AGENDA. BUITENLAND. DE ALCHIMIST fi RECHTZAKEN. SPORT. VRAGENRUBRIEK. Maandag. Nutsgebouw: Yereon v. Vrijz. Hcrv. Dr Boersema. 8 1/4 uur. Volksgebouw: Insl. voor Arb Ontw. Spr. de heer Noordhoff. 8 uur nam. Volkshuis' Zuiderzeefilm. 81/4 uur nam. Dinsdag. Schouwburg: Amsterd. OpeTelie- en Re vue-gezelschap. Rosa Marie in 10 lafereelen. 8 uur. Stadsevangelisatie (Morsdlnveg 595: Samenkomst te 8 uur nam. Jeruèl: Bidstond te 8 uur nam. Woensdag. Pieterskerk: Concert. 8 uur Oegstgeest (Terweeweg 1 Evangeli sche bijeenkomst. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdie'nsl der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 October a s waargenomen door de apotheken van de H.H. 0. F. Reysl, Steenstraat 35. Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313 RECLAME. DRAlSlflA-vANVALKEnBURG'S'" A ••[L-EVERTRAAh. ~L£EaWARDOi--r 1503 DE ALGEMEENE TOESTAND. Mc Donald in Amerika De ontwapening tei zee - Moeilijkheden ter zeeliedenconferentie. Aan een groot diner te New-York, aange^ boden door den „Raad voor buitenlandsche betrekkingen", heett Mc Donald een rede voering uitgesproken, waarin hij. over mo- reele ontwapening o.a. het volgende zeide: „De geest is altijd voorzien van een hoop oude rommel, die moeilijk verwijderd kan worden. Bijvoorbeeld in ons geval: de ma rine is het leven zeil van onze natie. Ro mantiek hangt er om heen, wij zijn mcn- schen van de zee; wij zijn een klein eiland; Europa ligt voor onze deur. voor goede of voor kwade doeleinden zijn over de geheele aarde stoomvaartlijnen geschapen. Wij moe ten onze levensmiddelen invoeren. Een ef fectief uitgevoerde blokkade zou ons in een maand uithongeren. In geval van een con flict is de marine van Engeland, Engeland zelf. De zee is onze zekerheid en onze vei- lighaid." Vorder zeide Mac Donald nog: Onze droo- men van vrede en onze opvattingen van menschelijke rechtvaardigheid en wijsheid, zijn gebaseerd op de veronderstelling, dat de volkeren vroeger of later zullen ontdek ten. dat hun concurrentie een concurrentie van den geest en van de ziel moet zijn." Mac Donald bracht rustig zijn week-end door in New-York. Heden vertrekt hij naar Canada. Naar de „Associated Press" uit Washington meldt, is op het Witte Huis medegedeeld, dat Hoover niet van plan is tijdens den ter mijn, waarin hij president is, naar Europa te gaan. Deze mededeeling gescluedde naar aanleiding van een bericht, dat Hoover het bezoek van Mac Donald zou beantwoorden. Italië heeft „zonder aarzelen" de uilnoo- diging gezonden aan de vijf mogendheden voor het houden van een maritieme confe rentie in Januari in Londen, aangenomen. Van gezaghebbende zijde wordt medege deeld, dat Italië bereid is beperking te be spreken van alle soorten oorlogsschepen, in clusief onderzeeërs. Uit New-York wordt gemeld, dal volgens een officieele verklaring de Ver. Staten de uitnoodiging tot deelneming aan de Londen- sche conferentie hebben aanvaard, op uit drukkelijke voorwaarde, dat de Ie Londen te treften overeenkomsten in geen enkel op zicht in verband zullen worden gebracht met de ontwapeningsbesprekingen van den Volkenbond. Japan heeft den militairen attadlié te Londen, den majoor Kimoera, tot gedelee- geerde voor de Londenschen conferentie be noemd. Japan wil vooral de vraagstukken der kustverdediging, der luchtstrijdkrachten en van het marinesteunpunt te Singapore be handeld zien. Daar stond in München. stad van T bier, Een man voor het „gericht", Die had, zoo zei de Officier, De menschen opgelicht Hij maakte goud ons ideaal En kreeg van velen kapitaal Met 't vriendelijkst gezicht. Dat goud, dat maakte hij uil lood, (Zoo had hij steeds gezegd), Met loode.n schoenen, taamlijk groot, Verscheen hij voor 't gerecht. Daar leek hij in den aanvang bleu, Tiet leven moet het leven beu A'ls