AGENDA. VISSCHERIJ-BERICHTEN. RIJMERIJMIJMERIJ. UIT HET PARLEMENT. Woensdag. Prediker: Spreker ds. J. F. H. Remme; 8 uur nam. Donderdag. Oegstgeest (Mor9ch)Ledenvergade ring zangvereeniging „Halleluja". Half acht nam. Vrijdag. In den Vergulden Turk: Builengew. verg. van houders van cum. pref. aandeelen N. V. Electriciteit en Gasmij. v.h. de Vries en Stevens. 8 uur nam. Katwijk o. Zee (Gcmecnlezaal): Voorganger ds. Lekkerkerker, half acht n.m. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken, wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Dec. waargenomen door de apotheek van den Heer: W. Felle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. BUURTVEREENIGING „EENSGEZINDHEID" Gisteravond te ongeveer 6 uur arriveerde pex auto Sint-Nicolaas en zijn knecht, die een bezoek brachten aan de kleinere kinde ren van leden van bovengenoemde vereeni- ging. De goede Sint deelde aan de deur van elke woning versnaperingen uit, terwijl zwarte Piet flink pepernoten strooide. Vele kleintjes waren wat angstig en daar aan 250 kinderen de ultdeeling plaats had, werd de Sint hier en daar in vèrband met ziekte van enkele kinderen, verzocht even binnen te komen. Het was voor allen een verrassing, dat het bezoek ook in deze buurt plaats vond en de ouders waren verwonderd dat Sint-Ni- colaas zooveel bijzonderheden van d? kinde ren wist te vertellen. In de toelichting van hel adres van den heer H. W. Blöte, arts alhier aan den gemeenteraad zijn een paar zinstorende fou ten geslopen. O. m. wordt gezegd, dat het ontwerpen van een dergelijk bestrijdings- plan en vooral het ten uitvoerleggen daaT- van was een Vraagstuk bedoeld was een waagstuk. Er was ook een onnauwkeurigheid in den volgenden zin: Vooreerst is de opmerking over de be langstelling van het Nederlandsche Volk er een, die bij bijna geen enkelen huisdok ter, die noch als consultatiebureau-arts, noch als bestuurslid bij de officieele tuber culosebestrijding betrokken is, enz. Hel bal-masqué in de Stadsgehoor zaal op 25 Januari a.s. wordt niet gegeven door de Ned. Handelsreizigersver. afd. Lei den in samenwerking met de L. T. V. Jacob Cats, doch wordt uitsluitend door eerstge noemde vereeniging georganiseerd. De bekende rijwielhandel der firma Lanfers, welke hier ter stede o.m. de gere nommeerde Raleigh-fabrieken verlegenwoor- digt, heeft hare afdeeling sportartikelen belangrijk uitgebreid en dienovereenkom stig haar magazijn aan de Hoogewoerd 52 ingericht. De linkerzijde van het pand is speciaal bestemd voor de rijwielen-afdee- ÜDg. terwijl de rechterkant geheel gevu'd wordt door vitrines, waarin een rijke sorlee- ring in alle mogelijke sportartikelen, niet het minst op het gebied van sportkleeding als wollen truien en vesten in diverse club kleuren, ligt uitgestald De voetbal- en hockeysport, het ijsvermaak, men vindt er van alles naar zijn gading. Een keurig afge schoten 'paskamertje biedt gelegenheid om de begeerde artikelen meteen ,,aan den lijve" te beproeven. Een mooie verbetering, waarin ieder sportsman en sportwoman gaarne eens zal rondneuzen en vanwaar hij of zij stellig niet onverrichterzake zal huiswaarts keeren. In ons bericht van gisteravond stond vermeld dat het bestuur van den C.N.A.B. besloot voor de leden een gezelligen avoud te houden op 10 Dec .a.s. Dit moet zijn Zaterdag 7 Dec. a.s. IJMUIDEN, 4 December 1929. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.351.10; Griel peT kist van 50 K.G. 1. 