70ste Jaarpang DINSDAG 29 OCTOBER 1929 No. 21357 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per re£e' T00r advertentiên uit LeideD en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2 35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ018 ,.0.18 I nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. ter-aarde-bestelling Prof. BLOK. rbij, teraardebestelling van den beminden emenden geleerde en historicus Prof. 3!ok had, naar wij gisteren reeds meldden enorme menigte vrienden en belangstel en op de begraafplaats te Warmond •en gebracht. Ook in de stad hadden u zich langs de grachten opgesteld om grijzen geleerde voor den laaisten maal groet te brengen. De lijkbaar trok ij, bedekt onder een schat van bloe- ransen. 3 te 2 uur verzamelden de aanwezigen op het rustige kerkhof. Op de lange die naar de ingang voert, stond een èlooze file auto's en rijtuigen. Uit alle len dfs lands was men gekomen om den. raden hoogleeraar, dien wij gedurende reeks van jaren tot onze stadgenooten ten rekenen, de laatste eer te bewijzen, 'er de talrijke aanwezigen merkten wij, 've de reeds gisteren vermelden, op: soeg alle Leidsche professoren, den -Magnificus der Leidsche Universiteit en secretaris van den Leidschen Acade- -hen Senaat regn. Prof. Ir. v. Wijk en Vogel, namens curatoren der Univer- ,dr. Bannier en dr. N. Japikse; Mr. J Eoódaert, oud-setretaris van het college curatoren; het Collegium van het sch Studenten Corps de Senaat v. d. i ran Leidsche studenten, alsmede de oren van de vrouwelijke Stud. Ver. en de R.K. Studentenver. „St. Augustinus". ts de heeTen Mr. J. C. Stoop, Mr. L. J. p v. Duiveland, Mr. G. Vissering. Mr. jp Koopmans en Prof. v. d. Woude ens het Herman Costerfonds, Lui tent. raai v. Weber, voorzitter van het Natio- Juliana v. Stolberg Comité, H. M. v. ~elen voorzitter van „Onze Vloot" en kapt. ter ze'e A. L. v. Boelen, secr. dezer niging; Dr. A. Beekman en de heer .V Nijhoff namens het de Ruy terfonds; f G. J. W. Kernkamp (Utrecht) namens Historisch Genootschap. De heeT Schöl- ;k, burgemeester van Warmond; Prof. tein, Cnoop Koopmans en Prof. Fokker ens de Teylerstichting; Prof. Fruin en nant-Generaal v. Terwisga; Majoor g; de heer W. v. d. Laan. als voorzitter 3 Octobervereeniging; dr. Crosses; dr. Ier, direct, der Üniversiteitsbibliofcheek er, Mr. J. W. Verburgt, namens het sche Gemeente-archief; de heef P- C. rijn, voorzitter van het Centraal Comité Eenzijdige Ontwapening en ds. Thomas -taris van de Leidsche afdeel ing van dit ité: Prof. Bijvajjck als vert, van de Ver. Huis voor Kunsten en Wetenschappen ome; Jhr. von Weilcr en de heer A. W. beiden namens het Oranje-Nassau- Prof. v. Blom als voorzitter van Leiden; Mr. J. Slagter.namens de Leid Kunstvereeniging; de heer Le Poole, namens de vereeniging „Oud- a"; Ir. Bosman en de heeren frert. namens de Lakenhal alhier; einsius. redacteur van 't Nederlandseh 'enboek en Dr. F. Kossmann. hoofd deur van het* Ned. Biografisch Woor- "ok; Dr. P. C. Molhuyzen, dir. v. d. Kon. 