70ste Jaarpane MAANDAG 4 NOVEMBER 1929 No. 21362 STADSNIEUWS. begrooting van het hoogheemraadschap „rijnland". mathesianen naar brussel. BURGERL. STAND v. LEIDEN ondertrouwd BUITENLAND. EERSTE LUSTRUM. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weekrf 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. I nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. b'egrooting van het hoogheemraad- fep „Rijnland" over het dienstjaar 1930 is [ontvangsten en uitgaven geraamd op 11.042.59 tegenover een bedTag in ont- igslen en uitgaven van f. 764.891.995, Cjl de rekening voor het dienstjaar 1929 U in: Ontvangsten f. 656.697.18, uitga- 571.999.58sdus met een voordeelig van f. 48.697.595. kosten van het huishoudelijk bestuur l geraamd f. 103.123; kosten van open- e werken f. 299.110; kosten van de hij ger eigendommen f. 84-65; ko9ten van memingen en toezicht f. 6020; uitgaven vorige hoofdstukken niet inbegrepen .3.50; buitengewone uitg. f. 962.310. snvoorziene uitgaven f. 29.326.09 (vorig [jeraamd op f. 24.789.495) en in 1928 idijk uitgegeven f. 134.575. de ontvangsten noemen wij hier agsten van vroegere diensten JjOO.145; inkomsten uit bezittingen IIM15; opbrengst van sluizen en brug- [f.22.100; opbrengst van omslagen over tn :d Rijnland f. 351.812.68; mkom- [Trjens bemaling of andere diensten aan landen van buiten Rijnland ft085; verschillende ontvangsten I.??: en buitengewone ontvangsten opbrengst van het bun der geld over [kivden in Rijnland wordt geraamd op (in 1929 geraamd f. 338.399.77) 1 1928 ontvangen f. 337 707.71. begrooting in het algemeen genomen rt «n gunstig aspect op. alerdag jl. hebben een 27-tal leerlin- [van M. S. G. een excursie gemaakt rr Brussel onder leiding van den heer H. Batenburg. p morgens te 41/» u. vertrok het g^- pap van af de Gijselaarsbank per auto Den Haag, waarna per trein de reis Brussel werd voortgezet. Te 11 uur beerde het gezelschap te Brussel, waar- I achtereenvolgens werd bezocht: Place [Martyps, Eglise Sainte-Gudule, de (oje Markt met het Stadhuis. Maison du P-p wi de meesterlijke gildchuizen. Man- Pis. Paleis van Justitie, de Place du I Sablon. Palais des Beaux Arts. Notre de Victoire, Eglise Saint-Jacques, pinklijk paleis, Cinquantenaire, en 't Graf pen onbekenden soldaat, fn halftwaalf kwam het gezelschap weer I? in de Sleutelstad. 'Pij K. R. is benoemd tot rechter in de idissementsrechtbank te Haarlem: mr. 1. van Vrijberghe de Coningh, thans toat en procureur, tevens oud-secretaris Men Raad van beroep voot de Directe rongen te Leiden. Bij K. B. is herbenoemd tot Kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Lei den de heer mr. G. H. E. Nord Thomson. Dr. A. L. Hagedoorn, benoemd privaat docent voor erfelijkheidsleer en evolutieleer aan de Universiteit alhier heeft hedenmid dag zijn colleges aangevangen met het geven van een openbare les over: „De plaats van de Genetika tusschen de Medi sche en Biologische wetenschappen. De Anna-kliniek wordt niet heden middag geopend, zooals wij Zaterdag abu sievelijk meldden, doch de volgende week Maandag, 11 dezer. De Commissaris van Politie alhiei brengt in herinnering de Verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een Vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie bureau Vreemdelingendienst Zonneveld straat alhier, geopend van 912 uur, van 24 en van 79 uur) Door aangifte aan het bureau van de Be volking en den Raad van Arbeid, ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. De politie heeft gisteravond een man aangehouden, die zich schuldig had ge maakt aan het plegen van ontuchtige han delingen met minderjarigen. Een bewoonster van de Parkstraat, nam Zaterdag plaats op een stoel, waarop zij even tevoren haar haakwerk had neerge legd m. h. gevolg, dat de haakpen in het zit vlak drong. De juffrouw moest zich naar het Academ. Ziekenhuis begeven, waar het voorwerp werd verwijderd. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. pers. Kinderen. Totaal Maandag 28 Oct. 27 1 28 Dinsdag 29 Oct. 28 1 29 Woensdag 30 Oct. 28 1 29 Donderdag 31 Oct. 28 1 29 Vrijdag 1 Nov. 26 1 27 Zaterdag 2 Nov. 29 1 30 J. Teske jm. 32 j. en A, v. Berkum jd. 30 j. L. v. d. Berg )m. 22 j. en .1. Stads- voort jd. 19 j. W. F. Lefeber 26 j. en M. W. Fontein 26 j. F. H. v. Gorkum jm. 20 j. en H. Merbis 22 j. A. J. Mon- tanus 23 j. en M. J. W. T. de Groot jd. 21 j. I. J. Vermeij jm. 28 j en S. A. M. Toussaint jd. 25 j. C. J. I. Koelman jm. 31 j. en M. J. Strotmann jd 28 L. Plezier wedr. 50 j. en J Wagemaker jd. 43 j. J. Vijlbrief jm. 33 j. en J. C. Kop- peschaar 24 j. W. C. v. Hoorn jm. 28 j. en J. Kamphues jd. 25 j. M. P. J. y. d. Kraan jm. 24 j. en A. C. M. van Daalen jd. 23 j. A. v. d. Reijden jm. 24 j. en J Hoppenbrouwer jd. 19 j. J. H. Dfiessen jm 28 j en G. J. Neuteboom jd. 26 j. M. A. Ragut jm. 31 j. en M. Broek- sema jd. 24 j. J. C. Wels, gesch. 32 j. en E. Marqeunie jd. 24 j. J. Brouwer jm. 25 j. en A. Stikkelorum jd. 19 j. DE ALGEMEENE TOESTAND. Frankrijk's nieuwe regeering. In Frankrijk heeft Tardieu zijn kabinet gevormd. Het is in hoofdzaak gelijk aan het afgetreden kabinet-Briand, waarvan de kopstukken zijn overgenomen. Alleen is Painlevé vervangen aan Oorlog door Magi- not, hetgeen een ruk naar rechts betee- kent. Speciaal het tenslotte toch nog slagen van het z.g. Volksbegehren in Duitschland zal daarbij wellicht een factor zijn ge weest. Ook al heeft Hugénberg's actie on getwijfeld geen succes bij de volgende in stantie, deze actie waarschuwt Frankrijk toch in zeker opzicht voorzichtig te zijn. Donderdag treedt het nieuwe Fransche kabinet voor de Kamer en wij twijfelen zeer of de Kamer den moed zal hebben, het direct ten val te brengen. Een blijver tje zal het kabinet echter o.i. niet zijn. Poincarc, eenmaal hersteld, treedt dan al9 vanzelf weer naar voren. Door de Indische proclamatie is intus- schen de Engelsche regeering in moeilijk heden gekomen. Er heerscht thans een zeker pessimisme, abch of dit gerechtvaar digd is, moet nog blijken uit het verdere verloop, waarvan weinig is te voorspellen. DUITSCHLAND. Het Volksbegehren icch nog geslaagd Democratie voor het Hongaarsche gezantschap. Hot Volksbegehren is tenslotte toch nog aanvaard met plm. 10.08 pCt. De defi nitieve cijfers zijn echter nog niet bekend. Veel te beteekenen heeft het echter niet, daar een falen in 2e instantie zeker is Het gevoig van de stemming is, dat men binnenkort een referendum zal moeten hou den over het onderstaand „wetsontwerp tegen het onder slavernij brengen van het Duit-sche volk" 1. De Rijksregcering moet de buiten- landsche mogendheden onmiddellijk op plechtige wijze er van in kennis stellen, dat de afgeperste bekentenis van schuld aan den oorlog, welke in het verdrag van Versailles voorkomt, in strijd is met de his torische waarheid, op valsche veronderstel lingen berust en volgens het volkenrecht, niet bindend is. 2. De Rijksregeering moet er naar stre ven, dat de schuldbekentenis van art. 231, evenals de artt. 429 en 430 van het ver drag van Versailles formeel buiten werking worden gesteld. Zij moet er verder naar streven, dat het bezette gebied nu onverwijld en onvoor waardelijk, onder -uitsluiting van elke con trole over Duitsch gebied, wordt ontruimd, onafhankelijk van de aanvaarding of afwij zing van de besluiten der Haagsche confe rentie. 3. Er mogen tegenover buitenlandsche mogendheden geen nieuwe lasten of ver plichtingen aanvaard worden, die berusten op de erkenning van de schuld aan den oorlog. Hier vallen ook onder de lasten en ver plichtingen, die op grond van de voorstel len der Parijsche deskundigen en volgens de daaruit volgende overeenkomsten door Duitschland aanvaard worden. 