70sfe Jaargang DINSDAG 5 NOVEMBER 1929 No. 21363 FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. OP DEN DAG VAN HEDEN... Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cis. per regel voor adyertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:: i Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weekf 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. lurgemeester en Wethouders van Leiden togen ter algemeene kennis, dat door hen running is verleend aan de N.Biscuit- Jiek „Nutrix" en rechtverkrijgenden, lot I uitbreiden van de fabriek van biscuits, rmunt, drops, enz. in het perceel Hoo- _oerd Nis 2i, kadastraal bekend ge lde Leiden. Sectie D. Nis 1 en 1527. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. een, 5 November 1929. 6395 Dr. H. T. TAVERNE, f Alkmaar, waar hij rüim een jaar ihls woonde, is na eenigen tijd ongesteld bn geweest, op 71-jarigen leeftijd over een geboren en bij een vorige gene- zeer bekend Leidenaar, dr. H J. oud-assistent aan het Chemisch ralorium der Leidsche Universiteit, «raar in de natuur- en scheikunde, [wrkundige aardrijkskunde en meet- aan de Gemeentelijke Kweekschool Jt Onderwijzers en Onderwijzeressen en j&alal jaren president van het Roomsch M Weeshuis alhier. JflrtT Taverne ontving het eerste onder- a zijn geboortestad en studeerde daar- Heidelberg in de natuur- en wiskun- f vakken en slaagde, na volbrachte stu- r het apothekersexamen waarna hij onze gemeente vestigde waar hij bn tijd werkzaam wa9 als assistent aan I Chemisch Laboratorium. Het doceeren |hem in het bloed, vandaar dat hij don* betrekking van lèsraar aan de fekschool aan de Oude Vest en uit een sollicitanten werd benoemd. Hij 1 bij al deze werkzaamheden nog tijd gelegenheid om aan de Leidsche Univer ft te promoveeren tot doctor in de na- - en scheikunde^ J stond als leeraar hoog aangeschreven renoot ook buiten de kringen van het freijs, met name onder de Katholieken, r achting en waardeering. Zoo werd hij f aangewezen tot president van het Col- van Regenten van het R. K. Weeshuis f ter stede. Den 16en Oct 1919, ruim i Jaar geleden dus, werd de heer Ta- op diens verzoek eervol ontslag ver- uit zijn betrekking als leeraar aan [kweekschool, terwijl hij al reeds vroe- [zijn betrekking als assistent aan het jnisch Laboratorium had neergelegd tor directeur, leeraren en leerlingen [Kweekschool werd hem bij zijn heen- een treffend afscheid bereid. Hij stond Jjn collega's en leerlingen hoog aan- reven Mijn ontslag vestigde hij zich eerst in peest, van waaruit hij nog steeds voe- I hield met de stad zijner geboorte, waar [tok zijn levenstaak had gevonden en "hield met velen de oude vriendschaps- Pen, vervolgens vestigde hij zich te om eindelijk zich te Alkmaar jkrwoon te vestigen Na daar slechts 1 Ie hebben gewoond, werd hij onge- i en heeft de dood en einde gemaakt Jet leven dezer veelzijdig, ontwikkel- I boogstaanden man r'in nagedachtenis zal ook hier bij fD d'e onderricht van hem ontvangen 1 andere wijze met hem in aanraking prnen in vriendelijk aandenken blijven RIJNLAND. Staten van Zuid-Holland stellen e besluiten om de kosten, bedoeld in esluii der Staten van 19 December i tv en. w.e^e kosten door Rijnland aan L7-i* zouden moeten worden ver- OnnCn Palen op een vas* hedrag van iwen ^6Ze verS°e(Rng betrof het l inl-Yf .een keersluis te Gouwesluis en Wril Ï1S a'sme<*e ket graven van een pond ?j aa' achter die inlaatsluis en Êin^t 'n n^euw *e raaken ver- iel en a tusschen den Hollandschen R dit 0Uwe" "eTl ^i°°pSfe' 's er rekening mede ge- ."Roland op eigen kosten een Wln?sW iSaat séchten aan het ver- l aal met een waterverzet van INlioeD .van M3. Per etmaal, waardoor het een schutsluis te Gouwesluis geworden. EEN PROFESSORAAT IN DE JOURNALISTIEK? Naar