6030; Tongen per K.G. f 2.702.30; Creole Schol per kist van 50 K.G. f. 3532; Middelschol per kist van 50 KG. ƒ.4539; Zetschol per kist van 50 K.G. f. 6138; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f 407; Schar per kist van 50 K.G. 1 243.30; Roggen per 20 stuks f.3020. Vleeten per stuk f. 4.502.50; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G f. 1711; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f.51 fö; Middel Schelvisch per kisl van 50 K.G. 40—30; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 4920; Kleine Schel visch per kist van 50 K.G f.264.70; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.6315; Gullen per kist van 50 K.G. f 288.50; Lengen per stuk f. 4.800.78; Heilbot per K.G. f. 1.85; Wijting per kist van 50 K.G. 1 93.20; Koolvisch per stuk f. 1.800.55; Makreel per kist van 50 K.G. f. 2928; Steur per stuk f. 8060 Aangekomen 20 Stoomtrawlers; MM. 62 met f.2900; 1JM. 6 met f.2080; 1JM. 179 mei f.2900; I.f.M. 180 met f.2500; IJM. 14 met f.2496; IJM. 4 met f.2335; MM. 71 mei f 1748; IJM. 26 met f. 1917; MM. 139 met f 3381; IJM 92 met f.4100: IJM 201 met f 2600, IJM. 116 met f 3700; MM. 183 met f.2900. IJM. 28 met f.2007; IJM. 106 met f 2351; IJM. 432 met f 1779. IJM. 161 met f 2317 IJM. 15 met f.3800; IJM. 40 met 1.1900, IJM. 17 met f.1200; PC. 20 met f.2500; en de loggers K.W. 34 met 107 kisten versche haring; K.W. 27 met 14 last ]>ekelharing K.W. 34 met 402 en K.W. 136 met 387 kantjes pekelharing voor Kat wijk. Tegen Xicolaas zijn jaardag. Komt den tijd van rijmen aan. Velen laten hun supnses, Met een rijmpje samen gaan, 't Is een tijd van prakkizeeren. Menig potlood wordt verwoest, ,Door het kluiven op het einde, Waardoor 't rijmwoord komen moest, s' Avonds is 't in huis een drukke Rijmerijbedrijvigheid, Vader, moeder, oom en tante Oefnen 'l rijmelvak met vlijt, Vader zit soms wild te staren, Woelt dan radeloos jn 't haar. Mijmert steeds in 't ongerijmde:, Hoe komt toch mijn rijmpje klaar. Moeder tracht een woord te vinden, Dal kan rijmen op papa, En ze mompelt in zichzelve: Ka, la. ma, dra, va, ra, ha. 'I Is de tijd der rijmelziektc, Rijmerilis heerscht alom, Maar de rijmpje? brengen vreugde En daar gaat het toch maar om. LEON. (Van onzen parlementairen medewerker) DEN HAAG, 3 December. 1929. De bepicotinr van Binnenl. Zaken goedge keurd. Vaccinatie het eenige middel om de pokken te bestrijden Be sprekingen over „Arbeid". Met Sinterklaasfeest bespaart ons een avondvergadering van de T\veede Kamer. De Voorzitter deelde namelijk bij den aan vang der vergadering van heden mede, dat Iic-t zijn plan was Donderdag wegens den Sinterklaasavond geen avondvergadering te doen houden. Bovendien was hij voornemens de vergadering op dien dag reeds om elf te doen aanvangen len einde des middags- oen paar uur vroeger uileen te gaan. zoodat de leden allen in de gelegenheid zouden zijn het kinderfeest in familiekring te vieren. Maar hij wees er op, dal als de Kamer zich te lang verdiepte in de Begrooting van Financiën hij genoodzaakt zou zijn volgende week, in plaats van twee drie avond-verga deringen te houden. Het i9 te hopen, dat de hecren zich dat voor gezegd zullen houden. Nadat de Kamer haar goedkeuring had gehecht aan de Begrooling van Binnenland- sche Zaken met 68 legen één stem. die van den heer Wijnkoop (Comm.), kwam ter tafel het voorstel om den termijn gedurende welken de verplichte vaccinatie wordt op geschort weer voor een jaar te verlengen. Het voorstel, waar niemand