70ste Jaargang MAANDAG 7 OCTOBER 1929 No. 21338 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BURGERL STAND V. LEIDEN BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:, Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week70.13 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.13 Franco per post 2 35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. AFSLUITING VEHKEEB. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat in ver band met de uitvoering van rioleeringswer- ken. het rijveikeer met voertuigen (ook handwagens), vanaf de Mare over de War- monderbrug naar den Maresingel en omge keerd, vanaf heden, vermoedelijk twee weken, zal zijn afgesloten. Bedoeld verkeer zal worden geleid over de Langegracht (Zuidzijde), Houlmarktsbrug, Verversbrug, Oude Heerengracht naar den Maresingel en omgekeerd. Ht't verkeer met handwagens kan ook plaats hebben over de Huigbrug. 1183 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 7 October 1929. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. L. Berk om vergunning tot het oprichten van een bewaarplaats voor benzine in het perceel Koppenhinksteeg No. 1, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie I. No. 196-*, b. J. v. d. Burg om vergunninc tot het op richten van een brood- en banketbakkerij in het perceel Noordeinde No. 4-4, kadastraal hekend Gemeente Leidien, Sectie F. No. 899. js verdaagd. 4182 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 7 October 1929. DE H. O. V. NIET MEER IN LEIDEN. Vanmorgen bereikt ons de treurmare, dat wegens het gering aantal inschrijvingen het bestuur der Haarlemsche Orkestvereemging de risico van een concertenreeks in het aanstaande seizoen hier ter stede niet durft te aanvaarden, m. a. w. dat dit orkest voor Leiden verloren is. Ongetwijfeld een besluit, dat de tientallen trouwe bezoekers van de uitvoeringen van den heer van Beinum en. zijn knap orkest diep zullen betreuren. Eenige jaren achtereen waren de con certen der H. O. V. voor vele stadgenooten een bron van groot muzikaal genot, die wij voortaan noode zullen missen. Van harte hopen wij, dat de leege plaats, welke de H. O. V. in ons plaatselijk muziek leven achterlaat, velen tot beter inzicht zal brengen en dat wij een volgend seizoen dit orkest weer in onze concertzaal zullen mogen begroeten. RIJKSMUSEUM van OUDHEDEN. Archaeologische lezingen en cursussen in het najaar 1929. In het rijksmuseum van oudheden alhier wordt van 23 October tot 31 December een tentoonstelling gehouden van munten en penningen uit het munt- en penning-kabinet der rijks-universiteit alhier. Naar aanleiding van deze tentoonstelling ihoudt de heer A. O. van Kerkwijk, directeur van het rijks munten en penning kabinet uit Den Haag op 22 October een causerie in het museum. Dr. H. M. R. Leopold uit Rome spreekt top Dinsdag 5 Nov. over: het meer van Nemi, |en op Donderdag 7 November over- uit de .archaeologische geschiedenis van 't Forum- Romanum. Op Dinsdag 19 No^mber houdt de heer M. Wagenaar, scheiBindig-bacte- riolooc van den keuringsdienst van waren te Rotterdam een voordracht over: hoe werden de mummies gebalsemd. De laatste voordracht van dit jaar houdt dr. W. D. van Wijngaarden alhier op Dins dag 3 December over: de beteekenis dei- jongste opgravingen te Gizeh. Inschrijvingen voor deze lezingen kun nen o.m. schriftelijk bij <èe directie van het museum worden gedaan, welke tevens gel dig zijn voor de in het a.s. voorjaar te hou den lezingen, waarvoor in Januari 1930 het programma zal verschijnen. De museum-rondgangen zullen niet meer op vastgestelde tijden plaats hebben. Zoodra meer dan zes personen den wtnsch kenbaar maken aan een over vier uren verdeelden 'rondgang door een bepaalde afdeeling deel te nemen zullen in overleg met hen door de directie! dag