Drie Avonturen 70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 14 October 1929 Derde Blad No. 21344 DE VLUCHT UIT DE P OPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. BINNENLAND. RADIO-PROGRAMMA. wêe?"d FEUILLETON. 31. „Vooruit met de geit" Jan Klaasen toen riep. Trijn van vermoeidheid bijkans reeds sliep. „Is beter een holle boom, dan de harde grond. De Lange dat eigenlijk ook wel vond. „En", zei Piero, „we zijn niet zoo verwend, bovendien voor die herberg betaal je geen cent." 22. Weldra waren ze in slaap, heel ver werd hun snorken gehoord. De Lange rustte met zijn hoofd buiten boord, 't Was jammer, dat hij daar zoo lag, de boschwachter hem daardoor zag. „Zeg eens", riep deze, „kom er eens uit, je lijkt me ook een eigenaaxdigen guit". „Ik wil meneer", zei de Lange, „maar ik kan 't niet goed. Door het loopen be zeerde ik heel erg mijn voet." HET BOUWEN VAN RADIO-TOESTELLEN. De Philips licenties en de actie der handelaren. Wjj hebben ei dezer dagen melding van gemaakt dat door Philips' Radio in een cir culaire aan den radiohandel is medegedeeld, met ingang van 15 October gebruik te zullen maken van de Nederlandsene octrooi en, waarover zij beschikt. Reeds werd hier tegen een prctestvergadering van radio-han delaren gehouden en is een comité van actie opgericht. Dat comité heeft than3 een blad uitgegeven, waarin allereerst is opgenomen een nadere toelichting van Philips op de eerste circulaire. Daarin deelt genoemde N.V. mede de beschikking te hebben over de na- genoemde octrooien: No. 10581: Beschermt alle ontvangtoe stellen met een of meer trappen hoogfre- quent-versterking en afstemfcare roo talin gen, onverschillig of deze afstembaarheid dcor variable condensatoren dan wel door variometers wordt verkregen; No .7398: Beschermt alle ontvangtoestellen met zoogenaamde terugkoppeling; No. 10999: Beschermt alle toestellen, wel ke van een condensator met z.g. lek weer stand in den roosterkring van den detector voorzien zijn; No. 7684: Beschermt bij toestellen met door wisselstroom verhitte kathoden het aan sluiten van de anode- en rooslerkringen op het midden van de transformalorwikkeling, die den gloeidraad voedt, of op een in elec- trischen zin gelijkwaardig punt; No. 13345: Beschermt de weerstandsver- sterking in algemeenen zin; No. 10155: Beschermt den algemeen ge- -fcruikelijken vorm van weerstandsverster king, waarbij de koppelelementen tusschen de versterkerlampen bestaan uit een anode weerstand, een condensator en een rooster- lekweersland. Zooais u uit het vorenstaande zult zien. aldus de toelichting, beschermen genoemde zes octrooien gezamenlijk practisch den bouw resp. invoer of verkoop van alle in den 'handel voorkomende radio-ontvangtoe stellen. Waar 'het in onze bedoeling ligt, alleen dan een licentie voor den bouw, resp. invoer en vericoop van radio-ontvangtoestellen te verleenen, indien deze toestellen voldoen aan'redelijke eisc'ben. die aan een goed func- 'onneerend toestel gesteld kunnen worden, dient een evenlueele aanvrage om licentie ergezeld te gaan van een door den aan vrager vervaardigd toestel van het type, waarvoor hij licentie zou willen ontvangen. Dit toestel wordt na door ons onderzocht te zijn, weer teruggezonden. De vergoeding voor de eventueel te ver leenen licentie is uiterst laag gesteld en zal bedragen: Voor een één lamptoestel f. 5; voor lede ren lampvoet <mee>r f. 2.50. Lampvoeten voor twee-, drie- (meer-) voudige lampen, moeten voor twee, drie, (het dienovereenkomstige aantal) lamp- voetem geteld worden. Wjj