MOEDERS TOEVLUCHT anecdota leidensia. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 December 1929 Derde Blad No. 21391 UIT HET PARLEMENT. m Bultenl. Weekoverzicht. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. BRIEVEN UIT BERLIJN. ft* Jaargang 'ïm onzen parlementairen medewerker.! DEN HAAG, 6 December 1929 l^er Verschuur geelt een overzicht van jjjn programma. Wat verbetering van de Vrijwillige Ouderdoms- v er zekering zal kosten. Ifel frisschen moed is hedenmiddag de reede Kamer weer voortgegaan met de indeling van de begrooting van Arbeid, -ndel en Nijverheid. Vóór dat minister «schuur aan bet woord mocht komen om /talrijke sprekers te beantwoorden, hebben ter nog een half dozijn leden hun raee- op verschillende punten doen hooren. co heeft de heer Kersten verzekerd, dat verzet tegen de sociale verzekering was- Je is en er op aangedrongen, dat alle fflóedsbezwaren buiten gedwongen verze eg zouden blijven. De heer van der pel (S.D.A.P.) heeft zijn stem doen hoo- legen mogelijke plannen tot opheffing liD de Raden van Arbeid: De heer Kuiper K.i opperde het denkbeeld van de inrich- van pensioenfondsen door bedrijven Suilend voor bedrijfsgenooten. Ook beval de instelling van een Rijkskinderfonds n Mej. Groeneweg CS.D A Pwilde daar- enover niets van een Rijkskinderfonds den. De heer Weitkamp CC.H.) deed een arschuwend woord hooren tegen uitbrei- g van de sociale verzekering. De lasten rvan gaan de krachten van het platte- te boven De heer Beumer (A.-R.) zette teen. dat hel onvermijdelijk is, dat een jevallenrente herhaaldelijk aan her- Ding moet worden onderworpen. De heer bokking (C H.) eindelijk protesteerde tegen in het leven roepen van een Rijkskinder. 's, dat alweer zwaarder druk zou leg- op den werkgever, terwijl er geen enkele hl9grond is aan te geven waarom de t daarvoor heeft te zorgen in plaats van particulier initiatief. Toen kwam eindelijk minister Verschuur het woird. Deze heeft niet eiken spr. nderlijk beantwoord, wat te veel tijd in ag zou nemen, doch tegenover al die M. welke hij heeft moeten aanhooren de eerste plaats een duidelijk overzichi isven van zijn werkprogramma Als eer- nummer staat daarop de invoering van Ziekteverzekeringswet. Dan zal een re ling van de collectieve arbeidsovereen- ?t met een bedrijfsorganisatie om es aan den Hoogen Raad van Arbeid voorgelegd, zal de uitbreiding van Arbeidswet ter hand worden senomo" komt de wijziging der Invaliditeitswet de orde. waarna de reorca.nisa.ii%yan de iale verzekering aan de beurt zal zijn. irvolgens zal aan de werkeloosheidsverze- ng en het sluiten v. handelsverdragen versterking v. onze econ. positie moeten acht worden De minister erkende, dat er meer werk is te vinden: de wet op de Aelsluiting. wijziging van de Drankwet, :ling van de arbeidsbemiddeling, wet op huisindustrie, wijziging van de Veilig- 'swet, de Hinderwet en de Merken wet. dit laatste is toekomstmuziek. Men ijpl nu intusschen wel, dat hij geen st kan maken met een Rijkskindertoe- gfords Uto moet trouwens niet uit het oog ver- Kp. dat men de economische draagkracht land niet uit het oog mag verliezen, die sociale maatregelen kosten veel geld, Ziekteverzekering zal b.v. wellicht op millioen komen te staan, de Invaliditeits- 'Kkering zal eenzelfde bedrag eischen en alles moet van het nationale inkomen ■"den afgenomen. Laten we dus voorloopig over dat Rijkskinderfonds spreken. Kat nu de Invaliditeitsverzekering aan- wanneer deze wordt ontdoken mag minister niet voor gestrenge maatregelen peinzen Het begrip ..arbeider" moet 1? eerste plaats duidelijker worden om- een zuivere juridische definitie er van hroodnoodig en er zou zelfs aanleiding 3 om te denken aan een prijsvraag! l^at de Ongevallenverzekering betreft: den toestand der rentetrekkers is een oi rapport verschenen, dat voor de Rijks- "zekeringsbank aanleiding is geweest om hetere regeling te ontwerpen