UIT DE RIJNSTREEK. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. UIT DE OMSTREKEN. Zy wist, dat zy veelj corpulent was. ALPHEN. Typhns geconstateerd. De laatste dagen worden in onze ge meente wederom verschillende typhus- gevallen geconstateerd. Reeds 1 der patiën ten werd Zondagavond overgebracht naar de barak in de Schoolstraat. Deze ziekte wordt toegeschreven aan het gebruiken van onge kookte melk. Een ieder zij dus hiertegen ge waarschuwd en gebruiko geen ongekookte melk. Gistermiddag had in de Prins-Hendrik straat een gecompliceerd verkeersongeval plaats. Een in de richting gaande auto van de Ja. de Vries en Stevens uit Leiden wilde tusschen een uit tegenovergestelde komende auto, afkomstig uit Aalsmeer en een honden wagen van den pelroleumventer S. passec- ren wat bleek niet te gaan Eerslgemelde auto reed toch door met het gevolg dat de hondenwagen en de' auto uit Aalsmeer bei den werden beschadigd. Bij de politie werd aangifte gedaan die naar een en ander een onderzoek heeft ingesteld. Gistermiddag werd onze plaatsgenoot de heer G. die met zijn rijwiel vanaf Bos koop in de richting Alphei reed door een achterop komenden wielrijder, een verpleeg de uit de Martha-Stichting zoodanig aange reden, dat de heer G. kwam te vallen en verschillende verwondingen aan zijn han den en knie kreeg. Bovendien rolde de heer G. zijn hoed in de Gouwo welke hij niet meer kon bereiken, zoodat genoemde heer zijn reis verder naar huis bloothoofds moest vervolgen, hetgeen, gelet op de weersge steldheid niet zeer pleizierig was. Naar wij vernemen zullen binnenkort in wijk Hoorn het z.g. Roodedorp door de Mij. tol Expl, van onr. goederen „De Rijn" wederom een 80 tal arbeiderswoningen wor den bijgebouwd. BOSKOOP. Ben nlenw plantsoen. De gemeente is wederom een plantsoen rijker geworden, en wel aan het begin van den Zuidwijksohen weg. Door verschillende kweekers zijn voor dit plantsoen gratis hoo rnen- en planten afgestaan, zoodal op deze wijze de gemeente op een goedkoope wijze in het bezit is gekomen van een zeer fraaie entree van den Zuidwijksohen weg. Naar wij vernemen hebben de heer J. Hooftman. voorzitter van het Burg. Armbe stuur en mej. L. Bulk, lid van het Burg. Armbestuur als zoodanig ontslag aange vraagd. LEIDERDORP. Bezorging van aangetsekeude stukken. Bij wijze van proef zullen met ingang van 18 November a.s. de aangoteekende stukken bij de geadresseerden thuis worden gezorgd De aflevering geschiedt in de Iele en 2de bestelling. Personen, die geregeld aangeteekende stukken ontvangen en niet steeds aanwezig zijn, kunnen ten postkan tore een doorloofiende volmacht op een der huisgenoolen afgeven. In geval de afleve- ring van deze stukken niet kan plaats vin den, of dat de geadresseerde, of zijn gevol machtigde niet aanwezig is, wordt een ken- nisgeving achtergelaten, en de stukken kunnon dan Ion postkanlore worden afge haald. Het 6tuk wordt zoo noodig ten Iweede male in de bestelling opgenomen, en blijft daarna nog 7 dagen ten postkan- tore bewaard. Daarna worden zij aan den afzender teruggezonden. Op deze kennis geving bestaat bovendien gelegenheid tot verleenen van machtiging tot af halen van stukken door andere, dan ge adresseerde, stukken van busrechlhouders, beschadigde stukken met aangegeven waar- do van meer dan f. 1000; alsmede voor go- adresseerden, die tegen de bestelling over wegend bezwaar hebben, en dit aan den postdirecteur schriftelijk kenbaar hebben gemaakt, worden deze niet besteld, en deze kunnen (en poslkantore worden afgehaald. Ook busrechthouders kunnen verzoeken hun aaneeleoksnde