'otheek; Mr. J. P. de Kanter en J. E. r. voorzitter en secr. van het Algemeen rl. Verbond; Mr. A. Staring namens de i Oranje-Nassau-Museum; Jhr. H. Teding I Berkhout dir. van 's Rijks Pretnenkabi- jte Amsterdam en vele anderen. [ij de geopende groeve, waarin het stoffe- j overschot v^n Prof. Blok rustte, bedekt 7 oen schat van bloemen, sprak Dr. W. Bannier, vriend en oud-leerling van overledene, zijn gisteren gepubliceerde uit. Op uitdrukkelijk verzoek van den ledene werden geen andere redevoerin- raeer gehouden. jerna nam de zoon v. d. overledene, mr. Blok, sub. off. v. Justitie te 's-Graven- het woord; hij sprak ongeveer als a's zoon rust de taak u namens de ile te zeggen voor de laatste eer. ,,.va2er bewezen, een taak. die ik met ^ineid vervul, maar die verlicht wordt ,u^ Buitengewone en hartelijke be- jstelling. t^<^-eers|e plaats dank ik dan uit den wan hart en met grooten eerbied - ajesteit de Koningin en zeker niet [hpL a j6 bestelt de Koningin Moeder, i haft? j°°l haar Bloemen nog eens voor de L w^z?n hebben willen geven ^Ben rnrS?' Waarin mijn vader bij Haar ^■die-ha staan- De kinderen, die weten in 7»nr0112611 vader die gunst was, die Ievei1 in zoo hooge mate is te beurt gevallen, zullen dit nimmer vergeten. Het is te goed bekend, hoe' het leven en de werken van mijn vader met grooten eerbied, liefde, dankbaarheid en beWondeTing voor het Huis van Oranje, dat één is met ons land, was vervuld, dan dat ik daarvan hier nog zou moeten getuigen. Tot op enkele dagen voor zijn dood wer kende, totdat het lichaam zijn geest naar de studeerkamer niet meer wilde volgen, had hij reeds eenige hoofdstukken geschreven van een nieuw werk, een levensbeschrijving van Pnn9 Maurit9, daarmede bewijzende, dat het hem ernst was met die strophe van het Wilhelmus: „Het Vaderland getrouwe', blijf ik tot in den doet". Men zal mij vergeven, aldus vervolgde spr., indien ik verder geen namen noem bij de betuiging van onze dankbaarheid. Ik kan het niet. Ik zou de Leidsche universiteit in de eerste plaats willen noemen, maar ik zou misschic-n anderen te kort doen en zeker velen vergeten. Wij zullen gaarne een dezer dagen vernemen, welke colleges en besturen hier vertegenwoordigd zijn. Wij zijn ten zeerste getroffen door de buitengewone be langstelling en zullen de herinnering daaraan met de meeste zorg bewaren als bewijs hoezeer onze vader hekend en ge waardeerd was. „Beste vader", aldus spr. zich tot de geopende groeve richtend, „ge hebt uw taak volbracht. Ge hebt uw heele lange leven hard gewerkt, niet alleen zoolang het dag was, maar tot op het oogenblik, dat de avond was verstreken en de nacht viel. Uit uw leven en uw werken komt zoo duidelijk naar voren de groote waarde, die de kennis en het begrijpen der geschiedenis heeft bij de beoordeeling van den mensch van. heden, van zijn gedachtengang. en van zijn daden, politiek, maatschappelijk, en als persoon. Uit het verleden komt het heden, uit het nu wat worden zal". Deze groote les der ge"- sc hi edenis hebt gij ons en het Noderland- sche volk beter leeren zien en begrijpen. Dat uw werk nog lang deze'n heerlijken invloed moge hebben!" Spreker besloot met de volgende woorden: „Wij jóngeren zullen trachten in uw geest te leven en voort te gaan. Gij hebt thans uw taak volbracht. Ge hebt uw vreugden en uw zorgen gehad, voor ons, uw kinderen, uw familie, en vele anderen. Daarvoor onze innige dank. Rust ook gij thans in vrede". Tenslotte verzocht Mr. Blok den aanwe'zigen bloemen in het graf te strooien, waarna deze droeve plechtigheid een einde vond. Diep onder den indruk verlieten allen de begraaf plaats. NEDERL. REIS VEREENIGING Afd. LEIDEN. Het winterseizoen geopend. Gisteravond werd door opgemelde ver eeniging in de Oranjezalen van de Harmonie het winterseizoen ingezet met e'en reisbe schrijving van den heer H. Th. v. d. Starre, getiteld: „Op reis door de Alpen naar Spanje en Genua en over Zee naar Noord-Afrika". Spr. deed zijn