Wood-Milne RUBBERLEDER zolen en BULLDOG Iiakken Drie Avonturen 7Gste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 10 October 1929 Derde Blad No. 21341 BINNENLAND. C, G. SMIT, Steenstraaf 49 FAILLISSEMENTEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. FEUILLETON. KO OI VOGELVANGST. Naar de „Msb." verneemt heelt gisteren aan het Departement van Binnenlandsehe Zaken eaJLandbouw onder leiding van den inspecteur van den landbouw een bijeen komst plaatst gehad tusschen enkele tegen standers van de kooivogelvangst, vogelvan gers en enkele wetenschappelijke personen. Ook de vertegenwoordigers van den geor- ganiseerden land- en tuinbouw namen aan deze bespreking deel. De besprekingen liepen over de klacht der vogelvangers, dat er te veel voor hun bedrijf te belangrijke vogels uit de lijst volgens de Vogel wet 1912 zijn geschrapt, over hun klacht, dat de vangtijd te veel is bekort, over het bezwaar dat de netmazen thans te wijd schijnen te zijn. over verbod of beperking van uitvoer van kooivogels, over beperking in de af gifte van vergunningen en over beperking van het gebruik van netten. Bij Kon. besl. is aan de Rijkshoogere- I burgerschool te Velsen wederom benoemd tol tijdelijk leeraar J. Spier en benoemd tot tijdelijk leeraar W. de Lange, leeraar aan de Rijkshoogereburgerschool te Enkhuizen. De Joodsche Vrouwenraad te Rotter dam heeft onder voorzitterschap van mevr. E. CohenHartog een buitengewone alge- meene vergadering gehouden, waarin sanc tie is verkregen tot het ontwerpen van sta tuten voor een op te richten Nederlandschen Joódschen Vrouwenraad, welke gevormd zal worden door de samensmelting van de beslaande plaatselijke raden te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Arnhem. Naar wij vernemen is de reis van Hr. Ms. torpedojager „Kortenaer" naar Ned.-In- dië. welke aanvankelijk bepaald was op begin October, uitgesteld tot Januari a.s. (..Tel.) Veertigjarig jubileum van den heer Verkrijgbaar in drie dikten (3, 4 en 5 m.M.) bij alle moderne Schoenmakers, in Schoenen Lederwinkels DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD VOOR DEN OMROEP Be „Vara" wil een eigen zender bonwen. Door de „Vara" de arbeiders-radio-omroep i is dezer dagen een verzoek ingediend om toestemming voor den bouw van een eigen •zender op een golflengte van 298 Meter. De Vara zou een vierde van den zendtijd op zich willen nemen. In verband hiermede wordt thans vanwege de „Vara" medege deeld: Gisteren heeft de minister van Waterstaat het dag. bestuur van de V.A.R.A. in audiën tie ontvangen. Deze diende voornamelijk ter toelichting van het verzoek om een eigen zender te mogen exjaloiteeren. Tevens verzocht het V.A.R.A.-bestuur den minister, spoed te betrachten bij de verdeeling van den zendtijd. Ten slotte vond het gelegenheid, te vol doen aan de opdracht van den vereenigings- raad van de V.A.R.A. om den minister te verzoeken, den Radio-raad uit te breiden (met vertegenwoordigers der omroep-veT- eenigingen. Aan het slot der audiëntie, welke bijna een uur duurde, verklaarde de minister er van overtuigd te zijn, dat een beslissing in zake een definitieve verdeeling van den zendtijd inderdaad op korten termijn dient te worden genomen. Zijnerzijds zal hij het mogelijke doen om een spoedige beslissing te verkrijgen. Ook het verzoek tot machti ging voor het bouwen en exploiteeren van een eigen zender, als dat tot uitbreiding van den Radioraad zeide de minister spoedig in ernstige overweging te zullen nemen. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. Blijkens meëedeeline van de Indische postadministratie is de luchtpost, welke n.et het tweede vliegtuig werd vervoerd, op haar bestemming aangekomen en te Medan behield op 5 October, te Weltevreden on 8 en te Palembang op 7 October. o VERSPREIDE BERICHTEN. Te Middelburg is, 52 jaar oud, over leden de heer G. W. den Boer, drukker en uitgever aldaar, o.a. van de N.V. „Middel- burgsche Courant". RECLAME. Telefoon 485. 4373 Vanaf heden voorhanden: Mainzer Zuurkool, Frankforter Knakworstjes, Casseler Rippespeer, D. Verkade te Alphen aan den Rijn. De Heer D. Verkade. 15 Oct a.s. hoopt onze plaatsgenoot D. Verkade, zijn -40-jarig ambtsjubileum te herdenken als meesterknecht bij de N.V. Stokhuyzen's jamfabrieken alhier. Reeds als 12-jarige jongen ging de jubilaris naar de fabriek, waar hij spoedig een groot vertrou wen genoot en weldra als een plichtsge trouw werkman stond aangeschreven. Dit had tot gevolg dat hij eenige jaren geleden tot meesterknecht werd bevorderd. Zeer ze ker zal het den jubilaris die ook bij zijn pa- perieuren zeer wordt gewaardeerd, bij zijn jubileum niet aan belangstelling ontbreken. Wij zullen hier op terugkomen. Als bijzon derheid kunnen wij bovendien nog vermel den dat de jubilaris gedurende al deze 40 jaren nooit één dag wegens ziekte heeft be hoeven te verzuimen, terwijl het bovendien een dubbel feest in het gezin van Verkade zal worden daar hij tevens dezer dagen zijn 30-jarig huwelijksfeest hoopt te vieren 1 Uitgesproken: J. Romkes Zeilstra, Katwijk aan Zee. R.-c. mr. J. C. van der Burcht van Lichten- bergrh, cur. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, Leiden. Volgens het weekblad „Handelsbelangen" werden gedurende de maanden Augustus en September bij de gezamenlijke griffies in Nederland gedeponeerd 117 crediteurenlijs- len met een totaal passief van f. 1.850.521,71 waarvan preferent f. 387 334.45. Vanaf Jan. 1929 werden in totaal gedeponeerd 924 cre- diteurenlijsten met een totaal passief van f. 27.127.182.46, waarvan preferent een be drag van f. 3.180.491,45. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Reeuwijk, J. Rennes, cand. te Zeist. Bedankt: Voor Zuid-Zijpe. J. M. Moll van Charante, cand. te Rotterdam; voor Tricht, P. Warners te Nederhorst-den Berg; voor Brandwijk, J. D, van Hof ie Oud-Beierland; voor Nieuwpoort, J. G. Dekking te Berg ambacht; voor Gouda, F. Kijftenbelt te Feijenoord; voor Ochten, E. V. J. Japchen te Maartensdijk; voor Sprang en Moer- capelle. H. Bout, cand. te Huizen. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Antwerpen, H. J. Winter, cand. te den Oever. GEREF. GEMEENTE. Bedankt: Voor Icrseke, J. D. Barth te VI aardingen. EVANG. LUTH. GEM. Aangenomen: Naar WoerdenBodegra ven, mej. J. A. Haumersen, cand. te Koedijk. OUD-GEREF. GEMEENTEN. Beroepen- Te Den Helder (als oefenaar), N. van der Kraals te Apeldoorn. o ONDERSCHEIDING VOOR Dr. J. J. VAN LAAR. Naar „de Telegraaf" verneemt, zal de Kon. Academie van Wetenschappen aan Dr. J J. van Laar, oud-lector aan «de universi teit van Amsteidam, de gouden medaille toe kennen,, die na den. dood van den geleerde Bakhuis Roozeboom in 1907 werd ingesteldi. Deze medaille wordt om de tien jaar uit gereikt voor het wc-ïk, dat het meest tot den vooruitgang van de physico-chemie heeft bijgedragen. Prof. dr. Schreinemakers te Leiden viel als eerste deze onderscheiding ten deel. Den tweeden keer werd de me daille aan prof. dr. Tammann te