overwegend be zwaar legen kon hebben, had onder den hamer des Voorzitter kunnen doorgaan, maar de beide medische specialiteiten der Kamer, mevr De VriesBruins (S.D.A.P.) en Dr Vos (Lib.), gevoelden in de eerste plaats behoefte te spreken over den tegen- woordigen toestand, waarbij de eerste ver klaarde met het voorstel te kunnen inslem- mt-n omdat zij vaccinedwang uit den booze acht. In de plaats van dwang moet over ruling komen en er moest dus onafgebro ken propaganda worden gemaakt voor de koepokinenting. Dr. Vos erkende mede. dal vaccinatie het eenige middel is om de pok ken te bestrijden, en zette uiteen, dat. als we nu niet voor een ernstige epidemie staan, dit te danken is aan den betrekkelijk gunsti- gen vaccinatieloesland van ons volk. Hij erkende het encephalitisgevaar, maar be toogde, dat dit niet zoo ernstig is, wanneer de vaccinatie met zorg wordt toegepast en daarom kwam hij op legen de vaccinaties bij kris en kras in sommige gemeenten, ais Rotterdam, welke onder een paniekstemming hebben plaats gehad. F,r zijn door de tal rijke vaccinaties ook meer gevallen van 1 encephalitis voorgekomen, wat de inenting 1 minder populair heeft doen worden, maar nauwkeurige cijfers zijn er niet omdat de statistiek niet voldoende is kunnen worden bijgehouden. Ten slotte deed de geneesheer een aanbeveling van het vaccin uit Lai»* sanne hooren waarbij nog nimmer een ge val van encephalitis is voorgekomen Dc heer Kersten (St. G. P.) had natuurlijk best vrede met het voorstel tot schorsing van den indirecten vaccinedwang. vaccina tie blijft voor hem tot zijn laalsten ademtocht een uitvinding van den duivel, minst gje- nomen een roekclooze handeling, waartoe de staat niemand mag dwingen Maar bi) vond de gelegenheid gunstig om zijn beklag tc doen over een Rollerdamsch ziekenhui?, daf geen ongevaccineerde personen wil/de toelaten. Waarop mej. Groeneweg (S D A.P.i als goed Rollerdamsehe voor het ziekenhuis in de bres sprong en verklaarde, dat de in richting enkel daarom de niet-gevaccincetde personen had geweigerd omdat er alastrim- patiënten werden verpleegd De heer Van Dijk (A.-R-) traditie op dit oogenblik van den minister Verschuur te weten te komen, of de regeering, wanneer hot encephalitisgevaar was geweken, den indirecten vaccinedwang weer zou invoerer Maar de nieuwe Minister, v Arbeid Handel en Nijverheid was diplomatiek genoeg om er niet in te loopen en verklaarde zich niet te kunnen uitlaten over mogelijke regee- ringsdaden ingeval er verandering in den toestand kwam Volkomen juist! Inlusschen doen zich thans nog encephalilisgevallen voor mei oen sterftepercentage van gemid deld 25 Dit maant lol groote omzichtigheid. Maar inlusschen verklaarde hij onomwonden overtuigd te zijn van het nut van de vac cinatie en de regeering wil haar dus van harte bevorderen. Ieder moet echter voor zich zeiven weten, of hij zich wil laten in enten. Met de opmerkingen van de medische leden ging de Minister vrijwel accoord maar hij wilde toch een woord van lof niet ont houden aan het g-Aneentebestuur van Rot terdam voor zijn krachtig ingrijpen. Na een paar replieken is daarop hel voorstel zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd Alleen wüden mevr De VriesBruins en de heei Dr. Vos geacht worden tegengestemd tc hebben bij de artikelen, waarin onderscheid werd gemaakt tusschen pokken en alastrim. Die moesten over één kam geschoren worden De Kamer is hierop begonnen met de be handeling van de Bogrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid Algemeene beraad slagingen werden niet gevoerd, maar het is zeer de vraag, of dit de besprekingen be langrijk zal bekorten. Er zijn ten minste reeds tal van sprekers ingeschreven bij de afdeeling II (Arbeid). Mevr. BakkerNort (V.