LE1DSCH DAGBLAD, Woensdag 6 November 1929 Derde Blad No. 21364 BINNENLAND. KERK- EN SCH00! NIEUWS. UIT HET PARLEMENT. FAILLISSEMENTEN. SPREEKCEL. FEUILLETON. geheimzinnige voetstappen 70sfe Jaargang De verdeeling van den zendtijd. De besprekingen op het doode punt. ■Vertegenwoordigers van de verschillende P dio-Omroepvereenigingen hebben gi9ter- 5r(T,?n een bespreking gehad met voorzitter secretaris van den Radioraad. Aan de 'deelnemers van deze bijeenkomst wederom strikte geheimhouding omtrent se9prokene opgelegd. Indien zij zich deze voorwaarde niet Konden neerleggen, den zij zich bloot stellen aan uitsluiting n de besprekingen. Het ..Hbld." vernam inmiddels dat in enbedoelde geen nieuwe gezichtsounten geopend. Op deze bijeenkomst, die twee en een half r duurde, heeft geen der afgevaardigden h volkomen met de voorgenomen verdee- g van den zendtijd ingenomen ge'ooni besprekingen zijn thans min of meer op 't doode punt gekomen. De verschillende meeningen van de ver- enwoordigers der omroeporganisaties zul- than9 nog ter kennis worden gebracht n den volledigen Radioraad. alvorens ze zijn advies aan den minister van Wa- rlaat zal uitbrengen. CREMATIE PROFESSOR HENRI EVERS. Hij was één der beste docenten op zijn gebied. crematie van wijlen prof. Henri Evers i YFeslerveld is gistermiddag door een zeer aantal professoren ingenieurs en an- n bijgewoond. Allereerst voerde het rd, prof. Westendorp, die namens den een laatsten groet bracht. Spreker innerde aan de komst van den heer Evers f hoogleeraar te Delft. Hij had zich toen b vaste overtuiging gevormd als bouw- stenaar; een overtuiging die hem be lde, die zijn hand bestuurde als hij zijn leges gaf en toelichtte. De Tech. Hooge- ool is zeer veel aan Evers verplicht. Ln hij als hoogleeraar afscheid nam. is rvan dan ook getuigd. 'imens de afd. Bouwkunde van de "hn. Hoogeschool sprak prof. Watjes. f9, zei spr., was een beminnelijk en een ind man. Hij was de leidsman, die zijn 'ngen den moeilijken weg wees, die rdaad hun leider was. Zoo heeft hij ve- tot zijn vrienden gemaakt. Evers gaf met alle toewijding van zijn geheele zinlijkheid met al zijn gaven en kunnen heeft vele monumenten gebouwd, iiichzelf heeft hij een monument ge- .in zijn boek. -voorzitter van den Bond van Ned. lieden voerde de heer de Bie Leuveling ink het woord, die ook sprak namens -leerlingen. en zou kunnen zeggen, zei spr.. dat rs was het echte type van den architect, cr die hem kende, kwam onder den in- van zijn vrijen geest, van zijn hooge en. Zijn bouwwerken getuigen en zullen en getuigen van hetgeen zijn üotlood te geven. aarnaast kan gezegd worden, dat Evers een der beste docenten op zijn ge- Zijn grootste verdienste, zei spris Men wel. dat hij liefde wist te geven 7 het schoone vak. dat kon hij omdat het yak zelf lief had, omdat hij op en architect was. amens ..Bouwkunst en Vriendschap", Rotterdam, waarvan prof. Evers eere- vi'ter was. sprak de voorzitter, de heer khorst Als jongere heeft spr. prof EVeTs 1 cekend. maar hij weet welke gevoelens ouderen hem toedroegen. L Hoovkaas, uit Arnhem, herdacht in b'izonder den goeden mensch Evers Hij 'oen kunstenaar, een man van breed jn. maar bovenal een man van goedheid liefde. -o zoon dankte voor de laatste eer aan vader bewezen. DE BRANDSTOFFENVOOR- ZIENING IN ONS LAND. Geen reden tot ongerustheid. Op de vragen van den heer Wijnkoop betreffende de aflevering van* brandstoffen door de Limburgsche mijnen naar Amster dam en het nemen van maatregelen in het belang van een voldoende brandstoffenvoor- ziening hier te lande, heeft de heer Revmer, Minister van Waterstaat het volgende ge antwoord: De afzet van huisbrandkolen