Göttingen toegekend. De' medaille zal aan dr. Van Laar, die bijna sedert twintig jaar in Zwitserland werkzaam is, in een plechtige zitting van de Academie van Wetenschappen worden ter hand gesteld. o VEREENIGING „ZARFATH" De vereeniging „Zarfath" tot steun van nagelaten christelijke vereenigingen, col porteurs van Bijbel- en Tractaatgenoot- schappen, weezen- en ziekenverplegers en diakenen in Nederland hield te Amsterdam hare 45e algemeene vergadering. In het verstreken boekjaaT werd aan 34 weduwen en aan 5 vaderlooze uitkeering gedaan. De uitkeering over 1928/29 bedr. f. 230. Het bestuur had hoop de toelage over 1929/30 met een bedrag van f. 10 to kunnen verhoo- gen, maar de financiën bleken dat helaas niet toe te laten. „Zarfath" is veel dank verschuldigd aan den kring van begunsti gers (sters), maar men moet met leedwezen constateeren, dat vooral door overlijden, de kring kleiner wordt. „Zarfath" moet dus wel een beroep doen op velen om te trach ten niet alleen teruggang van inkomsten tegen te gaan maar ook om te komen tot versterking der financiën. Het verzoek om bijstand wordt ook ondersteund door de le den der Commissie van Toezicht en Ad vies: de hoeren Chr. Beels, W. F. C. Druy- vesteyn en mr. L. M. de Jong Schouwen burg, van wie ter vergadering een door al len gefeekend stuk aanwezig was. waarin verklaard werd dat de boeken en beschei den van „Zarfath" waren gecontroleerd en volkomen in orde bevonden. In de laatste jaren wordt uitstekend werk verricht door provinciale commissiën, die zich vooral wenden tot kerkeTaden en be sturen van Evangelisatiën. Met dank werd vermeld dat door den heer H. C. v. d. Hou ten uit de noordelijke provinciën werd ont vangen f 351.60; door den heer W. Hoge- weg uit Zuid-Holland f. 536.30; door den heer M. Hekelaar uit de zuidelijke provin ciën f. 319.57 en door den heer C. Dijkman uit Gelderland f. 249.28, o PROF. IR. C. L. VAN DER BILT. In de aula der Technische Hoogeschool Ie Delft is gisteren prof. ir. C. L. van der Bilt naar aanleiding van diens 25-jarige ambtsvervulling op 1 Augustus j.l. gehul digd. De president-curator ir. J. de Vogel, her innerde in zijn toespraak aan de gewel dige ontwikkeling der electrotechniek gedu rende den tijd. welken de jubilaris aan de T. H. is verbonden geweest. Verder wees hij op de diensten, die prof. Van der Bilt de T. H. heeft bewezen als secretaris van den Senaat en later als rec- tof-magnificus Spr. twijfelde er niet aan, o? de jubilaris zou in zijn nieuwen werkkring de belangen der Hoogeschool steeds in het oog houden, en eindigde met den wensch tot weerziens aan de T. H. De reetor-magnificus prof. ir. F. Westen dorp bracht de gevoelens van vriend schap en waardeering over van den Senaat. Vervolgens voerde het woord prof. C. Feldmann, voorzitter der huldigingscom missie. Namens vele collega's en vrienden, oud collega's, assistenten, studenten, oud-stu denten en het personeel van het labora torium voor natuurkunde en electrotechniek bood spr. een door den kunstschilder H. van Meegeren vervaardigd portret aan. Verder hebben gesproken de heeren: prof. ir. Thierens, ir. H. J. Boetje, ir. Flu, ir. jhr. Van Rappard en de heer Boonebakker, waarna de jubilaris allen heeft dank ge bracht voor de bewijzen van sympathie. o PROF. Dr. J. W. v. d. VALK. Prof. dr. J. W. van der Valk, hoogleeraar te Groningen, is zeer ernstig ongesteld. Zijn toestand is zorgelijk. RECLAME. is Nederlandsch Fabrikaat Doos 20 ct. Tube 35 ct. van den Franschen Meester-Detective MARC MICHEL. 