in overleg de vertrouwensmannen van de vakver- 'fingen. k Ziekteverzekeringswet komt met 1 ^rt 1930 in uitvoering, mits de bedrijfs- senigingen ook paraat zijn. Daaromtrent de minister niet geheel gerust en hij ;-z of de leiders daarvan de technische rijkheden wel voldoende begrijpen Hij hun werk gaarne ondersteunen, maar dan moeten zij zich houden aan de premie berekeningen voor de Raden van Arbeid en zich daarnaar oriënteeren. De bedoeling i? de premies te berekenen voor één hoofd groep en voor drie drie bijgroepen Voor de hoofdgroep zal de premie tusschen 2 en 21/; percent bedragen, te verdeelen tusschen werkgever en arbeider Dat een paar be- drijfsvereenigingen niet erkend zijn, ligt alleen daaraan, dat zij niet beantwoordden aan de letter van de wet. De erkenning van een dergelijke vereeniging slechts op korten termijn geschiedt opzettelijk ten einde pres- sip uit te oefenene op niet permanente li chamen. die moeten verdwijnen. Met de reorganisatie van de sociale ver zekering dient men een weinig geduld te heben. er is te veel werk aan den winkel om daaraan thans reeds de hand te slaan. In ieder geval denkt de minister niet aan afbraakpolitiek en wil hij de Raden van Arbeid niet weg hebban. Alvorens we gaan reorganiseeren. moeten we intusschen in de leiding meer centralisatie brengen en meer decentralisatie in de uitvoering, en dat wel in de eerste plaats bij de uitvoering van de Ongevallenwet. En dan zal bij herziening de Invaliditeits- en Vrijwillige Ouderdoms- verzekering de eerste beurt krijgen. De uit- keering voor invaliditeit is thans te laag, het peil moet verhoogd worden en de minimumbijdrage moet zoo zijn. dat nage noeg elke arbeider, ook al heeft hij niet ge regeld gezegeld toch zijn ouderdomsrente krijgt. Dan moet de leeftijd voor weduwe- rente verlaagd worden en de leeftijd van 35 jaar voor de opneming in de ouderdoms- verzekering moet verhoogd worden. De kos ten van dit alles raamde de minister op ongeveer 20 millioen. Wil men de ouden van dagen, die than9 geen rente ontvangen en wier aantal op een 40 000 wordt geschat helpen, dan zal dit niet anders mogelijk zijn dan door ze staats pensioen te geven, maar dat mag dan niet meer dan een aanvulling zijn en buiten verband met elke andere maatregel blijven. Ook de zelfstandigwerkenden moeten aan ouderdomsrente worden geholpen door een stelsel van vrijwillige verzekering. Zonder staatshulp komt men er evenwel niet. De minister erkende, dat een werkeloos- hcidsverzekering niet mocht uitblijven, maar we kunnen niet alles tegelijk aangrijpen en. waar we reeds een werkeloosheidsbesruit hebben, bestaat er geen noodtoestand. De Minister heeft daarna nog enkele speciale vragen beantwoord en daarbij onder meer beloofd, dat hij een wetsontwerp zal onder handen nemen, dat een onderhano>- lingstarief mogelijk zal maken. De verdere gedachtenwisseling heeft niet veel belangrijks opgebracht. Alleen maken we melding van de hulde door den heer Van Wijnbergen bij de afdeeling Handel gebraehf voor de inrichting van een midden- standsafdeeling aan het departement, welke hulde de minister evenwel endosseerde aan zijn voorganger. Dinsdag komt de afdeeling Volksgezond heid van de begrooting van Arbeid aan de orde. Hugenberg wilde te veel Jaspar terug Quirinaal en Vaticaan China en de sovjets. Wanneer ooit de leider van een politieke partij weinig pleizier heeft beleefd van een felle oppositie, dan geldt dit voor Hugen berg, den nieuwen leider der Duitsch-natio- nalen. Hij heeft de voordeelen willen pluk ken. gelegen in een oppositie quand même, en hij heeft gekregen een scheuring van zijn partij! Wie het onderste uit de kan wil hebben, enz Hoewel nog slechts enkele jaren geleden de Duitsch-nationale partij mede de verantwoordelijkheid heeft gedragen voor de Duitsehe politiek en dus ook voor de toena deringspogingen van Stresemann. veroor deelde Hugenberg deze