70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 September 1929 Tweede Blad No. 21326 OUD EN NIEUW LEIDEN. BINNENLAND. DE FEESTEN VAN HET MARINE-INSTITUUT. UIT HET PARLEMENT. VOORHEEN DE HOOGSTRAAT. EN THANS. Toespraken en geschenken. HET REUNISTENDINER. Per extra-trein zijn de reünisten gisteren te 3 u. 20 min. te Den Helder aangekomen ter bijwoning van de feesten van het Ma rine-Instituut Het corps der adelborsten was op het perron met den commandant van het instituut den overste Heeris. Daarna werden de reünisten in de wachtkamer 3de klas toegesproken door den kolonel Hartkamp, die hen welkom heette en gewaagde van een geest van kameraadschap, die zoovelen naar Den Helder had gevoerd. Spr. bracht hulde aan burgemeester Driessen. Daarop werd de stoet samen gesteld op het Stationsplein. Op het Havenplein werd halt gehouden bij het monument ter nagedachtenis aan het gedurende de oorlogsjaren omgekomen ma rinepersoneel. Admiraal Van den Bosch hield een korte rede en legde een krans neer. Vervolgens begaf de stoet zich naar hel Koninklijk Instituut voor de Marine, waar allen zich schaarden rondom den Van Speyck-mast Hierbij sprak de commandant van het instituut een woord van welkom. Nadat het Wilhelmus gespeeld was, sprak de eerevoorzitter van het comité, admiraal Van den Bosch, die herinnerde aan de ka meraadschap, die onder de reünisten heerscht, en die een cadeau aanbood aan het instituut, een fraaie zonneklok voor de amusementszaal. Hij herinnerde eraan, dat ruim 400 reünisten hier vertegenwoordigd zijn, waarvan velen de marine trouw zijn gebleven en anderen hun levensgeluk in andere banen hebben gezocht. Vervolgens voerde het woord de kolonel J. F. Ostel, die onlangs uit Ned.-Indië terug is gekeerd en namens de reünisten in Ned.- Indië een schilderij aanbood, hetgeen voor stelt de reede van Cheribon met on den achtergrond de Tjerimai Het woord werd nu genomen door den oud-kapitein ter zee Oudemans. die aan den commandant van het instituut een enve loppe overhandigde voor een te stichten sportfonds voor de adelborsten. Aan giften ineens was daarvoor binnengekomen f. 4300 en van jaarlijksche bijdragen tot een bedrag van f. 160, hetgeen gekapitaliseerd verte genwoordigt een bedrag van f. 7000 totaal, terwijl in Indië op last van den comman dant der zeemacht ook nog giften ingeza meld zullen worden De commandant van het instituut heeft de verschillende sprekers bedankt voor de verschillende geschenken, waarna hij de adelborsten uitnoodigde om een driewerf hoezee uit te brengen op de reünisten Daarna werd door vele reünisten het instituut bezichtigd, terwijl in de rceptie- zaal een buffet met ververschingen was ingericht. Vervolgens werd een gezellige bijeenkomst gehouden in de marineclub. Om 5 uur ontving de vice-admiraal Quant het feestcomité en daarna in intiemen kring zijn jaargenooten. Om 7 uur had het reunistendiner plaats |n de amusementszaal van het koninklijk instituut voor de marine. Om 7.10 kwam de Prins binnen, die mpt den Koninklijken 'rein van 6.31 met de Koningin en Prinsp® Juliana was aangekomen. De muziek speelde het Wilhelmus en de Prins nam plaats lusschen admiraal Van den Bosch en schout bij nacht Dullemond. Oe muziek speelde het Adelborstenlied. daarvan de eerste 2 coupletten door allen *erden meegezongen De tafel was ver eerd met oranjekleurige dahlia's Het menu geteekend door den oud-luitenant ter fce Bloem, die geestige episodes uit zijn in- !