m Buiten!. Weekoverzicht. 70*te Jaargang WAT HET BETEEKENT OM PRESIDENT TE WEZEN. BRIEVEN UIT BERLIJN. LONDENSCHE BRIEVEN. Door CALVIN COOLIDGE, oud-president van de Vereenigde Staten. IV. Veler oogen zijn steeds op den President gericht. Hoe hij zijn redevoeringen maakt. Alles wat de President als zoodanig ver richt is van zoo groot belang, dat hij voort durend op zijn hoede moet wezen. Dit geldt niet alleen hemzelf, maar ook iedereen van zijn omgeving. Niet alleen in zijn ambte lijke daden, maar in zijn geheele maat schappelijk verkeer, en zelfs bij zijn ont spanning of als hij rust neemt zijn steeds veler oogen op hem gericht om er voor te waken, dat er niets ongewoons of onregel matigs gebeurt, waaruit lof of blaam zou kunnen voortvloeien. Vaak worden beuzel achtige voorvallen, een onbeduidende han deling, een ongelukkige zin in een toespraak, een gebrek aan geduld tegenover iemand die met een onmogelijk voorstel komt, te veel aandacht voor een bepaald persoon of te weinig hoffelijkheid tegenover een ander, vergroot onder den indruk van het oogen- blik. Al vallen zulke gebeurtenissen ten slotte tot hun juiste beteekenis terug, en al zijn zij feitelijk van te geringen aard om er beschouwingen aan te wijden, indien zij vaak voorkomen kunnen zij een atmosfeer van onrust scheppen, waardoor een ernstige botsing kan ontstaan met de leiding van de openbare zaak. welke waarlijk van belang is. Het was mijn bepaald verlangen om in het Witte Huis zooveel mogelijk alles een voudig te houden; ik wilde in geen enkel opzicht eenig aanmatigend vertoon invoeren. Dat bracht mijn opvatting van het hooge ambt mee. In zichzelf bevat dit reeds een voldoende macht, zoodat elke uitwendige tooi van weelde en schittering overbodig was om indruk te maken. Het ambt bezit 'krach tens zijn aard een waardigheid, welke op zichzelf al voldoende is. Natuurlijk moet een zekere formaliteit in acht genomen worden, en de persoonlijke aanrakingen moeten ten allen tijde worden gevoerd met uiterlijke welvoegelijkheid en waardigheid, overeenkomstig de beste lo-achten van een beschaafde samenleving. Maar men heeft daarbij geen theatrale vertooningen noodig. Hoezeer hij dat ook moge betreuren, de President houdt bij de aanvaarding van zijn ambt op een gewoon burger te wezen. Om zijn ambt volledig te kunnen uitoefenen, moet hij door vele beschermers omringd zijn. Wanneer dezen slechts voor korten tijd zouden worden teruggetrokken, zou hij worden overweldigd door het volk, wat ihem grooten last zou bezorgen. Het zou mij aangenaam zijn geweest als ik had kunnen reizen met den gewonen trein, die voor het publiek toegankelijk is Dat heb ik eens of tweemaal gedaan. Maar het bleek mij, dat dit voor de spoorwegen groote moeilijk beden opleverde. Zij lieten mij weten, dat het onveilig was, omdat zij niet de nood zakelijke voorzorgen konden nemen. Daar om leek het 't beste achter den gewonen trein een tweeden trein te laten loopen, uit sluitend ten gebruike van den President en zijn gezelschap. Altijd werd mij een speciale wagon aangeboden, maar ik meen dat ik daarvan slechts een keer gebruik heb ge maakt, toen betere comfort noodiig was voor mevrouw Coolidge tijdens haar ziekte. Evenwel, het was mij niet gegeven tijdens den duur van mijn ambt veel te reizen, maar ik liet mij overtuigen, dat de regeering een eigen wagon moest laten maken ten ge bruike door den President, wanneer hij Washington verliet. Op hem drukt zulk een zware