GEMENGD NIEUWS. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. BUITENLAND. MISLUKTE MILLIOENENSPECULATIES. Een slnwe oplichter gearresteerd. Dc centrale recherche te Rotterdam heeft een 56-jarigen man aangehouden, dio verdacht wordt van oplichting van f. 10.000 In November 1928 heeft de centrale re cherche uit Amsterdam mededeeling ge kregen, dat een zekere dr. Jay zich zou hebben schuldig gemaakt aan oplichting van een bettekkclijk klein bedrag. Het on derzoek heeft geleid tot de aanhouding van dien dr. Jay, die evenwel anders bleek te heeten en een buitengewoon avontuurlijk leven achter den rug bleek te hebben, m, heeft zoowat de gc-heele wereld doorge reisd en in Zuid-Afrika heeft hij een ge vangenisstraf van een jaar en in Montreal een gevangenisstraf van drie jaar wegens oplichting uitgezeten. Na zijn st/raftijd in Amerika is hij als werkend passagièr met een boot naar Antwerpen gegaan cn van daar naai Rotterdam, waar hij zonder een cent op zak aankwam. Hij is toen daar reiziger geworden en later lceraar in de Engelsche taal. Eenigen tijd geleden zag een rechercheur van de centrale recherche, die den man kende in verband met de Amsterdamsche zaak, hem in een prachtige auto rondrij den en bij onderzoek bleek hem. dat de man op een voornamen stand woonde en dat hij met geld smeet. Men heeft toen voor alle zekerheid den man gevraagd, waarmee hij in zijn levensonderhond voor zag cn deze vertelde toen, dat hij verre- genwoordiger was van ©en Verzekering Mij, en dat hij controleerend geneeslicc-r was, welk ambt hij verantwoordde met he» feit, dat hij in Amerika den graad van scheepsarts had gehaald, van welken graad hij echter nooit eenig bewijs heeft kunnen leveren. Niet lang na deze informaties be merkte men, dat bij veel correspondeerde met een koopman uit het Westen van dc stad en met een koopman uit Den Haag. Dit trok de aandacht van de centrale re cherche, temeer omdat.de beide kooplie den goed bekend staan en men vermoedde dus, dat de heeren niet wisten met wien zij omgingen De politie heeft toen de kooplieden verzocht eens bij haar te ko men en zij heeft de beide heeren gevraagd hoe zij in relatie waTen gekomen met dr. Jay, 7noals de man zicto inmiddels weer was gaan noemen. Uit hetgeen de .kooplieden vertelden, bleek toen dat dr. Jay bij hen was gekomen cn dat hij hun had verteld in Oxfort te hebben gestudeerd en van zeer oude En gelsche familie te zijn. De man maakte een uitermate beschaafden indruk en de koop man uit het Westen van de stad, die he: eerst met hem in aanraking was gekomen, was veel sympathie voor den man gaan gevoelen, vooral, omdat zij in godsdien stige gezindheid zoo goed harmonieerden. Door dit laatste feit is ook de koopmao uit Den Haag zich voor den „dokter" gaan interesseeren. Toen de heeren eenigen tijd samenwerkten, zei dr. Jay, dat het stellig wel loonend zou zijn om. zooals dat vct- gens zijn zeggen in Engeland en Amerika ook gebeurde, het afval van sigarettenpa pier van de sigarettenfabrieken te ver- koopen. Men heeft inderdaad geprobeerd dit afval-papier op te koopen en het voor export te verkoopen. Deze transacties zijn echter niet gelukt. iDmiddels was de Haag- sche koopman op een idee gekomen en de verwezenlijking van dit idee zou een tota len omkeer teweeg brengen in de techniek van het drukwerk. Dr. Jay was onmiddel lijk enthousiast voor deze idee en omdat hij, naar zijn beweren, behalve in de me dicijnen ook in de chemie had gestudeerd, bood hij onmiddellijk aam, het plan in ecu laboratorium uit te werken. Na eenigee tijd kwam hij met de mededeeling, dat de idee wel degelijk te verwezenlijken