NIEUW FEUILLETON. ZATERDAG 19 OCTOBER 1929 No. 21349 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. 70ste Jaar^anc LEIDSCH Jfe&cS DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2 35 portokosten. /0 18 „0.18 Oil nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Maandag zullen wij beginnen met een nieuw, boeiend feuilleton, betiteld: „DE GEHEIMZINNIGE VOETSTAPPEN". HINDERWET. Burgemeester en "Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van J. A Kriek om [rerunning tot het oprichten van een meu- Vlmakerij in het perceel Bouwenlouwen- No. 17. kadastraal bekend Gemeente ^eioen. Sectie H. No. 3438. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder- pet; Geven kennis aan het publiek, dat ge doemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd 39; J alsmede, dat op Zaterdag, den 2en No- [vembere.k. de9 voormiddags te half elf Ti in het perceel Breestraat 125 (Bureau i Gemeentewerken) gelegenheid zal wor pen gegeven om bezwaren tegen dit ver- nek in te brengen, terwijl zij er de aan- fdacht op vestigen, dat niet tot beroep ge- pchtigd zijn zij. die niet overeenkomstig pl 7 der Hinderwet voor het gemeente- stuur of een zijner leden zijn verschenen, Jen einde hun bezwaren mondeling toe te pichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 19 October 1929. 5189 De Burgemeester en Wethouders van leiden doen te welen dat door den Raad J&er gemeente, in zijne vergadering van len 5en Augustus 1929, is vastgesteld de Jolgende verordening: VERORDENING, henden de wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gemeenteblad No. 18) op het Rijden, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 21 Januari 1929 (Gemeenteblad No. 5). ARTIKEL I. Achter artikel 22 van bovengenoemde 'erordening wordt ingevoegd: „ARTIKEL 22 bis. Wanneer een dienaar der politie in het Wang van de openbare orde of veiligheid [fT regeling van het verkeer het bevel of •aanwijzing tot stoppen geeft, zijn ruiter? n bestuurders van voertuigen verplicht, ,co aan de rechterzijde van den weg in *n rij in volgorde van aankomst op te pi'cn en de stoplijn niet te overschrijden, Ptoldat het teeken wordt gegeven, dat door- preden kan worden. Onder stoplijnen worden verstaan al dan fret onderbroken lijnen, strooken, strepen. andere door Burgemeester en Wethouders vastgestelde aanduidingen, in of op het plaveisel van den openbaren weg aange bracht teneinde in den zin van het eerste lid als stoplijn te dienen." ARTIKEL n. Uit artikel 24 vervalt het sub 5 en 6 gestelde en wordt in plaats van „7" ge lezen .,5" en in plaats van „8" gelezen „6". ARTIKEL III. Aan artikel 2-1 bis Wordt toegevoegd: „7. het Rapenburg westzijde tusschen de Nonnensteeg en het Noordeinde in de richting naar het Noordeinde; „8. het Rapenburg oostzijde tusschen de Breestraat en de Kloksteeg in de richting naar de Kloksteeg". De punt achter het sub 6 gestelde wordt veranderd in een puntkomma. ARTIKEL IV. Achter artikel 30 wordt ingevoegd: ARTIKEL 30 bis. Wanneer een dienaar der politie in het belang der openbare orde of veiligheid ter regeling van het verkeer het bevel of de aanwijzing tot stoppen geeft, zijn de be stuurders van motorrijtuigen en rijwielen verplicht zich aan de rechterzijde van den weg in een rij in volgorde van aankomst op te stellen en de stoplijn niet te over schrijden. totdat het teeken wordt gegeven, dat doorgereden kan worden-, bestuurders van rijwielen zijn bovendien verplicht op zoodanige wijze stil te houden dat zij ten minste één voet op den grond hebben. Onder stopliinen worden verstaan al dan niet onderbroken lijnen, sfrooke^ sirenen of andere door Evrrrorpoe«fe- en Wethouders vastgestelde aanduidingen, in of op hpt plaveisel van don openbaren weg aange bracht teneinde in den zin van het eerste lid als stoplijn te dienen". Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne openbare vergadering van den 5en Augustus 1929. De Burgemeester. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, De Secretaris. VAN STRTJEN. Zijnde deze verordening aan de Gede puteerde Stalen van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 7/17 October 1929, B. No 3999 (2e Afd.) G.S. No. 2G1/1. in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 19en October 1929. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris 5190 JUBILEUMAVOND BIT DE N. Z. H. T. M. Vier jubilarissen gehuldigd. Keurig versierd was de zaal van Con cordia ter eere van de jubilea die gevierd werden vanwege de N. Z. H. T. Mv. do jubilea der vier heeren F. Cadee. uit Voor burg. P. Hagoort. alhier, A. van Zijp. al hier en N van Kampen te Hillegom Zooals men weet. gaf de vijfde er de voorkeur aan .onzichtbaar te blijven! Onder de tonen der muziek werden de jubilarissen binnen geleid en vergezeld van hun bebloemde echtgenooten, naar het po dium gevoerd, waar zich het feestcomité en de jubileumscommissie hadden opgesteld. Het welkomstwoord werd gesproken door den heer v. d Burg. voorzitter van hri feestcomité die daarna begon met te me- morecren het doel van het gestichte jubi leumfonds: n.l. het huldigen van jubilaris- Foto Bleuzé. huldlwT VMuiuen bij de N. Z. H, die gisteravond in PW 21in (zie verslag). Van links' gebouw „Concordia" ge- naar rechts de heeren A. van Zijp, N. van Kampen en P. Hagoort. Daar achter staand de heer F. Cadee sen, die een gedenkdag konden vieren tus schen de maanden Jan. en December. Dank zij den moreelen en finantieelen steun der directie was dit bovendien tol een feest uit gegroeid. Tenslotte huldigde hij met bloemen den directeur, den heer Burgersdijk. Daarop trad naar voren de voorzitter van de jubileumscommissie, de heer J. IJzen- dijk. die aanving te wijzen op het doel der commissie, n.l lo. het brengen van meer saamhoorigheid en meer verbroedering, waaraan nog wel iets mankeerde en 2o. meer billijkheid en eerlijkheid bij jubilea te verkrijgen zoodat voorkomen zou worden, dat leidende figuren alleen genoten van een jubileum. Een groot percentage van het personeel is dadelijk lid geworden en zoodoende kun nen allen, die tusschen Jan. en Dec. een jubileum te venverken hebben, worden ge huldigd. Spr. wendde zich dan tot de jubilarissen van den dag; 25 jaren is lang genoeg om een hechte band te leggen tusschen u en de maatschappij en tusschen u en uw col lega's, zeide spr. Deze dag mocht daarom niet onopgemerkt voorbijgaan en als blij vende herinnering bood hij aan een gouden horloge met oorkonde. Dan betrad de directeur do heer Burgers- dijk het podium. Hij begon met een woord van dank aan de jubileumscommissie ook voor de bloemen om zich dan te richten tot de jubilarissen, die hij goed kende en die hij in een geestig speechje, vol van herin neringen huldigde. Hij hoopte dat zij de fusie der R. T. M. met de N. Z. H. niet be treurden en dat zij nog langen tijd hun krachten zouden mogon geven aan de maat schappij. De heer Leur^ bracht namens de groep Haarlem den jubilarissen hulde, die de voetsporen drukte van de oude Leidenaars, die zich