last, zijn verantwoordelijkheid is zoo geweldig, dal het een wijze plicht mag 'heeten hem met zulke onbekrompen hulp middelen te omringen, dat hij zooveel doen lijk beschermd wordt tegen alle physieke ongemakken. Het is niet algemeen bekend hoeveel kleinigheden in acht genomen moeten worden als de President op reis gaat. Verscheidene dagen te voren gaan een of twee mannen in het geheim naar de plaats van bestemmng. De lijn waarlangs hij reist en elke straat, elke plek die hij bezoekt wordt vooraf nauwkeurig onderzocht. De verschillende plechtigheden moeten vooraf woixien goedgekeurd. Vaak is de plaatse lijke politie ontoereikend, waardoor het noo dig is gebruik te maken van de hulp van leger of marine om hen bij te staan. Niet alleen de adjudanten van den President en zijn lijfarts, maar ook verscheidene geheime dienstmannen, leden van zijn ambtelijk per soneel en huisbedienden moeten den Presi dent vergezellen. Er moet ook gerekend wor den op een groot aantal verslaggevers en persfotografen, die hem bij alle gelegen heden volgen. Alles wat de President ver richt wordt vastgenageld. Elke goederen trein, welke hij passeert, wordt stopgezet en elke passagierstrein mag niet harder rijden dan tien mijlen per uur. Aangezien dit alles glad moet 'verloopen, is er zorgvuldige op lettendheid noodig om een groot aantal kleinigheden te regelen. Het was nimmer mijn gewoonte om van de achterbalcons van een spoortrein af een redevoering te houden Want dan heersoht er zoo'n groote verwarring, dat maar weinig menschen mij zouden kunnen verstaan, en bovendien schijnt het mij ook niet bijzonder waardig toe. Wanneer de President spreekt, behoort dat een gebeurtenis te wezen. Door de komst van de radio is het excuus voor zulk een wijze van spreken welke vroeger bestond, vervallen. De President spreekt nu zoo vaak ..door de lucht", dat bijna iedereen die dat verlangt, voldoende gelegenheid heeft om zijn stem te hooren. Het scheen voor mevrouw Coolidge en mij geschikter om op het achterbalkon van den trein te gaan staan, waar het volk ons kon zien. Alleen te Bennington heb ik van dat balkon af gesproken, waarbij ik mijn genegenheid en achting betuigde voor het volk in den staat Vermont, toen ik op mijn terugreis was naar Washington. Ik heb ervaren dat de liefde, welke ik behouden had voor de heuvels, te midden waarvan ik was ge boren, een gevoelige snaar aanraakte in het hart van de gansche natie. Een van de meest inspannende beproevin gen, welke een President worden opgelegd wordt gevormd door de aanhoudende drin gende aanvragen om openbare voordrachten. De uilnoodigingen daartoe zijn menigvuldig en van dringenden aard. Zij komen per telegraaf, per post en worden ook vaak door afgevaardigden overgebracht. Geen enkele gebeurtenis van eenige beteekenis wordt ook maar door eenige groep, waar ook in de Vereenigde Staten, gevierd zonder dat zij den President uitnoodigt om een rede voering te komen houden. Wanneer anderen genieten van een vrijen dag, wordt van hem cerlangd, dat hij in het openbaar optreedt om de menschen te onderhouden en te on derrichten met een formeele toespraak. Daar zijn maar weinig openbare verkla ringen, welke de President niet persoonlijk opstelt, zooals proclamaties en boodschap pen. welke aan het Congres worden gezon den, of waarin hij zijn meening geeft over den staat van de Unie in zijn jaarlijksche boodschap, of ook wanneer hij zijn redenen ontvouwt om zijn veto uit te spreken over