-D.) opende het vuur met een klacht over veel te lange werktijden voor kellncrs. chauffeurs, musici in het bioscoopbedrijf enz. Wijders dron*. zij aan op een wettelijke regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen bij den landbouw. Met dit laalsle ging de heef Loerakker (R.-K.) accoord; alleen meende hij dat ook de arbeid van volwassen arbei ders bij den landbouw onder de wet moest vallen. De heer Kupers (S.D.A.P.) klaagde er hit ter over, dat de regeering geen maatregelen nam om de 'besluiten van de Washinglon- sche Conventie hier te lande toe te passen. Hij was trouwens zeer slecht er over te spreken, dat wij de conventies van Genève niet of slechts uiterst traag ralificeeren, ter wijl andere landen als België en Engeland, geen oogenblik aarzelen. Ook meende hij. dat de Arbeidswet met meer kracht moet worden doorgevoerd en de achlürendag hier algemeen dient te worden ingevoerd Zijn partijgenoot Drop pleitte voor een wettelijke vacantieregeling en stond vervolgens uit voerig stil bij de slaking 1e Sluiskil. Volgens hem was het optreden noch van dc arbeidsinspectie, noch van den burge meester noch van den rijksbemiddelaar goed te praten en hij besloot zijn rede met den minister van Arbeid een aantal vragen over die staking te stellen. De heer Smeenk (A.-R.) was het over het afgemeen eens met de wijze waarop de re- geering slechts zper langzaam met ratifica tie van de Geneefsche besluiten kwam In de tweede plaats drong echter ook hij aan op een krachtiger doorvoering van de Arbeidswet Voor lieden werd de rij sprekers besloten door mej. Suze Groeneweg dip aandrong op betere regeling van den arbeidstijd van jeugdige arbeiders en er over klaagde, dav er te veel ovcrwerkvergunningen werden ge geven. Morgen komt nog een aantal sprekers aan de beurt. Hedenavond is dc Begrooting van Finan ciën aan de orde. Maar vooraf gaat de be handeling van hel ontwerp in zake de be taling van belasting op de postkantoren, en daartegen deed zich nogal verzet hooren. We hebben ten minste, alvorens dit ver slag te verzenden, reeds een drielal sprekers, in liet bijzonder den heer Oud (V.-D.) legen bet plan hooren protesteeren. op grond, /lat de bewoners van het platteland daardoor niet ir- de gelegenheid zijn hun grieven, op en aanmerkingen aan de belastingautori teiten te kennen te gcVeii. DEN HAAG. 4 Decmber 1929. De avondvergadering Tot 2 uur na mid dernacht in vergadering bijeen Be lasting betalen op postkantoren. De Tweede Kamer beeft het vannacht lang gemaakt. Toen de Voorzitter, de heer Van Schaik, de vergadering verdaagde tot heden één uur. was het twee uur geworden Maar de enkele leden, die tegenwoordig waren, zijn huiswaarts gekeerd met het gevoel van voldoening, dat er heel wat is afgedaan, na tuurlijk op de stemmingen na Tot stemmen komt men doorgaans in een avondvergadej- ring niet. In de eerste plaats zal heden moeten ge stemd worden over het voorstel om alge meen in den lancfe de gelegenheid open te stellen om len postkantore belasting te betalen In Noord-Holland en enkele groo- lere sleden is daarmee een proef genomen, die goed geslaagd schijnt en de Minislei van Financiën had daarin aanleiding gevon den om voor te stellen deze wijze van inning algemeen te maken Daartegen kwa men evenwel gisteravond de vrienden van hel platteland in hel geweer. Gelijk we reeds berichtten, waarschuwde in het bijzonder de heer Oud (V.