eerste blad. ficieele kennisgeving DONDERDAG 21 NOVEMBER 1929 No. 21377 STADSNIEUWS. OP DEN DAG VAN HEDEN Het voornaamste nieuws van heden. i Jaargang LEIDSCH O AO DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: J Cfs P«r regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar J agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere I advertentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend i djj vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 J Incasso volgens postrecht Voor eventiieele opzending van brieven 110 Cis porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per pos! 2.35 portokosten. /0 18 0 18 I nummer bestaat uit VIER Bladen VERGADERING van den Igeheenteraad van leiden. maandag 25 november 1929, des namiddags te twee nur. stedel. museum (lakenhal). [vergadering zal. zoo noodig, 's avonds worden voortgezet. behandelen onderwerpen: eéediging en installatie van het nieuw raadslid, den heer Mr. H. F. A. I Benoeming van een lid der Commissie file Huishoudelijke verordeningen, (va le: P. Heemskerk). J Benoeming van een lid der Commis si onderzoek, bedoeld in aTt. 22 van Mement voor de werklieden iri dienst le gemeente Leiden, (vacature: P. ikerk). 3enoeming van een plaatsvervangend- iter der Commissie van advies, be- in art. 35 van de verordening, Tege- den rechtstoestand van de ambtena- ier gemeente Leiden, (vacature: P. ierk). .lenoeming van een lid der Commis- fejeld in art. 2, le lid, sub 3o. der ping, houdende Reglement voor de Kën van Advies betreffende de ar- len dienstvoorwaarden van het per- Jin dienst van de gemeente Leiden, ■ze- P .Heemskerk). JBenoeming van een gedelegeerde uit ■Efaeenteraad in het bestuur der ver- b „Schoolkindervoeding en -klee- (vacature: P. Heemskerk), i Benoeming van een lid van het Be- fa Stedelijke Werkinrichting, uit den (vacature: P. Heemskerk). Benoeming van een lid der Commis- »r Ben Markt- en Havendienst (vaca- C. Koole). Benoeming van eene onderwijzeres in (ekenen aan de Meisjesschool aan de (raat. (191) Voorstel tol overplaatsing van de fdperessen |Mej S. C. W. Bader, van de school plteraveld B. naar de school Vrouwen- teeg B; Hei E. J. van Griethuysen, van de t Vromvenkerksleeg A naar de school «engel B (192) l Benoeming van eene onderwijzeres ie school Vrouwenkerksleeg A. (193) e Idem alsvoren aan de school Boom- (193) Idem alsvoren aan de school Mare- A. (193) Idem alsvoren aan de school Vrou- irksteeg A. (193) Idem alsvoren aan de school Zuid- B- (193) J Idem alsvoren aan de school Haver- •V (193) Hem als voren aan de school Schut- N B. (193) Idem alsvoren aan de school Paul "Straat B. (1931 Hem alsvoren aan de school Vrou- !tis'eeg A. (193) Hern alsvoren aan de school Duiven til B. (193) Idem alsvoren aan de school Medusa- i (193) E ''lpT1 alsvoren aan de school Dn't- (193) Berioeming van een onderwijzer aan '°-v Zuidsingel B. (193) Preadvies pp het verzoek van Mei. 'luenk, om eervol ontslag als onder aan de school Drittstraat. (188) oa|Iia^rie5 op ^e' N'erzoek van W. J. - eervol ontslag als onderwijzer aan urschool voor U. L. O. (189) ))r':i'vi'rs op het verzoek van J. den |1'Urvol ontslag als onderwijzer *h»l Ungebrug B. (194) ^advies op het verzoek van J P l,ee^"o) ontslag als lid van het j Yf toestuur. (190) C verhuring van een lokaal k schoolgebouw aan de n0, aaT1 Leiden Democratische StudenteD- f Vfjrjrst (19ö) pus üJ'M verlenging van de over- Ty- Uk a^: Leiden van den Ned melijke Opvoeding, in zake bet zuidelijk speelterrein ^®mabrug. (196) 30o. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeenten van een strookje grond aan den Haarlemmerweg. Sectie K no. 78 ged. (197) 31o. Voorstel om Burgemeester en Wet houders te machtigen de Stadsgehoorzaal tegen verminderd tarief af te staan aan do Leidsche Pluimvee-Vereeniging. (198) 32o. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1928 op dat van 1929 van gelden in verband met de voldoening van onbe taald gebleven vorderingen en het nog niet verwerkt of verbruikt zijn van verleende credieten, alsmede tot overbrenging van verschillende ontvang- en uitgaafposten van den Kapitaaldienst. (20-4) 33o. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Zevenhui zen. tot wijziging van de met die gemeente gesloten overeeenkomst tot levering van electrischen stroom. (199) 34o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de aansluiting van wijk V en een gedeelte van wijk VIII op de centrale rioleering (200) 35o. Praeadvics op het verzoek van C. C. van den Bosch, om opheffing van het bouw- verbod, rustende op zijn perceel aan den Zoeerwoudschen Singel, Sectie M no. 1162. subsidiair dat perceel en het perceel Sectie M no. 1960 aan te koopen. (201) 36o. Voorstel tot onderhandsche verpach ting van het baggerwerk en de uitvoering van bijkomende werkzaamheden, aan H. J. de Heyder. (202) 37o. Verordening, houdende Regiement voor de Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon (Burgerlijk Armbestuur) te Leiden. (203) De plannen van B. en W. betreffende den Stadhuisbouw. Geheel Nederland eerder ingelicht, dan de Leidsche ingezetenen Gistermiddag om 5 uur zijn de voorstellen van B. en W. betreffende den bouw van een nieuw Stadhuis verschenen, waardoor de plaatselijke pers eerst hedenmiddag de ge legenheid heeft de Leidsche burgerij hiervan op de hoogte te stellen, terwijl de buiten wereld reeds door de ochtendbladen van heden kennis heeft kunnen nemen van deze voorstellen. Daar nu toch een ieder kan weten, dat wanneer iets ter publicatie wordt gegeven om 5 uur in den namiddag, dit door de bla den in de editie van denzelfden dag niet meer opgenomen kan worden, bevreemdt het ons, ja treft het ons zeer onaangenaam, dat B. en W. er niet op uit zijn geweest, zoo niet de Leidsche ingezetenen het allereerst, dan toch in ieder geval gelijktijdig in de gelegen heid te stellen via de pers kennis te nemen van deze bij uitstek Leidsche aangelegen heid, die al 9 maanden lang in bet brandpunt der belangstelling onzer ingezetenen heeft gestaan. DEMOCRATISCHE PARTIT. Gisteravond heeft in het Nutsgebouw al hier een huishoudelijke vergadering plaats gehad van de afdeeling Leiden en Omstre ken der Democratische Partij. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Dr. Z. Kamerling, voorzitter, J. J. Hoogweg, penningmeester. J. H. Witmans, le secreta ris; C. A Milikan. 2e secretaris; mevr de Haan. bestuurslidG. Witmans. bestuurslid. De algemeene voorzitter, prof mr. J. E. Heeres, was mede ter vergadering aanwezig. Er had een uitvoerige bespreking plaats over de voortzetting der plaatselijke en al gemeene landelijke actie. HANDELSREGISTER KAMER VAN K_OG<KAN.D£L. Nieuwe inschrijving. B. Mensen, S: Joris- steeg 22. Paardens'.agerij. Eigenaresse: mevr. B. Mensen, te Leiden. Filiaal: ,te Leiden, Heerenstraat 65. Wijzigingen: C. Brinkman. Do astraat 23 Leiden. Handel in groenten en fruit. Uit tredend eigenaar: C. Brinkman, dd. 1 Nov. 1929. Wijziging handelsnaam: thans: Ij. Brinkman. W. R. van Kampen. Lange Mare 102, Leiden. Horlogerie. Vestiging fi'ra1: Oegst- geest, De Kempenaerstraat 67. DE BEHANDELING VAN DE STADHUIS-PLANNEN. Door B. en W. is de raadsvergadering, waarin het voorstel van B. en W omtrent het maken van plannen voor den herbouw van het Stadhuis (men zie Gemeentezaken! zal worden behandeld, bepaald op Maan dag 2 December. De raadsleden hebben dus den tijd om de voorstellen te bestudeeren en zich over d? gestie der geheele zaak op de hoogte te stellen. KON. NED. MAATSCHIT. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De tweede bijeenkomst. In een met palmen en chrysanthen ver sierde zaal, hield gisteravond de afdeeling Leiden en Omstreken, in „In den Vergul den Turk", haar tweede bijeenkomst. Jam mer, dat deze niet beter bezet was; aan de 190 uitnoodigingen had slechts een der tigtal gehoor gegeven. De heer E. Th. Witte, opent te ruim acht uur de vergadering, waarbij hij in zijn gebruikelijke openingsspeech eenige woor den van dankbare herinnering wijdt aan het plotseling door den doocl ontnomen me delid. den heer H. J. Lemkes, te Alnhen en waarin hij de heeren G. Lubbe Tbzn. en W. van Egmond complimenteert met hun benoeming als leden van de Vaste Keu ringscommissie der Maatschappij. Alvorens tot de acenda over te gaan, vraagt en verkrijgt de heer Lubbe hec woord, om in een hartelijke r&dc namens de leden den voorzitter var» geluk te wenschen met de ondersrhei«ói.T, hem door het H. B. te beurt gevallen Het eere lidmaatschap der Maatsehanrnj is wel oe hoogste tuinbouwondersebciding, die gege ven kan worden, zei «preker en hij spreekt tevens den wensch uit, dat de heer Witte nog tal van jaren in staat zal mogen ziin te bliiven werken in het belang van de Maatschappij cn in die van de afdeeling in het bijzonder. Hierna volgt, voorlezing der notulen en behandeling der ingekomen stukken. De eerste werden ongewijzigd gearresteerd: bij de tweede was een kennisgeving van de N.V. Nederlandsche Kali-Maatschappij, dat deze begin December haar belangrijke film voor de afdeeling zal vertoonen. De voorzitter doet mededeeling, dat de samenwerking met de in de omgeving staande afdeel!ngen voor dezen winter ge regeld is. en dat cTe heer H. de Boer, voor zitter van de afd. Voord wijk a.s. Vrijdag 29 Nov., een lezing met lichtbeelden hoopt te houden in het Botanisch Laboratorium, met als onderwerp Bloemen en Insecten", en dat in de tweede helft van Februari 1930 de winterbij een komst hier te Leiden, zoo mogelijk zal samenvloeien met een eventueel door de afd. Oegstgeest van Bloembollencultuur te houden bloemen tentoonstelling. Nadat de heer G. Lubbe Thzn., een za kelijk verslag heeft uitgebracht van het verhandelde in de alg. verg. te Nijmegen, vertelt de heer Jan Kriest Jzn., hoe Ca mellia's moeten vervroegd worden zonder dat de knoppen afvalleneen eigenschap die bij dit plantengeslacht niet zelden voorkomt. Na de pauze behandelt de heer J. Mater de vraag of Saintpaulia en Streptocarpus goede planten zijn voor de kamer. Spreker wijst hier met nadruk op het feit. dat er maar al tt vaak kamerplanten worden aan bevolen waaraan de liefhebber betrekkelijk niets heeft, mits men in bezit is van een goede serre of plantenkasje. Beide be doelde planten rekent hij hieronder begre pen; daarom wenscht hij hier naar voren te brengen om te spreken van directe en indirecte kamerplanten, of van werkelijke kamerplanten en van planten die de ka mer maar korten tijd kunnen versieren. De heer Witte leidt de vTaag in of Boomkweekers en bloemisten botanisch onderlegd moeten zijn.'' In een zeer in teresante rede, behandelt hij die punten, waaraan men juist door sleur op de cur sussen te weinig aandacht schenkt, en din een eerste vereischte zijn ter vorming van de kennis der cultuurwijze van gekweekte planten Achtereenvolgens worden toege licht de voedingsleer, het assimilatiepro ces, de invloed van licht op de planten, de bevruchting, de zaadselectie en de erfe lijkheidsleer. Spreker geeft echter den raad mede dat de kweekers geen botanici moeten worden, daar dit tot een fiasco zal leiden evenmin ai« botanici practische kweekers zullen worden. Bij de rondvraag vraagt de heer Lubbe of een dei heeren iets bekend was om trent het forceeren van Irissen. Blijkbaar was er niemand van op de hoogte, hetgeen zich uitte in