fficieele kennisgeving 7(He Jaarcane ZATERDAG 16 NOVEMBER 1929 No. 21373 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENT1EN: 30 Cis per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere aivertenliên 35 Cts per regel Kleine Atvertentiên uitsluitend bu vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35. per weet ƒ018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet „018 Franco per post 2 35 portokosten. nummer bestaal uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. fcur<reiTieesler en Weihouders van Leiden; fezien hel verzoek van: A. Dreef om vergunning tot het ult- iden van de ondergrondsch bewaarplaats benzine met bovengrondsche aflap- jchling in en op de Nieuw9traat vóór het ?el Nieuwstraat No. 53. kadastraal be- Gemeente Leiden, Sectie I Nis 1501 >376. I G. P. J. Corba om vergunning tot het jchlen van een brood- en banketbakkerij fcel perceel Hoogewoerd No 64 kadastraal Jer.d Gemeente Leiden, Sectie D No 924. pelet op de artikelen 6 en 7 der Hin- Fet; kenni9 aan het publiek, dat ge ide verzoeken met de bijlagen op de dezer gemeente ter visie gelegd alsmede dat op Zaterdag, den öOtn Jember e.k. des voormiddags te half in het perceel Breestraat 125 (Bu- Jc van Gemeentewerken) gelegenheid zal Wen gegeven om bezwaren tegen deze pken in te brengen, terwijl zij er de |Gicht op vestigen, dat niet tot beroep ligd zijn zij, die niet overeenkomstig i der Hinderwet voor het gemeente- r of een zijner leden zijn verschenen, de hun bezwaren mondeling toe te A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. [Leiden, 16 November 1929. JAAR GLAZENWASSCHER. is het juist veertig jaar geleden, F.onze stadgenoot Joh. de Graaf hier ter de Tweede Leidsche Glazenwasscherij i |°lharding" oprichtte, welke gevestigd f pand Langebrug 25- ^ortig jaren lang heeft de Graaf tot volle •Oenheid van zijn clientèle zijn baantje [«oefend. wat wel hieruit blijkt, dat er Ptoi bij zijn. waar hij al 38 jaar gere- glazen wascht. fo°>s de Graaf een bekende figuur op de f°"e sleten geworden en het is om die f J- oat hij ook hier op zijn feestdag niet pi ontbreken. WONDER BOVEN WONDER van Louis Bouwmeester. half November kon Leiden ge- oen op prjjs gesteld bezoek verwach- ,,e. J®?1 van Henri ter Hall's Revue! ftrmpd e'^aar opgevolgd in bonte rij: THai:* VaS ec^ler het getal compleet, s ai n;?m Scheid voor goed, het einde gebroken Er''h mor* vive le roi! T H«U« erfenis Louis Bouwmeester en c laf1 J n tijd bracht deze nu zijn r 0Qze Sleutelstad. De titel? Och, is overgenomen door ,nu titel af aan een revue! Zij V.,-4^ K°*d. daarmee uit! b li ov-n Wonder zie, nu loopt N^ze'l uit de pen de eerste, F haar* >s goed; doet niet onder feen aToor?angers, overtreft zelfs de elkaar optreden en het oude tweelingpaar vormen op onze planken in hun genre nog nimmer overtroffen 1 Doch ook in elk ander opzicht kan het nieuwe de vergelijking met hvt oude best doorstaan. De diverse ingre diënten, waaruit een revue bestaat, zij zijn vakkundig en met zorg „gemixed" in de revue-keuken, dat zelfs een lekkerbek zich er aan verzadigen kan! Gebleven is het decente; de kleurenpracht is opnieuw een streeling voor het oog, zij het ook, dat het pompeuze heeft plaats gemaakt voor een meer naar eenvoud neigend spel van fleur en kleur, waarbij bijzondere toewijding is geschonken aan de combinatie deT kleuren kaart, zoodat de weelde van het kleuren gamma gaver aanslaat. Hoofdzaak van het succes was voor ons echter het narrenspel der beide komieken Buziau en Nieuwenhuyzen, dal bijkans onovertrefbaar mag heeten. Hoe hebben zij met hun masker der zotheid, met hun vond sten op het gebied der kleeding, met hun „scènes", soms zoo kinderlijk naïef, maar zoo direct sprekend tot het gemoed, vanaf het met gejubel begroete eerste verschijnen, de uitverkochte zaal aan hun lippen doen hangen. Buziau is de sterkste, overvleugelt zijn hervonden metgezel, maar Nieuwenhuyzen weet zich naast hem staande te houden