-D.) legen het voornemen, om- dal daardoor den belastingbetaler de gelegen heid wordt ontnomen met den belastingont vanger zijn belangen te bespreken, nu de zitdagen zullen verschijnen. Dat het voor stel belangrijke bezuiniging zou geven, be twijfelde bij. wat er bij den belastingdienst op personeel wordt bezuinigd, zal bij de po9t worden uitgegeven tot uitbreiding van de formatie. Hem vielen de heeren Kampscboër (R.K.), Bakker (C.H.) en Van der Bilt (R.K.) bij en alleen de heer IJzerman (S D.A.P.) koos de i artij van den minister onder meer omdat daarmee dc gelegenheid om belasting te be talen zooveel grooter zal worden Minister De Geer vond dal de tegenstand legen het voorstel een conservatief karakter droeg en ontkende, dal hel voorsel geen bezuiniging zou opleveren Maar hij legde er den na druk op, dal hol belasting betalen zoovee) gemakkelijker zal worden, ten bate van alle partijen. De zaak loopt uitstekend daar waar be- laslingbetale.n ten poslkantore reeds be staat en de minister wilde daarom daar ook niet weer tot den ouden toestand lerug- keeren Of hij de tegenstanders tol ander inzicht heeft gebracht, valt te betwijfelen Bij de behandeling van de artikelen ten minste kwam dc lieer Bakker met een amendement voor den dag om de post tot de helft te ver minderen met de uilgesproken bedoeling, dat de nieuwe maatregel niet zal worden toegepast ten plallelnndp uitgezonderd Noord-Holland Over dit amendement en het geheele voorstel zal hedenmiddag wor den gestemd. Daarna heeft de Kamer de Begrooling van Financiën onder handen genomen Niet minder dan zeventien sprekers hadden zich er voor opgegeven en zij hebben hee! wal niet nieuw was te berde gebracht Er is ge klaagd over de tabaksbelasting, over de con trole op de wegenbelasting, over de kleur der bankbiljetten, over de onrechtmatige belasting van de winstuitdeelingen van coöp. vereenigingen en dan is er ook weer geklaagd over den toestand der oud-gepen sioneerden. waarvoor in het bijzonder'de heer K ter Laan (S.D.A.P evenals vorige jaren een pleidooi hield Bij hem voegde zich de heer Bierema (Lib). Laat op den avond is de heer Ter Laan met twee moties voor den dag gekomen, waarvan de eerste aandringt op een herziening van de pen sioenen van de oud-gepensioneerden en hunne weduwen en vreezen, de tweede vraagt opneming van de weduwen der vóór 1909 gepensioneerden in de Pensioenwet. Ook hierover zal heden worden gestemd. In zijn antwoorden heeft de Minister De Geer onder meer verklaard, dat hij do tabaksbelasting slee hls op partiecle punten wil herzien, maar geen reorganisatie er van belooft. Hel denkbeeld van den heer Van Rappard (Lib.) om die belasting te verhoo- gen ten einde tot afschalfing van den vlee9chaccijns te kunnen overgaan, aan vaardde hij niet. Tegen de moties van den heer Ter Laan had spr. overwegend bezwaar. De wijze van steun van de schraal gepen noneerden door middel van'een stichting achtte hij voldoende. Overigens deed de minister toe zegging verschillende opmerkingen in na dere overweging te zullen nemen. Heden begint de Kamer met te stemmen, ook over de begrooting die ten slotte is afgehardcld. OU1TSCHLAND. Splitsing in de Builsch-nationalen partij Schclz voorzitter der S. B. A. P. De Russische kolonisten. Het