0 Yk J m i A f T y "v 70st« Jaargang DINSDAG 1 OCTOBER 1929 No. 21334 WEER EEN GEÏLLUSTREERD KINDERVERHAAL. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. 40-tarig jubileum. ■|.nH H OP DEN DAG VAN HEDEN... I Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 CU. per regel yoor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd lijn Voor alle andere adverterliên 35 Cts. per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij voouitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximim aantal woorden van 30 Incasso rolgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 CU. (orlo te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 70.18 „0.18 Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Gezien de warme ontvangst, ten deel gevallen aan ons geïllustreerd Kinderverhaal „De oolijke Oester familie" beginnen wij heden een dergelijk verbaal voor de jeugd, getiteld „De Vlucht ut de Poppenkast van Jan Klaaien en Trijntje". DE DIRECTIE. STEDELIJK MUEUM „DE LAKENHAL". Burgemeester ei Wethouders van Leiden brengen ter avemeene kennis, dat het Stedelijk Hnseni „De Lakenhal" op Don derdag 3 October a.s. den geheelen dag zal zijn gesloten. 3778 AUG L REIMiERIXGHR, Weth. lo. Burgemeester. VAN STtl.TEN, Secretaris. Leiden. 1 Ocbber 1929. GEMENTE-SECRETABIE. Bnrgemeestir en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de bureaux der Gemeente-Secretarie en van den Gemeenfe-Ontvanger op Donderdag 3 October a.«. ilen geheekn dag zullen zijn gesloten en lat het bureau van den Bur gerlijken Sttid op dien dag slechts zal zijn geopend van des voormiddags 9 tot 10 uur. AUG L. REIMERINGER, Weth Lo.-Burgemeester. VAN' STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 October 1929. 3764 HINDERWET. Burgenieslcr en Wethouders-van Leiden brengen llr aigemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de N.V. Biscuitfabriek ..Nutrix" om vergunning tot bet uitbanden van de fabriek van biscuits, pepermuit, drups, enz. in het perceel Hoo- gewoerdiNis 2 en 4, kadastraal bekend Ge meente Telden, Sectie D. Nis 1 en 1527. is Verdaagt 3779 (VUG. L. REIMERINGER. Weth. Lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiddn, 1 October 1929. Jacobii9 Arkeveld. MSË- F -• .4 0 De heer J. Arkevtld. leden vierde de heer Jacobus Arkevelü zijj 40-jarig jubileum bij de Fiitna Tieleman eniDros. Conservenfabriek alhfer. Van vele mocht hij gelukwensch\n in ont- ilgst neïnen. In de morgenuifrn werd de lans ontvangen door den oudsten fir- mait, den heer A H. Dros Sr., itie hem in ha elijke bewoordingen toesprak en een en-^loppe met iihoud overhandigde. De ju bilaris mocht voorts den dag in huiselijken krijg doorbrengen. DE INENTING. Dr. Horst aan het woord. De directeur van den Geneesk. Dienst hier ter stede, dr. M. D Horst, schrijf*: Van verschillende zijden bereiken mn op en aanmerkingen over de inenting hi< ter stede. Aangezien het niet mogelijk is tel kenmale op ingezonden stukken en tel pho- nische klachten te antwoorden en a der- zijds niet gewenscht is allerlei misvei tan den te laten voortbestaan, zij hier een orte uiteenzetting gegeven. Inenting is geen massa-artikel, dat een dag kan worden uitverkocht; het i een geneeskundige handeling, die met bec cht- zaamheid dient te worden uitgevoe 1 en met de noodige waarborgen betrefcnde asepsis e.d. omgeven moeten zijn. Di kost tijd; en ïèdereen, die dit bedenkt, za toe geven, dat het niet mogelijk is de g< eele bevolking in eenige dagen op degelijke vijze te vaccineeren. Gebeurt hel niet de slijk, dan heeft de vaccinatie geen waarde zal het resultaat teleurstellen. Intusschen wordt met verschillend be langen reeds zoo goed mogelijk reining gehouden, doch ieders wenschen te fcvre- digen is niet mogelijk. Voor personal in overheidsdienst