talrijke toehoorders in Utrecht in den trein stappen en voerde hen per dagtrein langs den Rijn naar Zwitserland, deed hen daar genieten van de mooie bergen en meren, liet hen verschillende steden en dorpen bezoeken en voerde hen toen door den machtigen St. Gothart-tunnel op Ita- liaansch ge'bied. Ook hier was zeer veel moois te zien en 9pr. wist ook zeer veel te vertellen van bergen, steden en dorpen enz. Doch we zijn op de doorreis naar Spanje, trekken door de wonderschoone Rivièra, om tenslotte in het door ons weinig betreden Spanje aan te komen. Menig interessante tocht wordt ook hier gemaakt, een bezoek gebracht aan de Wereldtentoonstelling te Barcelona, zoowel bij dag als bij avond, wanneer alles feëeriek i9 verlicht. Daarna bezoeken wij de stierengevechten, waarbij spr. uitvoerig stilstaat. Eindelijk komen we in Genua waar ook weer zeer veel moois is te genieten en waar wij ons inschepen op de „Prins der Nederlanden", voor een bezoek aan N.-Afrika, speciaal Algiers, terwijl deze Nedcrl. Stoomer ons via Southampton huis toe brengt. Op zéér aangename en duidelijke wijze geleidt spr. ons op deze rei9. welke hij illustreert met ruim 150 zeer mooie licht beelden. alle naar eigen opnamen. Een hartelijk applaus beloonde hem voor de genomen moeite, waaraan de voorz. een hartelijk woord van dank toevoegde. PLAATSKAARTEN-DRUK- MACHINE AAN HET STATION ALHIER. Gisteren is aan het Station alhier een plaatskaarten-drukmachine in gebruik ge nomen. wat een belangrijke verbetering ge noemd mag worden, daar de afgifte der plaatskaarten nu veel vlugger geschiedt omdat gelijktijdig met het drukken de af stempeling der kaarten plaats heeft. LEIDSCH STUDENTENCORPS. De lustrumviering in 1930. In de gisteravond gehouden algem. leden vergadering van het Leidsch Studentencorps is na zeer uitvoerige discussies besloten, als hoofdnummer van de lustrumviering in Juni het wa-terfeestspel „de Vliegende Hollan der" te vertoonen. ontworpen door mr. M. Nijhoff ,den schrijver o.a. van de gedichten bundels „Vormen" en „De Wandelaar". Over „de Vliegende Hollander" zelf be staan zeer weinig gegevens. De meest be kende uitwerkingen ervan zijn die van Wagner, Byron, Poé, Marryat, alle volko men fantasieën. Wanneer de Hollander een maal vaart, kent de legende hem geen ver dere avonturen toe? Een geval dus, analoog met de Ahasverus-legende. Uit te beelden en daarmede te verklaren hoe een bezadigd burger uit een Hollandsch zeedorp eens tot den vliegenden Hollander kan worden, is de taak, welke de dichter zich gesteld heeft. Hierdoor loopt nog een typisch Hollandsch motief: de strijd tussöhen inpolderaars en zeevaarders; lusschen hen dus, die het zelf gemaakte land het belangrijkste achten en de vloot slechts een versiering .een stuk speelgoed en de zeelieden, die slechts van den eeuwig-, vruchtbaren akker, de zee htm heil verwachten. Samenvattend zouden wij kunnen zeg gen. dat het is een spel. ontstaan uit het Hollandsch landschap zelf; een spel, dat in 't gewone zijn kracht zoekt, zonder daarbij iets aan waardevollen inhoud in te boeten. De lustrumweek is voorloopig vastgesteld op 23 tot en met 27 Juni. De hoofdopvoering zal worden gegeven op het eiland de Laak, schuin tegenover de Kaagsocieteit. Er zul len ongeveer 250 persónen aan deelnemen. De decors zullen worden ontworpen in realistische, specifiek Hollandsche stijl. Het ligt in de bedoeling der Luslrum-commissie van het spel drie opvoeringen te geven waarvan de laatste tegen