steeds het „Je maintiendrai" voor oogen 9telden en hij stelde hen tot voor beeld voor de jongeren. Tenslotte sprak hij den wensch uit. dat allen nog zouden mo gen meemaken het gouden jubileum der N. Z. H. T. M. dat orer eenige jaren zal worden gevierd. Opgewekt is verder de avond door de vele aanwezigen de zaal was geheel ge vuld doorgebracht. De Muziekvereeniging der N. Z. H. T. M. onder leiding van den heer R. van 't Hoff deed zich van de beste zijde kennen en het humoristen-duo Staudt voerde .de stemming op. Natuurlijk werd de avond besloten met een dansje, zulks onder leiding van den heer W. F. van "Wijk. De eerste Jubiieumavond te Leiden mag in alle opzichten welgeslaagd worden ge noemd. TUINIERS- EN BLOEMISTEN- VEREEN. „DOOR EENDRACHT VERBONDEN." Evenals voorgaande jaren organiseerde bovengenoemde vereeniging een wedstrijd in het aanleggen en onderhouden van tuinen. Deze tuinen werden tweemaal gekeurd door een commissie, bestaande uit de heeren E. Th. Witte, Jan Kriest Jzn. en Joh. Jonker in de maanden Juni en September. Verblijdend is het, aldus de jury, dal de liefhebberij zich in een steeds stijgende be langstelling mag verheugen, waardoor het dikwijls een genoegen is eenige oogenblikken te mogen vertoeven in dergelijke goed onder houden tuintjes. De behaalde prijzen werden gisteravond in de zaal van „Concordia" door den voor zitter met eenige toepasselijke woorden uit gereikt. De avond werd verder afgewisseld door muziek van den heer Hofenk, terwijl de heer J. G. van Heuzen eenige aardige voor drachten ten beste gaf. De uitslag der bekroningen was: Afd. Vaklieden: J. v. d. Berg, 1ste prijs; C Streefland, 2de pr.: A. Kuivenhoven, 3de prijs. Afd. Liefhebbers: P. Verhagen. 1ste prijs met wissel beker; C. Smit. A. Lepelaar en G. de Vrind 2de prijs; G. A Brand, J. Zit man en H. v. d. Leek. 3de prijsL Prevo, N. Hoogkamer en B. J. v. d. Zon, 4de prijs. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaats-examen klass. letteren de heer J. H. Wertheim (Am sterdam:; doctoraal-examen rechtsgeleerd heid de heeren W. Verkade (Hengelo Oen D. F. N. van Giffen (Velp); taalkundig can didaats-examen Indologie de heer K. Roth (Arnhem); candidaats-examen geneeskunde de dames C. A. Mazel (Den Haag) en C M. Struyff (Den Haag) en de heeren J. R. Romeyn (eum laude) (R'dam), N. C. J. Stef- felaar (Haarlem) J F. Eraser (Breda) F. A. C. Sekhuis (Delft), M. Miete (Scheveningen), A. v d. Sar (ZwartewaaP. N. v. Eek (Den Haag), L. J. Lakerveld de Heus (Den Haag), F. D. Carels (Den Haag). M D. J. van der Meer (Den Haag), B. J. Otters (Den Haag), N. Wakkie (Den Haag) en A. Schreuder (Zwammerdam) HOE 3 OCTOBER IN DE OOST GEVIERD WERD. Windei druk, maar even enthousiast en gezellig. Dank zij de vriendelijke bemiddeling van een onzer lezers den heer C S. Boom, Kraaierstraat 1. zijn wij in staal hieronder een verslagje te laten volgen, dat d.d. 4 October in de „Deli-Koerier" verscheen en dat met het eerste postvliegtuig de terug reis naar Holland meemaakte Onder den titel van „De herdenking van Leiden'9 Ontzet" schrijft B.: De Leidenaars ter Oostkust, oud-inwoners en ex-studenten dier veste, (behalve zij, die nog treurden over het afgebrande Stad huis) hebben gisteravond hun 3 October herdacht en hoe! Het is werkelijk een viering geworden. Een klein clubje getrouwen, zat genopg- Iijk buiten, totdat de bekende 3 October- regen kwam te vallen waarop de Leide naars visioenen kregen van oudste kleer^n, in de modder verloren schoenen en over