wenschen voor zoover noodig, uitdruk kelijk onder uw aandacht te brengen, dat wij voortaan een ieder, die ongelicentieerde radio- ontvangtoestellen, die op één of meer onzer octrooien inbreuk maken, bouwt, invoert of in den handel brengt, met alle ons ten dienste staande middelen zullen vervolgen. Mocht u dus belang hebben bij een even- fueele licentie, dan kunnen wij u slechts adviseeren, zich ten spoeaigste ter zake met öns in verbinding te stellen. Mochten wjj vóór 15 October a.s. terzake niet van u geboord hebben, dan zal dit voor ons een bewijs zijn, dat u den bouw, resp. invoer en verkoop van niet-gelicentieerde toestellen gestaakt hebt. Tot zoover de toelichting. Het comité merkt hierbij op: Dat deze circulaires een storm van ver ontwaardiging hebben gewekt, is geen won der. Immers in deze brieven wordt: le. geïnsinueerd, dat het meerendeel der zelfbouwers en importeurs slecht function- neerende toestellen in den handel brengt; 2e. aan de octrooien, die door Philips, soms voor een luttel bedrag, zjjn gekocht, een veel uitgebreider beteekenis toe geschreven dan ze inderdaad bezitten; 3e. geëischt, dat ieder, die zich aan de genadige of ongenadige handen van Philips' Radio wil overgeven, van elk type-toestel, een exemplaar naar EindhoveD zal zenden, waar men zoo welwillend zal zjjn, kennis te nemen van alle kleine vindingen, handig heidjes, enzoovoorts, die de bouwer door eigen vernuft heeft weten aan te brengen; 4e. een licentie verlangd voor eiken lamp- vcet, of wat een lampvoet vervangt, die 5 x zoo hoog is als bijvoorbeeld Telelun- ken in Duitschland verlangt. Maar er is nog meer, wat niet in deze circulaire gezegd wordt, maar niettemin straks zal worden geëischt. Gij, bouwers, zult door Philips' Radio een minimum en een maximum a-a-ntal lannp voeten voorgeschreven krijgen. Dat wil zeggen, dat, wanneer de u gestelde limieten 100 en 300 lampvoeten per jaar zijn, ook als ge er slechts 20 per jaar in den handel brengt, de licentie voor 100 lampvoeten door u betaald zal moeten worden en dus nog 5 maal sterker op ieder toestel zal drukken, terwijl u omge keerd een maximum wordt gedicteerd, waarbovem gij niet anoogt gaan, waardoor dus aan de vrije ontwikkeling van uw be drijf een eind wordt gemaakt. Ten einde Philips' Radio in de gelegen heid te stellen, na te gaan, of gij u aan al deze voorschriften houdt, zult gij controle moeten toestaan over uw boekhouding. Een firma dus, die in veel opzichten uw concurrente is, zal uw boeken bestu- deeren Daar is nog iets. Door de maatregelen, die Philips wil gaan toepassen kan nimmer getroffen worden de amateur-bouwer, de zelfknoeier. de maai, die met een beerje advies van een ander eem toestel in elkaar prutst. En daarom zal dit zelf-knoeien in de hand worden gewerkt. Wie een toestel wil hebben, zal meenen, dat het best en het goedkoopst zelf in elkaar te kunnen zetten. Philips' Radio zal, volgens haar circu laires genadiglijk overwegen, of er termen bestaan, u toestemming te geven, van haar patenten gebruik te maken. Wan neer zij u die toestemming onthoudt, is uw zaak ten doode opgeschreven. En er is niemand die haar zal kunnen dwingen, deze toestemming te geven. Zij heeft het dus in haar macht, precies zooveel toestel bouwers in leven te houden aJs zij zelve wil. Wanneer gij Philips onwelgevallig zijt is uw lot bevist! Dan .zullen de Eindho- vensche deskundigen verklaren, dat uw toestel niet aan redelijke eischen voldoen. LUCHTVERKEER OP DE VLIEGVELDEN GEDURENDE DE MAAND SEPTEMBER 1929. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende September aangedaan door 702 vliegtuigen van het regelmatig burger- luchtverke<er en door 326 militaire vliegtui gen van leger en marine en 6 extra-vliegtui gen aankwamen en vertrokken. Tevens had den 99 vluchten plaats met vliegtuigen van de N. V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek. Het aantal pleziervliegers bedroeg. 1240. het aantal bezoekers 11.090 en het aantal dec-'lnemers aan de rondleidingen 5866, waarvan 553 schol kinderen. Waalhaven, de luchthaven van Rotter dam, werd gedurende die maand aangedaan door 287 verkeersvliegtuigen en door 57 mi litaire, terwijl 24 proef- en fotovluchten met K. L M.-machines plaats hadden. Bovendien werd Waalhaven aangedaan door 7 particu liere vliegtuigen en wei-den vluchten met 4 Pandervliegtuigen van de Rotterdam Aero- Club uitgevoerd. Het aantal bezoekers bedroeg 11.082, waarvan 115 schoolkinderen, terwijl het aantal pleziervliegers 466 bedroeg, waarvoor 78 Vluchten werden uitgevoerd. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Heistellings- en vacantie-oorden. In de tweede gewone St&ten-zitting van 1928 hebben mevr. De Vries c.s. een motie ingediend, waarin zij Gedep. Staten uitnoo- digen, in overleg met het Centraal Genoot schap voor kinderherstellings- en vacantie- kolonies een nieuwe subsidie-regeling te ontwerpen, waarbij een hooger bedrag wordt toegekend voor de winterverpleging. In hun advies meiken Gedep. Staten thans op. dat de provincie met haar steun van f. 0.25 per verpleegdag reeds zeer ver gaat, in vergelijking met hetgeen tot dusver op dit gebied door Rijk en gemeenten werd ge daan. Met haar subsidie van f. 0.25 per ver pleegdag heeft de provincie over 1928 aan vereenigingen, welke koloniehuizen exploi- teeren, een totaal bedrag aan subsidies toe gekend van rond f, 32.000. Voegt men daar bij nog het subsidie, aan de Centrale Com missie voor de uitzending van kinderen naar buiten (in gezinsverpleging) verleend, dan 'blijkt in totaal over 1928 te zijn uitgegeven ruim f. 56.400. Op grond daarvan geven Gedep. Staten in overweging, de motie van mevr. De Vries c.s. niet aan te nemen en op desbe treffende verzoeken van het hoofdbestuur van het Centraal Genootschap voor kinder- herslellings- en vacantiekolonies om ver- hooging van provinciaal subsidie afwijzend te beschikken. DE POSTVLUCHTEN. Bij de K. L. M is bericht ingekomen, dat het retourvliegtuiff Zaterdag om 7.30 uit Allahabad is vertrokken en te 10.43 uur te Nazirabad is aangekomen. Vandaar is men te 11.32 vertrokken en te 12.32 tel Karatsji geland. Alles is wel. 0 DE RADIORAAD BIT DE V.A.R.A. Gisteren bracht de Radioraad een be zoek aan het Studiogebouw van de V.A. R.A. te Hilversum. Een tiental leden van de Radioraad had aan de uitnoodiging van het V.A.R.A.bestuur geboor gegeven. Na dé bezichtiging van het gebouw en de groote hulpstudio in de ,,Vereeniging" werd de lunch gebruikt waaraan enkele leden van het hoofdbestuur der V.A.R.A. mede aanzaten. De voorzitter, de heer S- v. d. Woude deelde in een korte rede een aantal bijzonderheden mee over de orga nisatie van de V.A.R.A. en haar Omroep bedrijf. De voorzitter van de Radioraad, de heer dr. Th. de Visser dankte in zijn antwoord de V.A.R.A. voor de aange name ontvangst en bracht het V.A.R.A.- bestuur hulde voor de bij uitstek doelma tige outillage van zijn omroepbedrijf. Ver der zeide dr. De Visser dat een organisa tie als de V.A.R.A. er recht op heeft dat met haar belangen ernstig rekening wordt gehouden. De Radioraad die tot taak heeft naar recht en billijkheid te oordeelen, zal dit zeker niet uit het oog verliezen. 