AGENDA. TELEGRAMMEN. Woensdag. Pieterskerk: Platoff-Don Kozakkenkoor. 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Piano-avond Nicolaï Orloff, 8 uur nam. O eg st geest (Terweeweg 1): Evangeli satiesamenkomsten om 8 uur voor kinderen en 8 uur voor volwassenen. Donderdag. Nat Laboratorium (Nieuwsteeg). Cursus vanwege het Volkshuis over „Het Licht"; 8 uur nam. Remonstr. Kerk: 2de Faustlezing van ds .Tjalsma. 81/» uur nam. Stadszaal: Residentie-orkest. Viool-solist Albert Spalding. 8 uur nam. Vrijdag. 'Academie (groot-auditorium)Voordracht met lichtbeelden van Sir Aurel Stein over ,,Op Alexander's spoor naar de Indus." 8 uur nam. Concordia: Alg. ledenvcrg. Veefonds Lei den. 10^6 uur voorm. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 October waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12. Telefoon 594. WAT IS ER VAN HET ROMEINSCH-HOLLANDSCH RECHT GEWORDEN? Voordracht van prof. R. W. Lee. Prof. Robert Warden Lee D. C. L., hoog leeraar in het Romeinsch-Hollandsch recht aan de universiteit te Oxford en algemeen secretaris van de Internationale academie voor vergelijkend recht, heeft gisteravond op ■uitnoodiging van de Leidsche VeTeeniging voor Wetenschappelijke Voordrachten in de Universiteit een lezing gehouden over het onderwerp: Wat is er van het Romeinsch- Hollandsch recht geworden? Spreker wil de kennismaking vernieuwen met het toenmalige recht van ons land, dat 3 eeuwen geleden werd toegepast in zijn kolonies en voor ruim een eeuw ophield, levend contact te hebben niet de bron van zijn ontstaan. Het is sindsdien veel veran derd. In Zuid-Afrika en in niet mindere mate op Ceylon, leeft het rechtstelsel, dat in ons land ophield in de eerste decade van de vorige eeuw, nog krachtig voort en de teksten van Grobius, Van Leeuwen, Johan Voel, Van der Kessel en Van der Linden, enz. worden nog steeds geraadpleegd voor de beoefenaars van het levende recht. Spreker heeft zich tol taak gesteld, na te gaan, in hoeverre er een wezenlijke conti nuïteit i9 tusschen het Romeinsch-Hol landsch recht en het tegenwoordige recht van Zuid-Afrika en Ceylon. Evenals de Engelse hen zulks vroeger deden t. o. v. hun bezittingen, voorzoover daar nog geen behoorlijk rechtsysteem was, bracht het Nederlandsche gouvernement in de 18e en 19e eeuw de wetten van het eigen land over naar de oveTzeesche bezittingen. Spreker gaf daarvan eenige voorbeelden, waarbij hij wees op de verschillen, die er in de onderscheidene provinciën van ons land tijdens de republiek t. a. v. het recht be stonden. Zoo was het met betrekking lot het intestaal erfrecht noodzakelijk le kiezen tus schen het Aasdomsrecht van Noord-Holland en het Schependomsrecht van Zuid-Holland. De keus tusschen beide stelsels was niet dezelfde in alle Hollandsche bezittingen. Spreker wees er op, dal, al heersehte des tijds in ons land het Romeinsch-Hollandsch recht, toch een groot deel van het recht be stond uit plaatselijke gewoonten, enz. Onder deze omstandigheden verloor het geëxpor teerde recht zijn scherpe begrenzing. De details ervan werden dan ook door de wet gevende autoriteiion, die in de koloniën competent waren, aangevuld. De recht spraak in het strafrecht werd veel aan het oordeel van de rechters overgelaten. Op het terrein van het burgerlijk recht konden de rechters en advocaten, waar dit noodig was, voor de fundamenteele rechtsbêginselen de welbekende tekstboeken zooals de Inleiding van Hugo de Groot, Van Leeuwen's Roni - Hollandsch Recht en de Commentaren op de Pandecten van Voet naslaan. Later vinden we in de constitutie van de Zuid-Afrikaan- sche Republiek en van Oranje Vrijstaat, een speciaal gezag toegekend aan deze en andere schrijvers. Toen Kaap de Goede Hoop in 1806 aan Engeland overging, werden in beginsel de