schoenen. Hier bij De Boer werd eenvoudig naar de danszaal verhuisd en elk ni?uw en schuchter aangekomen oud-stadgenortt werd met gejuich begroet en in den steeds grocienden kring opgenomen. De zaal was bijna te klein" geworden, aangezien op de bekende muziek: „Er is maar eenp goede Leienaar". „Dat is de Gijselyar" werd gedanst. Het stedelijk muziekkorps van Geyp ont brak, de goede stemming echter niet. Te tien ure begon de gemeenschappelijke en gezamenlijke haringen hutspotmaa'iijd. Bij de Prins Willem van Oranje-soep werd een dronk uitgebracht op H. M. de Koningin en ons oude Vorstenhuis waarna gezongen werd: Bescherm o God! bewaaL don grond Waarop onze adem gaat; De plek. waar onze wieg op stond. etc. gevolgd door het thans voor Indiè ook zoo toepasselijke lied: O Nederlandl O Nederlandl let op u saek. De tyd en stont is daer, Opdat nu in den hoeck niet raeck U vryheid. die voorwaar U ouders hebben dier gekocht. Met goet en bloet en leven- etc. Het bekende Leidsche Koraalgezang werd hierbij geëvenaard 1 Overigens zorgde eigen geleverde piano- en vioolmuziek voor de goede stemming aan tafel. Het door de Boer verzorgde menu be stond uit: Boisol's versche Geuzenharing uit de Meerburger Wetering. Prins Willem van Oranje Soep met Speelman broodjes. Hulspol van de Lammenschans Klap stuk van Valdez. Van Schaek Ys Koffie van „het Klaverblad" Van Waveren's bier. Dit laatste beloofde edele nat was niet gearriveerd zoodat met de Delische tjaps moest worden genoegen genomen Op een zeer toegejuicht voorstel werd besloten een telegram aan het Bestuur der Leidsche 3 Oct Vereeniging te zenden Een Leidsche Jazz was daarna spoedig voor elkaar en er werd niet gerust, want niemand heeft een beter gevoel voor rvthme dan de Leidenaars. wien muziek van Koren- bcurs Schuttersveld of Zomerzorg a.h.w met de paplepel wordt ingegeven. Jammer, dat enkelen wegens werkelijke ziekte verhinderd waren en overigens heb ben wegblijvers, evenals de ..glioners" uit dc-n Süaanschen tiid. ongcliik gehad Kan nu niet overwogen worden dat de club begint met het aanleggpn van een 3 October potie" ondaf het voWnd ianr de kosten voor maaltijd, muziek. versiering etc hieruit zullen kunnen worden be deden. door ner per°oon en eer maand f 1 max bii te dragen? Hoewel niet uitgehongerd als hun voor ouders zoo meldt men ons no" van andere ziide. lieten de Leidenaars zich de haring en wittebrood en de hutsnnt <rne<3 smaken, hefteen ongetwijfeld mede te dnnVen was aan de goede zorgen door Hotel dp Roer aan don maaltijd en het aardige menu be steed. PROPAGANDA.-R^F^TAVOND S.-D. VROUWEN PROPAGANDA- COMMISSIE. Gisteravond hield de S. D. Vrouwen Prop. Commissie haar feestavond in de goed be zeil e Stadsgehoorzaal. De voorzitster, mevr. Braggaarde Does, heette de aanwezigen, alsmede het bestuur der S. D A. P welkom. Zij hoopte, dat de kennismaking met de spreekster der verga- BINNENLAND. Verschenen is bet vooiloopig verslag der Tweede Kamer over de Rijksbegrooting voor 1930. (2de Blad). Een arrestatie te Heerlen inzake den moord te Rotterdam (Gemengd, 2de Blad). Voortgezette behandeling van de Ambte. narenwet in de Tweede Kamer. (Uit het Parlement, 2de Blad). BUITENLAND. De strijd is Dnitschland inzake hei „Volksbegehren". (Buitenland, 1ste Blad). Het voorstel tot grondwetswijziging in Oostenrijk ingediend. (Buitenland, le Blad). Weer een nieuwe Chineesche nota inzake bet conilict met de sovjets op kom3t. (Bui tenland, 1ste Blad). Ernstige ontploffing in Spanje. (Tel., Isle