stukken thuis te bezor gen. In' de bezorging van express-aangetee- kende stukken wordt geen wijziging ge bracht. De geadresseerden worden uitgenoo- digd voor ontvangst te teekenen op een door den besteller aangeboden lijst. Bij twijfel zijn de bestellers gerechtigd te verlangen, dat de handteekeningen in zijn tegenwoor- dieheid wordt gesteld. Burgerlijke Stand. Geb'oren: Gerrit Jan. z. van J. A. d» Haas »n M. J. Crama Wilhelmina, d. van M. C. van der Most en M. van der Kraan, Getrouwd: P. J. Stikkelman en J. M. Ver- kuijlen. Bij de politie is inlichting te bekomen aangaande een rijwiel, dat onbeheerd is aan getroffen. ZWAMMERDAM. GEMEENTERAAD. Subsidie Cto. Bewaarschool Verschillende Schoolkwesties Verbetering ven den Ondenweg Verkoop van hoornen. De Raad dezeT gemeente kwam dezer dagen in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorz opent de vergadering met ge bed, waarna de notulen der vorige verga dering worden voorgelezen, welke onver- andeid worden goedgekeurd en vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten tot goedkeu ring van de wijziging der Begrooting dienst 1929. b. Afschrift van de Balans en verlies- en winstrekening (exploitatierekening) over 1928 van den Districts Keuringsdienst van Waren te Leiden, alsmede Begrooting van datzelfde bedrijf voor het dienstjaar 1930, waaruit blijkt dat het aandeel van de kos ten van voornoemden Dienst voor dïze ge meente is geraamd op f. 303.16. c. Schrijven van de Centrale Esperanto Propaganda Commissie te Nijmegen met ver zoek om van gemeentewege hier in te voe ren een Esperanto-cursus, gelijk als te Nijmegen wordt gehouden. d. Verzoek van de Gewestelijke Land- slormcommissie Zuid-Holland West, om voor 1930 een subsidie van f.50 tei mogen ontvangen. Op voorstel van B. en W. worden al deze stukken voor kennisgevine aangenomen. e. Verzoek van de Nulsbewaarschool te Zwammerdam om 'n subsidie van f. 8 per kind per jaar voor 1930. f. Als voren van de Chr Bewaarschool te Bodegraven om een subsidie van f. 10 per kind per jaar. Naar aanleiding van deze adressen wordt door den heer Linschoten opgemerkt dat hot wel wenschéiijk is dat bij de aanvragen ook het aantal leerlingen hij de geraamde op brengst van schoolgelden wordt vermeld, opdat kan worden nagegaan of een gelijk schoolgeld geheven wordt. De Chr. Bewaar school heeft dat wel, doch de Nulsbewaar school niet gedaan. De Voorzitter ze'gt hiervan de noodzake lijkheid niet in te zien. Er dient onderscheid te worden gemaakt tusschen begrooting en rekening. Bij de rekening wordt steeds een staat van leerlingen overgelegd met ver melding van de tijdvakken waarin de school bezocht werd. De heer Linschoten zegt dit op te merken om oneerlijke concurrentie (e voorkomen. Bij het liger onderwijs wordt openbare en bijzondere scholen gelijk schoolgeld gehe ven: het is wenscheüjk dat dit bij het be- waarschoolonderwijs ook geschiedt. De Voorzitter antwoordt dat voor de mee ning van den liter Linschoten iets te zeggen zou zijn indien de gemeente de juiste te korten der bewaarscholen moest dekken. Dit gebeurt echter niet. De Raad geeft een vaste bijdrage per kind en dan moeten de Be sturen maar welen hoe zij verder hunne rekeningen sluitend maken. De adressen zullen bij de Begrooting wor den behandeld, aangezien daarin bedragen voor subsidie' zijn uitgetrokken. 2. Aanbieding Gemeenlebegrooting 1930. Gesteld in handen der financieele Com missie, voor onderzoek en rapport. 