was en hij stelde voor, de uitvinding, die hij als de zijne beschouwde, naar Amerika te verkoopen. Toen dit evenwel niet bleek te gelukken, zei dr. Jay, dat hij in En geland een oom had wonen, die een voor aanstaand persoon in de Engelsche zaken wereld was. Dr. Jay begon te correspondeeren en hij liet vele brieven cm copieën van brieven zien en daarbij was ook een brief, waan..: moest blijken, dat de oom schreef dat het zonde zou zijn wanneer de uitvinding naar Amerika zou worden verkocht en dat, wat Amerika eventueel in dollars zou geven, hij dat in ponden zou uitbetalen. Na dit schrijven is dr. Jay naar Engeland gegaau om de zalten te bespreken en hij kwadi terug met de mededeeling dat de Midland- Bank zich voor de uitvinding interesseer de, Er was een commissie van advies be noemd, welke commissie eem advies tot koop had afgegeven: daarna was er een financieele commissie benoemd, welke het ten slotte over den koop zou zijn eens ge worden. De prijs was bepaald op een mil- lioen pond sterling. Nu stelde dr. Jay aan zgn vrienden voor «m een firma te stichten, waann allen geld zouden steken. Hg zeil was wel zeer ver mogend, maar zijn geld stond in Amerika vast en hij wilde liever geen geld aan zgn eveneens zeer vermogende familie vragen. Vcovloopig hebben zijn beide vrienden toen f. 10.000 gestort. Inmiddels waren er ver schillende transacties gesloten, zoo vertelde dr Jay Het millioen was van de Midland Bank óp de Westminster Bank, maar nog altijd was het moeilijk om bet geld in handen te krijgen. Het eenvoudigste leek dr. Jay, dat hjj een familielid van hem. die een groo- te suikermagnaat was en die rekeningen zou hel ben loopen op alle banken der wereld, zou verzoeken het bedrag van een milhoen over te doen schrijven op de Bank of Eng land en dan vandaar weer op de rekening van de suikerfirma op een Amsterdamsche bank. Dat zou kosten spa-en en men kon het geld in Amsterdam halen. Het incassee- ren van dit geld leverde altijd maar weer moviigkheoen op en dr. Jay wist daar altijd weer een plausibele reden voor op te geven. Hij betuigde zgn spijt, dat het zoo geioupen was en het leek hem het beste maar eens naar Londen te gaan en een van de direc teuren van de suikerfirma mee te nemen naar Rotterdam, opdat hg persoonlijk het millioen zou kunnen incasseeren. De beide kooplieden had hij altijd van de bank weten weg te houden met de mededeeling, dat zelis hjj, die toch familie was van zoo goede relaties met de bank, al moeite had om het geld t6 krijgen en deze moeilijk heden zouden immers stellig vergroot wor den. wanneer er voor de bank totaal vreem de menschen in zouden worden gemoeid, I» Dezer dagen is dr. Jay met de Hanvioh- boot naar Londen vertrokken. Toevaligei wij ze heeft de recherche den volgenden mor gen de bc-ide koop.ui bg zich gevraagd, die toen zij van de politie vernamen, wat voor een individu bun vriend Jay feitelijk was, uitermate verbaasd waren. De po.iiieraad- de Iten nu aan de loopendo zaken volkomen zakelijk te beantwoorden en de stapels tele grammen welke dr .Jay gewoon was van het buitenland uit te zenden, ook geheel correct te beantwoorden. Toen na enkele dagen dr. Jay t6 Hoek van Holland aan kwam, wed hjj daar door rechercheurs van de centrale recherche verwelkomd. De pseu- do-dokter kwam natuurlgk alleen, maar wel had hij een vriend van den directeur van de suikerfirma bg zich, waaruit bleek dat dr-ze directeur voor zaken naar Parga moet, maar dat hjj zgn secretaris van 3lles op de hoogie had gesteld en dat die de afwikke ling zou regelen. Mocht het nu nog moei lijkheden opleveren, dan behoefde men slechts naar Parijs