partijbestuur van de Duitsck-natio- nale Volkspartij heeft met 69 stemmen tegen 9 en 3 onthoudingen het volgende besluit genomen ,,De afgevaardigden Hartwig, Kiilser en Lambac'h hebben, in verband met de stem ming over art. 4 van de Vrijheidswet de volgende openbare verklaring afgelegd ..De ondergeteekende afgevaardigden heb ben zich bij de stemming over art. 4 van de Volkspetitiewet aan de zijde van minis ter Schiele geschaard. Zij zullen zich bij -c- legenheid van de behandeling van het voorstel tot uitsluiting van den partijvoor zitter tegen hun collega Treviranus in de fractiezitting solidair naast hem plaatst,. Zij achten vruchtbaren politieken arbeitl niet mogelijk, wanneer vrijmoedige en zelfs particuliere politieke meeningsuitingen onderdrukt moeten worden." Na de voorafgane besluiten van het par tijbestuur in de Rijksdagfractie def'Duitsch- nationale Volkspartij over art. 4 der Vrij heidswet maakt deze publicatie een opzet telijk en bewust afwijken van de partij uit. In dezen staat van zaken moet in hun op treden een ernstige beschadiging van het aanzien der partij gezien worden. Krach tens art. 19 der statuten heeft het partij bestuur daarom besloten tegen de drie ge noemde heeren van ambtswege de uitslui ting voor te stellen," Behalve de drie genoemden zijn ook. de Lejeune-Jung; dr. Kloenne en Treviranus uitgetreden. Allen behouden echter hun RijksdagmandaatZij zullen een nieuw* groep vormen, de Christel ijk-Sociale Volkspartij". Ook Lindeiner-Walle, Schluiu ge-Schoeningen en dr. von Keudell sluiten zich aan en men verwacht nog meerderen, in totaal 18. In den Pruisischen Landdag verwacht men nu eenzelfde splitsing. De verkiezing van dr. Rcholz als opvol ger van Stresemann als voorzitter der Duitsche Volkspartij schijnt thans verze kerd. In het geheel zijn thans in Duitschland 1381 Duitscb-Russuclie kolonisten aange komen, 3-23 in Hamburg, de anderen nog in Eydtkuhnen on gedeeltelijk in Ha-mmer- stein. Het kamp in Hammcrstein zal niet voldoende plaats bieden voor alle emigran ten, omdat er in het geheel c.a. 5000 per sonen verwacht worden Men zal gedwon gen zijn plaats te maken te Moelln cn Preuzlau. ENGELAND. Tnsschentijdsche verkiezing Uit het Lagerhuis Herbert Smith exit. Bij de tusschentijdsche verkiezing in het conservatief? district Tamworth werden uit gebracht op den conservatief Maitland 23.495 stemmen en op den arbeiders-candi- daat Horwill 12.759 stemmen, zoodat eerst genoemde gekozen is. (Sir Arthur Steel Maitland was minister van Arbeid in de vorige conservatieve regeeriug). ln het Lagerhuis is de extremistische vleugel van de arbeiderspartij weer in ac tie gekomen bij de hervatting van het de bat over liet ontwerp werkeloosheidsver zekering Twee amendementen, waardoor de uitkeeringen voor de kinderen en vrou wen der werkeloozen verhoogd werden, zijn bestreden door den minister vaD Arbeid wegens de verhoogde uitgaven. De amen dementen werden verworpen met 229 tegen 23 en 210 tegen 37 stemmen. Dc conserva tieven en liberalen onthielden zich weder om van stemming. i Herbert Smith, die onlangs is afgetre den als voorzitter der Engelsche mijnwer kersfederatie, heeft zijn voornemen aange kondigd om eveneens af te treden als voor zitter der Internationale Mijnwerkersfedc- ratie. OOSTENRIJK. De Heimwehr ontbonden. De bondspolitie heeft de opheffing vp dend van de vereeniging „Heimwehr terreichs". een kleine Heimwehrformat van oud-Oostenrijksche monarchist^ richting, omdat