ondensche brieven. RICHARD TAUBER L. VAN GEELEN Voor elk onzer klanten EEN GESCHENK LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 November 1929 J(rabbels uit Zwitserland^ LAND- EN TUINBOUW. Jaargang i*«. oTjxen Londenschen correspondent. I drukste ambt van de wereld". Londen, 7 November 1929. heeft de City van Londen maffen burgemeester gekregen. Men ten, dat het Sir William Waterlow hoofd van wellicht de oudste en jksie drukkerij van Brittannië, die -eveer dezelfde plaats inneemt als ,es Lnschede en Zoonen in ons land. r krijgt elk jaar een nieuwen „Lord Dat is de oude instelling. Maar [jen de traditie van eeuwen deze jaar- ven-anging niet eischte, dan zou mg der feiten het doen. Het moet man, hoe gezond en sterk hg ook i, physiek onmogelijk worden ge- deftige betrekking langer dan 'n vervullen. En zelfs dan blijft het [dengene, die weet wat de functie zoo at en eischt, een beetje een raadsel it gestuurshoofd van de City als het •oorbij is. er gewoonlijk lichamelijk afgekomen, jaar op 9 November wordt de bur in zijn ambt beëedigd. Van dat ilik af worden zijn dagen drukker van de meeste menschen in dc Het Lord Mayor-schap brengt auto een veelvoud van andere ambten op behoorlijke wijze moeten wor- ruld. i» de vraag of de luister van het |opweegt tegen de zeer Teëele lasten, varende handelsman, die zioh voor |«rst in het rijke burgemeesterlijke laat steken zal het gevoel hebben het is een aangenaam gevoel dat it van langen duur is bevredigd. De g beeft echter uitgemaakt, dat alle ayors met een gevoel van verlieh- it kleed aan het einde van het jaar ran de vermoeide schouders hebben den. De vervuiler van het ambt zeer welvarend man zijn. Want bij gedurende zijn verblijf in het House (dat is de ambtswoning veel monumentaler gebouw dan de oning van den eerste-minister van id) een salaris van 10.000 pond ster- it bedrag kan bij lange na niet de ilijke uitgaven, aan den post ver dekken. ak van de posten, die automatisch .ord Mayor's schouders komen tc zoodra hij beëedigd is. Hij wordt de voornaamste magistraat van admiraal van de haven van Lon- tofdcomraissaris van het Centrale Hof, lid van den Raad vai vv Council), een der curatoren kathedraal van St. Paul en, v&i* ikend, voorzitter van den Raad van en vaji den Common Council mteraad). terstond na zijn beëediging wordt hd geheim toevertrouwd. Dat geheim wachtwoord voor toegang tot den van Londen, waar de Lord Mayor in het bevel voert. De oude macht en inkelijkheid van deze City, veste van landelslieden, wordt nog bewaard tn cht van den Lord Mayor landstroe- die bajonetten op hebben, den toe- tot de City te verbieden. Daarom iltijd formeel aan den Burgemeester worden gevraagd voor den door- of intocht van gewapende troepen Df in de City. kan voorkomen, in tijden van na- beroering of van bijzonder belang. Lord Mayor optreedt als officieel [oerder van den Koning, wanneer Ón wenschen wil kenbaar maken aan Ners van Londen. 'k hierboven gewaagde van de phy- inspanning die het ambt van Lord mee brengt, dacht ik vooral aan dc den die hij ambtshalve of omdat ui hem wordt verwacht moet mec- Hun aantal overschrijdt altijd het dagen, die het jaar bevat. Men h afvragenHoe is het mogelijk. 