door de Lim burgsche mijnen naar Amsterdam en andere plaatsen in Nederland is dit jaaT niet ge ringer dan in vorige jaren, hoewel de leve ringen op de loopende contracten ten ge volge van de grootere vraag naar anthraciet iets ten achter zijn en de bij den handel aanwezige voorraden over het algemeen niet zoo ruim zijn als in het vorige seizoen. Van „volkomen onvoldoende aflevering" van Limburgsche kolen kan evenwel geen sprake zijn Wel is het den Limburgschen mijnen niet mogelijk te voldoen aan aanvragen van handelaren, die tot nu toe bij voorkeur bui- tenlandsche brandstoffen betrokken, doch zich voor dit jaar blijkbaar niet in dezelfde mate gedekt hebben als in vorige jaren. De Staatsmijnen hebben nooit de bedoeling gehad, en hebben ook thans de bedoeling niet, om de collectieve brandstoffenvoorzie- ning tegen te gaan. Er is geen enkele aanleiding om met be trekking tot de brands tof fenvoorz ie ning den toestand als verontrustend te beschouwen. Mocht bij een strengen winter tijdelijk eenig tekort ontstaan aan anthraciet, dan zijn er andere brandstoffen met name de vroeger veel gebruikte zgn. kachelkolen, bestaande uit vette of halfvette stukkolen of nootjes kolen of bruinkoolbriketten in voldoende mate en tegen belangrijk lageren prijs dan anthraciet verkrijgbaar. Op grond van het bovenstaande is er voor de Regeering geen reden voor het nemen van maatregelen. NEDERLAND EN DE UNIE VAN ZUID-AFRIKA. Een ontweip-handelstractaat. Naar Reuter uit Pretoria seint, deelt het rcgeeringsorgaan „Ons Vaderland" mee, dat er tusschen de Unie van Zuid-Afrika en Nederland een handelstractaat tot stand is gekomen, dat spoedig aan het kabinet voor gelegd zal worden. Het tractaat heeft veel overeenkomst met dat hetwelk onlangs met Duitschland ge sloten is. Het verleent aan Nederland de zelfde rechten en vocnrechten als aan Duitschland zijn gegeven. De tegenwoordige preferentieele behande ling ten gunste van Groot-Brittannië blijft onveranderd, maar bij alle toekomstige con cessies zal Nederland evenzeer gebaat worden. Het blad verklaart dat het tractaat een tastbare gestie van de sympathieke verstand houding is die tusschen de Unie en Neder land bestaat. CONTROLE OP DEN ZIEKEN ARBEIDER. Een regeeringscommissie naar Dnitschland. Naar de „Volkskrant" uit goede bron ver neemt koestert de regeering 't plan op kosten van 's Rijks schatkist in het midden dezer maand een commissie naar Duitschland te zenden, welke tot taak zal hebben: een onderzoek in te stellen naar de contTolc, die in Duitschland wordt uitgeoefend op den zieken arbeider. In deze commissie zullen gelijkelijk ver tegenwoordigd zijn de Raden van Arbeid en de Bedrijfsverenigingen. Voor de Raden van Arbeid zullen a!s leden van deze commissie fungeeren dé heeren Keesing en van Bruggen, resp. voor zitter van de Raden van Arbeid te Utrecht en Dordrecht. De minister van Arbeid heeft aan de Fede ratie van Bedrijfsverenigingen verzocht ook twee leden in deze commissie aan te wijzen. OVERBRUGGING VAN DE WAAL BIT NITMEGEN. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend houdende verklaring van het alge meen nut der onteigening noodig voor over brugging van de Waal bij Nijmegen. In de toelichting wordt eraan herinnerd, dat m het bij K. B. van 4 Juni 1927 vast gestelde Rijkswegenplan werd aangegeven, dat in den Rijksweg ArnhemNijmegen een brug over de rivier de Waal bij Nijmegen zal worden gebouwd. De uit te voern wer ken zullen bestaan uit den bouw eener vaste brug, nabij de Belvédère en den aanleg van toegangswegen naar die brug met bijko mende werken. De brug zal een viersporige rijbaan met aan weerszijden daarvan rijwiel