bestaande wetten gehandhaafd. Dit was in overeenstemming met de constitutioneel practijk van Engeland. Dit sloot echter niet in zich, dat dit den handen van den wet gever voor alle toekomstige tijden verlamde, zooals spreker met tal van voorbeelden uiteenzette. Spreker demonstreerde hierna, hoe lang zamerhand het procesrecht, zoowel het bur gerlijk als het strafprocesrecht, zich lang zamerhand aanpaste aan het Engelsche systeem, ofschoon niet mei uitsluiting van enkele uit het Hollandsch recht ontstane instellingen. Zoo kreeg hei strafrecht een gemengd systeem, waartoe het Hollandsch en het Engelsch recht elk hun deel hebben bijge dragen. Op het gebied van het handelsrecht was natuurlijk de Engelsche invloed over- heerschend. Binnen den kring van hel civiel recht waren ook deze invloeden merkbaar, doch niet in dezelfde mate. Zoo is, aldus spreker, in het kort de slotsom welke moet worden getrokken voor het onderzoek naar het bestaande recht van Zuid-Afrika. Spr. zal zich hierbij bepalen tot de voornaamste legislatieve gebeurte nissen der laatste honderd jaar, omdat dit aangeeft hoe hel Romeinsch-Hollandsch recht door den wetgever is behandeld. In het verdere gedeelte van zijn lezing zou hij dan stilstaan bij de toepassing ervan door de gerechtshoven. Na er op gewezen te hebben, dat de eerste jaren van de Britsche heerschappij in Zuid- Afrika een overgangsperiode vormden, zeide spr., dat in 1827 een „Charter of Justice" (in 183-4 vervangen door een nieuwe Charter) een rechtssysteem invoerde, dat geschoeid was op de leest van het Engelsche systeem. De Weeskamer werd afgeschaft en haar werkzaamheden werden gebracht bij den „Master of the Supreme Court". Hierna stond spreker stil bij drie belang rijke ordonnanties uit 1834 zooals de rege len voor de registratie van uiterste willen en betreffende de nalatenschappen van over leden personen, de regels betreffende het be heer e.d. van bezit en eigendom van min derjarigen, krankzinnigen en afwezigen en de curaleele van dezen. De eerslgenoemden in het bijzonder hadden vérstrekkende ge volgen. Spr. noemde verder de „Mariage Order in Council" van 1839 die een eind maakte aan den huwelijksdwang, welke nog de onaangename zijde van het oude recht vertoonde. In 1843 kwam de regeling betref fende den insolventen staat, die noch geheel Hollandsch, noch geheel Duitsch was, en die zich ontwikkeld heeft tot de tegenwoor dige wet betreffende de insolventie, laatste lijk vervat in de 29 artikelen van 1926. ervolgeus wees spr. op de ordonnantie van 1845 betreffende de uiterste willen, waarin werd toegestaan dat een uiter ste val. door den erflater onderteekend in tegenwoordigheid van een of meer bekwame getuigen, zooals in Engeland reeds bestond, maar de andere vormen van uiterste willen, zooals bij notariëele acte enz., onaange- moeid liet. Hierin kwam eerst een belang rijke1 wijziging in de jaren 1873 en 1874 door de afschaffing van de Ta/lcidiaansche en 1 rebel li aan sc he porlres en van de legitime. Hierin doet zich duidelijk de Engelsche in vloed gelden. Sedert dien tijd is de testa mentaire beschikking absoluut vrij en een ouder kan zijn kind onterven zonder hem de spreekwoordelijke shilling na te later.. Na gewezen te hebben op de wijzigingen in het zeerecht en de latere wijziging en op velerlei ander burgerlijk en handelsrech- terlijk gebied in de laatste 20 jaren, vestigde hij o.m. dc aandacht op de Act. van 1923 be treffende de adoptie van kinderen. Deze brak met het gemeene recht, zoodat wij niet /anger met Groliu9 kunnen zeggen dat „de aanneminge tot kinderen alhier on bekend i9". (Gr 1-6 1). Tot zoover het geschreven recht, waarvan spreker de beslissingen van de gerechts hoven voorbijgaat, ofschoon het veel belang rijker is. Hij komt echter