch zijn alle bekende merken verkrijgbaar, ter wijl ook reparaties vakkundig worden uit geroerd. De winkel ziet er. zoowel in- als uitwendig, keurig uit en is een aanwinst voor den winkelstand in dit stadsdeel. De politie heeft wederom twee rijwie len in bewaring genomen, die onbeheerd op den openbaren weg werden gevonden. In den afgeloopen nacht werd door den nachtwaker van de N.V. Leidschen nacht- veil igbeiebdienst en controle een heerenrq- wiel onbeheerd gevonden, dat ten kantore Heerengracht 18 is gedeponeerd, waar het ter beschikking van den rechthebbende blgffc. De volgende passagiersschepen zijn Woens dag 11 December in radio-telegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kust- stations en via die stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld door de N.T.M. Radio-Holland. Chr. Huygpns. Port Sudan-Radio. Crynssen, Le Havre-Radio. Flandria, Scheveningen-Radio. Gelria, Junccao- Radio. Lndrapoera, Schev.-Radio. Joh. de Witt, Weltevreden-Radio. Kon. d. Ned., Schev.-Radio. Leerdam, Anvers Radio. Maasdam, S. Augustinus Radio. Maaskerk, Rugby Radio. Nickone, ld. Patria, Schev Radio. P. C. Hooft, id. Pr. a. Ned., id. V. Reosseiaer, Rugby-Radio Sibajak. Schf Radio. Statendam, id. Tambora, Metlan-Radio. Tjerimai, Schev.-Radio. Veendam, Louisburg-Radio Vas. Zeelandia, Rugby- Radio. is het 125 jaar geleden, dat de Fransche romanschrijver Eugène Sue te Parijs geboren werd. Zijn boeken, waarvan wij „Les Mystères de Paris" en „Le Juif errant" noemen, maak ten indertijd grooten opgang. Zij zijn melo dramatisch, vol intrigues k la Dumas Père, en vormen het prototype van de ellenlange romanfeuilletons der moderne volkskranten. Vele romans heeft hij geschreven. „sempre crescendo." Men kan een Sempre-concert van uit tweeërlei gezichtspunt beschouwen: voor eerst als uiting van Muzikaal leven onder de j Leideche studeerende jongelingschap, ten andere als element van het openbare mu ziekleven der sleutelstad. Het eerste betreft het interne, het laatste het externe beginsel van ons befaamde „studenten-muziekgezel schap". Het belang van het eerste is ïndis- cutabel. Veelzijdigheid in de ontwikkeling van den jongen academieburger is niet denk baar zonder gelegenheid tot practische mu ziekbeoefening. En deze kan al haast niet beter worden gediend dan door een werk zaam aandeel te nemen bij de uitvoering van orkestwerken. De ernstige muzikale jongelui zullen het als een voorrecht waardeeren, ge durende enkele jaren van hun leven daaraan te hebben mogen meewerken. En de invloed die er voor hen van die medewerking uit gaat blijft niet beperkt tot de enkele jaren van hun lidmaatschap. Dit interne beginsel heeft van den aanvang van Sempre-Cres- cendo gegolden en op den huidigen dag moge •het nog sterker gelden dan ooit te voren, nu van alle kanten vijanden dreigen (radio, gramophoon) die de jeugd afhouden vai\ de eenig mogelijke manier om begrip van en inzicht te krijgen in de muziek, dat is: daadwerkelijke beoefening. Als symp toom van muzikaal studentenleven was de uitvoering gisteravond in de Gehoorzaal een verheugende gebeurtenis. Daar is met alle toewijding gemusiceerd, daar is ernstig voor bereid (al zal de heer Koeberg tegen dit laatste allicht eenige bedenking hebben) daar was vreugde aan den arbeid. En het lijdt geen twijfel, dat de vele officieele be zoekers (rector magnificus, professoren) even als de buiten de academie staande toehoorders zich zullen, hebben verheugd over den geesrt, die vaardig bleek over de musiceerende studenten. Heeft zich het belang van S. C. naar deze zijde toegespitst, gedurende de eeuw van zijn bestaan het aardige oude vaandel op het podium vermeldt als geboortejaar 1831 19 zijn plaats in het openbare muziekleven merkbaar verschoven. Het is opgericht in een tijd toen het woond dilettant nog lief hebber beteekende zonden den bijsmaak der geringschatting, die men er thans aan verbindt, toen het nog niet zoo lang geleden was, dat Boccherini zijn strijkkwartetten opus 1 opdroeg „ai veri dilettanti e cognosci- tori di inusica". toen (goed geschoolde) dilet tanten een plaats innamen in het actieve muziekleven van centra als Weenen en Londen en toen in ons land de voortreffelijke beroepsorkesten van tegenwoordig nog niet bestonden. Dat beteekent dat men vroeger