3. Voorloopige vaststelling Gemeente- rekening over 1928. De heer Edelman rapporteert namens de Commissie van onderzoek dat het nazien geen aanleiding tot op- of aanmerkingen heelt gegeven, waarom wordt voorgesteld de rekening ongewijzigd aan Ged. Staten ter goedkeuring in te zenden. Aangenomen. 4. Verpachting boerderij „Buitendorp" aan F J. Boerelijn te Alphen aan den Rijn.. B. en W. stellen voor bedoelde boerderij wederom te verpachten aan den tegenwoor- digen huurder voor oen som van f. 175 per H A. makende over de oppervlakte land een bedrag van f. 770 en het woonhuis met tuin grond voor de som van f. 150 per jaar De heor van Vliet vraagt of een huur van f. 160 voor huis en tuingrond niet wat laag is. De Voorzitter zegt dat de huurder altijd gevaar loopt dat de tuingrond door verkoup voor bouwgrond versnipperd zal worien, waarvoor hem dan ingevolge contract geen schadevergoeding zal worden gegeven Na nog uenige besproking wordt het voor- Btel aangenomen. 6. Vei;koop van cijjea 49 M2. bouwgroid, breed 2 on diep pl.m. 24.50 Meter, voor t. 3 per M2. aan den heer J. Th. Hoogteijling alhier. Aangenomen. 6. Verzoek van hel Bestuur der R. C. Meisjesscholen om ingevolge art. 72 der Lager-onderwijswet 1020 gelden beschik baar te stellen voor bijplaatsing van zes radiatoren voor de centrale verwarming dier school. In de toelichting op bedoeld verzoek wordt medegedeeld dat school A. onvoldoende verwarmd kan worden. Een deskundig on derzoek heeft uitgemaakt dat dit te ver helpen zou zijn door bijplaatsing van nog 1 radiator in elk lokaal, waarvan de kosten worden geraamd op f. 695. Na eenige bespreking wordt besloten om, aangezien het verzoek aan de wettelijke bepalingen voldoet, de noodige medewer king te verleenen. B. en W. zullen echter vooraf met het Schoolbestuur confereeren omtrent deze zaak, waarbij de heeren Edel man en Linschoten als deskundigen van advies zullen dienen. 7. Verzoek van het Bestuur der Bijzondere lagere school uitgaande van de Vereeniging lot bevordering van Christ. Belangen om gelden voor aanschaffing van nieuwe kachels. 2 kachels dier school zijn der mate doorgebrand dat reparatie niet meer mogelijk is .waarom wordt verzocht om ge'den beschikbaar te stellen voor 2 nieuwe kachels waarvan de kosten f. 51.50 zullen Indragen. Aangenomen. In dit verband deelt de Voorzitter nog mede dat een afrekening is ontvangen van genoemd Schoolbestuur omtrent de werk zaamheden in verband met het veranderen van de privaten der school waarvan de totale kosten f. 659.50 hebben bedrigen. 8. Adres tot verbetering van der. Ouden- weg naar den polder Broekveld. Dit adres onderteekend door J. C. Hagen en 33 anderen, inwoners van Zwammerdam en Reeuwijk, allen belanghebbenden voor een goede verkeersweg vanaf den LaixJijk tot aan den straatweg (oud-Reeuwijk) ver zoeken het daarheen te willen leiden dat de Oudenweg zoodanig verbreed wordt, dat 71.— Smeekend om erbarming en genade, Trijn voor hem op haar knieën viel, de koning keek naar*haar met een grijnslach, alsof het hem maar half beviel „Groote koning," gilde Trijntje, hield hel been van den koning vast, „breng mij weer naar mijn Jan Klaassen, Jan Klaasen van de Poppenkast". 