70ste Jaargang MAANDAG 14 OCTOBER 1929 No. 21344 De „Graf Zeppelin" boven Leiden. OFFICiEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSC LAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 3.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 'f 0.18 0.18 Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. - Met voldoening en dankbaarheid kunnen ■tvij vaststellen dat vele amateur-fotografen gisteren met succes gepoogd hebben het luchtschip „Graf Zeppelin" bij zijn vlucht boven de Sleutelstad op de gevoelige plaat te vereeuwigen, gelijk ons heden uil het groole aantal inzendingen is gebleken. Wij ontvingen namelijk niet minder dan 196 foto's, die wij natuurlijk in groote meerder heid niet hebben kunnen plaatsen. De 12 beste hebben wij er uitgezocht en deze vindt men elders in dit blad. De Inzenders van bedoelde 12 foto's kunnen het bedrag van f. 5.aan ons bureau afhalen. Inzen ders van niet geplaatste foto's die er prijs op stellen, deze terug te ontvangen, kunnen zich daartoe eveneens aan ons bureau ver voegen. DE DIRECTIE. Laat U alsnog tegen betaling van slechts 20 oents administratiekosten inschrijven bij onze Algemeene Ongevallenverzekering voor onze abonné's. Dezer dagen nog keerden wij aan de nage laten betrekkingen van een, door een ongeval om het leven gekomen, abonné, die zich bij ons als verzekerde had laten inschrijven, de scm van f. 500.nit. De verzekering luidt, wat het bedrag der urtkeeringen betreft in het kort als volgt: a. 500ingeval van overlijden binnen een maand na den dag, waarop bet ongeluk voorkwam. b. „400.— bij verlies van beide oogen, beide handen, beide voeten, of één hand en één voet, of één band en één oog, of één oog en één. voet tezamen, binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt. c. .,200.bij verlies van één hand, één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk, d 100.bij verlies van één duim of beide duimen of van één wijs vinger of beide wijsvingers. e- 50.bij breuk van een been of arm. f 15.bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. Zij. die hiervan willen gebruik maken, moeten zich persoonlijk aan ons bureau op geven, terwijl onze abonné's in de omgeving zich tot onze respectievelijke agenten kun nen wenden. Postabonné's kunnen schriftelijk hun wensch aan ons kenbaar maken. DE DIRECTIE. GEMEENTE-REKENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de re kening en verantwoording van de ontvang sten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1928, met al de daarbij behoorende bescheiden, aan den Gemeenteraad is over gelegd. tegelijk voor een ieder, gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer ge meente ter lezing is neergelegd, en in af schrift tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STR1JEN. Secretaris. Leiden, 14 October 1929. IN MEMORIAM DE HEER SCHAAP. liet bestuur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" verzocht ons nog mede te deelen. dat de heer J. Schaap Hzn., die Vrijdag jJ. overleed, van af $e oprich ting der „O. L. en B. Reuvens" lid is ge weest van het bestuur en ook gedurende bijna dienzelfden tijd als penningmeester op voortreffelijke wijze het geldelijk beheer der Leeszaal beeft gevoerd. Dat dit geen lichte taak was. kan men begrijpen aU men weet met hoe beperkte middelen df- Openb. Leeszalen en Bibliotheken, vooral in den aanvdng van hun bestaan, moesten rondkomen. Ook later toen de subsidies van overheidswege Tuimer werden, heeft hij door zuinig en doeltreffend beheer niet weinig bijgedragen tot den bloei der inste'- ling. Doch behalve van zijn bekwaamheden als financier, kon de O. L. en B. profite°ren van zijn deskundig advies op onderwijsge bied