WIJZIGING VAN DE WET OP HET NOTARISAMBT. 70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 September 1929 Tweede Blad No. 21332 OP DE A'LGEMEENE BEGRAAFPLAATS TE DEM HAAG heeft gis- teren de ter-aarde-bestelling plaats gehad van het stoffelijk over schot van ritmeester Colenbrander, die deze week te Arnhem is over leden. Er was zeer groote belangstelling. Op den voorgrond v.l.n.r.: kapitein De Kruyff, luitenant, v. d. Voort van Zijp en luit. Portheine. OP HET STATION TE WIJCHEN worden sedert eenigen tijd proeven genomen met een nieuw signaal-systeem. De signaal- armen zullen, wanneer het nieuwe systeem voldoet, geheel vervallen. IN BOEKAREST had kort geleden een ingewikkelde botsing tusschen twee tramwa gens en een auto plaats, waarbij drie personen gewTond werden. De materieele schade was groot. TE DEN HELDER zal worden opgericht een monument ter eere van het Neder- landsche Reddingwezen. Het boven afgebeeld ontwerp is van den Amsterdamschen architect. Piet Kramer. Het ligt in do bedoeling dit monument te piaatsen in het Raadhuisplantsoen. OP EEN DER DRUKSTE WEGEN VAN LIMA IN PERU (Zuid-Amerika) is een monument opgericht, dat op duidelijke wijze de automobilisten waarschuwt om niet te snel te rijden. Boven op het monument st aat een vernielde auto. HET VERSLAG DER COMMISSIE VAN ONDERZOEK. Het notariaat staat op een hoog peil. Verschenen is het verslag der commissie ran onderzoek inzake het notariaat, inge steld door den minister van Justitie bij be sluit van 31 Dec. 1927. De aanleiding tot hel in het leven roepen dezer commissie was gelegen in verschil lende déconfitures van notariskantoren. De commissie spreekt gaarne als haar loordeel uit. dat het notariaat hier te lande op een hoog peil staat en dat het ambt over het geheel waargenomen wordt door perso nen berekend voor de taak. welke de wet hun opdraagt en voor het werk, hetwelk hel publiek van hen vraagt. De bestaande wet geving geeft daarvoor dan ook tal van waar borgen. Terwijl echter de wet alleen regelt de taak van den notaris als ambtenaar belast met het verlijden van authentieke akten, heeft hij in de praktijk een veel ruimeren werkkring. Partijen vragen hem raad ook omtrent den inhoud der aktenhij adviseert hoe met inachtneming van de bepalingen der wet de bedoeling van partijen het best kan worden verwezenlijkt en geschillen zooveel mogelijk worden voorkomenhij neemt de voorbereidende maatregelen en verricht de werkzaamheden, noodig ter uit voering van hetgeen in de akte is geconsta teerd. Nog verder gaat zijn niei-amblelijke taak In ons land is hij de vertrouwensman ge worden. die raad geeft in vermogensrechte lijke aangelegenheden van alleriei aard. Men kan gerust zeggen, dal deze z.g niet- amhtelijke taak niet mindc-T in beïeekenis en zeker niet minder in omvang is dan de wettelijke. En het is te begrijpen dat meer dan eens is aangedrongen cp een regeling hij de wet, omvattende ook dit niet-ambte- lijke werk. In te gaan op de vraag of dit al dan niet wenschelijk is, komt der commissie voor, te liggen buiten de haaT gegeven opdracht. Slechts dit meent de commissie te moeten opmerken, dat het niet raadzaam zou zijn, aan de notarissen het niet-ambtelijke werk te verbieden of hen daarin al te zeer te be moeilijken. Intusschen kan men moeilijk het oog sluiten voor het feit. dat ender de tegen woordige regeling en doordien de werkkring van den notaris zich uitstrekt tot andere i zaken dan het verlijden van authentieke akten, er notarissen zijn, die misbruik heb ben gemaakt van het in hen gestelde ver trouwen en die hun cliënten schade hebben berokkend. Met juistheid aan te geven bij hoeveel notariskantoren déconfitures zich hebben voorgedaan, gaat moeilijk Niet alle zijn openbaar geworden en velen van hen. aan wie om inlichtingen zijn gevraagd met name ambtenaren van de registratie, hebben bezwaar gemaakt, door hen ver melde gevallen volledig (met naam en stand plaats) aan te duiden. Meer dan eens schijnt ook een ramp te zijn voorkomen door hulp van ambtgenoolen, nabestaanden of vrienden. Me' het oog op de voorgekomen gevallen is de commissie van oordeel, dat voorzie ningen dienen te worden getroffen. Deze betreffen- lo. de boekhouding van den notaris; 2o het sluiten van bepaalde overeenkomsten; 3o. het toezicht over de notarissen. Allereerst dan; de boekhouding. Het is meer dan eens voorgekomen, dat een notaris in financieele moeilijkheden ge raakte. zonder dat hij dit had zien aanko men, wijl hij niet op de hoogte was van den stand zijner zaken. Oorzaak was een slechte en onvolledige boekhouding. Ook hebben zich gevallen voorgedaan, dat een notaris wel behoorlijk boek had ge houden. maar dat hij niettemin in moei- j Iijkheden kwam en zijn cliënten werden be nadeeld terwijl dit allicht zou zijn uitgeble ven, zoo de stand van zijn zaken niet ge- heim was gebleven en er toezicht op zijn i boekhouding had bestaan. Vandaar dat de commissie voorstelt aan de notarissen de verplichting op te leggen, hoek te houden en daarop van overheids-' wege toezicht te doen uitoefenen. Voorts geeft de commissie in overweging, den notarissen de verplichting op te leggen, van hun vermogenstoestand en van alles wat hun werkkring betreft, een zoodanige