ütuutslijd in beeld heeft gebracht. Admiraal Van den Bosch nam het woord en sprak den Prins toe, zeggende, dat hij niet oneerbiedig wilde zijn maar de ko ninklijke familie wilde vergelijken met een klaverblad van vier, doelende op de Ko ningin, den Prins, Prinses Juliana en Koningin Emma; dat een klaverblad van vier een symbool is van het geluk en dat de koninklijke familie Nederland veel ge luk heeft aangebracht en hij wijdde den eersten dronk aan de Koningin. Hij heette den Argentijnschen corveltenkapitein Car- rega in het Fxansch welkom en dronk op de gezondheid van den president van de repu bliek Argentinië. Kapitein Carrega dankte in hel Fransch. Na een lange rede van admiraal van den j Bosch heeft de Prins een korte toespraak gehouden en den heildronk ingesteld op het Instituut. Het woord werd vervolgens gevoerd door i vice-admiraal Quant, admiraal de Booy, burgemeester Driessen, de garnizoenscom mandant van den Helder, de chef van het corps officieren van administratie, een tweetal reünisten, n.l de heeren Cox en v d. Star, overste Warnsinck, oud-kapitein I ter zee, Boelen, overste Jhr. Viches, de president van den senaat van het corps adelborsten Hornsveld. kolonel Hartkamp, president van het uitvoerend comité en ver der een der cud-leeraren van het instituut, de heer Van den Bergh. Tegen 10 uur verliet men de tafel voor het bijwonen van een muziekuitvoering op het Havenplein door drie muziekkorpsen, aan geboden door de burgerij. Na het concert werd een vuurwerk afge stoken op den Steenen Dam aan de over zijde van de haven, eveneens aangeboden door de burgerij. Tegen 11 uur begaven de Prins en de reünisten zich naar de Marine Club waar men nog eenigen tijd gezellig bij elkander bleef. DE KONINGIN-MOEDER TE ASSEN. Bezoek aan het Wilhelmina-Ziekenhuis. Gistermiddag arriveerde de Koningin- Moeder te Assen met het doel het Wilhel- mina-Ziekenhuis een bezoek te brengen. H. M. arriveerde met den trein van 1 uur 1 min., waaraan een hofrijtuig was gehaakt. Op het perron waren ter verwelkoming aanwezig de Commissaris der Koningin mr. J. T. Linthorst Lohman en de burgemeester mr. J. Bothenius Lohman. Tot het gevolg van de Koningin-Moeder behoorden jhr. van Tets, kamerheer, en freule Van Tuvll van Serooskerke, hofdame. In het ziekenhuis bezocht H. M. allereerst de huiskamer van de zusters, waar veel be langstelling werd getoond voor plannen en foto's betreffende ziekenhuiswerk en consul- tatiebureaux in de gemeente Emmen. Toen werd een rondgang begonnen door het ge- heele gebouw en vervolgens de kinderkamer bezocht. Alle patiënten werden vriendelijk toegesproken en ontvingen gescheken. Daarna werden de operatiekamer en de Röntgenkamer bezichtigd H. M. ging ver volgens naar het consultatiebureau voor zuigelingen, dat gelegen is aan den over kant van het ziekenhuis, waar zij werd ontvangen door dr. Y Wiel inga, bestuurs lid van dit concultatiebureau. H. M. stelde zich op de hoogte van verschillende sta tistieken van gebrekkigen en misvormden. Verschillende door H. M. gestelde vragen werden beantwoord door dr. Wielinga, dr. la Chapclle en zuster Heeringa, hoofd van den kraamverplegingsdienst. In een der ka mers werd aanschouwelijk voorgesteld de vroegere en tegenwoordige verzorging van babies, waarvoor H. M. veel belangstelling toonde. Na het bezoek heeft H. M. een rijtoer ge maakt en werd ten huize van den Com missaris der Koningin de thee gebruikt Daarbij waren ook aanwezig de burge meester. mr. J Bothenius Lohman en zijn cchtgenoote. ds Spaans en dr. la Chapeile. Om halfvier vertrok de Koningin-Moeder naar het station, uitgeleide gedaan door den Commissaris der Koningin en den Burge meester. JUBILEUM M. F. GRAAFLAND. Veertig jaar in dienst der lichamelijke