volkomen. Hij keerde zich niet alleen tegen het Young-plan. maar wilde zelfs zoover gaan om de verantwoor delijke ministers van deze periode te vervol gen voor het Slaatsgerechlshof! Op het nip pertje heeft hij zijn Volksbegehren er door gekregen, maar hij had voor zijn partij, mogen willen, dat hij direct in eerste instan tie verslagen was, dan was het nu nog niet tot een breuk gekomen! Deze breuk is onher stelbaar te voorschijn getreden bij de stem ming in den Rijksdag, toen eenige leden van zijn partij weigerden zich te onderwerpen aan de partij-discipline en bij het befaamde art. 4 (de genoemde vervolging) durfden tegenstemmen, waardoor de toch reeds kleine minderheid nog verder verschrompelde. Een llö. De Lange was niet verlegen, wou voor Jan niet onderdoen, sprong na Jan in de vlammen, hij waagde zich moedig, koen. Nou dat was voor Duimpje een warm baantje tie dansen in de vlammenzee. „Ik moei", zei hij, „eerlijk zeggen, de hrtte valt me lang niet mee." 11G. Doch een gil, een angstkreet men hoorde, Duim schreeuwde met wijden mond, 't was verschrikkelijk wat zij zagen, Duim's japon in vlammen stond. „Komt, redt me toch uit de vlammen, anders is het dm te laat". Jan, die de angstkreten hoorde, riep: „Ik red je, kameraad". drietal is toen uitgezet en ongeveer tien an dere afgevaardigden sloten zich aan bij de uitgezetten; sindsdien brokkelt Hugenberg's fractie nog geregeld af. Hoewel nog lid der fractie blijvend, is de bekende leider graaf Westarp als voorzitter der fractie afge treden.... Zoo heeft Hugenberg een der oudste partijen uileen doen vallen door zijn drijven, dat hij persoonlijk, trols meerdere uitdaging, in den Rijksdag niet eens zelf durfde verdedigen. De groote vraag is nu, wat de uitgezetten en uitgetredenen zullen doen. Onder hen heerscht immers geen eenheid van belangen, integendeel; er zijn landbouwers bij, christe lijke vakvereenigingsleiders, groot-industriee- len, enz. Een nieuwe partij lijkt daarom vrij wel zeker uitgesloten-, maar wat dan wel Duitsehe Volkspartij en nationaal-socialisten zullen niet nalaten het zoet gefluit van den vogelaar te doen hooren! Hugenberg was overigens door den uitslag der jongste gemeenteraadsverkiezingen al gewaarschuwd, waar toch de nationaal- socialisten ten koste van zijn partij overwin ningen wistep te behalen. Zijn partij-dicta tuur heeft alle kans te ontaarden in een soort fascisme in behoudenden trant. Het werkelijk fascisme heeft juist een be haalde zege bevestigd! Men weet^ hoe na ontelbare moeilijkheden en wrijfpunten met succes te hebben overwonnen, dit jaar de sinds 1871 verbroken betrekkingen tus schen Quirinaal en Vatikaan weer werden hersteld. Het was een prachtig resultaat, waarvan vooral aan Mussolini en Gasparri de eer toekomt. De Paus werd weer wereld lijk vorst, zij het ook van een miniatuur- slaatje. De verzoening is thans naar buiten uiterlijk bevestigd door het bezoek van het Italiaansche koningspaar aan het Vatikaan, waarvan een bepaalde demonstratie is ge maakt. Dit bezoek heeft de verzoening als het ware bezegeld 1 In België is veel lawaai gemaakt voor niemendal. Het afgetreden kabinet Jaspar is in onveranderden vorm teruggekeerd, nadat het liberale congres in arrenmoede, ziende^ dat er toch niet meer viel te keeren, de ver- vlaamsching der Gentsc.he Hoogeschool had aanvaard, zij het ook, dat voor de leus nog enkele geruststellende condities waren ge steld ten aanzien van Fransche cursussen in 't algemeen De liberale ministers uit het kabinet Jaspar konden toen terugkeeren en aldus is geschied; daarmede was de crisis spoediger en oogenschijnlijk beter opgelost dan anders het geval zou zijn geweest, 't Wil ons echter voorkomen alè schijn, daar de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool niet meer is dan een etappe op den weg der volkomen gelijkstelling tusschen beide volks- deelen en de Vlamingen niet van zins