0 VERSPREIDE BERICHTEN. Zaterdagmorgen is in het nieuwe land- heelkundige instituut te Utrecht 'het vijftig jarig bestaan van het Ned. Tandheelkundig Genootschap herdacht, terwijl tevens de Ver. van Nederlandsche Tandartsen haar zilveren feest vierde. Tot hoofdredacteur van de Provinciale Groninger Courant" ingaande 1 November, is benoemd de heer mr. E. Elias, 's-Her- togenbosch, oud-redacteur van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant". VOOR DINSDAG 15 OCTOBER. Hilversum (298 M. Na 6 uur 1071 M. 1010.15: Morgenwijding. 12.151.45: Concert door het Tuschinsky-orkest. 1 45 3 uur: Gramofoonmuziek. 34 uur: Kniples. 45 uur: Debutanten. A. Polak, piano; J. de Vente, fluit; A. Meijs, piano. 5 306.30: Concert door de Tziganekapel Bela Ruha. 6.30: Koersen. 6.457.15: Engels.che les. 7.157.45: Engelsche les. 88.05: Praatje door J. G. Pater. 8.05 9 uur: Concert door het orkest. 99.45: Nutslezing door C. Lekkerkerker: Indië. 9.45:10.10: Orkestconcert. 10.1010.40 Declamatie door Kommer Kleijn. 10.40 11 uur: Orkestconcert. 1112 uur Dans muziek in la Gaité, Amsterdam. Huizen (1875 M Uitsl. K.R.O. Uitz. 11.3012 uur Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15: Concert door het K.R.O.-Trio. 1.152 uur: Gramofoonmuziek. 23 uur: Vrouwenuurtje. 33.30: Knip cursus. 56 uur: Gramofoonmuziek. 66 45: Gramofoonmuziek 6.457 uur: Sportpraatje. 77.30: Cursus Kerklatijn. 7.308 uur: Lezing over: Wetshantee- ring I (Buig.). 8.019.15: Concert. Orkest en piano. 9.159.45: Nieuwsber. en ev. mededeelingen. 9.4510 30: Voortzetting van het concert. Na afloop: Gramofoon muziek. 11.30: Sluiting. Daventry (1554.4 M.). 10.35: Morgen wijding. 11.05: Lezing. 11.20: Gramo foonmuziek. 12.20: Orgelconcert. Nellie Sanders, zang. 1.20: Orkestconcert. 2.20: Beelduitzending. 2.45: Berichten. 2.50: Uitzending voor scholen. 3.55: Fran- sche les. 4.20: Cinema-orgelconcert. 4.35: Lezing. 4.50: Orkestconcert. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Voorlezing van ge dichten. 6.3ó: Nieuwsber. 7.05: Piano recital door G. Peppercorn. 7.20: Lezing. 7.45: Lezing. 8.05 Conceit. D. Noble, bariton. Orkest. 8.208.50: Lezing. 9.20: NieuwsbeT. 9 35: Lezing. 9.55: Nieuwsber. 10 uur: The Hull Civic Week Banquet. Lezing door Generaal Charles G. Dawes, 10.30: Koorconcert. 10.50 12.20: Dansmuziek. Parijs „Radio Paris" (1725 M.). 12.50 2.20: Gramofoonmuziek. 4.05: Concert. Orkest en soli. 6.55: Gramofoonmuziek. 8.55: Concert. Orkest, koor en solisten. Langenberg (473 M.). 6.207.20: Gra mofoonmuziek. 9.3510.30: Gramofoon muziek. 11.30: Gramofoonmuziek. 12.251.50: Orkestconcert. 4.555.50: Orkestconcert. 7.25: Concert. Orkest en viool. 8.20: Concert. Koren, orkest, vocale en instrumentale solisten. Kalundborg (1153 M.). 11.20—1.20: Orkestconcert. 2.20—4.20: Conceit. Or kest en zang. 4.204.50: Kinderuurje. 7.208.20: Koor- en solistenconcert. 8.209.50: Tooneeluitzending: „Forretning er Forretning" naar het Fransch van Octave Mirbeau 10.0510.35: Pianorecital door Fr. v. Lukasiewicz. Brussel (508.5 M.). 5.20: Trioconcert. 6.50: Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest, zang en piano. In de pauze: Lezing. Zeesen (1635 M.). 8.203.50: Lezingen en lessen. 3.504.50: Orkestconcert. 4.507 uur: Lezingen en lessen. 7.10 Actueeele causerie. 7.35: „Hans Son- nenslösser's Höllenfahrt", spel van A. Apel. RECLAME. jKJjeen paar Wybert- ,able,,enZij bescher- men legen verkoud- yW held en infectie. 46ió van den Franschen Meester-Detective MARC MICHEL. 