naar een Italienische symphonie van Men delssohn kon luisteren zonder aanstonds van de muziek afgeleid te worden door een zich opdringende behoefte aan vergelijking met een ander orkest dan dat men op het oogenblik hoorde. Thans, nu ieder volop de gelegenheid heeft om orkesten te hooren van vrijwel volmaakte verfijning, (wat. muzikaal gesproken, nog niet in ieder opzicht winst beteekent) kan men het vergelijken niet meer laten. Wie deze booze, schoon vergeef lijke, aanvechting het best baas kan blijven toont zich wijs. De wijze oordeelt over de Sempre-prestatie anders dan de minder minder wijze: anders, niet milder. Trachten wij, voor een oogenblik althans, wijs te zijn. Dan viel er in de evengenoemde symphonie, in de Freisohütz-ouverture en in den Hon- gaarschen marsch (Beriioz) zeer veel te ge nieten, in aanmerking genomen, dat op het slrijkerskoor vooral in Mendelssohn zware verplichtingen van fijn en geacheveerd spel rusten, waaraan in menig opzicht is vol daan. En waar al een aanmerking zonder vergelijking, zie boven gerechtvaardigd zou zijn, daar wordt die op den voet gevolgd door de opmerking, dat de dirigent er bui tengewoon den slag van heeft om door Schwung, door geestdriftige voortvarend heid. de zwakke plekken te bedekken. Inder daad dwingt het bewondering af wat Koe berg met Sempre weet te bereiken. Stefi Geyer, de befaamde Hongaarsche violiste, heeft aan het concert luister bijgezet door de nobele vertolking van Mendelssohns nobele concert. Dat was spel. ingegeven door de zuiverste muzikaliteit, dat was spel waar een karakter uit sprak. Vrij van alle virtuoze gedoe, vrij ook van elk zweem van senti mentaliteit, gezond in het teerste cantilene, prachtig geaoheveerd in de bewegelijke figu- binnenland. Voortzetting van het debat over de Leidsche Stadhniskwestie (3de Blad). Verschenen is de memorie van antwoord over de begrooting van defensie; de minister zal geen medewerking ver'eenen tot vermin dering van het jaarlijksch in te lijven con tingent (Binnenland, 1ste Blad). Het spoorwegpersoneel krijgt een extra- uitkeering (Binneitfand, 1ste Blad). De gevolgen van den storm; het vergaan van het dok; relaas van een overlevende. (2de Blad). De berooving van een banklooper te Am sterdam blijkt gefingeerd te zijn (Gemengd, 2de Blad en Laatste Berichten, lste Blad). buitenland. Bu'garije vraagt een moratorium (Buitenl., lste Blad). Verdere afbrokkeling der Dnitsch-natio- nale partij (Buitenland, lste Blad). Ernstige spoorwegramp in België. (Tel., lste Blad). ren heeft ze viool gespeeld, het onsterfelijke werk waardig. De ouderen van dagen, en ook wel de jongeren, hebben hun ooren nog eens gestreeld gevoeld door de delicate voor dracht van een bekend stuk uit de oude doos: Ballade en Polonaise van Vieuxtemps. Zooal9 Stefi Geyer dit met verheven gratie speelde, bleek het oude repertoirestuk nog veel te goed om voor altijd te verdwijnen. Met beide nummers behaalde de sympa thieke violiste een groot succes en de fraaie bloemen, die haar werden aangeboden waren welverdiend. Koeberg toonde in de begeleiding der soli zijn groote muzikaliteit en niet minder zijn slagvaardigheid Ook hij en het orkest werden warm toegejuicht. De praeses van Sempre ontving aan het slot vele kransen van Collegium. Vereni ging van Vrouwelijke Studenten en zuster verenigingen van elders. DE HEER G. LUBBE VRAAGT ONTSLAG. Door den heer G. Lubbe te Oegstgeest is tegen 1 Januari a.s. ontslag verzocht als secretaris-penningmeester van den Ouden Hof en Maredijk che po.ders. Sedert 40 jaren was de heer Lubbe als zoodanig werkzaam voor den Ouden Hofpo'.der. Als men bedenkt dat deze polder een groot deel omvat van het tegenwoordig bebouwde gedeelte der gemeente, dan is zeer wel begrijpelijk, dat de heer Lubbe vele van de administratieve en financieele zorgen voor zijne rekening heeft gehad. Bij den Marsdijk chen polder vervulde de heer Lubbe deze functie gedurende 20 jaren. Op het gebied van polderzaken kan de heer Lubbe een „expert" genoemd worden. Zrir. hooge leeftijd treeft hem aanleiding tot dit besluit, en dit dient me:i te eerbiedigen, hoewel het zeer zeker voor beide besturen een groot verlies beteekent. Ook wü wen- schen den heer Lubbe een welverdiende rust.'

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1