en uur nader worden vastge steld. IETS OVER DEN „STEUN AAN WERKLOOZEN." Een nieuwe regeling van gemeentewege. Men schrijft ons: Gaven wij onlangs een beschrijving over de verminderde werkloosheid in onze ge meente, thans willen wij den invloed van die daling der werkloosheid op de steunver lening bespreken en met eenige cijfers ïl- lustreeren. Aan de meeste vakvereenigingen is een wcrkloozenkas verbonden. Wanneer leden van zulk een vakvereeniging door werkloos heid worden getroffen en zij voldoen aan <3e reglementaire bepalingen dier kas, dan ont vangen zij daaruit gedurende zekere tijd uilkeering. De grootte der uitkeering en <ie uitkee- ringsduur is voor de meeste werkloozenkas- sen verschillend. De werkloosheid van ver zekerde arbeiders wordt dus in eerste in stantie opgevangen door hun werkloozenkas Heeft een werklooze gedurende den tijd die voor hem reglementair bepaald is. uit keering genoten, dan noemt men hem uit getrokken. Nu kan het natuurlijk voorkomen, dat een werklooze uitgetrokken raakt en nog steeds geen werk kan bekomen, hetzij we gens slapte in het bedrijf of door de weers gesteldheid, dan wel door andere omstandig heden buiten zijn schuld. Om nu zulk een bona fide arbeider dej\ gang naar het Burgerl. Armbestuur te be sparen, hetrft de gemeente een steunrege ling in het leven geroepen. In het reglement betreffende de inrichting en werking van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken is deze steunverleening geregeld. De eerste vraag, die bij opname in den steun moet beantwoord is, of de werklooze uitgetrokken is van zijn kas. Vervolgens moet hij opgeven waar hij vóór zijn werk loosheid gewerkt heeft, wat hij verdiende en of en zoo ja hoeveel de verdiensten zijner gezinsleden bedragen. Daarna wordt be slist of hij in den steun wordt opgenomen, met ingang van welken datum en tot welk bedrag. Voor dit laatste beslaan Pepaalde normen nl. f. 13.50 voor een echtpaar en f. 1.25 voor elk kind beneden 14 jaar. Be taalt de werklooze meer dan f. 4.per week huur, dan wordt dat meerdere ver goed. Bovendien kan hij aanspraak maken op een rentezegel van 25 cent voor zijn rentekaart, mits hij deze overlegt. Van dé gezinsinkomsten is de eerste f. 5.vrij. Van de rest wordt 2/3 op het steunbedrag in mindering gebracht. Deze normen zijn er op berekend om gezinnen met veel nog niet verdienende kinderen een behoorlijk steunbedrag te kun nen uitbetalen. Daar waar de inkomsten der gezinsleden ruim vloeien bedraagt de steun soms maar een klein bedrag en niet weinigen vallen er zelfs geheel buiten. Nimmer stijgt echter het steunbedrag tot boven 70 pCt. van het loon. B.v. Een arbeider met 6 kinderen be neden 14 jaar en f 5.huur krijgt f. 13.50 plus 6 x f 1.25 is f. 7.50 plus f. 1 huur of totaal f 22.—; 2. Een arbeider met 6 kinderen, waarvan 4 werken en te zamen f. 35.verdienen knjgt niets. Zijn steun zou zijn f. 13.50 pl. 2 x f. 1.25 is f. 2.50 of f 16.2/3 van f 35 min f. 5 of f. 30 js f. 20 dus meer dan het steunbedrag. Als een bewijs van de verbeterde econo mische toestanden mogen dienen onderstaan de staatjes, aangevende de uitgekeerde steunbedragen over de maanden Mei-Augus- tus van de jaren 19231929. Mei Juni 1923 f 28704 03'/: f. 35228 02 1924 f. 23147 20 f. 16263.63 1925 f. 14707 55 f. 11077 65 1926 f. 9288 22 f. 8647.21 1927 f 12107 92 f. 11498 81 1928 f- 7985.881 f. 8593 49 1929 f. 3427 24 f. 126849 Juli Aug. 1923 f. 16397.58 f. 23671.29 1924 f. 9075.88 f. 10325.17 1925 1. 