AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. i Vrijdag. 'Academie (groot-auditorium): Voordracht met lichtbeelden van Sir Aurel Stein over ,,Op Alexander's spoor naar de Indus." 8 uur nam. Zaterdag. Leidsche Schouwburg: Litteris Sacrum: „Dat wat je niet hebt8 uur nam. Nutsgebouw: Openb. verg. N.O.G. Spr. R. Schoemaker. 3 uur. Zondag. Leidsche Schouwburg: Ensemble Jac. Sluy- ters. „De big van 't 168e". 8 1/4 \iur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Schei9traat 2 Geopend in Juni, Juli, Augus tus en September van 105 uur. Zondags vanaf halféén. Entrée Zondags kosteloos, Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28 Geopend van 105 uur; Zondags van 11 uur. Entrée Maandags f. 0.25, andere dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogisch Museum, Garen- markt. lederen dag van 912 en van 1.304 uur Zondagen gesloten. Kosteloos. Ethnogiaphiach Museum, Rapenburg 67 69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 10t uur. Entrée's Maandags f. 0 25; overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Historie, v. d. Wertf- park. Werkdagen 83012; 1.305. Zater dags 8.3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 1-Vi uur. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 912 30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept 96 uur; 1 October31 Maart 91 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur. Kosteloos. De avond-, nqcht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 October waargenomen door de apotheek van qen heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12. Telejfoon 594. TWEEDE FAUST-LEZING VAN Ds. TJALSMA. De weddenschap tusschen God ,en Duivel. Do belangstelling voor de Faust-voor- drachten, door dr. Tjalsma gehouden, bleek ook uit do tweede lezi.hg gisteravond in de Hcmonslrantsche Kerk. Het ruime gebouw was bijna geheel grfuld met een groote schare aandachtige hoèrdera. Spr. wees op de algemeen-mensehelijkr ervaring zich burger van twee werelden to weten: de mensch is kind van den hemel, van het licht, van God, maar slaat en gaat ook hier op .aarde cn weet zich door donkere krachten bes lópen en door duistere, duivclsche driften be/sprongen. De groote vraag luidt: aan wien behoort de mensch, aan God ot aan den Duivel. Beidon vechten ais 't ware om 's menscjhen zie! en zaligheid. In den aanvang van /het oud testamcntisch boek Job is deze sl.ijd uitgebeeld: God en Satan wedden dan óm Job. Het is ongetwij feld deze proloog uit het boek Job waardoor Goethe geïnspireerd werd bij het schrijven van dat voorspel van zijn Faustdrama. dien proloog die eveneens in den hemel speelt en eveneens een weddenschap tus schen den Heer des Hemels en den Dui vel Mephistoleles inhoudt. Spr. droeg ver schillende gedeelten uit dezen proloog voor, o.a. de lofzang der aartsengelen en de sa menspraak van God en Satan Twee gedachten uit dezen hemclschen prolpog heeft spr. venter uitvoerig bespro ken, in het bijzonder wat hun reli gieuze beleekenis ook voor ons leven en onzen tijd betreft. Allereerst de Mephislo-figuur. de gedachte van het kwaad, het booze. Goethe heeft de zen Mephisto niet als een op zich zelf staande, van God losgerukte macht ver staan maar als een factor in het Goddelijk wereldplan, als een stuwende, wekkende prikkel, door God zelf dien mensch op zijn levensweg als metgezel meegegeven. In ver band hiermee sprak spr. over de oeroude vraag: vanwaar het kwaad, het booze. de duivel? Dit de duivel er is, ook, in onzen lijd, zal niemand kunnen ontkennen. On danks al wat de moderne mensch cn wereld zich hebben veroverd en waarop triomfante lijk te wijzen valt, gaat Mephisto rond, open baar èn verborgen, brulaal én sluw-ge- iheim! De vraag: vanwaar is hii en hoe is zijn plaats in verhouding lot God zal echter wel de altijd onoplosbare vraag blijven. En ook Goethe's oplossing bevredigt niet len voile! Daarna besprak spr. de gedachte van de weddenschap tusschen God en Salan. God stond aan Salan Faust af, maar weet ook: „Een echt en levend mensch blijll zich. rok