wetgevende maatregelen. Deze stukken zijn verschillend van lengte. Mijn jaarlijksche boodschap bevatte ongeveer 12.000 woorden. Mijn redevoeringen waren gemiddeld iets meer dan 3000 woorden. In den loop van een jaar hield ik er ongeveer twintig, welke waarschijnlijk ten minste 75.800 woorden bevatten. Dit soort werk is nogal tijdroovend. Het vereischte een uitgebreid onderzoek en stu die, welke veel moeite veroorzaken, en een zorgvuldige en inspannende overdenking. Elk woord moet worden overwogen, omdat het een uitlating is van den President, welke in huis en daarbuiten zal worden besproken om zijn meening te leeren kennen, en er een of andere verborgen gevolgtrekking in te ontdekken. Voordat een toespraak werd ge houden, werd die nauwkeurig onderzocht door een of twee leden van mijn staf, en vaak ook door een lid van mijn Kabinet. Het was voor mij niet moeilijk om een toe spraak op te stellen. De moeilijkheid lag alleen in de voorbereiding. Dat is een be langrijk deel van het werk van den Presi dent, waaraan hij niet kan ontkomen. Het behoort bij zijn ambt RECLAME. BIJ HOOFDPIJN, duizeligheid, suizen in 't oor, gestoorden slaap, slechte gehumeurd heid. prikkelbare stemming, neme men dadelijk het van ouds beproefd gebleken „Franz-Josef'-bitterwater te baat. In rap porten van eerste geneesheeren in inrich tingen voor maag- en darmkwalen wordt nadrukkelijk gezegd, dat het „Franz-Josef"- water een bepaald voortreffelijk werkend natuurlijk afvoermiddel is. 34-78 Inwendige crises. Het werk te Genève is geëindigd en men zou al een heel bijzondere Nurks moeten zijn, om niet te erkennen, dat er inderdaad vooruitgang is gemaakt, alles bij elkaar ge nomen. De atmosfeer was den vrede zeer gunstig en dat wekt hoop voor de toekomst! Men voelt, dat de diverse regeeringen over tuigd zijn van de voortschrijding der vredesidee onder de volkeren en dat zij daarmee rekening moeten houden, zelfs meer, dan zij wellicht zelf geneigd zijn te doen. Dat is de groote beteekenis van de bijeenkomst der tiende Volkenbondsvergade ring en daarvan dragen de gevallen beslis singen ook de bewijzen. Maar al te gaarne zou men echter in de genomen beslissingen nu reeds bepaald omschreven vooruitgang hebben willen zien vastgelegd, doch daar van is, helaas, nog slechts heel sporadisch sprake. Troosten we ons met de gedachte, dat alle vooruitgang blijkbaar langzaam moet gaan, wil zij bliiven<^ z^n- Merkwaardig is. hoe afgeloopen week diverse staten een inwendige crisis hadden te doorstaan. Onverwacht is in Lithauen do dictator Woldemara9 ten val gebracht tengevolge van oneenigheid met president Smetona, die steun ontving der overige ministers. De bepaalde redenen van dit ge schil zijn niet onthuld, zoodat daaromtrent slechts geraden kan worden, iets, waaraan wij ons niet zullen wagen; en dit te eer niet, waar aan Woldemaras opnieuw de portefeuille van buitenlandsche zaken is aangeboden, die feitelijk nog voor hem wordt opengehouden. Eén ding blijkt daar uit zonneklaar, n.l. dat niet de buitenland- 9che maar de 'binnenlandsche politiek aan leiding is geweest tot het conflict en dat de positie van Lithauen ten opzichte van het vraagstuk van Wilna in wezen niet ge wijzigd mag heeten! Voorts heeft de gespannen toestand in Oostenrijk tot een crisis geleid. De Land- bond, dus de partij, die het meest de actie der Heimwehre steunt, is verantwoordelijk voor het aftreden van het kabinet-Stree- ruwitz, dat pas in Mei van dit jaar het