man, die 't loodje legt! Plots zal men op die zitting pèf. De man zei: Geef mè 'n kans! En wa&rlijk: na verhitting gaf Het lood een gouden glans! Een tiende gram, al is 't niet groot, Dat maakte, wijl het kwam uit 't lood, Beklaagde héél wal mans! De Staalsanwalt zei; Unerhört! De rechter zat verbaasd. Beklaagde, zichtbaar opgebeurd, Zat. goud-bestraald er naast! De officier vond het héél naar (De laatste loodjes wegen zwaar....) En hij vertrok, met h&asl. Sinds i'k 't verslag gelezen had. Bleef steeds een spreuk me bij. Het lijkt veel op een rijmpje, dat, Reeds Vader Cats eens zei: .Wie worst eet en het loodje houdt Weet nooit, of hij niet komt lot goud!" (Onthoudt liet, burgerij!) WOUTER LOEB. BELGIE. Het Fransche bezoek. De Fransche president Doumergue en Briand zijn Zaterdagmiddag weer uit Brus sel naar Parijs teruggekeerd. DUITSCHLAND. De Saar-onderhandelinflen Voorstel tot amnestie. Op verzoek van de Fransche ?egeering zijn de Duitsch-Ftfansche Saaronderhande- lingen uitgesteld tot 28 October. Dc onder handelingen zullen, naar aan Duitsche zijde wordt toegegeven wel zeer moeilijk, doch niet hopeloos zijn, aangezien de Duitsche en Fransche belangen dikwijls pa rallel 'loopen. Daarom begrijpt men ook het Fransche voorstel om de onderhande lingen te verdagen, gezien het feit. dat de Fransche sub-commissie met haar voorbe reidingen nog niet gereed kon komen. De communistische fractie heeft in den Rijksdag een voorstel ingediend tot uit vaardiging van een amnestiewet. o FRANKRIJK. De belastingverlaging Het program der radicaal-socialistische partii Communist gearresteerd. Chéron. dc minister van financiën, heeft in de Karrrr-oommissie voor financieele aangetegenheden zich opnieuw uitgesproken tegen epn overdreven belastingverlaging. De minister wilde slechte welen van een verlaging met 10 tot 12 pCl. van de weelde belasting op auto's en van oen verminde ring van de belasting op phannaceutische producten. Dp politieke commissie der Fransche radi caal socialistische partij, welke onder voor zitterschap van afgevaardigde Monlieny vergaderde heeft een door Camillc Chau- temps aan het einde van rijn rapport uit gewerkt program voor de binnenlandsche politiek goedgekeurd. Volgens dit programma verwerpt de partij iedere deelneming aan een regeering, welke door rechts en rechlsche bondgenooten wordt geleid ot gesteund Daarentegen verklaart de partij zich be reid, om. indien de tegenwoordige meerder heid uiteen mocht vallen, pogingen te doen, om een bondgenootschap van alle linksche partijen tot s'.and Ie brengen op het volgen de program: Verlichting van de belastingen, tariefherziening, toenadering tol Duilsch- land, een Europeesche statenbond, arbitrage en ontwapening, verbetering van de arbeids voorwaarden, amnestie voor politieke mis drijven, reorganisatie van den ecnnomischen raad. bescherming van den landbouw en de eenheidsschool. De secretaris-generaal der communisti sche vakvereenigingen. Haeemont, is ge arresteerd, onder hesehuldiging van samen zwering legen de veiligheid van den slaat. De collectieve verdragen voor de cellulose fabrieken en de textielnijverheid worden verlengd Hierbij zijn 17.000 resp 33.000 arbeiders betrokken. Hel collectief verdrag voor de papierfabrieken loopt eerst 31 Jan af zoodal nog onbekend is of dit al dan niet Verlengd zal worden. o RUSLAND. Trotzki wil zich onderwerpen. Naar het „Berl Tagebl." van welingelichte zijde verneemt, heeft Trotzki, tegelijk met den voormaligen Russischen gezant te Pa rijs, P.akowstó, van Constantinopel uit, een verzoek gericht tot de leiding der commu nistische partij in Rusland, om weer in de partij te worden opgenomen. Trotzki heeft tevens zijn aanhangers uit- genocrdigd, zich bij dezen stap aan te sluiten, nu de politiek van Stalin zich in den