72. Doch 'n andere bode naderde, sohreeuwend en met luid misbaar, wierp zich knielend voor den koning, roepend met een groot gebaar: „Dc groote geest komt nader, koning, de groote geest der wolken komt, de geest des donders is verschenen.'' Dj koning luisterde als verstomd. deze zonder bezwaar met paard en wagon kan worden bereden. Een gelijk verzoek is door adressanten gericht aan den Raad van Reeuwijk, alsmede aan de polderbesturen van Reeuwijk en Broekvelden en Vetten- broek. Adressanten spreken de hoop uit dat bedoelde lichamen de handen ineen zullen slaan om zoo spoedig mogelijk in den nood toestand te voorzien. De Voorzitter zegt, dat ongeveer 8 jaar geleden over deze zaak ook reeds is gecon fereerd doch daarbij gestuit is op de hooge kosten en gebrek aan medewerking. B. en W. zijn van meening. dat daar dezen weg onder de gemeente Reeuwijk is gelegen, het niet zoo zeer op onzen weg ligt om met een en ander een aanvang te maken; daarom willen B. en W. afwachten wat andere besturen in deze zaak willen om dan eventueel medewerking te ver leenen. Op voorstel van den lieer Edelman wordt ten slotte besloten aan adressanten te be richten dat zij allereerst moeten trachten te bereiken dat de gemeente Reeuwijk de noodige medewerking verleent om tot een conferentie te komen. 9 Verzoek van caféhouders om hunne lokaliteiten tot des avonds elf uur voor het publiek geopend te mogen houden. De heeren H. J. de Vlieger, D. G Hoge- v:en en J. Walraven hebben zich met een dergelijk verzoek tol den Raad gewend, aan gezien in Alphen aan den Rijn en Bode graven het sluitingsuur ook op 11 uur is gesteld. B. en W. slaan iegen dit verzoek niet sympathiek. Voor Alphen en Bodegraven, punten van handelen verkeer mag met het oog op laatste treinen een later sluitings uur gewenscht zijn; doch deze omstandig heden doen zich voor Zwammerdam niet voor. Bij sporadisch voorkomende gevaden kan bij het Hoofd van politie toch altijd nog een verzoek worden gedaan om langer open (e mogen zijn. Wethouder van Muiswinkel zegt dat zijn standpunt in deze bekend kan worden ge acht. Hij is legen cafébezoek en derhalve ook legen het langer open zijn dier lokali teiten. Daar nu in den zomertijd vergun- ring wordt gegeven om tot 11 uur geopend fe mogen zijn, vreest hij dat het dan lot 12 uur gevraagd zou worden Als de Voor zitter met beleid gebruik maakt van het recht hom verleend om in bijzondere ge vallen een later sluitingsuur toe Ie rtaan, is spr. er voor om het eenmaal ingenomen standpunt te handhaven. De heer van Vliet wijst np het mogen open zijn der café's Ie Alphen en Bode graven tot 11 uur. Wij moeten toch ook rekening houden met de belangen onzer caféhouders. Na discussie wordt hierna liij stemming op de ingekomen adressen met alge neen» siemmen afwijzend beschikt. 10. Voorstel tot verkoop der hoornen langs de Kerklaan. De Voorzitter zegt dat B. en W. komen met het voorstel om de hoornen langs de Kerklaan te verkoopen met het nog i p den kwijnenden toestand waarin enkele ver- kceren. waardoor de vrees ontstaat dat ook de andere boomen zullen worden aange tast. hoe jammer zulks ook is voor ons mooie laantje. Wethouder Hoogendijlt zou deze hoornen door eventueel werkloozen willen laten vel- len; wellicht dat dan ook nog oen grooter opbrengst wordt verkregen. Wethouder van Huiswinkel vindt het om den omslag en den lijd die daarmede zal gepaard gaan beter ze door deskundigen t» doen rooien dan liggen ze zoo. Na nog eenige bespreking wedt beslaten deze boomen bij partijen publiek te ver koopen. 11. Wijziging Begrooting dienst 1929. Conform vastgesteld tot een totaal bedrag van f. 1<$3.