werden voorkeurnurmiers uitgereikt om stagnatie in deze dorsten zooveel mogelijk te voorkomen en lven dien omdat dit personeel voortdurerl met een groot aantal wisselende person 1 in aanraking komt. Dit geldt ook we voor particuliere bedrijven, doch het aant per sonen daarin werkzaam is te gr t om daarvoor dezelfde maatregel toe te ssen. Ook heeft de mode een spaak in 1 t wiel gestoken. Vroeger kwam het een nkele maal voor, dat vrouwen of meisjes ;h op het bovenbeen in plaats van op dt arm lieten enten. Thans wordt het eerst» regel. Met het oog hierop worden nu man in en vrouwen in de Stadsgehoorzaal afzonerlijk ingeënt. In de andere bureaux is d niet mogelijk. Hoewel enting op het bovenbeen ipt be paald gevaarlijker is, is toch aan dji arm de voorkeur te geven, wijl gewoontk de zwelling daar geringer is, er mindj kans op infectie bestaat en zoo noodig giiakke- 1 ijker verbonden kan worden dan pn het been. Treden wat heftiger dan norimle ont stekingsverschijnselen op, dan Jn men door den arm in een doek te dragl reeds veel bereiken. In zulk een geval ia bij en ting op het been rust noodzakelijli Bij jongetjes, die dit n.b. verzoeten om dat het „minder pijn deed" werd \iccinatie op het been dan ook geweigerd. j Aangezien de inenting van nojniet in geente kinderen bijzondere voorzt eischt. werd deze toevertrouwd x stituut voor Praeventieve Geneesk wijl bovendien advies van dei huisarts eerst dient te worden gevraagd. Voor het gemak der begeleiders worden ook deze aldaar gevaccineerd. De is ec'hter niet dat een zuigeling da en ver- het In de. ter- Dedoeling families van vijf personen en meer in roduceert. Zulks stuurt daar den gang van zaken in de war. Ook komt het voor dat persiaen, die naar de Gehoorzaal hoorden te giin, in het St Elisabethshof tijdelijk een bekend kind aannemen en als begeleider optraden, waar door de drukte daar onnoodig vermeerdert. Ook dit moet worden nagelaten. Jet publiek geve er zich refkenschap van, dit opvolgen der gegeven voorschriften in zijl eigen be lang is! Van verschillende zijden is omjeen avond zitting verzocht. Dit wordt nog in overwe ging gehouden. Zoodra de toeloop op Zater dagmiddag niet grooter is dan ni komt mij dit onnoodig voor. De meeste mejischen zijn op Zaterdagmiddag vrij of kunnen op Woensdag wel verlof krijgen voor vacci natie. Het belang der zaak wordt door de patroons voldoende ingezien. Ook is het niet wensc'helijk een zwaardere last op de geneesheeren te leggen dan noodig is. Verder is er aanmerking gemaakt, dat de aanmelding slechts tot halfvier open is Dit is noodig om te voorkomen, dat men op ongeregelde tijden komt, de geneesheeren nu eens zitten te wachten, dan weder het werk niet af kunnen en door de vele laatkomers geen eincl aan de zitting zouden zien. Ten slotte nog dit: Revaceinatie is zonder voorbehoud geboden. Het is mij gebleken, dat nog zeer velen van de gegeven gelegen heid geen gebruik maken. Dat dit niet ligt aan de gebreken in de regeling staat voor mij vast. Mogen deze regelen er toe bijdragen, dat ook zij. die tot nu toe aarzelden zich te doen inenten er zoo spoedig mogelijk toe overgaan, ten einde de gevreesde ziekte zoo mogelijk buiten onze stad te hcuden. LEIDSCHE MIDDENSTAND-CENTRALE Onder praesidium van den heer H. Buur man vergaderde de Leidsche Middenstand- Centrale. Op deze vergadering, welke de laatste was, die de heer F. Maijer als voorzitter van de Neutrale Middenstandsvereeniging zou medemaken, werden naar aanleiding van de ingekomen stukken en voorstellen van de aangesloten vereenigingen de vol gende besluiten genomen: Ter bevoegder plaatse adhaesie te betui gen aan de actie, ondernomen door ds. Rie- mens, betreffende de treinenverbetering LeidenUtrecht. Tevens zal ook gewezen worden op