70"te Jaargang WOENSDAG 9 OCTOBER 1929 No. 21340 STADSNIEUWS. leidsche vrouwelijke studentenro ei vereen. „de vliet" ned. vereeniging van huisvrouwen. nationaal jongeren- verbond. m Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. dienstcommissie vnrvp het hocger-onder wijs- personeel. aanritding. LEIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens,postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Oil nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. 0ffici6ele opening van het nieuwe clubgebouw. De Leidsche Vrouwelijke Studenlenroei- vereeniging ,,De Vliet" heeft, dank zij do van den heer van der Goot ondervonden medewerking, een eigen clubgebouw gekre gen en zij is de eerste onder hare zuster verenigingen hier te lande, die zich in een dergelijk bezit mag verheugen. Geen wonder dat er gistermiddag, toen het fraaie clubhuis aan de Haarlemmervaart stond geopend te worden, in de ruime bloemversierde conversatiezaal een blijao stemming heerschte. Van alle kanten kwa men de leden opdagen toen tegen vieren de praeses, mej de Blécourt het woord nam om allen te begroeten, kostte het eenigen tijd voordat al die babbelende tongen tot rust waren gekomen. Mej. dc Blécourt heette daarop allen har telijk welkom,, in het bijzonder de besturen der V.V.S.L. en haar sub-vereenigingen, van den Nederlandse-hen Roeibond en van Njord alsmede die leden en oud-leden van laatst genoemde verenigingen, welke in den loop der jaren als coach van Vliet-ploegen zijn opgetreden. Alvorens over te gaan, tot de plechtigheid welke een sedert lang gekoesterde wensch in vervulling doet gaan. ging spreekster na, hoe in den loop der jaren „de Vliet" is ge groeid. Toen in April 1905 de vereniging werd opgericht konden de stichteressen weinig .vermoeden, dat de Vliet nog eens eigena resse zou worden van zulk een grootscn clubgebouw. In het begin was het dan ook alles behalve rijkdom er werd geroeid in twee booten en de luxe van een wherry kon men zich eerst in veel later jaren per- .mittéeren. Eerst in 1916 kwam de vereni ging voor het eerst in een wedstrijd uit: daarna vrij gergeld en eens, in 1923 werd zelfs een eerste prijs behaald. Geruimen tijd vond „de Vliet" onderdak bij ,,Die Ley the", maar in 1919 kreeg de vereniging van den heer van der Goot de beschikking over twee houtloodsen. welke als booten huizen werden ingericht. En thans is op hetzelfde terrein dit fraaie clubgebouw ver rezen, maar. hoewel tevreden, voldaan is het bestuur daarmede niet, want ook de booten-inventaris behoeft dringend verbe tering. Zoo bezit de vereeniging geen enkele vier en alleen door de groote welwillend heid van ,,die Leythe" en „Njord" was het mogelijk geregèld op wedstrijden uit te komen. Spreekster dankte daarom de beslur-n dier verenigingen, zoomede allen voor den ontvangen steun, de vele bloemen en ge schenken alsmede voor de groote opkomst te dezer plaatse. Tenslotte verzocht mej. de Blécourt de praeses der V.V.S.L., mej. Couvée de club- vlag te willen hijschen ten teeken. dat het gebouw geopend was, waaraan deze vol deed, onderwijl het clublied werd gezongen. Daarna verkreeg mej Couvée het woord, die zeide zich er over te verheugen, dat thans ook de oudste dochter der V.V.S.L. zich in een fraaier kleedij heeft gestoken. f-Jet moge dan waar zijn, dat aan de oude loods vele prettige herinneringen zijn ver bonden, dit nieuwe gebouw is niettemin een groote verbetering en de V.V.S.L. is trolsch op deze sub-vereeniging en haar wakker be stuur, inzonderheid haar praese9. die aan de installatie van twee eigen clubgebou wen haar krachten heeft willen gefen. Als blijvende herinnering aan dezen dag bood spr. de zoo juist onthulde nieuwe vlag aan, daarbij de hoop uitsprekende dat haar vurige kleuren het symbool moge zijn van het