te tekfoneeren en de direc teur zou Vrijdag (dus gisteren) naar Am sterdam komen. De aangehoudene heeft toe gegeven, dat hrj de uitvinding niet had verkocht; wel beweert hij, dat de uitvin ding is gedaan en dat, wanneer men hem maar rustig zgn gang liet gaan, hg er stellig we! een millioen pond sterling voor zou heb ben weten te krijgen. Om het evenwel zoover te brengen, had hij zich evenwel veel uit gaven moeten getroosten en daarom ook had hij zich rooskleuriger bij zijn Neder'.andsche vrienden voorgedaan dan bg feitelijk wel was. Men vermoedt, dat dr. Jay de termijn tot Vrijdag heeft gesteld voor dien dag r.og geld van zgn vrienden los te kunnen krggen en om daarna te verdwijnen. JACHTOPZIENER DOOD GESCHOTEN TE MOERGESTEL Slachtoffer van een overval? Men meldt uit Den Bosch aan de „Tel.": Gistermorgen is de 25-jarige jachtopziener J. Konings, in dienst van den heer Van den Berg Ie Moergestel, dood in de omliggende bosschen aangetroffen. Hel hoofd was door een kogel, vermoedelijk afkomstig uit een revolver, doorboord. De kogel was aan den linkerslaap binnengedrongen en had het hoofd aan den anderen kanl weer verlaten. De dood moet dan ook onmiddellijk zijn in getreden. Wij vernemen omtrent dit drama nog het volgende: Konings was Donderdag a! vToeg in dienst gekomen. Toen hij gistermorgen niet was teruggekeerd, zijn bij hem inwonenden ongerust geworden en hebben de politie ge waarschuwd. Deze toog onmiddellijk op on derzoek uit en vatle dit zoo krachtig ter hand, dat het lijk reeds gistermiddag in de dichte bosse'nc-n onder Moergestel werd ge vonden Het lag op den grond uitgestrekt en daar er in de nabijheid geenerlei wapen werd aangetroffen, trok men de conclusie dat hier van zelfmoord geen sprake kon zijn en Konings het slachtoffer is geworden van een lalfen overval. Hij stond in Moergestel en in zijn geboorteplaats Rosmalen zeer gunstig bekend en was pas drie jaar als on bezoldigd rijksveldwachter en jachtopzie ner bij den heer Van den Berg in dienst. DE MOORD TE ROTTERDAM. Omtrent den moord le Rotterdam op een twaalfjarig meisje houdt de stroom van inlichtingen bij de politie onafgebroken aan en daaronder zijn er, die ongetwijfeld waarde hebben. Maar om dit alles grondig uil te zoeken i9 teel werk en veel tijd noodig De politiemacht op het bureau aui» de Groote Pauwensteeg i9 dan ook ver sterkt en met man en macht wordt dag en nacht doorgewerkt. Gisteren is een in specteur met enkele getuigen de stad per auto rond geweest, om deze getuigen met een aantal perionen le confronteeren Voor- loopig heeft dit nog niet veel resultaat op geleverd. maar men verliest den moed niet en zet het onderzoek onverzwakt voort. Een stroom van brieven komen op het bureau binnen, evenals telegrammen en de telefoon 9laat niet stil. Alles moet worden nagegaan, hoewel er heel wat tusschen is, dat al dadelijk weinig goeds voorspelt. Zoo is er ook een anonime brief gekomen, waar in slaat, dat men bij die en die maar eens moet gaan zoeken. Blijkbaar heeft men hier met een wraakneming te doen, maar dat neemt niet weg. dat men in het be lang van het onderzoek met zulk een brief toch rekening moet houden. De sectie op hel lijkje is verricht en Maandagmorgen zal het slachtoffer wor den begraven op de R.-K. begraafplaats. De kleeren zijn in beslag genomen en zullen naar dr. Hesselink worden opge zonden ter onderzoek. 