Omits- Scfmënëh Vereeniging van den Handeldrijvende!! en Industrieelen Middenstand AGENDA. Sierlijke modellen. DE JAARVERGADERING. UIT DE RAADZAAL. Woensdag. De Burcht: Lezing „Lulher's leven en zijn brieven" door Ds. J. Ph. Makkink. 8.15 uur. Leidsche Schouwburg: Litteris Sacrum. „Dat wat je niet hebt". 8 uur 15 nam. Pieterskerk-gracht 11: Propaganda-avond Ned. Meisjes-Gilde, aid Leiden. Half 8 n.m. Voorschoten (Geb. voor Chr. Belan gen!: Valkenheidefilm-, halfacht nam. Donderdag. Klein Auditorium: 2de Wetenschappelijke lezing over het Katholicisme". Ondenv. „Geloof en wil". 8 uut. Nat. Laboratorium (Nieuwsteeg)Cursus vanwege het Volkshuis over „Het Licht". 8 uur nam. Ned. Leger des Heils: Samenkomst te 8 uur nam. Nutsgebouw224e vergadering van de Ver. tot Bevordering der Bouwkunst te Leiden. 8 uur nam. Remonslr. Kerk: Vrijz. Chr. Federatie. Herdenking Lutherdag. 8 1/4 uur nam. Zomerzorg: Pantomime-club „V. O. D. O." Uitvoering van „Janus Tulp". 8 uur nam. Vrijdag. Leidsche Schouwburg: Ekkehard-Spielc. Halfnegen nam. Katw jjk-aan-Zee (Gc-meentczaal): Spr. ds. Zandt, van Delft. Halfacht nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Oct. tot en met Zondag 3 November waargenomen door de apotheken van de H.H. G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171. telefoon 502 en 11. J. Driesum, Mare 76, telefoon 406. RECLAME. 8388 SPINOZA. Wetenschappelijke voordracht van Dr. B. Wielinga. Op verzoek van de vereeniging voor We tenschappelijke voordrachten aan de Rps- l'niversiteit alhier, hield gisteravond dr. B. Wiehnga van Amsterdam, de eerste van zijn serie lezingen over „Moderne denkers in het licht van de Christelijke wereldbe schouwing". De samenkomst werd gehouden in het Klein-Auditorium van de Universi teit en met een enkel woord geopend door den Voorzitter der Vereeniging, dr. J. G. van Es, alhier. Er was groote belangstelling en bijzon dere aandacht voor deze voordracht. Ur. Wielinga sprak over Spinoza en ontwikkelde de volgende stellingen: 1. Het Christendom ontleent aan zijn ab soluut karakter het recht tot beoordeeling van de wijsgeerige stelsels. In zijn univer seel karakter ligt de waarborg van de mo gelijkheid eener juiste beoordeeling. 2. Spinoza behoort tot 3e wjjsgeerigen. bjj wie het stelsel uit religieuze aandrift geboren is. Zijn filosofie is het persoon lijk antwoord op een persoonlijke vraag en kan dus alleen in verband met zijn persoon lijkheid verstaan worden. 3. De factoren, die de persoonlijkheid van Spinoza in hoofdzaak bepalen, zijn: de nit het Jodendom gederfde mystieke aanleg: de rationalistische geaardheid en begaafd heid des verstands; de oprechtheid en held haftigheid van het karakter. 4. Het stelsel zelf is ontstaan onder den invloed van de deels traditioneel Joodsche, deels vrijzinnig Carteniaansche opvoeding. 5. Spinoza neemt zijn uitgangspunt in de Substantie (God) en verstaat deze als net al-eenige zijn. Er is dus geen wezens verschil tusschen God en de wereld. (Deus sive natura). 6. Om te voldoen aan de mystieke be geerte tot vereeniging met God. kiest Spi nnig den weg der begrijpende kennis r.aar analogie ran de wiskunde (geometriel. Op haar beurt bepaalt deze methode het karak ter en den inhoud van zjjn patheïsme. 7. Ook de Ethiek wordt naar de mathe matische methode geconstrueerd. het den ken leidt tot overwinning van de hartstoch ten; het inzicht in de noodzakelijkheid der dingen voert tot de vrijheid. De hoogste graad van kennis (intuïtie) valt saam met de verstandelijke liefde tot God (amor Dei intellectualis) die in wezen de liefde van God tot zichzelf is. 8. Door deze filosofie heeft Spinoza zijde lings invloed uitgeoefend op het godsdien stig mysticisme. Rechtstreeks is zijn in vloed merkbaar in de idealistische wijsbe geerte en in het denkleven van den moder nen tijd. 9." Uit wijsgeerig oogpunt gezien is zijn systeem een mislukking. Van Christeljjk- Êtbisch standpunt gezien een dwaling. 