zin van de oppositie naar links ontwikkelt en er bijr.a geen prineipieele meeningsverschillen meer bestaan. Slechts moeten de tegen de oppositie uit gesproken verbanningen worden opgeheren, evenals de arrestaties. Op b et verzoek is tot nu toe geen antwoord ontvangen. Onder de Duitsche aanhangers van Trot;:-i is hierdoor een scheuring ont staan, aangezien een g deelte met deze capitulatie niet accoord gaat. ■i n AFGHANISTAN. Nadir Khan overwinnaar. Naar nit Kaboel gemeld wordt, heeft de regeering van Nadir Khan een nieuwe ver klaring afgelegd over den politieleen ton- stand. Daarin wordt gezegd, dat het den troepen van Nadir Khan gelukt is in efv provincies Herat, Kandahar, en Jallalabad de orde weer te herstellen. De verte.., woordigers der voormalige regeering van Habib Oellab hebben zi*h bereid verklaard onmiddellijk hun strijd tegen de troepen van Nadir Klian te staken. De regcering van Nadir Khan heeft een som van 20.900 roepies op het hoofd-van Habib Oellab ge steld. Voorloopig kunnen de officieele bu reaux der regeering niet vaststellen waar heen Habib Oellah met zijn staf gevlucht is. Een bericht, volgens hetwelk hij naar Rusland zcu zijn ontkomen, wordt door het Russische gezantschap te Kaboel tegenge sproken. De voormalige koning van Afgha nistan Inajat Oellah, de broeder van ko ning Aman Oellah heeft een telegram aan Nadir Khan gezonden, waarin hij dezen verzoekt om veriof tot terugkeer naar Af ghanistan Inajat Oellah houdt zich voor loopig in Teheran op. Het is nog niet be kend of het verzoek ingewilligd is. Volgens berichten uit Bombay zou Habib Oey.ah reeds verraden zijn cn gevangen ge noden. doch dit dient bevestigd te wor den voor het als juist kan worden aan vaard. CHINA. Fïag tegen Tsjang kai rjek. Maarschalk Feng hoeft Vrijdag over het uitbreken van den oorlog tusschen Noord en Zuid-China een verklaring afgelegd, waarin hij mededeelt, dal alle pogingen om de geschillen tusschen hein en de regeering in Nanking bij te leggen, zonder resultaat zijn gebleven. Maarschalk Tsjang kai sjek heeft de verplichtingen, die hij in Mei van dit jaar tegenover het leger van generaal Feng op zielf heeft genomen, niet uitgevoerd. Ilij heeft daartegenover'Feng een ultimatum gesteld, waarin hij verlangt, dat de troepen, van generaal Feng zich binnen 24- uur door de rcgeeringslroepcn zullen laten ontwape nen Feng verklaart, dal hij den eisch van de regeering te Nanking niet kan inwilligen en hij hoop! dat de generaals Yen Sin Ghuang en Chang Shue Liang hem in den strijd tegen Nanking zullen steunen. De re geering te Nanking zal met den steun van zijn bondgenoolen, ten val gebracht worden, waarop hij in Nanking een nieuwe regeering zal vormen. De gevechten tusschen de troepen van Feng en de Tegeeringslroepen zijn Vrijdag aan den spoorweg Tienlsin-Puckau be gonnen Hel Japansche Telegraafagentschap „Toho" deelt mede, dal Feng's troepen het spoorweg- traject bij Pukau bezet hebben Zij hebben van de zich daar bevindende troepen der Nanking-regeering geen tegenstand onder vonden In Japansehe politieke kringen be schouwt men den toestand als zeer gevaar lijk, daar Yensisehau aan de regeering van Tsjang kai sjek heeft medegedeeld, dat hij aan de zijde zal staan van generaal Feng tegen de dictatuur van Tsjang kai sjek. De president van de regeering van Hupei, Tschangkai, die le Peking zou onderhan delen. werd gevangen genomen Hel Japan sche telegraafagentschap „Schimbun Rengo" deelt mede, dal 21 Chineesche generaals een order hebben gegeven aan het Chineesche leger, waarin zij eischen. dat men de gene raals Feng en Jensischau moet helpen de regeering van Tsjang kai sjek ten val te brengen. 