19. „Volgt me", zei weer de vogel, „ik ben hier bekend". „Wat is die vogel, fluisterde Trijn, een aardige vent, als hij ons maar geen poets spelen wil". „Zwijg", riep Jan, „houd je toch stil". Zoo volgden ze den vogel door het bosch, zacht liepen ze over 'n tapijt van mos. 20. Zoo liep men voort, tot men eindelijk kwam aan een boom met een uitgeholden stam. „Hier" wees de vogel, „hier kunnen jullie slapen van nacht, de beste schuilplaats, naar het me dacht". „Is dat een herberg", riep Trijn, „is niet naar mijn zin, 'k kruip net zoo lief de kist van Hein Driepoot weer in." EEN OUDE MOORDZAAK. De Tel. meldt, dat de Amsterdamsche Centrale Recherche wederom bezig is met het onderzoek naar den moord, die ruim elf jaar geleden te Crailo heeft plaats ge vonden. Op 30 Juni 1918, op een Zondagmiddag, is n.l in de Grailoosche Boschjes de hoofd commies der Posterijen Boon, uit Am sterdam met afgesneden hals gevonden. Zijn huishoudster, de weduwe Steenhuizen, was eveneens zwaar verwond. Zij herstelde echter doch de heer B. overleed. Het on derzoek heeft nooit resultaat opgeleverd. Wel vond men een jaar na den moord op de plaats waar hel drama zich afspeelde een bijl, waarop nog bloedvlekken werden geconstateerd. VOORTVLUCHTIG KASSIER AANGEHOUDEN Gisteren is door de politie te Zwolle de 42-jarige P. F., boekhouder-kassier van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te Achter- karspel (Fr.) aangehouden P. F. was voort vluchtig. Hij wordt verdacht van ver duistering van meerdere duizenden guldens. Hij is ter beschikking van den burgemeester van Achterkarspel gesteld. DOOR EEN REVOLVERSCHOT GETROFFEN. Te 's Heer Arendskerke is de zoon van M., door een revolverschot in den buik getroffen. De revolver ging af. toen een zuster van den getroffene het wapen schoonmaakte en blijkbaar niet wist dat het gc-laden was. De jongeman is in het Gast huis te Middelburg opgenomen. ONDER EEN AUTOBUS. De negentienjarige A. K. Jung geraakte gistermiddag aan de Enschedeescheweg te Hengelo onder de T.E.T.-autobus en werd onmiddellijk gedood. Is het waar, dat een storm zich van tevoren aankondigt? Ja, zeker. Als mjjn vrouw zegt: Sluit het venster! dan weet ik, dat het begint te stormen. BUITENLANDSCH GEMENGD. ZOEBKOFF NIET TOEGELATEN IN HET SAARGEBIED Zooals reeds gemeld, heeft Zoebkoff bij de regeeringscommissic van het Saargebied een verzoek tot toelating ingediend. Het passenbureau heeft de beslissing hierover aan den president der regeeringscommissic overgelaten, die over het verzoek afwijzend heeft beschikt. VAN EEN STELLING GEVALLEN. Gisteravond is de schilder G, Henselman uil de Koningsveldestraat te Rotterdam bij i werkzaamheden op het Achlerklooster van een negen meter hooge stelling gevallen. De man is met een schedelbreuk naar het I ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aan- komst is overleden. DE FRAUDE TE BERLIJN. Het gemeentebestuur van Berlijn heelt in een buitengewone vergadering besloten het besluit van den gemeenteraad om den eersten burgemeester Böss uit Amerika terug te roepen, niet uit te voeren. Burgemeester Scholz zeide dat het. na het telegram van Böss uit San Francisco niet aanging den eersten burgemeester van Berlijn als schuldige te behandelen en als het ware zijn eigen uitlevering te gelaslen Het gemeentebestuur heeft deze beslissing telegrafisch aan den eerslen burgemeester meegedeeld. VAILLANT—COUTURIER OP VRIJE VOETEN. Het communistische Fransche Kamerlid VaillantCouturier, die 21 September aan gehouden werd onder de beschuldiging van samenzwering legen de veiligheid van den Staat, is om gezondheidsredenen in vrijheid gesteld. DE NOORDPOOLVLUCHT VAN DEN ZEPPELIN GAAT NIET DOOR. De Vossische Zeitung meldt uit Frie- drichshalen: Naar van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, heeft de directie van de Zeppelinwerf te Friedrichshafen aan de bemanning van het