Anna-kliniek voor Orthopaedie Jaargang DINSDAG 12 NOVEMBER 1929 No. 21369 fficieele Kennisgevingen. projectie in dienst van ;hool en vereeniging. aanbesteding. f'12-270' De 2UD- ver. „oost en west". rijkspostspaarbank. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. de valkenheide-film. raadsvergadering. academische examens. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per reee' voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waai agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenliên 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weet0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet 0.18 Franco per post 2.35 portotosten. lit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. urgemeester en Wethouders van Leiden igen ter algeraeene kennis, dat door hen unDing is verleend aan A. J. N. Franke rechtverkrijgenden tot het oprichten van koekbakkerij in het perceel Koddesteeg 1 kadastraal bekend Gemeente Leiden, ie' H. No. 2541. 6922 A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeest^-. VAN STRIJEN, Secretaris, tiden, 12 November 1929. INENTING TEGEN POKKEN. uigemeester en Wethouders van Leiden. 3?en ter algemeene kennis, dat de inrich- tot inenting tegen de pokken in het ahethshof aan de Oude Vest en die in "instituut voor Praeventieve Genees- Je in de Boerhaavestraat, tot nadere ondiging zijn gesloten. 6923 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris, iden, 12 November 1929. I kling van den heer Banmann. een slechts gering aantal belang den heeft gisteravond in de Kleine de heer A. Baumann van de E Leitz Optische Werke te Wetz- Ihier te lande vertegenwoordigd door de Foto-. Projectie- en Kinohandel Capi lezing over bovengenoemd onderwerp iden. allen te hebben verwelkomd, wees erop. dat een goed projectie-apparaat [de noodzakelijke leermiddelen van elke 1 behoort, terwijl het eveneens onont- küjk is bij lezingen voor veTeenigin- e d i oudste vorm is diaprojectie, d. i. pro van transparante glas-diapositieven Iharnplaatjes). Door belangrijke uitvin- op het gebied der lichttechniek (Phi- is het thans ook mogelijk platen, kleine voorwerpen, bladzijden uit pen. enz. met opvallend licht en zeer plerke lenzen te projecteeren. Dit heet •pische projectie. I&hslve bij de micro-projectie, waarbij hoofdzakelijk met booglamp werkt, pent bij alle overige soorien van projec ten projectie gloeilamp, van speciale con- <tie de voorkeur. dat spr. de voordeelen hiervan nader J uiteengezet, besprak hij de Epidiascoop, gecombineerd apparaat voor dia- en wjeclie, dat tegenwoordig zeer veel eebruikt. Dit toesfei bezit een groot r lichteffect bij gebruik van zoo weinig [[lijk lampen, lichtscherpe, scherp wer- ODtiek, vrij van anastigmalisme en pschiftig en goede ventilatie, raial spr. een aantal schitterende pro ps op het doek had vertoond, behandel- p) na de pauze de zgn. Leica-camera, f kleine camera met spleetsluiter, welke f hiizonder veel doeleinden kan worden toikt. zcoals lar.dschanpen cn interieurs, petten, luchtfoto's, enz. pizonder aardig is ook de hoekzneker. t mogelijk maakt ..om een hoekie" te pafeeren. zoodat men ongemerkt allerlei .."se opnamen maken kan Spr.' lichtte fetterlijken zin zijn interessante voor met la! van beelden toe. die he1 :c*at „zeldzaam mooi" ongetwijfeld Pienden. Bels a^3us ^a* na afloop opklaterde. ■e3\ ^at de aanwezigen, al waren ze '2 m getal, intensief genoten hadden. De openingsplechtigheid. Dr. MURK JANSEN benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Na de luide toegejuichte rede van dr. Murk Jansen verkreeg Z E. de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, mr. Verschuur het woord tot het verrichten der eigenlijke openingsplechtigheid. ^CJ1: bestuur der-Ueitf