5) II. EEN ROEP IN DEN NACHT. (Parijs.) Monsieur Marc. Michel, de detective? Ja, dat ben ik. De bezoeker kwam naderbij. Hij scheen in groote haast een langen weg te hebben afgelegd, want hij was buiten adem eun vol komen uitgeput. U bent de eenige die mij helpen kan, monsieur Miche!. Hij sprak moeilijk: zijn woorden klonken afgebroken, hij beefde over zijn heele lichaam. De man maakte den indruk van iemand die doodziek was of door een hevi- gen angst was aangegrepen. Ik moet mijn excuses aanbieden, mon sieur Michel, ging hij voort, dat ik 's morgens om zeven uur al bij u kom. Maar wat mij vannacht overkomen is. is veront schuldiging genoeg Het laat mij geen rust. Ik woon in het uiterste Oosten van Parijs, in de Rue St Fargeau in het 70ste arrondis sement en ik heb drie uur geloopen om hii u te komen. U moet me helpen monsieur ik smeek u er om. Waorom gaat u niet naar de politie? Wat ik beleefd heb. is zóó, dat iemand die het alleen oppervlakkig beschouwt, er misschien niet eens veel bijzonders in vindt. Het zijn geen eigenlijke feilen, die ik u kan meedeelen. En toch heb ik het gevoel dat ik in onmiddellijk levensgevaar ben. Sedert wanneer hebt u dat gevoel? Sedert van nacht. En daarom kom ik bij u. monsieur Michel. Misschien kunt u den sluier opheffen die over de gebeurtenis sen ligt. die, welke ik heb meegemaakt en die mij grooten schrik aanjagen. Nu. zei Marc Micnel op vriende lijken toon windt u niet zoo op. Hier bij mij in huis is u voorloopig tenminste vei lig Neem uw gemak maar Drinkt u mis schien een kop koffie met mij mee? Het bleeke gezicht van den man helder de op: Heel graag. Een oogenblik. Mare Michel verliet even de kamer om zijn bediende de noodige instructies te geven. Deze kwam even later met een Japansch koffieservies binnen. Ter wijl hij voor zijn bezoeker en zichzelf koffie inschonk, vroeg Marc Michel - Met wien heb ik overigens het ge noegen Neemt u me niet kwalijk dat ik het meest voor de hand liggende vergeten heb. Mijn naam is Emile Sabin; ik ben bedrijfs directeur van een stoelenfabriek. Mijn wo ning in de Rue Fargeau ligt op het fabrieks terrein Mijn huis ligt direct aan de straat; daarachter, door een binnenplaats er van gescheiden, is de fabriek. Bent u getrouwd? Ja. m3ar op het oogenblik logeert mijn y^ouw met ons dochtertje van vijf jaar bij haar familie in Marseille. Vandaar dat ik op fawt oogenblik alleen in huis ben. Hoe groot is uw huis? Het bestaat uit een verdieping gelijk vloers en een bovenverdieping. Beneden zijn drie en boven vier kamers. Mijn slaap kamer is beneden, daarnaast is mijn werk kamer waar de telefoon 9taat. Die telefoon is een zijverbinding van de telefoon in de fabriek. Als ik 's avonds om zeven uur van kantoor wegga, schakel ik de telefoon op mijn huis; het gebeurt wel eens dat na kan toortijd een klant een dringende bestelling opgeeft. Komt dat vaak voor? vroeg de detec tive. Bij uitzondering. De laatste vijf maan den. voor zoover ik mij herinneren kan, zelfs heelemaal niet. Maar vannacht gebeur de er iets dat mij buitengewoon verschrikt heeft; vooral omdat ik van den samenhang óf de oorzaak niets begrijp. Staat die geberutenis in verband met de telefoon? Ja. Zooals gewoonlijk ging ik gister avond om half twaalf naar bed. Ik had een paar vrienden op bezoek gehad en we had den een solied glaasje wijn gedronken. Om elf uur had ik nog een rondgang door de fabriek gemaakt en alles in orde bevonden. Ik had er nog speciaal op gelet, dat de tele foon op mijn huis ingeschakeld was. Waar