luchtschip gevraagd of zij bereid is aan den Pooltocht in 1930 deel te nemen. (Dit is n.l. niet verplicht). Na lange beraadslagingen van de beman ning is aan de directie schriftelijk mede gedeeld. dat de geheele bemanning heeft besloten niet aan den tocht deel te nemen. Vermoedelijk zal van dezen tocht in de aanstaande lente nu niets komen, daar men onmogelijk tot het voorjaar een nieuwe be manning voor den tocht zal kunnen op leiden. De meeste leden der betpanning geven dc vrees te kennen, dat hot luchtschip tijdens den Pooltocht verloren zou kunnen gaan en dat de bemanning daardoor haar beroep zou kwijt zijn. Zoolang te Friedrichs hafen slechts één luchtschip ter beschikking is. moet de Graf Zeppelin enkel aange wend worden voor de doeleinden waarvoor zij oorspronkelijk bestemd was en kan het luchtschip niet in de waagschaal worden gcsleld voor Poolvluchlen. Zoodra er twee luchtschepen zijn. is de bemanning dade lijk voor een Pooltocht te vinden DERTIG MENSCHEN VERDRONKEN. Gisteren zijn te Delacrobe in den Staat Vera Cruz (Mexico) dertig personen ver dronken toen de boot waarin zij zich be vonden door de hooge golven kantelde. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Internationale Bank. Gistermorgen zijn te Baden Baden de besprekingen over den bestuursraad van de toekomstige International© Bank voort gezet. De vergadering besloot, dat de raa-d van bestuur in vier groepen zal worden verdeeld. De eerste groep bestaat uit de gouver neurs der deelnemende circulatiebanken. Daar, zooals bekend is, de banken van het Federal Reserve Systeem niet rechtstreeks aan de Internationale Bank deelnemen zullen, blijven in deze groep zes personen over. De gouverneurs, die verhinderd zijd het bestuurslidmaatschap zelf waar te ne men, kunnen een vasten plaatsvervanger benoemen. De tweede groep zal bestaan uit de door de gouverneurs der circulatiebanken to verkiezen nationale vertegenwoordigers uit de kringen van financiën, industrie en. handel. Hieronder behooren ook de beicie- door den gouverneur der Fransche ban*, en den president der rijksbank te benoe men vertegenwoordigers van handel en in dustrie, die zitting zullen hebben, zoolang de Duitsche herstelbetalingen loopen. De derde groep wordt gevormd door dc door de gouverneurs van de centrale ban ken te kiezen vertegenwoordigers van die landen, wier centrale bank niet aan dc nieuwe Internationale Bank deelneemt. In de eerste plaats komen dus voor het lid maatschap van deze groep twee Amerika nen in aanmerking. De vierde groep bestaat tenslotte uit negen vertegenwoordigers uit andere lan den, dit uit de kringen der circulatieban ken worden gekozen. De zes gouverneur» van de circulatiebanken subsidiair hu* vaste plaatsvervangers treden niet perio diek af, maar zijn blijvend lid van den raad van bestuur; zoo ook waarschijnlijk een der Amerikaansdhe leden. De andere 18 leden zullen oan de drie jaar aftreden in de richtlijnen" wordt van een vijfjarigen zittingsduur gesproken om een grootere mogelijkheid te hebben telkens vertegenwoordigers van andere lan den in het 'bestuur te benoemen en daar door d,e internationale medewerking leven diger to maken. Verder kwam men overeen dat de leden niet bepaald in Europa behoeven te wo nen, doch dat het voldoende is, indien zij aan de voornaamste zittingen van den be stuursraad deelnemen. Ook zullen voorzor gen getroffen worden, dat de vergaderin gen van d,en bestuursraad niet uitsluitend ter plaatse van den zetel der bank be hoeven t© worden gehouden. Id het comité van voorbereiding r« slechts oppervlakkig gesproken over het uitvoerend comité, waarover in de