DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. UIT DE RIJNSTREEK. HOUBAERILLOS en AROMA SPECIAL SIGAREN OPEL Rijwiel FEUILLETON. DE DRAAIMOLEN. No. 11. En Jokko deed dien keer, nog heel vee! meer Hij ging de broek van Hein Driepoot kapen, toen deze rustig in de bedstee lag te slapen. Hij dacht zonder broek Hein niet op straal kan gaan, achter de vluchtelingen aan. En zoo zien we Jokko zeer parmant, met Hein's broek in de linkerhand. No. 12. Men nu dadelijk vluchten ging, Jan Klaasen maakte een duikeling, Jokko sprong in het rond, Piero stond ook weldra op den grond. Alleen Trijntje durfde den sprong niet wagen. Toen riep de Lange: „Zeg Trijntje zal ik je dragen?" „Assieblieft", riep Trijn, „Ik ben zoo bang, was ik als jij zoo lang". ALPHEN. De heele Jazz-Band in het watert Een in onze gemeente vertoevende ker misklant die om zijn broodje te verdienen er op uit trekt met paard en wagen met daarop aangebrachte jazz-band-muziek en zelf op den harmonica speelt had gisteren het ongeval al spelende nabij de fabriek van de fa. v. D. met al zijn instrumenten in een moddersloot te geraken. Dank zij vele rappe handen van de arbeiders van de fa v. D waren paard, wagen en onze muzikant weer spoedig op het droge beland,terwijl de mu ziekinstrumenten uit de modder moesten worden gtvischt. De schade voor den muzi kant was zeer aanzienlijk en hij zal weer menige mop moeten spelen om de schade te boven te komen. Blijkbaar door het maken van een verkeerde manoeuvre van dc sleepboot kwam gisteren ter hoogte van Gouwsluis op den Rijn een sleepboot in aanvaring met de roeiboot van den koopman v. L. die zelf bij tijds op den wal wist te springen De koop mansgoederen ter waarde van pl.m. f. 40 gingen echter jammerlijk verloren. De politie dief van een en ander in kennis werd ge steld zal echter trachten, dat de schade aan L. wordt vergoed. o ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Leonardus Jacobus Adriaous,z.v. J. H. Straathof en M. J. M. van Blokland Wilhelmus Theodorus, iv. L. van der Meer en A. van Leeuwen Wilhelmina Johanna, d.v. P. Dobbe en C. Koek. Ondertrouwd: Petrus Theodorus 1' Ami, jm. 26 j. on Petronella Maria Johanna Vrij burg, jd, 24 j. Johannes Everardus Klein, jm. 27 j. en Maria Johanna de Jong, jd. 25 j. Nicolaas Franciscus Doeswijk, jm. 28 j. en Maria van der Meer jd. 22 j. Petrus van Dam jm. 26 j, en Hendrina Verhaar, jd. 28 j. Gehuwd: Adrianus Nicolaas Turk jm. 22 j en Elisabeth Bax jd, 24 j. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt morgen des nam. om 2 uur bjjeen. Onderwerpen ter behandeling: 1. Vaststelling gemeente-begrooting voor hel dienstjaar 1930. 2. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen, overeenkomstig zjjn verzoek, van eer vol ontslag aan den gemeenïe-ontvanger, deu heer Johs. van der Meer JGzn. 3. Voorstel van B. en IV. om over le gaan tot onderhandsche verhuring van de woning gemerkt A .26. 4. Benoeming van een lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Vacature D. Ham. Aanbeveling van B. en W.: 1. L. Kool; 2 J. van Iterson. 5. Benoeming van een lid van het Stem bureau in stemdistrict IV. Vacature D. Ham. 'Aanbeveling van B. en W.1. L. Koel. 2, J van Iterson. 6. Vaststelling van een verordening op bet aanleggen, hebben of onderhouden van geleidingen of kabels voor gas, electriciteit of eenigen anderen energievorm, on op het leveren van gas, elektriciteit of andere energie, 7. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot den aankoop van een strook grond gelegen te Oud Ade, ten behoeve van den bouw van een transformatorenstation door de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden voor uitbreiding van het kabelnet onder Oud-Ade. 8. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot onderhandsche verhuring van den onder sub. 7 bedoelden grond aan de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit le Leiden. 9. Vaststelling van e9n aantal pensioens grondslagen. 10. Reclame schoolgeld. 11. Wijziging gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1929. 12. Ingekomen stukken en mededee'.ingen De politie dezer gemeente heeft in samenwerking mot de politie alhier de hand weten te leggen op de alhier ontvreemde partij bollen. De bollen zijn door den Offi cier van Justitie vrijgegeven en aan den rechtmatigen eigenaar teruggegeven. Het onderzoek naar" de(n) dader(s) duurt voort. Gedurende de maand September werd ingevolge de vleeschkeuringswet aangege ven: Bedrijfsslachting 1 koe. Noodalachting 2 lammeren, 1 varken t/m 50 K.G. en 1 big. Goedgekeurd 1 varken t/m 50 K.G. In totaal werd f. 10 aan keurloon ontvan gen. BOSKOOP. Rijkstninbonwacbool. Bij beschikking van den minister van Slaat, minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, is voor het tijdvak van 7 Octo ber 1929 tot 1 October 1930 benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbouwschool alhier, ir. B. K. Boom aldaar. G. van Noordt f In den ouderdom van 69 jaren is alhier overleden, de heer Gerardus van Noordt. De overledene nam een vooraanstaande plaats in 't kweekersbedrijf in, en bekleedde diverse functies in verschillende besturen, o.a. was hij voorzitter van de commissie van den luinbouwwintercursus; verder 2e voor zitter van den bond van plantenhandelaren-, voorzitter van de Kon. Ned, Mij. voor tuin bouw- en plantkunde afd. Boskoop en be stuurslid van de vereeniging voor Boskoop- sche culturen (Pomologische vereeniging). Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Johanna, d.v. J. v. Fulpen en M. v. Rjjn Johannes S ij tie, z.v. W. Kelderhuis en E. Kooistra Mari3 Elisabeth, d.v. N. J. v. d. Meer en E. J. Ravestein Bertha Cornelia, d.v. H. v. Tol en G. v. Pruissen Hubertus Johannes, z.v. H. J. de Groot en M. E. Broekhuijse Johannes Weneeblaus, z.v. A. G. Verbeg er, H. M. v. Lint Adrians Petronella, d.v. C. F. de Groot en J. M. Broekhujjse. Onderrtrouwd: H ,v. d. Heiden en C. Kis man. Getrouwd: H. W. Hardgzer 28 j. en A. H Hardjjzer 27 j. Overleden: Johannes v. Tilburg 76 j. Voor a.s timmerlieden, metselaars, schilders, smeden, enz. bestaat gelegenheid om in de Chr. bew.school aan de Nieuw- straat een cursus te volgen in het teekenen. Naar wij vernemen, zal er dezen win ter alhier wederom een winkelweek gehou den worden. Te gelijkertijd zal dan worden herdacht het 20-jarig bestaan der winkeliersvereeni- ging. A.s. Donderdagavond zal er ter deze plaatse een vergadering gehouden worden, door de alhier gevestigde winkeliers, ten einde besprekingen (e houden, omtrent de inwerkingtreding van de bepalingen der arbeidswet, en rusttijden der winkelbe dienden. ——o HAZERSWOUDE. Intrede Ds. Kiehl. Na des voormiddags