zijn daarmede genoegen te nemen! Zij zullen niet rusten, voor de volledige gelijkstelling er is. Uit is de Belgische taalstrijd nog lang niet! Evenmin als de inwendige strijd in China, waar opstanden en oproeren aan de orde van den dag blijven en de regeering van Nanking steeds bedreigd wordt. Bedriegen de voortee kenen niet, dan is het conflict tusschen China en de sovjets vrijwel als geëindigd te beschouwen, zij het ook dat Nanking de ge troffen regeling tusschen Moekden en Moskou niet wil erkennen. Moekden heeft bakzeil moeten halen en de Russische rechten op den Ooster-spoorweg opnieuw moeten erken nen; zulks over de gansche linie. De eenige genoegdoening voor de Ghineezen is de ver vanging der vroegere directeuren door twee andere Russen. Moekden is tot deze oplossing overgegaan uit de harde noodzakelijkheid; het zag, dat er toch niets anders meer op zat. De militaire overwinning der roode troepen bleek een bijzonder makkelijke opgave! En een beroep op den Volkenbond was immers mislukt, terwijl ook een te hulp roepen van de onder tekenaren van het Kellogg-pact geen kans op succes bood. Weliswaar lieten de Vereen. Stalen, Engeland, Frankrijk en Italië zich vinden tot een beroep op beide partijen om hun onderteekening van dit pact gestand te doen, maar de sovjets weigerden iedere z.g. inmenging van buiten en daarmede was de kwestie afgedaan: te eer, waar Japan, het eenige land, dat iets had kunnen afdwingen, van een meedoen zelfs niet wilde weten. Hei antwoord van Moskou aan Washington was zelfs op het randje van het brutale afl Een en ander doei nog weer eens zien, dat men de beteekenis van het Kellogg-pact en wat daarmede samenhangt niet al te hoog moet aanslaan om niet bedrogen uit te komen. OndeT de volken zelf zal men de vredesidee moeten blijven aanwakkeren met alle kracht, waarover de vredespropaganda maar te beschikken heeft! Dat alleen zal den oorlog kunnen bannen RECLAME. is steeds maar weer Genius Wondbalsem, de zalf d'ie haar nooit teleurstelt.. Sprin gende handen, ruwe huid, schrale lippen. Genius Wondbalsem, dat helpt tenminste. 25 50 ets. 8859 (Van onzen correspondent.) BERLIJN, 30 Nov. Ook voor Duitschland, voor Berlijn, be ginnen nu de Christelijke feeslweken. Met dit verschil, dat het bij ons zoo populaire Sin. terklaasfeest zoo goed als onbekend is. Zoo goed alsVolkomen onbekend is het niet. Toevallig zag ik juist in deze dagen een groote reclame voor een of ander massa-artikel, en in het midden daarvan .Sankla Klaus" .ongeveer zóó geteekend als men zich in Nederland sedert eeuwen den goeden Spaanschen Heilige voorstelt. Maai, oneerbiedig genoeg, met een dikken drank neus en een glimlach op het gelaat, die aan het genot van veel warme punch deed denken. Men merkt het al: als kinder-heilige was deze vroolijke prelaat in geen geval op te vatten. Duitsehe kinderen kennen ook inderdaad den Sinterklaas als zoodanig niet. Ze wach. ten eenige weken en krijgen dan hun Heilige te zien, den „Weihnachsmann" het Kerstmannetje Ook oud ook met witten baard. Maar toch weer een heel ander type dan onze Sint. Een beetje rond en gezeLiig- dik uitgevallen. Met een soort Mongoolsch puntmutsje op het hoofd. Een genoeglijk heer. Hij rijdt niet op een schimmel en weet niets van de daken en de schoor- sieenen. Bezocht hij de kinderen persoonlijk wat in Duitschland zeker even vaa* voorkomt als bij ons de Sint dan maakt hij van het doodgewone trappenhuis gebruik Een democratische heilige, gelijk trouwens tegenwoordig in Duitschland ook veel meer van pas 'isl De Sinterklaasdrukte intusschen kent de Duilscher evengoed als wij Al is het dan voor hem uilsluitend een Kerstdrukte. En die begint al weken te voren. De „Advent- Zondagen", gedurende welke de winkels ook op den Zondag den geheelen dag geopend blijven, zijn wel het hoogtepunt voor za- kenmenschen en inkoopers. Nog slechts weinige dagen en de intocht der