richtlij nen wordt gesproken. Dit wordt verder overgelaten aan het bestuur ter uitwer king, Waarschijnlijk zal nog deze week de eerste lezing dew statuten gereed komen. De commissie splitste zich dan in sec ties om alle details vast te stellen en nog bestaande onzekerheden weg te nemen. BELGIE. Het Fransche bezoek. Gisteren heeft minister Hijman9, den Franschen president en Briand een lunch aangeboden. Ook de koning was aanwezig, 's Middags had een officieele ontvangst ten stadhuize plaats, waar de gebruikelijke redevoeringen door burgemeester Max en president Doumergue zijn gewisseld. DUITSCHLAND. De Volkswensch-actie - Eisch te Oppeln. Het hoofd van den Stahlhelm heeft na tuurlijk een schriftelijk protest ingediend bij minister Severing inzake de huiszoekin gen te Dortmund en omgeving en die gepu bliceerd. Minister Severing heeft daarop schriftelijk geantwoord en dit antwoord eveneens gepubliceerd. Van weerszijden een zekere propaganda. Nieuwe gezichtspun ten worden uit den aard der zaak niet ge opend. Von Guérard. rijksminister van finan ciën. Braun, Pruisisch minister-president Dietrich, rijksminister van landbouw en voedselvoorziening, Grezinski, Pruisisch mi nister van binnenlandsche zaken, en dr. Sch&tzl, rijksminister van posterijen, zullen in den loop van deze maand voor de radio luisteraars het woord vceren tegen den Duitsch-nationalen „Volkswen9ch". Zooals men ziet. spreken de ministers van alle coalitiepartijen, met uitzondering van de Duitsche Volkspartij. De verschillende Duit sche zenders hebben overigens geweigerd redevoeringen te laten houden door leiders van de beweging ten gunste van den Volks- wensch; wel zou het plan bestaan Hugen- berg en een tegenstander uit te noodigen tot het houden van een debat voor de radio. In het proces wegens de relletjes te Oppeln bij de schouwburgvoorstellingen waarbij Polen werden lastig gevallen zijn door het O. M. tegen de beklaagden gevangenis straffen geëischt van 8, 6 en 4 maanden. ENGELAND. Graaf Meath f De loonen bij de sporen. Overleden is. 88 jaar oud, graaf Meath. Hij was de stichter van de beweging om. „imperiaal" te denken die er toe leidde, dat de 24ste Mei. de verjaardag van ko ningin Victoria, als „Empire Day" wordt gevierd. Het denkbeeld werd door hem in 1922 voorgesteld aan den toenmaligen mi nister van koloniën Joseph Chamberlain, Gisteren is een voorloopig accoord ge sloten tusschen de vier spoorwegmaatschap pijen en de vakvereenigingen van spoor* wegarbeiders. dat de reeds ingetreden ver* laging der loonen met 21/2 pCt. besten digt voor een periode van zes maanden, eindigende op 12 Mei a.s. CHINA. Het Duitsche voorstel aanvaard. De Chinee9che minister van buitenland- sche zaken dr. Wang verklaarde aan ver tegenwoordigers der Chineesche pers, dat de regeering bereid is het Duitsche voor stel aan te nemen onder voorwaarde, dat ook de Russische regeering zich bereid ver klaart alle Chineesche onderdanen, die zich in de Russische gevangenissen be vinden, te ontslaan en hen in staat te stel len naar hun vaderland terug te keeren. Het antwoord der Chineesche regeering zal binnen enkele dagen aan de Chinee- schen gezant te Berlijn worden gezonden, die het de Duitsche regeering zal over handigen. JAPAN. Wakatsoeki weigert. Reuter verneemt uit bevoegde bron, dat Reijero Wakatsoeki, de vroeger eerste- minister het aanbod zal weigeren om voor zitter te zijn van de Japansche delegatie op de a maritieme ontwapeningsconfe rentie te Londen. RECLAME. H. P. H. KEEREWEEH BEGRAFENISSEN -Tel. 0^1 AUTO-TRANéPÖRT Aalmarkt 16. CREMATIE 2-2

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6