ScliQl'l- ipnj is hedenmorgen door den archi- j a?n 19 Oersteeest aanhasteo. het uiU kiden 99 school aan de Javastraat lokalen f "u ?i9 vo's' ingeschreven: mit j™*; Oegslgeest. f. 12.250v. d. IVer v V 1e' O^stgeest. f. 12.449; v. Kool w 0Ten. Vogelenzang f. 12.892: ■cn, "ra°nd. f. 12.921W. Ouds- Lrthen I, 7 L«'don. f. 12.990. Th. G I Zn ,1,7®' f. 12.992. M de .Tong tGiivl r-i .M0n' Voorschoten, f. 13.200: Mlwijk-aan-Zee. f. 13,150: Gehrs JP*tói,r?7Ulnen- 13.778" S Strijk, I benmi- 75°- Z.E. Minister Verschuur. Z.E. zeide dat de Minister onder wiens zorg de Volksgezondheid ressorteert vol gaarne de uitnoodiging om deze kliniek te komen openen, had aangenomen. Voor u, dr. Murk Jansen, aldus Z.E., is dit wel de dag der dagen, nu gij het ideaal, dat iedere toegewijde wetenschappelijke vor- scher zich stelt, hebt bereikt n.l. een eigen gelegenheid tot ongestoorde beoefening van de wetenschap, die u lief is en welke ge middels dit gebouw weer op een hooger plan hoopt te kunnen brengen. Maar niet alleen voor de Ver. voor Mis vormden en voor mej .Groll is dit een bij zondere datum, ook voor de buitenstaander en de regeering is dit een dag van bijzon dere beteekenis. In de eerste plaats uit wetenschappelijk oogpunt. De orthopaedie blijkt zich te heb ben ontwikkeld tot een volledigen tak van de menschelijke kennis, dank zij den onver- moeiden arbeid van dr. Murk Jansen, in wiens internationale reputatie Z.E. zeide zich oprecht te verheugen. In de tweede plaats is de dag van heden belangrijk voor de zaak van de Volksgezond heid. Helaas moet spr. erkennen, dat er inderdaad op het gebied van de zorg voor de lichamelijk gebrekkigen een tekort be staat. Zoo dit al ooit weggewerkt kan wor den, dan meent spr., dat dit alleen te berei ken is langs den weg, zooals die hier is in geslagen, van het particulier initiatief. Er is geen enkel ander terrein, waarop de Staat zoozeer uitsluitend aanvullend kan en mag werken als hier. De overheid kan een koude post op de begrooting stellen; zij kan kille guldens voteeren, maar nooit kan zij dien rijkdom van ethische beteekenis schenken als het particulier initiatief. Dat zuivere begrip van naastenliefde, van God uitgaande en tot den Schepper weder- keerende, dat ook aan dit gebouw ten grond slag ligt. maakt, dat spr. het beschouwt als een stichting van hooge cultuurwaarde. Te meer eerbied heeft spr voor hem. die zoo veel heeft gedaan voor de totstandko ming van dit gebouw, waar de aanvanke lijk in het werk gestelde pogingen tot sa menwerking met andere lichamen faalden. Dat ook de regeering waardeering koestert voor het werk van dr. Murk Jansen, moge blijken uit het feit, dat hel H M. de Konin gin heeft behaagd hem te benoemen tot rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw (daverende bijvalsbetuigingen). Terwijl Z.E. den nieuwbenoemden ridder het eeremetaal op de borst spelde, besloot hij met den wensch, dat de arbeid in deze kli niek onder Gods zegen velen tot heil en de Volksgezondheid ten goede moge komen (luid en aanhoudend applaus). De voorzitter van de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, prof. Nijhoff bracht namen9 de Nederlandsche me dici de gelukwenschen over en wees erop, hoe ook vanwege de maatschappij pogingen zijn aangewend om deze kliniek, in plaats van naast, in het Boerhaave-kwartier op genomen te krijgen. De constellatie bleek niet gunstig, doch spr. heeft het volle vertrouwen, dat mannen als dr. Jansen de jonge orthopaedische we tenschap zullen brengen op de plaats, welke haar toekomt. Namens de Leidsche Geneesk Faculteit voerde de voorzitter, prof dr. Barge het woord,'die als volgt sprak; Wanneer de faculteit der geneeskunde de vriendelijke uitnoodiging. de opening der Anna-kliniek vanmiddag