AGENDA. Kreymborg-coupe KERK- EN SCKOOLNIEUWS. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Haandag. Leidsche Schouwburg: Rolterdamarh Operettegezefachap,,Op het hoekje van de Kaiseraliee". 8 u 15 nam. De avond-, nacht- en Zondagdienet der apotheken wordt van Maandag 16 tot eu met Zondag 22 Sept. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelte, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. RECLAME. Uw voorspraak bij ieder die U ziet 2849 PREDIKBEURTEN TOOR ZONDAG 22 SEPTEMBER. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eringa van Woerden nam. halfzeven, de heer Müller. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Dam. Geref. Gem.Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, preeklezen. Evang. Luth. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. J. kW. K. Hoevers van Den Haag. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Glas; nam. 6 uur (H. D.), ds Groot En- zerink van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, prof. Wisse van Apeldoorn. SalvatoriVoorm. halftien, de heer De Jonge. Evangelisatie Dwars-NieuwstraatV.m. •halftien, ds. Hartwigsen van Leiden. DE KAAG. Ned. Herv. Kerfc: Voorm. 10 uur, ds. Touw. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Tonnou. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Fort.gen6 van Voovsdhotennam. 6 uur, de heer De Witt van Noorchvijk-aan-Zee. GeTef. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Meijering. KOUDEKERK. Ned- Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, cis. Mondt. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven (Voorb. H. A.), ds. Dijk. LE1DSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. geen opgave; nam. halfzeven, ds. Verhocn, van Voor burg. NOORDWIJKERHOUT Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer W. Bruesee, van Den Haag. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (Groene Kerkje) V.m. 10 uur, ds. Jansen Schoonhoven. Irene: Nam. 5 uur, ds. Henneman. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien cn nam. 5 uur, ds. Altcna. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Steen'huis van Loppersum, Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, dr. J. 'A. Beijerman, van Amsterdam. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur <-n nam. halfzeven, ds. Hermanidcs. VEUR. Geref. Kerk: Voorm. 9cn nam. 6 uur, ds. Kouwenhoven. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. -o NED. HERV. KERK. Beroepen le Aarl and en-een: J. P. C. Eer- hard te Kethelte Giessendam, B. G. C. Steenbeek, te Wierden (0 te Bergeijk. A. Hagedoorn, O.-I. predikant met verlof hier te lande; te Gielerveen (toez.) J. P v d. Waal, cand. te Nieuw-Loosdrechl; te Och- ten E. V. J. Japclien, te Maartensdijk- Bedankt voor Lage Vuursche, S. C van Wijngaarden, te Veenendaal. voor Eek en Wiel (Geld.) ds. Joh. Kloots te Heukelom CZ -IT.) GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Workum ds. -T. P S. C Eerhard, te Kethel Aangenomen: naar Scharendijke. J. B. Vogelaar, cand. te Heemse (O.). Bedankt: voor Haulerwijk. Fleemse (0.), Terschelling-Midslond cn Zevenbergen. J. B. Vogelaar, cand te Heemse (O.). CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Sneek ds. S v. d. Molen, te Lisse. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een ontwapeningsdebat De facultatieve clausule. Rede Lord Cecil. Over de rede van lord Cecil, waaTvan wij gisteren onder de telegrammen koTt gewaag de, wordt nader gemeld: Spr. voelde zich als de tolk van de gToote meerderheid van de openbare meening der geheele wereld, die den ernsligen wensch koestert eindelijk practtsche vorderingen in de richting van vermindeirng en béperking van de bewapening der mogendheden te zien. Het is verre van hem met zijn voorstel de voorbereidende ontwapeningscommissie de lijnen aan te geven, hoe zij moet werken, doch het is onzinnig aan te nemen, dat