in zijn ambt te zijn bevestigd door Ds. Odé van Koudekerk met een predikatie over 2 Cor. 5 19b, hield Ds. Kiehl, overgekomen van Behield Zondag des nam. om 2 uur in de Ned. He'rv. Kerk alhier zijn intrede naar aanleiding van 1 Cor. 1 vers 17, waarin spreker deed uit komen de hoogheid, de nederigheid en het gevaar van het ambt van den bedienaar des Woords, Na uiteenzetting van deze gedachten wer den de gebruikelijke toespraken gehouden tot den Kerkeraad, Kerkvoogden en Nola belen, tot zijn bevestiger en Consulent Ds. Odé en andere aanwezige predikanten, tot het kiescollege den Burgemeester, Orga nist, Koster en eindelijk lolde gemeente. Aan het einde daarvan sprak Ouderling de Kort, Ds. Lyssen van Woubrugge en ten slotte Ds Odé den nieuwen predikant toe. In beide beurten was het kerkgebouw stampvol. Burgerlijke Stand. Geboren: Martinus Johannes, z. van J. M. Boling en VV. van Rbijn Teunis, z. van A, van Zanten en C. van Aalst Pieter, z. van J. van Velde en J. van den Bosch. Overleden: A. van Haaster, 69 jaar, echtg. van J. G. van Egmond C. M. de Goede, 18 dagen, d. van J. de Goede en J. Hommels. In de vergadering van notabelen der Ned. Herv. gemeente zijn totkerkvoogden der Ned. Herv. kerk gekozen, de heeren C. W. Oppelaar ejn T. de Kort. o KOUDEKERK. Zaterdagmiddag werd de koopman K. welke langs de Rijndijk reed, met een wagen geladen met galanteriën, door een personen auto aangereden De wagen kantelde en de geheele inhoud geraakte in een langs den wegslaande sloot. De schade zal door den eigenaar van de auto vergoed worden. LEIDERDORP. Bnrgerlijke Stand. Getrouwd: J. de Bruijne en N. Chr. de Graat J. van der Niet en Joha. Marbus. Ondertrouwd: Hendrik Iloogeboom, jm. 23 j. en Sophie Johanna Deegenaars, ]d. 31 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: W. Hennipman, Dorpstr. 40 W. Oosterom, Dorpstr. 54 A. J. Roden burg, noodwoning, Burgs. v. d. Valk Bou- manweg J. H. Goris, Burgs. v. di. Valk Boumanweg 2 M. P. Schouten, Brugge- slraat 1, Vertrokken: C. C. van den Akker, Nieuwer Amstol, Noordammerlaan 90 M. Cardol, 'Haarlemmermeer, Lisserweg 18 G. A. Koning, N.-O. Indië J. van der Laan, Leiden, Binnenvestgracht 1 W. H. Eerd- beek, Alkemade, Oude Wetering A 8/11 J. J. B. Koning, Frankrijk, Dep. Orne La Chapelle Montligion S. Jongeleen, Leiden Levendaal 155 R. Baars, Amsterdam, Rijeranslootstr. 18 Joha. Marbus, Noord- wijkerhout, Heerenweg 158 J. W. van Leeuwen, Oegstgeest, Regentesselaan 65. LEIMUIDEN. Inenting tegen Alastrim. In verband met het Alastrimgevaar zal in. deze gemeente gelegenheid gegeven worden tot het doen van kostelooze inenting en wel te Leimuiden in het voormalig zieken huis op Donderdag, 10 October a.s. des na middags half drie uur en te Bitóerdajri, in hel koffiehuis van den heer Th. Bartels op Vrijdag 11 October a.s. des namiddags half drie uur. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Kl. Ruyterman (weduwn.) en H. F. Nessen. Geboren: Gijsbertha Catharina Cornelia, d. van M. Straathof en J, C. Rijkelijkhuizen. De heer D. Ham, Hoofd der bijz. school heeft zijn benoeming tol lid van de Commis sie lot wering van Schoolverzuim aange nomen. De heer J. B. Wolken heefl eenzelfde be noeming niel aangenomen. In de vacature W. L. Diemont is tot Secretins van het „Fanfarecorps Syrn- phonie" gekozen de heer M. Witvliet RIJNZATERWOUDE. Inenting tegen Alastrim. In verband met het Alastrimgevaar zal in deze gemeente gelegenheid gegeven worden tot het doen van kostelooze inenting en herinenting op Dinsdag 15 October a.s. des namiddags te half drie in het Raadhuis. De heer A. Bik heeft zijn benoeming tot lid van den Rlad aangenomen. (Vaca ture M. v. d. Zwan). TER-AAR. Raadsagenda. Een openbare vergadering van den Raad is belegd tegen morgen, voorm. 