10. De schoone waarheden, die het stelsel bevat, vinden wij alle in de Christelijke levens- en wereldbeschouwing, maar dan in harmonie met de Waarheid, die de dualismen in een hoogere Eenheid verbindt. CONCERT NED. VER. v. HUISVROUWEN. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing Agcntuurhandel „Kolex Rijnsburgerweg 173, Leiden. Vertegenwoordiger van buiten- landsche fabrieken (kousen en sokken). Mevr. Julie de Stuers. Mevr. Jacq. Roy aardsSandberg Wat al vermoeienissen en drukte, voordat een huisvrouw haar dagtaak heeft volbracht, vanaf het oogenblik dat de wekker der ge dienstige afloopt (of juist weer eens hapert!) tot het oogenblik, waarop de blanke ketel op de kachel weldadig te pruttelen staat voor een troostvol kopje thee in het rustig avond uur. In snellTeintempo jaagt elke dag voorbij inct slechts drie haltes: ontbijten - koffie drinken - eten. Een heerlijke ontspanning dan, om te mogen luisteren naar zulk een mooi concert, dat gisteravond den dames aangeboden werd, Ier gelegenheid van het 12V8-jarig beslaan der Leidsche afdeeling van de Ver. van Huis vrouwen. Uren van zeer uitzonderlijke schoonheid boden ons twee kunstenaressen van het hoogste plan: zangeressen van het lied en van het woord. Mevrouw Julie de StueTS allereerst heeft ons geboeid met een programma, waaTin zij een groote veelzijdigheid demonstreerde, maar nochtans bewees in de melancholieke en dramatische liederen het diepst te kun nen boeien. Eenige oude Italianen Montc- verde en Pergolese klonken nog wat stroef, maar allengs bloeide haar prachtige, don kere stem open en stroomden ook de tonen in hel hoogere register als parelen van frap pante zuivere klaarheid de zaal in. Sinds wij haar hoorden is haar stem ge rijpt in volume en in omvang: de gezonde techniek, de groote distinctie, de duidelijke uitspraak en ongemcene intelligentie van deze zangeres openbaren den toehoorder de schoonheid van het lied in universeele vol maaktheid. Als prachtig dragende en staande celloslreken zweven de tonen haar van de lippen. De geëgaliseerde glans van deze 'stemt is opmerkelijk, al zou men soms meer weekheid kunnen wenschen. Twee bekende en Iwee slechts weinig ge zongen Schubertliederen bracht zij ons: Ganymed wij rekenen dit tot een der schoonste van den componist in wien, zooals Beethoven zeide, de goddelijke vonk leefde en Aus Heliopolis bijv. klonken als smeek beden, waarin de grootste ontroering en het hoogste vertrouwen geborgen lagen. In het weinig gezongen ..Auflösing" straalde de stem als nooit te voren, slechts met een enkele hooge noot leek zij wat moeite te hebben. Mede door de geweldige suggesii- vileit harer voordracht, wist zij ons in het „Grelchen am Spinnrade" Ic voeren naar de wereld der Grelrhenpoëzie van Goethe's ontzaglijke levenswijsheid en dichterlijke ge nialiteit, waarin Mevr. Jacquelint Royaards ons later op den avond met haar schoone, Grelchen-fragmenten in de vertaling van Adema v. Schellema verder rondleiden zou. In eenige prachtige Brahmsliederen die Mainacht, Sapphische Ode, het vriendelijk naieve Vergehliches Stiindchen qn lot slot tiet stralend-jubelende, forsche ..Dér Schmied' wist zij steeds meer de toehoorders tot groote waardeering' op le voeren, om eindelijk na de pauze met 18de eouwsche populaire bour- gondische liederen, bijzonder fraai geharmo niseerd door den Franschen 'schatgraver van oude melodieën Maurice Emmanuel, die met het enthousiasme van den poëet musicus aan het werk ging, een slot te schenken, dat een zeer groot applaus verwekte. In deze laatste liederen trof ook de leederheid van dit op- merkelijk-nobele orgaan. Dus moest een toe gift komen, waartoe het typische MahIer- liedje „Meiden und Scheiden" werd gekozen, waarmede zij een scheiden waarlijk moei lijk maakte. Ook Mevr. Jacq. RoyaardsSandberg wist ons weer van haar sinds jaren bewonderde voordrachtskunst le overtuigen. Verzen van onze niet genoeg te prijzen dichterlijke