BERICHT. 70®le Jaarcanp ZATERDAG 12 OCTOBER 1929 No. 21343 Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen^ STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaalsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel Kleine Advertenliên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0,18 Franco per post 2.35 portokosten. FOTO'S VAN DE ZEPPELIN BOVEN LEIDEN. Ongetwijfeld zullen morgen veie amateur-fotografen een foto trachten te maken van de Zeppelin bij zijn vlucht over onze stad. Elke foto, die Maandagmorgen a.s. voor elf uur in ons bezit is, zullen wij bij opname in ons Blad met vijf gulden honoreeren. DE DIRECTIE. BENOEMING LID VAN DEN GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Leiden, maakt bekend, dat vanaf heden ter secretarie der ■gemeente voor een-, ieder ter inzage is nedergclegd zijn besluit ter benoeming van een lid van den gemeenteraad, noodzakelijk geworden door het bedanken als zoodanig van den heer P. Heemskerk. De Voorzitter voornoemd, A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, lorden, 12 October 1929. 4630 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van de N.V Wer- nink's Beton-Maatschappij om vergunning i tot het uitbreiden van de beton- en kalk- fabrieken gelegen aan den Hooge Morsch- weg No. 114, kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie P. Nis 339, 3-11 t./m. 348 en 1460. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet: Geven kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek mei de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 26 October c-.k des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin- 1 derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten eYide hun bezwaren mondeling toe te lichten A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN Secretaris. Leiden, 12 October 1929. 4629 AFSLUITING MAREDUK. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Mare- dijk bij den Rijnsburcjersingel in verband met de uitvoeringen van noleeringswerkon vanaf Dinsdag 15 October a.s. tot nadere aankondiging voor het rijveikeei zal zijn afgesloten en dat bedoeld verkeer zal wor- I den geleid over het Schuttersveld en de [Aloëlaan. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 12 October 1929. 4631 HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Xieuwe inschrijving: ..De Katwijksche Bijenkorf". Paul Kru- gerstraat 28, Katwijk a-an Zee. Kruideniers bedrijf. eigenaar: G. van Duyn, Katwijk aan Zee. W ij z i g n g: Coöperatieve Boerenleenbank. Dorps- straat 76, Leiderdorp L Uittredend bestuurslid.J .J. p,. Konirjg. Leiderdorp. Opheffing: J. S. Kolderman, Haarlemmerstraat 309 Leiden. JVinkeiier in Borstelwerk, enz. J. SCHAAP Hzn. f Wijlen de heer Schaap. In den ouderdom van 61 jaar is gister avond in het Diaconessenhuis, in welke inrichting hij een operatie had ondergaan, overleden de heer J. Schaap Hzn., oud- directeur van de Christelijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen. Met den heer Schaap is iemand heen gegaan, die met groote toewijding meer dan veertig jaar de zaak van het christe lijk onderwijs heeft gediend. Hij behaalde den 25sten October 1886 de hulpakte en was achtereenvolgens als onderwijzer werkzaam te Wormerveer en Zwolle. Na het behalen van de hoofdakte in Juli 1889. werd hij benoemd tot tijdelijk hoofd te Ommen en vervolgens tot eerste onderwijzer aan den Christelijke School te Amsterdam. Nadat hij nog vijf jaar had gefungeerd als hoofd der Christelijke school te Koog- Zaandijk werd hij op 1 Januari 1896 be noemd tot