be wind aanvaardde. Toen heette het, dat alleen economische en financieele aangelegenheden te behandelen waren, maar de omstandig heden ontwikkelden zich in andere richting en voor een politieke crisis als thans ont staan was als gevolg van het verlangen naar een grondwetswijziging was de nu af getreden premier niet berekend, vooral niet, waar de Heimwehre door het dreigement van een revolutionaire beweging een bijzon der gevaar opleverden, dat 'n krachtig figuur op de commando-brug van het schip van staat vereisc'hte. Daaraan is Streeniwitz ten offer gevallen! RECLAME. Woldemaras. Steeruwitx. Bondskanselier is geworden de politie- prefect Schober, die reeds eerder, nj. in 1922 en 1928 deze functie bekleedde, een krachtig man, wiens sympathieën weliswaar ook uitgaan naar rechts, doch die geen vooraan staande plaats in de politiek inneemt. Van hem mag met recht worden verwacht, dat hij tegen iedere gewelddadige actie, onverschil lig van welke zijde deze komt, met groote kracht zal optreden. Dientengevolge vraagt men zich reeds af, wat voor baat de Landbond dan heeft van zijn politiek om het kabinet te doen sneu velen, daar thans minder dan tevoren is te denken aan inwilliging der grondwetwijzi- gings-eisChen, maar toch is een reden te vinden voor deze geste: tengevolge van den gang van zaken was het crediet van den Oostenrijkschen staat bedenkelijk gedaald en dit vormde een dreigend gevaar. Waar schijnlijk zal het optreden van Schober het crediet grootendeels herstellen en dit is van het allergrootste belang! De derde inwendige crisis maakt Tsjecho- Slowakije door, waar in de porteen, die samen de parlementaire meerderheid vorm den, oneenigheid was ontstaan, die men nu door nieuwe verkiezingen tracht te beslech ten! De uitslag schijnt evenwel een soort rebus te zijn. In Duitschland heeft de partij van Hu- genberg tegen Stresemann den beslissenden aanval ingezet. Bedriegen de voorteekenen niet, dan is deze aanval door een te rechter tijd ingezetten tegenaanval, reeds als mis lukt te beschouwen! Men weet, hoe de Duitseh-nationalen een referendum wilden openen tegen het Young-plan, en daaraan verbonden de ontkenning van de schuld vraag. De Duitsche Volksparttf, dus depar ts van Stresemann, is daarop gekomen met de onthulling, dat de Duitseh-nationalen, die altijd zoo te keer gingen tegen een verzoe ning met Frankrjjk, zelf onder- handsche onderhandelingen hebben ge voerd met Frankrijk om tot een vergelijk te komen en zelfs het aanbod deden van een militair verbond, dat tegen Sovjet-Rus land zou zijn gekeerd, al werd dat niet met zooveel woorden gezegd. Dit feit heeft men niet kunnen ontkennen, al probeert men het van de zijde der Duitseh-nationalen na tuurlijk zoo onschuldig mogelijk voor te stellen. Ook van Fransche zijde kan het voeren van dergelijke besprekingen niet wor den tegengesproken! Dit geeft wel eens weer een frissche kijk op „politiek'' in algemeenen zin! En ver- fcazen zal het zeker niet, dat onder de Duitseh- nationalen afkeer tot uiting komt tegen zulk een politiek van bederf, zooals men deze verzoeningspoging met Frankrijk, te eer mag ÏKnemen, als men weet, dat het Young- plan tegenover een opgeven van de ont ruiming van het bezette gebied (door Stre- semann ook verkregen) en een loslaten van de schuldkwestie, hetgeen slechts een se cundair iets mag heeten, ook door Hugen- fcerg en de zijnen werd geaccepteerd! Het toont nog eens, waartoe politiek voe ren kan! Het kan misschien