enthousiasme der leden (applaus.) De heer mr. van Schaik. bestuurslid van den Nederlandschen Roeibond. bood vervol gens namens roeilustig Nederland zijn ge- lukwenschen aan en sprak daarbij Gen wensch uit, dat ,,de Vliet" zich zou blijven ontwikkelen, mits niet in de richting van raceroeien. Niet zoozeer vanwege de medi sche bezwaren, want deze komen meestal van niet-medische zijde, alswel vanwege het in dames raceroekm-gelegen onaesltie- tische element Tenslotte voerde namens het Njord-be- stuur de heer Gaymans het woord, die o.m. opmerkte, dat bestuur en leden in de toe komst de fleurige versiering van de Vliet- rceisters op hei Njord-grasveld slechts noode zullen missen. Nadat ververschingen waren aangeboden, werd het gebouw in oogenschouw genomen. Rest nog te vermelden, dat het ontwerp werd geleverd door den architect, den heer J. A. Kneteman uit Oegstgeest, terwijl de bouw werd verricht door den timmerman K. Burgij en een staf van medewerkers. Aideeling Leiden, Waren het de keurig gedekte tafeltjes of de groote opkomst gistermiddag in de groote Nutszaal, die het vermoeden deden rijzen, dat er bjj de Afd. Leiden van de NederL Vereeniging van Huisvrouwen iets bijzon ders gaande was? Toen dan ook de presidente van deze afd., mevr. Duyster, om 3 uur de bijeenkomst opende, bleek dadelijk al dat het vermom den juist was. Het was een bijzondere thee middag, aangezien de afdeeling 12V2 jaar bestond. Wel was 29 Juli de datum, doch midden in de vacantia heeft de huisvrouw geen tijd tot vergaderingen en zoodoende werd dit feit nu herdacht. Bij het tien-jarig bestaan had men groot feest gevierd, doch dit zou nu niet het geval zijn: bij de huis vrouwen zit "het extraatjes bedenken bij ver jaringen etc. in het bloed en daarom dan ook deze middag, waarbij mevr. Marguerite Cou perus het Nederlandsche lied in verschillende eeuwen zou voordragen, begeleid door den lieer Henk Valkenier. Bcvr-ndien wachtte nog een groote verras sing, doordat mevr. v. d. Sande Bakhuyzen- Géricke zich bereid verklaard had heteere- presidentschap over de afdeeling te aan vaarden. Mevr. Duyster uitte hare vreugde hier over en overreikte de nieuwe eere-presi- dente het vereenigings-embleem, waarna de ze met enkele woorden dankte. Daarna was het woord aan mevr. Coupe rus, die achtereenvolgens Ihderen voordroeg uit de Middeleeuwen, uit d? zestiende eeuw uit pl.m. 1650, uit pl.m. 1830 en ten slotte hedendaagsche liederen, met bijpassende cos- tuums naar vrouwenfiguren uit schilderijen van Hans Memling, Frans Hals en Pieter de Hoogh en uit den crinolinetijd. Mevr. CouperusJ?eschikt over een keurige voordracht, waardoor zjj haar gehoor ge heel weet te bomen, hoewel wij haar meer geestige liederen verre stelden boven de meer geestelijke. Mevr .Duyster was aller tolk, toen zij aan het eind van den middag de zangeres en haar begeleider hartelijk dank zegde. Een kopje thee met een bonbonnetje en een koekje verhoogden nog de gezelligheid op dezen middag. De leden die verzuimden aanwezig te Zijn, mogen stellig spijt hebben. Foto Bleuzé. LLT BESTUUR VAN „DE VLIET", De dames Van Kleef, Van Deinse, de Blécourt, Van Drooge en Land. Het nieuwe clubgebouw, van de Vrouwelijke Studenten-roeivereeniging „De .Vliet' officieel geopend is. aan de Haarlemmervaart, dat gisteren Lezing prof. mr. J. C. Kielstra over: „Indië los van Holland?" Gisteren sprak op de eerste bijeenkomst van het Nationaal Jongeren-Verlxjnd, afd. Leiden, in het Klein Auditorium der Uni versiteit prof. mr. J. C. Kielstra over bo vengenoemd onderwerp. Spreker werd in geleid dooi den voorzitter der afdeeling d/> heer W. d-e Vries, dié een woord van wel kom tot de aanwezigen richtte, in het bij zonder aan de vertegenwoordigers der Fa culteiten van Letteren en Wijsbegeerte en van de afdeeling