voor vaderen Breeroo en Hooft maar ook van het hedendaagsche nageslacht n.a. hel van tragiek schrijnende „Davos", een der subüemste zangen van den nog jeugdi gen Anthonie Donker bracht zij op een wijze, zooals slechts een groot artiste het vermag In de ons zoo dierbaar geworden sprookjes van Andersen, waarvan wij, ouder geworden, meer en-meer den dieperen zin gaan verstaan en die dan groeien tot levens- gedichten van een groolsche waarachtigheid, tintelde haar gevoel voor humor: het „De Kabouter bij den kruidenier" en „De hals boord" brachten de zaal in gespannen-luis terende aandacht. Ook de Fausl-fragmenlen getuigden van een warme liefde voor deze schoone verzen, terwijl haar voordrachtkunst in ieder détail een intuïtief aanvoelen, maar ook een diep gaande kennis, resultaat van jarenlang ern stig zoeken, openbaart. Zij gaf de schatten van het genie Goethe, eenvoudig en waar, wars van alle epische breedheid of valsch pathos, slechts op een wijze, die er naar verlangen deed ons opnieuw te verdiepen in Goethe's bezonken wijsheid, in de geschie denis eener onzegbare vrouwen tragiek en van den rusteloozen zoeker naar een waar achtig geluk. Faust. Slechts schonk ook de keuze van hé&r nummers, wellicht een te veel in mineur, waartoe het timbre van deze stem, evenals dat van de zangeres, zich overigens wel bij uitstek leent. Beide dames behaalden een groot en wel verdiend succes en de Ver. van Huisvrou wen mag zich gelukkig achten haar beiden voor dezen avond te hebben uitgenoodigd. Tenslotte zij nog vermeld dat de heer Jan Goverts op delicale en volgzame wijze de zangeres begeleidde en in het opgetogen applaus mocht deelen. De voorzitster der vereeniging. Mevr. van Silfhout. sprak een kort inleidend woord, waarin zij den bloei der afdeeling memo reerde en hrachl lol besluit een woord van dank aan de beide dames, die op zulk een voortreffelijke wijze den avond hadden opge luisterd. VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (letter KL de heer C. H. C. Pacilly 'Bergen op Zoom), idem (letter E) mej W A. C. Bedet (Den Haag). Halfjaarlijksche ledenvergadering. In het bondsgebouw aan de Hooglandsche kerkgracht heeft de Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken een halfjaarlijksche ledenvergadering gehouden. Nadat de voorzitter, de heer D. H. van Weizen met een kort woord de vergadering geopend had, werden de door den Secretaris den heer P. T. de Jong samengestelde no tulen van de op 14 Maart 1.1. gehouden le denvergadering gelezen en gearresteerd De voorzitter deelde mede, dat op het bonds- kantoor sinds de laatst gehouden ledenver gadering belangrijke mutatiën hebben plaats gevonden. De controleur de heer J. van Leeuwen vroeg wegens positie-verandering met ingang van 1 Juli ontslag, hetwelk hem eervol is verleend. In zijn plaats heeft het bestuur den heer P. de Gunst, oud-hoofd agent van politie alhier, benoemd. Daarna kwam van den heer W. F. Land zaat, inspecteur-eoncierge van den Bond het verzoek om ontslag uit zijne functies we gens familie-omstandigheden en hiermede gepaard gaand vertrek naar Hoorn. Het bestuur besloot dit ontslag op de meest eervolle wijze met ingang van 1 Nov. a.s. te verleenen. Tn deze vacature heeft het bestuur inmiddels voorzien, door tot inspecteur-eoncierge van den Bond den heer H. J. Buijs. gewezen ambtenaar van het voormalig Rijks Opvoedingsgesticht alhier te benoemen. De voorzitter sprak den wenseh uil, dat j de heer Buijs in dezelfde lijn als zijn voot- ganger zou werkzaam zijn. De heer Buijs ter vergadering aanwezig, dankte het be stuur voor het in hem gestelde vertrouwen, en vroeg vooral in de eerstkomende maan den steun van het bestuur en vertrouwen van de leden bij de vervulling van zijn nieuwe funcli's. Bij de verkiezing van Kasnazicners voor 1930 werden de candidqjen, door den voor zitter gesteld, de heeren Jan de Lange. H. van Leeuwen en M. de Tombe als zoodanig benoemd, welke heeren hun