meehelpen, om in Duitschland tot zuiverder verhoudingen te komen. La bonne Société apprend a danser soit en CLUB ou lecons privées a L'ACADÈMIE DE DANSE „R0CC0 DUBOIS'' 34 JAB PIETERS2. C0ENSTRAAT, LA HATE, TEL. 71909 S537 Inschrijving dagelijks van 9 tot 9 Aanvang Wintercursasson cn Besloten Clubs met October (Yan oneen correspondent). Berlijn, 21 September. Kort geleden schreef ik u over het lot der kindexen in een groote stad. En nu hoor ik plotseling van een zeer nuttige instelling, die sinds kort in Berlijn be staat en waarvan ik toóh even iets vertel len wil. Het is de „Jugendberatungsstelle", die een half jaar geledeD in deze wereldstad opgericht werd, en die reeds zooveel suc ces gehad heeft, dat dezer dagen een fi liaal in een ander deel der stad geopend zal worden. „Jugendberatungsstelle". Het woord is typisch-Dnitsch. Om zulke woordcombina ties moeten we de taal onzer buren eigen lijk benijden. Ze zijn koTt en duidelijk. Maar ze zijn natuurlijk on-Nederlandsch. En gebruik ik ze een enkelen keer in mijn brieven uit Berlijn, dan tikt men mij dadelijk op de vingers: Germanisme! Nu daar is niets tegen te zeggen. Men moet vooral met ons, correspondenten Duitschland, voorzichtig zijn. We spreken den geheelen dag Duitsch, lezen Duitsch en laten ons zoo licht verleiden, door mid del van de kranten de leerlijke Germanis men in het Nederlandsch binnen te smok kelen. Wat verkeerd is. Maar ik kan het niet helpenvaak be treur ik, dat onze taal voor al die nieuwe begrippen op wetenschappelijk, sociaal, artistiek en technisch gebied zooveel min der plooibaar is dan de Duitsche. Ook hier weer! „Jugendberatungsstelle" Ik lees dat, en weet onmiddellijk waar het omgaat. Een „Stelle." Een bureau dus, van niet a-1 te grooten omvang. Voor de jeugd. En wel om die jeugd goeden raad te geven. En nu zoek ik naar een vertaling. „Bn- reau van advies voor jeugdige personen". Is dat hetzelfde als „Jugendberatungs stelle" 1 Nauwelijks. De kern ontbreekt (nog afgezien van het feit, dat „bureau" en „advieB" geen kernachtig Nedcriandsch zijn). De taalcommissie van het A, N. V moge mij te hulp komen...! Imtusschenhet gaat hier niet om de vertaling maar om de zaak zelf. Men ie in Duitschland tot de overtui ging gekomen, dat de jeugd in een groote stad een teer plantje is, een eigenaardig slag, waarmee men niet volgens verouderd cliché kan omgaan. Ik behoef hier niet in herhalingen te treden. Een maand gele den heb ik u al verteld, welke gevaren in wereldsteden de schooljeugd bedreigen. Oudere den geheelen dag van huis weg, 's avonds moe, in beslag genomen door duizend zorgen. De kinderen op zichzelf aangewezende straat als eenige speel plaats; kioekliteratuur, die de jonge zie len vergiftigt; op school kleine misdaQj gers, die hun wijsheid aan de „nog niet ingewijden" ten beste geven; dagblader die op sensatie belust zijn en de phantasie der kinderen op de gevaarlijkste ✓fjzo prikkelen. Genoeg! Men kan gerust aan nemen dat geen 5 pOt. van bijv. de Ber- lijnsche kinderen onder normale, gezonde omstandigheden opgroeit en dat de tal rijke zelfmoorden van kinderen, de even talrijke gevallen, waarin minderjarigen zich toot den rechter te verantwoorden hebben, aan de wereldstad geweten moe ten worden. Nu is men het in Duitschland er ovej eens geworden, dat het moderne stadskind noch in zijn onderwijzers, noch in zijn ouders en in vele gevallen ook niet in zijn kerkelijken leeraar zijn vertrouwde zoekt en