de vergadering van den Volkenbond niet het Techt zou hebben haar standpunt te bepalen ten opzichte van de principieele kwesties der ontwapening en de voorbereidende ont wapeningscommissie hierop nogmaals op merkzaam le maken. Op het gebied der ar bitrage zijn gedurende de laatste jaren wel iswaar eenige vorderingen gemaakt. Minder en zelfs niet veel is tot nu toe op het gebied der veiligheid gedaan. Lord Cecil gaf vervolgens een overzicht van de onderhandelingen, die lot nu toe gevoerd zijn over de ontwapening in de lucht, ter zee en te land. Daarna wees hij crp de belangrijke onder handelingen tusschen Engeland en de Ver- ecnigde Stalen Doch dc verminderingen van de bewapening (er zee, aldus betoogde Lord Robert Cecil met nadruk, is niet de beslissende waarborg voor de veiligheid. De wereldoorlog heeft geleerd, dat de groote militaire beslissingen gebracht worden door de troepen te land en niet door de violen. Met de ontwapening te land is men sinds 1927 geen stap veTder gekomen. Van ver mindering van het opgeslagen materiaal is niets gekomen, even weinig inzake de ge oefende reserves. Over het algemeen toon den de werkzaamheden van de voorberei dend ontwapningscommissie een terug gang. Lord Cecil besloot zijn rede met een be roep op Frankrijk. Wanneer men (hans niet meewerkt, dan geeft men de hongerende menschheid stcenen inplaats van brood. Lord Cecil zeide te rekenen op de mede werking van Frankrijk en alle aanwezige mogendheden voor een definitieve oplossing van de onlwapeningskwestié. De rede van Lord Cecil heeft algmeen diepen indruk gemaakt. Rede jbr. Louden. Hel woord was daarop aan Loudon, die uitdrukkelijk optrad als voorzitter van de commissie van voorbereiding voor do ont wapeningsconferentie cn niet als Ncder- landsch gedelegeerde. In tegenstelling mei vorige jaren toen jhr. Loudon er zich toe bepaalde een objectief overzicht van de werkzaamheden van de commissie Ie ge ven, heeft hij uitdrukkelijk stelling gekozen tegen het voorstel van Cecil. De resolutie van Cecil dringt in de eerste plaats aan op spoed bij de voortzetting der werkzaamheden. Jhr. Loudon verzekerde, dal dit ieders wensch is, Hij erkende dat in de afgeloopen jaren niet zoo'n vooruitgang bereikt is als menigeen gehoopt had. Inlu>- schcn heeft de commissie op haar vergade ring in April beseft, dat men om voorwaarts te komen voorloopig enkele punten moet laten rusten, waaromtrent geen eenstem migheid magelijk was. Tegenover de teleur stelling. die in dit verband bij de openbare meenin? van sommige landen gewekt is. wilde jhr. Loudon in herinnering brengen dat de commissie van voorbereiding niet werkt om een ontwapeningsconferentie lot sland 1c brengen, die terstond bet geheele vraagstuk zal oplossen, maar aan de voorbe reiding van een geheele reeks ontwapenings conferenties. Wat vandaag nog niet tc berei ken is. zal wellicht morgen mogelijk zijn. Loudon bracht ook in herinnering dat hij steeds heeft aangedrongen op een over eenstemming tusschen de zeemogendheden met betrekking tol hun geschillen. Thans beslaat de hoop dat eerst Amerika cn Enge land en daarna ook Frankrijk. Italië en Ja pan, zich zullen vereenigen op een gemeen schappelijk plan lol beperking van de vloot. Jhr. Ixiudon constateerde dat nis Cecil aandringt op spoed, hij zirh eer richten moet tot. de groote zeemogendheden dan tol de commissie van voorbereiding, wier bijeen komst afhankelijk is van hel succes van de besprekingen tusschen dc vijf zeemogend heden. Hierna trad Loudon in een criliek van de verschillende beginselen die Cecil bad voorgesteld aan dc voorbereidingscom missie in overweging te geven. Hij vrees de, dal de aanneming van de molie- Ceeil schade zou doen aan de snelheid van het voorbereidende onlwapeningswerk. Natuurlijk erkent Loudon, dat de Vol kenbondsvergadering de vrijheid beeft om ieder onderwerp, wel ook. te behande len. Maar bij meent