niet alleen, doch zelfs nu en dan door eigen karakter-beelding, door eigen vinding de aandacht lol zich te trekken. Buziau heeft als altijd zijn bijzondere „experimenten", waarvan wij speciaal ae dirigent-scène willen noemen, maar ook Nieuwenhuyzen woekert met zijn gaven als in het radbraken van Borger's Rijn b.v.! Doch naast hun grollen klinkt toch soms even iets beters en hoogers, twinkelt door hun clownerie een even raak treffen van levensleed Hun het leeuwendeel van het succes! Doch naast hen staan krachten, die er eveneens mogen zijn. Noemen we Henriëtte Davids daarvan nog speciaal en wijzen we op de goede travesti van Bood, de zang van de leidende koor-figuren. Loopt er een draad door deze revue? Er is naar gestreefd, maar geheel vast gehouden is deze niet Doch wat doet het er toe de revue is goed! Keurig van Lijn en kleur zijn de beide fina les, juweeltjes van oogen-wellust, van uiter lijke schoonheidspracht, doch daarnevens moeten geroemd de tafereel-en van het Hors d'Oeuvre, de Rozenladder, de Duiventil met de aardige dans der Break-girls, de Zeepbel len, maar waarom het program verder op te noemen Bouwmeesler's eerste revue in Leiden is een succes over de gansche linie! Daverend heeft den eersten avond het applaus door de Stadszaal geklaterd, braaf is het natuurlijk niet ontbrekend refreintje meegezongen; 't zal vanavond en morgen avond niet anders zijnl ZILVEREN JUBILEUM VAN „DE STEM DES VOLKS'*. Woensdag 27 November a.s. hoopt de Arbeiders-zangvereeniging „De Stem de9 Volks" haar 25-jarig bestaan te herdenken. Ten einde aan dit heuglijk feit een zoo alge meen mogelijk karakter te geven heeft zich uit de 3 grootste organisaties hier ter stede n.l. de' L. B. B., de S. D. A. P. en de Coöp. „Vooruit" e^n huldigingscommissie gevormd welke namens de modern georganiseerde arbeidersbeweging van haar sympathie tegenover de jubileerende vereeniging zal blijk geven. Tevens is ook uit de vereeniging zelve een feestcommissie benoemd, welke weer zai spreken namens de leden en 600 donateurs Zaterdag 23 November houdt het bestuur een receptie in de zaal van het Volksgebouw en dienzelfden avond in de kleine zaal der stadsgehoorzaal een intieme gezellige bijeenkomst voor haar leden en verdere genooebgden. Het feest wordt be sloten met een concert te geven in Decem ber in de Stads-gehoorzaal. alwaar onder leiding van den dirigent, den heer Otto de Nobel o.a zal worden uitgevoerd het groote koorwerk van Fr. Schubert „Mirjams Sieges- gesang" waarbij de solistenpartn zal worden gezongen door Mevr. Slolijn, op de vleugel begeleid door haar echtgenoot J. Stotijn. Ter aanvulling zal zich op dit concert doen hooren het uit 50 personen bestaande „Haagsche Arb. Symphonie-Orkest". waar van de heer J. Stotijn dirigent is. Dit con cert belooft dus een waardig slot te worden. Op de geschiedenis zelve van „De Stem" hopen wij nog nader terug te komen. r^Siem het alleen maar doordat Nieuwenhuyzen weer naast TABAKSVERGUNNING. Houders van een tabaksvergunning, die na 1 Januari 1930 hiervan geen gebruik meer wenschen te maken, zullen goed doen Gun vergunning in December a.s op te zeggen bij den Ontvanger der Accijnzen. Langebiug 20 onder inlevering van hun vergunnings kaart. Indien de vergunning niet in Decem ber a.s. wordt opgezegd moet ook over 11^30 vergunningsrecht ad f. 5 worden betaald HET 30-JARIG BESTAAN DER 'LEIDSCHE KUNSTVEREEN. Opening der jubileumtentoonstelling in de „Lakenhal." In tegenwoordigheid van een aantal leden der Gemeentelijke Commissie voor de Lakenhal, w.o. de burgemeester, het be stuur der Leidsche Kunstvereeniging en een aantal genoodigden is hedenmiddag in oen der tentoonstellingszalen van het Stedelijk Museum ..de Lakenhal" een ex positie geopend van moderne Hollands/:he kunst, ingezonden door de kunstzaal v. Lier te Amsterdam en door de L.K.V. georgani seerd ter gelegenheid van het 30-jarig be staan dier vereeniging. De tentoonstelling werd geopend