hoofd der Geref School aan de Hooigracht alhjer. Ruim 12 jaar later, «>p 1 April 1908. volgde zijn benoeming tot directeur van de Christelijke Kweekschool, welke functie hij tot 1 Maart j.l. heeft be kleed. Op 1 Maart 1909 werd hij benoemd tot inspecteur bij het Christelijk Nationaal Onderwijs, eerst in de provincies Zeeland en Noord-Brabant, toen in Zuid- en Noord- Holland en in de laatste jaren in het noor delijk deel van Zuid-Holland. Het was altoos zijn hartewensch het 25-jarig beslaan dier school te mogen mee maken. doch zijn afnemende lichaams krachten gedoogden zulks niet en in het laatst van Februari van dit jaar heeft hij officieel afscheid moeten nemen. Wij herinneren ons dien middag in de Jacoba-zaal van „Den Burcht", waar een stemming van dankbaren weemoed heerschte Dankbaar voor alles, wat de heer Schaap voor de Kweekschool is geweest: weemoed, omdat de 9chool in haar oud-directeur een stuk van zich zelve zag vertrekken. Hoe voortreffelijk heeft toen de voorzitter van het schoolbestuur, ds. Rutgers, de ver diensten van dezen dienaar van hel onder wijs geschetst en geproken over de leege p'aats. welke hij in de 9chool zou achter laten. Helaas, zijn welverdiende rust heeft siechfs kort mogen duren. Maar allen, die hem in zijn werk ge kend hebben zullen hem blijven gedenken als iemand, die gaf alles, wat hij had Omdat hij van zijn vak hield: omdat hii, zooals hij het zelf bij zijn afscheid heeft gezegd, was een „schoolmeester in hart en-nieren". Maar een schoolmeester in de allerbeste beleekcnis van het woord. Hij ruste in vrede ADRES AAN DEN RAAD. Inzake bevorderingen bij de lichtfabrieken. Aan den raad der gemeente Leiden is onderstaand adres gezonden Geven niet veisehuldigde gevoelens te kennen. H. v. Woudenberg en J. W. van Hees. resp voorzitter en secretaris van de afd. Leiden vaD deD Centralen Neder- landschen Ambtenaarsbond dat volgens de Verordening van den 17en Mei 1920, (Gemeenteblad Na. 22) betref fende de wedden van ambtenaren in dienst der gemeente Leiden, zooals die nader omschreven zijn in staat D dezer verorde ning, zijn aangegeven de functies van Con troleur 1ste en 2de klasse; dat bij de besprekingen van het con cept dezer Verordening in het Georgani seerd Overleg (Alg. Ambtenaren- en Werk lieden-Commissie) door den voorzitter en den toenmaligen directeur der Lichtfabrie ken bestendiging van deze klassen sterk werd bepleit, op grond dat deze prikkel tot bevordering noodig was met het oog op het corps meteropnemers die ingedeoln waren in den rang van Controleur 2e klasse dat het uwen Raad uit de door ons go- voerde correspondentie met de Commissie van Beheer, welke wij als Memorie van toelichting hierbij voegen, zal blijken, dat d© tegenwoordige Commissie van Beheer nopens deze kwestie een nieuw standpunt inneemt, die een normale bevordering Contr. 2e klasse tot Contr. Ie klasse uit sluit, waardoor de belangen van deze ca tegorie ambtenaren ten zeerste worden 1 geschaad: dat dus bij deze categorie van ambtena ren jarenlang niet alleen verwachtingen j zijn opgewekt, dooh zelfs positieve toezeg- I gingen zijn gedaan, ten opzichte waarvan i wij vertrouwen dat uw Raad zal willnn j medewerken om de eenmaal gegeven bc- lof te in te lossen; Weshalve zij uwen Raad verzoeken, wel te willen uitspreken dat in 't algemeen bevorderbaarbeid van Controleurs 2oe klasse tot Controleur 1ste klasse ge- wenseht is Hetwelk doende, enz. w.g. H. VAN WOUDENBERG, voorz. w.g. J. W. VAN HEES, secretaris. Het adres is vergezeld van de volgende Memorie van toelichting. Afschrift