bij te wonen, vol gaarne heeft aanvaard, dan is dat wel in de eerste plaats, omdat zij in die uitnoodi ging een daad van hoffelijkheid meent te zien. Een hoffelijkheid, die vermoedelijk haar grond vindt in het feit, dat de voor zitter van inve vereeniging sinds een lange reeks van jaren als privaat-docent in de orthopaedie aan de Leidsche faculteit ver bonden is en in die hoedanigheid, eerst on der de hoogleeraren Korteweg, sinds 1913 onder den hoogleeraar Zaayer bij zijn ar beid gebruik heeft kunnen maken van de, zij het ook bescheiden, hulpmiddelen, waar over de faculteit beschikt. Ik behoef u wel niet de nadrukkelijke verzekering te geven, dat de faculteit deze hoffelijkheid op hoogen prijs stelt en dat het bestuur, dat haar te dezer plaatse vertegen woordigt, het na het verlaten van deze ope ningsplechtigheid tot zijn eerste taak re kent. den hoogleeraar in de heelkunde op de hoogte te stellen van hetgeen hier is ge schied. Wij vleien ons echter met de gedachte, mijnheer de voorzitter, dat wij de uitnoodi ging tot ons gericht, niet alleen hebben op te vatten als een daad van hoffelijkheid maar dat zij ook grond vindt in de overtui ging, dat de ontwikkeling der orthopaedie en de zorg voor de misvormden de faculteit ter harte gaat en dat zij. zooals zij reeds heeft getoond, belang stelt in alles, wat daarmede samenhangt. Ik behoef hier op deze plaats en op dit uur wel niet nadrukkelijk te betoogen, dat gemeenschappelijke belangstelling en ge meenschappelijk inzicht niet noodzakelijk samengaan, maar ik wil toch gaarne en met nadruk verklaren, dat het ontbreken van gemeenschappelijk inzicht toch het bestaan van wederzijdsche waardeering niet uitsluit. De faculteit spreekt dan ook haar oprechte bewondering uit voor het initiatief, het door zettingsvermogen, de opofferingsgezindheid, offervaardigheid en niet het minst voor den geest van samenwerking, die tot het tot standkomen van hetgeen wij hier voor ons zien, hebben geleid en zij wenscht allen die hieraan hebben medegewerkt, niet in de laatste plaats u, mijnheer den voorzitter en haar die als niet gecanoniseerd heilige zoo terecht de patrones mag wezen van deze schoone stichting, van harte geluk met het bereikte resultaat. Het zou kunnen zijn, dat bij de uitnoodi ging tot de faculteit gericht nog een derde bedoeling had voorgezeten Het zou kunnen zijn, dat men de faculteit had willen toonen, dat het inderdaad mogelijk is in korten, al thans in afzienbaren tijd. een bruikbaar zie kenhuis te bouwen. Inderdaad, mijnheer de voorzitter, er zijn omstandigheden, er zijn feiten, die bij de faculteit wel eens twijfel aan die mogelijkheid hebben doen ontstaan. In ieder geval zijn wij U dankbaar voor dat voorbeeld en wij hopen vooral dat met de faculteit, ook anderen, die bij Ziekenhuis- bouw betrokken kunnen zijn, zich aan dit schcone voorbeeld zullen spiegelen. Spr. sloot met den wensch, dat deze kli niek moge strekken tot bevordering der we tenschap, tot waarachtig heil der misvorm den en dat u mijnheer de voorzitter van de verwezenlijking van dezen wensch nog lang getuige moogt zijn. Nadat dr. Thomassen van Laren uit naam van de „Vereeniging tot Hulp en Steun aan lijders aan been- en gewrichts-tuberculose" zijn gelukwenschen had aangeboden, dankte dr. Murk Jansen de verschillende sprekers voor hun waardeerende woorden en den Minister voor de verleende onderscheiding. Hierna werd het gebouw bezichtigd en de eerewijn aangeboden, terwijl tot besluit het bestuur een druk bezochte receptie hield. Lezing Dr. K. J. Brouwer. De door een zeer gering aantal toehoor ders bijgewoonde lezing van den zendings directeur Dr. K. J. Brouwer over „Reisin drukken van de Buitengewesten" werd in geleid door Prof. van Ronkel, die er zijn spijt over uitdrukte, dat slechts weinigen opgekomen waren. Dr Brouwer maakte een reis naar vele verschillende verafgelegen zendingsposten, bezocht het grootste deel van Ned.