dat hel niet heel geluk kig zou zijn. onderwerpen uit bet werk van de commissie van voorbereiding in behande ling te nemen, aangezien in deze commissie nok niet-leden van de nYolkcnbond zitting hebben, die bier niet vertegenwoordigd zijn. Wil lord Cecil uitdrukkelijk de discussie heropenen, dan is liet beste, dat bij bet ver zoek hiertoe uitspreekt in de commissie zelve, zoodat deze geheel vrijuit daarover beslissen kan en niet onder den druk der Yolkenbondsvergadering tot heropening van de discussie gedwongen wordt. Rede Massigli. De Fransche gedelegeerde Massigli sluit zich vrijwel geheel bij de argumenten van Loudon aan Hij herinnerde er evenwel Loudon aan. dat in April voot hel eerst op cenige punten algemeenr overeenstemming verkregen is. zoodal enkele teksten van arti kelen definitief konden worden vastgesteld. Met betrekking op het beroep, dat Cecil tot Frankrijk gericht heeft, om in die ontwape- ningsquaestie tot vooruitgang te willen me dewerken. bracht Massigli in herinnering, dat hij zelf in April in de commissie van voorbereiding heeft aangedrongen op bepa lingen tot vermindering van de militaire be grootingen. Maar zijn aandrang was» tever geefs en om een uitweg uit de moeilijkheden le vinden heeft Frankrijk toen gemeend de motie omtrent de indirecte beperking van het oorlogsmateriaal, door 't uitsluitend mid del van publicatie van de oorlogsuitgaven. als compromis te moeten aanvaarden. Deze motie is aangenomen met 22 tegen 2 stem men. Sindsdien is één regeering van mee ning veranderd. Is dit echter, zoo vroeg Massigli. een voldoende reden om de com missie thans le verzoeken haar denkbeeld te herzien? Voor hem is echter de beslissende over weging. waarom hij thans niet wil treden in een beschouwing van de door Cecil ter spTake gebrachte punten zelf. de afwezig heid in de Volkenbondsvergadering van de Ver. Stalen, dat juist het land was. dat bij de belangrijke quaestie A*an de beperking van het oorlogstuig zoo'n scherp standpunt had ingenomen. Rede Bernstcrff. De Duilsche gedelegeerde graaf Berns- torff deed een geheel ander geluid hooren. Hij bracht in herinnering dat de Duitsehe regeering verklaard heeft geen enkele ver antwoordelijkheid te kunnen dragen voor de beslissing, dio de voorbereidingscommissie in April genomen had. Hij was overtuigd dat de volken in hun groote meerderheid het Duitsehe standpunt deelen en vol strekt niet zoo verluigd zijn als Loudon en Massigli dat in April een vooruitgang in de ontwapeningsquaestie is verkregen. Indien de ontwapeningsconventies wor den genomen in den geest van de beslissin gen van de commissie van voorbereiding van April van dit jaar, zal men niet moeten spre ken van een onlwapeningsconventic. doch van een conventie van wederkeerigen bij stand tegen de ontwapening. Bernstorff her haalde. de bekende grieven van de Duilsche delegatie tegen de negatieve besluiten van de commissie ten aanzien -van de geoefende reservetroepen, de beperking van het oor logstuig en de beperking van dc militaire uitgaven cn eindigde met de verzekering, dat de werkzaamheden van de commissie van voorbereiding als absoluut onbevre digend dienen gekenschetst te -worden. Duitschland wenscht een herziening van de beslissingen van April en hel is Duitsch land onverschillig of naar deze hernieuwing eerst getracht zal worden in een nieuwe zit ting van de voorbereidingscommissie zelf, dan wel later op de conferentie. Hij dankte lord Cecil dat deze aan de commissie van voorbereiding de gelegenheid geboden heert om op de verkeerde beslissing van April terug te komen en steunt daarom gaarne diens motie. Hierna hebben de gedelegeerden van Italië, generaal de Marinis. on van Japan, Sato, oveneens hun bezwaren tegen de molie- Ceeil uiteengezel, op dezelfde gronden als reeds door Loudon on Massigli was gedaan. De bespreking zal heden worden voortgezet. De facultatieve clausule. Gisteren