Kerstboomen begint! Een Kerstboom is voor den Duilscher waar hij zich ter wereld ook bevinden moge, en in welke omstandigheden, in vrede of oiv_. log, in weelde of armoede, iets onmisbaars. Op „Tolensonntag" en op „Weïhnachten" heerscht onder Duitschers bij groote uitzon dering die stemming van absolute eensge zindheid. waarin hij den vroegeren keizer van harte nazegt: „ich kenne keine Par- tein mehr, ich kenne nur noch Deutsche". Zijn Kerstboom snoet hij hebben, ook el heeft hij slechts zooveel geld over, dat hi) zich één enkel kaarsje permitteeren kan. Zijn boom is het middelpunt van deze win- terfeestdagen. En nu moet u zich de zaak niet zóó voorstellen, dat deze hoornen pas den 24sten December in volle glorie zicht baar worden. Dat is misschien in particu liere woningen het geval, waar de lichtjes op Kerstavond worden aangestoken telken dage herhaald wordt. Neen. reeds in de eerste dagen van December kan men in Duitschland overal brandende Kerstboomen zien. In de eerste plaats in zeer vele groote en kleine winkels. De warenhuizen stralen hun heilige lichten thans reeds naar alle windstreken uit. De kinderen drukken de neusjes plat tegen de groote vensters Daar is dan ook machtig veel te genieten. Duit sehe winkeliers zijn op den duur echte kun stenaars in het uitstallen geworden. Het mag wel eens gezegd worden dat de Duit sehe middenstand op dit gebied in heel Europa stellig de leiding heeft. Bljjven we eens even bp Berlijn (de andere groote Duit sehe steden staan waarlpk niet veel ten ach ter I) dan zullen we bij een wandeling door de honderden drukke winkelstraten onmid dellijk versteld staan van den uiterst-ver- iijrden smaak, waarmede tegenwoordig win kels gebouwd en verlicht worden, van de practische en weelderige lichtreclames en van de meer dan artistieke wijze, waarop kunstenaars van den eerïten rang op hun gebied voor een goede verdeeling van kleur en licht in de étalages zorg dragen.. „Duyvenbode". het beleg van Leiden in 1574 be- *Muiven aan de stad en burgerij gewich- Wensten als boodschappers. Vooral de Willem Cornelisz Speelman munt- Y boden uit en de Regeering der stad bare dankbaarheid door in 1578 aan verlof te geven den toenaam van Renbode te mogen voeren. Een speciaal werd ontworpen en de stad be- 30 stuivers aan Hans Lyfrincx „uyt van de wapenen te hebben geschil- ?esteld in de brieven dewelcke Wil- tonehM van Duyvenbode zijn ver- J* respecte van de diensten b\j hem nitede bij tijde van het tweede besiuyt gedsen met zyne duvv n. de- J- buy!:n deser stede worden ghescict j 5®®) en;1 e mei brieven weder inne ge- j L'3, gekende bij de ordonnantie van X 1578." A*ke (jen toenaam van Duyvenbode I Speelman ook nog een gouden me- tf: j Thesauriers-rekening der stad i U°JaQ het jaar 1578 vermeldt daarom- betaelt aen ClaesGvsbrechts, Goudt- jJ. somme van vijftien ponden, W. negen deniers, ter causa van de goude medaille ende t maecken, mitsga ders t schilderen derzelve, dewelcke Wil lem Corneliszoon Speelman, met den name van Duvenbode ende wapenen van stadts- wegen geschoncken is. ten insichte van dat hy zyne duyven int laetste besluit beleg) als boven heeft laten gebruveken". Dagvertieeling van een Leidschen godsdienstleeraar. In hef begin der XVIIe eeuw was de be kende Arminiaansche volgeling Petrus Ber- tius Regent van het Collegium Theologiae te Leiden en zijn onderwijs aan de tot pre dikant opgeleid wordende „Bursalen" van het Staten-College beschrijft Bertius in een brief aan de Staten van Holland en West- Vriesland dato 16 Februari 1610 als volgt: lo. Smorgens te ses uren wert vier dagen lang een Capittel by my yerclaert in de Propheten. ende ben geeomen tot den Pro phete Joel. Andere dagen verclare ick den Catechismus ter zeiver uren. ende ben ge eomen op de vrage: „Quare Servalor noster vocatur Christus id est unctus" (Waarom is onze Behouder Christus, dat is: een ge zalfde genoemd?) 