4. Rijkskanselier en Rijksministers, en hun gevolmachtigden, die in strijd met het voorschrift van punt 3 verdragen met bui- ■tlvlhetdach' dc Boolvereeniging „De Eendracht" haar vijfjarig bestaan, welk feil a.s. Zaterdag in een van de zalen van KariW, Ttr^uw feestelijk zal worden gevierd. Zittend, het bestuur van links naar rechts: H. Keijzer, J. v. Dam, K. Pardon, .T. H|. d, Pardon. J Keijzer Staande van links naar rechts: H. v. Dam, H. v. der Linden, K. Keijzer, J. Nieuwenhuizen en allen leden der feestcommissie en H. Smit, 2de commissaris. De 2de voorzitter T. Hoogevorst ontbreekt op deze foto. tenlandsche mogendheden teekenen, worde# gestraft volgens de bepalingen van art. 92 No. 3 van het Wetboek van Strafrecht. 5. Deze wet treedt in werking op den dag der afkondiging. Naar de Dem. Ztg.-dienst verneemt, heeft de Pruisische regeering een aantal rappor ten van regeeringspresidenten en landraden ontvangen waarin mededeeling wordt ge daan van onregelmatigheden bij het Volks begehren. O.a. hebben in talrijke gevallen leden van gemeentebesturen de lijsten niet ter teekening gelegd, maar deze huis aan huis ter onderteekening aangeboden. Der gelijke berichten komen vooral <uit het Oosten des rijks. Zaterdagavond is voor het Hongaarsche gezantschap te Berlijn een demonstratie gehouden. Er werd met steenen naar het gebouw geworpen, waarbij een ruit van de werkkamer van den gezant vernield werd. De „Rote Fahne" deelt mede, dat de demonstratie geschiedde door een troep arbeiders, die wilden protesteeren tegen het „tuchthuisregime van Horthy" en het fascisme. FRANKRIJK. Tardieu heeff een kabinet gevormd Abdel Krijn terng naar zijn land. Tardieu heeft een ministerie gevormd, doch zonder de radicalen, zooals wij voor zagen. Met 46 tegen 28 stemmen heeft de groep der socialistische radicalen geweigerd aan zjjn leden de toestemming to verieenen om zitting te nemen in een kabinet-Tardieu. Wel werd echter een tweede motie aan genomen, welke verklaart, dat de partij de nieuwe regeering Tardieu volgens haar da den zal beoordeelen, zonder vooropgezette vijandige gezindheid en uit geen ander oog punt dan dat eener politiek van hervormin gen en vrede, in overeenstemming met de belangen van het land en de republiek. Het kabinet ziet er aldus uit: Binnen'iandsche zaken en presidentschap: Tardieu. Onderstaatssecretaris van het president schap: Marcel Héraud. Onderstaatssecretaris van binnenlandsche zaken: René Manaut. Buitenlandsche zaken: Briand. Justitie: Lucien Hubert. Financiën: Chéron. Onderstaatssecretaris van financiënCham- petier de Ribes. Oorlog: Maginot. Marine: Leygues. Onderstaatssecretaris van marino: Deligw. LandbouwHennessy. Onderstaatssecretaris van landbouw: Ro bert Sérot Openbare werken: Pernot. Onderstaatssecretaris van openb. werken: Malarmé. Handel: Flandin. Luchtvaart: Eynac. KoloniënPiétri- Onderstaatssecretaris van Koloniën: De'- moni. Arbeid: Loucheur. Onderstaatssecretaris van den gezond heidsdienst: Oberkirch. Onderwjjs: Marraud. Onderstaatssecretaris voor lichamelijke op voeding: Paté. Onderstaatssecretaris voor schoone kun sten: Francois Poncet. Onderstaatssecretaris voor technisoh on derwijs: Boréty. Fensioenen: Gallet. Posterijen en 'telegrafie: Germain Martin. HandelsmarineRollin. De ontvangst in de pers is goed. Vooral blijkt een groote tevredenheid te bestaai over het snelle einde, dat het energieke in grijpen van Tardieu aan de crisis heeft ge maakt. In de beoordeeling van de vooruit zichten van het kabinet is men echter terug houdender. Zoo zegt de ..Matin": Men zal de kansel van het kabinet eerst kunnen beoordeelen, wanneer Donderdag as., het kabinet zich zal presenteeren, de persoonlijke teleurstel lingen zullen zijn gekalmeerd en de par tijen stelling zullen hebben genomen. Reed. thans kan