waren uw bezoekers, terwijl u uw rondgang door de fabriek deed? Ze bleven in de eetkamer. Het zijn oude vrienden, die ik door en door ken: welgestelde lui Gaat u verder Nadat ik teruggekomen was. gingen mijn bezoekers al gauw weg. Ik sloot de huisdeur en ging naar bed. Ik heb de g°- woonte een nachtlicht te laten branden; een eenvoudig olielampje dat een zwak schijnsel geeft, maar toch genoeg dat ik er j de voorwerpen in de kamer bij kan onder- j scheiden. Om bot licht van het lampje niet in mftn gezicht te kragen, wat mg in rajjn slaap zou storen, zet ik er iets voor en meestal ge bruik ik mgn waterkaraf met het daarover gestulpte glas. Ik vertel u dit met opzet heel nauwkeurig; u zult straks wel merken waarom. Het was ongeveer tien minuten over drieën toen ik wakker werd doordat in de aan grenzende kamer luid en schrik de telefoon ging. In mijn slaperigheid drong bet eerst niet tot mij door waar het geluid vandaan kwamik ben niet gewoon dat er 's nachts getelefoneerd wordt.... Ik ging in bed overeind zitten en de telefoonbei ging voor de tweede maal. Ik was nu volko men wakker, sprong uit bed, liep naar de andere kamer, nam den hoorn van den haak en noemde mijn naam. Onmiddellijk antwoordde een hooge stem, naar het mij leek een vrouwestem, blijkbaar in den grootsten angst; want de stem klonk gejaagd en schel: Vlucht in GodsnaamZe willen... Hier hield de stem weer op. Ik trachtte direct een nieuwe aansluiting tot stand te brengen, maar het lukte mij niet Ik kreeg heelemaal geen gehooT van het telefoon- bureau. Vijf minuten lang probeerde ik voortdurend verbinding te krijgen, maar zonder succes. Ik ontdekte dat mijn toestel heelemaal geen contact maakte en daaruit leidde ik af Wat leidde u daaruit af? vroeg de groot'1 speurder langzaam en aandachtig. Daaruit concludeerde ik dat iemand mijn toestel uitgeschakeld moest hphben. en dat moest zoo goed als zeker op het scha kelbord in de fabriek gebeurd zijn. tenzij natuurlijk de buitenleiding defect geraakt wa9. Wat deed u daaTop? Het eerste oogenblik was ik eigenlijk gezegd heelemaal de kluts kwijt. Wat kon deze stem in den nacht te beteekenen heb ben. Wie had belang er bij om mij te waar schuwen? Ik besloot de zaak grondig te on derzoeken. Ik ben niet zoo heel bang uitge vallen-, het contact van mijn telefoontoe stel was verbroken; het lag het mee9t voor de hand dat dit op het fabriekskantoor ge beurd was. Dan zou er dus iemand in de fa briek moeten zijn geweest! Ik trok snel de allernoodigste kleedingstukken aan, nam mijn revolver in den hand en ging naar de fabriek. Het was een koele, eenigszins be trokken zomernacht. De maan was achter wolken verscholen en de voorwerpen op de binnenplaats waren niet duidelijk te onder scheiden. De deur van de fabriek was geslo ten, zooals altijd. Ik liep langzaam naar den achterwand van de kamer waar de telefoon hangt; zij was inderdaad omgeschakeld; de verbinding met mijn woning was verbroken. Weet u positief dat u ze 's avonds od uw huis had gezet? Positief. Ni^ alleen had ik me er om elf uur van overtuigd, maar een van mijn vrienden had van mijn kamer uit nog met zijn vrouw getelefoneerd. Wat ontdekte u verder? Voorloopig niets. Ik belde direct Het telefoonkantoor op. Zooals u weet worden alle nachtgesprekken genoteerd. Ik infor meerde dus, welk nummer mij een kwartier geleden had opgebeld. Ze deelden me echter met de meeste beslistheid mee dat mijn nummer heelemaal niet opgebeld was. Dat v/as dus wel heel raadselachtig. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9