in zijn duister streven, toch bewust van den rechten weg". In dat Goddelijk woord spreekt het ver trouwen en geloof van die Eeuwige in het menschenhart zich uit: de mensch. mag struikelen en vallen, mag gaan door leed en zonde heen. hij blijft voor God, deze en niet de duivel heef! hei diepste recht op hem. Spr werkte deze gedachte verder uit. wij zend ten slotte op de kracht, de ernst en de verantwoordelijkheid die er uit voort vloeien. Onder stille aandacht werd door de (al rijke aanwezigen deze voordraeh! aange hoord De derde lezing zal Donderdag 7 Nov. plaats hebben en als titel dragen: Het ver drag van Faust en Mephisto. EEN WERKLOOS MAN OPGELICHT. Eenige dagen geleden vervoegde zich in het café van den heer S. alhier een vreem deling van ongeveer 40 jaar, flink van postuur met gladgeschoren gezicht en een vriendelijk voorkomen. Hjj maakte met ves- schillende bezoekers kennis en deelde in het gesprek mede, dat hjj voor een firma in Rotterdam geschikte personen voor een telTokking zocht. Met een der aanwezigen, Z. alhier, kwam hij overeen moeite te doen om de betrekking te krijgen.-Hij vroeg een voorschot van f. 1.60 voor interlocale tele foongesprekken met de betrokken firma en kwam des avonds bij Z. aan huis met de verzekering dat de benoeming hoogst waarschijnlijk spoedig Zou volgen, maar dat hij nog een bedrag van ongeveer f. 10 noo- dig zou hebben voor de transactie te maken onkosten. Ook dit bedrag werd den man ter hand gesteld. Hierna vertrok hjj en Z. heeft sinds dien nog niets naders vernomen. Stellig heeft men hier met een stuwen oplichter te doen. RELIGIEUS-SOCIALISTISCHE VEREENIGING. Zooals de belangstellende lezer reeds zat hebben bemerkt is bovengenoemde Ver- eeniging evenals vorige jaren haar serie Zondagavond-bijeenkomsten weder begonnen Na eenige jaren achtereen wegens den slechten toestand der kas slechts eenmaal in de vier weken een Zondagavondbijeen komst te hebben kunnen houden, heeft de Vereeniging het er dezen winter op ge waagd nu de geldmiddelen iets beter vloeiden en de belangstelling in het werk loeneeml het aantal bijeenkomsten te verdubbelen. In tolaal zullen niet minder dan 14 samenkomsten plaats vinden, waar diverse sprekers vanuit religieus-socialis tisch standpunt het woord zullen voeren. Zooals men weet worden deze bijeenkom sten gehouden in dr groote Nutszaal aan h. Sleenschuur. A.s. Zondag zal dc bekende opvoedkundige schrijfster Mevr. L. Sirks— Harmeyer uit Bussum daar spreken over „De opvoeding van den jongen men9ch in verband met de nieuwe waaiden van den tijd". fMen zie de advertentie in dit blad). Voor evcntuecle nadere inlichtingen verwij- zon wij naar het Secrelariaat der Vereeni ging Zijteingel 50, alwaar ook gratis spre- kcrslijstjes zijn te bekomen. UITSLAANDE BRAND OP DE HAARLEMMERSTRAAT. Bovenhuis uitgebrand. Gisteravond even over achten, is brand ontstaan in perceel Haarlemmerstr. 232, waarin is gevestigd dc zaak in speelgoede ren enz. van den beer P. J. Duyverman Jr. De brand ontstond in het bovenhuis, dat als pakhuis is ingericht. De heer Duyver man, die op den Lage Rijndijk woont had de winkel reeds verlaten, zoodat er nie mand in de zaak aanwezig was. De brand weril door de politic ontdekt, die direct met het blusschingswerk begon. De brandspuit die, vrij spoedig ter plaatse was, werd op gesteld op de Oude Vest en vandaar moesten de slangen worden uitgelegd door de Peli kaanstraat, dc Van der Werlstraat en De Leege Werfsteeg. waarmede, zooals te be grijpen is, nog al eenigen tijd was gemoeid. Intusschen had men echter reeds eenige slangen op de waterleiding aangeschroefd, die zoo goed en zoo kwaad als het ging het vuur bestookten. Men kon echter van de straat af de vuurhaard, die, zooals gezegd in de bovenverdieping zat, moeilijk berei ken. Het was daarvoor noodig, dat men dc groote brandladder gebruikte, die intus schen reeds gehaald was. Men kon toen het vuur van boven af bestrijden door het dak heen en daarmede was het pleit spoedig beslecht. Omstreeks negen uur was men het vuur