Blad). dering mevr. HegtVan Gelder, die voor het eerst te Leiden optreedt, aangenaam zoude uitvallen. Met eenige propagandistische be schouwingen besloot de inleidsler, om ver volgens hel woord te geven aan mevr Hegt- Van geider tot het uitspreken van haar rede „Het socialisme beteekent geluk voor de vrouw". Spr. begon met er op le wijzen, dat het socialisme evengoed beteekent geluk voor do vrouw als voor den man, maar dat de vrouw wel bij uitstek een slavinneleven geleid heeft, steeds het zwaarste deel moest dragen door de eeuwen heen. Zij heeft 't stempel der slavernij altijd op zich gevoeld, maar geluk kig begint dit nu langzaam weg te vallen. De Fransche geleerde Quesnay heeft gezegd: „Een mensch kan niet gelukkig zijn, wanneer hij niet gezond is en niet in een geordende maatschappij leeft." Zoo sprak deze zielkun dige reeds een eeuw geleden en hij zag juist. Karl Marx heeft bewezen, dat de kapitalis tische maatschappij niet langer kan bestaan. De eeuw, die achter ons ligt, was verschrik kelijk, en de arbeiders mogen nooit de ont zaglijke strijd hunner voorouders vergeten, de strijd tegen de kapitalistische uitbuiting. Spr. las eenige voorbeelden voor vaji de ellende «uit dien z.g. „goeden ouden tij 1" van vóór 184-8, de tijd waarin de groot industrie in het buitenland begon op te komen, de loonen buitensporig laag waren en er 17 uur per dag in de fabriek gewerkt moest worden. Het eten bestond slechts uit aardappelen en wat droog brood In een stad als Lyon kwamen dikwijls de menschen van honger om. Voor ontwikkeling en vreugde was geen plaats, slechts de alcohol bracht wat afleiding. Het sterftecijfer was bijv te Manchester viermaal zoo groot in de arbei derswijk als in die der welgestelden. 57 pCt. der kinderen stierf voor het vijfde jaar. Schrille tegenstellingen met de toestanden van tegenwoordig. Spr. ziet nu echter de vele aanwezigen in goede conditie op dezen feestavond en dat bewijst wel dat er veel verbetering te constateeren valt. Maar toch moet nog steeds voortgegaan worden op den weg. dien de pioniers betraden. Men dient niet slechts te streven naar geidelijken, maar ook naar geestelijken vooruitgang. Aan ontwikkeling schieten de aanwezigen nog veel te kort. Men moet vóór alles socialist zijn Wanneer gij nu een be hoorlijke woning bezit, resultaat van het werk der voorouders, dan moet ge toch* büjven doorstrijden de onzekerheid van het bestaan blijft Socialist moet men zijn tot het einde der dagen, of liever totdat de socialis tische maatschappij er volkomen zal zijn. Er is een groot gevaar om af te zakken bij degenen, die nu misschien een goed loon hebben. Spr. hoopte, dat de aanwezige vrouwen tegenwoordig genieten kunnen van vreugde en geluk in het gezin, nu veel van het iuk uit vroeger tijden is opgeheven En wanneer de vrouw zich dan daarbij werkelijk wijdt aan de bevrijding van haar klasse over de gansche wereld in de meest ideeële befeeke- nis van het woord, dan zal dit voor haar het ware geluk zijn Met hart en ziel moet een ieder zich overgeven aan hel srhoone propagandawerk, dal daaraan vast zit Dan zal men eenmaal tot die nieuwe socialis tische maatschappij komen waarin het leven een volledig geluk zal kunnen beteékenenl Vol enthousiasme werd hierop de ..Inter nationale" gezongen. Na de pauze deed het humoristische trio Van der WoerdBeurse zich met veel suc ces hooren, terwijl mede het muzikale trio Coster de stemming er in hield

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1