i Jaargang VRIJDAG 29 NOVEMBER 1929 No. 21384 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN Cts per regel voor advertentiën uit Leidei) en plaatsen waar lenlschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere rertentiën 35 Cts. peT regel Kleine Advertentiën uitsluitend vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een tiimiim aantal woorden van 30. ;3Sso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven ft Cis porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ018 0.18 nmer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. [idsche VER. TOT. BEV. [van de kennis in de GRAFISCHE VAKKEN. De jaarvergadering. Oranjezalen van de Harmonie hield rtioemde vereeniging gisteravond irlijksche algemeene vergadering; itmaal, waarschijnlijk door de aan- ijr van het feestelijk karakter, druk was. halfnegen een overschrijding aanvangstijdslip met bijna een ■r mocht bij grafische werkers toch niet voorkomen! opende de .r, de heer N. de Bink de bijeen- let een welkomstwoord tot alle aan- in het' bijzonder tot de nieuwe e naar spr. hoopte zich als ras- „opagandisten zullen ontpoppen en rolpens het woord aan den secretaris, H. W. Witlenaar tot het voorlezen jlen van de vorige vergadering, /eranderd werden goedgekeurd irzilter deed aankondiging van de van een Duitsche vakfilm arge- |met eenige reisfilmpjes alsmede van over steen- en offsetdruk, handeling der ingekomen stukken, jn huishoudelijken aard, bracht de ns verslag uit, loopende over het 1 Mei 19291 September 1929. De lelling in bet werk der vereeniging jlangrijk toe, waartoe de gehouden s en het uitgebreide programma voor islaanden winter in niet geringe bben bijgedragen, zij het ook, dal het nog steeds niet evenredig is aan „al typografen, dat nog niet als lid kreenigmg i9 toegetreden. Met den dat daarin spoedig verbetering «nen. besloot de heer Wittenaar zijn dat daarop onveranderd werd goed- feretaris bracht daarna nog een a[- Bjk woord van hulde aan den heer S. Tooij inzonderheid voor diens ijveren belang van het verbeterde vakonder- de penningmeester, de heer van Jwr een zakelijke bespreking verhin- p tijdig aanwezig te zijn voor het pen van zijn finantiêel verslag, werd l aangehouden. orde was vervolgens de bcsiuurs- P?. dc beurt van aftreden waren de W. IJdo en H. W. Witlenaar. De !r adviseerde eerstgenoemde niet te tn, daar deze minimale belangstel- jhet werk der vereeniging heeft ge- 1 heer J. P. Mulder stelde voor eens met den heer IJdo in overleg n. doch zijn voorstel werd met eerderheid verworpen, lesluur zal dus de Federatie van uilnoodigen een anderen verte ller als bestuurslid aan te wijzen. IVittenaar verklaarde zich alleen iid een eventueele herbenoeming le len. wanneer hij van een gedeelte overstelpende werkzaamheden ptheven. lemeenp stemmen werd daarop be- n V X. T. B. afdeeling Leiden te de bestuursfunctie van den heer te bestendigen. werd een prijsvraag uit te 9chrij- ten verkorten naam der vereeni- Fslel van het bestuur werd in be goten over te gaan tot de stich- ["n vakbibliotheek, waaruit de le- J c*n geringe vergoeding vaklectuur pinnen betrekken. F de rondvraag de penningmeester ^vas verschenen, werd hierna de [nï onder dank voor de opkomst 1 de maaldrift. Fondant van hel 6e regiment ,n° alhier heeft den minister van t erzocht machtiging te verleenen "l'ögang van 1 Januari 1930. hu- '9rrein nabij ,.De Maaldrift", te- fSpiis van f. 3100 per jaar. Het likt aTe 'erre'n Maaldrift" is Ij, Voor oefenen in grooter l ans doet zich de gelegenheid la! IsTredn te huren, waar J de gelegenheid bestaat tot het in een vaste hindernisbaan ter ruitersport. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME AAN DE UNIVERSITEIT VAN LEIDEN. Gisteren besloot pater dr. Van Lieshout, professor in de wijsbegeerte te Zoeterwoude, zijn serie voordrachten over „Geloof en Psyche". Beschouwd werd ditmaal het ge loof in verband met de individueele geaard heid. Spreker begon met er op le wijzen, dat 't echt modern slaat geloof en godsdienst le beschouwen als 'n uiting van geaardheid en temperament. Met name verneemt men niet zelden de meening, dat geloof en godsdienst goed zijn voor de zwakken, doch dat de sterken geen geloof noodig hebben. Zoo stelt zich dus de vraag, welke rol aan de factoren van geaardheid en temp jrament kan worden toegekend. Het antwoord op deze vraag luidt, dat het geloof, als zijnde 'n functie, die gesteld wordt door het verstand onder inwerking van den wil en de genade, in z'n wezinheid onmogelijk een product van geaardheid en temperament kan wezen. Geaardheid tn temperament vinden hun grond in 'i licha melijke van den mensch en verschillen vol gens het individu. Verstand en wil integen deel zijn vermogens van de ziel, behooren dus tot het soortelijke in den mensch, en zijn, ten minste voor wat aangaat het wezenlijke van hun natuur p werking, in allen gelijk. Als dus het géit 'elijk vroe ger werd vastgesteld, een 1 e van het versland is. gesteld onder inwerking van een door redelijke motieven ge motiveerden wil, kan het in den grond niet een product van temperament en geaardheid zijn. In wezen gaat dus 't geloof krachtens z'n natuur boven temperament en geaardheid uit: het is voor allen gelijk verstand en wil voor allen zijn. Doch al kan 'l geloof in z'n wezen niet worden verklaard als een product van ge aardheid en temperament, dat beteekent nochtans niet, dat alle invloed van deze factoren, zoo min als de invloed van milieu en opvoeding, geheel en al behoeft te worden uitgeschakeld. Verstand en wil, hoewel in zich onstoffelijk, betrekken nochtans in zoo verre in hun werking 't lichaam, dat ze, zoolang de ziel met 't lichaam vereenigd is, dit laatste vereischen als noodzakelijke voor waarde Daarmede worden verstand en wil, hoewel in zich onstoffelijk en dus alle ver schil van geaardheid, die haar grond in net lichaam vindt, uitsluitend, indirect toch nog voor verschil van geaardheid en tempe rament vatbaar, en zoo laat het zich ver klaren. dat geloof en godsdienst, hoewel in hun natuur hoven alle factoren van tem perament en geaardheid en milieu uitgaan de, deze factoren ten slotte toch nog langs indirecten weg in zich betrekken, zoo int deze bij den geloofsakt toch nog een zeer gewichtige rol kunnen spelen. In het voorjaar zal pater Van Lieshout 'n tweede serie voordrachten houden, welke zullen handelen over ..Mystiek en Weten schap". De eerste lezing dezer serie zal ge houden worden op Donderdag 30 Januari. DE S.D.A.P. EN DE BELASTINGVERLAGING In het Novembernummer van haar „Pro pagandablad" schrijft hel bestuur van de afdeeling Leiden der S. D. A. P. over belas tingverlaging als volgt: B. en W. kondigen aan een voorstel tot belastingverlaging. De financieele toestand der gemeente laat dit toe. terwijl de in 1931 in werking tredende wel op de financieele verhouding lusschen rijk en gemeenten verdere gunstige vooruit zichten opent. Wij sociaal-demokraten verheugen ons daarover. Wij weten, hoe vooral de plaatse lijke inkomsten-belasting, al zijn de aller armsten hiervan vrijgesteld, zwaar drukt op de massa der mingegoeden. Zoolang de sociaal-demokraten deel uit maken van den Leiöschen Raad, hebben zij getracht verlichting le verkrijgen van dien- belastingdruk voor allen, die over geringe inkomsten beschikken. Wij zullen dus medehelpén om het voorstel tot verlaging van den belastingfactor voor de plaatselijke inkomstenbelasting van 0.9 percent op 9 8 percent, dus met verlaging van 1/9 te doen aannemen. Toch werken wij niet van harte mede aan het nemen van dit besluit. Want met de mingegoeden ontlasten wij dan- tevens de gegoeden. Wij maken het daardoor de ge meente moeilijker haar sociale taak te ver vullen. Belastingverlaging belemmert de ge meente in het verrichten van noodzakelijk sociaal werk Het houdt tegen de krotoprui ming. werkver—iming. verhoogde werkloo- zenuitkeenng verbetering van het onder wijs. mensch lie vender behandeling der THEOLOGISCH DISPUUTGEZELSCHAP F.F.F. Viering van het 7e lustrum. Gisteren heeft het Theologisch Dispoot- gezelschap alhier. F. F F. zijn zevende lustrum gevierd. Nadat de leden en vele oud-leden uit alle deelen