van een schrijven aan Commis sarissen der Stedelüke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden. Leiden, 17 Mei 1929. Mijne Heeren, Naar aanleiding van uw schrijven van 15 Maart 1.1. Doss. 9 No. 11, meenen wij het volgende te mogen opmerken: Inderdaad is het juist, dat de indeeling van de meteropnemers-geldophalers in een deT rangen der Salarisverordening tot uwe competentie behoort. Doch dat oorspron- j kelijk bij deze racgsindeeling (1 October 1917) de bedoeling voorzat, in 't algemeen de bevordering van controleur 2e klasse tot controleur le klasse uit te sluiten, meenen wij met alle beslistheid te moeten ontkennen. Tot staving van onze meening mogen wij u wijzen op een schrijven d.d. 17 Juni 1921, van den toenmaligen directeur, den heer v. Ammers, aan onze organisatie, waaruit wij het volgende citeeren ,,Voor bevordering van de meteropne- ,,mcrs Planken. Beurse, D. W. Dee en S. ,,Kiel tot controleur le klasse is m.i. geen „aanleiding. Voor controleur lc klasse ko mmen alleen in aanmerking de meteropne- ,.mers, die blijk hebben gegeven, geschikt ,,te zijn voor alle werkzaamheden, die met „den dienst van meteropnemer-geldopha- ,,ler eenig verband houden en aan wie ook „lichte administratieve arbeid kan worden „opgedragen. Bij de hiergenoemde meter- „opnemers is zulks nog niet bet geval." Had dit laatste wel het geval geweest, dan ware aanleiding tot bevordering tot controleur le klasse ook van deze perso nen aanwezig geweest Wanneer wij hierbij aanteekenen, dat in deze periode (192i>— 1921) reeds tot controleur le klasse waren bevorderd de meteropnemers (controleur 2e klasse) Horn, Onvlee, v. Ulden, Kors- wagen, Veeren en Jansma, dan kan o.i. toch moeilijk gesproken worden van een incidenteel besluit, voor een paar personen, doch blijkt hieruit, duidelijk, dat, mits vol doende aan eenige bescheiden eischen, be vordering van controleur 2e klasse tot- le klasse als regel zou gelden, welke aan vankelijk ook gevolgd werd. Hieruit blijkt ook, dat het standpunt van uwe Commissie dat de rang van con troleur le klasse bestemd is voor andere functionnarissen, een nieuw standpunt ie, hetwelk door de toenmalige Commissie van Beheer en de Directie niet werd ingeno men Dit standpunt is bovendien volkomen ki strijd met de bedoelingen, die bij de sala risherziening in 1920 hebben voorgezeten. Immers toen de organisatie» in de Com missi e van Overleg aandrongen op combr- natie van de rangen, controleur 2e en le klasse, werd het behoud van den le klasse rang door den voorzitter der Commissi (wethoudei Pera). alsmede door den beer v. Ammers met klem verdedigd, als een middel om voor deze categorie den prik kel tot bevordering te behouden. Vervolgens mogen wij u ook verwijzen naar de notulen van de vergaderingen van de Ambtenaren-dienstcommissie vau 22 Febr. 19-22 10 Jan. 1923 en 25 Juni 1C»4, onder het presidium van den tegenwnnr- digen directeur waarin deze be vorder in es kwpstie is besoroken en waaruit u zal blij ken dat ook de heer v. Klinkenberg bet door ons ontwikkelde standpunt deelt. Dat een verdere promotiekans, b.v. tol klerk, voor heD openblijft, gelïik altijd 't geval is geweest, moge vroeger eeniee waarde hebben gehad, bij de tegenwoor- i dige personeelsformatie is dit van zeer weinig beteekenis. Dit blijkt wel uit her feit, dat sinds het jaar 1923 niemand vau de meteropnemers tot zoo n functie werd geroepen, terwijl m dien tijd meermait* j zioh een vacature voordeed, en onder deze categorie personen ongetwijfeld ge- I schikte krachten voor vervulling dezer va. catures aanwezig waren. De laatste bevordering van controleur 2e klasse tot klerk le klasse had plaats op 1 Januari 1923 en dan nog met de restrictie „reserve-meteropnemer-geldop- haler." Wij meenen met het bovenstaande vol doende te hebben aangetoond, dat bevor dering van meteropnemers geldophalers ia den rang van controleur 2e klasse tot cou- troleuT le klas&e, mits men voldoet aan bescheiden eischen inzake administra&.