De Rijksbegrooting voor 1930 70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 October 1929 Tweede Blad No. 21349 BINNENLAND. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het le hoofdstuk der Rijk'be- I frooting 1930 (Algemeene beschouwingen) i «rdon van verschillende zijden opmer kingen gemaakt over den uitslag der ver- I bezingen, vooral in verband met Ie vor- I ning en het karakter van het Kamnet De verkiezingsuitslag maakt, naar de mee zing van verscheidene leden, een democra tisch regeeringsbeleid tot een gebiedende noodzakelijkheid. Andere leden kwamen daartegen op. Het herstel der rechtsche coalitie, zoo merkten verscheidene leden op, is blijkbaar afgestuit op de moeilijkheden, die men bij I het vaststellen van een werkprogram heeft ontmoet. Zij drongen er op aan, dat de formateur alsnog het ontwerp-program zou bekend maken, dat door hem bij zijn poging tot vor ming van een rechtsch parlementair kabinet I aan je rechtsche fracties is voorgelegd en mededeeling zou doen van de opmerkingen, "■elke deze hem daarover hebben doen toe- 1 komen. Daaruit zou kunnen blijken of de reden van weigering der Chr.-historischen gelegen waa in gemis aan instemming met dit ont- werp-program of in beduchtheid zich te bla- meeren door een samengaan met de R.K. Andere leden waren van oordeel, dat men 'Ion formateur bezwaarlijk inlichtingen kan "agen over het verloop van zijn mislukte P°king tot vorming van een parlementair kabinet. Vele leden waren van oordeel, dat na de mislukte formatie van een parlementair kabinet dezelfde staatsman niet had moeten "Ptreden als formateur van een extra-parle mentair kabinet. Door den persoon van den Jwmateur reeds werd aan dit kabinet een karakter gegeven, dat met een parlementair kabinet zekere trekken gemeen heeft of althans den schijn daarvan oproept. Ook de wijze waarop het kabinet werd Seformeerd, had vele leden bevreemd Bij de keuze van de ministers is zeer overhaast te werk gegaan Verscheidene leden spraken hun leed wezen en teleurstelling er over uit, dat in Troonrede gemist wordt een kloeke be- ginselverklaring, waaruit blijkt, dat het ka- inet een bewind denkt te voeren, dat reke- mg houdt met de Christelijke levens- en wereldbeschouwing. «fk!""'!6 'edon vroegen, wat men te ver- 'en heeft ten aanzien van de Zondags- teiin.en bestrijding van allerlei, de Chris- EnV f2e^eD ondermijnende, vermaken. 'e?en. die hun in vorige jareD wenschen herhaalden, achten thÉns het juiste oogenblik aangebroken voor af schaffing van de vaccinatie. Sommige leden drongen aan op een afzon derlijk departement van landbouw, of, indien daartegen bezwaren bestaan, op onderbren ging van de afd. landbouw bij het Dep. van Arbeid, H. en N. Andere leden waren van oordeel, dat Arbeid een afzonderlijk departement behoort te vormen. Sommige leden achtten het gewenscht, het Dep. van Arbeid in elk geval te ontlasten door Volksgezondheid over te brengen naar Binnenl. Zaken. Voorts werd opgemerkt, dat de handels politiek niet bij het Dep. van Financiën be hoort, terwijl men de werkverschaffing ver der bij Arbeid wilde onderbrengen. De financieele paragraaf in de Troonrede bad verscbeudene leden ongerust gemaakt. Zij deed hen vreezen, dat de liiiancieeie po litiek zou worden voortgezet, die in dè af- geloopen jaren voor de wetgeving op soc.aal gebied en terzake van het onderwgs een beletsel is geweest Zij achtten de uitlatin gen opzettelijk gewild en zagen daarin den domineerenden geest van Min. de Geer en een bewijs, dat de R.K. formateur het pro gram van zijn partij volkomen verloochent. Ook andere leden konden het pessimisme van de Miliioenennota niet deelen, want de fn ancieele toestand, noopt volstrekt niet tot zoo groote voorzichtigheid. Al of niet be wust hebben de financieele beschouwingen in de Millioenennota's een tendenz, die haar onbetrouwbaar maken. Verschillende leden zonden gaame ver nemen, we'.ke de voornemens der Regeering zijn met he.rekking tot de verdere saneering van de financiën, zooals de regeling van de latente 6chuld op de spoorwegen en de af schrijving op woningbouwkapitaal. Sommige leden hadden tot hunne telenr- steling de aankondiging van vojrnemens tot verdere belasi gv.raring gemist. Naar hun raeening eischt het belang van het