400 feestmalen meemaakt indien 365 dagen in het jaar zijn antwoord is eenvoudig. Aangezien vaak voorkomt dat belangrijko van den Lord Mayor, op dezelfde zelfde uren vallen, moet hij den d zoo niet de te verorderen por- *©1 of schotels over twee oi maaltijden verdeelen. Hij zal eten tafel en acte de presence geven andere, Verscheidene ega's van 5t'ge Lord Mayor's klagen al bij dat haar echtgenoot nimmer aan tafel zal eten. En de meeste -''ayoresses", die met haar weder baar een normaal huishouden te- in na een jaar in het Mansion Keven uiting aan diepe vreugde *t vooruitzicht dat huiselijkheid eu samengaande gezelligheid op- zullen worden van het ecli- t*staan. ®eeste „City Companies", de mo- °verblijfgele<n van de oude hand- 'Ipldeo en alleen nog in de namen aan die gilden, want geen der j.Livery Companies" (zooals *°rden genoemd) beoefent, een .j Z,1 zijn allen welvarende haa- meeste City Companies tZ1Jn er zoowat 70 verwachten r A ^a^or ^at hti althans ééa 'oers bijwoont. Dan noodigen de liters van andere Londensche den hoofdburgemeester uit tot ^.TSnbet feestmaal bij hun ambts- *-r zijn bovendien vaste, elk j. J ereQde eetfuncties, die 4© Lord geeft in zijn ambtswoning. De ,s die in den avond van az n^0r'8 Show" exp 9 November, 'etnier van Brittannië de voor- jvl« en een meer of mindec Tedevoering uitspreekt. In dat opzicht was het Lord Mayorbanquet dit maal historisch omdat voor het eerst een Labour-minister te gast was in het huis, dal indrukwekkend en glorieus is bij de gratie van den goud winnenden particulieren han del van eeuwen in de City. Hoewel de Lord Mayor een groot stuk van den dag feestetend moet doorbrengen (de maaltijden zijn gelukkig voor hem niet meer zoo copieus als voorheen), kan machtig veel routine-werk er niet voor blij ven liggen. Hij zit dan ook eiken dag at vroeg in den morgen aan zijn schrijftafel om stukken en correspondentie af te doen. Voeg daarbij de vele beroepen, die op den tijd van van dezen belangrijken man wor den gedaan, beroepen die hij niet kan ver onachtzamen, zooals het leiden van liefda digheidsbij eenkomsten, het leggen van eer ste steenen, het openen van nieuwe be langrijke gebouwen of instellingen... dan ia het duidelijk, dat <men hier vindt (bij ge brek aan vergelijkende kennis) dat bet ambt van Lord Mayor het drukste van de wereld is. De optocht, de eerste functie van den nieuwen Lord Mayor, geeft gewoonlijk in een belangrijk onderdeel symbolisch weer wat zijn voornaamste bezigheid uitmaakt^ of belangstelling heeft. En aangezien Sir W illiam voor alles drukker is had men dit jaar een historische voorstelling ontwor pen van de drukkunst. Er is niet veel ver band tussohen de drukkunst en het auto mobilisme (vooral voorgesteld door de snelste wagens van de wereld, die zijn be reden door de 'helden van de motor track", Campbell en Segrave). Er is ook niet veel verband tusschen dat automobi lisme en den Volkenbond. Tenzij men en het zou niet als een absurd inzicht kun nen worden besohouwd vaststelt dat drukkunst verband houdt met alles dat daar in de wereld te zien en te koop en te doen is. En tenzij men vindt dat automobi lisme. snel of niet, de idealen, van den Volkenbond en den vrede kan dienen >f bereids dient, omdat het grenzen een be lemmering vindt en omdat het de men- sahen van allerlei landaard onder elkaar brengt in het drukker wordend internatio naal verkeer. Wat dus in den optocht dit jaar. voor den luister van het ambt van Lord Mayor van Londen, ongelijksoortig leek. was het wat ruimer bekeken misschien niet. Laat ons dat aannemen. De broek. Dezer dagen iliield een Londensche club van kunstzinnige, tevens vroolijke, tevens welgestelde menschen („the bright young people" lieeten zij) een avondfeestje in Chelsea. Chelsea is, zooals de lezer wèl eens zal hebben gehoord ,een artistiek kwartier van deze stad, waar de meest vooruitstrevende denkbeelden op bet gebied van kunst en samenleving worden geboren. Van de gasten werd verwacht dat zij zou