10 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorloopige vaststelling gemeente-re kening 1928 en Rekening van het El. Bedr. 3. Aanbieding begrooting 1930. 4. Wijziging begrooting 1929. 5. Voorstel B. en W. wijziging leenings- beeluit f, 10.000. 6. Vaststelling vergoeding Bijz. Soholen over 1927 art. 103 L.O. Wet 1920. Bazar Chr. Jong. Ver. Vanwege de Chr. Jongelingsvereeniging alhier werd een Bazaar gehouden in het ver gaderlokaal te Aardara. Bij de gehouden ver loting vielen ten deel aan no. 17, J. Mulder 6 Stoelen, no. 23 een kussen met poes KI. van Harten, no. 8 roeiboot, H. Koetsier; no. 54 sprei I, J. van Rooien; no. 69 sprei II m&j. J. Bleijleven, inhoud bus era-ten (4370) geraden door mej. Pijper 4000 st. en mej. Bastmeijer 4000 St., ontbijtlaken no. 143 niet geraden. De naam en verjaardag dor Volendammerpop werden niet geraden. Bnrgerlijke Stand. Geboren: Gerard, z.v. C. Valk en H. Be- se-mer. Ondertrouwd: Gerardus Adrianus Keijzer 21 j. en Maria van Lammeren 24 j. Gehuwd: Adrianus Bernardus van der Voorn 23 j. en Johanna Cornelia Elisabeth Droog 18 j. Overleden: Levenloos aangegeven kind van J. van der Haven en H. Hofstee. ZWAMMERDAM. Belangrijke verbeteringen. De werkzaamheden in verband met de verlaging van de beide bruggetjes in den Rijksstraatweg in de kom van het dorp al hier, naderen nu de voltooiing. Op drukko dagen was geregeld politietoezicht noodig om het verkeer, dat door deze werken nogal stagnatie ondervond, in de goede banen te leiden. Dank zij deze maatrege len konden ongelukkon worden voorkomen. Weldra zal nu daar ter plaatse worden begonnen met de verstrating van den Rijksweg en ifi aansluiting daarmede rul- RECLAME. mm beide por dooejo van 10 at 26 Ct per doosje van 10 stuks 30 Cent per doosje van 5 stuks 25 Centv In elk doosje een Rebus uit een serie van 25 verschillende Re bussen. Leest de aanwijzingen op de achterzijde der Rebus-Coupons. Elke inzender der complete serie Rebus-Coupons met goede oplos singen ontvangt gcatis en franco: EEN EERSTE KLASSE met een jaar garanGe. Volledige uitrusting. Naar keuze voor Dame ol Heer. SOPLA voor Uwe gezondheidJ 100TABAKI SOPLA FABRIEKEN F.M.Houbaer&Co. N.V. Amersfoort 4193 len van gemeentewege trottoirs van qne- nast.tegels aan beide kaïnten van bet te verstraten weggedeelte wórden aangelegd. Dat een en ander een belangrijke verbe tering voor het verkeer en inzonderheid voor de voetgangers zal zijn, behoeft vel geen betoog. t Bnrgerlijke Stand. GeborenLambertha Maria, d. v. Abra ham vaD Driel en Maria Catlharina dé Booij. Hermanns, z. v. Hermanus van' der Breggen en Elizabeth Blom. Bij het achteruitrijden kwam de vrachtauto van den heer D. A. Kok alhier, bestuurd door S. in botsing met een langs den weg stilstaande auto van dr. J. Bate laan, welke laatste auto vrij ernstig be^ schadigd werd. De heer Kok heeft op zadh genomen de kosten van het