nagenoeg meester en konden de brandslangen voor het grootste gedeelte worden opgerold. De bovenverdieping en de zolderverdie ping van het perceel waren toen nagenoeg uitgebrand, waarbij het grootste gedeelte van de opgeslagen goederen, waarin het vuur dankbaar voedsel had gevonden, in de vlammen waren opgegaan Dc beneden verdieping alsmede de belendende percee- len liepen een belangrijke waterschade op. De oorzaak van den brand is onbekend. Op het terrein van den brand waren aanwezig de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. wethouder Splinter, de commissaris van politic, de heer Meijer en de inspecteurs WeijcTS. Wijk en de Boek. Zooals te begrijpen is was de belangstel ling van de zijde van het publiek op dit uur zeer groot. Het terreiri was door de politie atgezet. Aan beide zijden bij de af zetting slond een dichte haag menschen, hoewel er toch niet veel meer te zien was dan in hot begin wat vonken en later al leen nog maar een weinig rook. Het tramverkeer van de H. T. M. onder vond, daar de stroom van het net eenigen lijd moest worden afgezet belangrijke ver traging. Bij de Hartebrug moesten de trams naar Den Haag lerugkeeren. Hel geteisterde winkelpand behoort in pigendnm aan mevr. de wed Dekker-Zuid- dam. Het is verzekerd. Er was in den winkel en het pakhuis voor een bedrag van ongeveer f. 15000 aan goederen aanwezig l>e voorraad was echter voor f. 20.000 verzekerd. In plaats van mej. jkvr. F. van Such- lelen is als praeses van de lustrumcommis sie van de Vereeniging van vrouwelijke studenten alhier gekozen mej. A. O. Ja mes en in plaats van de afgetreden assessor mej. N. Bruinwold Riedel ;s benoemd mej. N. Gorter. Zooais wij gisteren hebben aangekon digd heeft heden de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen een bezoek aan onze stad gebracht. Zijne Excellentie werd op het station ontvangen door den voorzit ter en secretaris van het college van cura toren en bezocht vervolgens de gisteren door ons genoemde universitaire instellin gen. waar hij door de verschillende hoofden werd rondgeleid. Met ingang van Vrijdag 1 November a.s. wordt de zadelmaker bij de Ned. Spoor wegen A. Klap van hier overgeplaatst naar Maastricht. Onze vroegere stadgenoole. Mej. .1 J. Jansen, thans Hoold der Chr. Bewaarschool te Hiltegersberg, slaagde gisteren voor diplo ma B, hoularbeid. In den afge'.oopen nacht werd aan de Breestraat weder een rijwiel onbeheerd aan getroffen. Het rijwiel is aan het politiebur®m gede poneerd waar belanghebbenden nadere in lichtingen kunnen bekomen. De le ploeg dienstplichtigen der lich. fing 1030, aangewezen voor het onbereden gedeelte van het 6e regiment veldartillerie, wordt hier ter stede 16 Jan. voor eerste oefe ning ingelijfd. Zij. die bestemd zijn voor de ondcrofficiersopleiding vertrekken 15 Oct. er, de overigen 28 Juni 1930 met groot ver- lof RESIDENTIE-ORKEST. Een toelichting of een verklaring bij een stuk absolute muziek i9 altijd een onding, omdat zij regelrecht ingaat tegen het grond beginsel der absolute muziek. Althans als die toelichting verder gaat dan een aan geven van thematisch materiaal, als ze zich niet beperkt (ot een eenvoudige decompo sitie. De symphonie vraagl, anders dan de symphonische Dichtung of de poöme sym- phoniquo of welke andere programmamu ziek dan ook, geen toelichtend verhaal. Wie liet toch doet. doet iels overtolligs dal in dit geval schaadt in zoover het belemme rend werkt op de zelfwerkzaamheid van den hoorder, die voorwaarde is voor het verstaan, het genieten van een stuk abso lute muziek. Wie zou er aan denken een toelichting te geven op de le symphonie van Beethoven? In het programma van het eerste concert van het Residentie Or kest, gisteravond in de Stadsgehoorzaal, kwam een vrij uMvoerige toelichting voor op de le symphonie van Mahler, die het hoofdnummer van den aivond uitmaakte, welke toelichting inderdaad verder ging dan in den aanhef als toelaatbnar werd voor gesteld. Dit laatste zou dan een fout zijn van Dr. van Anrooy of wie dan de ver antwoordelijke redacteur