boekhouding te voeren, dat daaruit te allen tijde hun rechten en verplichtingen kun nen worden gekend. Voorgesteld wordt, met het toezicht te belasten het college dat daarvoor in de eer ste plaats in aanmerking komt. nl. de Ka mer van Toezicht. Maar het is niet doenlijk van de leden der Kamer te vergen dat zii zelf regelmatig toezicht houden op de boek houding van alle notariskantoren. De Commissie acht de beste oplossing, dat door den minister van Justitie deskun digen worden benoemd, die ieder in een ge deelte van h-et land belast worden met het toezicht. De ervaring heeft geleerd, dat het finan cieele vermogen van een notaris meer dan eens is veroorzaakt, althans bevorderd door tweeëerleï omstandigheid, vooreerst, door dien hij zijn werkzaamheid zóóver had uitgestrekt, dat hij kassiers- en bankiers- zaken deed. hetgeen voora' op het platte land dikwijls geschiedt en in de tweede plaats doordien hij zich borg had gesteld. De Commissie meent, dat hier van over heidswege behoort te worden ingegrepen. Indien zooals de commissie voorstpit den notaris wordt verboden, direct of indirect (bijv. door tusschen personen) gelden tegen interest ter leen of in bewaring te nemen, dan zal. naar de commissie meenï. een gebruik, hetwelk volgens de ervaring aan leiding kan geven tot déconfitures, niet meer voorkomen. Het schijnt vooralsnog on- noodig verder te gaan. en zooals de Fran- sche wet heeft gedaan, den notaris nog tal van andere transacties te verbieden. Intusschen gaat het niet aan elke geld opneming door een notaris ongeoorloofd te verklaren. Hij kan gelden noodig hebben voor persoonlijke doeleinden en ook bij het uitoefenen van zijn ambt. bijv. om regi stratierechten te betalen, die dikwijls zeer aanzienlijk zijn, of om andere voorschot ten te doen. De commissie is van oordeel dat zulks niet verboden behoort te worden. Wel stelt de commissie voor, ongeoorloofd te verklaren, dat een notaris zich borgstelt of instaat voor de schulden van anderen. Een uitzondering meent de commissie tt> moeten maken voor het instaan voor koop- en pachtpenningen bij openbare veilingen en verpachtingen. De commissie stelt voor het instaan voor deze penningen toelaatbaar te doen zijn, echter alleen daar. waar dit thans gebruikelijk is. De commissie heeft zich de vraag ge steld, of het toezicht van de Kamers van Toezicht doeltreffend is geregeld en of niet een betere regeling van dat toezicht er toe kan meewerken om déconfitures te voor komen. Het komt de commi99ie noodig voor. dat de Kamer wil zij preventief kunnen op treden. twee bevoegdheden krijgt, die haar thans ontbreken, te weten: lo. den notaris voor een door haar te bepalen tijd onge vraagd verlof te geven en 2o. getuigen te hooren. die verplicht zijn. om voor haar te verschijnen. Het is de Commissie verder gebleken, dat ook in de disciplinaire maatregelen, die de Kamer ten dienste staan, eenige wijziging gewenscht is. De commissie zou aan de Kamer de bevoegdheid willen toekennen om drieërlei maatregelen te nemen en wel- lo berisping. 2o berisping met waar schuwing. dat. indien andermaal een ver zuim wordt gepleegd een voordracht tot afzetting in overweging zal worden ge nomen; 3o voordracht tot afzetting aan hef Gerechtshof. Aan de Kamer behoort vrijheid te wor den gegeven dien maatregel toe te passen, welke haar naar gelang van omstandig heden gewenscht Voorkomt. De commissie wenschte schorsing niet als tuchtmaatregel te handhaven. Zij is van meening. dat een notaris, die zich zóó heeft misdragen, dat hij niét waardig is, gedurende zekeren tijd hel ambt te bekleeden, niet meer het ver trouwen verdient, dat men in een notaris moet stellen. Ook zal het publiek hem na een schorsing dat vertrouwen veeltijds ont houden en juist dit kan aanleiding geven tot een déconfiture. Voorts acht de commissie het gewenscht, aan den notaris het recht van hooger be roep toe te kennen, indien hem één der beide soorten van berisping wordt opgelegd en wel bij het Gerechtshof. De commissie herinnert er vervolgens aan dat reeds thans de rechtbank in verschil lende gevallen den notaris niet alleen een boete kan opleggen, maar hem ook kan schorsen en zelfs ontzetten. De voorstellen der commissie laten dit schorsingsrecht van de rechtbank onaange tast en ook de ontzetting zal blijven naast, die, welke volgens het voorstel der com missie op voordracht van de Kamer van Toezicht door het Gerechtshof zal ge schieden. Bij een algeheele herziening der wet zal het echter gewenscht zijn ook aan dit punt aandacht te wijden. De commissie heeft nog overwogen, of hel van belang zou - in, aan notarissen de verplichting op te ren. zekerheid te stel len voor schade, welke hun cliënten door hun onregelmatige handelingen mochten lijden. Zij is tot een ontkennend antwoord gekomen. De commissie heeft haar bovengenoemde voorstellen neergelegd in een ontwerp van wet tot wijziging van de wet op het notaris ambt. terwijl ten slotte de commissie nog één punt onder de aandach van den minister brengt. Zooals haar gebleken is uit verschil lende rapporten, wordt in sommige streken den notaris het bestaan moeilijk gemaakt door concurrentie van niet-notarissen. Dien.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5