2) Is uw bediende te vertrouwen? Absoluut. Hij is al dertig jaar bij ons in huis en hoort om zoo te zeggen tot de familie. Gebeulde er verder nog iets? Ja. Zooals u wel begrijpt, bracht deze vondst mij aan het nadenken. Nadat ik een Paar happen gegeten had, merkte ik dat mijn eetlust heelemaal weg was.Ik ging daarop naar mijn studeerkamer, die naast de eetkamer ligt; zette mij aan mijn schrijf tafel en verdiepte mij nog eens in het dos sier van de zaak-Marvelli. dat ik mee naar huis had genomen. Opeens kreeg ik hot vreemde gevoel dat iemand mij aankeek. Ik tuurde in de richting van het venster en zag Wat zag u? Een gezicht. Voor het venster. Het staarde mij onafgebroken aan. Toen ik op sprong verdween het Ik trok het venster open, maar er was niets meer te zien; daar op onderzocht ik de vensterbank. Ontdekte u voetsporen? Neen. Dat is wel hee' merkwaardig, maar er was niets te ontdekken dat er op wees. dat er iemand geweest was Er lag al leen een fijn laacje zand op de venster bank, wat er altijd ligt bij Westenwindhet zand komt uit het Bois. Als er iemand met zijn voeten op de vensterbank was geweest, hadden er absoluut voetsporen op de ven sterbank waarneembaar moeten zijn. Maar niets daarvan. Is het niet mogeijk, dat de verschijning aan het venster een product van overspan nen zenuwen is geweest? Dat heb ik mij eerst ook afgevraagd. Maar tien minuten later kreeg ik het bewijs. Wat deed u? Alarmeerde u uw be diende? Jaik rende de trap af, haalde hem achter zijn krantje weg en we doorzochten samen den heelen tuin. Maar vinden deden we niets. Ik begon mijn „vizioen" meer en meer loe te schrijven aan geschokte zenu wen. Totdat ik in mijn kamer terugkwam... Was daar dan wat bijzonders? De rechter knikte. Toen ik terug kwam. was het dossier-Marvelli verdwe nen In plaats daarvan lag er een kaartje op mijn bureau: „Nog twee dagen!" stond er op. Daarop besloot u het huis te verlaten? Ik kreeg inderdaad den indruk, dat ik in gevaar was Ik zou in huis trouwens niet hebben kunnen slapen. Ik bestelde telefo nisch een auto en liet me naar het Hotel des Champs Elysées brengen. Daar hebt u heel verstandig aan ge daan. zei de detective, terwijl hij ernstig en peinzend kpek Ik voelde er weinig voor, vervolgde mr Malferre, om de Süreté in de zaak te ha len; ik wilde daar niet den indruk vestigen, dat ik me ook maar eenig^zins liet intimi- deeren Bovendien geloof ik. dat ik een der gelijke raadselachtige zaak. zooals waar schijnlijk geen van miin collega's ooit heeft meegemaakt, in niemands handen beter kan stellen dan in de uwe, eindigde hij met een hoffelijke buiging. De rechterlijke macht beseft wel welk een grooten steun zij in uw arbeid heeft. De detective liet deze lofrede over zich heengaan zonder een spier van zijn ernstig, krachtig gezicht te vertrekken en vroeg rustig: Tot hoe laat bent u in uw kabinet bezig? Tot zeven uur. Ik zal u vanavond om zeven uur per auto van uw bureau halen en met u naar huis rijden. Overigens had ik gaarne, dat u mij een machtiging zoudt geven om alle ruimten in uw huis te betreden en dat u uw bediende telefonisch van mijn komst op de hoogte zoudt stellen. Ik zou graag van ochtend uw woning nog nauwkeurig inspec- teeren. Mr. Malterre voldeed aan het verzoek en schreef op een visitekaartje een paar woor den. Hij reikte het den detective. Ik dank u. zei Marc Michel. Dus tot ziens om zeven uur, ant woordde de rechter. Ik zal zorgen dat ik op tijd ben. was het