vindt. Natuurlijk is ook hier de laatste jaren reel verbetering gekomen. De zoogenaam de „Aufklarung" vooral op sexueel gebied, is het woord duidt het reeds aan, ook in Duitschland bekend en zelfe popu lair geworden. Men heeft zijn uiterste best gedaan om door goede boeken en artikelen vooral ouders een beter begrip van het ontwikkelingsproces hunner kin deren in de gevaarlijke puberteitsjaren te geven. Ook de film heeft in dit opzic'n goede diensten gedaan. Maar het is wel merkwaardig hoe weinig ouders een juist begrip van deze dingen blijken te heb ben. Het is, alsof zij zelf met de je ook alle herinnering van. zich afgerekend hebben. Ik moet, hierover schrijvend, plotseling aan den onlangs verleden volksteekenaar en humorist Heinrich Zille denken, die n dichter en denker was, en die vooral in de onderechriften vaak zoo uiterst raak dingen kon zeggen. Zille zag het heel scherp: de „Aufkla rung" op 6exueel gebied is in handen van een aap. En daarmee kom ik vanzelf tot mijn „Jugendberatungsstelle." Verstandige menschen zijn op het denk beeld gekomen, de jeugd der groote bU den te helpen. Berlijn was natuurlijk de aangewezen plaats voor zulk een proef neming. Men heeft enkele specialisten, die veel met kinderen te doen gehad heb. ben, bereid gevonden in dit bureau zit ting te nemen. En daar kunnen de kinde ren nu den geheelen dag nit eigen initia tief heengaan. Een advocaat heeft de leiding. De kinderen, die iets op het ge weten hebben, melden zich. Als ze niet willen, hoeven ze geen naam en adres te noemen. MaaT ze storten hun hart uit. In de meeste, gevallen gaat het om eexueele problemen, om dingen, die ze niet begrijpen, waar ze bang voor zijn. Men vertelt hun rustig en aan de hand van teekeningen en modellen, wat ze weten moeten. Men wijst hun op talrijke gevaren, op de methodes van misdadige elementeD die kinderen op straat *an- epreken en meetronen. Jonge artsen^ of pleegzusters nemen dit werk der inlich ting in vrije uren op zich. Het resultant is verrassend. Maar ook over toestanden thuis, over j de ouders, ever bToers en zusjes spreken de kinderen. Men vertelt hun, waarom en hoe. Veel wordt hun daardoor duide lijk. Van het werk en de plichten der ouders hadden ze geen begrip. Nu koeren ze van de „Beratungsste-le" huiswaarts en zien het gezin *iiet heel andere oogen. Ze durven thuis niet te vertellen, wat ze worden willenof ze hebben het ver teld en begrijpeD niet, waarom ze dit of dat ndet worden kunnen of mogen; men maakt het hun duidelijk; of men gaat zelf eens met de ouders, die het kind niet begrepen hebben, spreken. Misschien schuilen er ook gevaren in dit systeem 1 Nederlandsche paedagogen zullen er wellicht het hunne over te zeg gen hebben- Maar ik vertel hier alleen de feiten. En dde zijn, dunïkt mij, belang wekkend ger.oeg! Een half jaar bestaat het bureau in Berlijn. En reeds hebben er zich 112 meis jes en 175 jongens uit eigen beweging gemeld, er hulp gezocht en ook gevonden. Van d'eze kinderen waren 50 tot 60 pCfc. uit arbeidei-skringen, 30 a «10 pCt. uit den kleinen burgerstand en ongeveer 10 pCt. u>it meer gegoede kringen. In het geheel werden ongeveer 500 vragen gesteld. Ik vertelde u reeds, dat de meeste vra gen het sexueele gebied betreffen. Daaruit zien we weer eens, welk een aandeel deze dingen in het zieleleven van onze kin deren hebbïn. In Weenen, waar zulke hulp voor de jeugd reeds langer bestaat, heeft men soortgelijke ervaringen opgedaaD. Maar ook eu hier