hebben de vertegenwoordigers van Zuid-Afrika. f rankrijk, Engeland, Indië Nieuw-Zeeland, Peru en Tsjecho-Slowakije in het openbaar hun handteekening gezet onder de facultatieve clausule van het sta tuut van het Internationaal Gerechtshof be treffende de verplichte rechtspraak van hel Mof. De regecringen van Engeland, Nieuw- Zeeland en Zuid-Afrika deden hun onder- teekening van reserves vergezeld gaan, waarin zij zeggen dat deze regeeringen zich liet recht voorbehouden schorsing le vragen van de procedure voor het Hof, voor elk ge ding, dat aan den Volkenbondsraad onder worpen is en door dezen wordt overwogen, op voorwaarde, dat het schorsingsverzoek zal worden ingediend binnen tien dagen na de bekendmaking van den aanvang der pro cedure voor het Hof en op voorwaarde ook, dal deze schorsing beperkt zal zijn tot een periode van 12 maanden, of langer, te bepa len door de partijen of door den Raad. DUITSCHLAND. De Rijkrdag Vogel tegen Hngenberg De bomaanslagen. De Rijksdag is bijeengeroepen legen 30 dezer voor behandeling der werkloosheids verzekeringswet. In begin November zal vermoedelijk de ratificatie van het Young- plan aan de orde komen. De „Jung-nationale Ring", een vereeni- ging van conservatieve jongelieden, die uit de Duitsch-nationale volkspartij zijn voort gesproten. heeft een brochure uitgegeven, met den titel: „De ondergang der nationale oppositie". Deze brochure, die een „waarschuwing uit de rijen der jongeren" wordt genoemd, is één enkele aanklacht tegen ITugenberg. Hot begrip „nationale oppositie'' bevindt zich onder deze omstandigheden in het grootste gevaar ..Daarom moet ITugenberg ten val gebracht worden nog vóór Stresemann!" Zes van de uit Altona naar Berlijn ge brachte arrestanten in verband met de hom-aanslagen zijn weer in vrijheid gesteld, niet omdat hun onschuld bewezen is, maar omdat zij zich wel niet, aangezien zij grond bezitters cn familievaders zijn. door een vlucht aan verdere rechtsvervolging zullen onttrekken. Te Berlijn zijn nog in verband met de zaak 22 personen opgesloten. ITet is niet uilgesloten, dat zij zich reeds in de maand November voor de gezworenen zul len hebben le verantwoorden. De verdediger van Hamkens, den leider der Landsvolkbeweging, ontkent, dat deze bekend zou hebben. ENGELAND. Mc Donald en Snowden eereburgers van Londen. Op een in de Guildhall gehouden ver gadering van liet bestuur der City van Lon den is eenparig besloten het .eereburgerschap van de City aan le bieden aan den premier Ramsay MacDonald en aan Snowden. Aan den eersten voor den ontembaren moed. de energie en de bekwaamheid die hem tot zijn hoog ambt hebben doen beroepen en als erkenning van zijn poging om door zijn bezoek aan de V. S. een betere verstand houding te weeg te brengen met Amerika inzake de beperking van de vloolbewapening Aan den tweede als een erkenning van de flinke en met succes gevoerde actie tot bescherming der Britsche belangen en het Britsche rijk. OOSTENRIJK. Be Heimwehre ixt actie. Het persbureau van den Vaderlandschen bond verspreidt onder den titel „De laat ste waarschuwing" een bekendmaking van het bondsbestuur van de n ationalistisehe schutterijen, de z.g. „Heimwehr", en zegt daarin, dat de bond ditmaal zjjn volle kracht zal aanwenden om een halve oplossing van de grondswetsherziening te verhinderen. Zjjn •een parige wilsuiting is gericht op het ver langen naar een grondwet, die in gelijke mate strookt met de vaderlandsche wen- schen en de ©economische behoeften van de landelijke bevolking. Voelt de tegenwoordige regeering zich niet tegen een dergelijke taak opgewassen, dan trede zjj af. Dan hebben de burgerlijke partijen de handen vrjj om door het kiezen van een sterke regeering, waarin ook de burgerwacht den haar toeko menden invloed bezit, tot het ontwaren van den toestand en tot het hechter maken der binnenlandsch-politieke verhoudingen bij te drager,. Ais