opvoedng. Heden is het 40 jaren geleden, dat do heer M. F. Graafland te Den Haag zich in dienst stelde van de lichamelijke opvoeding. De heer Graafland, die 11 October 1868 te Nieuw Helvoet geboren werd, hefet héél veel gedaan voor de lichamelijke opvoeding in ons land. Reeds in 1889 werd hij benoemd 1 aan de militaire gymnastiek-, scherm- en zwemschool te 's-Gravenhage, waarna hij 1895 de acte M. O. Lich. Oef. behaalde. Twee jaren later volgde zijn benoeming tot gymnastiek-or.derwijzer aan twee openbare en aan een bijzondere M. U. L O.-school te s-Gravenhagc. In 1902 en 1903 maakte hij buitenlandsche studiereizen. In 1909 werd hij benoemd tot leeraar lich. oef. aan het Nederl. Lyceum te 's-Gravenhage, in 1913 tot rijksinspecteur van de lich. opv. in de derde inspectie, Groningen. Friesland, Drente en Overijsel en na zich in den loop der jaren op zijn gebied onderscheiden te hebben werd hij met ingang van 1 Januari 1926 benoemd tot rijksinspecteur voor de lich. opvoeding in lfle tweede inspectie nl. Groningen, Friesland, Drente. Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht. De heer Graafland is lid van verdienste van verschillende vereenigingen. eerc-voor- zitter der danies-gymn.-vereeniging Eclecta te Groningen, van 190S af lid der commis sie van den Ned Voetbalbond voor school- voctbal en der pers- en propaganda-com- missie, lid der commissie van den Ned. Zwembond voor schoolzwemmen, voorzit ter der commissie van het N. O. C. voor sport buiten de schooluren, lid der commis sie van het N. O. G. voor Schoolsport, voor zitter der centrale commissie van de K. N. A. U. voor Schoolathletiek en vervult nog verschillende andere functies. De heer Graafland heeft de overtuiging, dat het Nederlandsche volk geleid moet worden in sportieve richting met toevoe ging daaraan van de elementen uit buiten landsche stelsels, welke het Nederlandsche tot een harmonisch geheel kan stempelen. Het was daarom, dat hij allereerst opne men van de oefenstof aan Zweedsche wand rekken en banken in het Ned. opvoedings systeem in 1905 al ernstig heeft aanbevo len. In hoofdzaak is de toestand dank zij den jubilaris in ons land zóó (wat de Lich. Opv. betreft), dat, indien de uitvoering geschiedde zcoals de wettelijke bepalingen luiden, er geen land ter wereld is. waar de zaak zoo in de puntjes is als in ons land. Er i9 nu, mede dank zij den heer Graaf land, een wettelijke regeling voor school plichtige als voor schoolvrije jeugd van het 6e t/m. het 18e jaar Vroeger waren het alleen vrije en orde oefeningen Tegenwoordig alleen Lichame lijke oefeningen, in de zaal als op het ter rein. Op het terrein is de leerstof ook me thodisch geregeld. De heer Graafland heeft o.m. gedaan we ten te krijgen, dat examen kan worden afge legd ter verkrijging van het getuigschrift ais sportleider of als spoTtleidster, hetgeen een officieele erkenning is door de regeering van de sportbeweging. Sedert 1 Mei j.l. woont de heer Graafland weer in Den Haag. Daarvoor in Deventer, Zwolle en Den Haag. BEGRAFENIS F. L. BROEKVELDT. Op de Algem. begraafplaats te 's-Graven hage is gistermiddag het stoffelijk overschot van den heer F. L. Broekveldt. in leven oud-directeur Binnenlandsche Bestuur in Ned.-Indië, ter aarde besteld. Tot den kring van belangstellenden be hoorden de generaals Swart en Schutstal van Woudenberg, ir. J. W. de Bruyn Kops, oud-directeur van Burg. Openb Werken in Ned.-Indië, vele oud-residenten en ass.