«- ven arbeid, als regel heeft gegolden. Wij kunnen dan ook niet anders dan mi-f vrijmoedigheid er bij uw college ten sterk ste op aandringen, i.z. deze bevordering te handelen als door ons hierboven als billijk en rechtvaardig geschetst, waarmee u naaT onze overtuiging niet alleen 't be lang van de hierbedoelde ambtenaren doch ook dat der door u beheerde bedrij ven zult dienen. Met rle meeste hoorachting, Namens het afdeelingsbestuur, enz. GOUDEN BRUILOFT. Het feit, dat wij deze week reeds mel ding kunnen maken van het derde gouden bruiloftsfeest binnen onze gemeente, logen straft eigenlijk min of meer de hooge zeld zaamheid van een dergelijk jubileum. Thans zijn het Johannes Tegelaar en Catharina van Buren, wonende Oranje straat No 2, wier bruidsdagen deze week zijn ingegaan en die den 23sten van deze maand hun 50-jarige echlvereenigirig hopen te herdenken. Tegelaar was geruimen tijd als arbeider op een boerderij nabij Leiden werkzaam, doch geraakte toen buiten zijn schuld zon der werk. Aanvankelijk bleven alle pogin gen om een andere betrekking te vinden zonder succes en in het groote gezin er waren niet minder dan 15 kinderen heerschte bittere armoede. Maar er volgden betere tijden; Tegelaar kreeg een betrek king als stoker aan de Gasfabriek en door hard werken en goed oppassen keerde de welvaart in het gezin terug. Toen kort voor het uitbreken van den wereldoorlog Tege laar na een bijna 25-jarigen diensttijd bij de Gasfabriek werd gepensionneerd, smaakte hij de voldoening, dat zijn tien overgebleven kinderen allen een goede positie in de maatschappij hadden verworven. Zijn vrouw had het hare ertoe bijgedragen om de inkomsten te vergrooten door bij do conserven fabriek van de firma Tieleman er Dros doperwten te doppen. Momenteel bewonen zij een eigen huisje in de Oranjestraat en hun dankbare kin deren hebben alles gedaan om de ouders die respectievelijk 72 en 67 jaar oud zijn, een feestelijker bruidstijd le bereiden, ter wijl ook de buren zich hebben beijverd om de straat in een feestgewaad te steken. Mogen zij nog vele jaren getuigen ziin van den onbezorgden levensavond van dit nijvere echtpaar. BINNENLAND. Overleden is de heei J. Schaap Hzn., oud* directeur der Chr. Kweekschool te Leiden. (Stadsnieuws, 1ste Blad). Het vertrek van den Zeppelin is vastge steld op hedenavond halftwaalf; morgen- voormiddag boven Leiden. Laatste Berich ten, 1ste Blad). Onze medewerker, die den Zeppelintocht naar ons land meemaakt, in gesprek met dr. Eckener. (1ste Blad). Burgemeester en Wethouders van Den Haag stellen aan den gemeenteraad voor het nieuwe stadhuis te bouwen op het Alexan- derplein. (Binnenland, 2de Blad). Benoemingen en overplaatsing in het leger. (Binnenland, 2de Blad). Een mislukte millioenenspeculatie; een oplichter te Rotterdam aangehouden. (Ge mengd, 2de Blad). Moord op een jachtopziener te Moer gestel. (Gemengd, 2de Blad). INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Verschenen is het werk-programma voor de maanden OctoberDecember van dit jaar. Er zullen twee Zondagmorgen-bijeen komsten gehouden worden De eerste op morgen 13 October. De