van het land reeds aan intieme koffietafel en bij een autobustocht in en om Leiden zich verzameld hadden, had 's middag9 in de Vergulde Turk een druk bezochte receptie plaats Daar merkten wij onder anderen de pro fessoren de Graaf, Eekhof en Knappert op. De dispuutgezelschappen „Kaap de Goede Hoop. ..Quisque suis Viribis". „Tua Res Agitur", „Concordia". ..Chrysostomus" en „Forum", benevens de theologische facul teit van studenten hadden als blijk van de goede verstandhouding afgevaardigden gezonden om het juhileerend gezelschap geluk te wenschen. Hierbij voegden zich talrijke schriftelijke blijken van belangstel ling. Na 't zeer geanimeerde diner hielden de Fabn hun lustrum werkvergadering, waar verschillende oud leden weer eens werk zaamheden hielden in cm hun vertrouwd milieu. Dr. W. D. v. Wijngaarden, conservator aan het Museum van Oudheden, afd. Egypte, hield een lezing over ...Monotheïsme van Amenhotep IV en het Oud-Israëlietisch monotheïsme". Spreker ging na hoe het gezichtspunt, aan het eind der vorige eeuw algemeen aan vaard. het onmiddellijk verband tusschen het Egyptisch en het oud-Israëlietisc.he mo notheïsme in het begin dezer eeuw alge meen werd afgewezen, om weer op te komen. Spreker geeft toe dat inderdaad Amen hotep IV een monotheïsme invoerde, wat echter wezenlijk anders is dan het oud- Jsraelilischc. waarbij vooral het ethische karakter van de laatste in onderscheid mét het eerste in het oog springt. Amenhotep IV -was een praktisch droomer. die sprak met het verleden, Moses knoopte hij den god der vaderen aan. Het Israëlieti- sche monotheïsme had geheel aparte mo tieven. alleen in de Israëlietische godsdienst te zoeken: gegrond in de religieuse erva ring- der groot e leidslieden van Israel. Deze zeergewaardeerde lezing bleek uit de nabespreking, waarbij nog eenige punten nader uniteen werden gezet, groote belang stelling te hebben gehad. Na verslagen over de Dispuut weder waardigheden van de laatste vijf jaar. die van opgewekt dispuutleven getuigden, hield ds. F. Pop van Uitwijk een spreekschets naar aanleiding van Lucas 19 vs. 10 en ds. v. Nooten van Boskoop een exegesewerk zaamheid over de openbaringen van Jo- hannis 5 vs. 610. Het was nacht geweest en het werd dag toen de Fahri uiteengingen om een nieuw lustrum tegemoet te gaan. FANCY-FAIR NEDERLANDSCH MEISTESGILDE. Ondanks storm en regen togen we er Woensdagavond op uit' om een bezoek te brengen aan de jaarlijks wederkeerende Fancy-fair in het clubhui3 van de Leidsche Meisjesgezellen op de Pieterskerkgracht 11. "Wat we er te zien kregen was werkelijk de moeite waard en noodt tot koopen. De door de meisjes vervaardigde voorwerpen zijn heel aardig en toonen groote verscheiden heid in leerwerk, handwerk, schilderwerk, cartonnage enz. Ook de attracties zijn goed verzorgd en er is tevens ren hepl gezellige gelegenheid om een kopje thee of een glaasie limonade te gebruiken. 't Geheel maakt c-en gezelligen indruk pn we zijn er van overtuigd, dat in dezen drukken St. Nicolaastijd ieder wel wat naar z'n gading vinden zal. waartoe nog gelegenheid zal zijn op Zaterdag 30 Nov. van half drie lot vijf en van half acht tot tien en Maandag en Dinsdag 2 en 3 Dec. van half acht tot tien. GOUDEN ZAKENTUBILEUM. Morgen beslaat de bekende brood-, koek en banketbakkerij van de firma Weijl in de Kioksteeg no. 3 vijftig jaar. Dit bedrijf, dat in den loop der jaren vooral een zekere vermaardheid verwierf vanwege het specialiteitsartikel, Weijl's Leidsche bolussen, werd in het jaar 1879 ODgericht door de gebroeders M. J. Weijl. Een der oprichters trok zich reeds vier jaar later uil het bedrijf trrug. waarna de vader van de tegenwoordige firmanten de zaak ai- leen voortzette. Na zijn dood werd de zaak tot op den dag van heden geëxploiteerd door diens kinderen, de drie tegenwoordige fir manten. Moge het hun gegeven zijn deze gerenom meerde zaak in de komende jaren tot steeds grooter en bloei te brengen. BUURT- EN SPEELTUIN VER. „NOORDERKWARTIER". Propaganda-f eestavond. In de concertzaal „Concordia" aan de Steenstraat werd gisteravond