thans op een ter rein, opdat wat niet ten voorrechte bekend is als judge-made law", waaruit de Engel sche invloed blijkt en dat van verstrekkend belang is. Hel beginsel dat de rechter inter preteert, en door dit interpreleeren recht maakt, en het gezag van het. gewijsde (res decisa) zijn even fundamenteel in hel recht van Zuid-Afrika als in dat van Engeland. Ten opzichte hiervan hebben de Hoven een rol gespeeld en spelen zij deze nog in de ontwikkeling van het recht in Zuid-Afrika. Dit is een ander kanaal waardoor het Engelgclic recht dal van Zuid-Afrika is binnengedrongen, voornamelijk in het ver bintenissenrecht en voor wat betreft on rechtmatige daden. Spr. wijst er op dat dit was een gezond en natuurlijk proces, dat er op gericht was zich aan te passen aan de ontwikkeling van het sociale leven en aan de eischen van den handel. Spreker noemde verschillende vooraan staande rechters die aan dit judge-made law" in Zuid-AJrika een hoogst belangrijk aandeel hebben getond en wees daarbij op het groote aandeel, dat de „Appelate Divi sion" in dit 60ort wetgeving heeft gehad. Hel groote belang van deze beslissingen van dit college loonde spreker met tal van spre kende voorbeelden aan. In het venrolg van zijn lezing, waarbij Prof. Lee blijk gaf uitstekend op de hoogte te zijn van de werken van de groote Neder landsche juristen van de Groot af lot Focke- rna Andreae toe, aan wiens nagedachtenis hij hulde bracht („Pace the memory of the great Fockema Andreae") zeide spreker, dat hij veel heeft gezegd ten voordeele van het Romeinsch-Hollandsch recht. Maar or is ook wel iets dat er tegen pleit. Het is behept met vele archaïsche stof, dat geen enkele anderen grond van beslaan heeft dan alleen dit, dat het er is, zooals spr. uiteen zette. De vraag, wat er van het Romeinsch- Hollandsch recht geworden is, brengt hem er van zelf toe te vragen: Is het Romeinsch- Hollandsch recht levend of dood? Niet lang geleden zeide de toenmalige rechter van de „Appellate Division" met betrekking tot een strafrechtkwestie: „Het punt moet natuurlijk beslist worden volgens ons recht en niet volgens de regelen van de Romeinsch-Hollandsche juris prudentie, dat alleen als hul pracht dienst doel. maar ons recht en de practijk over dit onderwerp zwijgen". Het recht in Zuid-Afrika is dan ook, in overeenstemming met wat deze groote auto riteit zeide, niet het Romeinsch-Hollandsch recht, maar oen nieuw systeem, gebouwd op een oude fundeering. Het is een con structie op inheemsche grond geboren. Behalve in Zuid-Afrika heeft het Ro meinsch-Hollandsch recht ook gegolden op het thans tot de Britsche bezittingen be- hoorende Ceylon en in Britsch Nieuw- Guinea. Ten opzichte hiervan kan spr. slechts kort zijn. Op Ceylon bestaal het nog als het gemeene recht Echter zijn de processen zooals wij die in Zuid-Afrika aan het werk hebben gezien, veel verder ge gaan zoo o.a. met betrekking tot het han delsrecht, het zeerecht, het huwelijksgoede ren-recht enz. Wal Britsch Guiana betreft, is het Romeinsch-Hollandsch recht, na een eeuw van kwijnend beslaan, in 1917 als gemeen recht vervangen door het gemeene recht van Engeland. Wat zal in Zuid-Afrika de toekomst van het Romeinsch-Hollandsch recht zijn. als spreker het zoo noemen mag? Volgens spr. is er geen streven naar codificatie ervan en het is ook gezien den uitgroei van het recht, niet aaD te bevelen. Spr. gelooft dat het meer zal worden teruggedrongen, naar mate het moderne, geschreven recht en het „judge-made law" voortschrijden. Deze waarschijnlijkheid, of zekerheid, dal dit de toekomst van het Romeinsch-Hol landsch recht zal zijn, doet echter niet de minste afbreuk aan de noodzakelijkheid van de bestudeering van dit recht door de studenten Zij moeten het bestudeeren in samenhang