6294.0S t. 7587.44 1926 f. 5694.17 f. 5797 05 1927 f. 6804.02 f. 5841.55 1928 f. 1563.46 f. 191461 1929 f. 388.56 f. 603.84 In totaal uitgekeerd van Jan. t.m. Augustus: 1923 f. 214932.76'/, 1926 f 8ff»0R85 1924 f. 173795.72'/, 1927 f 10188926 1925 f. 10084 91 1928 f. 66186 87 1929 f 46941.57. Over Juli 1929 werden gemiddeld 8. over Augustus gemiddeld' 11 werkloozen per week gesteund. Hieruil moge blijken, dal de crisis-werkiooshe'id, die ons na den oorlog zoo verschrikkelijk teisterde, grootendeels verdwenen is en dat er niet veel meer dan seizoenwerkloosheid is overgebleven. Deze le bestrijden en tot den geringst mog, 'ijken omvang terug te brengen is een laak. waaraan de Gem. Dienst voor.Sociale Zaken met ijver werkt. EEN GOUDEN BRUILOFT AAN DE UITERSTEGRACHT. Donderdag a.s. hopen Hermanus Filippo en Maria Johanna Catharina Erades. wonen de aan de Uiterstegracht No. 60, hun 50- jarig huwelijksfeeest (e vieren. De bruidegom werd 3 October 70 jaar en hel bruidje is al 73 jaar oud. Hun huwelijk bleef kinderloos en op hun ouden dag. nu zoovele familieleden, goede vrienden en kennissen hun zijn ontvallen, voelen zij in hun eenzaamheid dit gemis nog sterker dan vroeger. Filippo was met een korte onder breking wegens slapie op de fabriek 43 jaar lang werkzaam op de weverij van de Leid- srhe Kaloenmaatschappij in de Looierstraat. Nauwelijks hersteld van een hem overkomen ongeval toen hij met goeden moed zijn ar beid weer had hervat, werd hij door een hartaandoening getroffen, waardoor hij ge deeltelijk verlamd werd, zoodal hij voor goed het weetgelouw, dat 'hij bijna een halve eeuw bediende, vaarwel moest zeggen. Natuurlijk hebben de oudjes ouderdoms rente en het Burgerlijk Armbestuur komt mede in hun zorg tegemoet. Ruim soppen is het dus niet. Maar moeder Filippo, al is ze slecht ter been, weet er mee rond te komen en houdt alles proper en netjes. Wie de bruid en bruidegom dezer dagen geluk wil wenschen in hun opgeschilderd huisje, waarbij de oranjekleur niet is ver gelen, zal zich daarvan kunnen overtuigen. 'T GEORGANISEERD OVERLEG EN DE RAADSCOMMISSIE AD-HOC. Door de Vertegenwoordigers van de afdee- lingen Leiden, van Ned. Bond v. Personeel in Overheidsdienst, den Nod. R.-K. hond v. personeel in Overheidsdienst St. Paulus, den Centr. Ned. Ambtenaarsbond en den Ned. Algemeene R.-K. Amblenaren-Vereeniging, is bij den voorzitter van de Algemeenei Ambtenaren- en Werkboden-Commissiên, het volgende voorstel ingediend: ..De Algemeene Ambtenaren- en Werk- lieden-Commissiën treden in overleg met de Raadscommissie ad hoe, welke is ingesteld om na te gaan, of de salarissen en loonen van het personeel, in dienst der Geimeente, herziening behoeven". He't voorstel gaat vergezeld van een uit voerige toelichting. De bedoeling is om in een daartoe uit te schrijVen gecombineerde vergadering, dit voorstel op de agenda te plaatsen en te be handelen. GROOTERE TREINEN OP DE LIJN LEI DEN-WOERDEN UTRECHT. Wegens het toenemend reizigersvervoer en het daardoor ontstane plaatsgebrek in de 3de klasse op de lijn Leiden—Woerden- Utrecht, zullen gedurende den winterdienst alle treinen op dit baanvak met een extra derde klasse-rijtuig versterkt worden. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: „Boekhandel Ontwikkeling". Leiden, He© rengracht 34 (Filiaal). Hoofdzetel: Amster dam, Keizersgr. 376/38C. Prof dr. H M. van Nes, hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Leidsche univer- siteil, die zooals destijds vermeld ernstig ziek is geweest, is thans zoover hersteld, dat hij zijn colleges vandaag heeft kunnen her vatten. De brigadier-majoor der Rijksveld- wacht, de heer Piequilette, thans gestation- neerd le Middelharnis. wordt met ingang van 16 October verplaatst naar Leiden. Zondag a.s komt Nap de la Mar met zijn gezelschap in de Stadszaal een opvoe ring geven van Merijntje Gijzen's Jeugd (Het verraad) van A. M. de Jong. Men zie de advertentie. Evenals vorige jaren zal ook thans dr. C. de Boer een cursus in elementair latjjn geven voor volledig ingeschrevene:' aan de Universiteit alhier. De cursus t n a.s. Vrijdag aan. Onze