den verschijnen, opgemaakt als personen die zij het meest vereeren of „als zij graag zouden zijn". Er waren eenige zeeroovers van de partij. Dit getuigt van den kinder lijken geest, die deel der feestgangers beheersohle. Een Engelsche jongen denkend aan zijn toekomstig emplooi in de wereld, begint met „pirate" te willen zijn. Het merkwaardigste van de partij was echter dat de meeste aanwezige dame9 in mannenbroeken waren gekleed. Men kan slechts opmerken dat het leven van deze dames van Chelsea eenvoudig en be vredigend moet zijn indien haar hoogste eerzucht kan worden bevredigd door een broek van een man aan te trekken. Wei nige mannen, die eiken ochtend van hun leven zich in dit nederig kleedingsluk ste ken, beseffen dat zij zich „in *het geheim" van een tevreden leven steken. Intusschen moet het feit, dat de dames in broeken ter partij verschenen, een beden kelijk symptoom zijn voor de strijdsters voor nog verder doorgezette emancipatie. De theorie dat de man het superieure, het sterke geslacht is, mocht men in dezen tijd verouderd wanen. Maar de dames, en dan nog wel in het progressieve Chelsea, die ..'bright and young" waren, hebben de oude Oheorie nieuw leven gegeven. De laatste jaren is het hier voor vrouwen meer en meer gewoonte geworden het mannelijk deel der gemeenschap toe te spreken als ..oude boon" of, indien zij behalve supe rieur ook aardig wilden zijn als „poor old darling". Alle termen drukten min of meer meelijden uit met een slakker in onder gang. En nu komt daar opeens een pele- ton dames m de broek vedelaren dat zij niets liever zouden willen zijn dan man nen. Wij gaan vooruit. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN Breestraat 154, Firma A. HILLEN. Stationsweg, Firma A. T. H. WITTENBURG. Haarlemmerstraat 2. W. G. I VERBURG Sigarenhandel Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Azn.Hoogew 24 A. M. VAN ZWICHT. Kiosk Prinsessekade, en bij JOH. HOGERVORST Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN. H. Rijndijk 74- EEN MOOIE HERFSTWANDELING. La neige se prépare aldus de weers voorspelling voor het gebergte. Wanneer we nog van de weelde van den heTfst wil den profiteered dan werd het tijd. En zoo zaten we den volgenden morgen in een dier voorwereldlijke trammetjes, zooals ze alleen nog hier en daar in Frankrijk te ontdekken zijn. Een vervoermiddel, waarmede soms 20 K.M. gehaald wordt, op eenigszins steife wegen niet meer dan 8 of 10. Voorbij het standbeeld van Voltaire, door het stadje, waar nog steeds de kleine ceramiekfabrie- ken en pottenbakkerijen herinneren aan den ..patriarch van Ferney", die het arme dorpje tot een welvarend fabrieksstadje wist op te werken, kropen we langzaam in het Pays dc Gex tegen de hellingen van de Jura op, tot in het oude bergstadje Gex het armzalige locomotiefje eindelijk tot rust kwam. Door kronkelende nauwe straatjes, langs antieke zeventiendeeeuw- sche monumentale gebouwen voert de weg omhoog naast de beek. die hier officieel als rivier" le Joumand betiteld wordt. In de weiden, boewei nog mooi groen, weinig bloemen meer. Slechts hier en daar groote plekken lila. herfsttijloozen. De weg door dit dal van Creux de TEnvers wordt steeds steiler en smaller tot hij zich eindelijk vernauwt tot een passage van slechts twee meter, waar de Journand zich een baan breekt tusschen twee hooge rotsen, les Pot- fes Sarazines. Volgens de overlevering zou dit de plaats zijn, waar de Allobrogen of BouTguignons de uit het Zuiden opdringen, de Sarazenen (Arabieren) den verderen op- marsch hebben belet. Voor de waarheid van dit heldenfeit durf ik niet