6 AUSTRALIË. Over winning van Labonr. De algemeene verkiezingen voor het Australische Huis van Afgevaardigden zjjn geëindigd met een zware nederlaag voor de regeering van Bruce, die den steun had van de Nationalistische en de Agrarische partij. De verhouding van de partijen in het nieuwe parlement is als volgt: Arbeiders partij: 46 zetels, regeeringsbïok 27 zeteL, orafhankelijken 2 zetels. SCHULDIG EN TOCH VRIJGESPROKEN. Een merkwaardig geval. Voor de Ulrechtsche rechtbank zijn een paar zaken behandeld, waarvan het verloop zeer merkwaardig is geweest. Het verslag daarvan treffen we aan in het „U. D.", dat als volgt begint: Beide verdachten gaven toe zich aan strafbare feiten schuldig gemaakt te heb ben. De rechtbank wees onmiddellijk von nis en sprak ze vrij Het boven staande is vrij van drukfouten en andere tekortkomingen, het is ook geen sprookje, maar nuchtere werkelijkheid, die zich voordeed op de zitting van de recht bank. welke gepresideerd werd door mr. Havelaar. den nieuwbenoemden vice-pre sident. De zaak droeg zich als volgt toe: JSen 18-jarig kapper, in Utrecht woon achtig, thans gedetineerd in het huis van bewaring, had zich voor de rechtbank te verantwoorden wegens diefstal van drie gouden ringen ten nadeele van een winke lier op liet Yreebutg. Verdachte gaf de fei ten toe. Hij had geld noodig en ontmoette een collega, die eveneens wel wat specie kon gebruiken. Men sprak toen af een juwelierswinkel binnen le gaan en er tersluiks iets weg te nemen, wanneer de winkeljuffrouw zich zou omdraaien, om iets te zoeken. Deze toeleg gelukte, verdachte nam drie ringen weg en met die ringen ging het tweetal naar Woer den. waar de hulpvaardige collega ze ver kocht. De diefstal werd ontdekt, het twee tal gearresteerd, zoodat beiden zich thans te verantwoorden hadden. De eerste ver dachte, die wij voor het gemak A. zullen noemen, bekende de ringen gestolen te heb ben en hoorde deswege zeven maanden ge vangenisstraf tegen zich eischen De Taads- man in deze zaak, mr. Tydeman, uit Amers foort, vroeg een voorwaardelijke veroordee- ling, waarna de president de uitspraak be paalde over 14 dagen. Toen verscheen de collega, die wij B zul len noemen, in de beklaagdenbank, wegens heling van dc gestolen voorwerpen, i Op de gebruikelijke vraag van den pre sident of hij bekende zich aan de ten laste gelegde feilen te hebben schuldig gemaakt, antwoordde B tot ieders verbazing ontken nend. tevens mededeelend, dat hij al zijn verklaringen, voor den rechler-comm-issaris afgelegd, herriep. Ik 'heb mij, zoo zeide hij thans, niet aan heling schuldig gemaakt, ik heb de ringen zelf gestolen en wij hebben ze in Woerden samen verkocht Waarom hebt gij dan aanvankelijk ver klaard de ringen alleen maar verkocht te hebben? vroeg de president. En toen kwam de aap uit de mouw. Het tweetal had namelijk afgesproken dat wie het eerst gepakt zou worden, alle schuld op zich zou nemen, om den ander niet te be zwaren. Collega A. was al in Woerden ge snapt en zag zich dus aangewezen als den dief. maar hij hield zic'h in zooverre niet aan zijn afspraak, dat hij toch den naam van den ander noemde als verkooper van een der ringen. Collega B. werd toen opge spoord en vervolgd wegens heling. Deze speelde zijn rol van heler voortreffelijk, spelde den rec'hter-commissaris een onjuiste lezing van het geval op de mouw, maar voelde zich nu gedrongen met de waarheid voor den dag le komen, omdat hij wel aan zag komen, dat hij toch veroordeeld zou worden. Men begrijpt, dat de verklaring van de winkeljuffrouw thans van bijzonder gewicht was geworden, zoodat haar met nadruk werd gevraagd, hoe al^es zich in den winkel had toegedragen. Zij verklaarde niet gezien te hebben, dat iels van de toonbank werd weggenomen, maar volgens haar meening had B. daar toe de meeste kans gehad/daar A. zich niet bij de ringen had bevonden. Als getuige werd nog gehoord verdachte A., die thans onder eede