herstellen van de auto té vergoeden. Van vandaag af wil Hans Wcber leven voor eigen genoegen. Van heden af gaat hij zich 's morgens afvragen, waar hij lust in heeft en den dag daarnaar indeelcn Vijf-en- veertig jaren lang heeft hij zich eigenlijk nooit rust gegund. Zijn groote ondernemingen van thans werden uit niets opgebouwd en nooit mocht het gestadig-groeiende bedrijf door begeerte naar ontspanning of door ver langen naar genot in 'i gedrang komen, maar gisteren werd de laatste zakelijke akle beteekend. gisleren heeft hij definitief het roer in de handen van zijn schoonzoon ce- drukl. Nu is hij onthoven van alle arbeids plichten, nu wil hij den oogst van zijn leven genieten. Langzaam wandelt hij de plantsoenen door. De wegen zijn zonnig, de lucht ver sterkend, het middagmaal smaakte voor treffelijk. Door het gebladerte weerklinkt uit de richting, waar buitenspelen plaats vinden, telkens opnieuw het een of andere muziekstuk, hetzij van luide archeslrions of van oudcrwetsche draaiorgels Hij ziel in zijn verbeelding de draaimolens reeds vol met jolige kinderen. Hij herinnert zich hoe de aanhoudende wensch zijner kinderjaren was geweest: héél vaak en héél lang achter één in een draaimolen mee le draaien. Telkens echter was er niet anders dan elrchts een enkel kort ritje op overgeschoten Langs bont-versierde schuttingen slaat hij de richting in, waar de oorden van het luide vermaak zich bevinden, waar hij in gew. jaren ooit meer een voet heefl gezet. Het is een wcek-dag en nog vroeg in den middag, dus zijn verschillende tentjes nog weinig bezocht Tegen den avond is de toeloop van menschen eerst te verwachten. Bij een draaimolen echter en eigenlijk is hel niet vee] meer dan het geraamte van een caroussel: aan de uiteinden van horizon- taal-loopende ribben hangen los aan de ket tingen simpele zitplaatsjes gaat het jolig loe Een troep schoolkinderen, jongens van zeven lot tien jaar misschien hebben zich hier vereenigd en maken een spektakel ais een zwerm wijsneuzige spreeuwen Weber slaat het vroolijke tooneeltje gade Hij heeft het gevoel, dat als hij nu zelf een klein joggie was. zooals dal zwart-lokkig jonge tje, dat daar vóór hem in het schommel hakje met zijn beentjes hengelt, hij ook dezen draaimolen zou hebhen uitgezocht. Hel ronddraaien begint en het eene lachende kindergezicht na tet andere zweeft langzaam hem voorbij Maar de be weging wordl vlugger, de jubelende klei nen worden door de middelpunt-vliedende kracht steeds verder en steeds hooger in het rond geslingerd en Weber kan het gezichtje van het zwartharig jongetje slechts alleen dan herkennen, wanneer hij hem ijlings rnet zijn blik op zijn rondegang vasthoudt De oude man voelt zich zonderling tot het knaapje aangetrokken. Een portret uit eigen jeugd bezil hij niet en er is gt<-n mejisch, wien hij zou kunnen vragen hoe hij er als zevenjarige heeft uitgezien; toch is hij vast overtuigd, dal hij toen moet geleken hebben op dezen zwarlen krullebol. Het muziekstuk is uitgespeeld, de plaatsen komen vrij, maar het krullebolletje blijft in zijn bak en betaalt opnieuw een entreé. „Jammer", peinst Weber, „was hij uitge stegen, wal had ik hem graag een tweede ronde betaalt." De jongen is zeer overmoedig. Terwijl het draaien opnieuw een aanvang neemt, tracht hij met één uilgestrekten voet zijn kameraad