met het Engelsche recht. Want vergelijken is weten en te weten wat ge weest is, is begrijpen wat er is. Hier te Leiden wordt u speciaal gelegenheid ge boden, aldus spr. voor de studie van het oude recht .echter kan het best geschieden in Engeland. Studenten die met ernst in beide landen de colleges zouden willen vol gen, zullen in het bijzonder welkom zijn. In dit opzicht beval spr. het uitwisselings- svsteem aan tusschen Hotl. en Eng. Uni versiteiten waardoor wederkeerig studie beurzen zouden moeten worden in het leven geroepen ten einde de moeilijkheden te helpen voorkomen. Indien, aldus besloot spr. zijn door de aanwezigen met groote aandacht gevolgde rede, er iels in deze richting zou worden beproefd zou dit zijn volle sympathie hebben. NEDERL. CHR. RADIOVEREEN. AFD. LEIDEN. De huidige toestand in den omroep. In de Burchtzaal is gisteravond een ver gadering getoouden van de Leidsche leden van de Nederlandsche Christelijke Radio- vereeniging, welke bijeenkomst ten doel had een besproking van een evenlueele actie in verband met den huidigen toestand in den omroep. De vergadering stond onder leiding van den heer II. M. van den Bos, die na de opening op de gebruikelijke wijze, en een hartelijk wel koto aan allen (de zaal was flink bezet) het doel van de vergadering uiteenzette. Spr. wees er eerst op dat er reden is tol vreugde en dat wel omdat in in dezen tijd de Chr. R. V. haar eerste lustrum viert. In 't kort releveerde spr. de geschiedenis van de oprichting van déze vereeniging. Men beschouwde in onze kringen de radio aanvankelijk slechts als vermaak en daar om voelde men niet veel voor een Ohr. Ver eeniging. Men had echter veel meer te kampen met de z.g. neutraliteit, waarvan men veel tegenkanting ondervond. Maar desniettegenstaande werd de Chr. Vereeni ging opgericht en na de eerste uitzending stroomden de adhaesie-betuigingen binnan en vol moed ging men verder. Dc vijand schap van links brak eerst goed los toen de Vereeniging een contract afsloot voor uitzending van kerkdiensten. Het bestuur beleefde een zwanen tijd. Met de plannen die beoogden den omroep in handen van één vereeniging te houden, waarbij aan de Christel, groepen in zend tijd zeer werd^e kort gedaan, kon men na tuurlijk niet meegaan. Aan het energieke worken van den voorzitter, Mr. van der Deure, is het voor het grootste gedeelte fe danken' dal de Vereeniging een eigen zendvergunning en mpl de K R. O. een eigen zender kreeg. Hét ging steeds Excelsior hoewel er nog -veel onrechtvaardigheid bleef beslaan. Spr. lichtte verder toe de verhouding tus schen de N.G.R.V. en de K.R.O., waaruit bleek dat deze twee geheel naast elkaar staan, hoewel er wel voeling met elkaar ge houden wordt. De samenwerking bestaat in- tusschen alleen waar het de N.O.V. betreft. Voorts behandelde spr. de kwestie korte en lange golf. welke kwestie door de in stelling van den Radio-raad nog werd ver scherpt, terwijl hij ook eenigen tijd stilstond hij de F'hilips-zender, waarop wij als Hol- •landers trolsch mogen zijn, maar die inlus- schen geen zender is gebleken voor experi- menteele doeleinden met een omroepzender, die in zg.n neutrale handen zit. Gelukkig is het monopolie voor een Indic-zender van Philips om een subsidie voor deze zender door de regeering afgestemd. De strijd is op H oogenblik in alle op zichten zeer fel. We hebben het zgn. A..VR.O.