-resi- denten, zoomede een deputatie uit het be stuur van de Vereeniging van Ambtenaren B B t.w de heeren C. J. Feith, voorzitter en C Schultz. penningmeester Een schat van bloemen dekte de baar. Bij de groeve schetste de oud-resident de heer R. Peereboom, de verdiensten van den ontslapene, die tot voor weinige dagen nog vroolijk was en plannen maakte. De over ledene heeft een moeilijke en belangrijke loopbaan gehad en hij was voor velen een voorbeeld. Spr. heeft langen tijd met den heer Broekveldt mogen samenwerken, toen deze bestuurshoofd in Malang was. Z. .n vol gende ambten waren die van resident van Besoeki en Soerabaja en van directeur B.B.; daaruit is wel gebleken, hoezeer de Regee ring zijn arbeid waardeerde. Namens de Vereeniging van ambtenaren B.B. bracht de heer Feith een laatsten groet. Spr. wees erop, hoe zeer de heer Broekveldt naast zijn ambtelijk werk gele genheid vond om aan het vereenigingsleven deel te nemen. Hierna werden bloemen gestrooid. Een zoon dankte voor de belangstelling. WIJZIGING ZUIDERZEESTEUNWET. Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist heeft aan den minister van Water staat de volgende vragen gesteld; Kan de minister mededeclen, wat,de re den is, dat aan de toezegging van zijn ambtsvoorganger, in de vergadering van de Tweede Kamer van 16 Mei gedaan, niet werd voldaan, om nog vóór het einde van het afgeloopen zittingsjaar een wetsontwerp in te dienen tot wijziging van de Zuiderzee- steunwet? Is de voorbereiding van het wetsontwerp thans zoo ver gevorderd, dat het wijzigings- ontwerp spoedig bij de Kamer kan inko men, en kan de minister mededeelen, tegen wanneer ongeveer de indiening kan ver wacht worden? DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. Terwijl het eerste postvliegtuig gisteren te Bangkok is aangekomen, arriveerde het tweede te Konstantinopel. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besl. is met ingang van 18 September aan mr. T. J. Verschuur op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Radioraad. met dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten en j is, voor het tijdvak van 18 September tot en met 31 December 1933, benoemd tot lid van den Radioraad mr. B. M. Berger, bur gemeester van Venlo. (Van onzen parlementairen medewerker). DEN HAAG, 20 Sept. 1929. Mr. Van Scbaick aanvaardt zijn ambt - Een belangrijke rede. In de Eerste Kamer sohjjnt het gevoelen veld te winnen, dat een Adres van Ant woord op do Troonrede, waarin zorgvuldig vermeden wordt al wat op politiek gelijkt en dat zich bepaalt een simpele terug slag te zjjn op de genoemde rede, geen reden van bestaan heeft. Dit valt toch af te lelden nit de korte gedachtenwisseling, welke heden aan de behandeling van het ontworpen Adres ran Antwoord is vooraf gegaan. Alvorens het in behandeling kwam, deelde de heer Van Embden (V.D.) mede, dat hij en de beer Heerkens Thrjssen (R.K.) het voornemen hadden gehad bij wtjze van amen dement voor te stellen inplaats van een eoho op elke zinsnede van de Troonrede een korte verklaring in het Antwoord op te nemen, waaruit in de eerste plaats zou Wijken, dat de Kamer bereid was mede te werken aan de totstandkoming van wette lijke maatregelen in het belang van het land. ZÜ hadden daarvan evenwel afgezien omdat dit de zaak toch maar op de lange baan zon schuiven, maar de mededeeling van het in zijn geboorte gesmoorde plan kon men opvatten als een vingerwijzing voor bet volgende jaar. Do heer Rink (Lib.) gevoelde er wel wat voor: voor het uitdrukken van gevoelena van eerbied jegens het Hoofd van den Staat kan men met een tiental woorden volstaan. De heer Hendels (S.D.A.P.) kwam toen natuurlijk weer voor den dag met het denk beeld het gansebe Adres van Antwoord als volkomen