zijn vroeger afge legde verklaringen herriep en mededeelde, de ringen niet gestolen, maar er wel twee van verkocht te hebben. Gehoor gevend aan de eenmaal gemaakte afspraak, had A. on middellijk alle schuld op zich genomen, maar tot zijn spijt toch zijn collega B. weer in de zaak gemengd. De officier van justitie vroeg daarna schorsing van het onderzoek, en terugzen ding van de stukken naar den rechter commissaris voor een nieuw gerechtelijk onderzoek. Mr. Sieburgh, de raadsman van verdachte B. wees op de buitengewone scherpzinnig heid der verdachten en concludeerde dat, wat aan de verdachten ten laste gelegd is, niet; bewezen is. A. is diefstal ten laste gelegd, maar hij heeft de ringen alleen verkocht. B. is heling ten laste gelegd, maar hij heeft de ringen gestolen. Er is hier dus geen sprake van ge brek aan bewijs, maar van een volledig be wijs van het tegendeel. Pleiter protesteerde ten sterkste tegen het verzoek van den offi cier. de getuigen die gehoord konden wor den. zijn gehoord, andere getuigen, die het geval gezien hebben, zijn er niet; een nieuw onderzoek is dus absoluut overbodig. Pleiter concludeerde tot vrijspraak en vroeg onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. Hij voegde daar nog aan toe: mocht de Rechtbank dit verzoek toestaan, dan acht ik het voor mij een zeer goedkoop succes, maar ik ben verplicht het te vragen. Na in raadkamer te zijn geweest heeft de rechtbank B. en vervolgens ook A. vrijge sproken. Beiden zijn direct in vrijheid ge steld. o ONEERLITKE RIJKSONTVANGER. Voor de rechtbank te Breda heeft terecht gestaan de 50-jarige G. A. H., thans te 's-Gravenhage, tot in Maart van dit jaar rijksontvanger van Tholen. Hem werd ten laste gelegd verduistering van ongeveer f. 8880 ten nadeele van den Staat der Ne derlanden. Hij zou verscheidene bedragen, hem als ontvanger der belastingen en ac cijnzen ter betaling gegeven door belasting schuldigen. zich wederrechtelijk hebben toegeëigend en ten eigen bate hebben aan gewend. Verdachte bekende. A. J. v. R., surnumerair bij de 'belastin gen te Tholen, had in Mei van dit jaar een rapport samengesteld, waaruit bleek, dat verdachte in totaal f. 8881,45 had verduis- Eisch: l1/» jaar gevangenisstraf, met on middellijke gevangenneming. Uitspraak over 14 dagen. WIELRENNEN. VAN DE RI1SWITKSCHE BAAN. Heristpr ijswedstrij den. (Var. onzen bij zond eren medewerker). Op de Rjjswijksche Wielerbaan hadden gis teren ondanks reeds eenige weken terug de sluitingswedstrijden werden verreden wedstrgden plaats om den herfstprijs, tevens cluokampi Genschap ran Excelsior. Bovendien werden wedstrijden verreden ach ter groote motoren. Blekemolen was daar bij in grootschen vórm ön was al zjp tegen standers verre den baas. Het trof dubbel on gelukkig. dat juist nur terwijl deze Amster dammer zijn beste course van het seizoen reed, een ernstige valpartij een einde maakte aan den wedstrijd. In de 3e man che kwam Blekemolen 8 rondeu voor het einde, zoodanig te vallen dat men net erg ste vreesde. Gelukkig viel het nogal mede, en kon men toen de ergste schrik voorbij was. slechts alleen diepe schaafwonden cons ta lc-er en. Goddank viel het dus achteraf be. keken mede. Het voornaamste ran den middag tras het motornummer, waarvan nog alleen belang rijk was het snelle rijden van Blekemolen. Zijn tegenstanders vielen gewoon in het niet. De voornaamste resultaten luiden: Sprintkampioenschap Excelsior. Beslissing: 1. B. Leene Oaatsie 200 M. 15 3/5 sec.2. P. Leene, Wals gedeclasseerd wegens hinderen. Match 5 deux over 800 K.M. tusschen R Leene en het tandem Bontekoe-de Leur. le rit. 1. Bontekoe-de Leur; 2. B. Leene op ïy* leDgte. 2e rit 1. Bontekoe-de Leur; 2. B. Leene op 1 lengte. Wedstrijd achter groote motoren: le rit (20 K.M.). 