-petitionnement gehad en alles wat daarmee samenhangt. Het is wel jammer dal er in Chr. kringen dikwijls nog zooveel lakseh'heid is op te merken. Er staan groote belangen op het spel. In het voorjaar moet de golflengte definitief worden toegewezen. De A.V.R.O. wenscht de helft van den zendtijd voor zich Ze heeft ook aangevraagd een eigen zender le mogen bouwen. De N.C R.V. is van meening dat aan den Christelijken omroep de helft van den zendtijd toekomt, terwijl de neutrale omroep dan de andere helft zou kunnen verdeelen. Zeer veel dingen stemmen de N.C.R.V. tot groote bezorgdheid. Aller steun is noodig hij de 31 Oc'lober- aclie die zeer aanstaande is. Het geldt hier Gods zaak en voor Zijn eer moeten wij met kracht den strijd strijden Omtrent de te voeren 31 Octöber-actie lichtte de heer W. Stoelman de vergadering nader in. Na gewezen te hebben op de noodzake lijkheid van den Chr. omroep zeide spr. van meening te zijn dat een juiste verdeeling van den zendtijd aldus is: K.R.O. en N.C. R.V. op den Huizer-zender en A.V.R.O. en V.A.R.A. op den Hilversumschen zender. Spr. zette voorts de organisatie van de N.C.R.V. uiteen en wees er op dat de cor respondenten te Leiden gaarne alle ge- wenschfe inlichtingen geven. Tot de 31 October-actie komende wekte spr. allen op aan deze actie deel te nemen. Er zijn 70 000 leden. De 100.000 moet eerst daags worden bereikt. De geheele orthodox- protestantsche bevolking van Leiden moet worden bewerkt. Achter den groolen voorzitter Mr. van der Deure, moet opgetrokken worden, tot eere van God, tot uitbreiding van Zijn Koninkrijk. Na deze uiteenzettingen was er gelegen heid lot het stellen van vragen waarvan enkele aanwezigen gebruik maakten. De voorzitter beantwoordde de opmerkin gen uitvoerig. Na afloop van de vergadering was er gelegenheid zich voor de te voeren actie op te geven. TENTOONSTELLING VAN MUNTEN EN PENNINGEN. Inleidende causerie van den heer A. O. van Kerkwijk. Gisteravond heeft de heer A. O. van Kerkwijk, directeur van het Koninklijk Pen ningkabinet te 's-Gravenhage in het Mu seum van Oudheden een causerie gehouden naar aanleiding der tentoonstelling yan munten en pennigen uit het Academisch Penningkabinet, die hedenmiddag geopend wordt. Spreker gaf een korte geschiedenis van het bij slechts weinigen bekende munt- en penningkabinet, der Hoogeschool, waarvoor in 1750 de grondslagen gelegd werden door den toenmaligen Curator graaf Bentinck. De kleine reeks stukken breidde zich lang zaam maar. gestadig uit, maar de verzame ling begon eerst belang te krijgen in 1818 toen Reuvens benoemd werd tot professor in de archaeologie en de munten dienstig maakte aan zijn onderwijs. Na Reuven's dood vas het vooral zijn opvolger als be heerder van het penningkabinet P. O. van der Chijs, die rusteloos ijverde voor de ver zameling en haar door aankoopen en ge schenken wist uit te breiden. Zoo kwamen door zijn toedoen een groote verzameling penningen en draagteekens betrekking heb bende op de Fransche revolutie van 1848 in het Kabinet, gaf de Nederlandsche Con sul te Lissabon Pilaer omstreeks 1850 een mooie verzameling Portugeesche en Brazi- liaansche munten en medailles ten geschen ke en vermaakte later een kapitaal aan bet Kabinet om uit dc rente nog ontbrekende Portugeesche munten en penningen te kun nen aankoopen. Na den dood van Van der Chijs in 1867 waren achtereenvolgens J. E. H. Hooft van Iddekinge en Th. M. Roest directeuren. In 1880 werd het voor de Ver zameling zeer ongewenschte besluit geno men, dat alle munten, die sedert de oprich ting van het Kabinet door aankoop ver kregen waren verpenigd zouden worden met de in het Kon. Penningkabinet aanwezige stukken, slechts de door schenking of le gaat verkregen munten bleven te Leiden. Het bestaan van twee penningkabinetten te 's-Gravenhage en te Leiden, op zulk een geringe afstand van elkaar gelegen, vonü men een te groote luxe, maar geheel over bet hoofd werd gezien het doel, waar voor de Leidsche Universiteits-Vcrzame- ling was gestichtstudiemateriaal voor studeerenden in oudheidkunde en geschiet- denis. Het wenschelijke om althans van de voor naamste Grieksche munten, Nederlandsche