en godsdienstig kerkelijk terrein. Hoe wel zijn gezondheidstoestand hem dit zwaar maakte, heeft hij tot het laatst toe op zijn post gestaan, wel een bewijs hoe zeer de be langen der O. L. en B hem na aan het hart lagen. Het bestuur zal aan hem de herin nering behouden van een ruimdenkend en warmvoelend medewerker, die :n zijn md- den een nie! gemakkelijk aan te vullen leegte achterlaat. GEMEENTEREKENING iqzS. De cijfers voor den Gemeentedienst over 1928 luiden: Gewone dienst. Ontvangsten f. 7.707.707.SS1/* Uitgaven 7.223.371.991/* Batig slot f. 484.33589 Kapitaaldienst. Ontvangsten J6.595.Ö6 Uitgaven 9.590.302.23 Nadeelig slot f. 1.593.707.17 Volgende detailcijfers kunnen nog wor den gegeven: Winst Gasfabriek f. 300.817.52 Winst Electriciteitsfabriek „530.649.05 Winst gestichten „Endegeest" „Voorgeest" en „Rhijngeest 84.559.35 Winst Openb. Slachthuis 55.098.11 Verlies Grondbedrijf: gewone dienst f. 47.154.841/* Verlies Grondbedrijf: kapitaal- dienst f. 8.073.651/9 Verlies: Reinigings- en Ontsm -dienst Reinigingsdienst f. 176.262.531/* Ontsmettingsdienst 3.313.79 Vuilverbranding 40 466.731/' ADRES AAN DEN RAAD. De afdeeling Leiden van den Algemeenen Bond van Overheidspersoneel in Nederland, voorzitter en secretaris de heeren J. Prevo en A. Zwart hebben een adres aan den ge meenteraad gezonden, waarin zij opmer ken dat. nu allerwege meer en meer tot er kenning komt. de groote cultureele beteeke- nis van vacantie en vooral in arbeiders kringen deze erkenning in de laatste jaTen wel het meest tot uiting komt; dat het personeel onzer gemeente ook het voorrecht heeft, volgens door den Raad vast gestelde bepalingen, eene vacantie te kun nen nemen; dat dit niet alleen voor hun en hun gezin een genot is, maar dat ook de gemeente als werkgeefster er groot belang bij heeft na af loop der vacantie weder naar lichaam en geest verfrischte krachten in haar dienst te rug te krijgen; dat dit echter alleen zal kunnen geschie den wanneer de vacantie op doelmatige wijze wordt genoten m.a.w wanneer de va cantie wordt doorgebracht in andere sfeer, I09 van alle omstandigheden waarin men ge woonlijk verkeert; dat echter voor een dusdanig doelmatig besteden der vacantie. velen van het per soneel. vooral de laagst gesalarieerden. de .noodige middelen ontbreken, zoodat het aan beveling zou verdienen, wanneer den Raad besloot hiervoor eene kleine tegemoetko ming te voteeren, zooals dat in meerdere ge meenten van ons land het geval is. b.v. Amsterdam, Arnhem. Assen, Bloemendaal, Deventer. Dordrecht. Enkhuizen. Haarlem, Scha gen. Velsen, Wassenaar, Zaandam. Zaandijk, Zwolle enz. Redenen waarom zij den Raad beleefd verzoeken, het personeel der gemeente voor het doorbrengen van <>eno vacantie van ten minste zes aaneengesloten dagen, een toeslag toe te kennen van f. 30. BELANGRITKE VERBETERING VAN DE SPOORLITN LEIDEN—WOERDEN. Dubbel spoor op dit traject. Zooals bekend is, heeft de spoorlijn Lei denWoerden, enkel spoor, zoodat de ver schillende treinen, hetzij hier op het station of op andere stations op deze lijn moeten kruisen, wat dikwijls, vooral als de treinen over tijd zijn, tot veel vertraging aanleiding geeft en de goederentreinen soms uren ver traging bezorgt. Naar wij uit goede bron vernemen, zal aan dit bezwaar tegemoet worden gekomen, daar zeer spoedig deze lijn ook dubbel spoor zal krijgen. Voorloopig komt van Woerden tot Bodegraven dubbel spoor; reeds de volgende maand wordt met de werkzaamheden een aanvang gemaakt en moet dit reeds in 1930 geheel gereed zijn. Is dit werk eenmaal klaar, dan zal men spoedig vanaf Bodegraven tot Leiden het dubbele spoor doortrekken. Is er eenmaal dubbel spon»-, clan wordt vanzelf de treinenloop