Jiet slechte materiaal. Een klacht zai aan B. en W. gezonden worden over het roekeloos snel rijden der autobussen op de Haarlemmerstraat en el ders; een euvel waardoor deze straten door het publiek zullen gemeden worden, tot schade van den winkelstand; ook za! ge wezen worden op het te veel gebruik maken van de claxon. Eenzelfde adres zal gezon den worden aan de Directie der H. T. M. èn over het snel rijden èn over het hinderlijk gebruik maken van de sirene, in plaats van de bel. Door verschillende leden der aangesloten vereenigingen waren bezwaren naar voren gebracht over het gebruik van de waterme ters der L. D. M. Waar door de directie gevraagd werd zuinig met het watergebruik te zijn, moes ten de contractanten toch in dit geval voor het vastgestelde minimum betalen, ook al bleven zij er ver beneden. Ten einde deze en meerdere grieven uit een te zetten, werd besloten bij de directie om een onderhoud te verzoeken. Een uitvoerig rapport werd uitgebracht over een te stichten informatiebureau, ten dienste der aangesloten vereenigingen. Be sloten werd over te gaan tot oprichting van een informatiebureau, en wel tot dat van de Centrale Bankvereeniging voor den Mid denstand. In do vereenigingen zal hiervoor krachtig propaganda gemaakt worden. Bij de rondvraag kwam ter sprake: leve ringen van leeraren van scholen aan de leerlingen. Een winkelweek werd beter geacht in het voorjaar, waarvoor ter zijner tijd de noodige plannen uiteengezet zullen worden. In verband met het werktijdenbesluit voor winkels, werden verschillende plannen naar voren gebracht, die in de diverse vereeni gingen nog nader zullen besproken worden. Aan het einde der vergadering sprak de heer H Buurman eenige sympathieke woor den èn als voorzitter der L. M. C. èn als voorzitter der Chr. Middenstandsvereeniging tot den scheidenden heer F. Maijer. Ook de heeren Th. Bergers en J. Meijers spraken in denzelfden geest namens de R.-K. M.-Y. „De Hanze", hem dankend voor alles wat de 'heer Maijer als voorzitter der L. M. C. gepraesteord heeft. De heer Meijers roemde vooral den scheidende, dat hij altijd een royale voorzitter geweest is en nooit trachtte zijn vooropgezette meening door te zetten. De heer Maijer dankte voor de vriende lijke woorden, memoreerde zijn helaas te vroeg ontslapen voorganger, den heer Kor te weg. die den eersten steen gelegd heeft voor de L. M. C., sprak-met genoegen over zijn voorzitterschap der L. M. C in 1928, en dankte voor de hoogst aangename samen werking, die hij steeds heeft ondervonden en uitte zijn beste wenschen voor de toe komst. Nadat de heer F. Maijer zijn boeken en bescheiden als penningmeester had overge dragen, nam hij nog persoonlijk afscheid van alle aanwezigen, waarna de vergadering gesloten werd. is het 25 jaar geleden, dat de Engelsche rechtsgeleerde en staatsman Sir Wiliam George Granville Vernon Harcourt over leed. Hij stierf op zijn buiten te Nuneham. Harcourt werd in 1868 lid van het Lager huis en behoorde tot de voortreffelijkste redenaars van de partij der whigs. In het kabinet Gladstone bekleedde hij van 1873 tot 1874 het ambt van sollicitor- general en toen in 1880 Gladstone weder aan het bewind kwam, werd hij minister van Birvnenlandschc Zaken. Veel deed hij in dien tijd vc» r de pacificatie van Ierland, waarbij hij streed c naar Home Rule. In den zomer van 1885 trad hij met 't kabinet Gladstone af, doch was van Januari tot Juli 1886 weer kanselier der schatkist, welk ambt hi] tok waarnam in Gladstone's 4e ministerie (18921895) en na diens af treden onder Ro.sebery. Verschillende ver beteringen »n de heffing van successierech ten bracht hi] tol r-tard. Van 1806'98 was hij leider van de libe rale partij en bestreed hij als zoodanig de politiek van Chamberlain ten opzichte