vóór bem o( mot een breeden arnt-zwaai achteruit-zittende te bereiken Hij grijpt zelfs naar de ketting van zijn achter-buurman, veroorzaakt wanorde in het regelmatig ver loop van de draaierij. Eerst, wanneer de vaart hem steeds hooger heft en de verwij dering van den een tot den ander steeds grooter wordt, moet hij zich wel in de al- geheele vliegbeweging voegen Opeens gebeurt er iets onverwachts Door de snelle circulatie heelt de korte veilig heidsketting. waarmee een ieder vóór hel begin «enigszins vastgebonden is om e» niet uit te vallen, bij de plaats van het zwartlokkig ventje losgelaten en wordt hij, door verbroken steunpunt, in een breeden bocht door de lucht geslingerd naar de plaats waar Wobe/ slaat als aangetrokken door diens blik, welke hem maar niet los laat. Weber schrikt niet, evenmin als men soms in een droom niet van een ongeluk schrikt. In deze ondeelbare oogenhlikken is hel hem wonderlijk te moede, is het au vloog hij uit de dagen zijner kindsheid de wijde ruimten door van gansch een leven, zichzelve tegemoet Hij breidt de armen wijd uit om hem op te vangen. Wanneer het ventje op hem aan komt gestormd, voelt hij toch even eenige aarzeling, zou willen wij ken, Maar het is reeds te laat. De vreese- lijke botsing tegen '1 hoofd en de borst is al gevolgd, reeds ligt hij lor aarde, neergestort op den rug. Onder luid geschreeuw wordt de draai molen met alle macht tot slaan gebracht, als ware het gegil der omstanders ruw zand, dat op de machinerie was neergeploft Ook de beide andere draaimolens ondergingen dc storing; de muziek brak af en van alle kanten stroomen nieuwsgierigen naar de plek van het ongeval De jongen is tijdelijk verdoofd, maar heeft geen letsel opgeloopen Als een zinrijke, ge capitonneerde en elastische opvang-mac.hi- ne heeft de man de oogenichiinlijk-dnnde- lijke kracht van de vaart van den uitge- slingerden knaap zacht gebroken. Het ge zicht van 't jongetje echter begint, nu het tot hem doordringt, dat hij misschien schuld i9 aan den dood van een mensch, zielig te betrekken. Met onnatuurlijk-groote oogen knielt hij naast den ouden man en pas, toen de brancard en de agenten ruimte ge bieden voor dokter en assistenten, laat hij onder hevig snikken zich door anderen mee nemen. Weber voelt geen pijn. Hij is ver uit het tegenwoordige weg, is in een kindsheid te ruggegleden, verheven boven vele moeizame en bitter arme jaren. Hij aden» nog, hij leeft, maar hij leeft niet meer zijn leven, niet meer het leven van den oudeD, moeden man. Hij is opnieuw een kind ge worden, zeven jaar oud, met het lieve ge zichtje, waar blije, gelukkige oogen uit op stralen Hij vliegt op eer. schommelbankje door de luchten: zonder einde is de vlucht, d - vóór-man en die achter hem moeten plaats voor anderen maken, maar hij mag blijven. Steeds hooger gaat het, de vrijheid, de oneindigheid tegemoet. Reeds raken de kettingen van den schommel los, alle aard- sche zwaarte is hem ontnomen, vrij vliegt hij door een onmetelijke ruimte zichzeli tegemoet Hij spreidt de armen uit hij vangt zichzelve op, omsluit zich, tast over zijn bleek gelaat, over zijn gesloten oogen, tast over zijn kindsheid, die zoo wonderbaar gelukkig is en hij glimlacht Dan zinken de handen levenloos langs zijn lichaam neer 23

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 10