op dit traject be langrijk beter uitgebreid, daar dan de lastige kruisingen geheel vervallen. LEIDSCHE TOONEELVEREEN. „OEFENING BAART KUNST". Feestavond ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan. Zaterdagavond heeft de Leidsche TooneeL vereeniging „Oefening baart Kunst" ter ge legenheid van haar dertigjarig bestaan in de concertzaal van het Volksgebouw een feest avond gehouden, waarvoor de belangstelling van dien aard was, dat de zaal bijkans te klein was om alle feestgangers te bevatten. Nadat hot dagelijksch bestuur, dat per auto van zijn woningen was gehaald door de aanwezigen met het zmgen van een feestlied was ontvangen, heette de voorzit ter der feestcommissie, ds heer Werk allen hartelijk welkom, in het bijzonder de afge vaardigden van de Leidsche Geitenfokver- eeniging, de vertegenwoordigers van de zusterverenigingen P. C. en L. en „Het Nieuwe Tooneel", zoomede de leden dor feestcommissie, dank zij wier medewer king het mogelijk was geweest een feest avond le organiseeren. zooals „O. B. K." in de dertig jaren van het bestuur nog niet gekend heeft. Daarop verzocht spr. aller aandacht voor de onthulling van het nieuwe vaandel, welke plechtigheid plaats vond te midden van een keurig tableau, dat den onlwerpeT alle eer aandeed. Do voorzitter, de heer van Zijp nam na mens het bestuur het prachtige vaandel in ontvangst, waarbij hij zijn groote erkente lijkheid betuigde voor het onvermoeid ijve ren der vaandelcommissie en dp medewer king der leden. Vervolgens werden de afgevaardigden der zuslervereenigingen in de gelegenheid ge steld hun gelukwenschen aan te bieden, waarvan achtereenvolgens gebruik werd ge maakt door de heeren Smit namen9 de Leidsche Geitenfokverceniging. L. H. van der Vos namens „Het Nieuwe Tooneel" en den heer Mekel. die allen hun felicitaties vergezeld lieten gaan van de aanbieding van een blijvend aandenken in den vorm van een medaille of lauwerkrans. Daarmede was het officieele gedeelte nog niet afgeloopen. want vervolgens riep de heer Werk het dagelijksch bestuur zoo mede mej. v. d. Wijngaard, mej. v. Zijp en den heer D. v. d. Wijngaard op het podium. In do eersle plaats richtte spr. zich tol den heer van Zijp. die reeds gedurende tien jaar voorzitter der vereeniging i9 en wien 9pr. behalve een foto van bestuur en feest commissie een keurig eikenhouten boeken kastje aanbood, waarbij spr. den wensch uitsprak, dat hij de vereeniging in de ko mende jaren tot steeds grooteren bloei zou mogen brengen. De secretaris do heer Nachtegaal had een marmeren inkstel en do penningmeester, de heer K. van der Wijngaard een kran tenhanger in ontvangst to nemen. Aan de dames v. d. Wijngaard on van Zijp alsmede aan den heer D. v. d. Wijngaard, die sinds 25 jaar aan de vereeniging verhonden zijn werd eveneens een stoffelijk bewijs ter her innering aangeboden, evenals aan den souf fleur. den grimeur, den neer van der Pijl en aan den heer A. Gerritsen, leider van het jazzbandorkest. „Aufgepasl". dat ook dezen avond weer op de bekende, enthou siaste manier met muziek opvroolijkte. Daarmede was eindelijk het officieele ge deelte afgeloopen en werd een aanvang ge- maakl met don onderling?»;» wedstrijd van duetten en soli, waarvoor de heeren Boden- staff. Zandvliet en Arendse als jury-leden fungeerden. Deze wedstrijd had den volgenden uit slag le prijs voor hoogromantiek (duet), mej. E. Werk en den heer C. van Bemmc- len2e prijs de heer P. Werk en mej. M. Teske; 3o prijs mej. F. Freeke en de heer M IJzerman: £e prijs do heer P, v. d. Wijn gaard. Na de pauze werd nog een blijspel opge voerd ..Het valsche etiket", dat de lachspie ren danig in beweging bracht, terwijl een genoeglijk onder-onsje dit zeer geslaagde feest besloot. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging; „Randapol", Duivenvoordestraat 75 te Oegstgeest. Exploitatie van reel .-objecten en uitge verij in binnen- en buitenland. De zaak is verplaatst naar 's Gravenhage, Maas straat 289. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING De eerste Zondagmorgen-bijeenkomst van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling kon gisteren niet doorgaan wegens gebrek aan belangstelling. Toch waren bij voorver koop een zeer voldoend aantal kaarten ge plaatst. Maar ja de zeppelin werd om streeks 11 uur boven Leiden verwacht en nu is voordragen mooi en zeker mooi als iemand als do heer Ru Mulder het doet, maar de zeppelin wilden de meesten toch niet missen. Op voorstel van den declamator zelf werd besloten de bijeenkomst 14 dagen uit te stellen. Wij hebben zoo het vermoe den, dat meerdere bijeenkomsten onder het bezoek van het luchtschip zullen hebben geleden. RITBEWITZEN, AFGEGEVEN OP OF NA i NOVEMBER IQ27. De Commissaris van Politie brengt nog maals ter kennis van belanghebbenden, dat rijbewijzen op 1 November 1927 of daarna algegeven, slechts een geldigheidsduur heb ben van twee jaren, ook al staat de datum, tot wanneer dit bewijs geldig is niet op het rijbewijs vermeld. Houders van rijbewijzen, gedagteekend op of na 1 November 1927 dienen hunne rijbewijzen te vernieuwen. Een bewijsstuk van rijvaardigheid, als mede een doktersverklaring behoeven bij de aanvrage voor een nieuw rijbewijs niet te worden overgelegd. Evenmin behoeft het nog geldig rijbewijs bij die aanvrage te wor den ingesloten. Wel moet de aanvrage vergezeld gaan met het verschuldigde bedrag ad f. 2.50. Teneinde er van verzekerd te kunnen zijn, dat het nieuwe rijbewijs vóór den af loop van het oude wordt ontvangen, moeten de aanvragen uiterlijk 3 weken vóór den vervaldatum van het oude rijbewijs aan de Gemeente-Secretarie worden ingezonden. IN EN OM DE SCHOOL. Het maandorgaan van de afdeeling Lei den van den ..Bond van Ned. Onderwijzers" verschijnt voortaan onder den naam „In en Om de school". In het verschenen October- nummer deelt de redactie mede deze titel te hebben genomen wijl de naam „Open baar Onderwijs" slechts gedeeltelijk weer geeft, waarover geschreven wordt. Allerlei onderwerpen van ruimere strekking worden eveneens besproken. Vandaar de nieuwe titel, die beter de inhoud dekt. In dit nummer worden verschillende wenschen voor de komende gemeente- begrooting onder de aandacht der lezers ge bracht. Aangedrongen wordt op goed geor ganiseerde medezeggingschap voor het on derwijzend personeel, op voorziening in de behoefte aan openbare scholen voor voor bereidend onderwijs en op reorganisatie van het medisch schooltoezicht. In een beschou wing over de zomervacantie wordt de aan dacht gevestigd op het feit. dat sommige openbare scholen vier, andere vijf en nog weer andere zes weken vacantie hebben. De redactie acht dit onverdedigbaar en dringt aan op een uniforme regeling in deze. Een opgenomen schoolbegrooting poogt aan te toonen, dat een crediet van f. 2.50 per jaar onvoldoende moet worden geacht. Prof. dr. G. J. Thierry, hoogleeraar in de Hebreeuwsche taal en letterkunde aan de Universiteit, die geruimen tijd in het Diaconessenhuis te Leiden heeft vertoefd, is thans geheel hersteld en zal deze week zijn colleges hervatten. D° alhier tot arts bevorderde semi- arts B. C P. Jacques Baalde is bestemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij het Oost- Indisch leger. Op de Zaterdag jl. gehouden plaatse lijke keuring van nieuwe planten op de Vaste Plantenkweekerij K. J. van Veen. al hier, werden getuigschriften eersle klasse