een algemeen zwijgen. Jam mer dat zoo weinig van de jongere, gedi plomeerden ter vergadering waren, moge lijk hadden die kunnen inlichten. Hebben zij soms vakgeheimen of zijn zij al zoo doordrongen van hun kennis, dat zij het de moeite niet waard achten ter vergadering tc komen Nog brengt de heer Lubbe een mooi* groote, witte bloem ter sprake, die hij waargenomen heeft in een der bloemwin- kels hier ter stede en die zich ontpopte als de bloeiwijze van Datura (Brugmansia) Knightii", behoorénde tot de familie der Solanaceae of beter gezegd tot die der aardappel® Met een woord van dank aan den heer Kriest voor diens mooie *aalversiering en aan de verschillende sprekers, sluit de voorzitter te ruim 10 uur deze leerzame bijeenkomst. is het 75 jaar geleden, dat Paus Benedictus XV werd geboren. Den 21sten Nov. 1854 werd Benedictus XV als Giacomo della Chiesa te Genua geboren. Zijn verheffing tot Paus (4 Sept. '14 ge kozen en 6 Sept. '14 plechtig gekroond in de Sixtijnsche kapel) viel samen met den eersten tijd van den grooten wereldoorlog. Veel heeft hij gedaan om het oorlogsleed te verzachten, met name wat betreft de uitwisseling van invalide krijgsgevangenen. Hij vaardigde een bekend schrijven uit over den Vrede, waarin vooral ook op gelijk tijdige en wederzijdsche internationale ont wapening werd aangedrongen, als een ett- sten stap naar een duurzamen wereldvrede. Veel deed hij ook voor Rusland. Onuer zijn Pontificaat werd de nieuwe Cortex Turis Canonici gepromulgeerd. Hij overleed den 2*2sten Januari 1922. 350 jaar geleden overleed sir Thomas Gresham, naar wien een bekende econo mische wet is genoemd. Verder is Gres ham bekend als stichter van de Exchange, de Londensche Beurs. Een formuleering van de naar Gresham genoemde wet is van hemzelf niet bekend. Mac Leod in zijn Elements of political economy" van 1858 is de eerste, die haar aldus beeft gedoopt. De wet luidt in het kort: „wanneer twee geldsoorten, waaraan de wet geliike waarde toekent, in circula tie komen, blijft het miDstwaardige en ver dwijnt het meerwaardige". Het muntwe zen kan derhalve alléén worden verbeterd, wanneer men, bij uitgave van goede gave munt tegelijk de slechte buiten koers stelt én aan de circulatie onttrekt, met een ter mijn voor de inwisseling. Laat men slechte munt naast goecfe in omloop, dan geeft men op algemeene kosten een geschenk aan enkelen, als goudsmeden, muntsnoeiers, hun die betalingen aan het buitenland doen bij passieve betalingsbalans, enz. Het geldwezen wordt er aldus niet beter van en de kosten van verbetering, die zeer aan zienlijk kunnen zijn, blijken dan verspild. TAARVERSLAG AFD. LEIDEN DER S.D.A.P. In de gehouden ledenvergadering is het jaarverslag, uitgebracht door den heer J. Jon- geleen, goedgekeurd. De secretaris consta teert, dat met voldoening op de werkzaam heden van het afgeloopen vereenigingsjnar kan worden teruggezien. Zoowel de uitslag van de Tweede Kamerverkiezing als de re: sultaten van de actie lot versterking van het ledental gaven reden tot voldoening. Bij de Kamerverkiezing werden in 1922, 1925 en 1929 te Leiden respectievelijk 6659, 8025 en 9382 stemmen op de soc -democratische lijst uibgebracht Het laatstgenoemde getal is 29van het aantal geldige stemmen De be haalde resultaten zijn het werk geweest van een groote groep leden. Reeds bij de actie voor de uitbreiding van het ledental open baarde zich de werklust, welke een belof te inhield voor de daarop volgende verkie zingsactie. In het geheel werden 9 avonden aan het huisbezoek besteed, waaraan door gemiddeld 62 leden werd deelgenomen, waarbij een groot aantal jongeren. De zorg voor de verspreiding in de dorpen Katwijk, Koudekerk, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijns burg, Warmond en Zoeterwoude was ook aan de Leidsche afdeeling opgedragen, welk werk werd verricht door de Soc.