benoertiing aan vaardden. Thans werd de scheidende Inspecteur- eoncierge de heer W. F. Landzaat, genoo- digd in het midden van de vergadering plaats te nemen. Do voorzitter herinnerde er aan, dat er een tijd van komen en gaan is. Voor den heer Landzaat is na een trouwe plichtsvervulling gedurende 15 jaren thans het oogenblik van gaan aangebroken. Tc midden ran de leden heeft hef bestuur ge meend van hem afscheid te mo-ten nemen. Zijn welwillendheid bij de vele transactie's die len bondskantore hebben plaats gevon den. was bij alle leden bekend en aan al len past oen woord van erkenden dank bij het heengaan van dezen trouwen ambte naar. die leefde voor do belangen van den Bond en zijne leden. Moge hij welen, dat hij alhier vele vrienden achter laat. die hem dankbaar blijven vo6r zijn nrhe <1. en. ook voor do diensfen door zijn echtgenoole aan den Bond bewezen. Zijn onmiddellijke hóófd. de heer J. van der Steen .chef de bureau, bracht den heer Landzaat hulde en dank voor de aangename samenwerking gedurende 13 jaren. Hij prees zijn werklust op getuigde van zijn altijd palstaau voor de belangen van den Bond. De heer J. Meijer noemde het oen aange name taak namens de Commissie van fi nanciën eenige woorden van waardeering en afscheid te mocen zeggen, en stelde hem in zijn arbeid aan zijn opvolger als een voorbeeld ter navolging. Bij de rondvraag werden door eenitre leden Ier sprake gebracht, de nieuwe voorschriften betreffende rioleering. welke door B. en W worden gesteld, bij aanvrage tol bouw of herbouw. De voorzitter zeide. dat dezo nieuwe be palingen het gevolg zijn van drt ihans ge- doellelijk werkende en in de naaste toekomst "eh eel e in werking le «stellen Gemeentelijke Centrale Riooleerin" Tn de n rak lijk heeft hij het nut van dezo nieuwe instelling reeds ondervonden. Ook de heer M. Snlinter Gz., bestuurslid' gaf nadere inlichtingen over dit vraagstuk. De voorzitter zegde toe van dit onderwerp pen speciale studie, len dienste van de leden fe zullen maken, bii Gemeentewerken in lichtingen hierover te zullen inwinnen en ook elders zijn licht over deze aangelegen heden Ie zullen opsteken. Na nog eenige besprekingen van huis- houdelijken aard. wend de reanimeerde ver gadering door den voorzitter gesloten. In de Oranjezalen van café-restaurant „De Harmonie" hield gisteravond bovenge noemde vereeniging haar jaarlijksche alge meens vergadering, welke in verband met zijn vertrek naar Den Haag voor het laatst gepresideerd weed door den heer F- H. A. Mayer. Deze heette in zijn openingswoord allen hartelijk welkom en sprak zijn vreugde uit over de groote opkomst, welke, naar hij vertrouwde, een gunstig voorleeken zal zijn van de groeiende belangstelling der leden voor hun organisatie. De notulen van de vorige vergadering, voorgelezen door den secretaris, den heer P. J. van der Zanden, werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was c-'en verzoek om donatie van de Leidsche Ver. lot Bevor dering van de kennis in de Grafische Vak ken. Besloten werd evenals de vorige jaren wederom een donatie' van f. 5 te verleenen. Aan 'het verslag van den penningmeester, den heer W. Brouwer loopende over het tijdvak 1 Januari—1 October 1929 ontleenen wij, dat de inkomsten bedroegen f. 1370.97 en de uilgaven f. 975.02; batig saldo f. 830.72 met inbegrip van het saldo van vorig jaar. Dit cijfer is evenwel geflatteerd, daar nog verschillende posten betaald moeten worden Het verslag werd onveranderd goedgekeurd, waarna de kascommissie bij monde van <3e hoeren van Ilerson en van Wijk adviseerde tot déchargeverleening, waartoe werd be sloten. De voorzitter dankte den heer Brouwer hartelijk voor het gevoerde beheer, waarbij hij den wensch uitsprak, dat hij nog vele jaren de financiën op dezelfde accurate wijze zal mogqn. beheeren. Tot kasnazieners voor het volgende jaar werden benoemd de heeren Hulst en J. Roo- denburg. Uit het verslag van den directeur van het incasso-bureau, mr. A. J. Romijn vernamen, wij. dat in het tijdperk 1 Januari1 October ter behandeling binnenkwamen 61 vorderin gen tot een waarde van f. 7.163.32, waarvan door 23 debiteuren, betaald werd f. 2222.23. Elf vorderingen tot een bedrag van f. 515.97 moesten wegens oninbaarheid worden afge schreven. Ook kwam nog binnen een bedrag van f. 4654.61, betaald door 10 debiteuren van het jaar 1928. 