instaan, maar wel kan ik verzeke ren, dat op dezelfde plaats, waar de Sara zenen hun neus zouden gestooten hebben, een inboorling ons eveneens tot den terug tocht trachtte te dwingen. Het was een jager, die hier juist een marter geschoten had, welke kostbare jachtbuit hij vol triomf toonde. De man putte zich uit in argu menten om ons te bewegen van koers ts veranderen, 't Was een gevaarlijk pad sA beter gezegd heelemaal geen pad, een paar honderd meter verder liep het dood tegen de rotsen en in elk geval was het voor dames niet te doen. Met plezier zou hij zelf ons een beteren weg wijzen, we behoef den slechts een half uurtje terug te gaan. Dan zouden we een prachtig vlak pad vin den, dat niet door maar om het bosch ging en veel veiliger was dan de weg, waarop we thans ons leven waagden. De over- groote dienstvaardigheid van onzen Nimr#d leek verdacht, temeer daar hij zoo onvoor zichtig was geweest zich tc laten ontvallen, dat verderop zich nog een marter bevond, die hij eveneens onder schot hoopte te krijgen. De veronderstelling, dat hij ons liever niet op zijn jachtterein zag, waar wc het wild zouden kunnen opjagen, was niet al te gewaagd. Zoodat we, ondanks zijn geweldig flux de bouche, besloten den tocht volgens de vastgestelde route door te 'zetten. En alras bleek, dat bet advies van onzen vriend niet al te betrouwbaar was, want er was een pad en wat voor een pad nog wel Zelden hebben we een excur sie gemaakt door zulke mooie en groote bosschen op dien herfstdag. Ruim 1400 H.A. hoogwoud, een der grootste bosschen van Frankrijk. In de laagte loofhout, beuken, eiken en acacia's, boogerop voeren deü en laryx de alleenheerschappij. Hoewel midden October, alles nog in volle blad met do mooiste herfsttinten, van het diepste goud- bruin tot het helste rood en geel. Steeds slingert het pad zich omhoog naast de beek, die ontelbare kleine watervallen vormt en van alle zijden gevoed wordt door stroompjes uit de zijdalen. Hier en daar wisselen rotspartijen in het eigenaar dige grijs, geel en rood van de kalksteen af met het groen en het goud van het ge boomte, tot we eindelijk de bron van de Journand ontdekken. Een open plek in het bosch, waar onder een paar rotsblokken van alle zijden straaltjes water voor den dag treden Onder de grootste bevindt zich een lekke afgedankte waschtobbe. Wat dat ding daar te maken heeft en wie het heele maal naar boven heeft gesleept, blijft ons een raadsel. Ten slotte begint het groene koepeldak lichter te worden en tusschoa de hooge stammen door arriveeren we op de eerste weiden, afgesloten door een stel len onbeklimbaren rotsmuur. Hier, op een hoogte van 1100 M., geen bosch meer, maar tal van groene reusachtige dennen, zoo ka rakteristiek voor de Jura. Het vee. reeds afgedaald van de hoogste weiden, blijft bier nog een paar dagen van het mooie weer profiteeren. alvorens in den warmen 6tal beneden het winterlogies te betrekken. Nieuwsgierig komen ze van alle kanten opzetten. Mooie koeien van bet in deze streek zeer gezochte race Gessiene. Grooter en zwaarder, maar lichter van kleur, en niet uitsluitend roodbruin als het gewone bergvee. Op deze weiden ontdekten we een paar mannen bezig plantenwortels schoon te maken, te sorteeren en op te stapelen. Het bleken Duitsch-Zwitsers te zijn, die hier hun kost ophaalden door het verzame len van de wortels van gentianen. Bij kar- revraohten vol brachten ze die naar bene den, van waar ze per spoor naar Weenen gedirigeerd werden, waar ze dienden ter bereiding van de welbekende gentiaanbit- ter. Elke week leverden ze een wagon af en den heelen zomer