door den voorzitter .den heer mr. J. Slagter, die ongeveer als volgt sprak: Dertig jaren geleden, in 1899, werd opge richt de ..Leidsche Kunstvereeniging Die Laeckenhalle" en tot de oprichters behoor den de heeren Dr. A. C. Hartevelt. A. H. Dros. Dr. W. Martin. A. W. Sijthoff. mr. Leembruggen en de heeren Heintz en Bren- ning. De naam werd in 1904 kortheidshalve veranderd in „Le:dsche Kunstvereeniging". Het tegenwoordig bestuur heeft gemeend, dat de positie, waarin de L. K. V. thans verkeert, wettigt, dit feit op bijzondere wijze te herdenken, èn door middel van deze tentoonstelling èn door middel van een vroolijken Kunstavond, heden in de Kleine Zaal der Gehoorzaal. Want al is het meer dan eens in de geschiedenis der vereeniging voorgekomen, dat de belangstelling tot een zoodanig punt was gedaald, dat opheffing der vereeniging werd overwogen, sleed9 heeft het bestuur moed gevonden om door te gaan en steeds ook werd die volharding beloond. Gelukkig verkeeren wij thans in een periode van meer belangstelling. Al zijn nog tal van ingezetenen, van wie men zou mogen verwachten, dat zij iets voor beel dende kunst voelen, geen lid. wij zien ken- teekenen van meer opgewektheid en span nen ons dan ook in. om voor Leiden meer en meer een onmisbare factor te worden voor hen. d;c-' zioh niet gemakshalve verge noegen mot hun radio of andere mechani sche vermaken. De beste manier om ons 30-jarig bestaan te herdenken leek ons een tentoonstelling van moderne Hollandsche beeldende kunst om aldus als het ware een mijlpaal te zetten op onzen weg. Wij laten zien. wat er leeft in het Holland van 1929 en denken daarbij aan het Holland van 1899 toen wij begon nen. Wat de schilderkunst betreft, teekende zich 30 jaar geleden een reactie af op het conventioneele coloriet van tusschenkleuren, waarin, na de Haagsche School, de schil derskunst dreigde te verloopen. een coloriet, waarin het eigen leven van de kleur ging versmoren. De reactie kwam uit Frankrijk, waar, na de Kunstenaars van het plein-air. het pointillisme en het divisionisme. met Signac en Seurat hun intrede hadden ge daan. Men wilde, door het naast elkaar zet ten van pure, spectrale kleuren, de illusie van het zonlicht en de trilling van het licht weergeven. Toorop pointilleerde al in 1897 en uil 1901 stamt. :n divisionistische manier zijn ..Dorpelwachters der Zee". Ook Hart Nibbrig pointilleerde en Floris Versier had al eerder, omstreeks 1895, zijn kleur ver nieuwd. Het eigenlijke pointillisme en divi sionisme werden echter vrij spoedig weer verlaien, maar de gevonden blijdschap om heldere, pure kleuren had het grauwe IIol- landsche palet gezuiverd en een breeder luminisme deed zijn intrede Jan Sluyters, Leo Gestel en anderen schiepen hun van zonneweelde gedrenkt, van levensvreugde trillend werk. Een andere reactie, die op het impressio nisme. had zich al veel eerder, omstreeks 1880. geopenbaard. Eerst nog aarzelend, alleqgs bewuster keerden velen zich af van de enge wereld van het oogenblik. het toe val en de anecdote om zich te wenden tot het algemeene en tot het wezenlijke der dingen. Naar den vorm kenmerkte deze reactie, welke in ons land zich in het bij zonder richtte tegen de Haagsche School, zich door een streven naar stijl en naar rhythme, naar een veredeling derhalve van den vorm. Maatschappelijke verschijnse len hebben tot deze herleving stellig meegewerkt Eenmaal tot een hernieuwd besef gekomen, dat de beeldende kunst meer mocht zijn dan de. wal men .loemt natuurgetrouwe weergave van men- schen. dieren, landschappen en dingen, dat zij mocht zijn de bezielde uiting van alle ervaringen en ontroeringen, van reli gieus en sociaal gevoel .van alle hoop en wanhoop der menschen, is aan velen da geweldige beteekenis duidelijk geworden van drie geniale vernieuwers Cézanne, Gauguin en Van Gogh; Cézanne. de ver nieuwer van de kleur en den vorm. Gau guin de vernieuwer van het rhythme en de monumentaliteit. Van Gogh de