men aan d,e burgerwacht geen küris geeft, zcü de innerlijke spanning op den een of anderen dag wel eens tot een uitbarsting kunnen leiden, die, den partij politici zeer zeker niet gewenscht zou voor komen. Thans moeten de partij-politici door een breed besluit rekening houden met de gewijzigde politieke omstandigheden en het roer van staat in handen van een nieuw front overgeven, dat in staat en sterk genoog is om voor Oostenrijk's politiek en oeco- nomisch herstel zorg te dragen. Of zij over eenige weken nog vrijheid van handelen zal bezitten, is met het oog op het stormachtige tempo, dat de ontwikkeling van de burger wachten heeft aangenomen, de vraag. De partijen zjjn voor de laatste maal gewaar schuwd. Op 29 September zullen in de omgeving van Wc-enen vier groote optochten gehouden worden, zeer zeker niet zonder een dieperen zin. Z\i zullen den druk van de landelijke bevolking zóó op de Weensche omstandig heden weten te leggen, dat geen politicus den ernst van den toestand meer kan mis kennen Naar aanleiding hiervan heeft de soc. dem. afgevaardigde Deutsch tot de regeering de vraag gericht, wat zij tegenover de dreige menten met een burgeroorlog denkt te doen en of zij voornemens is aan de zijde .van het parlement te staan? Vice-kan-eliier Schumy antwoordde als ver tegenwoordiger van den verhinderden bonds kanselier, doch legde er den nadruk op, dat hii enkel zijn meening als hoofd van bin nenlandse he zaken weergaf, daar er voor een lormeele regeeringsverklaring een voor afgaande beraadslaging vereischt wordt. De uiting der Heimwehre verontrust hem niet. Hij zou weliswaar in overweging willen geven, dat, ten aanzien van den omvang en de beleekenis van de Heim vvehrb e weging, een bespoediging van den grondwetgeven den arbeid van het parlement noodig is, waarvoo rde regeering dan ook toebereidse len gelrcifen heeft, door zoo spoedig moge lijk de betrokken ontwerpen in gereedheid te brengen. Wat de optochten betreft, zou hij, juist van het standpunt der democrat} sc he opvatting, dergelijke propagandistische manifestaties willen tegengaan, in elk geval zoolang onlusten te vreezen zijn. In dit op zicht heeft de regeering reeds de vereisch te maatregelen getroffen. De regeering staat nog steeds op het stand punt, dat de oplossing van de crisis langs parlementairen weg gezocht moet worden. Er bestaat des te minder aanleiding om zich ongerust tv maken, daar de regeering de machtsmiddelen van den Staat, bondsleger- poiitie en gendarmerie, va?t in handen heeft en elke poging tot opstand, van welke zjjde ook, makkelijk den kop in zou kunnen drukken. LITHAUEN. Kabinet afgetreden. Het officieele Lilhauscbe Telegraa[agent schap deelt mede, dat bij bijzondere beschik king van den staatspresident Smetona be sloten is lot omvorming van het kabinet. Alle ministers zijn daarop afgetreden. Met de formatie van het nieuwe kabiqet is de afgetreden minister van financiën Tubelis belasL De staatspresident heeft den ministers ver zocht hunne ambten te blijven vervullen lot het nieuwe kabinet is geformeerd. Dit bericht heeft groot opzien gebaard, daar men het niet voor mogelijk hield, dat, bij den buitengewonen invloed van den premier Woldemaras, die tot dusver op geen enkele wijze is tegengewerkt, een zoo radi cale omvorming van het kabinet zou plaats vinden. De redenen moeten dus wel zeer ernstig zijn, en moeten waarschijnlijk ge zocht worden in diepgaande meeningsver- schillen in het kabinet. Het feit. dat de president niet Woldemaras, doch Tubelis met de formatie van een nieuw kabinet heeft belast, geeft aanleiding lot het ver moeden dat de invloed van Woldemaras RECLAME. C. G. SMIT Steenstraat 49 - Telefoon 485 Uw huis voor fijne vleeschwaren Warme CRQQUETTEN belegde BROODJES en SALADES zeer verzwakt is. Tubelds behoort tot de ge matigde richting m de Tautiniwkai. wier geestelijk leider staatspresident Smetona