waren ze hier reeds bezig geweest Wie hier de eerste volgende jare'j komt, kan zich de moeite besparen de heer lijke blauwe bloemen te zoekeR. Op de vraag, waarom ze zoover van honk gingen, waar deze planten toch in overvloed in het Berneroberiand voorkomen, vertelden ze ons, dat nergens in Zwitserland het uit rukken van planten op zulk een schaal ge doogd werd Hier in Frankrijk had niemand het hun verboden, zoodat ze van plan wa ren het volgend jaar de streek verder af te werken Gelukkig zijn ze in den laatsten tijd in Frankrijk ook wakker geworden en begint men te beseffen dat het tijd wordt de bosch- en bergflora te beschermen. Maar hoewel er reeds een hierop betrekking hebbende verbodsbepaling is afgekondigd, ziet men nog steeds de toeristen, den rugzak prop vol met bloemen en zelfs met heele planten onder bet oog van de douane de grens passeeren. In Zwitserland behoef je dat niet te pro- beeren. Vooral het Edelweiss wordt tegen woordig streng beschermd en het plukken er van is in de meeste cantons verboden. Dit ondervond lang geleden een jong toerist, die met een rugzak vol van deze zeldzame plan ten brutaal weg door een bergdorp mar cheerde. Een landjager, zooals ze in Oost- Zwitserland de gendarmen noemen, verbali seerde hem en wilde de bloemen in beslag nemen, waartegen de toerist zich -verzette, zich er op beroepende dat hij de zoon was van een in Bern geaccrediteerd vertegen woordiger van een der groote mogendheden. Maar ondanks zijn protest werd de zondaar opgebracht en door de plaatselijke ma gistraat tot een zware geldboete veroordeeld. Heftige verontwaardiging van zekere zijde in Bern en de Fédérale regeering gaf een zachten wenk dat het in dit geval beter was de zaak blauw blauw te laten. Maar daar wilden de Grissonaas niet van hooren en het eindigde er mede dat de boete betaald werd. Vanaf deze weiden komen we over eeq heel smal en zeer steil geitenpad boven den rotsmuur, op de kam van het gebergte. Van verre gezien lijkt de Jura een massief hoog maar vlak terras zonder uitstekende toppen. Maar ten je eenmaal boven, dan constateer je dat het een golvend plateau is met kopjes, een paar honderd meter hoog. Een zeer eigenaardig landschap, hier in de hooge Jura. Het beeld van verlatenheid en melancholie maar toch niet zonder een zekere grootsch- heid en een aparte bekoring. Magere weiden met veel steenhoopen, zacht glooiend naar het Noorden, maar naar het Zuiden, waar de rand gevormd wordt door naaklc rots, inééns loodrecht afvallend. Langs die kam loopt, onafgebroken alle golvingen van 't sterk geaccidenteerd terrein volgend-, een schuts- wal van losse steenen, minder ten behoeve van de toeristen dan wel voor hot vee om te verhoeden dat de koeien langs de steile hel lingen in de diepte rollen, waarbij ze ver pletterd zouden worden. Voor geiten en spe ciaal voor schapen zijn deze wallen over bodig. Vooral de laatsten zijn zulke schit terende acrobaten, dat ze, behalve bij zwa- ren mist of verblind door een sneeuwstorm, nagenoeg nooit een ongeluk krijgen, hoe steil een helling ook zijn mag. Daar de Jura hoofdzakelijk uit kalkge- steenten bestaat, vindt men hier 's zomers een waar tapijt van bloemen. Nu, terwijl het boven reeds grimmig koud is, de wind je onbarmhartig geeselt, nog slechts de bloe men met harde en leerachtige bladeren. De combes, dc diepe kommen tusschen de kop pen, zijn bezaaid met mooie zilverdistels, terwijl de grijsgroene rotsen zelve bezet zijn met heele bouquetfen vetplanlen, veel op cactussen gelijkend. De groote gele gentiaan is uitgebloeid en van de crocus, een specia liteit van