en voetpaden verkrijgen. De hoofdoverspanning is zoodanig ont worpen. dat de scheepvaart door de brug te allen tijde ongehinderd zal kunnen plaats hebben. Voor de uitvoering van deze werken zal moeten worden beschikt over terreinen in de gemeenten Nijmegen en Eist, waarvoor toepassing van de Onteigeningswet wordt gevraagd DE UITVOERING VAN DE ZIEKTEWET. De besturen van de vier Twentsche ver- eenigingen van werkgevers in de textielnij verheid hebben op uitnoodiging van de tex- tiel-arbeidersbonden „St. Lambertus", „De Eendracht" en „Unitas" met de besturen van die organisaties te Hengelo vergaderd. Men heeft op deze vergadering in principe besloten om ter uitvoering van -de Ziekte wet een volwaardige bedrijfsvereeniging te stichten. VERSPREIDE BERICHTEN Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Winschoten, ter standplaats de gemeente Nieuwe Pekela, E. Drijfhout, candidaat-notaris te Appingedam. PREDIKBEURTEN Voor Donderdag 7 November. ALPHEN AAN DEN RIJN. Chr Geref. Kerk (van Reedeslraat): Voorm. 10 en nam. 7 uur (Dankdag voor het gewas), da. P. Zwier. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk- Nam. 7 uur (Dank stond voor het gewas), ds. H. Mondt. SASSENHEIM. Chr. Geref Gem.: Nam. halfacht, de heer Aangeenbrug. WOUBRUGGE. Geref. Kerk: Wóensdagnam. 7 uur (Dankstond voor het gewas), ds. Naula. NED. HERV. KERK. Aangenomen (toez). naar Giessen-Oud- keïk door Gand. A, J. v. Rennes te Zeist; naar Koudum ds. F. G. van BmsbeTgen te Haam stede. Bedankt voor Nijega (H. 0. N.) door ds. J. Roodenburg, hulppred. te Katwijk a. Zee. GEREF. KERKEN. Beroepen te Wolphaartsdijk ds. F. Slomp Jr., te Nienwlande. Aangenomen naar Borger de heer F. C. Zwaai, candidaal, te Amsterdam. Bedankt: Voor Eestrum, Mussel en Reitsum J. Tijmes, cand. te Hoogeveen; Voor SeroOs- kerke, L. Oranje Czn.. te Laren (N.-H.). Naar WesteVlee, J. Tijmes, cand. te Hoo geveen. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Tholen: D. A. van D.tjke, te Nieuw-Beyerland. Nog een foto ons door een abonné toegezonden en door hem opgenomen in 't Spaansche dorp op de tentoonstelling te Barcelona. (Van onzen parlementairen medewerker). Den Haag, 5 November 1929. De Rijksbegrcoting aan de orde - De heer Floris Vos zet zijn beginselen niteen Mr. Marchant veroordeelt de formatie van het kabinet. De Tweede Kamer is hedenmiddag bij eengekomen voor de behandoling van ie Rijksbegrooting. Na goedkeuring van het voorstel de9 Voorzitiers om Donderdag een aantal kleinere ontwerpen af te doen, was de eerste spreker bij de algemeene beschou wingen over de begrooting de heer Floris Vos (Middenstandsparti.r. die een uiteenzet ting gaf van zijn beginselen op staalkun dig en economisch gebied cn daarbij der mate in bijzonderheden trad, dat de Voor zitter meende hem er aan te moeten her inneren, dat hij beter deed die punten bij de afzonderlijke hoofdstukken ter sprake te brengen. De heer Vos riep toen met eenige wanhoop uit. dat hij dan geen kans zag den hem toebedeelden tijd vol te praten, waarop de Voorzitter ietwat glunder antwoordde, dat dit ook niet noodig was. De heer Vos eindigde toen met de verklaring, dat hij geen ander doel heeft als de welvaart te be vorderen, wat ongetwijfeld ook van andere partijen het doel is. De tweede spreker, de heer mr. Knotten belt (Lib.) begon met een uiteenzetting, dat van het parlementaire stelsel slechis kracht kan uitgaan, wanneer de besten der natie aan het politieke leven deelnemen en bereid zijn zitting te nemen in het parlement. On juist noemde spr. de voorslelling, dat men een democratisch bewind zou kunnen ver wachten van de S. D. A. P., de V. D. en de R. K. Staatspartij. De