gereduceerde prijzen op Zaterdag 28 Juni. Het vervoer van en naar het terrein zal geschieden met door de lustrum-commissie voor dit doel te charteren booten. De mede spelenden aan het openluchtspel, dat des middags wordt gegeven, zullen eerst des avonds per boot naar Leiden terugkeeren, waar hen dan een eenigszins feestelijke in tocht zal worden bereid door middel van het aanbrengen van een verlichting langs de grachten, welke de booten zullen passeeren. In tegenstelling met vorige lustrumvie ringen zal er ditmaal naar gestreefd worden ook de burgerij zooveel mogelijk in de feest viering te betrekken; in den trant dus zoo als in vroeger jaren ten tijde der maskera des het geval was. Zoo bestaan er o.m. plannen voor de or ganisatie van een muziekconcours, sport testen, wellicht een kinderfeest e.d. De Lustrumcommissie koestert de o.i. gerecht vaardigde verwachting, dat de burgerij zal blijk geven dit streven op prijs te stellen door in ruime mate haar medewerking te verleenen. zooals door het uitsteken der vlaggen en alle andere middelen, welke er toe kunnen leiden om de 9tad in feest stemming te brengen. De Lustrumweek zal worden voorafgegaan door nationale roei- wedstrijden van „Njord" op 20 en 21 Juni op een baan in de omgeving van Leiden. Het voorloopige programma der feest viering bevat verder, behalve de gebruike lijke ceremonieele plechtigheden als de ont vangst der reünisten en der vreemde se naten, een concert van Sempre Crescendo en een uitvoering van het Leidsch Studen tentoneel. AANBESTEDING. B. en W. van Leiden hebben heden aan besteed het maken van 'n vaste brug in den Zoeterwoudschen weg en het uitvoeren van daarbij behoorende werken (Bestek No. 17). Er waren 26 inschrijvers, t.w.- Joh. Verwater, te Made. voor f. 35.3^0; G. v. d. Elshoudt en M. Huybregts, te Voor burg f. 35.300; G. J. Bremmes, te Velsen f 34.990; A. v. Etten, B. de Gc-us v. d. Heu vel Co.. A'dam f. 34.990; N.V. C. J. Stuy, te Rotterdam f. 34.949; C. J. v. Dordt, Leiden f. 32.900; N.V. Beton- en Woning Mij. te Gouda f. 31.700; Firma J. Th. v. Zijn Co., R'dam f. 30.980: K. Bijkes. Haarlem f. 30.743 A v. Eek Hzn.. Voorburg f. 30.570; J. Sluys Boskoop f. 29.320; C. J. Kiebert. Sassenheim f 28.990; Gebr Vrisekoop, Alphen f. 28.972; D. Esser H.Dzn Delft f.28 900; J. Gisma, H. Turkenburg, H. Oudenes. Alphen f. 27.985 Fa. Jac. v. Riet, Leide-n f. 27 613; A. Ven- douw. Zwammerdam f. 27.000 M. S. v. d. Voort. Aarlanderveen f. 26.900; II. Verheul, R'dam f. 26.520; C. v. Leeuwen. Nieuwer- kerk a. d. IJsse! f. 26.300; J. Warnaar en W. Hoogstraaten. Leiden f. 25.900; A. J. de Lute en Ph Meyers Leiden f. 25.750; L. P v. d Geer en A T. Stuifzand, Leiden f 23.858 Chr v d Vegt en ZonenZeist f. 23.734; P. H. Müller. Leimuiden en M. Gestemuller. Uithoorn f 22 999. Th. L. J. Zitman, Leiden f. 21.500. De gunning is aan gehouden. BUURTVEREENIGING „EENSGEZINDHEID". Feestviering. ter gelegenheid van het 6-jarig bestaan. Ter gelegenheid van haar zesjarig bestaan had bovengenoemde vereeniging gisteravond in de groote zaal van „Concordia" aan de Steenstraat een feestavond georganiseerd, welke dusdanig goed bezocht was, dat er geen plaatsje onbezet bleef. Nadat het jaszband-orkest „Aufgepast" op de van haar bekende pittige wijze eenige muzieknummers had ten beste gegeven, sprak de voorzitter ,de heer W. F. van der Broek een kort openingswoord, waarin hij allen hartelijk welkom heette, in het bij zonder de leden van „Aquaduct", het be stuur van