— Rondvraag. De beer Linschoten vraagt of B. en W. al een voorstel hebben omtrent den naam van do nieuwe verbindingsweg Spoorlaan Korklaan Na eenige bespreking zijn alle leden het er over eens dat hien-oor de beste benaming is „Buitendorpstraal". Aangenomen. De heer van Wijngaarden bepleit nog de wenscheliikheid ven het uitbaggeren van de sloot echter De Rustende Arend" De Voorzitter regt toe hieraan voorbe reiding te zullen geven Daar verder geen der leden meer het woord verlangt sluit de Voorzitter de ver gadering. HAARLEMMERMEER. Een geluksvogel. De genievaart in den Haarlemmermeer- polder is vooral bij de vele hengelaars uit omliggende sleden een gewild vischwater, omdat er o.a, menige groote snoek wordt verschalkt. Dat er echter ook op andere wijze aan den walkant snoeken kunnen worden bemachtigd, zonder dat ze aan den hengel of in de netten gevangen worden, is Zaterdagmiddag gebleken, toen er een reuzen-exemplaar een geweldigen sprong boven het water uitmaakte en wel zoodanig, dat de visch vlak aan den kant op het droge terecht kwam. Een passeerend wielrijder, die een en ander opmerkte, sprong direct van z'n fiets en mocht er in slagen, den ongeveer 10 pond wegenden snoek, die intusschen we der een sprong deed en toen op een bosje riet terecht kwam. verder op den kant te krijgen en in te pikken. Onvoorzichtig. De bloemistknecht P., had zijn rijwiel voor 'het café van den heer K. aan den Aals- meerderdijk gezet. Toen hij 's avonds weer wilde wegrijden, bemerkte hjj lot z'n schrik dat de fiets ver dwenen was. Toevallig had de politie het rijwiel onbe heerd voor het café gevonden en het in voorloopige bewaring meegenomen. P. is toen weer in het bezit van zijn eigen dom gesteld. 10-jarig bestaan „Gezellig Samenzijn"- Naar wij vernemen té de ollicieele opening van het groote nationale tooneel- concours, uitgeschreven door de tooneelver- eeniging „Gezellig Samenzijn" te Hoofd dorp ter gelegenheid van de herdenking van haar 10-jarig bestaan, bepaald op Donder dag 14 November a.s. in hotel „De Beurs". Dei openingsrede zal worden uitgesproken door den burgemeester van deze gemeente, Mr. A. Slob. De internationaal, nationaal en stedelijk bekroonde looneelvereeniging „Luctor et Emergo" uit den Haag zal optreden. Opgevoerd zal worden: „De Tante uit Indië", een blijspel in drie bedrijven van Henri van Wermeskerken. Bazar „Excelsior". Voor den grooten bazar, welke op Vrijdag 15, Zaterdag 16 en Maandag 18 November a.s. in hotel „De Beurs" te Hoofddorp door het fanfaregezelschap „Excelsior ter verster king van de kas zat worden gehouden, be staat al groote belangstelling. Van verschillende zijden werden giften en goederen geschonken, terwijl een 40-taT dames hare medewerking heeft toegezegd Voor goede muziek en afwisseling is ge zorgd. Dankunr voor het gewas. Ds. J. C. Salverda maakte Zondag in de Ned. Hervormde kerk te Hoofddorp bekend, dal de kerkeraad heeft besloten om het dankuur voor het gewas te houden in een afzonderlijke bijeenkomst, omdat ongetwij feld vele gemeenteleden die door hun trouwe opkomst hun dankbaarheid willen toonen voor de ondervonden weldaden en zegeningen en het vele goeds dat de mooie, lange zomer met Gode hulp ook in den landbouw heeft gebracht dit liever eens bijzonderlijk willen gedenken in een aparte samenkomst dan daarbij zooals in voor gaande jaren gebruikelijk was op Zon dagmorgen en passant even stil te staan até men toch in de kerk komt. De dankstond zal nu gehouden worden a.s. Woensdag 13 November a.s. 's avonds tei 7 uur. Verwacht wordt dat de kerk geheel bezet zal zijn met een dankbaar gestemde schare, die het inderdaad goede besluit van den ker keraad zal weten ts waaidecren. In het café van den heer V. aan den Huigsloterdijk alhier is 's nachts een onge- wenscht bezoek gebracht. Door het opschuiven van een raam heeft men zich toegang tol de woning verschaft. Door het leven wend V. echter wakker en stelde dadelijk een onderzoek in. De inbreker nam daarop ijlings de vlucht met achterlating van een breekijzer Er wordt niets vermist; de politie stelt een onderzoek in. RECLAME. „Wat kaa ik daar aan doen?" wash vraag. „Gebruik KRUSCHEN SALTS!" ried meubel wetende, dnt KRUSCHEN SALTS lerer, muM nieren bevrijdt van giftige stoffen, zoodat elk (I tollig vet verdreven wordt Door het eebnak I KRUSCHEN SALTS, geregeld eiken morgeo j overslaan, is vetaanzetting uitgesloten. KRUSC«_ SALTS doet het bloed krachtig stroomen. Hd"| betert uw nlgemceocn gezondheidstoestand. 