moge zijn. Of het is geen fout, maar.dan moet er iets haperen aan het opgehelderde werk zelf. Haperen in dezen zin dat riet werk geen zuivere absolute muziek bjevat, geen volkomen symphonie is. Wij zouden de laatste op lossing kiezen van de gestelde'tegenstrijdig heid. Mahler wilde zijn le symphonie als ab solute muziek zien behandeld en opgevat. Daarvoor schiet ze o.i. te kort. Daar ko men veel te veel doode plekken in voor, die buiten de logica van den symphonischon opbouw staan-, gedeelten die den hoorder niets zeggen, onverschillig met of zonder toelichting. Dal zijn vormgebreken. Ver klaarbaar door Mnhlers in de school van Bruckner opgedaan dreven tot uitzetting van den door Beethoven nagelaten vorm. Dat dit maar n.iol zoo aanstonds gelukte do vraag daargelaten of het hem ooit gelukt is behoeft geen verwondering te wek ken. Er hapert altijd wat aan den vorm als we een muziekstuk te lang vinden. Want verm dient, kort uitgedrukt, nergens anders voor dan muziek le kunnen hooren zonder aan de categorie tijd te worden herinnerd. Mahlers eerste is geen voldragen kunstwerk. De perceptie tot een eenheid te binden wordt door de geopperde bedenking onmogelijk gemaakt Maar ook al is dit allerhoogste niet in het werk bereikt, par tieel is er ontzaglijk veel in fe bewonderen Prachtige thematiek .gezonden durf om met min of meer bedenkelijke volkswijsjes te werken, de vaak frappante conlrapunliek bij de bewerking der thema's, pittige ryth- men. fraaie origineele instrumentatie, dat zijn allemaal niet le onderschatten hoe danigheden van dit dan te lange werk. Al blijven we dan me fdeze appreciatie wat aan den uiterlijken schijn hangen, als composi tie. die tot de groote litteratuur behoort, is zij» ook belangwekkend genoeg om er ken nis van te nemen. Wij zijn cr Dr. van An- rcoy zeer erkentelijk voor .dat hij ons deze symphonie. in wélker partituur 'hij -zich volkomen heeft ingeleefd, heeft gebracht, in zoo gave en gloeöwarme auditie. De volle zaal deed door enthousiast applaus van haar ingenomenheid met het gehoorde blijken. De Amerikaansche violist Albert Spal ding. sinds jaren geziene gast in de concert zalen ook van de oude wereld. heePt de ..symphonie espagnole" van Lalo voorge dragen. Diep gaat dit vioolconcert niet. zoo min afls iets van dezen Franschen compo nist van Spaansche afkomst. Maar hel be hoort ongemeen door een mooie evenwich tige vcrdeeling van licht en schaduw, door een korle en bondige zegswijze, door den brillonten vioolsatz en toch zonder over lading. door effectvolle aanwending van aantrekkelijk Spaansche rhythmen. En als men het zóó meesterlijk hoort spelen als we het van Spalding hooren. dan is er voor reserve ten opzichte der compositie geen plaats meer. Met do grootst denkbare klank verzorging en uiterst voornaam in de voor dracht. in bewonderenswaardig samenspel met hel orkest is ons dit vloeiende en dankbare vioolconcert voorgespeeld. De sympathieke violist had een, warme, wel verdiende. ovatie in ontvangst te nemen. Brahms Academisóh Festouverlure, in zwierige en sterk bewogen uitvoering, open de den belangwekkenden avond. BELG1E. De mislukte aanslag op prins Humbert. Over den aanslag op kroonprins Hum- bert van Italië wordt nog nader gemeld: De dader is Fernando de Rosa, geboren ie Milaan op 9 Oct. 1908. Hij is aan een lang verhoor onderworpen. Terugkomend op zijn eerste verklaring-en, zeide hij. dat hij op 22 dezer naar België gekomen was cn dat hij naar Antwerpeu gereisd had, omdat hij veronderstelde, dat de Brusselsche stations streng bewaakt werden. Hij kwam van daar naar Brussel en overnachtte in een hotel bij het Noor derstation. Hij had domicilie te Parijs, 5 Boulevard Barbes, maar woonde in werke lijkheid te Saint Grotien bij Enghien. Hij volgde de lessen van de school Rue St. Jacques. Hij verklaarde naar Brussel ge komen te zijn om Prins Humbert te ver moorden uit gewetensoverwegingen, omdat hij lid was van de Tweede Internationale. Derosa was in het bezit van een ver ouderd Zwitsersch paspoort. Hij werd ge