de zustervereeniging „Zuider kwartier en het zangkoor „E.G.E.Z.I.H.A." en een beroep deed op aller medewerking om dezen avond zoo goed mogelijk te doen sla gen. Spr. wekte vervolgens met klem op om elk in zijn kring propaganda voor de ver eeniging te maken en bracht dank aan de adverteerders in het programma, die op deze wijze het bestuur in staat stellen groolere uitgaven te doen dan anders mogelijk zou zijn. Dat liet bestuur zijn taak overigens niet lichtvaardig opvat, moge volgens spr. blijken uil de lange lijst van festiviteiten, welke de jeugd in het afgeloopen jaar konden worden aangeboden: een Sint Nicolaasfeest, huis- vlij ttentoonstelling, een plantenwedstrijd, de Ruyterfeesten, een uitstapje naar Groenen- daal en de buurtfeesten op 31 Augustus j.l. Dat wederkeerig het werk van het be stuur door de leden werd gewaardeerd, bleek uit een ontvangen dankbetuiging en uit het feit, dat na de jongste feesten zich 20 nieuwe leden en 8 donateurs aanmeldden. Spr. bracht allen dank voor het verleende vertrouwen en aan zijn medebestuursleden voor de ondervonden medewerking. Na tenslotte het rad van avontuur en de grabbelton in aller aandacht te hebben aan bevolen besloot de heer van der Broek zijn keurige toespraak met den wensch, dat al len een recht genoeglijken avond zouden mogen hebben. Dat die wensch in vervulling is gegaan, viel uit het hartelijk en aanhoudend applaus na elk nummer ten duidelijkste op te ma ken. Het programma bood dan ook „elck wat wils": liedjes en voordrachten van den leider van den jaszband den heer Alb. Ger ritsen .zang van het mannenzangkoor „E.G.E.Z.I.H.A.". verdienstelijke trompet- en vioolsoli van de heeren J. Webbers en W. Kleute, uitnemend uitgevoerde vrije orde-, brug- en hoogrekoefeningen van de „Aqua- ducf'-leden en last not least een echte „musical act" van den heer Ph. van der Steen. Er is volop genoten en het applaus dat den executanten ten deel viel was in alle opzichten welverdiend. Tusschen de verschillende nummers door had nog een huldiging plaats van den direc teur van het mannenzangkoor „E.G.E.Z.I. H.A.", den heer G. Mulder, wien door den voorzitter het insigne van het eere-lidmaat- sc'nap der vereeniging op de borst werd ge speld als blijk van dankbaarheid jegens het vele, wat de heer Mulder gedurende vele jaren geheel belangeloos voor „Eensgezind heid" heeft gedaan. Bovendien kreeg de heer Mulder een kistje sigaren. De leden v».n „Aquaduct" zagen hun keu rig werken bekroond met een herinnerings medaille aan hun mooi vaandel, terwijl den immer-jeugdigen leider, den heer K. Kar stens eveneens een kistje sigaren werd aan geboden. Er heerschte den ganschen avond een op gewekte en uiterst ordelijke stemming, welke er tijdens het dansje, dat den avond besloot, nog steeds beter op werd. „Eensgezindheid" heeft gisteravond op nieuw bewezen baar naam met eere te dragen. BINNENLAND. De InstrumvierinB van het Leidsche Studentencorps in Jnni 1930. (Stadsnieuws, le Blad). Het einde van het bioscoopconflict in het Zuiden; Vrijdag worden de bioscopen weer opengesteld. (Binnenland, 3e Blad). De pcsivlnchten naar Indië hebben voor de posterijen geen onbevredigende resul taten opgeleverd. (Binnenland, 3e Blad). Oneenigheid in de Alg. Ver. Radio-Omroep (Binnenland, 3e Blad). De directeur van een Amsterdamsche effectenzaak verdwenen; hij zon voor bijna een millioen gulden verduisterd hebben. (Gemengd, 2e Blad). Meerdere nienwe gevallen van kinderver lamming. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De Fransche crisis nog sleepende. (Bui tenland en Tel., le Blad). De uitslag van de verkiezingen in Tsjecho- Slowakije. (Buitenl., le Blad). De Spaansche oud-minister Sanchez Guerra is vrijgesproken. (Buitenl., le Blad). Geen verlenging van den iermijn voor het Volksbegehren in Dnitschland. (Buitenland, le Blad). DE OORKONDENSCHAT VAN DEN HEILIGEN WILLEBRORD. GIFT VOOR HET OOSTERSCH INSTITUUT. Naar men ons mededeelt heeft het Oostersch Instituut, opgericht naar aanlei ding van den 70sten geboortedag van prof. dr. C Snouck HurgTonje alhier, onlangs van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana een belangrijke gift ontvangen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Hotel, Café, Restaurant „De Breestraat 53, Leiden. Toelast" FIETSENDIEF BETRAPT. Te Haarlem is een fietsendief op heeter- daad betrapt. Bij zijn arrestatie zeide de man G. B. te heeten, 25 jaren oud te zijn en bier ter stede woonachtig. Openbare les van Dr. N. B. Tenhaeff. Dr. N. B. Tenhaeff te 's Gravenhage, toe gelaten als privaat-docent aan de Leidsche Universiteit om onderwijs te geven in de hulpwetenschappen van de middeleeuwsche geschiedenis, heeft hedenmiddag zijn colle ges geopend met het houden van een open- j bare les over het onderwerp: De oorkonden- schat van den Heiligen Willebrord. Heilige en oorkonden zijn samenge bracht door de historische werkelijkheid van voor twaalf eeuwen. Idealistische, An gelsaksische bekeeringsijver wordt door die oorkonden Frankisch, rijkskerkelijk ge bonden. Willebrord bracht zijn jonge jaren door in het Benedictijner-klooster Ripon. Dö geest van den eersten „Roomschen" abt, den Heiligen Wilfried, bezielde hem. Het zendingsideaal, dat hij den Heiligen Eg- bert ontleende, verzoent zich wondelwel met het verlangen naar kerkelijke autono mie. In het Friesche „niemandsland" dier dagen kunnen beide idealen verwezenlijkt worden. Zoo komt Willebrord hier zijn klooster lijken zendingspost stichten. Maar Fries land is niet meer niemandsland. Na den slag bij Dorestad drong de Frankische staat naar het Noorden op. Willebrord wordt door Pippijn naar Rome gezonden, om aartsbisschop der Friezen te worden. De Heilige aanvaardt dat rijkskerkelijk verband. Hij herbouwt te Utrecht een kerje, dat hij aan Sint Maarten wijdt; hij sticht zichzelf een kathedraal in de Sal- vator-basiliek. Utrecht zal dus een Friesch Canterburg worden, want het is geen toeval, dat wij deze zelfde patronaten ontmoeten in de stad, waar de bekeering van Engeland haar oorsprong nam. De Frankische aarts bisschop is en blijft Angelsaks. Ook in zijn bekeermgsidealen.'VI die mannen, die in de eerste helft van de achtste eeuw over de Noordzee komen, trekken een cordon van Heiligen om het land der Saksen. Zij wil len „die Heimat" bekeeren. Het zendingswerk in Friesland was rijk aan tegenslagen. Maar sedert 697 of 698 bezat Willebrord door genereuze schenking in het Luxemburgsche Jüchternach „zijn" Ripon, veilige wijkplaats in moeilijken tijd. Eerst toen het eind van Willebrord's leven kan Karei Martel het Friesche Can terbury wat steviger maken. In het zgn testament van Willebrord (726, f 739) bezitlen wij een document, dat ons laat zien. hoe Willebrords liefde toen uitging naar Echternach. De chyrograai van 1156 die lal van Hollandsche kerken als Echternachter bezit kenmerkt, bekrachtigt die voorstelling. De Canterbury-<iroom du3

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1