ver nieuwer van hot gevoel, de zoeker naar het algemeene in alles, dat gaat boven het lijdelijke en toevallige. In dien nieuwen lijd verkeeren wij thans en deze tentoonstelling is van dien tijd de uiting. Eenzelfde verzet tegen de verheerlijking van de alledaagscne werkelijkheid, een zelfde streven naar die hoogere werkelijk heid. waar wij ons de samenvaling en het wezen der dingen denken, uitte zich in de beeldhouwkunst Vierden in 1899 het natu ralisme en impressionisme nog hoogtij, met Zijl ab knapsten vertegenwoordiger, Mendes da Co9la -bracht ons reeds den zegen van dieperen inhoud en edeler vorm. Hij mag de zuiverste vertegenwoordiger worden ge noemd van de richting, welke in een schoone synthese van vormen naar die geestes- hoogte tracht te stijgen, welke wij kennen uit Oostersche religieuse kunst. Naast hem noem ik John Radecker. die. teruggaande tot de wonderbaarlijke Egyptische beeld houwkunst. ons zijn steenen droomen bij telde. De L. K. V. heeft deze ontwikkeling der beeldende kunst trachten te volgen en heeft getracht er te Leiden belangstelling voor te wekken. Zij vraagt U thans, al dit werk, dat ingezonden is door de Kunslzaal Van Lier te Amsterdam en voor welke in zending ik hier namens het bestuur onzen warmen dank en groote waardeering betuig, met aandacht te bezien. Zij vraagt U niet, het critiekloos te' bewonderen en nog veel minder, om het even critiekloos of met een L la minute vervaardigde entiek te verwer pen. Och. de menschen hebben over beel dende kunst hun oordeel zoo snel klaar. Die zelfde menschen vaak. die heele avonden, jaar in jaar uit hun best doen om moderne muziek te begrijpen, weten het, als ze voor een schilderij slaan, al na 5 seconden: mooi of leelijk. Aan het einde van zijn rede bracht spr. dank aan allen, die in vroeger jaren of nog dagelijks blijk gaven van hun belangstel ling en waardeering jegens het werk der L. K. V. en besloot met een krachtige op wekking om dat werk ook in de toekomst te blijven steunen. DE VALKENHEIDE-FILM Elders in dit Blad i9 een advertentie ge plaatst betreffende de vertooning van de Valkenheide. Het is wellicht niet ondienstig er nog even op te wijzen, dat deze film, welke 't werk op Valkenheide, (opvoedingsgesticht van de Ned.-Henr. Kerk. onder praesidium van den Minister van Staat, Dr. J. Th. de Visser), in beeld brengt, in onderscheiden plaatsen met groot succes vertoond is. De film geeft de levensschets van een Amsterdamschen jon gen, die ter beschikking van de regeering gesteld wordt. Hij wordt aan naar Valken heide gebracht, waarvan de arbeid daar, 't verblijf der jongens, hun lief en leed, ons wordt voorgesteld. Eindelijk i9 't oogenblik van ontslag aangebroken en komt de jongen in de maatschappij. Ook daarvan wordt 't een en ander medegedeeld. Ten slotte treedt hij in 't huwelijk en brengt hij een bezoek aan Valkenheide, waaraan hij zijn opvoe ding dankt en waardoor hij een plaats in de maatschappij heeft ontvangen. De film geeft dus op aangrijpende wijze een stuk prachtig sociaal werk. en demon streert op die manier de kracht van 't Evangelie-. Wij zijn ervan overtuigd, dat het de vol gende week storm zal loopen naar de groote Stadszaal. VEREEN. VAN DEN HANDEL- DRIJVENDEN EN INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND. Wegens periodieke aftreding en vertrek naar elders is het bestuur van bovenge noemde vereeniging als volgt samengesteld. Mr. A. J. Romijn. Voorzitter; H. M. van Hooff, Vice-voorzitter; W. Brouwer, Pen ningmeester; P. J. v. d. Zanden. 1ste Secre taris E. Loeb. 2de Secretaris. N. de Bink; A. N. Turksma; W. M. van Appel; W. F. v. d. Reyden. BINNENLAND. De begrooting voor het Wegenfonds; door den minister wordt spoed toegezegd (Bin nenland, 2e Blad). De Nederlandsche Bank heeft het dis conto verlaagd van 5 tot 41/* procent (Fi nanciën, 3e Blad). Het spoorwegonge'uk bij Meppel; tegen beide beklaagden is zes weken hechtenis geëischt (Rechtzaken, 4e Blad). Ernstig tramongelnk in Oegstgeest. Twee dooden (Uit de Omstreken, 4e Blad). Het veertigjarig bestaan van den Neder- landschen Voetbalbond (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Verdere voorbereiding der tweede Haag sche conferentie (Buitenl., le Blad). Inwendige moeilijkheden voor de Engel- sche Labonr-Partij (Buitenl., le Blad). Het Fransche vlootbonwprogram (Buitenl. le Blad). ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde met hoofdvak sterren kunde, de heer P. Th. Oosterhoff (Den Haag) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: G. van Welzenis, Haarlemmerstraat 299B Leiden. Winkel in iederfournituren. schoen makerij De zaak wordt gedreven tevens onder den naam „Brabant N. van den Akker. Miening E 41, Zoeter- woude. Handel in afbraak expeditie en autobusdienst Zoeterwoudp Leiden. Bij voeging uitgeoefend bedrijf, tevens: make- laar in roerende en onroerende goederen. De autohusdiensl Zoeterwoudp -Leiden is dd. 15 October 1929 overgedaan. 4 ADRES AAN DEN RAAD. Algemeene Nederl. Bond van Arbeiders werkzaam bij straten- en wegenbouw. Aan den Raad dezer gemeente is het vol gende adres verzonden; Geeft te kennen het bestuur van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders werkzaam bij Straten -en Wegenbouw, Stationsweg 55, Rotterdam dat het met belangstelling heeft kennis genomen van de instelling en benoeming eener commissie ad hoe tot herziening der salarieering van het personeel in dienst der gemeente; dat deze salarieering, zoover deze be treft de nominale loonen van het straat- makerspersoneel, belangrijk lager is dan in andere soortgelijke gemeenten, terwijl bovendien nog een groot percentage voor pensioenpremie in mindering wordt ge bracht dat weliswaar door enkele groepen in taakwerk of op andere wijze door overver- diensten het algemeen voor dat bero» geldende loon wordt bereikt, doch bij va- vantie, ziekte, vorst en ander onvrijwillig verzuim het regelmatig genoten inkomen, belangrijk daalt en wel bij gelegenheden, waarbij eeD gedeelte van het loon niet ge mist kan worden dat bovengenoemde organisatie meerma len om verhooging of plaatsing in een hoo gere klasse beeft verzocht en de laatste keer het voorstel, c*m de straatmakers m de zesde loongroep te plaatsen, met slechts enkele stemmen meerderheid in den Raad werd verworpen redenen waarom adressant verzoekt het volgende te willen bevorderen 1. de loonschaal in het algemeen en elk© loonklasse met f. 2 per week te verhoogen; 2. de straatraakers in de zesde en de hidpstraatmakers in de vierde loongroep to plaatsen 3. de werklieden, werkzaam aan wegen of singels in de derde loongroep te plaat sen 4. voor straatmakersleerlingen volgens anciënniteit en bekwaamheid de indeeling door bevoegden en terzake kundigen to doen plaats hebben. Het adres is vergezeld van onderstaan de memorie van toelichting: Dat een loonherziening noodzakelijk was, blükt uit het feit, dat in de meeste soort gelijke gemeenten de bedragen der loon- klassen hooser zijn dan te Leiden. Dit komt vooral uit in de belooning der straatmakers waarvan het nominale week loon is in Alkmaar f. 37.80—39.60, Almelo f 39- 41, Amersfoort f. 41—44, Arnhem f 38.6141 35, Breda f. 4032, Bussum f 39.15—40 50, Delft f. 36—37.80. Deventer f. 41.50, Dordrecht f.37 68 40.80. Eindho ven f. 36 Gouda f 36. Heerlen f. 39. Hel der f. 37. Hengelo f. 41, 's-H ertegen bnsoh f. 38. Hilversum f. 36. Kaïnpen f. 37. Loc- neker f. 37. Enschedé f. 37, Tilburg f. 40.80, Nijmegen f.39 84. Velsen f.40. Zaandam f 38.70. Zeist f. 38 50. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat in de meeste gevallen met taakwerk deze nominale loonen met 30 en 40 pPt. regel matig werden opgevoerd en daardoor ge middeld belangrijk hooger zijn als in Leiden. In Zaandam. Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, H°ngelo enz bpnaderen do loonen der straatmakers een jaarinkomen

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1