1. Blekemolen (Massicot) 15 m. 34 2/5 sec.2. Wildschut (Boot) op 4 ronden 3. Leene (Ceurremans) op 4 ronden pl. 200 M.4. N. Krens (v. Nigten) op 8ronden; 5. v. d. Wuif (Slesker) op 10 ronden. 2c- rit over 30 K.M. 1. Blekemolen 22 m. 14 4/5 sec.; 2. B. Leene op 7 ronden 200 M. 3. Wildschut op 8 ronden pl. 100 M. 4. v. d. Wulp op 10 ronden pl. 20 M. 5. Krens cp 19 ronden pl. 300 M. 3e rit, afgebeld. „SWIFT'L Gisteren is er een wedstrijd voor leden cn donateurs boven do 35 jaar gehouden. In dezen wedstrijd onderscheidde de heer Riethoven zich. Gemakkelijk ging hij al.» eerste over de eindstreep2e werd Graaf- raans Sr. 3. Marec. 4. Broeksema buiten mededinging. 5. Van Wezel. 6. Gertena-ar. 7 Ue Graaf. 8. Dadema. Van de leden, die nog geen prijs Had den gewonnen, won G. Parijs in de sprint' met een wiellengte van J. P. Riethoven. S. S. Bieravis op een wieJlcngte. 4. B. Ree kers. De andere werden allen als 5de ge klasseerd, daar zij te dicht bijeen reden om hen op te nemen. Het was jammer dat er id dezen wedstrijd een klein valpartijtje plaats had zoodat eenige renners den strijd moesten opgever. De anderen reden 2 K.M. op tijd, waar bij W Graafmans zich een waardig kam pioen toonde, en zich in den tijd van 36 <min. 29 sec. als eerste plaatste. 2. »L Riethoven die zijn eersten wedstrijd als A-klasser reed. tijd 36 min. 56 sec. 3. W. Seveviinen 37.10 3/5. 4. J. Verschoor 38. f. J. v. d. Wilk 38.02. 6. A. v. Egmond 39.05. 7 J. Steen voorde 39.46. 8. C. Dadema 40.40. 9. C. Wassink. Na afloop van dc wedstrijden werden de prijzen uitgereikt in een café te Katwijk. <5 SCHAKEN. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De afgebroken 12de partij is door Al jeehin gewonnen. Het verdere verloop was als volgt- Wit: Bogoljubow. Zwart: Aljeehin. 41. g4—gó, 2c7—a7: 42. Thl—el, b4—b3: 43. g2g4. Ta7—a2t; 44. Kf2—g3. b3—b2: 45. Tel-bl. Ta2—a3t46. Kg3—f4. Lb5—e2: 47 góg6, Ta3a4t; 48. Kf4g5. Ta4xg4t 49. Kg5—f6 Te8—f8f: 50. Kf6—e7. Tf8—f5: 51. Tb6xb2. Tf5eö52. Tb2—d2f. Kd5—có 53. g6g7, Le2c4; 54. Td2d7, Te5xe6t: 55. KeT—d8. Te6—d6; 56. Td7xd6. Kc5xd6; Bogoljubow geeft op. Volgens „De Crt" is de 13e partij dooi Bogoljubow gewonnen. De stand is nu: Aljeehin 8 pnt„ Bogoljubow 5 pnt N. W O. te L. De aanslag is goed berekend. t-1 Te Genève is de 13e Internationale Ar- beidseonferentie bijeen. Speciaal ter behan deling van de zeeliedenkwestics De zittin gen hebben echter een dramatisch verloop genomen. Van diverse zijden is sterk gea geerd tegen een motie der werkgevers De motie werd ingediend door den den Nederlandschen werkgeversgedelcgeorde Valstar, als voorzitter der werkgeversgroep en daarna verdedigd door de werkgeversge delegeerden van Duïtschland. frankrijk en België. De motie werd bestreden door Ben Tillett. den Engelschen arbeidersgedelegeer- dc en door de arbeidersgedelegeerden van Frankrijk. Britsch-Tndië en Spanje Ook mgr Notens verklaarde ziÉh legen dc motie Daarop is uit de Ireurè onderhan deld om tol een oplossing te komen, doch zonder resultaat. De werkgevers hebben nu besloten niet verder aan de zittingen deel te nemen. Of men nu zal verder gaan? ZWEDEN. Opzegging arbeidscontracten. Op het einde van dit jaar loopen in ver schillende der voornaamste industrieën van Zweden collectieve arbeidsovereenkomsten at waarbij in bet geheel 120.000 man be trokken zijn. Ruim de helft van deze verdragen zijn met in achtneming van den opzeggingster mijn van 3 maanden opgezegd. Dit geldt voor de verdragen in de ijzer en staalnijverheid, waarbij 28 000 man be trokken zijn. voor de schoenenindustrie waarbij 7000 man betrokken zijn, voor de lucifers-industrie waarbij 5000 man en voor de kolenmijnnijverheid, waarbij 3400 man betrokken zijn, beneven9 voor 5000 man personeel van particuliere spoorwegen.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2