penningen en munten de typen te kunnen toonen deed dr. Holwerda besluiten om het Kabinet, dat de laatste 25 jaren, be halve wat de Portugeesche afdecling be treft, haast niet vermeerderd was. op nieuw te doen beschrijven en rangschikken. Hoe veel er nog ontbreekt kwam thans eerst aan het licht en men hoopt, door elk jaar eenige munten, wier bezit van belang voor de Verzameling is aan te koopeu. binnen niet al te langen tijd de meest be kende typen, vooral der Grieksche munten aan de Verzameling te kunnen toevoegen. Opdat de tentoonstelling althans geen al te groote hiaten zou vertoonen onder de Griek sche cn Romeinsehe munten zijn, naast de antieke munten uit het Leidsche Kabinet een aantal Grieksche en Romeinsehe mun ten, eeD drietal hoogst zeldzame gouden medaillons en een keuze uit de fraaiste ca- mées en intaglii uit het Koninklijk Pen ningkabinet te 's-Gravenhage -aan de ten toonstelling toegevoegd. Aan de hand van een 25-tal lichtbeelden, een aantal der belangrijkste op de tentoon stelling aanwezige stukken afbeeldende, verklaarde spreker de voornaamste stuF- ken en deelde over een aantal belangrijke bijzonderheden mede. Aan het slot sprak hij de hoop uit. dat de tentoonstelling een succes zou worden en dat het dr. Hol werda binnen niet al te langen tijd zou mogen gelukken de meest gewenschte Griek sche munten en Nederlandsche penningen en «munten voor het Academisch Penning kabinet te verkrijgen. Hierop volgde een bezoek aan de ten toonstelling. Aan prof. mr. C. van Vollenhoven, hcogleeeraar aan de Rijksuniversiteit al hier, is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van de commissie van advies voor volkenrechterlijke vraagstukken, onder dankbetuiging voor de door hem als zoo danig bewezen diensten. Dr. J. II. Holwerda Jr., directeur van het Rijksmuseum voor Oudheden alhier is benoemd tot eerelid van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap. Sinds gistermiddag wordt alhier ver mist de 17-jarige J. W. Boon, die uit zijn kosthuis in de Meerburgerslraat 9 is weg- geloopen met achterlating van een briefje, waarin hij mededeelt „eerst eenigen tijd te gaan zwerven, om een man te worden". Aan het politiebureau zijn inlichtingen le bevragen omtrent een rijwiel, dat onbe heerd op het Rapenburg is gevonden. Onder verwijzing naar een adverten tie in ons Blad van gisteren verzocht men ons mede te deelen, dat de heer H. van der Leeden de zaak in comestibles en koloniale waren in de Pielerskerkkoorsteeg 14 van den heer W. Waardenburg heeft overgeno men en aan den voorraad artikelen een aanmerkelijke uitbreiding heeft gegeven. De wankel zelf is in een nieuw kleed ge- i stoken, zoodat het geheel er keurig netjes uitziet. HET AFTREDEN VAN BRIAND BERLIJN, 23 Oct. (V,D.) Voorloopig wo* de verrassende val van het Kabinet Briar.- slechts door een deel der Berlijnsche bladtj uitvoerig besproken. De „Börsenzeitimr schrijft: De gang van zaken in de Franse:: Kamer zal ongetwijfeld den strijd om maoht in de binnenlandsche politiek vt Frankrijk verzekeren totdat een zekere co;, solidatie naar de middenpartijen zal i-: stand komen die misschien niet zonder in vloed zal zijn op de buitenlandsche poiitiA De „Deutsche Tageszeitung" zegt, dat den schijn heeft alsof in Frankrijk de tij! der Stabiele Kabinetten weer voorbij Daardoor kan Frankrijk evenwel bij gele?