de vereeniging door schrijding van den in haar statuten schreven werkingskring, in 't bijzonder d( onbevoegde werving, aanleiding gege heeft tot talrijke klachten. GRIEKENLAND. Algemeene steking een daad van revolni Venizelos, de eerste minister, heeft. I Grieksche Vakverbond meegedeeld, dat afkondiging van een algemeene staki zal worden beschouwd als een daad vaD volutie, welke de regeering met alle i delen, die haar ten dienste staan, zal strijden. Griekenland heeft reeds maandenlacg kampen met stakingen, waarvan die de tabaksbewerkers en die van de boots kers in den Piraeus het ernstigst zijn. deze stakingen zijn communistische invl den onmiskenbaar. CHINA. Het conflict ir.et de sovjets bijgeleri Naar uit Moskou - gemeld wordt deel! commissariaat van buitenlandsche ul mede, dat 'in Nikolsk Ussurisk tusschen Chin, gevolmachtigden en den verte* woordiger der Russische regeering de gende punfeh van overeenkomst zijn reikt. F'e regeering Moekden zal den .v ziller der directie van den Chinees: Oosterspoorweg onmiddellijk van zijn ontheffen De regerring der Sovjet Unie den directeur der Chinee9chen Oostersp weg ir. .Temschanow en zijn plaatsver gendo directeur Eismont van hunne po ontheffen en 2 nieuwe directeuren bei men. De regeering Moekden verplicht alle contracten die inzake het bestuur de Chineeschc Oosterspoorweg tusschen Sovjet-Unie en China zijn aangegaan, ui voeren. De vertegenwoordiger van Moekdenregeeririg is naar Moekden ver! ken om maarschalk Tsjang Sjoe Liang i port uit te brengen. Italië en Frankrijk hebben zich sloten bij de slap van Amerika en Enge- ■te Nanking en Moskou Litwinof heeft dai reeds geantwoord in een nota. waarin op gewezen wordt, dal de Sovjel-re?e? de ParijscTie clausule van het Keilen niet erkend heeft en zich vanzelfsprei dus niet aan deze clausule kan onderwer Het conflict is door de Chineesche t\v>: georganiseerd met de bedoeling den R schen invloed in het Oosten te verzwal Het conflicl kan slechts door onderin lingen van Rusland met China warden gelegd. Van een bemiddeling van mogendheden kan geen sprake zijn Voo Scvjel-regeering is de verklaring van 1 rika onbegrijpelijk, daar reeds lus* Moekden en de Russische regeerin» overeenkomst getroffen is inzake bijleg van hef conflict Nog onbegrijpelijker is. de regeering der V.S zich tot Rusland wend heeft, ofschoon zij de regeerinf Sovjet noch de facto, noch de jure erkend. o VEREENIGDE STATEN. Hoover's boodschap aan het congres. President Hoover heeft gisteren het congres bij het begin van zijn 2e zit zijn jaarlijksche boodschap doen gewoU President Hcover. Hij begon met te verklaren, dat in afgeloopen jaar het land in kracht Re om was vooruitgegaan, en dat de Prn men, waarmede het te kampen ba I waren van groei en vooruitgang- grondslager- voor den vrede in de toe <3 werden thans aanzienlijk versterkt, o bevordering van den vrede was sedert lang gevestigde politiek. 1 herinnerde aan het pact-Kellogg n zeide dat daardoor een nieuw vooT(jo0jj voor de wereld was geopend; vv'aar, buitenlandsche politiek der lar i sterkste was beïnvloed. Wat Amer' i treding tot het Internationaal g zeide Hoover dat deze. z0. m thans is georganiseerd, niet in een stap beteekent tot toetreding Volkenbond. Hij zou opdracht handteekening van Amerika te c' 1 het Protocol van Toetreding en n keuring aan den Senaat v0?.r Lje Hoover verklaarde dat bij koesterde, dat de Londensche

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2