gaat het om iets, dat naar ik mij meen te herinneren voor Nederland niet nieuw is adviezen inzake de be roepskeuze worden hier opgeknapt. Waar bij "dan wellicht het verschil met de Hol- landsche methode is, dat de kinderen niet <met maar zonder hun ouders, en wel iiili eigen initiatief de „Beratungssbelle" op zoeken. Althans de eerste maal. Opvallend vaak echter komen de kin deren ook hun hart uitstorten over con flicten met de ouders. Dingen, die ze na tuurlijk thuis niet bespreken kunnen, en evenmin met de schoolkornuiten, .Jonge menschen, die reeds hun eigen brood ver dienen, weten den weg naar de „Jugend beratungsstelle" eveneens te vinden, zoo dra ze met hun werkgever moeilijkheden hebben en niet weten, hoe zij zich gedra gen zullen. Dan loopen vaak de raadge vers even bij die werkgevers aan, en niet. zelden zijn de moeilijkheden na één enkele conferentie uit den weg geruimd. Men moge in Nederland overwegen, wat er in dit Duitsche voorbeeld navol genswaardig is. En ik denk, dat de leider dr. Beck, Berlin, Friedrichstrasse 59, ook wel bereid zal zijn, inlichtingen over zijn werk te geven. Waarmee ik echter voor ditmaal nog ndet afscheid van den lezer neem! Bij het doorlezen van mijn brief van 7 Augustus heb ik namelijk bemerkt., dat ik twee verdienstelijke Nederlandsche kun stenaars, die sedert vele jaren in Berlijn werkzaam zijn, niet vermeldde Ik dacht het wel. Maar dat verzuim kan goedgemaakt worden: Het zijn de bekende opera-zanger Liuis van de Sande, wiens heerlijke bas de vaste klanten van de Sfcaatsopera crp prijs plegen te stellen; eD zijn collega Corne lls Bronsgeest, die echter reeds een jaar of vijf geen deel meer van de opera uit maakt, maar leider is van de opera- en) operette-afdeelóng van den Berlijnschen radio-zender. Met goede toestellen zult u heon via Könipswüsterhausen nog vaak genoeg kunnen hooren .En ook in de con- certzaal blijft hij een welkom gast. Ten slotte: de violist Dor van Bnale, die in Belgische orkesten geen onbekend© is, en die juist de voterende week hier ter stede weer een'» een eigen orkest geeft. Of ik ze cu allen genoemd heb? 'k Ge loof het nauwelijks.... ROLAND. (Van onzen Londenschen Correspondent). O et aai als haantje de vooiste Afstands- ffienzen ,iLoop het maail" Engeland zien per taai. Londen, 12 September 1929. De Londensche taai blijft een voorwerp van griel en geschil, steeds wat verzacht door spot in de humoristische bladen. De be stuurder wordt er onaf scbeide,ijk in ge mengd. Hoe kan het anders? Zit hij niet als vastgegroeid achter het stuur van zijn wagen? Hier is het nieuwste geval: Wanneer een taai niet bezig is een „tare" te vervoeren, staat het voertuig met andere taxi's en in een rij achter elkaar in het ra.dden van een straat, gewoonlijk bij een kruispunt. De be stuurders verwachten dat gegadigden voor een taai het voorste voertuig in de rij zullen nemen. Dat kost wel eens zelfover winning, b.v. wanneer de voorste taxi er vuil en vervallen uitziet en de tweede een pronkjuweel van taai-luister is. Maar indien ge nw hand zoudt willen uitstrekken naar den glanzend gepoetsten deurknop van het vehikel op de tweede plaats in de rij, dan laat zjjn eigenaar of bestuurder u weten, dat ge het sjofele rijtuig vooraan moet nemen. Ge gehoorzaamt gedwee, nit ge woonte, om recht en billijkheid; de man met den versleten wagen moet ook leven. Het ia mogelijk, dat wij, aldus handelend,

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 13