winkelstraat bij uitnemendheid is weder met een flink© zaak verrijkt. In het pand Breeslraat 47 wordt Woens dagmiddag geopend de zaak in kristal, porcelejn. fayence- en luxe-artikelen van de firma M. Goddijn. Bij een bezoek trof ons de keurige ver bouwing. zoowel in- ais uitwendig van dit vroeger door den heer Brijnen bewoonde winkelhuis. De aannemers van dit werk, de heeren Oudshoorn en Zn. verdienen voorzeker een woord van lof voor deze fraaie verandering. In den winkel ziet alles er ook keurig uit en de massa artikelen die voorhanden zijn zullen hun weg wel vinden. De leiding der zaak berust bij een niet onbekende; mej. Goddijn heeft reeds jaren een dergelijke zaak gedreven n.l. Brcestraat naast het Stadhuis, welke door den brand echter werd opgeheven. Wij kunnen epn ieder aanraden eens een kijkje le gaan nemen. Onder verwijzing naar een advertentie in dit Blad. verzoekt men ons mede te doelen, dal de boek- en handelsdrukkerij van don heer A Vros, Hoogewoerd 46, is overgeno men door den heer K, Mijsen. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Volwassen Datum Dagen personen Kindi Tol. 30 Sept. Maandag 25 l 26 1 Oct. Dinsdag 29 1 30 2 Woensdag 29 1 30 3 Donderdag 4 Vrijdag 25 1 26 5 Zaterdag 28 1 29 ONDERTROUWD F. B. v. Ingen Sohenau jm. 26 j. en D, Wessel jd. 24 j. J. C. v. Stijn jm. 23 j. en B. Glatthaar jd. 27 j. G. J. v. Vlist jm. 2S j. en M. v. Hooidonk jd. 26 j. D. Roest jm. 26 j. en S. M. C. Sievaijd. 23 j. J. J. Schim wedn. 41 j. en R. Ra- mak jd. 35 j. H. de la Ris jm. 26 j. en .1. Bnis jd. 22 j. J. F. v. d. Kwartel jm. 26 j. en P. Langezaal jd. 25 j. J. .1. Postma jm. 27 j. en M. E. .1. Overpelt jd. 27 j. J. Wagemaker wedn. 45 j. en T. Jenner jd. 36 j. W. Bodrij jm. 23 j. en M. Ouwerkerk jd. 20 j. J. Rooijakkers jm. 27 j. en A. de Haan jd. 27 j. A, C. de Ridder jm. 27 j. en W. J. v. d. Lubbe jd. 25 j. DE ALGEMEENE TOESTAND. Mc Donald in Amerika. Na ©en bezoek te hebben gebracht aan Vice-president Curtis, aan den procureuj*- generaal Taft, den voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Longworth, en den secretaris van Staat Stirason, heeft Mac Donald Zaterdag geluncht in de Britsche Ambassade, waarna hij zich met zijn doch ter naar den President en Mrs. Hoove" begaf en met hen naar het buitenverblijl van den President Rapidan reed. In een boodschap, waarin hij zijn harte- lijken dank betuigt voor de welkomstgroe ten, die hij uit alle deelen van de Ver. Sta ten ontvangen heeft, zegt MacDonald, dat hij weet, dat de begroetingen en de wel komst door hem aan het volk van Enge land overgebracht, het hart van zijn land- genooten zal doen overloopen van gene genheid. Hoover heeft zich met zijn gast terug getrokken op het buitengoed Rapidan om ongestoord alle aangelegenheden te kun nen bespreken. Zij blijven daar tot van middag. Over den uitslag der besprekingen heerscht het grootste optimisme, ook in officieele kringen. Gistermiddag werd zelfs al gesproken van volledige overeenstem ming over de nog niet geregelde vraagstuk ken. Details ontbreken nog. Een zekere be vestiging van dint bericht kan gelezen wor den in de officieele aankondiging dat do uitnoodiging van de 5 mogendheden tot een vlootconferentie zal worden verzonden door de Engelscbe regeering. De tekst der uif- noodiging zal Woensdag gepubliceerd wor den, wanneer alle regeeringen in het bezit zijn van het document. DUITSCHLAND. De benoeming van Cnrtins Een dreigbrieven-affaire. Over de benoeming van dr. Curtius als plaatsvervanger van Stresemann is men in de kringen van Centrum en soc.