controleerd door de spooi-wegpolitie in den trein, die 22 October in het Zuiderstation te Brussel aankomt uit Parijs om 17.15. Hij was gedwongen een boete te betalen, om dat zijn pas niet meer in orde was. De politie liet hem door, omdat hij in het be zit was van een Fransch identiteitsbewijs voor bet buitenland, dat volkomen in orde was. In het eerste oogenblik van verwarring meende men, dat er nog een medeplichtige was, en een tweede Italiaan werd gearre steerd, doch weldra bleek deze volkomen onschuldig. De plechtigheid bij het Graf van den Onbekenden Soldaat ging ongehinderd voort. Door het gebeurde is de prins in België opeens zeer populair geworden. Het aan tal felicitaties met den goeden afloop enorm. De Belgische koning, dc premier en andere ministers spoedden zich na het hooren van den aanslag, naar de Italiaan- sche ambassade, waar de prins met zijn bruid juist de leden der Italiaansche kolo nie ontving. De bladen eischen een strenger toezicht op de anti-fascistische Italianen in België. In Italië was men zeer verheugd over den goeden afloop en er i9 warm voor den kroonprins betoogd. Gisteravond had in het Paleis een groot galadiner plaats ter eere van de verloving van Prins Humbert, en Prinses Marie-José. Bij het dessert hield de Koning een korts toespraak en dronk op do gezondheid van de verloofden. Daarna had een receptie plaats, waarbij men aan den Prins de hooge overheden voorstelde. tiek in het bijzonder ten opzichte Rusland. Egypte en Palestina en ten zichte van de vraagstukkeh der schadé goeding en der ontwapening. DUITSCHLAND. Prins von Bulow. De prins von Bulow heeft opnieuw een beroerte gehad, die verschillende organen heeft verlamd. Men vreest, dat het einde spoedig zal komen. FRANKRIJK. De crisis. Gisteren heeft president Doumergue de besprekingen tot oplossing der crisis voort gezet. Hij ontving senator Chaumet en den af gevaardigde Franklin Bouillon en vervol gens Sibilh. het oudste lid der Kamer, den leider der socialisten Leon Blum en Danié- lou, die tot de vrienden van Briand fce- hoort. Franklin Bouillon, die uit.de radicaal- socialistische partij getreden is en een eigen Kamergroep gevormd heeft, verklaarde bij het verlaten van het Elysée, dat zijn partij tegen elk kabinet zal stemmen, dat geen voldoende waarborgen voor de ontruiming van de derde zone van het Rijnland zal geven. Léon Blum verklaarde nog eens, dat de socialisten bereid zijn de politieke leiding der regeering op zich te nemen. Daniélou zijnerzijds deelde aan den pre sident der Republiek mede, dat de thans op den voorgrond staande kwesties betrek king hebbeD op de buitenlandsche politiek. Voortzetting van de tot nu toe gevolgde buitenlandsche politiek, die reeds eenige •malen door het geheele land is goedge keurd, is noodzakelijk. Met het oog op de binnenlandsche po litiek moet in verband met de jongste Ka merverkiezing ontwijfelbaar een oriëntee ring naar links plaats hebben. Waar tegen hedenmorgen Dal adieu, cTe voorzitter der socialistisch-radicale partij ontboden is bij den president, verwacht men, dat dezen opdracht tot de vorming van een kabinet zal worden gegeven. Maar als dit zoo mocht blijken, is het slagen nog zoo zeker niet... De radicaal-socialisten zijn overigens juist te Reims in partijcongres bijeen. Da- ladieu, opnieuw voor 2 jaren tot voorzit ter herkozen, wees op dc toeneming in kracht der partij. OOSTENRIJK. De grondwetsherziening. Weenen's burgemeester Seitz heelt den Xationalen Raad een rede gehoudc waarin hij omtrent de grondwetsherzieni het volgende zeride: De Bondskanselier heefl bij zijn verge], king tusschen de positie van Berlijn Weenen een vergissing begaan. Berlijn U hoort onder het landsbestuur van Pruis*; Wat zouden Berlijn en Pruisen zeggen a plotseling een grondwetswijziging weid gevoerd, welke was voorgesteld Beieren of een Njer andere landen V We nen zal niet worden veroverd, niet dc hen die een opmarsch naar Weenen pre ken, ook niet door de dwazen die op regeeringsbank zitten en die de grond»» schenden. (Stormachtige