war? democratie is slechts te verwachten van hen die de be langen van het gansche volk in het oog houden en do idealen b.v. van de S. D. A. P. raken slechts een enkele groep. De libe rale beginselen stroken veel meer met het democratisch ideaal. De rechtsche coalitie was ook niet meer dan een belangenge meenschap. Zij is nu uiteengevallen en het gevolg is, dat we weer een extra-parlemen tair kabinet voor ons hebben. Een zeer uitvoerige rede heeft de woord voerder en leider der Vrijzinnig-Democra ten. mr. Marchant gehouden. Scherp ver oordeelde hij daarin de formatie van het nieuwe kabinet, dat, al is het rechts ge oriënteerd, toch geen parlementair kabinet mag heeten en ook niet mag rekenen op den steun van de geheele rechterzijde, wat nu reeds uit de houding van rechts i9 af te leiden. Ook was hij slecht te spreken over wat hij noemde de overschottenpolitiek van den minister van Financiën, die uit het vo rige kabinet i9 overgenomen Die politiek komt neer op een bewust onjuiste voorstel ling van den financiëelen toestand. Er zijn groote overschotten telken jare, maar de minister stelt den financieelen toesland zeer pessimistisch voor. We betalen te veel be lasting en als er dan eindelijk besloten 1 woTdt tot verlichting van lasten, zoekt men het niet bij de indirecte doch bij de directe belastingen. Nog andere speciale punten roerde hij aan, zoo de benoeming van den minister van koloniën, van wien niets groots is te verwachten om ten slotte een uiteenzetting te geven van acht verschil punten tusschen links en recht9, strooming en tegenstrooming, gelijk hij het noemde, waarbij de tegenwoordige afbakening der verschillende politieke partijen niet kan worden vastgehouden. De heer Lingbeek (Ger. Staatk. Partij) heeft hierna de middagvergadering gevuld met een levendige, 9oms humoristische rede, waarin hij uiteenzette, dat het kabinet rechts nog links is, dat er geen sprake meer kan zijn van een rechterzijde, dat het ge daan is van een samengaan van de pro testanten met katholieken enz. Dat hij zich daaTbij nog al eens anti-katholieke grapjes veroorloofde, kan men zich licht voorstel len, doch hij bleef binnen de grenzen van hel behoorlijke; anders zou voorzitter Van Schaik hem zeker wel tot de orde hebben geroepen 1 Morgen is, als we goed hebben gehoord, de woordvoerder der S. D. A. P., de heer Vliegen, aan het woord, CREDITEURENLITST N. V. „DE TWEE BEUKEN", A. C. M. VAN BEUKERING EN C. T. M. VAN BEUKERING. Het weekblad „Handelsbelangen" van heden bevat de crediteurenlijsten van bo vengenoemde faillissementen. Het totaal passief van de N.V. bedraagt f. 17.40427 van A. C. M. van Beukering f. 44.781.06 en van C J M. van Beukering f. 49.202.51, In tolaal zijn er 31 crediteuren waarvan 25 te Leiden woonachtig met een totaal bedrag te vorderen van f. 19.707.39. EEN KLACHT. De bedoeling hiervan is onder de bogen van autoriteiten te brengen den toestand, waarin de Rembrandtstraat verkeert, wat betreft bestrating en verlichting. Waar van deze straat een zoo druk gebruik gemaakt wordt door de gasten van de Coöperatieve Keuken, zou het wel aanbeveling verdie nen, hierin eenige verbetering te brengen.