15 vorderingen ad f. 1513.47 zijn nog in behandeling. Het verslag werd onder hartelijke dank zegging aan mr. Romijn voor zijn werk zaamheden ongewijzigd vastgesteld. Aan het jaarverslag van den secretaris, den. heer P. J. van der Zanden is het vol gende ontleend: Het ledental nam in de afgeloopen periode met zeven toe en be draagt thans 143. Na dc verschillende voorvallen te heb ben vermeld, wordt de feestviering ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan geme moreerd. Met de Middenstandscentrale werd in de beste verhouding samengewerkt evenals met de zusterorganisaties. Nadat verschillende personen zijn ge noemd. die zich in de afgeloopen 15 jaar hijzonder verdienstelijk jegens do vereeni ging hebben gemaakt, besloot het verslag met een afscheidswoord tot den scheidenden voorzitter den heer Mayer, wien dank wordt gebracht voor zijn uitstekende leiding en tot de aftredende bestuursleden, de heeren Zandvoort en Pulle, wien een tot weerziens in het bestuur werd toegeroepen. Het verslag werd onder dankzegging aan den secretaris, voor diens ijverig werken in het belang der vereeniging onveranderd goedgekeurd. Vervolgens bracht de heer Op-ten-velde een zeer uitvoerig en even komisch verslag uit van het te Enschedé gehouden midden standscongres, hetwelk hij in ge'zelschap van de heeren mr Romijn, Mayer en van Appel 'had bijgewoond. De voorzitter dankte den aFgevaanÜ^ voor zijn omstandig relaas en de vele moi;-; welke hij zich daarvoor getroost heeft. Aan de orde was daarna de verkiezi* van twee bestuursleden wegens periodieï aftreding van de heeren J. Zandvoort en J G. Pulle en vap den voorzitter den h« Mayer wegens vertrek. Het bestuur stelde voor de beide eerst; noemde functies candidaat de-heeren H. van Hoff en W. F. van der Reyden Jr., doe gehoord de daarop volgende discussies tro het bestuur beide candidaten in. Er m« du9 een vrije stemming plaats vinden, wet tot resultaat had, dat de twee genoeori heeren niettemin met groote meerdert van stemmen werden gekozen. De voorzitter wenschte de beide nieur. benoemden geluk en richtte woorden dank tot de aftredende bestuursleden. 6 hun taak op voortreffelijke wijze hebbs vervuld. In de vacalure-Mayer werd eveneens re» groote meerderheid als voorzitter gekoza de heer mr. A. J. Romijn. die onder appla: der vergadering verklaarde deze benoemis te aanva arden. De' heer Mayer zeide het te betreuren d*' omstandigheden, onafhankelijk van zijn wi gedwongen te zijn het presidium neer te Ie? gen en spoorde aan tot een hechte same; werking, zoowel onderling als in samenwe; king, met de zusterorganisaties tot heil vu den Leidschen Middenstand. Het heeft spr. getroffen hoe in korten tiji van zijn voorzitterschap zijn streven nu eensgezindheid ook door de zusterorganii ties op prijs gesteld is geworden, waarvu bij het hem en zijn echlgenoote onlan? aangeboden dinejr op zoo ondubbelzinnig wijze blijk is gegeven. Spr. meende de organisatie te mogen jf lukwenschen met de keuze van zijn opvolg en sprak de hoop uit, dat hel dezen gege moge zijn den Leidschen Middenstand \i steeds grooteren bloei te brengen. Mr. Romijn maakte zich de tolk der ra gadering door den heer Mayer hartelijkdar: te zeggen voor het zeer vele, wat hij ink! belang van de vereeniging heeft tot sim gebracht en gaf hem de verzekering. <hic leden hem niet alleen met dankbaarheid^ len gedenken al9 voorzitter, maar ook c bovenal als mensch in de goede beteekss van het woord. Spr. besloot met den heter Mayer nar» alle leden een in alle opzichten geJuh