overbodig te schrappen. Van andere zijde, door de heeren Van Wassenaer (C.H.), Briët (A.R.) en Van Voorst (R.K.), werd daar weer tegen op gekomen, doch de gedachtenwisseling bleef in het algemeene en zonder voorstel tot wijziging of schrapping en zonder verder debat, werf het Adres van Antwoord goedgekeurd, na dat de heer Oudegeast (S.D.A.P.) het noodig had geacht, in de notulen uitdrukkelijk ta laten verklaren, dat hij er tegen was. Do Kamer komt 29 October weer bijeen i tot behandeling van het Suikerwetje. I In de heden gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de nieuwe voorzitter, mr. Van Schaik, zjjn ambt aanvaard. Hü deed I dit volgens gebruik met een korte rede, waarin de gewone beleefdheden niet ont- braken. Maar de heer Van Schaik heeft tevens een paar dingen gezegd, die ook voor anderen dan kamerleden van belang zijn en wij geven hier een paar zinsneden, die ons inziens wel de aandacht verdienen: „Men spreekt en schrijft tegenwoordig veel over de crisis van het parlementaire stelsel, over den ziektetoestand, waarin dit zou verkeeren, en zint op middelen om den patiënt zijn vroegere jeugd en gezondheid terug te geven. Ik heb mjj wel eens afgevraagd, of deze diagnose, de minder bevredigende toestanden op parle mentair gebied, wel geheel juist is, en of de zoogenaamde genezingspogingen wel resultaat zullen hebben. Moet men niet veeleer tot de conclusie komen, dat het geheele maatschappelijke en staatkundige leven op dit oogenblik in een sterken ont wikkelingstoestand verkeert, waaraan niet in de laatste plaats do wetgever bezig is en voorloopig bezig zal blijven nieuwe vermen te geven? tin ligt het dan niet voor de hand, dat ook de staatsinrichting zelve en het vertegenwoordigend stelsel op den duur hun natuurlijk deel in deze hervormingen znllen krjjgen? Men late zich niet door bepaalde doc trines over de werking van het parlemen- tairo stelsel uit het veld slaan en geloove niet te sterk aan ziekteverschijnselen. Een volksvertegenwoordiging die zich klaar van de groote vraagstukken voor dezen tijd bewust is, en die bezield is met den vast beraden wil om de oplossing daarvan met alle kracht te fcevord.ren, zal haren recht- matigen invloed niet verliezen en veel ten bate van het land kannen tot stand brengen". Deze verstandige woorden meenden we in extenso onder de oogen onzer lezers te moeten brengen. Na het presidium aanvaard te hebben, heeft de heer Van Schaik voorgesteld het interpellatieverzoek van den heer L. de Vis ser (comm.), inzake de vervolging ran na tionalisten in Ned.-Indië toe te staan. Maar wanneer die interpellatie zal kunnen wor den gehouden, ligt nog in het duister. Een aantal aangelegenheden van huishou- delijken aard zrjn vervolgens afgedaaner zjjn commissies aangewezen, afdeelingen ge- trokken, die hun voorzitters hebben aan gewezen, en de Vrijdagmiddag is weer tot vragendag aangewezen. Thans wacht de Ka mer afdeelingsonderzoek, vooreerst van de Staatsbegrooting, waarop znllen volgen de Arbeidshemiddelingswet. de Pachtwet, hetont- werp-Van den Berg betreffende bet geld- 3chietersbc-drijf en straks nog meer. Nadat de heer Duv- (S.D A.P.) het verzoek had gedaan om over de Gicssen-Nieuwkerk- zaak te mogen interpelleeren, en de heer Wjinkoop (Comm.) om te mogen interpel leeren over de bonding van burgemeesters en politie bij werkstakingen en over de verbinding tusschen Nederland en de Sov jet-republiek op welke verzoeken later zal worden beslist is de Kamer tot 15 October uiteengegaan. Dan komt de Amb tenarenwet aan de orde. i

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5