econo misch leven, dat de belastingen verder wor den verlaagd. Handel en Nijverheid zullen dan beter tot concurrentie met het buitenland in ktaat zijn. Verscheidene leden wenschten een wij ziging van de Comptabiliteitswet in dien zin, dat de wetgevende macht telkenjare te beslissen zal hebben, welke bestemming aan bet saldo van de laatst afgesloten Staatsreke ning zal worden gegeven. Van verschillende zijden werd voorts er op aangedrongen, om de overschotten in het leecingsfonds aan te wenden voor ver vroegde verlaging van de belastingen, ten behoeve van dat fonds geheven. Verscheidene leden waarschuwden tegen elk denkbeeld tot invoering van oen onderlian- delingstarief, hetwelk echter door andcr9 ledoi werd bepleit. Gaarne zouden eenige leden vernemen boe de Regeer,ng denkt over de Pan-hluropa denkbeelden. Gevraagd werd voorts, hoe de Regeering denkt over een tolunie tusscbeo Nederland en Indië. Verscheidene leden drongen aan op af schaffing van het registratierecht op vei lingen. Van verschillende zijden werd aangedron gen op een aanmerkelijke uitbreiding van het Nijverheidsonderwijs. Versche.dene leden betreurden, dat blijkens de Troonrede nationale ontwapening met in het voornemen van het kabinet ligt. Een aantal leden wenschten een herzie- ning van art. 187 der Grondwet in dien zm, dat voortaan voor een mobilisatie van 's lands weermacht de voorafgaande goed keuring der Staten-Generaal ?al worden ver- eischt Door verscheidene leden werd aangedron gen op ruimere toepassing van de Arbeidswet, terwijl voorziening werd gevraagd in den dringenden toestand voor de ouden van dagen. Noodzakelijk werd verder geacht een var- hooging van de salarissen en loonen, in het bijzender ook voor de vrouwelijke ambte naren, onderwijzers en jeugdige personen en toekenning van een premievrjj pens., aan gezien door de tot stand gekomen verbetering de berinnering aan den algemeenen achter uitgang in sa'aris bij de ambtenaren nog niet is uitgewischt. Enkele leden, die het goede erkennen, dat tot dnsver door bezuiniging is bereikt, meen den dat met een eigenlijke reorganisatie van den Staatsdienst nog zelfs geen '"gin ia gemaakt. Fes zoodanige reorpa-isatiemoet niet alieen strekken om efficiency te be reiken, maar ook om de samenwerking van verschillende Regeerings!ich3men zoo vlot mogelijk te maken. De hier aan het woord zijnde leden ver langden een stelselmatig onderzoek van het vraagstuk der doelmatige overheidsbemoeiing. Ook zon de vraag onder de oogen moeten worden ge:7en of riet ter verzekering van continuïteit in het Regeeringsbeleid, het in stituut van technische irristers wen=che- ljjk is. Tegelijk zou in de werkwijze derStaten- Generaal nog menige verandering zijn te brengen. Sommige joden stemd°n in met hetgeen in de Troonrede ten aantien van Ned. Indië wor.it medenedee'd. al hlb'ft er ruimte over voor veel vragen, bijv. op welke wijze de verdere uitvoering van d" bestuurshervorming van 1922 za' n'aat' h"Fben. Gevroagd werd of afgezien is van de benoeming van een Staatscommissie, waarop de heer Colijn ten vorige jare had aangedrongen. Hetgeen in de Troonrede over Curasao I wordt medegedeeld, achtten sommige leden j niet in den juisten toon gezet. Zij ver.von- l dorder, er zich over, dat met geen woord mel ding is gemaakt van hetgeen daar in den af- gelor.pen zomer is gebeurd, j Opgemerkt werd, dat de zinsnede in de Troonrede betreffende een nieuwe regeling met België verwijst naar de gedachtenwis- j seling, die in het vorige zittingsjaar plaats had. Een der oorzaken van het minder goede verloop der gedachtenwisseling is gelegen in de gebrekkige samenwerking tuaschm Buten'.anfsche Zaken en Waterstaat. De hoop werd uitgesproken, dat de Re geering bij benoemingen zooveel mogelijk or.pnrtijf'igheid zou be.rach'.en. Vers h idè-ie leden vroegen of do Regeering niet user dan tot dusver rekening moet houden met de be langrijke plaats, die de sociaal-democratie in be' land inneemt Ten slotte werd nog de aandacht erop ges ertigti, dat sinds jaren een aantal wets ontwerpen aanhangig is waarvan de afdoe ning achterwege blijft (ontwerp-Schippers- wet, afschaffing Staatsloterij, wijziging Zee- oi.gevallenwet 1919, wijziging Stuwadoors wet, uitsluitende bevoegdheid van notaris sen tot het houden van openbare veTkoopin- gK van onroerende zaken, voorbehoud be voegdheid toetreding ontwerp verdrag-Wash ington inzake achturen dag). BELGISCHE MAATREGEL IN NEDERLAND. De z. g. compensatiebijslag. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Krijger, betreffende de wijze van uitvoering door de Belgiscshe regeering op Nederlandsch gebied van een Belgischen maatregel van bestuur inzake het verleenen van een z.g. „compensatiebijslag" voor scheepsvracht uit Duitschland, bestemd voor Antwerpen, hebben de ministers van water- staat en van buitenlandsche zaken geant- woord: Ter verkrijging van den z.g. ..compensa tiebijslag", welke sedert kort door België wordt toegekend voor ladingen, welke langs de Zeeschelde of het Kanaal van Terneuzem uit Belgische havens worden vervoerd naar plaatsen aan den Rijn boven Emmerik, be nevens aan zijn zijrivieren en aangesloten kanalen moeten de schippers aan boord heb ben een volgens vastgesteld model opge maakte verklaring, welke aan de toezicht- posten te Hansweert en te Ruhort ter visee ring moet worden aangeboden. De vice- consul van België te Hansweert plaatst een aanteekening op de verklaring, waaruit volgt, dat het schip Hansweert is gepas seerd, nadat is gebleken, dat de lading, welke op de verklaring is vermeld, overeen stemt met die van het cognossement. Tussc'hen de Nederlandsche en Belgische regeeringen is ter zake geen overleg ge pleegd. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Advies van den Radioraad vastgesteld. Uit Den Haag wordt aan Het Volk gemeld: In ambtelijke kringen alhier, gaat het gerucht, dat in de Donderdag gehouden vergadering van den Radioraad het defini tief advies aan den minister is vastgesteld. Dit advies zou een grondslag bevatten voor een billijke verdeeling van den zendtijd. De inhoud van dit advies zou bereids aan de verschillende omroepverenigingen ver trouwelijk zijn medegedeeld; deze vereni gingen zouden zijn uitgenoodigd tot een gemeenschappelijke vergadering met de zendtijdcommissie uit den Radioraad op Donderdag 25 October in Den Haag. Vol gens dit gerucht bevat dit door den Radio raad uitgewerkte schema een gemeen schappelijk algemeen programma van zeer kleinen omvang, dat door de verschillende omroepverenigingen gezamelijk zou moeten worden verzorgd. RADIO-TELEFOONVERKEER MET INDIE. Met ingang van Maandag a.s. wordt bij wijze van proef de gelegenheid opengesteld om in het telefoonverkeer met Indië de ge sprekken te Amsterdam te voern via het gewone abonné-toestel ten huize van den- gene, voor wien het gesprek bestemd is. In de regeling van aanvraag en afwikkeling der gesprekken wordt geen wijziging ge bracht. Extra kosten voor een ,,huis"-ge- sprek zijn niet verschuldigd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het hier een proefneming geldt. Binnenkort zullen voorts nog spreekcellen in gebruik worden gesteld op de Goederen beurs en de Effectenbeurs te Amsterdam. DE POSTVLUCHTEN. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen dat het vierde postvliegtuig, op weg naar Indië, gistermorgen om 6.30 van Boedapest is ver trokken en 15.14 uur te Konstantinopel is aangekomen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester der gemeente Norg E. R. Tonckena UIT NED. OOST-INDIE. PEST. SOERABAJA, 19 Oct. (Aneta) Soerabajfi is met pest besmet verklaard*. DE OP DE DUITSCHE SCHEEPSBOUWWERVEN IN KIEL GEBOUWDE KLEINE KRUISER „KARLSRUHE" heeft de helling verlaten en zijn eerste proefvaart met succes volbracht. Op 6 November a.s. zal het schip officieel door de Duitsche Ri^ksmarine worden overgenomen. DUITSCHE OORLOGSBODEMS hebben een bezoek aan het hooge Noorden gebracht. Bij die gelegenheid konden de matrozen allerlei inheemsche curiositeiten koopen, om die mede te nemen naar de „Heimat". De „Jantjes" bjj de Lap'x.ders in onderhandeling. IN VERBAND MET DE RELLETJES TE MAASTRICHT naar aanleiding van de sta king aan de Zinkwitfabriek, worden de fabrieksgebouwen streng bewaakt. Slechts door etn zijdeur kan men in en uitgaan. HET DRUKKE VERKEER IN DE RESIDENTIE eischt breedere straten en meer ruimte voor een trambaan. In de le v. d. Boschstraat is men daarmede nu bezig. Een overzicht van 't werk.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5