01 U opgewekter gaan voelen, stralend van ecqkl levensvreugde; kortom een blakende gerondWl nieten. Neem KRUSCHEN SALTS op een water of in uw kopje thee. Het heeft geen si KRUSCHEN SALTS is verkrijgbaar bij a diekers en drogisten k f. 0.90 per flacon, D« flesch a f. 1.60 bevat 3 maal den inhoud val kleinen flacon. Imp.rN.VJRowntree HanddsMij.,Keizeragras GRATIS PROEFAANBOD Wanneer U nog nooit Kraschen geprobeerd hebt— het don nu op onze kosten. Wij hebben onder de AjS en Drogisten 100.000 speciale ..Groote ProefpaJda, distriboeerd, welte bet gemakkelijk roor U tutti J ondervinden of de door ons gestelde eischen V n Vraagt Uw apotheker of drogist naar bet cieawt X. Proefpak". D it bestaat nit onze gewone flacon een aparte proef-flacon toereikend voor oi^tteB week. Open eerst de procfflacon. Onderwerp lmi e proef. En_ wanneer U cr dan niet volkomen van t-.d. rijt, dat Kruschen al die eigenschappen bezit, weütïfl eiscb gesteld hebben, is de gewone flacon nog oogt breng deze terug. Dc apotheker of drogist zal U en zonder omwegen Uw f r.60 teruggeven. U hebtiïi geprobeerd op onze kosten. Wat is royaler7 NOORDWIJKERHOUT, Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt iifl bare zitting bijeen, a.s. Donderdag te twee uur, niet de volgende agenttl 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbiediijl de Tekening van het grondbedrijf tJ 1928. 3. Aanbieding van de gemeentel ning dienst 1928. 4. Aanbieding tu| begrooting van het grondbedrijf, f 1930. 5. Aanbieding van de gemeen»! grooting, dienst 1930. 6. Voorstel tü| en W. tot het vaststellen van een repl omtrent het te werk stellen, van zen. 7. Voorstel van B. en W. tot vijój vanlo. Het Raadsbesluit van 951 1929 No. 25. tot aankoop van een t nabij het ,,Kerkeland" van do heeft»! en M. van Dijk. 2o. Het Raadsbesluit! 2 Aug. 1928 No. 25, tot aankoop perceeltje grond langs de kleine I straat, eveneens behoorende aan de ren R. en M. van Dijk. 8. Voorstel tot ziging der algemecne politie-verordra 9. Voorstel van B. en W. tot reconstn van den Dorpsringweg. RITNSBURG. Wegens vertrek naar elders isj den heer .T. G. Vreeswijk ontslag als lid van het Kiescollege bij de Ned 8| alhier. De rijwielhandelaar v. d. S. a!hier| in eon kastje bij zijn werkplaats, nacht een fietspomp hangen, waarraM vrijelijk gebruik kon maken. Het vertrouwen van den heer^J-'l do eerlijkheid van zijn medemens^31 blijkbaar beschaamd, want thans weder een fietspomp, maar aan eeD ^j ijzeren ketting, met dc kennisgeving, ojj zoo moest geschieden, omdat de YWp| verdwenen was. SASSENHEIM. Raadsagenda. De gemeenteraad vergadert dag des middags 2 uur. Te behandelen onderwerpen: - 1. Notulen; 2. Ingekomen Aanbieding begrooting 6era€en{L*L u ven; 4. Onderhandsche aanbestel" rantie hekwerken; 5. Adres P'UI eeniging; 6. Borgtocht Gemeent^- I 7. Subsidies Bijzondere Bewa-i.'* yi Wijziging begrooting 1929: Ziekenverpleging verhooging Jj Regeling werkloosheid. 11 -'.^l houd brug bij Teylingerlaan van 'J. j drechtvan der Voet 12. ïnS*rlKjl taris, Ontvanger en tobfenareD ta-rie; 13. Instelling BadbedflJ1,

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 10