de jura, die je hier in den vroeg- zomer in heele velden vindt, is natuurlijk nu nog niets te bespeuren. De boomgrens ligt hier vrij laag. Op 'n 1400 h 1500 M. begin nen de dennen reeds te verschrompelen, worden afgeplat met verschrompelde kruin en zijn steTk door den wind verkromd. Zij worden steeds onaanzienlijker en geven het een honderd meter onder den kam op. De Jura wordt relatief weinig bezocht. De groote stroom toeristen zoekt het Zuidelijker en hooger op, in het hart van Savooye, ge lokt door de eeuwige sneeuw en hel ijs. Vandaar dat men hier nog tal van planten vindt elders reeds lang uitgeroeid. Je kunt bier een dag ronddwalen zonder één sterve ling te ontmoeten. Nergens een heilig huisje of gelegenheid zich op welke bescheiden wijze ook te restaureeren. Nergens op deze hoogte een bron. Alles noodig om een mensch een dag op de been te houden moet in rug zak en veldflesch meegesleept worden. Slechts sporadisch hier en daar een chalet en een veestal, alleen in den zomer be trokken. Men is hier in het rijk der absolute stilte. Geen gebaande weg, ternauwernood een aanduiding van een voetpad. Tusschen de rotsen en de struiken moet men zelf den weg zoeken. Maar het uitzicht dat men elk moment van den hoogen kam geniet, ver goedt moeite en inspanning. Vlak onder ons een zee van groen, het eindelooze woud met hier en daar een lichte plek, een bergweide, met een eenzaam chalet, dan diep inge sneden valleien-verder-op de vlakte met tal van dorpen, en het groote glinsterende meer, en op den achtergrond de trotsche blanke kelen van Savooye! Terwijl in het Zuiden de Jura steil afvalt, daalt ze in het Noorden in glooiende ter rassen af naar het wijde dal van de Valse- rine. Hierdoor is ze 's winters een ideaal terrein voor de ski. De toegangsweg, over de Col de la Faucille, is een prachtige door Napoleon aangelegde weg ter verbinding van Parijs met Genève. In ontelbare wendingen kronkelt de breede heirbaan tegen den berg op door bosschen en rotsen steeds verrukke lijke vergezichten biedend. Op de Col, waar het zomers steeds één en al leven en beweging is, is het thans doodstil. Van al de talrijke hotels en kroe gen was er nog slechts één bewoond; zelfs het bureau deT gendarmerie was gesloten. Op onze vraag of dit hotel des winters geopend bleef, vernamen we, dat dit afhing van het feit of de weg op de Col zelve, waar de sneeuw zich meters hoog ophoopt, al dan niet gebaand wordt. „Dit jaar zal dat in elk geval wel ge beuren. want onze député voor het départe ment de l'Ain is tevens Minister van Bin- nenlandsche Zaken". Toen dit gezegd werd, was het ministerie Briand nog niet gevallen Maar na deze ge beurtenis vrees ik, dat de nood zakelijk he id den weg over de Col vrij te houden, dit jaar vermoedelijk wel niet urgent zal blijken, zoodat de sportbroeders er wel op mogen rekenen dezen winter hier geen gastvrij pied k terre te vinden. Waf de politiek al niet op haar geweten heeft. Dr. KLAUS. Genève, eind October. RECLAME. 30 c.m. Rsclame plaat slechts f. 2.60 (LIEFDE EN ROZEN) Tel. 593 Haarlemmerstraat 55 tegen over CITT THEATER 7792 PLUIMVEE. DE JUISTE VOEDING EN VERZORGING VOOR HET VERKRIJGEN VAN WINTEREIEREN. Om aan volop wintereieren te kunnen komen, moet men den dieren een voeder geven, zoodanig van kwaliteit en samen stelling, dat daarin dc noodige stoffen zijn te vinden, waaruit de eieren gevormd kun nen worden, terwijl bovendien de hennen in een puike conditie blijven Een bekend Nederlandsch kippenhouder, die steeds op een goeden winterleg kan bogen, geeit zijn voedermethodc als volgt aan. 