2o Smiddachs naer den eten verclaer ick dagelvx een Capittel uyt de Jüvangelisten: ende ben geeomen tot het XHIe Capittel Ac- torum. 3o. Savonts ten vyf uren oeffene ick myne discipulen in 't proponeren uyt Godes H. Woordt, ende disputeren tot voorstandt des Cathechismus en der XXXVII Artyclen. Re- sumeerende ondertusschen de Theologische lessen die bij de Professoren in de Unïver- siteyt werden gedaen. 4o. Ten seven uren wort verclaert een Capittel uyt de Zentbrieven: ende ben nu geeomen tot het Bile Capittel tot den Ga laten. 5o. Ten acht uren wort een Capittel ge- lesen uyt de boeken Mosis ende de Historiën; waerin ick geeomen ben tot het X Cap des II n boex Samuelis. Dit zyn myne oefeningen 't een jaer voor. t ander naer. zonder ophouden. De reste van den tydt bestede ick in myne studiën, regieringe van t Collegie, visitatie van de Bursalen earners en anders." Hondenslager. Losloopende honden, niemand's bezit en dikwijls in erge mate verwilderd en ver vuild. waren, in de Middeleeuwen dikwijls een ondragelijke last in een st3d. Om daar aan een einde te maken, werd in 1466 le Leiden het eerzame ambt van hondenslager ingesteld: „Om die menichte van den honden die binnen de stede zijn. quit (kwijt) te worden, soe quam een hondeslager tot Leyden, dairmede dat overgecomen (overeengeko men) woide. dat hy se slaen soude (bedoeld wordt: dóódslaan), ende soude hebben van 't stuck 1/2 grote (een grote een mund- stuk, een bepaalde geldswaarde) die welcke leverde vijftig vel van die hy geslegen hadde, dairoff hij betailt worde en doe wechging 168 deniers (penningen). In 1493 was de oogst grooter. De thesau riersrekening van dat jaar vermeldt, dat de „hondecreeft" (hondenslager?) C en L IX honden (tesamen dus 159 honden) doodgesla gen had, waarvoor hij p. hond „1 oirt (on der „oirtje" verstond men een penning, die, de waarde had van een vierde gedeelte van een stuiver) van een stuyver" belooning kreeg: totaal 2 pond 13 deniers. Maar nadat deze afrekening had plaats gehad, sloeg de hondenslager nog LXX IX (79) honden dood. zoodat het totaal afgemaakte honden in 1493 te Leiden het respectabele getal van 238 bedragen heeft. In welke mate de honden een laslpost voor de stad waren, getuigt de volgende aan stelling van een hondenslager in het jaar 1535 te Leiden: „Alzoe nu ter tyt grote menichte van honden bynnen deser stede syn, die grote gerufle rumoer) by dage ende bv nachte maicken op ter straeten, in der kereken ende andere hoecken van der stede, onder den welcken veel oude versufte honden zyn ende oick grote quade sorchlicke Tekels, die zeer periculoes zyn, ende le beduchten is. dat indien hyerinne nyet voersien en worde, veel oude honden rasende zouden moghen worden, daer onverwinlicke schade af zoude moghen comen. gelyck God betert, voirtyls wel gebleken is. Ende omme daerinne to voersien ende tzelfde te verhoeden, zoe zijn 't gerecht geaccordeert en overcomen mit Jan du Bom, die zy belast ende bevoelen hebben alle honden doot te slaen, alleen uytgesondert winlhonden, spinjoelen ver bastering van het Fransche Espagneul, pa trijshond), ende andere eedele jagthonden, zonder yemant anders te verdragen, noch van nyemant enich gelt of yet anders daerof te nemen, noch enich verdinck te maicken. Voorts zal hebben 't Gerecht den voorn. Jan du Bom genomen in haere be- schermenisse en hem gegeven zynen dienste geduerende, der st-de teyeken (te vreten het stadswapen, met de letters Ley den) daer by men hem kennen mach. en bevelen van der stede weghen een yge- licken wye hv zy. dat zv hem zich) wachten den voorn. Jan du Bom te mis doen met woenden of wereken, noch dat hem gheen kinder nae en ïopen, oft indien daer penich gebreeck in vait. dat zal men an der misdadigen corrigeren nae gelegen- heyt der saecken. zonder dit yemant dat le verdragen. Dato 15 Sept. 1535".

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9