door de Buurt- en Speeltuin vereeniging „Noorder kwartier" een uitstekend geslaagde propa- ganda-feestavond gehouden. Te 8 uur was de zaal reeds ge heel gevuld, zoodat men spoedig met de afwerking van het programma een aanvang kon maken, hetgeen op zichzelf al eeu goede propaganda voor de vereeniging mag genoemd worden. De voorzitter, de heer J. Verhoeven, heette allen in zijn openingswoord harte lijk welkom, in het bijzonder de afgevaar digden der zustervereenigingen Zuiaer- Wester-, en Ooster-kwartier, benevens het bestuur der woningbouwvereniging ,,Ons Belang". Spr. bracht dank aan al degenen, die hun medewerking hadden verleend bij het in elkaar zetten van het programma voor dezen avond. Deze propaganda-avond mag op het eer ste gezicht goed geslaagd heeten, want er zijn veel Noorderkwartierders in de zaal, zeide spr. Maar... zij allen waren nog geen goede Noorderkwartierders, wijl velen nog geen lid wareru Na de vraag gesteld te hebben wat er eigenlijk tegen het limaatschap is, zet spr. het- doel der vereeniging uiteen, n.l. van de gemeente de beschikking te krijgen over een speeltuin. Hoe meer leden men nu heeft, des te sterker drang kan men uit oefenen op B. en W. Na gewezen te hebben op hetgeen men in Amsterdam reeds bereikt heeft op dit gebied, deelt spr. mede, dat er in het laat ste bouwplan van ..Ons Belang een ont werp voor een tuin is opgenomen. Het Zui derkwartier is reeds een stapje verder. Deze vereeniging heeft reeds een plan ge reed. Spr. hoopt evenwel, dat allen thans krachtdadig zullen meewerken om het be oogde doel te bereiken. Terwijl hij er op wijst, dat de contributie daarvoor geen be zwaar kan zijn. Onder leiding van den heer G. Mulder wevden vervolgens door het kinderkoor <an Noorderkwartier op waarlijk lofwaardige wijze eenige liederen ten gehoore gebracht, die bij de aanwezigen zeer in den smaak vielen, getuige het hartelijk applaus, dat het kleine volkje ten deel viel. Toen het scherm weer opgehaald werd, bood het tooneel een heel anderen aan blik. Daar stond thans het kinderkoortje weer, thans versierd met rood witte sjer- pen. Hierna trad de secretaris, de heer J. Hoii- ben naar voren in de functie van voorzit ter van het vaandelcomité. De heer Houben herinnerde er aan hoe in de tijden van den Stadhuisbrand reeds door mej. Binuenkamp gelden werden ver zameld voor de aanschaffing van een vaan del. Aanvankelijk ging zulks goed, doch door de heerschendc kou en werkeloosheid kon het voornemen niet verwezenlijkt wor den. Intusschen veranderde mej. Binnen- kamp van woonplaats en bleven de gelden op de spaarbank staan. Toen nu door verschillende leden op spr. drang werd uitgeoefend om het begonnen werk voort te zetten, ijs hij daarvoor ge- zwieht en spr vcrnd do dames Guldemond, Griffioen en Kouw, benevens den heer Kouv bereid mede zitting te nemen in een vaandelcomité, dat zich beijverde gelden bijeen te brengen en te zorgen voor de aan schaffing, van een vaandel. De kosten daar van waren echter zoo hoog, dat men be sloot zelf aan het werk te gaan. Dank zij de medewerking van een borduurinrichting hier ter stede slaagde men hierin zeer goed Toen het vaandel onthuld was, zong het kinderkoor een vlaggelied, na beëindiging waarvan de heer Houben het vaandel aan den voorzitter aanbood. De voorz. dankte den heer Houben en het gebeele vaandelcomité voor het werk voor de vereeniging verricht. Spr. zou gaarne willen volstaan met een eenvoudi- gen handdruk, doch zulks is op zoo'n avond niet voldoende. Deze vlag. door mevr. Kouw zelf vervaardigd, heeft voor spr. meer waarde dan wanneer zij op een fa briek zou zijn vervaardigd. Spr. stelt hier na voor aan mej. Binnenkamp een foto te zenden van de vlag met een dankschrijven. Na eeD opwekking tot dc leden om mede t* werker aan de grootmaking der vereeni ging. overhandigde de voorz. aan de dames van het comité een tuil bloemen. Hierna kwam de Mandolineclub ..Kro- bustlipo" onder leiding van den heer L. C Veerman voor het voetlicht, die op kei» rige wijze een mooi muziekprogramma ten gehoore bracht, waarvoor de