van Zuid-Afrika. Hij trad echter af omdat hij zich met de imperialistische neigingen der partij in de buitenlandsehe staatkunde niet kon vereenigen. Ook in zijn laatste levensjaren bleef Har court nog grooten invloed in het Parlement uitoefenen. DE POSTVLIEGTUIGEN NAAR INDIE. Met de postvliegtuigen naar Nederlandsch Indië, welke in de vroege morgenuren van 3,17 en 31 October, 14 en 28 November, 12 en 28 December enz. vertrekken kan ook correspondentie worden verzonden naar Syrië. Mesopotamië (Irak), Perzië, Britsen Indië (met inbegrip van Birma) Siam en de Straits Settlements (Penang en Singapore) alsmede naar veder gelegen landen. Het voor bovengenoemde luchtpostcor- respondenlie boven de gewone porten en rechten verschuldigde luchtrecht bedraagt: voor Syrië 15 cent per 20 gram; voor Mesopotanië en Perzië 30 cent per 20 gram; voor Britsch Indië (Birma inbegrepen) 40 cent per 20 gram; voor Siam en Straits Settlements 60 cent per 20 gram. Het luchtrecht naar Nederlandsch Indië is als volgt gewijzigd: voor briefkaarten en postwissels 40 cent; voor de overige stukken tot en met 10 gram 40 cent; voor de overige stukken boven 10 gram 75 cent per 20 gram. Het luchtrecht kan voorlaan eveneens door middel van gewone frankeerzegels worden voldaan. Luchtpostzegels mogen echter niet wor den gebezigd voor de verantwoording van gewone porten en rechlen. De bus aan het hoofdkantoor alhier wordt voor deze verzendingen op de dagen van vertrek voor de laatste maai gelicht te 2.40 des nachts. ACADEMISCHE EXAMENS. Ge'slaagd zijn voor het candidaats-examen j rechtsgeleerdheid mej. L. Japikse (den Haag) en de heer P. J. Maingay (Leiden) Taalkun dig Candidaats-examen Indologie (je heer E Schornack van der Waag (den Haag); Doctoraal-examen geneeskunde de he'eT A. J. Kettler (den Haag Bevorderd is tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Quantitatief onderzoek der reactie van SchottenBaumann" de heer F. A. Menalda geboren te Leeuwarden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Aardewerkfabriek „De Vlyt". Doeswerf 56, Leiderdorp. Eigenaar: J. Verhoogt, Leiderdorp. Wijziging: Onderlinge Vee- Paarden verzekering L T. B. Oude Singel 28. Leiden. Uittredeud Directeur: H. J. W. Weeling. Leiden, d.d. 1* October 1929. Het Kantooradres is met ingang van 1 October 1929 verplaatst naar Hein (gem. Venhuizen). HET OUDE VERKADEHUIS NA ZITN VERJONGINGSKUUR. Het oude bekende „Verkadehuis" annex handel in binnen- en buitenlandsehe vruch ten, Haarlemmerstraat 75, waarin reeds ge durende vier jaren de heer J. W. Dirkse Dzn. de leiding had, heeft een gansch ander uiter lijk gekregen. De voorgevel werd geheel afgebroken en in modernen stijl forsch en rcvaal weder opgetrokken, terwijl de winkel en het magazijn werden gerestaureerd op een wijze, waaruit blijkt dat geen kosten zijn gespaard. Een en ander werd onder architectuur van de heeren Verhulst en Laken architecten alhier, uitgevoerd door de Leid sche aannemers, de heeren Mugge en Van Klaveren, alles tot groote tevredenheid van hun opdrachtgever. De winkel zelf trekt met de groote etala ge-kasten aan weerszijden van den breeden ingang zeer de aandacht. De eene kast is gevuld met een keur-eollectie van Verkade's artikelen, in de andere prijkt een zeldzame verscheidenheid van raeesl verfijnde binnen en buitenlandsehe vruchten. Wie liefhebber is van prachtige rijpe aardbeien, vindt hier ruime keuze, en wie een groote druiventros van 2tys Kilo wil bewonderen, moet er ook eens een kijkje nemen Hij zal er heel wat onder vinden, dat oog en tong streelt. Bij het binnentreden van den winkel wordt men ook daar weer getrof fen door een schier verblindende verschei denheid van de""'lessen. Hedennamiddaa te halfzeven wordt, zoo- als men uit dr'advertentie in dit blad kan zi*n ,de winlfl|] heropend We rade** n ieder aan, hie| eens een kijkje te BINNENLAND. Het congres te Utrecht van Spoor- en Tramwegpersoneel (Binnenland, 3de Blad). Uitbreiding van den radio-telefoondienst met Ned.