wij vernemen heeft iemand, die nog onbekend wenscht te blijven, toege zegd, een fpnds beschikbaar te stellen, voor de oprichting van een bijzonder professo raat aan een onzer universiteiten, ten be hoeve van die studenten, die zich in de journalistiek wenschen te begeven. Rel- moet in de bedoeling liggen dit professo raat zoo mogelijk aan de Leidsche univer siteit te verbinden. Studenten, die in de rechten studeeren, zullen dan in de gele genheid zijn ook economische kennis op te doen, terwijl zij al eenigszins vertrouwd gemaakt zullen worden met de eischen en problemen, die aan het uitgeven en redi- geeren van een courant verbonden zijn. Aldus de Haagsche correspondent van ,,de Tel.", Naar aanleiding van dit bericht hebben wij ons te bcvoegder plaatse om in lichtingen gewend. Hieruit blijkt, dat dr. v. Blankenstein in de vergadering van het bestuur van den Nederl. Journalistenkring, gehouden op j.l. Donderdag, dit voorstel op de agenda bracht. Men heefttoen besloten een specialen kringraad tegen 30 November bijeen te roepen, ter bespreking dezer kwestie. Er bestaat hoop, dat hierover gunstig zal ge adviseerd worden, waarna het kringbe- stuur bet voorstel in de kringvergadering ter sprake zal brengen. Indien in deze vergadering een en ander wordt goedgekeurd, zal het kringbestuur een verzoek richten tot den Universiteits raad alhier tot instelling van een professo raat in de journalistiek. Hiertoe kan deze raad dan besluiten, behoudens machtiging van de Koningin. Indien dus alles goed loopt, bestaat de mogelijkheid, dat in de komende cursus (19301931) een zoodanige leerstoel zal woTden gesticht. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal-examen geneeskunde de heeren L. J. A. Hermans (Delft), L. Buitelaar (Maassluis) en A. J. Sch-oo (Leiden). Bevorderd is tot doctoT in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Die Geologie des Val Mora und des Val Brembo di Mezzoldo". de heer Th. H. F. Klompé, ge boren te 's-Gravenhago. DEMONSTRATIE ESPERANTO-SYSTEEM. Voordracht van den heer Cseh. Gisteravond hielden de Leidsche Espe- ranto-vereenagingen een openbare vergade ring, waarin de heer Cseh zijn onderwijs systeem zou demonstreeren. De zaal was goed bezet. De vergadering werd geopend door den heer F. J. van der Meyden, voorzitter der Kaïth. Esperantovereeniging alhier. Hij heette den heer Cseh hartelijk welkom in 't Espe ranlo, daar deze geen Nederlandsch ver staat. Daarna gaf hij 't woord aan mevrouw IsbrückerDirk sen, die een inleidende rede hield, waarin zij iets vertelde van de ge schiedenis der taal en van den heer Cseh. Als bijzonderheid vermeldde zij, dat de stad Budapest het vorig jaar een aantal onder wijzers uitgenoodigd heeft uit verschillende landeü, die 10 dagen vrij logies kregen en aanzienlijke reductie op de reiskosten, op voorwaarde, dat zij een cursus van 10 dagen zouden volgen bij den heer Cseh. Velen namen eraan deel. ook tegenstanders van het Esperanto Zij kregen 4 uur les peT dag en na 10 dagen konden zij werkelijk goed Esperanto spreken. Hierna kreeg de heer Gseh het woord. Eerst vertelde hij 't een en ander, hetgeen door mevr. Isbrücker werd vertaald. Daarna ging hij over tof de eigenlijke demonstratie. Zijn les was zeer interessant; hij volgde de directe methode en wist de aanwezigen te boeien door zijn levendige gebaren en aan gename manier van lesgeven Velen hebben door zijn les op prettige manier kennis ge maakt met Esperanto. Na zijn demonstratie sprak de heer Cseh den wensch uit, dat de aanwezigen de ken nismaking zouden voortzetten en een cursus zouden gaan volgen. Mevr Isbrücker deelde nu mede, dat Andreo Cseh een cursus van 40 lesuren, ge durende 10 weken, zal geven in Den Haag; kosten hiervan zijn f. 10 en voor onder wijzers f. 7.50 In die 10 weken leert men goéd Esperanlo spreken. Daarna vertoonde mevr. Isbrücker eenige lichtbeelden, waarbij men iets te zien kreeg van de Esperantobeweging; voornamelijk van internationale congressen en uitstapjes der esperantisten. Na de lichtbeelden sloot de heer van der Meyden de bijeenkomst met een opwekking om deel te nemen aan den cursus vaü den heer Cseh of aan één der andere cursussen hier ter stede. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nienwe inschrijving: Naamlooze Vennootschap Bloembollen- kweekerij en Exportmaatschappij v.h. C. Colijn en Zonen, Jacoba van Beierenweg 61, Voorhout. Directeuren: C. Colijn, Noordwijk- Binnen; C. Colijn Azn., Voorhout en H. Co lijn, Sassenheim. Commissaris: A. Colijn, Óegstgeest. Maatsch. kap.: f. 200.000, waar van geplaatst en gestort f. 40.000. (Dagt. Ned. Staatscourant: Maandag 11 Maart 1929, Nr. 1325). Wijzigingen: C. Colijn Zonen, Wijk II. 49, Voorhout. Bloembollenkweekerij. Deze vennootschap onder firma is dd. 11 Maart 1929, omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: Naamlooze Vennootschap Bloembol lenkweekerij en Exportmaatschappij v.h. C. Colijn en Zonen. Maatschappij tot vervaardiging van hoorn- producten „Arlith", Zijl weg 2óa, Leiderdorp. Overleden directeur: M. Hilhnan, Óegstgeest. Nieuwe Directeur: W J. Prins, Den Haag. Coöperatieve Boerenleenbank, Dorpsstraat 76, Leiderdorp. Nieuw Bestuurslid: J. P. van der Stoel, Zoeterwoude. EXTRA VRIJE DAGEN VOOR TRAMPERSONEEL. Naar aanleiding van een verzoek van het onderhoudspersoneel bij de Noord-Zuid-Holl. Tramweg Maatschappij te Leiden en Haar lem om de diensten zoodanig te regelen dat bedoeld personeel op feestdagen zoo veel mogelijk vrijaf heeft stelde de directie een regeling voor dit jaar vast, waarbij het eene deel van het betrekkelijke personeel extra vrij zal zijn op den lsten Kerstdag en het andere deel op den tweeden Kerst dag en op Nieuwjaar. De alhier tot arts bevorderde semi-arls A, Bierhorst is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2de kl. bij het reserve-per soneel van de landmacht. De alhier tot doctor in de geneeskunde gepromoveerde heer G. A. Kreuzwendedich von dem Borne is bestemd tot off. van gez. 2e kl. bij het Leger in Oost-Indië. De alhier to semi-arts bevorderde stu dent W. van Krimpen is bestemd tot res.- off. van gez. bij het leger hier te lande. De politie-agenten 2de klasse P. A. Verkerk en S Blonk zijn met ingang van 1 November j.l. bevorderd tot agent van politie 1ste klasse. Bij de gehouden aanbesteding van de schoolbehoeften en handwerkartikélen, voor het jaar 1930, ten behoeve van de open bare scholen alhier, is de levering gegund aan: de firma Wijnnobel en Chevallier; de N.V. voorheen A. Waals, de firma Wed. W. Overduin, de firma L. F. Servaas Zonen, den heer N. G. Zandvliet, den heer L. Dem- menie, den heer W. F. Kors en den heer G. C. Bleijs. allen alhier. Ds. P. D. Tjalsma, Reraonstrantsch predikant alhier, zal a.s. Donderdag zijn derde Faust-lezig houden. Het onderwerp voor dien avond zal zijn: Het verdrag tusschen Faust en Duivel. Voor leden der Remonstrantsche veree- niging Gemeenteleven" worden tot 5 min. vóór den aanvang plaatsen gereserveerd. De toegang is vrij voor alle belangstel lenden. Voor bijzonderheden zie men <ie advertentie in dit Blad. Bij de firma Burgersdijk en Niermans zullen van 1827 Nov. de bibliotheken worden verkocht van wijlen Prof. mr. J. H. Carpentier Al ting, hoogleeraar alhier, van mej. Dr M E. Lulius van Goor, privaat docente aan de Rijksuniversiteit alhier, van mr. A. H.'v. Kleffen, te Harlingen, van J. A. Noordanus, arts te Wormer en de bibliotheek hoofdzakelijk op geschied- en letterkundig gebied van Mr. Lijbracht Lezwijn, alhier. De betreffende catalogus bevat 4222 werken. De politie alhier heeft aangehouden en naar Den Haag overgebracht zekeren J. P., hier ter stede woonachtig, als verdacht van verduistering van twee rijwielen. is het 125 jaar geleden, dat Elizabeth Wolff-Bekker (Botje Wolff), eon van de meest beteekenonde Nederlandsche schrijf sters, overleed. Den 24sten Juli 1738 werd zij te Vlissin- gen geboren; reeds vroeg was zij zeer ont wikkeld. Alleen schreef zij eerst tal van vertoogen en gedichten. 