voorz. namens de vereeniging, deze sympathieke club dank bracht en voor het jubileumfonds der club een enveloppe met inhoud overhandiede. Vervolgens was het woord aan het trie v. d. WoertBeurze en na. de pauze werd door alle medewerkenden nogmaals ge toond wat zij kunnen ipresteeren. Zoo werd het een zeer geslaagde avond, waar gezel ligheid en orde heerschtenr BUITENLAND. Beschouwingen over den noodlijdenden toestand van onzen landbouw (Uit het Par lement, lste Blad). Philips en de radiohandelaren zijn over de licenties tot overeenstemming gekomen. (Binnenland, éde Blad). Reconstructie van verschillende sitnatie9 in de moordzaak-Lans te Rotterdam (Ge mengd, 2de Blad). Gistermiddag is bij Hilversum een bank- loopei van een tasch met f. 2000 beroofd; de daders zijn ontkomen (Gemengd, 2de Blad). Moordaanslag te Leeuwarden; een vronw door haar man door revolverschoten ernstig gewond. (Gemengd, 2de Blad). De samenstelling van het Belgisch elftal voor den voetbalwedstrijd op 8 December tegen Nederland (Sport, éde Blad). BINNENLAND. Het Chineesch-Russisch conflict op weg naar een schikking? (Buitenland en Tel., lste Blad). Uit den Dnitschen Rijksraad en het Brit- sche Lagerhuis (Builenl., lste Blad). Een Japansch minister afgetreden; een Japansch gezant pleegt zelfmoord. (Tel., le Blad). OPENB. TONGENSSCHOOL VOOR U. L. O. AAN DE PIETERSKERKGRACHT. Ouderavond. Gisteravond werd in de gymnastiekzaal aan de Pieterskerkgracht de boven aangedui de ouderavond gehouden onder leiding van het hoofd der school, den heer J. A. üibma. Behalve het personeel der school was een groot aantal ouders der schoolgaande kinde ren aanwezig, zoodat er in het geheel ruim tachtig personen aanwezig waren. Als spreker voor dezen avond trad op de heer dr. Querido, geneesheer aan de afd. „Voorgeest" voor Zwakzinnige kinderen van het gesticht Endegeest, die, na met een kort woord door den voorzitter te zjjn ingeleid, een causerie hield over: „Moeilijke kinderen", welke min of meer was een tegenhanger van de voordracht voor den Armenraad op 13 Nov., daar hij thans s prak over moeilijke kin deren in het gezin. Na stil te hebben gestaan bij de groeiende belangstelling, die er tegenwoordig voor dit probleem bestaat, ging hy de oorzaken der moeilijkheden met kinderen na. Pe wisselwerking tusschen kind en milieu is zeer sterk, een abnormaal kind in een normaal milieu kan eigenlijk niet voorkomen. Wy moeten daarom ook nooit het kind alleen beschouwen, maar steeds in verhouding tot z\jn omgeving. De wisselwerking, die tot de moeilijkheid aanleiding gegeven heeft, moet ook bij de behandeling beschouwd wor den. De behandeling staat gelijk aan eeu orlhopaedische, een stuk verzuimde ontwik keling en opvoeding moet worden ingehaald. Verschillende, veel voorkomende kinder- mceiüjkheden werden besproken en ontleed, en verschillende voorbeelden uit de literatuur werden met hun oorzaken besproken. Met groote aandacht werd de leerzame voordracht van dr. Querido gevolgd en aan hei slot warm toegejuicht. Er volgde op het gesprokene een geani meerde gedachtenwisseling, waaraan door eenige leden van het personeel en een aan tal ouders werd deelgenomen. Dr. Querido beantwoordde de verschillen de opmerkingen en gaf evenals het hoofd der school, de heer Hibma. verschillende voorbeelden van „moeilijke" kinderen. Natuurlijk kon geen middel worden aan gegeven waardoor moeilijke kinderen ineens zouden kunnen worden omge'.ooverd tot nor male kinderen; men leerde ze echter met andere oogen aanzien en begrijpen hoe zulke kinderen moeten worden behandeld. De heer Hibma bracht in zijn sluitingswoord in her innering, dat hij na een bezoek aan „Voor- geest" gebracht te hebben, daardoor ook een geheel anderen kijk op deze categorie van kinderen heeft gekregen. Hij sprak ten slotte den wensch uit. dat de heer Querido nog vele jaren tot zegen van deze zoo zeer nusdeelde jeugdigen aan de Leidsche gestich ten mocht werkzaam zijn. Het was bijna elf uur toen de zeer geani meerde bijeenkomst uiteenging.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1