Den Haag van het Verbond. Spreker belichtte voorts doel en wezen van het Verbond in verband met de campagne, die op het oogenblik gevoerd wordt teeen het werk dat door de leden van het Verbond verricht werd tijdens de Haagsche Conferentie. Vervolgens was het woord aan prof. Kielstra. Spr. begon zijn rede met het stellen van de vraag, hoe het te verklaren is, dat, ra tegenstelling met vroeger, er tegenwoor dig zijn, zoowel in Nederland als in Ne- derlandsch Indië, die hiervan spreken. Hij gaf als zijn mtening te kennen,, dat cener- zijds het in den loop der 19e eeuw bij de koloniseerende volkeren steeds groeiende bzewustzijn. dat zij tegenover de inwoners der koloniën een zedelijke taak te vervui len hadden, moest leiden tot de vraag, waarop men met een door zulke beginse len geleide politiek zou aansturen en dat anderzijds de loop der wereldgeschiedenis, onafhankelijk van de staatkunde van ©eni ge mogendheid op zich zelve, er toe had geleid, dat dit doel in bepaalde kringen werd gezien als uiteindelijke verbreking van de banden tusschen moederland en kolonie. Als oorzaken hiervoor noemde hij de overwinning van Japan op Rusland, de Turksche en Chineesche revoluties met de schijnbaar daarop volgende Islamitische en Mongoolsche regeneratie, de wereldoorlog met zijn gebruik van gekleurde troepen, zijn perspropaganda cn de leuze: het zelf beschikkingsrecht der volkeren, al was die nooit voor de koloniën bedoeld geweest. Daarop volgde de Russische revolutie met baar het koloniale gezag als de Achilles hiel der Westeréche beschaving ondermij nende propaganda. En uit den oorlog met zün verschrikkingen vloeide in het Westen daartegenover voort een zekere twijfel a. eigen beschaving en liaar waarde, geli'k die in tiiden van crisis zich meer heeft ver toond. Resultaat is aan den een en bant het gevoel, dat men het ook zonder het Westen wel kan en een correspond eer end verlangen naar zelfstandigheidaan den anderen kant een twijfel aan de noodza kelijkheid of veeleer aai; het zedelijk ge oorloofde van het koloniale gezag. Hoe, zoo vraagt spr. nu. heeft men daar tegenover te staan Zal men zich daarbij neerleggen actief op liouidatie aanstu rend of voor het minst zich lüdelvk neer leggen bij een gang van zaken, die er toe zou kunnen leiden Of kan en mag men zich tegen deze strooming verzetten 1 Achtereenvolgens bezag spr. nu het vraag stuk, uit het gezichtspunt van de realiteit, in deD vorm, waarin het voor ons ligt en uit het oogpunt van het principieel in te nemen standpunt. Over een onmiddellijke loslating van ^ns Indië valt niet te spreken. Trouwens geen enkele groep, die verantwoordelijkheid voelt, wil den Chaos, die de vernietiging van alles wat daar politiek en economisch is tot stand gebracht, waartoe zulk een loslating noodwendig zou leiden. Ook in ternationaal gezien, zou daaruit gevaar ontstaan voor een uitbarsting, wellicht nog erger dan die van de jaren 1914—'18. Maa; ook als doelstelling op meer verwijderden termijn meende hij de loslating te moeten verwerpen. De plaats van den Archipel in het wereldverkeer brengt de noodzakelijk heid mede, dat daar het gezag wordt ge voerd door een mogendheid, sterk ge noeg om het territoriaal en ethnisch ver brokkelde gebied biieen te houden en Ge productieve mogelijkheden die het biedt en wier exploitatie voor onze beschaving noodzakelijk is, voor die -beschaving te bc waren en die steeds beter voor allen te openen. Met die mogelijkheden staat en valt de beschaving van het Westen. Voor wie historisch denkt, d.w.z. van de reali teit der dingen wil uitgaan, is dan ook een politiek met een doelstelling, die voor be houd van dat alles geen waarborgen kan bieden, onaanvaardbaar. De zedelijke bezwarep tegen het kolo niale gezag 'baseeren zich op de overtui ging, dat een