's Ochtends zoo vroeg mogelijk hard voer. dat wordt ondergeharkt. 's Voormiddags, ongeveer half tien, wat zonnebloempitten, paddi en hen nepzaad en 's namiddags weer hun rantsoen hard voer, terwijl de meelvoerbak steeds den geheelen dag openstaat. De bedoeling van dat 3 maal hard voer geven is niet om ze lot een meerdere voeder-opname te bren gen, doch uitsluitend om ze zooveel moge lijk aan het werk te houden, zoodat men dus hun dagrantsoen over drie voertijden verdeelt. Steeds volop groenvoer, bestaande uit boerekool, mangelwortels, suikerbieten en knolrapen zijn slechts een surrogaat daarvan; roode voerwortelen een uitmun tend vervangingsmiddel, terwijl de kleine kippenhouder aan gekiemde haver een prachl-groenvoer bezit. Frisch drinkwater staat den geheelen dag volop tot hun be schikking. Als men maar bedenken wil, dat kippenhouden in den winter heel veel toe wijding vraagt. Want in den winter is kip penhouden meer dan het geven van eten en drinken en het rapen van eieren. Degeen die dal begrijpt is al een heel eind op weg. De lijd om de hoenders te verlichten is langzamerhand aangebroken. Dezer dagen heeft men daarover een heel interessante radio-lezing gehouden door den bekenden pluimvee-deskundige, den heer D. J. Hol- steijn, kunnen beluisteren. Deze sprak als zijn overtuiging uit, dat een verlichten der hoenderverblijven gedurende den laten Herfst en den Winter niet iets onnatuur lijks of geforceerds is, integendeel dat een verlichting niets anders is als een correctie van een voor de hoenders onnatuurlijk jaargetijde. Aangezien genoemde heer als do Nederlandsche expert op het gebied van de Pluimveeverlichting mag worden be schouwd en niemand minder dan de N.V. Philips er toe is overgegaan de praktijkproe ven voor een verlichting met behulp van een nieuw systeem ultra-violette stralen uitzendende lamp aan hem toe te vertrou wen, mogen wij aan die uitgesproken mee ning wel degelijk waarde hechten. Inder daad leert de praktijk ook, dat een verlich ting tijdens de korte dagen voordeelig is. Men doet het soms 's ochtends, soms 's avonds, soms 's ochtends en 's avonds, hoofdzaak is maar, dat de hoenders een betere dagverdeeling hebben, dan zonder een verlichting het geval zou zijn. Wan neer men door middel eener verlichting een werkdag van 12 uur kan geven, heeft men een goede verdeeling verkregen. De kleinere kippenhouder kan het doen door dat ge- gedeelte der ren, dat onmiddellijk bij het nachtverblijf aansluit wat af te schutten en in dat gedeelte een verlichting aan te bren gen of met een benzinegas-lantaarn, of met twee kleine 4'/j Volt sterke lampjes. Hij kan dan een zoogenaamde schel transforma tor van 8 Volt sterkte in de lichtleiding op nemen en de lampjes in serie schakelen, d.w.z. een draad gaat naar het eene lampje, de andere draad naar het tweede, terwijl de overblijvende twee klemmen van de lampfittings onderling worden verbonden, zoodat de stroom dus door het eene lampje naar het andere loopt Wanneer deze lampjes tegenover elkaar worden gehangen, zal er geen schaduw ontstaan en kan men er een ruimte van 2 maal 2 Meter voldoen de mede verlichten Heeft men een grooter oppervlak (e verlichten, dan komt er een gewone 40 Watt lamp aan te pas Dikwijls verlicht men zoodanig, dat de dieren een werkdag van 6 tot 6 krijgen. In dat geval gaat men er dan wel toe over met ook nog een electrische schakelklok in de leiding op te nemen, welke het licht automatisch in- en uitschakelt, wat vooral voor hen die erg met hun bed bevriend zijn, een heel gemak beteekent. RECLAME. 7811

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 19