- Wanneer men 's avonds zich vanuit de Keu ken begeeft naar het Noordeinde, loopE men met de verlichting van één lantaarn zoo goed als in donker, en is men niet in staat, alle oneffenheden van de straat te vermijden. Heeft het bovendien dan nog geregend, dan loopt men door deze beide oorzaken ook nog de kans, in plassen te geraken van buitengewoon gTOoten omvang. En waar ook vreemdelingen wel eens den weg moeten zoeken naar de C. K., is het toch wel noodig, dat hierin zoo spoedig mogelijk verbetering gebracht wordt. utoriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lowndes, door Oswaldi. cidrag was toen zes-en-zeventig pond, J 'Cn shilling geweest, verschuldigd aan 9 dame, die het geld persoonlijk ornen ontvangen. Dat mensch was 1 fz zenuwachtig geweest en had grif - - erna :n zijn voorstel tot aftrek van procenl. voor „contante betaling", jp °n vond- dat zijn brieven wel even Wachten. En, lang voor de tien rai- 0FÏ1 waTen, drukte hij op den schel- n ptIvV'0 binnengelaten geleek in -f-n c v op een anderen grim- 4 hii ischer- Hii za? er ui{' naar Ij a een oud-officier, een heer. die. en9nm\W€iens z^n 700 zeer vormindoró6 baanV1 met fp-ooton tegenzin l0 Waarnam als inner van de re- rnaV^an eeirige groote firma's, dames- ziin?Vn mo^sten- Het eenige teeken :h( fa aaroep was een kleine zwarte "1 zet»* tiet binnenkomen op een YnpJ''p' J^od. u te komen storen, k' -enT ke?:on tiij op zakelijken mino Maar aangezien Madame h op haa" £ftw001* heeft ontvangen, r arieven aan mevrouw Raydon gericht, noch op haar aangeteekenden brief van vorige week aan uw adres, buiten, meende ik maar even persoonlijk bij u te moeten komen, om over die rekening te spreken". Birtley Raydon stond cp en zijn stem klonk scherp: „Ik heb de vorige week geen aangeteekenden brief ontvangen". „Mag ik u even toonen'de bezoe ker opende zijn tasch het recu van dien aangeteekenden brief aan u?" Haastig kwam Raydon: „Doe u alstublieft geen moeite; ik geloof u graag op uw woord". Maar toch nam hij het ontvangbe wijs uit de hand van den ander en zag, dat op het papiertje met potlood was geschre ven: „den heer Birtley Raydon, The Miil House, Swanmere aan de Theems Verbazing en woede joegen het bloed naar zijn gelaat en het flitste door zijn hoofd, dat Adelaide Strain geregeld eiken morgen de brieven uitzoekt. „Ik ben de vorige week op reis geweest; die brief is zeker over het hoofd gezien". Moeilijk perste hij de leugen er uit Hij was grootgebracht als een strikt eerlijk man, en hij gaf altijd danig af op kennissen, van wie hij wist. dat zij geregeld leugens op- dischten „Als het bedrag niet zoo hoog was en Ma dame Domino niet voor een groote betaling 9tond, dan zou ze geen haast met de zaak maken. Wij weten natuurlijk, mijnheer Ravdon. dat u er goed voor is". „Dank u". zei Birtley Raydon ironisch. „Maar de rekening loopt al heel lang" ging de onwelkome gast voort. ..en er is in ruim zes maanden niets op afbetaald. Daar om" hij weifelde even. want hij wist dat hij nu aan het onaangenaamste gedeelte van zijn taak was gekomen daarom moet mijn principaal er op aandringen, dat, laat ons zeggen den vijftienden September vijfhonderd pond wordt voldaan". „Vijf honderd pond". Birtley struikelde bijna over de woorden. Toen verzamelde hij met groote wils kracht zijn gedachten. „U heeft zeker een gedetailleerde rekening meegebracht van hetgeen, naar u zegt. me vrouw Raydon aan die firma schuldig is?" Weer maakte de man zijn onheilspellen- den zwarten tasch open. Hij nam er een lange, gele enveloppe uit en overhandigde die zwijgend aan Birtley Raydon, De tekening van mevrouw Domino be stond uit vier lange vellen. Elk vel droeg in groote, duidelijke letters het hoofd „Do mino". Daaronder: „Afdeeling boekhou ding" en in roode letters- „Contante beta ling. Geen korting" Dan volgden regels en nog eens regels van posten, zoo ongehoord veel en met zulke omstandige beschrijvin gen van elk artikel, dat Birtley Raydon er suf en duizelig van werd. Er moest ongetwijfeld een misverstand in het spel zijn. Het was niet mogelijk, dat Eva al die in rekening gebrachte kleeding- stukken gedragen had zelfs niet over jaren