7an 1776 dateert haar samen werking met Agatha Deken. Samen schre ven zij een serie zedenromans in brieven onder Engelschen invloed, waarin zij zeer getrouw het burgerlijke leven van haar tijd weergaven. Voornamelijk de „Historie van Mejuffrouw Sara Burgerhart" maakte zeer grooten opgang en wordt nog steeds met groote belangstelling gelezen. Ook dichtwerken schreven zij samen, o.a. „Economische Liedjes." Veel literatuur is er over deze twee schrijfsters verschenen, waarbij ook vaak ter sprake komt de vraag naar het aan deel, dat ieder in de samenwerking heeft gehad. Den 5en Nov. 1801 overleed Betje Wolff; Aagje Deken 9 dagen later. EEN GESCHENK VOOR H. M. DE KONINGIN. Namens Chineezen in Indië. Gisteren is aan de secretarie ten paleize aan het Noordeinde te 's-Gravenhage af gegeven namens den heer Khouw Kim An, majoor der Chineezen te Batavia, een ge schenk voor de koningin, dat wel is: een persoonlijk cadeau van evengenoemden heet maar toch ook moet worden beschouwd als een bewijs van de trouw van alle Chinee- sche onderdanen in Nederlandsch-Indië tegenover onze koningin. Het geschenk bestaat uit een kostbaar borduursel, vervaardigd door vrouwen te Shanghai, het geheel omlijst door een kun stige encadreering, die een meesterstukje is van Chineesche werklieden te Batavia Op het borduursel komen o.m. eenige Chinee sche letterteekens voor, die vertaald achter eenvolgens beduiden: De linker letters- ..Khouw Kim An. Majoor van Batavia, eerbiedig aangeboden." De middelste letters: „Eeuwig blijve Ne derland machtig." De rechtsche letters: „Ter herinnering aan een lang leven van de koningin, 31 Augustus 1929." Uit dien datum kan vermoedelijk de ge volgtrekking worden gemaakt, dat het hul deblijk, tevens is bedoeld als een verjaar dagsgeschenk voor H. M. De heer Khouw Kim An toefde twee jaren geleden eenigen tijd hier te lande en werd toen in audiëntie door de koningin ontvangen. DE ACHTDAAGSCHE SPOORABONNEMENTEN. Volgens Het Vaderl. zou er goede kans be staan, dat de achtdaagsche spoorabonnetnen- ten, tot dusver alleen des zomers te ver krijgen. het heele jaar verkrijgbaar zullen worden gesteld. RIJKSKLEEDINGCOMMISSIE. De Rijkskleedingcommissie heeft beslo ten, aan den voorzitter van den raad van ministers in overweging te geven, de be palingen van het Rijkskleedingbesluit. voor zooveel deze' nog niet van kracht zijn, met 1 Juli 1930 in werking te doen treden. Betreffende de regeling van het laten rei nigen en herstellen van de uniformen werd besloten, door het houden van proefnemin gen na te gaan, op welke wijze deze in de practijk het best tot uitvoering kan worden gebracht. Naar aanleiding van nog eenige inge komen voorstellen om wijziging of aanvul- king van het Rijkskleedingbesluit te bevor deren, besloot de commissie nadrukkelijk, het reeds in haar eerste vergadering inge nomen standpunt te handhaven, om al vorens in dergelijke voorstellen te treden, eerst de resultaten in de practijk af te wach ten van de uniformverstrekking op de basis van de nieuwe regeling. STATUTENWIJZIGINGEN NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN Een achterstand op het departement van justitie? Het Tweede Kamerlid Boon heeft don minister van justitie de volgende vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat in zakenkringen ernstige ontstemming bestaat over het feit, dat talrijke aanvragers van Koninklijke bewilliging of van een minisce- BINNENLAND. Te Alkmaar is overleden onze vroegere stadgenoot dr. H. J. Taverne. (Stadsnieuws, le Blad). Afscheid van den heer W. Warnaar uit het bloembollenbedrijf. (3e Blad). Fen geschenk aan de Koningin, namens Chineezen in Indië. (Binnenland, le Blad). Is er achterstand op het departement van justitie in verband met de statutenwijziging der Naaml. Vennootschappen? De heer Boon stelt vragen. (Binnenland, le Blad). Bij een brandje te Bolsward zijn twen kinderen in den rook gestikt. (Gemengd, 2e Blad). Dr. Van Gheel Gildemeester herdacht. (Kerk en School, 3e Blad). Vergadering van aandeelhouders der N.V. Philips gloeilampenfabrieken. (Financiën, 2e Blad). BUITENLAND. Werkloosheidsdebat in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenl. le Blad). Het conflict tusschen regeering en parle ment in Polen. (Buitenl. en Tel. le Blad). Ook een conflict tusschen regeering en parlement in Argentinië. (Buitenl. le Blad), Weer een nieuw conflict over de Heim- wehren in Oostenrijk. (Tel. le Blad). De Chineesche generaal Feng is verslagen. (Tel. le Blad). ricele verklaring ,,van geen bezwaar" op statutenwijzigingen van naamlooze vennoo»- schappen reeds een half jaar en langer ver geefs op antwoord wachten 2. Is het den minister bekend, dat di# ernstig bezwaar oplevert voor aanvragers, die bij een spoedige toepassing van de be trokken statutenwijzigingen groot belang hebben 3. Is het den minister bekend, dat telefo nisch contact met de ambtenaren van de afdeeling van het departement, waar deze aanvragen behandeld worden, wordt ge weigerd en persoonlijk bezoek afgewezen onder mededeeling, dat belanghebbenden zich schriftelijk tot het departement kun nen wenden 1 4. Ia het den minister bekend, dat daar op gevolgde schriftelijke verzoeken om op heldering, ook van notarissen, reeds maan den lang onbeantwoord blijven 1 5. Is het juist, dat de sub 3 en 4 be doelde houding en de 9ub 1 bedoelde ver traging een gevolg zijn van het feit, dat ten departemente groote achterstand i9 ont staan in de afwerking van de sub 1 bedoel de aanvragen, die, zooals te verwachten was, in hooge mate zijn toegenomen in verband met het inwerking treden van de nieuwe wet op de naamlooze vennootschap pen 6. Is de minister bereid aan den onhoud- baren toestand een einde te maken en als nog maatregelen te treffen, zij het ook van tij del ijken aard, opdat een snelle be- beantwoording van de aanvragen zal plaats vinden 7. Tegen welken datum verwacht de mi nister, dat de achterstand zal zijü inge haald en hoeveel tijd zal daarna ongeveer verloopen tusschen aanvrage en beslissing 1 UIT DE S. D. A. P. Vergadering van het partijbestuur. Dezer dagen heeft het partijbestuur der S.D.A.P. vergaderd. De heer Kleerekoper was wegens ziekte niet aanwezig. De laat ste berichten over zijn toestand zijn aldus de mededeeling in „Het Volk" nog steeds niet zoo bevredigend, dat ver wacht kan worden, dat hij zeer spoedig zijn werk voor de partij kan hervatten. Hij verblijft nog steeds te Wiesbaden. Besprekingen werden gewijd aan plannen tot reorganisatie van het instituut voor ar beidersontwikkeling, die in den algemeenen raad en in het centraal bestuur vaD het instituut aan de orde zullen worden ge steld. In de volgende vergadering van hefi P. B. zullen deze besprekingen worden voortgezet. Over een ontwerp-reglement voor gewes telijke en plaatselijke raden, die volgens besluit van de congressen van partij en vakverbond, als gevolg van het tot stand komen van deD algemeeneD raad, moeten worden opgericht, werden eveneens uitvoe rige discussies gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1