toekomst toe te wenschen. Namens het bestuur dankte de heer Pal den scheidenden voorzitter nogmaals ra de prettige samenwerking en alles, '.'at voor de middenstandsbewe<ging in het alp meen en de Leidsche organisatie in hetif- zonder heeft tot stand gebracht. Zich richtende tot den nieuwen voorzit^ sprak dc heer Pulle den wensch uit. dal» hem gegeven moge zijn een waardig op* ger van den oud-praeses te zijn. Dc' heer Hulst bracht uit naam van leden andermaal hulde aan den peter Maf voor zijn krachtig beleid. Bij de rondvraag brak de heer Vlielaaj een lans voor een actie tot verbetering rt het Gangetje, dat na de verbreeding Q steed's op zijn afwerking wacht. Het bestoï zal te dezer zake diligent zijn. Hierna het was inmiddels kwarl oflj twaalf geworden sloot de voorzitters- vergadering na nogmaals zijn dank te L" ben uitgesproken voor de ondervond vriendschap en medewerking. Na afloop namen de leden met een handdruk afscheid van den vertrekkend oud-voorzitter. De heer J. Wolmerstelt. alhier, slaag de te 's Gravenhage voor het examen Kan- toorstenograaf-Nederlandsch (130 lettergre pen per minuut), afgenomen door het Cen traal Bureau Instituut Pont. aldaar. Onze vroegere stadgenoote. mej. W. Teljeur is met ingang van 1 November be noemd tot hoofd aan de bewaarschool te Weesp. Dinsdagavond a.s. zal in het Leidsche Volkshuis' Apothekersdijk in samenwerking met den bond van Smedenpatroons, ver toond worden de film der Staatsmijnen. Deze film geeft een natuurgetrouw beeld van het bedrijf in en boven de mijnen. Vooral het ondergrondsche gedeelte is zeer belangrijk Voorts ziet men het fabriceeren van industrie- en eierbrikelten en de om vangrijke expeditie der kolen. Ir. de Ctercq zal hierbij de toelichting geven (Voor toe gang zie advertentie). Wij herinneren nogmaals aan de Lutherhcrdenking vanwege de Vrijz. Chr. Federatie, welke morgenavond in de Re- monstraptsche Kerk zal plaats vinden en waarin als sprekers zullen optreden dr. E. J. van der Brugh uit Tiel en ds. C. Burger uit Utrecht, terwijl een groot zangkoor zijn medewerking zal verleenen. EEN RUSTIGE ZITTING. Men zal ongetwijfeld kunnen begrijpen, dat er over dc raadszitting van Maandag niet veel is te zeggen. Het was immers allemaal gesneden koek! Zelfs do twee on- derwijspunten, die eenigen tijd ophielden* be hoorden niet tot aangevochten punten. Wal de Chr. School in het Noordeinde betreft, verplichtte de wet tot het verleenen van medewerking, dus kon van verzet ge an sprake zijn. Slechts maakten de heeren Ver- wey en Groeneveld van de gelegenheid ge bruik om nog eens de oprichting van een Openb. School in het Haagkwartier te be pleiten. En bij de „schoolverhuizing". waar bij de school voor het 7e en 8e leerjaar eindelijk de ruimte krijgt en de leerschool toch niet wordt geschaad, ging het alleen om het tijdstip van uitvoering of wel over de vraag: direct of over eenigen tijd. Direct werd voorgestaan door den heer Groeneveld ever eenigen tijd door B. en W. behalve wethouder Goslinga. Tenslotte behaalde de heer Groeneveld juist de overwinning. Het belang van het onderwijs 9chijnt ons door deze beslissing gebaat, al zullen eenige ouders er misschien wat last van ondervin den. Tenslotte is de raad een paar uur in ge heime zitting geweest over de zoo onaange name kwestie van het servituut op de Zui- derzicht-gronden. 't Is te hopen, dat er spoedig een oplossing wordt gevonden, ook al zou die de gemeente eenig geld moeten kosten. Bij de rondvraag bleek overduidelijk, dat de raad in zijn wiek is geschoten, door het college van B. en W. niet geregeld op de hoogte te zijn gehouden inzake de (Fs- van den Stadhuisbouw, en dat kunnen billijken. De raad is volledig buiten ah gehouden, alhoewel toch de beslissing 83 dit lichaam is! Spoedig zal men nu echter meer hoort- verzekerde de voorzitter wien vooral heer Wilbrink harde noten te kraken ga'- RECLAME.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2