-Indië (Binnenland, 3de Blad). Vergadering van den R.-K. Bond van Melkveehouders inzake den melkprijs (Land en Tuinbouw, 2de Blad). De moord te Giessen-Nieuwkerk; vrij spraak van Klnnder en Tennissen (Recht zaken, 2de Blad). BUITENLAND. De Engelsche Labour-party in congres bijeen (Buitenland, 2de Blad). De zaak-Shearer voor de Amerikaansche Senaatscommissie (Tel., 1ste Blad). Een financieel schandaal in Kroatië (BuL tenland, 2de Blad)), VERZOEK TOT HERZIENING DER LOONEN VAN HET GEMEENTE-PERSONEEL. Bij de begrooting van 1930. Door Jacobus Prcvo en Abram Zwart, resp. Voorzitter en Secretaris van de afdee- ling Leiden van den Algemeenen Bond van Overheidspersoneel in Nederland, is een adres aan den gemeenteraad gericht waarin zij namens hun afdeeling vermelden, dat zij met ingenomenheid kennis hebben genomen, dat een commissie is benoemd tot onderzoek van de traktementen en loohem van het gemeentepersoneel, dat het echter misschien lang zal duren eer deze commissie het rapport zal uitbren gen. Vorige-1 Commissie is benoemd 6 April 1916 en heeft rapport ingediend 25 October 1917, terwijl voorstellen aan den hand van -dit rapport door B. en W. aan U werden gedaan 8 April 1919. Op 14 Juni 1929 is door de afdeeling reeds een adres ingediend aan den Raad waarin dt1 urgentie eener loonsverhooging is betoogd Redenen, waarom genoemde bestuurs leden U eerbiedig verzoeken, afgescheiden van het rapport van de nu benoemde Com missie, bij de a.s. begrooting, rekening ld willen houden met den inhoud van het 14 Juni 1929 gezonden adres, daar zij herziening van de loonen dringend noodig achten. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, Lipssleutel, blauwe kiel, por temonnaie-1 met inhoud, portemonnaie (ledig), rozenkrans in etui. rijwielbelastingplaatje bruine jongenspet, bril, baal kippenvoer, damesceintuur, cigarettenkoker, portemon naie van Mevr. Dam, badpak met muts en. handdoek, vreemdi gouden munt. portemon naie inh. Russisch bankpapieï, vulpenhou der, damesparapluie, rol asphaltpapier, gouden broche met roode steentjes, bruin kindermanleltje,vermoedelijk gouden dames- armband. notitieboekje, sleutel in etui, damesvulpenhouder, dameslasch van mej. Ouwehand, schroevendraaier, muziekboekje, rozenkrans, portefeuille van T. T. Meegdes Haarlemmermeer, paar dameshandschoenen speel-bal, sleutel van een melkbus, schil- dersjas en broek, zilverbon, bonte meisjes muts, fluit, gummi regenjas, kruiwagen, zwarte regenjas, gouden damesring, auto- binnenbAnd, zijden shawl m balhoekje, paar vvildlëderen heerenhandschoenen, paar zwarte gymnastiekschoenen, lap stof, bruin damestaschje inh. zakdoek enz, oliespuit van een auto, zilveren armbandje, metalen duimstok, zakmes, melkbus, 2 moltonnen dekens, rijwielkaarslantaarn. tafelkleed, 2 einden dik touw, reserve autoband „Good Year", damesregenmantel. grij9 kinderman- leitje, zilveren dameshorloge aan zwart bandje, zwarte muts houten vlot. gedeelte van eén autohoorn, gouden schakelarmband, vulpenhouder ..Neptune", zilveren dames horloge. Gevonden in het Postkantoor: Rijwiel belastingplaatje, actenlasch. Gevonden in een autobus van Stads verkeer: Portemonnaie met inhoud. Gevonden in de Electrische Tram CStads- lijn): Paraplui pakje inh. koperen schroeven enz., rozenkrans in etui, paar dameshand schoenen. portemonnaie met inhoud. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen ten Politiebureele alhier eiken werk dag, behalve Donderdag en Vrijdag, tus- schen 1 en 3 uur, nam.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1