vreemd bestuur altijd moet leiden tot nationale ontaarding. Daarte genover stelde spr.. dat het riict gaat om de vraag, wie het bestuur uitoefent, maar hoe het wordt gevoerd, wanneer men "iin waarde en uitwerking bepalen wil. Een eigen gezag, dat- tvranniek wordt uitge oefend en de mogelijkheden van ontwikke ling der menschelijke persoonlijkheid af- De ontwikkelingsgeschiedenis van de „Zeppelin" in woord en beeld (4de Blad). De feestelijke viering van Alkmaaz's Ontzet. (Binnenland, 3de Blad). Een geval van gasverstikking in Den Haag (Gemengd, 2de Blad). De komende ontwapeningsconferentie te Londen (Buitenland en Tel., 1ste Blad). Nadir Khan zon meester zijn van Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan (Tel., 1ste Blad). Naar een crisis in Tsjecho-Slowakije. (Buitenland, 1ste Blad). snijdt, daarmede dus aan de onderdanen belet de krachten te ontplooien, die in heD schuilen en de-ze aan verderen uitbouw der beschaving dienstbaar te maken, werkt nationale ontaarding stellig meer in de hand dan een bestuur, zij het door een aan het. volk eigen vreemde macht, wan neer dit laatste zich juist ten doel stelt om de voorwaarde te verzekeren, waaron der zoodanige ontwikkeling mogelijk is, gelijk eerbied voor leven en bezit van an deren, orde en rust, vrijheid van gedachte en van geestelijk leven. Zoolang het Né- derlandseh gezag, hetwelk zich dit doel stelt, daarvoor noodzakelijk is. is het ook zedelijk in den Archipel verantwoord: d-e andere meening, die van een niet bewezen styling uitgaat, is doctrinair. Natuurliik zijn er in de praktijk fouten gemaakt ip het bisouder heeft de asso- ciatiepolitiek gefaald door te willen assimi- leeren en het reëele onderscheid niet te nemen als punt van uitgang. Maar dat heeft geen invloed or> het principieele punt, waarom het gaat: Of ons gezag zedelijk geoorloofd is. Die vraag beantwoordt spr. ten volle bevestigend, om de wiize, waarop het zün taak opvat en de waarde, die het daardoor zoowel plaatselijk als in het ge heel der wereldverhoudingen heeft. Met een opwekking vertrouwen te stel* len in de kracht en het vegeneratiever* mogen onzer beschaving, die meer crisis sen heeft doorstaan, in de taak van ons volk in de geschiedenis der menschheid ook door zijn koloniaal geza.g, besloot spr. zijn rede. Na de pauze vond nog gelegenheid plaats tot het stellen van vragen, waarna de ver pairing door den voorzitter gesloten werd. Het H. O.-personeel, georganiseerd in den Centr. Ned. Ambtenaarsbood hield gister avond in „Het Vclksgebouw" een ledenver gadering. De voorzitter hield na het doen van oenige zakelijke mededeelden. een inlei ding over een ontwerp-regeling betreffende het instituut „Dienstcommissie" Het ligt in de bedoeling van de Regeering deze com missies per 1 Jan. 1930, voor het niet- doceerende personeel werkzaam bij de Hooreronderwijs-inrichtingen. in te voeren. Bij de daarop gevolgde discussie bleek, dat men over 't algemeen van meening was, dat de instelling van een zoodanige commissie, kan beteekenen een belangrijke verbetering inzake het overleg plegen met de autoriteiten over de arbeids- en diensivoor- waarden van het personeel. Men moet echter eeh rustige ontwikkeling van dit in stituut afwachten, om te kunnen beoordee- len wlke beteekenis het H O.-personeel daaraan moet toekennen. Na de gebruikelijke rondvraag kon de voorzitter deze geanimeerde vergadering sluiten. Gr. den Rijnsburgersingel hoek Maredijk vond heden een aanrijding plaats tusschen oen au'.o, bestuurd door den 25-jarigen L. en dr. var Heel. Het rijwiel van den dokter werd geheel vernield, terwijl de berijder met de schrik vrij kwam. De oorzaak ligt in het niet tijdig signalen geven -van den autobestuurder. Proces-verbaal werd opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1