Kalm liep hij de vier vellen door en liet ten slotte zijn blik ruston op het voor hem het belangrijkste totaalbedrag. Dat totaalbedrag was groot: dertien hon derd acht pond twaalf shilling en de reke ning was pas van 24 Juni. Dp laalsle post was: ..Beige Kasha japon 30 pond. Beige Kasha mantel, geborduurd, handwerk 28 pnd. Kasha japon?" Was dat misschien hot aardige japonnetje dat hij cben morgen zoo bewonderd had? En dat hij in zijn idiote bekrompenheid, op drie, hoogstens vijf guineas geschat had? „U begrijpt zeker wel, dat ik eerst met mijn vrouw over de zaak moet spreken, al vorens wij tot betaling overgaan", zei hij, zijn stem tot kalmte dwingend. „Mijn vrouw heeft haar eigen inkomen en ik vermoed maar daarover wil ik eerst mijn advocaat raadplegen dat dit een groot verschil uitmaakt, wat mijn verant woordelijkheid voor dit bedrag betreft". „U zult hooren, dat dit niet het geval is, mijnheer Raydon. In dit opzicht ik ge loof in geen enkel ander, mijnheer is de wet niet bijzonder vriendelijk voor de man nen. Wel is waar, kan een man, wiens vrouw zijn crediet misbruikt, een aanklacht bij het gerecht indienen, maar zoolang hij niet openlijk heeft verklaard, dat hij niet langer aansprakelijk wil zijn voor haar schulden, blijft hij er voor staan, welke zij ook verkiest te maken". Madame Domino'9 vertegenwoordiger wachtte nog even, en, daar de ander bleef zwijgen, nam hij zijn hoed, zijn stok en zijn zwarten tasch. „Dus ik zal 't er maar op houden, dat wij spoedig iets vail u mogen hooren. mijnheer Raydon ik reken dan op- of vóór genoem den datum, den vijftienden September". Birtley Raydon zit met de rekening in vier bladen nog in zijn hand, voor zich uit te staren. Zijn gedachten draaien in een maalstroom van ergernis en woede in zijn brein rond, maar na een poos beginnen 7ij allengs een vagen vorm aan te nemen. Dan is het alsof iets in zijn ooren knall m plotseling dringen tot zijn hersens door de woorden: „Vijfhonderd pond tegen vijftien September", Och, hij voelt zich zoo hulpeloos! Eva houdt» hem in heel zijn wezen va9t; draait hem geheel om den vinger; dit is allengs sterker, onmiskenbaar sterker geworden. Hij heeft haar lief, zooals alleen een man van een bepaalde soort en gemoedstoestand de vrouw kan liefhebben die, hij weet zelf niet hoe, de éénige vrouw voor hem op de wereld is geworden. Zij heeft hem een hemel van geluk geopend, waarvan hij het bestaan niet giste of althans de mogelijkheid niet geloofde, vóór zij elkaar ontmoet hadden. Birtley Raydon's jeugd was een treurige, saaie jeugd geweest, gevangen, zelfs toen hij zich groot en zelfstandig waande, in de meest bekrompen, .moordende conventies. Hij had maar twee typen van vrouwen lee- ren kennen. Voor het eene had hij altijd een diep en heilig ontzag gevoeldvoor het andere een felle, dikwijls wreede min achting. Eva was de lieve engel geweest, die had meegebracht het geschenk, het hem tot dus ver onbekende groote geluk, en ook den sleutel voor velerlei onschuldige, eenvou dige genoegens, waarvan hij als jongeman steeds verstoken was gebleven Hij deed nu mee aan dansen en half critisch en soms wat mopperend, vond hij het gezelschap prettig van de vroolijke. wel varende jonge paren met wie hij en zijn vrouw menig ge zellig avondje doorbrachten. Maar nu is hij geschokt en kwaad over Eva's verregaande verkwisting. De pijnlijke wetenschap dat die groote som van vijfhon derd pond binnen tw^e weken moet worden betaald maakt hem uiterst nerveus, vooral omdaf hij pas voor het eerst van zijn leven, een kieine overschrijding van zijn bank- crediet heeft geboekt. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9