heer Ru Mulder te Hilversum zal fragmenten uit „Peer-Gynt" van ïbsen declameeren. In November komt de tooneelspeler Louis van Gasteren te Den Haag met fragmenten uit „Van het Westelijk front geen nieuws". Verder zullen een vijftal luister-cursus sen worden gegeven De heer F S. Noord- hoff te Den Haag opent Maandag a.s de rij met te spreken over: ..De Chemische oorlog en de toekomst" Bij de meeste cur sussen worden lichtbeelden of een film ver toond. Onder de inleiders komt ook voor Dr J. II Oost te Leiden In een cursus avond in December te houden zal hij spre ken over: „Verschijnselen in verhand met de draaiing der aarde" Ook bij dezen cur sus zullen lichtbeelden verloond worden. Omtrent excursies naar verschillende in stellingen zullen tijdig mededeelingen in de pers gedaan worden. BUITENLAND. De besprekingen over de Internationale Bank. (Buitenland, 2de Blad). China bereid het Duitsche voorstel te aanvaarden. (Buitenland, 2de Blad). De Zeppelintocht naar de Noordpool zal vermoedelijk niet doorgaan. (Buitenl. Gem., 2de Blad). POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. Het eerstvolgende vliegtuig van den ge- regeiöen luchtpostdienst naar Nederl.-Indiö tn tusschenjggende landen, ve.trekt in den echtend van 17 October a.s. van Schiphol. De bus aan het Hoofdpostkantoor alhier wordt, in aansluiting op deze verzending, voor de laatste maal gelicht op 17 October te 2.40 's nachts. Het luchtrecht bedraagt 40 cent voor brieven t.m. 10 gram, briefkaarten en post wissels, terwijl voor de overige stukken 75 cent per 20 gram is verschuldigd. Verantwoording van dit luchtrecht boven het gewone port kan geschieden zoowel door middel van gewone als van luchtpo.-tzegels. Met de vliegtuigen naar Nederl.-Indië kan ook correspondentie verzonden worden voor de tusschenliggende landen. Het voor die landen verschuldigde lucht recht bedraagt: Voor Syrië 15 cent per 20 gram. Mesopo- thamië en Perzië 30 ct. per 20 gr. Britsch-7 Indië (Birma inbegrepen) 40 ct. per 20 gr. Siam en de Straits Settlements 60 ct. per 20 gram. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor hel doktoraalexamen geschiedenis de heer H. Kroeskamp (Noord- wijk) doctoraal-examen rechtgeleerdheid de heer A. Peters (Scheveningen.) DAMESKRANS „CLARA DOZY". Tot steun der Vereeniging voor Chr. Fröbelscholen. Nu de wintercampagne op elk gebied is ingeluid, maakt de bekende dameskrans „Clara Dozy" zich gereed tot het organisee- ren van haar jaarlijkschen Bazar tot steun van het Christelijk Fröbelonderwijs. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds zoover gevorderd, dat kan worden mede gedeeld. dat deze bazar oo 2 achtereenvol gende dagen in het begin der volgende maand (vermoedelijk 5 en 6 November) zal worden gehouden in één der lokalen van de Christelijke School a. d. Sladhouderslaan. Er h^eft zich een bazar-cotnmissie gevormd, die in saamwerking met het bestuur van den krans zich per circulaire heeft gewend tol dio fabrikanten, winkeliers en particu lieren in onze stad. van wie kan worden verwacht, dat 2ij sympathiseeren met het beoogde doel en aanvankelijk mei bevredi gend resultaat. We willen f-chter gaarne de lezers en lezeressen van dit blad die geen circulaire ontvingen in de gelegenheid stel len kennis le nemen van ons plan Rn we doen ook thans weer met vrijmoedigheid een beroep op aller medewerking en hulp vaardigheid. Alles, wat eenige verkoopwaarde heeft, zal in grooten dank worden aanvaard, ook reclame-artikelen of giften in geld.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1