-Indië, in het bijzonder het Zuiden van Borneo, Nieuw Guinea, Halmaheira, de Minahassa, Lom bok, Midden-Celebes enz. Men beschouwt hier te lande het geweldige Indië als een eenheid, als een verzamelbegrip. Spr. is echter onder den indruk gekomen van de veelzijdigheid van het land, dat zeer uiteen loopt. Wanneer men de hoofdsteden, b.v. die van Java bezoekt, doen deze zeer sterk Europeesch aan. De toestanden op de buitengewesten ver schillen echter buitengewoon van die in Europa. Spr. behandelde de verschillende Indische typen; de Javaan, deftig, rustig, op een af stand, moeilijk te benaderen. Daartegenover de Papoea op West-Guinea, vriendelijk-goed- moedig, in wien het algemeen-menschelijke sterk naar voren komt. De Toradja's zijn natuurlijk, beschaafd. Bij hen valt op de beeldrijke taal en hun speciale Adat. Spr. memoreert de kolossale afstanden in Indië: het is een ontzaglijk groot land. En dan krijgt men buitengewoon veel respect voor het Hollandsche bestuur dat ook bijzonder effectief werkt naar het binnenland toe. Te genwoordig kan men reizen op een veilige wijze, in streken, waar dit 15 a 20 jaar ge leden nog een onmogelijkheid was. Een tra gisch gevolg van deze eindelooze uitgestrekt heid is wel het gevoel van groote eenzaam heid, dat menigeen op de buitengewesten overvalt. Hierbij doelt spr. op het gebrek aan het geestelijk,innerlijk contact met de medemenschen. De zendelingen en officie ren, die men op hun ver-verwijderde posten aantreft, zijn dan ook dikwijls bezeten door een zekere praatdwang, welke de keerzijde is der eindelooze verlatenheid. Zij praten urenlang, en het is maar het beste, dan stil toe te luisteren. Spr. behandelde vervolgens meer in het bijzonder eenige eilanden, die hij doorge trokken was. Zoo allereerst het eiland Bor neo, 7 a 8 maal zoo groot als ons land en dat hem getroffen had door de troostelooze onmetelijkheid. Men kan hier dagen lang reizen zonder één levend wezen te ontmoe ten. Hier is slechts water, moeras, boomen en nog eens boomen. Tenslotte besprak hij o.a de geweldige economische veranderingen in luttele jaren tijds, gevolg van de ontwikkeling der rub bercultuur. Op Nieuw-Guinea, het overvloe dige 9agoland, ontbreekt den bewoner (Pa poea) alle arbeidsprikkel, daar hij slechts drie dagen per maand behoeft te werken om aan zijn voedsel te komen, waarmede hij volkomen tevreden is. Kolonisatie is hier dan ook bijna onmogelijk. Nog nimmer heeft hij zulk een schitterend natuurschoon gezien als in de omgeving van het Senta- mimeer. De kolonisatiepogingen (veebedrijf en klappercultuur) gaan er met ontzaglijke ontberingen gepaard. Na nog gewezen te- hebben op de gewel dige beteekenis van de Koninklijke Paket- vaart Mij., waarvan men de waarde nauwe lijks bepalen kan (de meest afgelegen plaat sen worden door haar met de beschaving in contact gebracht), besloot dr Brouwer zijn interessante lezing met de woorden: „de besten uit Holland zijn op het oogenblik nauwelijks goed genoeg voor Indië. waar nog op ontginningsgebied zulk een groote taak ten uitvoer moet gebracht worden" Zulks als tegenstelling met de leuze van vroeger, waarin het gold, dat zij, die hier niet deugden, nog goed genoeg voor Indië zouden zijn. Na de pauze werd de met aardige voor vallen doorspekte caus?rie verduidelijkt door een serie prachtige lichtbeelden, die. evenals het gesprokene, door de aanwezigen met groote belangstelling werd gevolgd. Aan het postkantoor Leiden en zijn bij kantoren werd in den loop der maand October op spaarbankboekjes ingelegd f. 109.055,25 en terugbetaald f. 104.929,96; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f. 4125,29. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 91. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f. 1850; derhalve meer in- dan afgeschreven f. 1850. Het ministerieel antwoord aan den heer Heemskerk inzake het vertronwelijk schrij ven van prof. Van Eysinga (Binnenland, 3e Blad). Het gesprekkentarief op de locale telefoon netten (Binnenland, 3de Blad). Luitenant-generaal Van Everdingen te Breda gehuldigd (Binnenland, 3de Blad). Prof. dr. Tj. Cannegieter te Utrecht op 83-jarigen leeftijd overleden (Kerk en School, 3de Blad). Inzake den moord in het Leidsche woon wagenkamp wordt door het O. M. bij de Haagsche Rechtbank 10 jaar gev.straf ge- eischt (Rechtzaken, 1ste Blad). Hulde aan Kellogg. (Tel., 1ste Blad). Toenemende moeilijkheden over de Vlaam- sche kwestie in België (Buitenl 1ste Blad). Toespraak van Hoover op Wapenstil standsdag (Buitenland, 1ste Blad). Geweldige storm boven Engeland en het Kanaal (Tel., 1ste Blad). Een reusachtige bankverdnistering in Amerika (Tel., 1ste Blad). Uitgesteld tot a.s. Maandag. Men schrijft ons: Dat de brand van ons Stadhuis de ge moederen zoo onrustig gemaakt heeft, zou men niet zoo dadelijk denken. Dat onder vonden zij, die zich hadden voorgesteld, om gisteravond in „Prediker" de Valken- heidefilm te kunnen vertoonen. Alles wordt gedaan, om. als er een brand mocht uit breken, de verantwoordelijke personen ten minste vrij te doen uitgaan. Er zijn zoo vele en zoo bezwarende voorschriften, dat zoo langzamerhand de vertooning van een film buiten de bioscopen tot de zeldzaam heden zal gaan behooren. Hoe veel moeite ook nog gedaan is, men zag zich op 't laatste oogenblik toch ge noodzaakt van de filmvertooning af te zien. Groot was de schare, die zich naar de Jan Vossensteeg had opgemaakt. Om de monschen niet teleur te stellen, heeft men geen entree geheven, maar de zaal voor ieder opgezet. Zij. die gebleven waren, hebben daar over geen berouw gehad. Nadat da. Groot Enzerink na gezang en de lezing van een Schriitgedeelte en gebed had geopend, sprak hij een inleidend woord. De heer van Gaasbeek kreeg daarop het woord en hield eene causerie over 't werk op Valkenheide. Hij sprak over den moei lijken leeftijd van kinderen, tusschen 13 en 20 jaar, waarin nog zooveel onevenwichtigs is, de z.g. puberteitsjaren. Dan valt de be slissing over de vraag, welke richting des leven het zal nemen. Heerlijk om dan leiding te geven aan kinderen, die voor de meerderheid in de meest droevige levensomstandigheden zijn opgegroeid. Ontroerend waren de enkele schetsen die gegeven werden van zoo vele jonge levens. Wat een gezegende arbeid, om dan stuur te mogen geven, zoowel geestelijk als maat schappelijk. door deze jongens in aanraking te brengen met de heerlijke kracht van 't Evangelie van Christus. Heel deze arbeid is Christo-centrisch. Met de meeste aandacht werd de heer v. Gaasbeek gevolgd Ds. Groot Enzerink sloot met een enkel woord en deelde mede, dat Maandag 18 November de Valkenheide- film gegeven zal worden in de Stadsgehoor zaal. Als bewijs, hoe groot de belangstel ling is, die reeds gewekt is, diene, dat on middellijk een 300-tal kaarten voor a.s. Maandag werden verkocht. De Stadsgehoorzaal belooft vol te worden. Een gehouden collecte om de tremaakte kosten te bestrijden bracht f. 30 op. Na zingen en gebed gingen allen dank baar huiswaarts. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal plaats hebben op Maan dag 25 November e.k. Geslaagd zijn voor het doctoraal-examen geneeskunde de heeren J. H. Hagenbeek (Vlaardingen), C. R. N. de Boer (Hooge- woud N.-H.) en E. W. Creyghton (Oegst- geest).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1