-dem. Stu dentenclub. Het ledental der afdeeling bedroeg op 1 October 1928 in totaal 556, waaronder 198 vrouwen. Op 1 October 1929 bedroegen deze getallen resp. 802 en 282. Een vooruitgang derhalve van 246 leden of bijna 50%. Ver anderingen in het bestuur hadden plaats, doordat de heer S. Nasveld als penningmees ter bedankte, welke functie hij negen jaren j had vervuld. Als bestuurder bleef hij echter behouden, terwijl de heer H. van Wouden berg tot penningmeester werd benoemd. Veel goeds wordt in het verslag vermeld van het instituut van wijk-commissarissen, dat met behulp van enkele leden het afgeloopen jaar in totaal 257.000 propaganda-bladen, mani festen enz. heeft verspreid. In het verkie zingsfonds der partij droeg Leiden bij voor f 490.-41. In de raadsfractie werd de heer H. J. Baart wegens vertrek vervangen door den heer G. de Mey. Nog vermeldt het verslag, dat evenals de partijafdeeling ook de vrouwen-propaganda- commissie op een werkzaam jaar kan terug zien. Vooral tijdens de verkiezing heeft deze commissie zich kranig geweerd. Het aan tal abonné's op de „Proletarische Vrouw" steeg van 53-4 tot 729 De beide propaganda- feestavonden in de stadsgehoorzaal slaag den naar wensch. BINNENLAND. Voorstellen van B. en W. van Leiden inzake den Stadhnis-bonw. (Gemeentezaken, 3e Blad). De behandeling van de jnstitie-begrooting critiek op het rechterlijk gezag. (Uit het par lement, 4e Blad). De vnilafvcer naar Drente. (Binnenland. 4e Blad). Minister Donner zegt maatregelen tegen veilingmisbrniken toe. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Speorwegongevallen te Amsterdam en Zaandam. (Gemengd, 2e Blad). De twee verdachten inzake den roof moord te Amstelveen zijn tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Vermoedelijk een crisis in België vermeden (Buitenl., le Blad). Een aanslag op den Chineeschen gezant te Brnssel. (Buitenl., le Blad). Weer een moord te Dnsseldorf. (Buitenl. Gem., 2e Blad). LEIDSCHE H.B.S.-VER. „EMTéGEëS". Bezichtiging Zilverfabriek Voorschoten. Hiertoe door de directie welwillend in de gelegenheid gesteld, bezichtigden gister middag een aantal Emtégeesleden bovenge noemde fabriek. In twee groepen werden de bezoekers door het gebouw geleid, waar zij een beeld kregen van het geheele proces, zooals dit zich in deze fabriek voltrekt; vanai het binnenkomen van het ruwe materiaal tot het afgewerkte voorwerp, gereed voor de aflevering. Onder meer zag men het smelten, plet ten en snjjden van het zilver en het aan brengen van den ruwen vorm; voor platte voorwerpen, lepels enz., door middel "an valhamers, voor bekers e.d. door middel van draaiing. De afwerking, machinaal of met de hand, geschiedde weer op andere afdeelingen. Op zeer speciale wjjze worden briam- pjes verwijderd, waarna de voorwerpen in een vitrioolbad gaan en ten slotte gepolijst worden. Atzonderljik genoemd dienen nog te wor den de fabricage van kettinkjes en de ver vaardiging van gedenkpenningen. Na een bezoek van ruim 2 uur verlieten de deelnemers aan de excursie voldaan de fabriek. L.S.E. EUTERPE" Onder verwijzing naar een desbetreffende advertentie elders in dit Blad verzoekt men ons mede te deelen. dat het Leidsche Strijk- ensemble „Euteipe" a.s. Maandagavond in den foyer der Stadszaal zijn jaarlijksche uitvoering zal geven. Na afloop van het con cert is er gelegenheid tot het maken van een dansje, dat afgewisseld zal worden door verschillende attracties. De heer W M. DUDOK, te Hilversum, aan wien B. en W. voorstellen op te dragen twee plannen te maken voor den Stadhuisbouw, één met, één zonder gebruik van den ouden, nog staanden voorgevel.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1