wederwoord. De deur nel achter den bezoeker dicht. De detective stond op. trok zijn jas aan en verliet een paar minuten later eveneens het huis. Het sloeg juist half zeven toen Monsieur Malterre zijn bureau verliet en de straat op liep. Noch van Marc Michel, noch van een auto was in velden of wegen een spoor te bekennen De rechter wandelde langzaam de straat af en wilde juist den rijweg over steken om de brug over te gaan. toen een blijkbaar stomdronken arbeider op hem toe- weggelde. Het scheelde maar een haartje of hij was met hem in botsing gekomen. Maar toen de dronken man vlak bij hem was, fluisterde deze hem in: Gaat u links den hoek om en stapt u daar in de auto. De chauffeur is een assis tent van mij; hij zal u naar huis rijden. Wacht u daar op me; ik kom direct bij u. Maar haast u wat: u wordt gevolgd. Hoogst verbaasd keek de rechter de pseudo-dronken man na, die alweer verder zwaaide. Dat was immers de stem van Mare Michel geweest! Hij keek in de linksche zij straat: daar stond inderdaad een auto. Hij liep er naar toe. De chauffeur groette niet. maar fluis terde bijna zonder dat men een beweging van de lippen waarnam: Bent u monsieur Malterre? Ja. StaDt u dan vlug in. Toen de rechter den voet op de treeplank zette, zette de wagen zich al in beweging. Mr. Malterre keek door het kleine ruitje achter in de kap en zag niet ver van de auto den dronken arbeider midden op de straat staan. Hij scheen niet dan met de grootste moeite zijn evenwicht te kunnen bewaren en balanceerde heen en weer. waarbij hij nu eens het rechter-, dan weer het linkerbeen omhoog hief. Ëen man liep hard in de richting van de auto; het leek wek alsof hij het voertuig volgen wilde. Was het toeval of opzet? De dronken man scheen naar den hardlooper toe te waggelen stak een been uit met het gevolg, dat de ander erover struHeelde en pardoes tegen den grond sloeg. Een kwartiertje later hield de auto bij de Porte Maillot stil. De chauffeur opende het portier en zei: Monsieur Michel laat u verzoeken hier te wiHen uitstappen, monsieur Malterre. Loopt u alsjeblieft langzaam naar huis. U hoeft niet bang te zijn: ik volg u. De rechter liep langzaam de Avenue op en kruiste de Rue Parmentier en de Rue Sablonville zonder dat er iets bijzonders ge beurde. Toen hij omkeek, zeg hij. dat de auto hem op geringen afstand volgde. Op de Place de Marché was een oploopje: een man deelde papieren uit. Monsieur Malterre pakte er ook een aan; vouwde het open en schrok; hij las de woorden: „Nog een dag! monsieur Malterre!" Toen hij bij zijn huis kwam wachtte zijn bediende hem al in de open voordeur. 7e waren juist naar binnen gegaan, toen de electrische schel overging. Er stond een brievenbesteller in de deur. maar het was wel merkwaardig, dat hij geen enkelen brief bij zich hadl Wat verlangt u? vroeg de rechter. De brievenbesteller glimlachte alleen maar; hij nam zijn pet af en keek monsieur Malterre strak aan. Deze bekeek den brie venbesteller een9 wat meer van nabij en kon een uitroep van verbazing niet onder drukken: Afonsieur Michel! Ja. ik ben het. Gaat u maar rustig naar boven, monsieur Malterre en trekt u zich maar niet? van mijn aanwezigheid aan. Als u me noodig hebt ben ik bij u. Neemt u voor alle eventualiteiten deze kleine revol- vermee. (Wordt vervolgd). RECLAME. 4364 3' x sterker dan ieder, voordeelig In prijs, als leder bevestigd, loopt aangenamer, glijdt niet uit en geelt géén Iranspir. voeten

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9