-dem. niel erg tevreden. Wel echter in Frankrijk. Men merkt op, dat de rijkskanselier bij deze benoeming volgens de laatste wen schen van den overledene heeft gehandeld. Stresemann heeft steeds in alle vraag stukken uitvoerig overleg gepleegd met zijn partij vriend die van zijn opvattingen geheel op de hoogte was en thans in zeke ren zin de uitvoerder van Stresemann's politiek testamet zal zijn. Frankrijk zal Curtius het vertrouwen niet ontzeggen, dat het in zoo hooge mate tegenover Strese mann heeft getoond ,zegt de Fransche peTS. BINNENLAND. De Nederland-vlucht van de Zeppelin; entmeeting van vliegtuigen en luchtschip boven Leiden. (Binnenland, 3e Blad). Het derde postvliegtuig te Bagdad aange komen. (Binnenland, 3e Blad). Bij Emmen is een put ingestort; een arbeider onder het zand gestikt. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De plechtige uitvaart van het stoffelijk overschot van wijlen dr. Stresemann (3e BL). Mc Donald in Amerika. (Buitenl. en Tel., le Blad). Vonnis gewezen in Tsjecho-Slowakije in hef proces Tuka. (Buitenl., le Blad). De Fransche vliegers Ccstes en Bellonte brengen het record lange afstandviucht op hun naam. (3e Blad en Tel., le Blad). De Berlijnsche politie is bezig een sen sationeel© brief-affaire op te helderen, die in de kringen van do Rijksbank groot op zien heeft gebaard. Het gaat om 22 ano nieme dreigbrieven, die de directeur van Rijksbank en eenige collega's ontvangen hebben. In deze brieven worden verschil lende maatregelen en beschikkingen de Rijksbank behandeld op een wijze, die een bijzondere vertrouwdheid van den briefschrijver met de interne aangelegen heden van dc Rijksbank verraadt. De brieven waren alle op papier van de Rijks bank geschreven. Ook de couverten waren van de Rijksbank afkomstig. Als afzender was op de keerzijde der couverten steeds een adres opgegeven, waarmee de Rijks bank voortdurend in verbinding staat. De inhoud der brieven betreft meestal bevor deringen bij do Rijksbank, die niet de goedkeuring van den briefschrijver hebben. Aan den directeur dr. Schacht en eenige andere directeuren wordt partijdigheid ver weten. De briefschrijver waarschuwt de di recteuren tegen bevorderingen van dien aard en kondigt représailles aan. De brie ven waren ten slotte op een niet nade? aan te geven wijze bevuild. ENGELAND. Hccre Commissaris voor Irak. Sir Francis Hnmphrys, die tot kort geleden Britsoh gezant te Kaboel is geweest, zal wjjlen Sir Gilbert Clayton als hooge commis saris voor Irak opvolgen. TSJECHO-SLOWAKIJE. Becesj aan hei woord Tuka veroordeeld. Benesj heeft de Duitsche persvertegen woordigers ontvangen. Nadat hij hulde had gebracht aan dr. Stresemann, behandelde hij de goede be trekkingen van zijn land met Duitschland en betoogde dat Tsjecho-Slowakije. gedu rende de 11 jaren van zijn werkzaamheid als minister van Buitenlandsche Zaken, geen enkel ernstig conflict met Duitschland gehad had. maar hoogstens ondergeschikte moeilijkheden. Over zijn houding tegenover hel vraag stuk der minderheden verklaarde Benesj, dat deze kwestie meer delicaat dan in gewikkeld is. Zij wordt te zeer gegenerali seerd en te weinig gespecialiseerd. Hij zelf zou zijn voot de instelling van een perma nente commissie. Hij was van meening. dat de kwestie der minderheden over het algemeen overschat werd. Wit de kwestie der aansluiting van Oos tenrijk bij Duitschland betreft, verklaarde Benesj, dat hij over het algemeen daarte gen geweest was en het altijd zou zijn. niet uit sentimentaliteit, maar uit overwegingen van praktische noodzakelijkheid van Tsje- cho-Slowaksch standpunt uit. Benesj zeide letterlijk: Ik spreek niet graag over de aansluiting, omdat men mijn uitlatingen zou kunnen opvatten als tegen Duitschland of tegen Oostenrijk gericht. Om slechts één voorbeeld te noemen, de Tsjecho-Slowaksche in- en uitvoer be draagt thans ongeveer 20 pet. over Oosten rijk en ongeveer 40 pCt. over Duitschland. In geval van een conflict met één. van beide

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1