geacht wordt te zijn. Woldemaras blijft echter aan Buitenland- sc-he Zaken. <5 RUSLAND. Ook Froemkii: in ongenade. De plaatsvervangende commissaris van Financiën, der sovjet-linie, Froemkin, is op grond van een besluit der centrale uitvoe rende commissie van de sovjet-Unie uit zijn functie ontzet. Froemkin, die tot de recht- sche oppositie behoorde, had, bij gelegen heid van een bespreking van agrarische hervorming gewaagd van „verval van den landbouw" en zich daardoor het misnoegen der officieele kringen op den hals gehaald. o IRAK. Naar de zelfstandigheid. Engeland heeft op een mededeeling van Irak geantwoord dat het bereid is een ver zoek van Irak tot den Volkenbond in 1932 te steunen. In de volgende zitting zal Engeland <2eu Yolkenbondsraad inlichten, dat het afziet van de toepassing van het EngelschIrakee. sche verdrag van 1927 en de toelating van Irak tot den Volkenbond in 1932 zal aanbe velen. De EngelschIrakusche betrekkin gen zullen geregeld worden in een verdrag, dat thans ontworpen wordt ongeveer op den grondslag van de EngelschEgyptische regeling. Alle politieke kringen in Irak heb ben dit antwoord gunstig ontvangen. ITet beleekent opheffing van het Volken bondsmandaat aan Engeland in 1932. HET WERK TE GENèVE GBNöVE. 20 Sept. (Bel. Tel. Ag.) De Secretaris-Generaal van het centraal comité voor Armeensche uitgewekenen heeft een protest ingediend bij den Volkenbondsraad tegen dc confiscatie van goederen der Ar meensche uitgewekenen door de Turksehe regeering. GENèVE, 20 Sept. (Bel. Tel. Ag.) De Vol ken bondsraad heeft gisteren in publieke zit ting het rapport aangenomen van den Belg Carton de Wiart over de kinderbescherming en een rapport van Dr. Nansen over de mandaatskwestie. Nansen zeide de ernstige gebeurtenissen in Palestina le betreuren; hij sprak de hoop uit dat het ideaal d.er be schaving verwezenlijkt moge worden welke aan de mandaatsinstelling ten gronde was gelegd. De vertegenwoordiger van Gr. Brit- tannië verklaarde dat zijn land alles zou doen om de verschillende bevolkingsgroepen tot elkaar te brengen en de oorzaken der bloedige gebeurtenissen in Palestina weg te nemen (applaus). NOODWEER BIJ NANTES. PARIJS, 20 Sept. (V. D.) Een vreeselijk noodweer is uitgebroken in de streek van La Blanche (dept. Loire Inferieure) bij Nan tes. Vooral het dorp Champrinou werd ge teisterd De bliksem sloeg aldaar in de schoorsteen van een huis, welke geheel werd vernield. De 17-jarige Auguste Guibert. die tegen den schoorsteen stond geleund, werd doodelijk getroffen. Het is merkwaardig te zien. dat een naaimachine door den bliksem is opgelicht en aan den anderen kant van het huis weer is neergezet. Ook zitten ster nen van den schoorsteen vast in het paneel van een kast VREESELIJKE BRAND IN AMERIKA. DETROIT, 20 September 1929 (Reuter) Tengevolge van een brand in het nacht- lokaal Studyclub heeft hier een vreeselijkc catastrophe plaats gehad. 16 personen wer den gedood en 50 gewond. Het gebouw van de club brandde geheel af. Het grootte aan tal slachtoffers is 't gevolg van 't feit dat de brand in de kelder uitbrak en aldus de gasten, die op de hooger gelegen verdiepin gen vertoefden de uitgang afsneed. Boven dien had de brand reeds een grooten om vang aangenomen, voordat iemand in het huis het gevaar bemerkte. De brandweer werd hierdoor eerst gealarmeerd toen' toe valligerwijze een politieagent vanaf de straal de vlammen zag uitslaan. Onder de aanwezige gasten brak een vreeselijke paniek uit, die nog werd ver groot; doordat vanaf het op de tweede ver dieping gelegen nachtlokaal slechts een smalle trap omlaag voerde. Toen de took langzamerhand hoe langer hoe dichter werd. sprongen de gasten uit de vensters op dea straat. Onder de in het ziekenhuis gebrachte patiënten bevinden zich vele zwaargewon den bij wie de kleeren aan 't lichaam ver brand zijn.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2