men echter rekenen op polities# handigheid van den minister-president. Ook „Le Journal" raadt dan eerst de ver klaring af te wachten, waarbij het program ma zal worden vastgelegd, dat zal afhangen van de beslissing van zekere partijen. De „Echo de Paris" verheugt er zich bij zonder over, dat in plaats van Painlevé, Ma ginot minister van oorlog geworden is. Over het algemeen komt het kabinet, volgens dit blad overeen met de behoeften van het land. De „Figaro" oefent er critiek op uit, dat Tardieu (ten moeilijken last der plan nen en valsclre beloften en halve conces sies van het vroegere kabinet in het nieuwe kabinet meeneemt. De „Republiek", het blad van Daladier, belooft zich onbevooroordeeld tegenover het nieuwe kabinet te stellen. De „Populaire" voorziet, dat het kabinet geen lange levensduur zal hebben 6D ge- Het bestuur van den Middenstandsbond heeft de middens landsbelangen bepleit bij den minister van arbeid, handel en nijver heid. (Binnenland, 3e Blad.) Het A. V. R. O.-bestuur over het aan de regeering voorgestelde nienwe zendsysteem. (Binnenland, 3e Blad.) Bij Amsterdam is een kano omgeslagen; een jongeman is verdronken. (Gem. 2e BI.) De heer J. ter Laan wordt wethouder van Rotterdam en bedankt nn als lid der Tweede Kamer. (Laatste Berichten, 1ste BI.) Tardieu slaagt er in een nieuw Fransch kabinet te vormen. (Buitenland, 1ste Blad.) Het Volksbegehren in Dnitschland op 't nippertje geslaagd. (Buitenland, 1ste Blad.) De Engelsche regeering in last over de Indische proclamatie. (Buitenland, 1ste BI.) Abdel Krim terng naar zijn geboorteland. (Buitenland 1ste Blad.) Habib Oellah en 11 zijner volgelingen op last van Nadir Khan terechtgesteld. (Buiten land, 1ste Blad.) Regeling over de grenskwesties tusschen Znid-Slavië en Bulgarije bereikt. (Buiten land, 1ste Blad.) Ernstige vulkaanuitbarsting in Guatemala. (Tel. le Blad). Prins Max von Baden is ernstig ongesteld (Telegrammen, 1ste Blad.) looft, dat Donderdag a.s. reeds weer een nieuwe minister-crisis zal ontstaan. Het „Journal des Debats" legt in zgn be sprekingen ook den nadruk op de benoe*- ming van Maginot tot opvolger van Painlevé. Verder maakt het blad er opmerk zaam op, dat thans een gemakkelijke ge legenheid bestaat om de afspraken van Den Haag nog eens te herzien, vooral daar de uitslag van het „Volksbegehren" in Duitsch land bewijst, dat het Young-plan daar niet in den smaak valt, hetgeen een verandering in koers van de Fransche buitenlandsche politiek zou kunnen vergemakkelijken. Volgens de „Temps" is de handhaving van Briand als minister van buitenlandsche zaken een garantie voor de bestendigheid van de Fransche buitenlandsche politiek, de terug keer van Maginot naar het ministerie van oorlog, een garantie voor waakzaamheid b\j de landsverdediging en het feit, dat Pernot dcor de republikeinsch-democratische unie met een belangrijke ministersportefeuille be last is, van bijzonder belang. Het blad ver trouwt, dat de nieuwe premier een nieuwe crisis zal vermijden. Een nieuwe crisis zou ontbinding van do Kamer noodzakelijk maken en de reputatie van het parlemen taire regiem zeer schaden. Briand is benoemd tot eere-voorzitter van den bond van republikeinsche oud-strijders. De Fransche regeering heeft bjj Rabat een terrein gekocht van de Marokkaansehe regeering, waarop Abd-el-Krim, de ver maarde Rif-rebel, met zijn gezin en volge lingen ondergebracht zal worden. Abd-el-Krim, Abd-el-Krim ho;ft zich in z'n ballj'ngsoord op Madagascar zoo goed gedragen, dat zijn wensch om in zijn geboorteland te mogen sterven, ingewilligd is. Hjj blijft natuurlijk onder bewaking, maar zijn naam heeft door zijn drie jaar afwezigheid allen invloed en tooverkracht op de Rif-kabillen verloren. Bovendien is Rabat 600 K.M. van bet Rif verwijderd.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1