toegekend aan: Aster amellus Lilacina; As ter amellus Autumm Glory; Aster amellus Hermann Löns en Aster ïbcricus Ultrama- rin; en getuigschriften van verdienste aan Aster amellus Willem van Veen, Aster amellus Schone van Ronsdorf; Aster amel lus King of Autumm en Chrysanthemum Mrs. Phyll Page. BUITENLAND. De Zeppelin»vlucht in woord en beeld; het relaas van onzen eigen medewerker van zijn tocht boven ons land. Per vliegtuig den Zeppelin tegemoet. (2de Blad). Wijziging en aanvulling van de Hooger- Onderwijswet (KeTk en School, 3de Blad). De dader in zake den moord te Rotterdam nog steeds niet gevonden. (Gemengd. 3de Blad). Bij Wageningen zijn drie wandelaars door een anto aangereden; één doode en twee ge wonden. (Gemengd, 3de Blad). BINNENLAND. Moeilijkheden ter zeeliedenconlerentie te Genève (Buitenland, lsle Blad). Nadir Khan's overwinning in Afghanistan. (Buitenland, lstö Blad). Opnieuw is de burgeroorlog in China los gebroken. (Buitenland, lsle Blad). Bij de verkiezingen in Australië behaalt Labour de overwinning. (Buitenl., 1ste Blad). Het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente heeft een beroep uitgebracht ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van ds. Beekenkamp. Uitgebracht waren 138 steramen, waar van 91 op ds. Kijftenbelt te Feijenoord, 26 op ds. Ottevanger van Papendrecht en 12 op ds. van Dorp te Den Haag. Blanco 8 biljetten; van onwaarde één. Zaterdagmiddag hield de afdeeling Leiden der Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging een zéér geslaagde paddenstoe len-excursie naar het buitengoed „Rust en Vreugd" te Wassenaar. Deze excursie werd geleid door den heer W. J. Lütjeharms, assistent aan 's Rijks Herbarium, die den deelnemers niet alleen de namen der vele gevonden soorten pad denstoelen heeft opgesomd, maar ook over den bouw, groeiwijze, giftigheid en anders zins veel verteld heeft, zoodat deze mid dag voor de Vereeniging buitengewoon in teressant is geweest. Het meest actueele vraagstuk van te genwoordig is zeker wel het vraagstuk van vrede en oorlog. Zoo zeker als de Christen zijn houding tegenover militarisme en pacifisme te bepalen heeft, zoo z<>KeT moet hij op de hoogte zijn van wat db Volken bond is en wat hij wil. Mr. Bijl-eveld zal Donderdagavond hier over het een en ander vertellen en we zou den haast zeggen, het is de plicht van ieder Christen deze lezing, wanneer het ook maar eenig9zins mogelijk is. te gaan hooren. Voor verdere bijzonderheden zie men de arvertentie in dit nummer van den. Ned. Chr. Vrouwenbond. Zaterdagnamiddag circa 6 uur reed een melkwagen van den heer Zw. doordat het paard schrok, tegen het raam van den pianohandel van den heer Joh. J. Mekel, Haarlemmerstraat 259-261. Het lemoen van den wagen ging door een winkelruit, die begrijpelijkerwijze werd vernield. Tn den nacht van Zaterdag op Zon dag, kwart voor één uur, kwamen twee be woners van het Bagijnenhof, Rapenburg, vader en zoon R. onder den invloed van sterken drank thuis. Zij kregen twist met een anderen bewoner in dit Hofje, K. ge naamd, welke zoo hoog liep, dat K. zooals hij zeide uit zelfverdediging een staaf ijzer nam en daarmede de twee mannen te lijf ging. die daardoor zoodanige verwondingen bekwamen, dat de Eerste Hulpdienst er aan te pas moest komen en de twee mannen naar het Academisch Ziekenhuis werden gebracht om te worden verbonden. Zij kon den daarna weder naar hun woning ver trekken. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. pers. Kinderen. Totaal Maandag 7 Oct. 27 3 30 Dinsdag 8 Oct. 27 1 28 Woensdag 9 Oct. 25 1 26 Donderdag 10 Oct 26 26 Vrijdag 11 Oct. 25 1 26 Zaterdag 12 Oct. 26 26

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1