kreten van afkr ring). Als de Nationale Raad verlangt, i. Weenen een eigen landsbestuur instelt, naast den burgemeester een specialen Li; deshauptman benoemt, dan zullen wij t: doen. Dan moet echter een wet inzake reorganisatie van het bestuur, (en gf* ontwerp tot wijziging der grondwet word; ingediend), welke wel aan het bestuur i alle landen gelijko rechten geeft. Wecot is zich zijn plicht tegenover den Bond bi wust. Het brengt tachtig procent van a' bondsbelastingen op. Het verlangt slec'h vrede. Het staat de Republiek voor. Ma; tegenover het geweld zal het zijn reel: verdedigen. Toen Seitz vervolgens spral over den parlementairen strijd in dere landen, waar deze strijd niet in?] geestelijke wapenen wordt gevoerd mai met ruw geweld, werden aan de rechtw zijde verschillende kreten aantjeheve: welke op gelijke wijze door de partijgenw ten van Seitz werden beantwoord, en bl een geruimen tijd duurde eer de kalmtd was weergekeerd, en Seitz zijn rede, wc!!t| bijna twee uur duurde, kon voleindigen) Hij besloot aldus: Wij wenschen in dt strijd slechts geestelijke wapenen te gebre ken. De tegenpartij echter grijpt naar gi weid. Hierop ontstond wederom een stóra achtige verontwaardiging onder zijn teger standers, terwijl de socialisten hem leve dig toejuichten. Nadat nog verschillen! andere, redenaars van Landbund en Chri' telijk Socialen het woord hadden gevoed werd het grondwetsontwerp naar dc «f missie verwezen die Vrijdag haar ecrsl zitting zal hóuden. POLEN. Het parlement bijeengeroepen. Gisteren is aan de voorzitters vanj Sejm en den Senaat een decreet van q Staatspresident ter hand gesteld, vrru door beide Kamers tegen 31 October vw de gewone zitting bijeengeroepen wordeii Of het nu zonder hevige botsingen schen regeering cn parlement zal afloopdl AFGHANISTAN. Habib Oellah werkelijk gevangen. Officieel wordt uit Kaboel gemeld, Habib Oellah daar, gistermiddag met onH veer 30 volgelingen als krijgsgevangene'' aangekomen. ENGELAND. Het conservatieve schaduwkabinet. Baldwin en de voornaamste leden van het vroegere conservatieve kabinet hebben een bespreking gehouden over het parle mentaire program en de houding, welke de conservatieven in de belangrijkste politieke vraagstukken zullen aannemen, als het La gerhuis Dinsdag a.s. weer bijeenkomt. Vooral gold dit de buitenlandsche poli VEREENIGDE STATEN. Een net van waterwegen. President Hoover heeft te Louisville Kentucky het woord gevoerd en verklad dat een van de grootste doeleinden van i? bestuur de ontwikkeling van de rivieren meren in Amerika was om daarvan e netwerk van bevaarbare waterwegen J maken. De uilvoering van dit program zou jaarlijksche supplementair3 uitgave vraffi van 20 millioen dollars. waaTbij Hoover; echtër op wees .dat dit gelijk staat roelo helft van dc kosten voor den aanbouw een oorlogsschip. Hij voegde er aan toe. dat indien AmerJ als gevolg van dc aanstaande vlootconi rentie te Londen zijn jaarlijkschc uil?av voor vlootaanbouw zou kunnen vertuin® ren, dit de schoonste gelegenheid zou 7 zen om het zwaard in het ploegijzer te smeden. DE AANSLAG OP PRINS HUMBERT. BRUSSEL. 25 Oct. (Bel. Tel. Ag.) Italiaan Pasquali die na den aanslag aangehouden en weer vrijgelaten is gearresteerd. Hij zou eenige minuten den aanslag den dader de Roga hebben gegeven, PARIJS, 25 Oct. (Y.D.). Bi" F"5!' bladen publicceren interessante bij#i heden over het leven van den Italiaan? student Derosa, die den aanslag op oen liaanschen kroonprins Umberlo te Br - heeft gepleegd. In verband met zijn socii tische opvattingen heeft hij Italië om I Op ski s is hij over de Alpen gegaan de fascisten te ontkomen. Daar Derosa papieren bij zich had, werd hij Fransche politie gearresteerd. Na een u rig verhoor kreeg hij Fransche identi e pieren, zooals voor buitenlanders get> ,.,^8 lijk is. De Italiaansche student wa? werkzaam. In den laatsten tijd heeft nn^.M an li-fascistische lectuur gelezen en .g® vermoedt, dat hij als gevolg daarvan n "1 aanslag is gekomen. I

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2