-;; heid ook weer voor Duitschland een buiter gewoon onzekere en wispelturige partna zijn bij te voeren onderhandelingen. De „Varwarts" zegt dat wanneer Briam de voorvechter is voor de Europeesche tos naderingspolitiek als hoedanig hij zich gray heeft laten feteeren, hg de vertrouwer* quacstie niet had behoeven te stellen inzas het voorstel der radicalen. Briand wild? zijn medewerkers aan de rechterzijde ntë naderkomen en daarom is hij gevallen. De opvatting van den „Börsenkuner a dat niet de nervositeit wegens de buiten landsche gebeurtenissen de plotselinge cri sis heeft veroorzaakt, maar de onzekerheid van de ontwikkeling der binnenlandschee partijpolitiek. De „Vossische Zeitung" zegt dal Briand eerder dan hij zich had voorgesteld heelt moeten ondervinden dat het niet mogeliji is een vredespolitiek en een internationale toenaderingspolitiek te voeren met een rechtsohe meerderheid. Bij de eerste beslissende stemming heel oen dee! zijner eigen rechtsche meerderh^ hem in den rug aangevallen. PARIJS, 23 Oct. (Havas) De bladen 4 zen op de algemeen e ontsteltenis in pir. lementaire diplomatieke kringen volge van den val van het kabinet. Zij verklaren, dat de kabinetscrisis ten? zat duren en moeilijk zal zgn om op te 1% sen. De meeste bladen stellen Briand w als de toekomstige formateur en verwachte» dat. indien hg zulk een opdracht zou ws- geien, hg toch de portefeuille van buitev landsche zaken zal behouden. PARIJS, 23 Oct. (V.-D.) Naar „Matin" meldt, heeft Briand Preside;: Doumergue voorgesteld den radicaal-socii- list Daladier met de vorming van een nieu? kabinet te belasten. Het blad meldt verder, dat in de wande- gangen der Kamer gesproken werd over e kabinet-Steeg met Herriot als minister i buitenlandsche zaken en Daladier als r nister van oorlog. Ook de deelneming Paul Boncour aan een zuiver linksch ka? net zou verzekerd zijn. Een republikein* concentratie-kabinet met Tardieu ais nister-president zou zelfs onder de gern tigde afgevaardigden weinig aanhang den. De meeste Kamerfracties zullen hede bijeenkomen om haar standpunt in verbafl met den nieuw geschapen toestand vast stellen. ARM DUITSCHLAND. DRESDEN, 23 Oct. (Wolff). In den Ssi sischen Landdag bracht de voorzitter huil: aan de nagedachtenis van Stresemann. Zcc dra diens naam werd genoemd verlictei de nationaal-socialisten en bloc de zat' De banken der communisten waren reeïï leeg. Tot voorzitter werd gekozen de socH raocratisehe afgevaardigde Weckel.- h DE SKLAREK-ZAAK. BERLIJN, 23 Oct. (Wolff). Bij de gif* ren gehouden verhooren kon een der verband met de zaak-Sklarek beschuldig personen schriftelijk aantoonen, dat de ten laste gelegde feiten niet door hez waren gepleegd, of dat de zaak geheel ders stond dan men tot dusver had genomen. Deze stukken zijn door Openbaar Ministerie nauwkeurig onde zocht, waarbij de ernstige verdenking stond, dat er met deze papieren iets in orde was en dat de voorgelegde be' stukken vervalscht waren. Om hierin heldering te brengen heeft daarop Openbaar Ministerie in de woningen gebr. Sklarek on bij hun naaste bloedy' wanten bij verrassing een grondige zoeking gedaan. Volgens de „Voss. fcung" bleek dat bepaalde documenten, plaats van in dc kantoren, in de wonio?^ der Sklareks zijn opgesteld. Verder ble* dat deze geschriften die op het oog oud waren, in werkelijkheid pas n> laatste weken waren vervaardigd. Thans is de verdenking tegen eenige schuldigde ambtenaren, zich aan ernst! strafbare daden te hebben schuldig maakt, zoo groot geworden, dat vol?'r het blad een arrestatie buiten den lijken kring der Sklareks dezer daget worden verwacht. BEELTJN. 23 Oct. (Wolff). Burgen1"' ter Schloz heeft aan alle ambtenarer het stedelijk centraal bestuur verlof ven voor alle gerechtelijke autoriteiten tuigenis af te leggen. Aan de buTgetn ters der Berlijnsche districten is ver'*\, den districtsambtenaren hetzelfde vero geven. -fi- ZES ARBEIDERS VERDRONK^ TOULOUSE. 23 Oct. (Ned Tel Ag-)- een ontploffing in de nabijheid va® meer bij Luchon, is een werkplaats zee electririteilsarbeiders bezig waren'oT# plotseling binnenstroomend water stroomd. De zes arbeiders verdronken.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2